Bizimle iletişime geçin

Yaşam

30’larınızda Pişman Olmamak İçin O Yaşa Kadar Para Hakkında Öğrenmeye Değer 14 Şey

Bazı insanlar 30 yaşına kadar kendi evlerini, arabalarını satın alıp kendi işlerini kurmayı başarırlar. Böyle insanların yaşıtları ise onlarla aynı yaşta olmalarına rağmen hala para denen kavramı doğru şekilde anlayamadığını düşünürler. Her gün nasıl daha iyi kazanabilecekleri üzerine kafa yormaya devam ederler. Bir tarafta üst üste yaşanan maddi felaketler ve diğer tarafta ise refah söz konusudur. Bu ikisi arasında fark yaratansa paraya dair bilinmesi gereken değerli detaylardır. Bu bilgiler henüz gençken inanın çok faydalı olabilirler.
İşte o bilgilerden en değerli olanları!

1) Çocuklar masraflıdır.

“20, 25 veya en geç 30 yaşında çocuk sahibi olmanız gerekiyor” gibi çok saçma klişeler vardır. Ciddi konuşmak gerekirse çocuk yetiştirmek oldukça masraflıdır. Bu yüzden, tamamen hazır olduğunuzda onlara sahip olmak en iyi senaryodur. Acele etmeyin. Bu sayede her dakika para düşünmek yerine harika anların tadını çıkaracaksınız.


2) Terfi istemek utanç verici bir şey değildir.

Eğer 3-4 yıldan fazla süredir aynı pozisyonda çalışıyorsanız kariyer basamaklarını tırmanmanın birazcık zamanı gelmiş demektir. Terfi istemek finansal durumunuzu iyileştirmek için doğru adımdır. Bu yüzden terfi ve zammı istemekten çekinmeyin. Aynı zamanda daha büyük sorumluluklardan ve artan iş yükünden korkmayın. Zaten hayatınızda ciddi bir şeylerin değişmesi için ciddi anlamda zorlanmanız gerekiyor. Çünkü değişim sabır ister!


3) Bir ev kiralamak satın almaktan daha karlıdır.

Genelde gayrimenkule yatırım yapmanın harika bir karar olduğunu düşünüyoruz. Ancak bir ipotek için çok daha fazla ödemek zorunda iken gayrimenkul daha ucuz hale geliyor. Yani aslında karlı mı?
İşte sizin için açıklayıcı bir örnek. Bir evin 200.000 TL olduğunu varsayalım. Kiralaması ise ayda 1.100 TL civarında ve yıllık kira tutarı 13.200 TL.

Bu 13.200 TL’yi evin genel maliyetinden çıkaralım. Kalan tutarı %8 faizli bir tasarruf hesabına koyalım. Böylece, onunla olan yıllık gelirimiz stopajı çıkardığınızda net gelir 13.150 TL olacak ve bu da neredeyse evi bir yıl daha kiralamak için yeterli olacak.
Bunun dışında bakım, vergi ve mobilya için para harcamanıza gerek yok. Bu yüzden, kiralamak veya satın almak konusunda bir karar vermeden önce, tüm masrafları sayın ve daha karlı olanı seçin.


4) Sağlığınıza ve eğitiminize yatırım yapın.

Sağlık olmadan başarıya ulaşmak çok zor. Bu nedenle, kendinize iyi bakmanız, yılda en az bir kez tatil yapmanız, iyi uyumanız ve önemlidir. İyi bir eğitim zamanı geldiğinde birçok kapı açabilir ve sınırları ortadan kaldırabilir.


5) Bilmediğiniz bir şeye yatırım yapmayın.

En kısa sürede zengin olmak isteseniz bile, finansal sorular söz konusu olduğunda soğukkanlı, dinç ve sakin bir zihne sahip olmanız gerekiyor. Duygularınızı takip ederek ve şüpheli projelere yatırım yaparak paranızın çoğunu (hepsi olmasa bile) kaybedebilirsiniz. Projeyi ve başarılı olma şansını anlamlı bir şekilde değerlendirmek için önceden uzmanlara danışmak her zaman daha iyidir.


6) Eski borçları ödemek için borç almayın.

Eskisini ödemek için yeni bir borç almak ya da borç ödemek için kredi çekmek genelde sık yapılan büyük hatalardan biridir. Bu bir kısır döngüdür. Hiç borç almamak çok daha iyi. Ancak, borcunuz varsa yapmanız gereken bu borcu ödemek için yeni bir şeyler satın almayıp çokça tasarruf yapmaktır.


7) Arkadaşlarınızla bağınızı koparmayın ve yeni insanlarla tanışın.

Amerikalıların şöyle bir sözü var:

 “Mahkemede bir arkadaş, çantadaki bir kuruştan daha iyidir”

Bu, gerçeklik payı yüksek olan bir söylem. Bazen bağlantılar paradan çok daha önemlidir. Bir düşünün, belki de bu sözleri kanıtlayan durumlarla karşılaştınız.


8) Kaliteli ayakkabı ve kaliteli giysi satın almak daha etkilidir.

Kaliteli giysiler size ucuz giysiler daha uzun süre hizmet eder. Bu nedenle dayanıklı şeylere para harcamak daha etkilidir. Gerekli öğelerin kaliteli bir listesini yapmaya çalışın ve bunları satın alın.


9) Dürtüsel alımlardan kaçının.

İhtiyacınız olmadığı halde karşı koyamadığınız bir takım dürtüler sonucu satın aldığınız şeyler kısa vadede mutlu etmesine rağmen uzun vadede daha büyük mutsuzluklara neden olur. Sıkı bir bütçeniz varsa, bunun içinde çok fazla delik açacaktır. Bunlar yalnızca o anki mutlu olma ihtiyacınızı giderirler. Halbuki mutlu olmanın başka yolları da vardır.


10) Yaşlılık yılları için şimdiden para biriktirmeye başlayın.

Bugün 20 yaşındasınız ve bunu bilmeden önce 30 yaşında olacaksınız. Zaman hızla akar ve acımasızdır. Siz gençsiniz; bir yerden sonra torunlarınızı anaokulundan almak zorundasınız. Her ay az da olsa para biriktirmeye çalışın.


11) Evde yemek pişirin ve evde yiyin.

Birçoğumuz kafe ve restoranlarda yemek yemeyi tercih ediyoruz ya da dışarıdan söylüyoruz. Belki de evde yemek yapamayacak kadar tembeliz ya da yanlış düşünceler sonucu dışarıdan yemek söylemenin ya da dışarıda yemenin çok pahalı olmadığını düşünüyoruz. Evden çıkın ve marketleri ziyaret edin. Akşam yemeğiniz için ne kadar harcadığınıza bir bakın. Evde yemek yapmanın çok daha ucuz olduğunu göreceksiniz.


12) Maaşınızın bir bölümünü tasarruf hesabına koyun.

Hayat tahmin edilemezdir. Bir anda ceplerinizi boşaltacak bir çok şey yaşayabilirsiniz. Ama böyle durumlarda para nereden gelecek? Her ay para biriktirir ve tasarruf hesabına koyarsanız sıra dışı bir durumda paniğe kapılmazsınız. Bu da size huzur verir.


13) Mali giderler söz konusu olduğunda beraber yaşadığınız sevgilinize, eşinize ya da ev arkadaşınıza bu konudaki hassasiyetlerinizi empoze etmeye çalışın.

Ortaklar, finansal sorunlar da dahil olmak üzere her şeyde oy birliği ile ilerlemelidir. Para biriktirmeye çalışıyorsanız ve eşiniz har vurup harman savurmaya devam ediyorsa asla zengin olamazsınız. Eşinizle, sevgilinizle, ev arkadaşınızla konuşun ve masraflar için oy birliği ile strateji geliştirin. Ortak finansal hedefler belirleyin ve bunları başarın. Uygun motivasyona sahip olmak için ortak ler belirleyebilirsiniz. Örneğin bir tatil için para biriktirmeyi deneyin.


14) Pasif bir gelir kaynağı yaratın.

Senin için yeterli para getiren bir işin olması harika bir şey. Fakat dengesiz dünyamızda, dalgalı ekonomilerde farklı gelir kaynaklarına sahip olmak her zaman daha iyidir. bu noktada avantaj sağlıyor. Bununla ilgili aşağıda daha önce derlediğimiz iki içeriğe göz atabilirsin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Dönüşmemiz Gereken İnsan Türü: Homo Bene

İnsan, sınıflandırma bilimindeki adıyla “Homo sapiens (farkında olan insan)”, anatomik olarak 200.000 yıl önce Afrika’da ortaya çıksa da modern davranışlarına kavuşması epey uzun(150.000 yıl kadar) sürdü. Bu modern davranışlarla(düşünebilme ve konuşabilme) birlikte günümüz insanı, Homo sapiens’in alt türlerinden birisi olan “Homo sapiens sapiens (farkındalığın farkında olan insan)” olarak anılmaya başlandı. Homo sapiens sapiens halini aldıktan sonra insanın gelişimi oldukça hızlı olurken doğayla ve çevresiyle olan ilişkisi olumsuz anlamda değişmeye başladı.

 Bildiğiniz gibi ilkel ilk insanlar avcılık yaparak hayatta kalıyorlardı. Her geçen yıl daha iyi bir avcıya dönüşen bu insanlar, sahip oldukları yetenekleri sayesinde kullanışlı araç-gereçler yaparak avcılık konusunda epey ustalaştılar. Bu ustalaşmayla birlikte güçlü, sağlıklı ve üreme potansiyeli olan hayvanlar insanlar tarafından kolayca avlanabildi ve büyük av hayvanlarının soyları tükenmeye başladı.
Avın azalması ve yavaş yavaş nüfusun artmasıyla tarımsal faaliyetlere geçiş kaçınılmaz hale geldi. Bu durum, nüfusun kısa sürede patlamasına sebep olurken insanın doğal kaynaklara saldırmasını hızlandırdı. Ağaçların kesilmesi, yanlış tarım uygulamaları, otlakların bir bir yok edilmesi sonucunda dünyadaki yeşil alanlar hızla azalmaya başladı. Kısaca, Homo sapiens sapiens sayısı hızla artarken eskiden ormanlarla kaplı birçok alan yok oldu. Çok değil 1700’lü yıllara kadar Anadolu karaçam ormanlarıyla kaplı bir bölgeydi.
Ardından gelen Sanayi Devrimi, ne yazık ki insanın doğaya verdiği zararları azaltmak bir yana arttırmaya devam etti. 1830 yılında, insan nüfusu 1 milyarken sadece 170 yıl sonra 2000 yılında 6 milyarı geçmişti. Bu da tüketimin hızla artması, doğal kaynakların hızla sömürülmesi anlamına geliyordu.
Doğaya sürekli artacak şekilde verdiğimiz tahribat, günümüzde devasa boyutlara ulaşmış durumda. Öyle ki insan faaliyetleriyle oldukça hızlanan küresel ısınma, birçok bilim insanı tarafından dünyanın önündeki en büyük sorunlardan biri olarak gösteriliyor.
Yukarıda bahsettiğim gibi çok açık görülüyor ki doğaya ve çevreye en çok zarar veren tür biziz. Bunun sonsuza kadar bu şekilde devam edemeyeceğini hepimiz biliyoruz. Daha da geç olmadan kendimizi ve değerlerimizi sağlam bir şekilde sorgulayıp türümüzü yeniden tanımlamalıyız. Yani, artık sadece kendi çıkarlarını düşünen Homo sapiens sapiens’i aşarak Homo bene’ye (iyi, yararlı insan) dönüşmeliyiz.

Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Okumaya devam et

Yaşam

Michelangelo’nun “Adem’in Yaratılışı” Eserindeki Gizemli Detay Aslında Ne Anlatmaya Çalışıyor?

İtalyan rönesans döneminin en ünlü sanatçılarından Michelangelo’nun 1500’lü yıllarda yaptığı “Adem’in Yaratılışı” eserinde en çok dikkat çeken kısım ellerin kavuştuğu bölüm olsa da resmin başka yerlerinde çok daha büyük detaylar olduğu ortaya çıktı.

1511 yılında Michelangelo tarafından yapılan Adem’in Yaratılışı, Sistine Şapeli’nin tavanında bulunuyor.

Ünlü eserde, Michelangelo’nun Tanrı’nın yüzü olarak kendi yüzünü resmettiği iddia ediliyor.


Resmin en ünlü yorumlanma şekli isminden de anlaşılabileceği gibi yaratıcının Adem’e hayat verişinin anlatıldığıdır. Bir diğer yorum ise resmin, insanların Tanrı’ya yabancılaşmasını anlattığı.

Burada en önemli kısım olarak Tanrı ve Adem’in ellerinin kavuştuğu bölümü gösterebiliriz.


Yıllardır bu şekilde yorumlanan resim hakkında atılan yeni tezler ise hiç mantıksız değil.

Yeni yorumlamalar, resimde, Tanrı’nın beyne benzeyen bir kalıbın içerisine çizilmiş olduğu yönünde.


Resme tekrar baktığımızda Tanrı’nın bulunduğu kısmın gerçekten de beyin olduğunu ve Michelangelo’nun Tanrı’yı beynin tam ortasına yerleştirdiğini görebiliriz.

Yani, Michelangelo insanlığa “Tanrı aslında sizsiniz, o sizin içinizde” mesajını iletmiş olabilir. Unutmayın ki, sanat eserleri, ona bakan kişilerin yorumlarıyla anlam kazanır.


Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Okumaya devam et

Yaşam

2021 Altın Küre Ödülleri (Golden Globes) kazananları

2021 Altın Küre Ödülleri (Golden Globes) kazananları açıklandı. En çok dalda aday gösterilen Mank yer almadı. Nomadland en iyi film seçilirken, The Crown dizisi 4 dalda ödül kazandı.

2021 Altın Küre Ödülleri (Golden Globes) kazananları

2021 Altın Küre Ödülleri (Golden Globes) kazananları açıklandı. En çok dalda aday gösterilen Mank yer almadı. Nomadland en iyi film seçilirken, The Crown dizisi 4 dalda ödül kazandı.

1944 yılından itibaren Hollywood Yabancı Basın Birliği (Hollywood Foreign Press Association) imzasıyla düzenlenen Altın Küre Ödülleri (Golden Globes) adayları geçen şubat ayında duyurulmuştu. Kazananlar bu sabaha karşı 04.00’te başlayan tören ile birlikte belli oldu.

Koronavirüs pandemisi nedeniyle normalden daha geç bir tarihte düzenlenen ödüller Amy Poehler ve Tina Fey ikilisi tarafından sunuldu. Poehler ödülleri Los Angelas’tan, Fey ise New York’tan sundu. Böylece ödüller iki farklı yerde eşzamanlı şekilde gerçekleştirilmiş oldu. Covid-19 salgını nedeniyle yaşanan seyahat kısıtlamasını işte bu yöntem ile aşmaya çalıştılar.

Bu yıl En İyi Yönetmen ve En İyi Film (Drama) kategorilerinde Nomadland – Chloé Zhao kazanan isim oldu. En İyi Film (Komedi ya da Müzikal) dalında ise Jason Woliner‘ın yönettiği Borat Subsequent Moviefilm ödülü kucakladı.

Drama türünde En İyi Erkek Oyuncu performansı ödülü Chadwick Boseman‘a (Ma Rainey’s Black Bottom), kadın oyuncu performansı ödülü ise Andra Day‘e (The United States vs Billie Holiday) gitti. Bu yılın en çok konuşulan animasyon filmi Soul ise En İyi Müzik ve Animasyon dallarında ödüller kazandı. En İyi Senaryo ödülü ise Aaron Sorkin‘in The Trial of the Chicago 7 yapımına gitti.

Televizyon ödüllerinde ise En İyi Drama The Crown olurken En İyi Komedi/Müzikal Schitt’s Creek seçildi. Geçen yılın en çok konuşulan mini dizisi The Queen’s Gambit, Altın Küre’den de ödülle döndü.

En İyi Film (Drama)

The Father
Mank
Nomadland
Promising Young Woman
The Trial of the Chicago 7

En İyi Film (Komedi ya da Müzikal)

Borat Subsequent Moviefilm
Hamilton
Music
Palm Springs
The Prom

En İyi Erkek Oyuncu (Drama)

Riz Ahmed – Sound of Metal
Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
Anthony Hopkins – The Father
Gary Oldman – Mank
Tahar Rahim – The Mauritanian

Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Viola Davis – Ma Rainey’s Black Bottom
Andra Day – The United States vs Billie Holiday
Frances McDormand – Nomadland
Carey Mulligan – Promising Young Woman
Vanessa Kirby – Pieces of a Woman

Andra Day – The United States vs Billie Holiday

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Sacha Baron Cohen – Borat Subsequent Moviefilm
James Corden – The Prom
Lin-Manuel Miranda – Hamilton
Dev Patel – The Personal History of David Copperfield
Andy Samberg – Palm Springs

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Maria Bakalova – Borat Subsequent Moviefilm
Kate Hudson – Music
Michelle Pfeiffer – French Exit
Rosamund Pike – I Care A Lot
Anya Taylor-Joy – Emma.

En İyi Yönetmen

Emerald Fennell – Promising Young Woman
David Fincher – Mank
Regina King – One Night in Miami
Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
Chloé Zhao – Nomadland

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
Daniel Kaluuya – Judas and the Black Messiah
Jared Leto – The Little Things
Bill Murray – On the Rocks
Leslie Odom Jr. – One Night in Miami

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Glenn Close – Hillbilly Elegy
Olivia Colman – The Father
Jodie Foster – The Mauritanian
Amanda Seyfried – Mank
Helena Zengel – News of the World

Yabancı Dilde En İyi Film

Another Round (Danimarka);
La Llorona (Guatemala)
The Life Ahead (İtalya)
Minari (ABD)
Two of Us (Fransa)

En İyi Senaryo

Promising Young Woman
Mank
The Trial of the Chicago 7
The Father
Nomadland

En İyi Animasyon Film

The Croods: A New Age
Onward
Over the Moon
Soul
Wolfwalkers

En İyi Orijinal Şarkı

“Fight for You” – Judas and the Black Messiah
“Hear My Voice” – The Trial of the Chicago 7
“Io Si” – The Life Ahead
“Speak Now” – One Night in Miami
“Tigress & Tweed” – The United States vs. Billie Holliday

En İyi Müzik

The Midnight Sky
Tenet
News of the World
Mank
Soul

En İyi Dizi (Drama) 

The Crown
The Mandalorian
Ozark
Lovecraft Country
Ratched

En İyi Dizi (Komedi ya da Müzikal)

Emily in Paris
Ted Lasso
The Flight Attendant
Schitt’s Creek
The Great

En İyi Mini Dizi/Film

Normal People
The Queen’s Gambit
The Undoing
Small Axe
Unorthodox

En İyi Erkek Oyuncu (Drama) 

Jason Bateman – Ozark
Josh O’Connor – The Crown
Bob Odenkirk – Better Call Saul
Matthew Rhys – Perry Mason
Al Pacino – Hunters

Josh O’Connor, The Crown dizisi 4. sezonda Prens Charles’ı canlandırdı.

En İyi Kadın Oyuncu (Drama)

Olivia Colman – The Crown
Jodie Comer – Killing Eve
Emma Corrin – The Crown
Laura Linney – Ozark
Sarah Paulson – Ratched

Emma Corrin, The Crown dizisi 4. sezonda Prenses Diana’yı canlandırdı.

En İyi Erkek Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Don Cheadle – Black Monday
Nicholas Hoult – The Great
Eugene Levy – Schitt’s Creek
Jason Sudeikis – Ted Lasso
Ramy Youssef – Ramy

En İyi Kadın Oyuncu (Komedi-Müzikal)

Lily Collins – Emily in Paris
Kaley Cuoco – The Flight Attendant
Elle Fanning – The Great
Catherine O’Hara – Schitt’s Creek
Jane Levy – Zoey’s Extraordinary Playlist

En İyi Erkek Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)

Bryan Cranston – Your Honor
Jeff Daniels – The Comey Rule
Ethan Hawke – The Good Lord Bird
Hugh Grant – The Undoing
Mark Ruffalo – I Know This Much Is True

En İyi Kadın Oyuncu (Mini Dizi/TV Filmi)

Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit
Shira Haas – Unorthodox
Nicole Kidman – The Undoing
Cate Blanchett – Mrs. America
Daisy Edgar-Jones – Normal People

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Dizi, Mini Dizi, TV Filmi)

John Boyega – Small Axe
Brendan Gleeson – The Comey Rule
Dan Levy – Schitt’s Creek
Jim Parsons – Hollywood
Donald Sutherland – The Undoing

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu (Dizi, Mini Dizi, TV Filmi)

Gillian Anderson – The Crown
Helena Bonham Carter – The Crown
Julia Garner – Ozark
Annie Murphy – Schitt’s Creek
Cynthia Nixon – Ratched

Kaynak: Golden Globes – Kayıp Rıhtım

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com