Bizimle iletişime geçin

Bilim

Adet Döneminde Kaşıntı Neden Olur? Adet Döneminde Memede ve Vajinada Kaşıntı

Adet döneminde, öncesinde veya sonrasında kaşıntı, çoğu kadında meydana gelen ve acil sağlık riski oluşturmayan bir durumdur. Meme ve vajina kaşıntısı, çoğu zaman regl ile ilişkili normal hormonal dalgalanmaların sonucudur. Ayrıca, mantar enfeksiyonları, kokulu pedler ve çeşitli alerjik reaksiyonlar kaşıntıya neden olabilir.

Adet Döneminde Kaşıntı Neden Olur? Adet Döneminde Memede ve Vajinada Kaşıntı

Adet döneminde, öncesinde veya sonrasında kaşıntı, çoğu kadında meydana gelen ve acil sağlık riski oluşturmayan bir durumdur. Meme ve vajina kaşıntısı, çoğu zaman regl ile ilişkili normal hormonal dalgalanmaların sonucudur. Ayrıca, mantar enfeksiyonları, kokulu pedler ve çeşitli alerjik reaksiyonlar kaşıntıya neden olabilir.

Adet kanamanız başlamadan önce, siz farkında olmasanız bile vücudunuzda bazı hormonal değişiklikler yaşanmaya başlar. Bu değişikliklerin en yaygın belirtisi, göğüslerde hassasiyet, kaşıntı, şişme ve vajinada kaşıntıdır. Periyodunuzun herhangi bir döneminde bu belirtilerle karşılaştıysanız panik yapmanıza gerek yok. Meme ve vajinadaki kaşıntı normal kabul edilir ve çoğu zaman herhangi bir sağlık riski oluşturmaz. Bununla birlikte, kaşıntıya neden olan etkenleri bilmek isteyebilirsiniz.

Yazının devamında, adet döneminde kaşıntı neden olur? Sorusunun cevaplarını içeren adet döneminde meme ve vajina kaşıntısının nedenlerinin bulunduğu geniş kapsamlı bir rehber bulacaksınız. Öncelikle menstrüasyon dönem vajina kaşıntısı ile başlayalım…

Adet Döneminde Vajinada Kaşıntı Neden Olur?

Adet dönemiyle ilişkili vajinal kaşıntılar her ne kadar rahatsız edici olsa da genellikle kendiliğinden geçer ve ciddi bir sorun teşkil etmez. Bu kaşıntıya neden olan etkenler, hormon seviyelerindeki değişiklikler, tamponlar, kokulu pedler veya mantar enfeksiyonları olarak sıralanabilir.

Hormonal değişiklikler: Vajina, farklı bakteri ve mayaların hassas bir dengede olduğu bir noktadır. Hormonlardaki değişiklikler, vajinadaki bu mikroorganizmaların seviyelerinde değişikliklere yol açabilir. Bu da adet döneminde, öncesinde veya sonrasında vajinal kaşıntıya neden olur.

Kadın ürünleri ve alerjiler: Kullandığınız pedlere veya tamponlara cildiniz aşırı duyarlılık gösteriyor ve alerjik reaksiyon yaşıyor olabilirsiniz. Bunun sonucu olarak, vajinaya ya da çevresine temas eden kadın ürünleri kaşıntıya neden olabilir. Kaşıntı yapan yaygın kadın hijyen ürünleri; kokulu pedler, tamponlar, koku giderici sprey ve sabunlardır. Ayrıca, polyester (naylon) iç çamaşırları yerine pamuklu külotları tercih etmeniz faydanıza olacaktır.

Vajinal mantar enfeksiyonları: Vajinal mantar enfeksiyonları kadınlar arasında oldukça yaygındır. Bakteriyel vajinozis, candida mantarı veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan trikomonas kaşıntınızın asıl nedeni olabilir. Enfeksiyon kaynaklı kaşıntıya yanma hissi eşlik edebilir. Neyse ki vajinal enfeksiyonlar kolayca tedavi edilebilmektedir. Enfeksiyon olduğundan şüpheleniyorsanız ve kaşıntınız azalmıyorsa kadın hastalıkları ve doğum doktoruna görünmeniz en iyisi olacaktır.

Cilt sorunları: Vajinal kaşıntının sebebi bazen de çeşitli cilt rahatsızlıklarıdır. Bunlar, dermatit, sedef hastalığı, liken skleroz, liken planus ve atrofik vulvovajinit gibi vajinada kaşıntıya neden olabilecek cilt hastalıklarıdır. Ayrıca, antibiyotikler, steroidler ve bağışıklık baskılayıcı bazı ilaçlar yan etki olarak vajinada kaşıntıya neden olabilir.

Adet Döneminde Memede Kaşıntı Nedenleri

Adet öncesinde veya kanamanın yaşandığı adet günlerinizde, memelerde şişme, büyüme, ağrı, hassasiyet, sertlik veya kaşıntı olabilir. Bunların en yaygın nedeni periyodunuz yaklaşırken vücudunuzda meydana gelen hormon dalgalanmalarıdır. Nitekim, östrojen hormonu, göğüslerdeki kanallarının genişlemesini, progesteron hormonu ise süt bezlerinin şişmesini sağlar. Tüm bu değişimler, memelerde hassasiyet, ağrı, şişme ve benzeri şikayetlerin birincil suçlusudur.

Diğer yandan, adet dönemiyle ilişkili göğüs kaşıntıları söz konusu olduğunda, iki farklı neden üzerinde durabiliriz. Bunlar; premenstrüel sendrom (PMS) ve premenstrüel disforik bozukluktur (PMDD). Şimdi bu iki etkenin ne olduğunu yakından inceleyelim…

Premenstrüel sendrom (PMS): Adet öncesi gerginlik sendromu olarak da nitelendirebileceğimiz PMS kadınlar arasında oldukça yaygındır. Uzmanlar, adet gören kadınların yüzde 90’ının PMS yaşadığını tahmin ediyor. Çoğu zaman regl döneminizden birkaç gün önce başlar. Hem psikolojik hem de fizyolojik birtakım olaylar yaşanabilir. Psikolojik etkileri, sinirlilik, unutkanlık, depresif ruh halidir. Fizyolojik etkileri ise memelerde şişkinlik, ağrı hissi ve kaşıntıdır.
Premenstrüel disforik bozukluk (PMDD): Diğer ismi adet öncesi disforik bozukluk olan PMDD, daha şiddetli bir PMS formudur. PMDD’nin PMS ile benzer semptomları olsa da daha ciddi olarak kabul edilir. Deride iltihaplanmaya ve tüm vücutta ya da göğüslerde kaşıntıya neden olabilir. Ek olarak, ağrılı kramplar, depresyon, ciltte iltihaplanma, kilo alımı, sivilce ve akne PMDD’nin olumsuz etkileridir.

Kaşıntılı göğüslerin bir başka nedeni de egzama gibi cilt rahatsızlıkları ve nadir görülen paget hastalığıdır.

Sonuç:

Adet döneminizde, öncesinde veya bitiminde vajina ve göğüs kaşıntısı normaldir. Kaşıntı çoğu zaman regl periyodunuzda vücudunuzda meydana gelen hormon değişiklikleriyle ilişkilidir. Ek olarak, kullandığınız hijyenik ürünlerden kaynaklı alerji ya da mantar enfeksiyonları nedeniyle kaşıntı olabilir. Cinsel ilişkide ağrı, yanma, sık sık idrara çıkma isteği ve kötü kokulu ve kıvamlı akıntı enfeksiyon belirtilerinden birkaçıdır. Enfeksiyon şüpheniz varsa yapılacak en iyi şey bir doktora görünmektir.

Meme kaşıntısı da vajinal kaşıntı gibi çoğu zaman hormon dalgalanması sebebiyle yaşanır. Kaşıntı, meme kanserinin veya ciddi bir hastalığın habercisi değildir. Bununla birlikte, memede kanama, kist ve akıntı gibi olağan dışı semptomlar görürseniz kısa süre içinde doktora görünmeniz gerekir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim

Makyaj Temizleme Suyunu Evde Nasıl Yaparız?

Makyaj Temizleme Suyunu Evde Nasıl Yaparız?

Çirkin kadın yoktur sadece bakımsız kadın vardır! E tabi bu bağlamda günümüz kadınlarının vazgeçilmezi makyaj. Makyajlı uzun ve yorucu bir günün ardından makyajı temizlemeden yatılmaması gerektiğini artık söylememize bile gerek yok sanırım. Bu temizlik için çeşitli temizleme losyonları kolayca temin edilebiliyor.

Ancak ”makyaj zaten kimyasal bir ürün, bari temizlediğimiz suyu kendi evimizde üretelim” diyorsanız işte bu yazımız tam size göre.

İşte basitçe temin edebileceğiniz malzemeler;

 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı gülsuyu

Zeytinyağı ve gülsuyunu karıştırdıktan sonra, makyaj temizleme pamuğu ile cildinizi çok bastırmadan temizleyin. Bu karışımla hem yumuşacık tene sahip olacaksınız hemde uzun süre yüzünüzde kalan makyajdan arınmış olacaksınız.

Küçük iki hatırlatma, zeytinyağı ile gülsuyu sürekli karışım içinde durmayacağından her kullanımdan önce karıştırmanız gerekir. Ayrıca eğer yağlı bir cilde sahipseniz, yüzünü bol su ile yıkayıp yağdan arındırmalısınız.

Güzel ve bakımlı günler.

Okumaya devam et

Bilim

Cilt Çatlaklarından Korunma Yöntemleri

Cilt Çatlaklarından Korunma Yöntemleri

Özellikle kadınlarda görülen cilt çatlakları yaz ayları yaklaştıkça bikini giymek isteyen kadınların keyifsiz bir tatil geçirmesine neden olabiliyor. Genellikle doğum ertesi, obezite sonrası kilo verme, hormomal değişimler gibi etkenlerden dolayı oluşan bu çatlaklar karın, göğüs, kalça ve bacak bölgelerinde yoğun olarak görülebiliyor.

Cilt çatlaklarının genel olarak genetik olduğu söylensede, açık tenli bayanların bu nahoş çatlaklara önlem alınmadığı takdirde sahip olması içten bile değil.

Cilt çatlaklarını önlemek için ne yapmalı?

 • Sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeli, spor salonuna gitme lüksümüz yoksa bile düzenli yürüyüşü alışkanlık haline getirmeliyiz.
 • Düzenli beslenme birçok rahatsızlığın önleyicisi olduğu gibi çatlaklardan korunma yöntemlerinden biridir. Fazla kilo alma ve verme cilt çatlaklarının ana etkenlerinden olduğu unutulmamalıdır.
 • Su tüketimi pürüssüz canlı bir ciltte önemli rol oynar. Unutmayalımki susuz kalmış, kuru topraklar çatlamaya mahkumdur.
 • Günde 1 kere nemlendirici kremlerle cildimize masaj yaparak cildimizin esneme kapasitesini maksimum seviyeye çıkarmış oluruz.

Okumaya devam et

Bilim

Cilt Bakımında Vazelinin Yeri

Cilt Bakımında Vazelinin Yeri

Jelimsi kaygan yapısı ile bir çok derdimize derman olan vazelin kozmetik sektörünün belkide en eski yapı taşlarından. Bir petrol yan ürünü olarak şans eseri keşfedilen vazelin, yumuşatan ve cildi besleyen etkisiyle kadınların vazgeçilmezi. İşte vazelinin çeşitli kullanım alanları ve fayladaları;

 • Cildi nemlendirir, parlak bir görünüm kazandırır
 • Tırnakları sağlamlaştırıp daha canlı görünmesini sağlar
 • Saçlardaki kırıkların ve solgun görünümün çaresidir
 • Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak amacıyla gece yatmadan önce az miktarda sürülürse fayda sağlar
 • Dudakların çatlamasını önler
 • Topuklardaki çatlakların devasıdır
 • Düzenli kullanımda kaş ve kirpiklerin dökülmesini engeller ve besler

Bunların yanı sıra hayatımızı kolaylaştıran vazelinin diğer kullanım alanları;

 • Deri kıyafetlerinizin daha parlak görünmesini sağlar
 • Evde saçlarınızı boyamadan önce, boyanın bulaşma ihtimali olan yerlere sürerek önlem alabilirsiniz
 • Aracınızın göğüs kısmı için oldukça ideal bir parlatıcıdır
 • Suda çözülmeyen yapısıyla güneş kremi alternatifi olabilir
 • Kaydırıcı özelliği sayesinde sıkışan cisimleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Hatta çıkarmakta zorlandığınız yüzüğünüzü vazelin yardımıyla basitçe çıkarmanız mümkün.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com