Bizimle iletişime geçin

Kadın

Adet Öncesi Sarı Akıntı Normal mi?

Adet Öncesi Sarı Akıntı Normal mi?

Beyazımsı, berrak ve güçlü kokusu olmayan akıntıların genellikle normal olduğunu biliyoruz. Peki ama adetten önce gelen sarı akıntı için endişelenmeli misiniz? Güzel haber, rahatsız edici ağır bir kokusu yoksa ve açık-soluk sarı renkteyse muhtemelen her şey yolunda. Ancak yine de bu konuda bilmeniz gereken birkaç detay daha var…

Makaleye Genel Bakış

 • Adetten Önce Sarı Akıntı Olur mu?
 • Kötü Kokulu Sarı Akıntı Neden Olur?
  • Enfeksiyon
  • Servisit
  • Trikoniyaz, klamidya veya gonore
  • Pelvik inflamatuar hastalık
 • Hamilelikte Sarı ve Beyaz Akıntı Nedenleri
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Adetten Önce Sarı Akıntı Olur mu?

Evet, olur. Adet öncesinde gelen sulu kıvamlı sarımsı renkte akıntı kadınlar arasında yaygındır ve bunun için endişelenmeniz gerekmez. Regl döneminizin başlamak üzere olduğunun işaretçisi olan açık veya soluk sarımsı renkteki bu akıntının nedeni vajinanızın daha fazla mukus üretiyor olmasıdır. Sarı renk ise mukusa karışan az miktardaki erken adet kanının bir sonucudur.

Buradaki önemli nokta, akıntının renk tonuyla birlikte kokusunun olup olmadığıdır. Yapışkan dokulu akıntınız kokusuz ve açık veya soluk sarımsı renkteyse normal kabul edebilirsiniz ancak parlak sarı renkteyse ve kötü koku varsa bir şeylerin yolunda gitmediğinin işaretçisi olabilir…

Kötü Kokulu Sarı Akıntı Neden Olur?

Vajinal akıntının kokusunun, renginin ve kıvamının hızlı bir değerlendirilmesi jinekologunuzdan randevu almanız gerekip gerekmediği konusunda ipucu verebilir. Kokusuz berrak akıntılar genellikle normal kabul edilse de parlak sarı, yeşilimsi ve ağır kokan akıntılar aşağıdaki durumların belirtisi olarak değerlendirilebilir.

Enfeksiyon

Vajinanın sağlıklı kalabilmesi için düzenli bir ortamı sürdürmesi gerekir. pH, nem seviyesi ve bakteri dengesi, en uygun koşulları oluşturmak için el ele gider. Artan cinsel aktivite, duş, antibiyotik kullanımı ve hormonal dengesizlikler gibi herhangi bir neden ortamdaki uygun koşulları bozarsa enfeksiyon ortaya çıkabilir. Peki ama enfeksiyon olduğunu nasıl anlarsınız?

Normal kabul edilen sağlıklı vajinal sıvıların rahatsız edici ağır bir kokusu yoktur veya tolere edilebilir düzeyde çok hafif bir kokusu vardır. Akıntınızın rengi koyu sarısıysa veya grimsi renkteyse ve rahatsız edici derecede kötü kokuyorsa (bazı kadınlar bunu kötü balık kokusu olarak tanımlar) bunlar enfeksiyon belirtisidir. Ayrıca, vajinada kaşıntı, şişlik, tahriş, ağrı, idrar yaparken yanma hissi, cinsel birleşmede ağrı ve süzme peynir gibi akıntı mantar enfeksiyonu olduğunun diğer göstergeleridir.

Servisit

Rahmin vajinaya bağlanan boyun şeklindeki bölgesine serviks denir. Serviksin iltihaplanması durumu olan servisit yaygın olarak aşırı bakteri üremesinden kaynaklanır. Servisit şikayeti olan kadınlar, rahatsız edici bir koku ve sarımsı, kahverengi veya yeşil renkli irin benzeri akıntıyla karşılaşabilirler. Ayrıca, cinsel münasebette ağrıyla birlikte sonrasında kanama ve sık aralıklarla ağrılı idrara çıkma gibi rahatsız edici durumları deneyimleyebilirler.

Trikoniyaz, klamidya veya gonore

Trikoniyaz, klamidya ve gonore (bel soğukluğu) cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlardır (CYBE). Yaygın bir CYBE olan trikoniyazın tipik belirtileri, kötü kokulu köpüklü yeşil veya sarı akıntı, cinsellikte ağrı, sık idrara çıkma dürtüsü ve vajinada kızarıklıktır. Genel olarak antibiyotiklerle tedavi edilir.

Sarı renkli ve kokulu akıntıya neden olabilecek diğer iki CYBE, klamidya ve halk arasında bel soğukluğu olarak bilinen gonoredir. Antibiyotik tedavisine kısa sürede yanıt veren bu iki rahatsızlığın belirtileri, irin benzeri sarı renkli ve kokulu akıntı, idrar yapma esnasında yanma ve dönemler arasında vajinal kanamadır.

Pelvik inflamatuar hastalık

Çoğunlukla cinsel münasebetle bulaşan pelvik inflamatuar hastalık, kadın üreme organlarının enfeksiyonunu ifade eder. Yukarıda sayılan klamidya veya bel soğukluğu gibi CYBE’ler tedavi edilmediğinde, enfeksiyon üreme sistemi boyunca yayılır. Bu olduğunda, dış gebelik, düşük yapmak ve kronik pelvik ağrı gibi sorunlara neden olabilir. Ayrıca, fallop tüplerine ve yumurtalıklara zarar verebilir.

Sarı veya yeşil renkte ağır kokulu akıntıyla karakterize olan bu hastalık ayrıca, düzensiz adet dönemleri, bulantı, ateş, ağrılı idrara çıkma, ağrılı cinsel münasebet, alt karın bölgesinde ağrı ve ay boyunca lekelenme gibi semptomları ortaya çıkarabilir.

Hamilelikte Sarı ve Beyaz Akıntı Nedenleri

Gebelik, değişen hormon seviyeleri nedeniyle birçok değişiklik ve semptomla birlikte gelir. Vajinal akıntıyı etkileyen östrojen ve progesteron seviyeleri yüksek olduğu için birçok hamile kadın bu dönemde vajinal akıntıda bariz bir artış yaşar.

Lökore ismiyle de bilinen beyaz berrak renkteki sümüksü akıntı hamilelik sırasında normaldir. Hafif kokulu veya kokusuz olan bu yapışkanımsı akıntı hormonlardaki değişikliğin bir sonucudur. Kokusuz hafif sarı akıntı da tamamen normal olabilir. Ancak, hamilelikte akıntı kötü kokulu yeşil veya sarı renkteyse bu durum vajinal enfeksiyonun işaretçisidir. Özellikle de kötü kokulu yeşil veya sarı akıntıyla birlikte vajinanızda ağrı, kızarıklık, şişlik ve ağrılı idrar yapma gibi semptomlarınız varsa doktorunuzdan randevu almayı ihmal etmeyin.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Kokusuz, berrak beyaz, hafif sarı akıntınız varsa ve buna eşlik eden rahatsız edici başka semptom yaşamıyorsanız kafanıza takmanız gereken bir sorun yok demektir. Ancak, akıntınız yeşil veya koyu sarıysa ve kötü kokuyorsa enfeksiyon kapmış olabileceğinizden doktorunuzu ziyaret etmeniz iyi bir fikirdir.

Mantar enfeksiyonunuz varsa doktorunuz mantar önleyici krem, merhem, tablet veya fitil reçeteleyebilir. Bakteriyel enfeksiyonlar ise çoğu zaman antibiyotiklerle kısa sürede tedavi edilebilir. Vajinal enfeksiyon ve diğer tüm sağlık sorunlarınızda size yalnızca ve en iyi doktorunuzun yardımcı olabileceğini unutmayın.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Güvenilir Villa Kiralama Firması Neden Önemli?

Güvenilir Villa Kiralama Firması Neden Önemli?

Villa kiralama, birçok kişinin tercihi olan bir tatil konsepti. Ailece ve arkadaşlarla özel bir alanda, havuz ve bahçe gibi olanaklar sunan villalarda seçim yaparken, konum ve özellikler ilk bakılanlar. Bununla birlikte, güvenilir villa kiralama hepsinden önce önemsenmesi gereken taraf. Tatil için kiralık villa araştıranlar için, güvenilir bir tatil villa kiralama bulması çok önemli. hellovillam kurucusu Sercan Korkuç, güvenilir bir villa kiralama sürecine dair merak edilenleri aktardı.

TÜRSAB yetki belgesi olmayan şirketler tercih edilmemeli

Hellovillam kurucusu Sercan Korkuç, güvenilir villa kiralama ile ilgili olarak şunları söyledi:

 

Villa kiralama, özellikle son birkaç yıldır ciddi bir trend haline geldi. Otel ve pansiyonların sınırlayıcı tatil modeline nazaran villalar, daha özgür bir tatil alanı sunması ile öne çıktı. Ancak birçok kişinin tatilde villa tercih etmesi, güvenilir olmayan şirketlerin ve sitelerin ortaya çıkmasına, insanların mağdur olmasına da neden oldu. Bu noktada, en iyi villa kiralama sitesini arayan vatandaşlar için fiyattan, villa özelliklerinden daha önemli olan konunun güven olduğunu söylemek gerekiyor.

 

Villa seçeneklerinin yer aldığı bir internet sitesi, bir villa kiralama firması olmayabilir. Resmi bir şirket olarak bu işi yapmıyor olabilir. Dahası, bir şirket olarak yetki belgesi bulunmayadabilir. Bu konuda, villa araştıran herkes ilk olarak bir kontrol gerçekleştirmeli. Villa kiralamak için, TÜRSAB yetki belgesi önemli bir şart. İncelediğiniz bir villa kiralama sitesinin ya da şirketinin yetki belgesi varsa, gönül rahatlığı içinde villa rezervasyonu yapabilirsiniz. Tabii ki yetki belgesi dışında bakılması gereken konular da var. Günlük ve haftalık ucuz kiralık villa araştırırken, villa kiralama firmasının imajı, yorumları da önemli.

Kullanıcı yorumları incelenmeli

Tatil için villa tercih etmek hem ailece hem de arkadaş grupları ile harika bir tatil için ön plana çıkıyor. Yazlık denize sıfır villaların sunulduğu villa kiralama firmalarının tekliflerine bakarken, şirketin genel imajı da incelenmeli. Villa kiralama firması ile ilgili yorumlara Google başta olmak üzere birçok yerde ulaşılabilir. Kullanıcıların memnuniyet oranının yüksek olduğu bir firma, villa kiralama için tercih edilebilir.

 

Günümüzde kullanıcı memnuniyeti çok önemli ve insanlar rahatsız oldukları bir konuyu hızlı bir şekilde paylaşıyor. Bu geri bildirimler ise, bir firmayı daha sonra tercih etmeyi düşünenler için önemli. Bu yüzden yorumlar, puanlar dikkat edilmesi gereken konulardan.

Villayı incelemiş firmalar önemli

Villa kiralama süresinde en önemli konulardan biri, kiralama şirketinin villanın arkasında durması ve tüm özelliklerini teyit etmiş olması. Villa ilanlarına bakıldığında doğa içinde balayı villalarının yanı sıra bahçeli ve jakuzili lüks tatil villaları ön plana çıkabilir. Geniş aileler için çocuk havuzlu villalar, gözden uzakta muhafazakar villalar ya da evcil hayvan kabul eden villaların fotoğraflarına, bilgilerine ulaşılabilir.

 

Ancak güvenilir ve kaliteli bir villa kiralama şirketinin en önemli yanı, tatil villasını yerinde incelemiş olması. İlandaki bilgilerle örtüşen ve tüm beklentileri karşılayan bir süreç için bu önemli. Villayı görmemiş bir kiralama şirketi, evin oda sayısı, havuz özellikleri, konumu ve diğer konular ile ilgili garanti veremeyeceği için, insanları mağdur edebilir.

 

Gün Boyu Gazetesi

Okumaya devam et

Kadın

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Kolonoskopi için haftalar öncesinden randevu aldınız ve şimdi adet tarihinizle çakıştığını fark ettiniz. Kolonoskopi yaptırmak zaten başlı başına çekince oluşturuyorken bunun üstüne adetli olmanız da eklenince tedirginliğiniz artmış olabilir. Güzel haber, adetli olmanız kolonoskopi yapılmasına mani değildir ve bunun için endişelenmeniz gerekmez.

Adet tarihinin tatil, düğün, jinekolojik muayene veya kolonoskopi randevusu gibi tarihlerle çakışması can sıkıcı olabilir ancak bunun için yoğun strese girmeniz gerekmez. Aslında, kadınlar adetli oldukları süre boyunca, normal günlerde yaptıkları hemen her şeyi yapabilirler. Kadınlar arasındaki arasındaki şehir efsanelerinin aksine, regl döneminde yüzmenizde, saçlarınızı boyatmanızda veya ağda yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Peki ya kolonoskopi?

Makaleye Genel Bakış

 • Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?
 • Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?
 • Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?

Bildiğiniz gibi kolonoskopi prosedürü fiberoptik kamera ile makattan girilerek inceleme işleminin yapılmasıdır. Dürüst olalım, hiç kimse kolonoskopi yaptırmaya güle oynaya gitmiyor ve aslında az da olsa tedirginlik yapabiliyor. Tüm bunlara adet tarihinizin çakışması da eklenince stres seviyeniz katmerlenmiş olabilir.

Ancak iyi haberler de var! Kolonoskopi makat bölgesinden yapılan bir işlem olduğundan adetli olmanız prosedürü olumsuz etkilemez. Yani evet, adetliyken kolonoskopi yapılır ve bunun için randevunuzu ertelemeniz gerekmez.

Bununla birlikte, içiniz gerçekten rahat değilse ve huzursuz hissediyorsanız randevunuzu bir hafta sonrasına erteleyin. Ancak, randevu tarihinin ertelenmesi gibi bir durumun çoğu zaman mümkün olmadığını da biliyoruz. Durum buysa, kolonoskopi için sağlık kuruluşuna giderken ped yerine tampon kullanın. İşlem öncesinde iç çamaşırınızı çıkarmanız isteneceğinden ve pedler çamaşıra sabitlendiğinden en iyi seçenek tamponlardır. Ayrıca, kolonoskopi esnasında size refakat etmesi için yanınızda bir hemşire bulunacak. Hemşireye adetli olduğunuzu ve tampon kullandığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?

Kolonoskopi ve adet olmak birbirinden çok farklı iki şeydir ve birbirini etkilemez. Kanamanızın şiddeti artmaz, azalmaz, döneminizin süresi uzamaz veya kısalmaz. Aynı şey, adetliyken jinekolojik muayene ve endoskopi için de geçerlidir. Yani, jinekolojik muayene, endoskopi veya kolonoskopi yapılmasının tıbbi olarak periyodun üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Randevunuzdan birkaç gün önce başlamak şartıyla sulu-yumuşak besinleri tüketmeniz gerektiği ve randevuya gelirken karnınızın aç olması gerektiği konusunda uyarılacaksınız. Ayrıca, prosedürün öncesinde doktorunuzun söylediği, kolonu (kalın bağırsak) temizleyen müshil etkili ilaçlar almanız gerekecek.

İşleminiz sırasında dizleriniz bükülü olarak sol tarafınıza yatacaksınız. Anestezi uzmanı uykuya dalmanızı sağlayacak anestezi verecektir. Prosedür başladıktan sonra, kolonoskop ismi verilen cihaz makattan içeri doğru itilir. Doktorunuz daha iyi görebilmek için kolonu hava ile hafifçe şişirebilir. Tüm bunlar anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. İşlem boyunca yanınızda bir hemşire olacak ve prosedürün toplam süresi yaklaşık 20 dakika civarında sürecek.

İşlemin sonrasında, gözlem ve bakım ünitesi olan derlenme odasına alınacaksınız. Anestezinin etkisinin geçene kadar (uyanana kadar) burada istirahat halinde kalacaksınız. Kendinize geldiğinizde kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Doktorunuz muayenenin nasıl geçtiğini açıklayacak ve size poliplerin alınıp alınmadığını veya biyopsi alınıp alınmadığını söyleyecektir. Ardından evinize gidebilirsiniz. İşlem sırasında kolona verilen hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gaz çıkardığınızda bu hızla kaybolmalıdır.

Ek olarak, kolonoskopi sonrasında size yardımcı olması için ve araç kullanmamanız gerektiğinden yanınızda refakatçiyle gelmeniz en iyisidir. Verilen ilaçlar geçici olarak sersemlik yapabileceğinden giyinme-ulaşım vb. konularda bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonuç

Adetli olmak, kolonoskopi yapılmasına tıbbi olarak engel teşkil etmez. Ancak yine de kendinizi huzursuz hissediyorsanız ve imkanınız varsa kolonoskopi randevunuzu ileri bir tarihe erteleyin. Randevu tarihinde değişiklik yapamıyorsanız işlemin yapılacağı gün ped yerine tampon kullanın. Zira, pedler iç çamaşırına tutturulduğundan ve çamaşırınızı çıkarmanız gerekeceğinden tampon kullanımı gereklidir.

Regl olduğunuz için doktorunuzun veya hemşirenizin sizi yargılamayacağını, sizden tiksinmeyeceğini veya kanamanızın muayenenin seyrini olumsuz etkilemeyeceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Sabah bulantıları, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve şişmiş ayak bilekleri gibi hamileliğin getirilerine kendinizi hazırlamış olmalısınız. Peki ya bu listeye karın kaşıntısının da dahil olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik döneminde karın kaşıntısı yaygın olmakla birlikte anne veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan karın bölgesi kaşıntısı rahatsız edici olabilse de herhangi bir sağlık riski oluşturmadığından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıyı gidermek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Aşağıda, hamilelikte karın kaşıntısının nedenine değiniyor ve iyi gelen birkaç geleneksel çözüm önerisinden bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

Evet, normal. Gelişmekte olan fetüsünüze bedeninizin uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve kaşıntılı karnınızın nedeni de tam olarak budur. Bebeğinizle birlikte büyüyen karnın bölgenizde doğal olarak deri gerilmesi veya genişlemesi meydana gelir. Bu olduğunda, karnınızda ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gerilen cilt kaşıntıya ek olarak, karnınızda, göğüslerinizde, bacaklarınızda ve kalçalarınızda kırmızı veya pembemsi çizgilere (çatlak) neden olabilir.

Öte yandan, hamilelik dönemindeki yüksek hormon seviyeleri karın bölgesi de dahil olmak üzere vücudun genelinde cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu durum kaşıntıyla birlikte pullanma şeklinde hafif deri döküntülerini ortaya çıkmasının yaygın bir sebebidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik dönemindeki karın kaşıntısının birincil nedeni derinin gerilmesi ve hormonlar nedeniyle oluşan cilt kuruluğudur. Bu etkenlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kaşıntılı göbeğiniz için endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bu konuda birkaç ev çözümünü denemeniz iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı karın rahatsız edici olduğu kadar özellikle de toplum içindeyseniz utanç verici olabilir. Neyse ki, kaşınma dürtüsünü azaltıp rahatlamanızı sağlayabilecek çeşitli yollar vardır.

 • Kaşıma dürtüsüne direnmek her ne kadar zor olsa da bölgeyi tırmalamak bölgenin tahriş olmasına neden olabileceğinden kaşımayın.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici çoğu zaman işe yarar. Karın bölgenize nemlendirici krem veya losyon sürün.
 • Ilık suyla yumuşak bir yulaf ezmesi banyosu kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Ayrıca E vitamini yağıyla masajı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak kurutur ve kaşıntının şiddetlenmesine zemin hazırlayabilir.
 • Karın bölgenizde egzama varsa ve kaşıntınızın nedeni buysa soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymeniz, giysilerinizin cildinize sürtünme ve tahrişe olasılığını azalttığından kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sentetik kıyafetler yerine pamuklu olanları tercih etmeniz iyi bir fikirdir.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için herhangi bir ilaçlı krem ​​kullanmadan veya ağızdan ilaç almadan önce mutlaka ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelik süresi boyunca ve özellikle karnınızın bariz şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan itibaren göbek kaşıntısı normaldir. Bununla birlikte, doktorunuzdan randevu almanızın gereken bazı durumlar vardır.

 • Vücudumun genelinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun genelinde veya bazı bölgelerinde şiddetli deri döküntüleri var
 • Kaşıntılar yaşam kalitemi düşürecek kadar yoğun
 • Avuçlarımda ve ayak tabanlarımda döküntüsüz şiddetli kaşıntı var

Son olarak, kaşıntıya neden olabilen gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer durumu olduğunu da bilmek önemlidir. En sık olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı ana semptomdur (kaşıntı gövdeye de yayılabilir). ICP erken doğum ve diğer problemlerin riskini artırabileceğinden, avuçlarda ve tabanlarda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com