Bizimle iletişime geçin

Gündem

Adnan Polat şirketi satacak mı! Kanadalı ve Fransızlarda hisseleri aldı

Adnan Polat, PSP Investments ile DF Energies Nouvelles’e ait hisseleri satın alarak Polat Enerji’nin tek patronu oldu.

Adnan Polat şirketi satacak mı! Kanadalı ve Fransızlarda hisseleri aldı

Kerim Ülker’in yazısından alıntı

Galatasaray’ın efsane olmuş yöneticilerinden Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat, kurucu ortak olduğu şirkette önemli bir satın alma yaptı.

Adnan Polat, Polat Enerji’deki yabancı payını satın alarak şirketin tek patronu oldu. Adnan Polat’ın şirketteki payı yüzde 10’du. Geri kalan hisseler ise eşit oranda Kanadalı ve Fransız dev fon ve şirketlere aitti. Polat Enerji’nin yüzde 45’i Kanadalı emeklilik fonu yatırım yöneticisi PSP Investments’a, diğer yüzde 45’i ise Fransız enerji devi EDF Energies Nouvelles tarafından kontrol ediliyordu.

Geriye kalan yüzde 10’luk pay ise Adnan Polat’a ait Batıyel Enerji kontrolündeydi. Böylece dünyanın en büyük fonlarından biri olan Kamu Sektörü Emeklilik Yatırım Kurulu (PSP Investments), Türkiye’deki en önemli yatırımından da çıkmış oldu. Bu fonun büyüklüğü ise 168 milyar dolar.

Diğer yüzde 45’lik paya sahip EDF ise 154 bin çalışanı olan, 283 milyar euroluk valrığı bulunan Avrupa’nın en büyük enerji şirketlerinden biri.

Adnan Polat’ın hisseleri aldığı Polat Enerji’nin değişik bölgelerinde toplamda 537 MW’lık yenilenebilir enerji yatırımı bulunuyor. Bu yatırımların 509 MW’ı rüzgar, 28 MW’ı ise güneş enerjisine dayalı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015’te Polat Enerji tarafından kurulan Türkiye’nin en büyük rüzgar santrali unvanına sahip, Kırşehir Mucur’daki Geycek Rüzgar Enerjisi Santrali’nin açılışını yapmıştı

Adnan Polat, şirketi satacak mı?

Geçtiğimiz yıl Adnan Polat’ın Polat Enerji’yi satmak istediği ifade edilmişti. Çıkan haberlerde Adnan Polat’ın Polat Enerji’nin tamamının satışı için Barclays’i yetkilendirdiği basında yer almıştı. 2017’de Polat Enerji’nin Türkiye’de büyüme stratejilerini duyurmuştuk. O haberimizde Polat’ın 2016’da 1 milyar dolarlık yatırım için düğmeye bastığını, bunun ilk adımı olarak Ankara’da da faaliyet gösteren Şua Elektrik Üretim’in tüm hisselerini satın aldığını duyurmuştuk.

Enerjide dört ayda ikinci Fransız satışı

Yılbaşından bu yana Fransızların enerji konusunda Türkiye’de varlıklarını azalttığı görünüyor. Ocak ayında Fransa’nın en büyük enerji şirketlerinden olan Engie, portföyünün önemli kısmını kapsayan İZGAZ, Baymina, Gazko Enerji ve Engie Enerji Hizmetleri’nden oluşan 4 şirket ve projenin oluşturduğu varlıklarını paket halinde Palmet Enerji’ye devretmişti.

Dünya

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda’ya kaç dolarlık hisse verdi?

ABD’li milyarder Bill Gates ile üç çocuğunun annesi, 27 yıllık eşi Melinda Gates boşanmaya hazırlanıyor.

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda ya kaç dolarlık hisse verdi?

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 27 yıllık evliliğine son verme kararının ardından eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Bill Gates’in 130 milyar dolarlık servetini, boşanma nedeniyle eşiyle yarıya yarıya paylaşılacağı konuşuluyor. Dünyanın en pahalı boşanması olarak gösterilen olayda Bill Gates’ten ilk adım geldi. Bill Gates, eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Devir işleminin Canadian National Railway Co.’nun 1.5 milyar dolar değerindeki 14 milyon hissesini ve AutoNation’ın yaklaşık 309 milyon dolar değerindeki 2.9 milyon hissesini içerdiği ifade edildi.

13 basamak düşecek

Öte yandan, çift boşanma sürecini yürütmeleri için güçlü avukatlık firmalarından destek alıyor. Melinda’yı New York’tan 4 avukat, Bill Gates’i ise Los Angeles’tan 3 avukat temsil edecek.

Boşanma ile servetin yarı yarıya bölünmesi durumunda Gates’in en zenginler listesinde dördüncü basamaktan 17. sıraya düşmesi bekleniyor.

Forbes’un düzenlediği listeye göre 130.5 milyar dolar serveti bulunan Bill Gates, dünyanın en zengin dördüncü ismi. 

Gates’in önünde yalnızca Jeff Bezos, Elon Musk ve Bernard Arnault bulunuyor. Haliyle çiftin boşanacak olması, bu servetin nasıl bölüneceği sorularını da beraberinde getiriyor.

Okumaya devam et

Gündem

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu söyledi.

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

 Kiğılı, “TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” dedi.

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma döneminde hazır giyim sektöründe yaşananlarla ilgili olarak Bloomberg HT’den Zeliha Saraç’a açıklamalarda bulundu.

Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu belirttiği değerlendirmesinde, haftalık çalışma süresinin 85’ten 36 saate indiğini açıkladı. 

Kiğılı, “İçerinin durumu kötü. Akşam 7’de dükkan kapanıyor. Cumartesi-pazar yok. Bunun ciroya kaybı yüzde 50. Bir de en önemli şey yarın ne olacak. Üç sektör var ki çok ağır tokat yedi. Turizm, gıda ve giyim sektörü. Şuanda yaz koleksiyona geçmemiz lazım, koyamıyoruz. 200 tane mağazam bin 500 çalışanım var. Mal koyacağız, neye göre mal koyacağız bilemiyoruz” dedi. 

“TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Zaten şuanda 8.32. 8 ayda 4 kuruş mu artacak. Bankaya krediye gidiyorsun yüzde 21. Yeni yapılacak yatırımda yok. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” diyen Kiğılı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa’da birçok önemli markanın iflas noktasında olduğunu söyledi. 

Kığılı, Türkiye’deki hazır giyim sektörünün potansiyeli hakkında yaptığı açıklamada, “Yurt dışı pazarda çok önemli potansiyel var. Markalarımız önümüzdeki yıllarda yurt dışında çok büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young 31 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılacak

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye’den yapılan açıklamada, Steven Young’un Bosch Grubu bünyesinde 25 yıllık kariyerinin ardından “iş hayatında farklı ve yeni açılımlar yapmak üzere” görevinden ayrıldığı bildirildi.

Young’tan boşalan göreve halen Bosch Macaristan’da Genel Müdür olarak görev yapan Daniel Korioth getirildi.

Young, 2011’de Bosch Türkiye Genel Müdürlüğü ve 2015 itibarıyla ise Orta Doğu sorumluluğunun da eklenmesiyle birlikte Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanlığı görevlerine atanmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com