Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Açelya Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Açelya Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Açelyalar, yılın farklı zamanlarında çiçek açan renkli ev bitkileridir. İç mekan açelyalarının çiçeklenme dönemi kışın başlar ve bir sonraki bahara kadar sürer. Renk çeşitliliği fazladır ve ürün yelpazesine sürekli olarak yeni türler eklenmektedir. Saksı açelyaları Asya’nın serin dağlık bölgelerinden geldiğinden, bakım önlemlerini doğru bir şekilde uygulamak için iklim koşullarından taleplerini bilmek önemlidir…

Makaleye Genel Bakış

 • Açelya Çiçeğinin Özellikleri
 • Açelya Çiçeğinin Bakımı
 • Konum ve Sıcaklık
 • Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Budama

Açelya Çiçeğinin Özellikleri

İç mekan açelyaları, Çin, Vietnam ve Japonya’nın dağ ormanlarında yetişir. Orijinal yabani türler, yaşam alanlarında nadiren bulunan serin ve nemli iklimleri severler. Ancak üreme yöntemiyle elde edilen melez türler sayesinde, bitkinin iç mekan havasına toleranslı hale gelmesi sağlanmıştır. Çok yıllık bu biti hastalıklara karşı direnci ile de etkileyicidir. 

Eskiden bağımsız bir tür olan açelya bitkisi, günümüzde fundagiller ailesine (Ericaceae) aittir ve 1.000’den fazla türden oluşur. Bitki, çok farklı kökenlere sahip bahçe açelyaları ve iç mekan açelyaları ile evde ve bahçede kariyer yapmış tek süs bitkisidir. Saksı açelyaları, Hint açelyalarının (Rhododendron simsii) melez çeşitleridir. Ek olarak, iç mekan açelyasının yaprakları zehirlidir. Bu nedenle, bitki küçük çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde tutulmalıdır. 

Açelyalar nispeten kısa çalılar halinde büyür. Nadiren bir buçuk metreden daha büyük büyürler. Tüm açelyalar gürdür ve boydan ziyade genişlemesine büyürler. İç mekan açelyaları çoğunlukla kışın veya ilkbaharın başında çiçek açarlar. Bahçe açelyaları ise ilkbaharda çiçek açar ve çeşitliliğe bağlı olarak çiçekler Mart ila Mayıs ayları arasında görünür. Çiçeklerin renk paleti beyazdan pembeye, kırmızıdan mora ve sarıdan turuncuya kadar değişir. Çoğaltma kolay değildir fakat deneyimli bahçıvanlar bunu yaz sonunda kesimler veya kışın aşılama ile yapabilir.

Açelya Çiçeğinin Bakımı

Açelyaların uzun süre sağlıklı kalabilmesi ve çiçek açması için düzenli bakım şarttır. Doğru budama bol çiçeklenme ve güzel bir şekil sağlayabilirken, orantılı sulama bitkinin canlı kalmasını sağlar. Bakım sırasında, toprağın eşit derecede nemli olmasına dikkat edilir. Hem kuruluktan hem de aşırı ıslaklıktan kaçınılmalıdır. Kök bölgesindeki çok fazla nem, onarılamaz kök çürümesine neden olur. Yaprakların sararması, toprakta çok yüksek olan kireç klorozunu gösterebilir. 

Konum ve Sıcaklık

Açelya çiçeğini iç mekanda aydınlık, yarı gölgeli ancak doğrudan öğlen güneşi almayan bir yere yerleştirin. Açelyalar için 12 ile 20 °C arasındaki sıcaklıklar idealdir. Bununla birlikte, ısıtıcının hemen yanında bir yerden kaçınılmalıdır. Çünkü kuru ısı, dekoratif çiçekli bitki için elverişli değildir. Doğru yerde, saksı açelyaları iki aya kadar çiçek açabilir. Yer çok gölgeli ise çiçekler o kadar gür olmayacak, daha sonra uzun ve seyrek sürgünler gelişecektir.

Toprak

Açelya çiçeğinin toprak bakımından özel gereksinimleri vardır. Topraktaki pH değeri 4 ile 5 arasında, yani asidik olmalıdır. Toprak, çok fazla humusa sahip olduğunda ve besin açısından zengin olduğunda idealdir. Toprak yeterince gevşekse, ince kökler iyi bir şekilde gelişebilir ve böylece yeterli bir besin kaynağı sağlayabilir.

Sulama

Saksı açelyaları su basması ve kuraklıktan hoşlanmazlar. Alt tabakanın daima nemli olması önemlidir. Ancak yeterli su tahliyesinin sağlanması gerekir. Saksının bir drenaj deliği olmalı ve toprağın alt kısmında çanak çömlek parçaları veya taşlardan oluşan bir drenaj tabakası olmalıdır. Açelyanızı sularken yağmur suyu veya yumuşak musluk suyu kullanmanız önerilir. Kireçli su topraktaki PH değerini yükseltir ve açelyaların besin dengesini bozar.

Sulamadan sonra, fazla su yaklaşık 15 dakika sonra saksı tabağından veya saksıdan alınmalıdır. Kışın bile toprağın kurumaması çok önemlidir. Bununla birlikte, kışın hava daha serin, daha karanlık olduğundan ve bitki daha az suyu buharlaştırdığından, alt tabakayı sürekli nemli tutmak için daha az su verilmelidir.

Gübreleme

Açelyalar sadece yaz başından sonbahara kadar besin alırlar. Mart-Eylül ayları arasında gübreleme yapmanızı öneririz. Çiçeklenme sırasında gübrelemek gerekli değildir. Belirtilen süre zarfında her ay sulama suyuna ilave edilen veya serpilebilen ormangülü gübresi kullanılır. Azotlu gübreler, bitkisel büyümeyi uyardıkları ve olası bir küf istilasını teşvik ettikleri için uygun değildir.

Budama

Açelyanın çiçeklenme döneminden sonra solmuş çiçeklerden arındırılması önemlidir. Bunu çiçekleri basitçe kopararak elle yapabilir ya da budama makası kullanabilirsiniz. Sürgün uçları önceki çiçek tabanının hemen altında kesilir. Böylece tohum oluşumu engellenir ve çok sayıda yeni tomurcuk ortaya çıkar. İç mekan açelyaları, çiçek açtıktan sonra saksı değiştirilip daha sonra serin ve gölgeli bir yere yerleştirilebilir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Mavi Sakal Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Mavi Sakal Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Tüylü yapraklara sahip olan ve yaydığı hafif koku ile haşereleri uzak tutan mavi sakal çiçeği, balkon veya teras bitkisi olarak son yıllarda oldukça popülerdir. Güneşli ila yarı gölgeli, rüzgardan korunan yerlere ihtiyaç duyar. Temmuz sonundan Eylül ayına kadar çiçek açar ve bahçelerde güllere eşlik eden bir bitki olarak uygundur…

Makaleye Genel Bakış

 • Mavi Sakal Çiçeği Özellikleri
 • Mavi Sakal Çiçeği Bakımı
 • Konum ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Mavi Sakal Çiçeği Özellikleri

Mavi sakal çalısı (Caryopteris clandonensis), mine çiçeğigiller (Verbenas) bitki familyasına aittir. 1930’larda İngiltere’de iki Doğu Asya türünden (Caryopteris incana ve Caryopteris mongolica) ortaya çıkan bir bahçe melezidir. Toplam 10 farklı mavi sakal çiçeği türü vardır ancak bunlar çoğunlukla bahçecilikte rol oynamaz. Bahçe melezinin ‘Kew Blue’ ve ‘Arthus Simmonds’ gibi çeşitli çeşitleri mevcuttur fakat en bilineni ‘Heavenly Blue’dur.

Bitki yaklaşık 1 metre boyunda büyür. Mavi sakal çiçeğinin sürgünlerinde keçe benzeri bir örtü vardır. Bu sayede, sıcak yaz aylarında kendisini sıcaktan ve kuraklıktan korur. Dallar tabanda odunsu hale gelir. Sürgünler sonlara doğru çok narinleşir ve ışığa doğru dimdik büyür. Çok uzunlarsa sarkarlar ve rüzgarda hafifçe sallanabilirler.

Kenarları hafif dişli olan yapraklar ince sürgünlerde karşılıklıdır. Bir yaprak yaklaşık 8 cm uzunluğundadır. Yaprağın alt tarafı gri-yeşil, üst tarafı koyu yeşil bir renk tonuna sahiptir. Görünüşleri dar mızrak şeklindedir. Mavi-mor çiçekler, Temmuz sonundan Eylül ayına kadar ortaya çıkar. Yaprak koltuklarında kümeler halinde bulunurlar. Doğu Asya’daki subtropik iklime göre daha kısa olan vejetasyon süresi nedeniyle, bitkinin meyveleri ve tohumları enlemlerimizde olgunlaşmaz.

Mavi Sakal Çiçeği Bakımı

Caryopteris clandonensis soğuğa karşı biraz hassastır. Bu nedenle, biraz korunması gereken sıcak ve tam güneş alan bir yere ihtiyaç duyar. Kışın hem aydınlık hem de karanlık bir ortamda 5 ila 10°C sıcaklıkta zarar görmez. Uzun çiçeklenme dönemi ve kuraklığa karşı duyarsızlığı sayesinde, balkon ve teraslardaki saksılar için de uygundur. Mavi sakal çiçeği, yapraklarındaki uçucu yağlar sayesinde zararlılara ve bitki hastalıklarına karşı büyük ölçüde bağışıktır. Yer çok nemliyse, bazen kök hastalıkları oluşabilir. İlginizi çekebilir: Kemer sardunyası bakımı

Konum ve Toprak

Mavi sakal çiçeği, bahçede güneye bakan veya sıcak taş duvar kenarında tam güneşli yerleri sever. Soğuk doğu rüzgarları iyi tolere edilmez. Hassas çalı kış nemini sevmez ve soğuk mevsimde kök bölgesi üzerinden yapraklar ve çalılar ile korunmalıdır. Orta derecede kuru ila nemli toprak idealdir. Ağır topraklar kumla daha gevşek ve geçirgen hale getirilmelidir. Toprağın pH değeri, hafif asidik ila hafif alkali aralığında olmalıdır.

İpucu: Bu bitki için ilkbahar ekimi önerilir. Bu sayede, yıl boyunca toprağa kök salması için yeterli zaman verilmiş olur. Böylelikle düşük sıcaklıklar da daha iyi tolere edilir. Bahçeniz olmasa da mavi sakal çiçeği ekebilirsiniz. Mümkünse hacmi en az 15 litre olan bir kap kullanın. Kabın drenaj delikleri olduğundan emin olun.

Sulama ve Gübreleme

Sıcak ve kuru koşullara uyum sağladığı için orta derecede sulama yapılmalıdır. Bununla birlikte, su basmasını önlemek önemlidir. Şüphe durumunda, mavi sakal çiçeği biraz daha kuru tutulmalıdır. Kışın sadece biraz sulayın ancak kök topunun da tamamen kurumasına izin vermeyin.

Besin gereksinimi oldukça düşüktür. Herhangi bir özel gübreleme önlemi gerekmez. İlkbaharda bir avuç olgun kompost yeterlidir. Kompost köklerin etrafına yayılabilir. Bunun dışında, yıl boyunca başka hiçbir gübre önlemi alınmamalıdır. Aksi taktirde, kışa yeterli dayanıklılık sağlamayacaktır.

Budama

Neredeyse diğer tüm çiçekli yaz bitkiler gibi, mavi sakal çiçeği de şiddetli donların geçtiği erken ilkbaharda (Şubat sonu/Mart başı) budanmalıdır. Bitkiyi bahçe makası ile yerden bir el genişliği kadar kesebilirsiniz. Daha sonra, birçok büyük çiçekle özellikle uzun, yeni sürgünler oluşturur. Mart ayına kadar budama yapılmazsa, çiçeklenme dönemi Ağustos ayına ertelenir.

Kış Mevsiminde Bakım

Taze ekilmiş Caryopteris clandonensis ilk yıl kış korumasına ihtiyaç duyar. Yaşlı bitkiler dayanıklıdır anacak soğuk bölgelerde kış koruması her zaman tavsiye edilir. Kış ıslaklığı iyi tolere edilemez. Bu nedenle, dış mekan bitkileri bir önlem olarak sonbahar yaprakları ve köknar dalları ile kaplanmalıdır. Saksı bitkileri ise kuru sonbahar yaprakları ile dolu ahşap bir kaba yerleştirilmelidir. Bu, kök topunu donmaya karşı korur. Kök topunun kurumaması için don olmayan günlerde az miktarda sulama yapılabilir.

Çoğaltma

Haziran ayının sonundan itibaren, ana bitkilerinin zaten hafif odunsu olan sürgünlerini kesebilir ve bunları mavi sakal çiçeklerini çoğaltmak için kullanabilirsiniz. Az miktarda besin içeren iyi drene edilmiş bir yetiştirme substratı kullanın. Bu kök oluşumunu uyarır.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Ağaç Hatmi Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Ağaç Hatmi Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Ağaç hatmi, sıcağı seven çok renkli bir bahçe çalısıdır. Tropikal akrabalarına kıyasla, mütevazı büyüklükte çiçeklere sahip olmasının yanı sıra dayanıklıdır. Farklı çiçek renkleri ile birçok çeşidi mevcuttur. Çok fazla bakım gerektirmeyen bu bitki, sıcak yerlerde kendini evinde hisseder ve her yıl bolca çiçek açar…

Makaleye Genel Bakış

 • Ağaç Hatmi Çiçeği Özellikleri
 • Ağaç Hatmi Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Konum ve Toprak
 • Ekim
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Ağaç Hatmi Çiçeği Özellikleri

Ebegümecigiller (Malvaceae) ailesine ait olan ağaç hatmi çiçeği (Hibiscus syriacus), aslen Güneydoğu Asya’dan gelir. En çok Çin ve Hindistan dahil olmak üzere Güneydoğu Asya’nın ılıman ve subtropikal bölgelerinde yaygındır. Esas olarak akarsu kıyılarında ve nemli ormanlarda yetişir. Ancak kuru, kayalık yerlerde de kendini evinde hisseder.

Ağaç hatmi çiçeği, 3 metre yüksekliğe ve yaklaşık 2 metre genişliğe kadar büyüyebilen, yaprak döken bir çalı bitkisidir. Bitki yaşlandıkça, özellikle serbest olduğunda genişliği artar. Çeşitliliğe bağlı olarak, koyu yeşil yapraklar oval, eşkenar dörtgen ila üç lobludur ve çentikli bir kenara sahiptir.

Temmuzdan sonbahara kadar, ağaç hatmi geniş ve huni şeklinde çiçekler geliştirir. Çiçeklerin renk paleti maviden beyaza, pembe ve kırmızıya kadar değişir. Çift ve çok renkli çeşitler de vardır. Bunların çoğu çiçeğin ortasında kırmızımsı bazal noktalara sahiptir ve dışarı çıkan uzun bir pistile sahiptir. Çiçek açtıktan sonra, Hibiscus syriacus kahverengi, beş loblu meyve kapsülleri geliştirir. Çoğu çeşit bahçede kendi kendine tohumlanır.

Ağaç Hatmi Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Ağaç hatmi, güneşli ve biraz korunaklı bir yeri tercih eder. Özellikle genç bitkiler engebeli yerlerde dona karşı hassastır. Toprak orta derecede kuru ila taze olmalıdır. Besin eksikliği, zayıf çiçek gelişimine yol açar. Budanmaması da çiçeklenmede azalmaya ve bitkinin erken yaşlanmasına neden olur. Pembe çiçekli çeşitler soğuğa duyarlı olarak kabul edilirken, mavi çiçekli çeşitler dona karşı daha dayanıklıdır. İlginizi çekebilir: Begonvil çiçeği bakımı

Konum ve Toprak

Bahçede veya balkonda sıcak ve güneşli bir yeri tercih eden ağaç hatmi çiçeği, avlularda ısının depolandığı güneye bakan yerler için idealdir. Cereyanlı, soğuk yerler uygun değildir ve böyle bir konumda sadece birkaç çiçek üretir. Her durumda, rüzgardan korunmalıdır. Bu özellikle kışın önemlidir. Soğuk doğu rüzgarları bitkiye zarar verebilir.

Doğru toprak, ağaç hatmi çiçeğinin gelişimi için oldukça önemlidir. Fazla suyun kolayca akabilmesi için geçirgen ve gevşek olmalıdır. Su birikintisini tolere edemez. Kumlu-tınlı toprakta en iyi şekilde büyür. Çok ağır olan toprak, kum veya ince çakıl ile gevşetilmelidir.

Ekim

Bahar, Hibiscus syriacus dikmek için en iyi zamandır. Bu, kışa kadar iyi büyümesi için bitkiye yeterli zaman verir. Ağaç hatmi sonbahara kadar dikilebilse de, sonraki kış uzun ve sert olursa, genellikle donma olur veya bitki zayıflar. Dikimden önce, bitkinin bahçede nerede olması istendiği dikkatlice düşünülmelidir. Çünkü daha sonra nakledilmeye tolerans göstermez. Dikim deliği kök topunun kendisinin yaklaşık iki katı büyüklüğünde olmalıdır. Çok derine dikilmeyi sevmez. Dikimden sonra da iyice sulanmalıdır.

Sulama ve Gübreleme

Yeterli sulama, ağaç hatmi çiçeğinin en önemli bakım adımlarındadır. Özellikle ekimden sonra toprak kurumamalıdır. Dikim esnasında toprak malçlanırsa, nem toprakta daha uzun süre kalır, çabuk kurumaz ve sık sık sulanması gerekmez. Sulama yaparken, mümkünse yaprakların üzerine değil gövdeye su verdiğinizden emin olun. Sık nemli yapraklar külleme eğilimlidir.

Ağaç hatmi çok sayıda çiçek oluşturur ve bununla bağlantılı olarak çok fazla besine ihtiyaç duyar. İlkbahar başında gübreleme özellikle önemlidir. Tercihen bir doz bahçe kompostu veya organik bahçe gübresi ile gübrelemelisiniz. Besin eksikliği varsa, zayıf bir şekilde filizlenir ve daha az çiçek oluşturur.

Budama

Dikimden hemen sonra yapılan bir budama, köklerin gelişimi için bitkiye daha fazla enerji verir. Budama, şiddetli soğukların sona erdiği Şubat sonu veya Mart başında yapılır. Sürgün uzunluğunun 1/3’ünü kısaltabilirsiniz. Genç bitkiler daha iyi dallanmaları için, standart bitkiler daha yoğun tomurcuk oluşumunu teşvik etmek için budanır. Ara sıra budama olmazsa çiçekler zamanla solar ve çalı yaşlanır. Tüm bunlarla birlikte, budama sırasında doğal taç şeklinin çok fazla etkilenmediğinden emin olun.

Kış Mevsiminde Bakım

Ağaç hatmi çiçeği, birkaç yıl sonra -20°C’ye kadar olan sıcaklıkları tolere eder. Kışa dayanıklılık ilk birkaç yılda o kadar iyi değildir. Don özellikle genç bitkilere zarar verir. Bu nedenle, ilk birkaç yılda bir miktar kış koruması önerilir. Bunun için kalın bir malç veya yaprak tabakası kullanılabilir. Özellikle kök bölgesi korunmalıdır. Ek olarak, biraz korunaklı uygun bir yer önerilir.

Çoğaltma

Ağaç hatmi çiçeğini çoğaltmak kolaydır. Tercihen budamadan elde edilen kesimler tercih edilir. Çelikler tamamen odunsu olmamalı ve bir önceki yıldan kalmamalıdır. Kesimler yaklaşık 10 cm kısaltılır. Buharlaşmayı azaltmak için alt yapraklar kesilir. Ardından, kesimleri gevşek bir alt tabakada küçük bir saksıya dikin ve açık havada korunaklı bir yere yerleştirin. Güçlü güneş ışığından her ne pahasına olursa olsun kaçınılmalıdır. Köklenme sürecini hızlandırmak istiyorsanız, kesimin üzerini plastik bir torba ile kaplayabilirsiniz. Bu, büyüme üzerinde olumlu etkiye sahip olan bir tür sera etkisi yaratır. Kesim filizlenmeye başladığında torba çıkarılır.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Pampas Otu Özellikleri ve Yetiştirme

Pampas Otu Özellikleri ve Yetiştirme

Dekoratif çiçekleri ile bahçelerde göz alıcı bir manzara sunan pampas otu, aynı zamanda en narin süs bitkilerinden biri olarak kabul edilir. Güney Amerika ile Yeni Zelanda’nın tropikal ve ılıman bölgelerinde yetişen 14 farklı pampas otu türü bulunmaktadır. Bu bölgelerde kumlu ve alüvyonlu topraklarda yetişir…

Makaleye Genel Bakış

 • Pampas Otu Özellikleri
 • Pampas Otu Çeşitleri
 • Pampas Otu Yetiştirme ve Bakım
 • Yer ve Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Pampas Otu Özellikleri

Botanik adı Cortaderia selloana olan pampas otu, Güney Amerika ve Yeni Zelanda’ya özgüdür. Buğdaygiller (Poaceae) bitki familyasına aittir ve kümeler oluşturur. Yaklaşık 80 cm yüksekliğindedir ancak Ağustos ayında ortaya çıkan çiçekli salkımlar ile 250 cm yüksekliğe kadar ulaşabilir. Keskin kenarlı yaprakları gri-yeşil ve herdem yeşildir.

Pampas otu, Ağustos ayından itibaren tüy tozlarını andıran çiçek salkımları geliştirir. Bunlar kış boyunca bitki üzerinde kalabilir. Ayrıca kesilebilirler ve kurutulduklarında uzun vazolarda güzel görünürler. Bunu yapmak için en iyi zaman tomurcuklar tamamen açılmadan öncedir. Vazoya yerleştirmeden önce, çiçek sapları iki gün boyunca gölgeli bir yerde kurutulmalıdır.

Bir pampas otu yığınının çapı 1 metreden fazla alana yayılabilir. Gaura veya yer minesi çiçeği gibi filigranlı uzun ömürlü bitkilerle güzel bir kontrast oluşturur. Pampas otu ile uygun ortaklar ararken, diğer bitkilerin de benzer şekilde yüksek besin ve aynı yer gereksinimlerine sahip olduklarından emin olmalısınız. 

Pampas Otu Çeşitleri

Pampas otunun yaprak rengi çeşide göre değişiklik gösterebilir. ‘Citaro’, ‘Evita’, ‘Pumila’, ‘Senior’ ve ‘Pink Feather’ çeşitlerinin yaprakları yeşilken, ‘Sunningdale Silver’ çeşidinin yaprakları daha simli ve ‘Splendid Star’ çeşidinin yaprakları sarımsıdır. ‘Pink Feather’ çeşidinin çiçek salkımları ise hafif bir pembe renk tonuna sahiptir.

Pampas Otu Yetiştirme ve Bakım

Bakım esnasında birkaç hatadan kaçınırsanız, pampas otunun keyfini uzun süre çıkarabilirsiniz. Büyümek için sıcaklığa ihtiyaç duyduklarından ve özellikle ilk kış aylarında düşük sıcaklıklara karşı çok hassas olduklarından, pampas otlarını dikmek için en iyi zaman ilkbahar sonudur. Bu nedenle, Mayıs ortasından sonraki bir zaman dikim için mükemmeldir.

Yer ve Toprak

Pampas otları güneşi sever ve rüzgardan korunan bir yer sağlanmalıdır. Toprak derin, besin açısından zengin ve humuslu olmalıdır. Yaz aylarında kuraklığa eğilimli olmamalıdır. Çok nemli alt tabakada çürümeye meyilli olduğundan, hiçbir koşulda toprak çok nemli olmamalıdır. Geçirgen bir toprak buna karşı koyar. Toprak uygun geçirgenliğe sahip değilse, kum veya çakıl ile düzeltilmelidir. Bahçenin yokuş yerlerindeki toprak nemi toplama eğiliminde olduğundan, pampas otu bu tür yerlere dikilmemelidir.

Sulama

Kural olarak, pampas otu çok ıslak toprağı sevmez çünkü burada köklerden çürüme eğilimindedir. Ama çok kuru da olmamalıdır. Toprak kurumaya başlar başlamaz, bitkiye gerektiği kadar su verilmelidir. Toprak yeterince geçirgense ve su iyi akarsa, bitkinin sağlıklı bir şekilde gelişmesi önemli oranda desteklenir. Pampas otu bir kapta yetiştirilirse, yaz aylarında düzenli sulama ve saksının altında drenaj deliklerinin olması önemlidir. Çok sıcak yaz günlerinde gün aşırı sulanmalıdır.

Gübreleme

Pampas otları, iyi bir çiçek gelişimi için besin açısından zengin bir alt tabakaya ihtiyaç duyar. Dikim yaparken toprağa biraz kompost eklenmesi tavsiye edilir. Dikim için en iyi zaman, daha önce de belirtildiği gibi toprağın ve havanın yavaş yavaş ısınmaya başladığı ilkbahar sonudur. Bahçe toprağı besin açısından çok düşükse, düzenli olarak gübrelenmelidir. Bunun için organik gübreler idealdir ve her baharda toprağa eklenebilirler.

Budama

Pampas otu sadece ilkbahar başında, yeni büyüme evresine girmeden önce budanır. Eski kurumuş saplar, yerin hemen üstüne kadar salkımlar halinde kesilir. Ayrıca çimi aşamalar halinde kesebilir, önce çimi ikiye bölebilir, ardından ikinci adımda yere kadar kesebilirsiniz. Bu bitki kış koruması için eski yapraklara ihtiyaç duyar. Sonbaharda yapılan bir budama, çiçek salkımlarının dekoratif etkisini kaybetmesine ve hatta bitkinin zarar görmesine yol açar.

Kış Mevsiminde Bakım

Pampas otu soğuğa yeterince dayanıklı değildir ve bu nedenle korunmaya ihtiyacı vardır. Doğal olarak And Dağları ve Atlantik arasındaki verimli otlaklarda büyüdüğü için, soğuktan çok ılık rüzgarlara alışkındır. Çift haneli eksi sıcaklıklar bitkiye zarar verebilir. Bu nedenle, pampas otlarının kış boyunca korunması gerekir.

Güçlü ot yığını kışın açık kalırsa, bitkinin kalbine çok fazla kış nemi girer. Bu nedenle, Kasım ayının sonuna doğru bir hindistancevizi ipi ile çimleri birbirine bağlayın ve etrafına yaprak yığını yapın. Yaprakların uçup gitmesini önlemek için de üzerine ladin veya köknar dalları yerleştirebilirsiniz.

Çoğaltma

Ticari olarak temin edilebilen tüm pampas otlarının çoğu vejetatif çoğaltmadan gelir, yani klonlanır. Bu bitkiyi çoğaltmanın en kolay yolu bölmektir. Tohumla ekim de mümkündür ancak bu tür çoğaltmanın bazı dezavantajları vardır. Bölerek çoğaltmanın avantajı, bölünmüş bitkilerin büyük olasılıkla dişi olması ve bu yüzden daha güzel çiçek açmasıdır. Tohumla ekim yaparken ise bitkinin cinsiyeti belli değildir.

Yavru bitkilerin büyümesi için sıcaklığa ihtiyacı olduğundan, pampas otu en iyi ilkbahar sonunda bölünür. Ana bitkiden herhangi boyutta bir bölüm kesin ve daha sonra büyümesi için bir kaba dikin. Bir seranız varsa, bitkiyi sonbaharda bölerek genç bitkinin kışı serada geçirmesine de izin verebilirsiniz.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com