Bizimle iletişime geçin

Gündem

Ahşap Parke Nasıl Temizlenir? Parke Silmenin Püf Noktaları

Bir dönem sık kullanılan marley, karo ve mozaik zemin kaplamalarının yerini artık ahşap parkeler aldı. Farklı renk tonlarındaki ahşap parkeler, her eve şıklık ve davetkar bir hava katıyor. Ayrıca, dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle de tercih ediliyor. Ancak, temizliği uygun şekilde yapılmayan bu şık zemin döşemeleri, kısa zaman sonra renk kaybına uğruyor, çiziliyor veya kabarıyor.

Ahşap Parke Nasıl Temizlenir? Parke Silmenin Püf Noktaları

Bir dönem sık kullanılan marley, karo ve mozaik zemin kaplamalarının yerini artık ahşap parkeler aldı. Farklı renk tonlarındaki ahşap parkeler, her eve şıklık ve davetkar bir hava katıyor. Ayrıca, dayanıklı ve uzun ömürlü olması sebebiyle de tercih ediliyor. Ancak, temizliği uygun şekilde yapılmayan bu şık zemin döşemeleri, kısa zaman sonra renk kaybına uğruyor, çiziliyor veya kabarıyor.

Ahşap parkelerin temizliği yapılırken diğer yer döşemelerine nazaran daha dikkatli olunmalıdır çünkü ahşap ve su ikilisi fazlaca dost sayılmaz. Fazla suya maruz kalan ahşap parkeler kabarır, şişer veya eğilerek şekli bozulur. Fazla suya bir de ağır kimyasallar içeren temizlik ürünleri eşlik ediyorsa, evinize yeniden parke döşenmesi büyük ihtimalle kaçınılmaz olacaktır.

İyi haber şu ki, parkelerin üzeri poliüretan ismi verilen bir polimer ile kaplıdır. Bu sayede az da olsa bir miktar su ile temizlenebilir. Bununla birlikte, cilayı matlaştırmayacak ve renk solmasına neden olmayacak bir temizlik ürünü kullanmanız gerekir. Ahşap parkelerinizin harika görünmesi ve daha uzun ömürlü olması için aşağıdaki adımları izlemenizde fayda var. Yazının devamında, laminat parke nasıl silinir? ve evde parke temizliği nasıl yapılır? Gibi soruların cevaplarını bulacaksınız…

Kaba toz ve döküntülerin temizlenmesi: Öncelikle parke üzerindeki toz ve döküntü gibi kaba parçacıkları temizlemekle başlayın. Bunun için elektrik süpürgesi kullanabilirsiniz ancak süpürgenin hassas yüzeyler için olan başlığını takın. Aksi halde süpürge parkenin çizilmesine neden olabilir. Böyle bir aparatınız yoksa nazikçe süpürdüğünüzden emin olun veya yumuşak kıllı bir fırça ile süpürmeyi deneyin.

Paspasın suyunu iyice sıkarak parkeleri silin: Parke silmenin püf noktası, kullandığınız bez veya paspasın suyunun mümkün olduğunca iyi sıkılmış olmasıdır. Parke temizliği için paspasın nemliden biraz daha ıslak olması ve çoğu zaman yalnızca su kullanılması yeterlidir. Silme işlemine odanın son noktasından başlayın ve sildiğiniz yere basmayacak şekilde geriye doğru hareket ederek temizliği tamamlayın.

Yalnızca su yeterli gelmiyorsa ahşap temizleyici veya sirke kullanın : Parkelerinizin çok kirli olduğunu düşünüyorsanız ve yalnızca su hijyen için yeterli gelmiyorsa o halde parkeler için özel üretilen temizlik ürünlerini kullanın. (Asla çamaşır suyu kullanmayın) Daha çevreci bir çözüm için 1 galon (yaklaşık 4 litre) suya, 1 bardak beyaz sirke ekleyin ve sirkeli su ile parkenizi silin. Ancak, sirkenin keskin kokusunun kısa süre de olsa evinizde kalacağını unutmayın.

Parkelerinizi parlatmak ve küçük çizikleri gidermek için siyah çay kullanın : Matlaşan ve küçük çizikleri olan ahşap parkeler için siyah çaydan oluşan bir doğal ev çözümünü deneyebilirsiniz. Öncelikle her zaman demlediğiniz gibi çayınızı demleyin ve el değecek kadar soğumaya bırakın. Ardından bununla parkelerinizi silin. Bu yöntemin yalnızca koyu renk parkelerde uygulanabileceğini ve büyük çizikleri kapatmayacağını unutmayın.

Temizlik sonrası pencereleri açarak odayı havalandırın : Eğer mümkünse yer temizliği sonrası pencerelerinizi açarak odanızda hava sirkülasyonu sağlayın. Bu sayede, ıslanan parkeleriniz daha hızlı kuruyacak ve temizlik ürünlerinden kaynaklanan kimyasal kokular da çıkmış olacaktır.

Ahşap Parkeler İçin Buharlı Temizlik Yöntemleri Uygun mu?

Buharlı temizlik yöntemleri ahşap zeminler için uygun bir seçenek değildir. Minimum miktarda su ve nem kullanılmasına rağmen, laminat parkelerde kullanılan tutkalın gevşemesine, işlevini yitirmesine, parke terlemesine, parke nemlenmesine ve rutubete sebep olabilir. Bu nedenle, ısı ve buhar içeren yöntemleri parke temizliğinde kullanmayın.

Cilasız Ahşap Zeminlerin Temizliğini Nasıl Yapmalıyım?

Cilasız ahşaplar suyu daha kolay emebildiğinden minimum miktarda su kullanılması gerekir. Silme esnasında daha sonra kurulamaya gerek kalmayacak şekilde yalnızca az nemli bez veya paspas ile silin. Kimyasallar ahşap ürünlere zarar verebileceğinden su dışında farklı temizlik ürünleri kullanmayın. Ancak, yoğun lekeler varsa o halde ahşaplar için özel üretilen temizlik ürünlerinden az miktarda püskürtün ve ardından kuru bez ile silin.

Parke Temizliği Konusunda Ek İpuçları

  • Parkelerinizi uzun süre yıpranmadan kullanmak için çok fazla ıslatmadan temizleyin.
  • Evde yoğun trafiğin olduğu koridor ve oturma odası gibi alanlarda halı kullanın.
  • Parke temizliğinde asla çamaşır suyu (sodyum hipoklorit) gibi ağır kimyasallar kullanmayın.
  • Parke zeminlerin temizliğini, kirlenme yoğunluğuna bağlı olarak ortalama haftada bir kere yapın ve yaşam alanınızı sıkça havalandırmayı ihmal etmeyin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yarım asrı deviren Eti’nin satışı masada

Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş

Yarım asrı deviren Eti nin satışı masada

Eti bugün Türkiye’nin iki önemli çikolata ve bisküvi markasından biri. Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı’nın projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesiste 1962 yılında üretime başladı.

Birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir marka. Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan üzümlü, meyveli ve kakaolu dilim keki, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi birçok yenilikçi ürünü tüketicinin beğenisine sundu. Kanatlı’nın kurduğu ve büyüttüğü Eti, bir dönem profesyonellere devredilse de bugün oğlu Fizuzhan, kızları Gülden ve Aydan Kanatlı tarafından yönetiliyor.

Para Dergisi’nin haberine göre Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eskişehir’deki üretim tesislerinin büyüklüğü 43 bin metrekare. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri. 2019 rakamlarına göre firmanın 5.1 milyar TL cirosu bulunuyor. 2020 rakamları henüz açıklanmadı ama 6 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 190 yurtiçi ve dışı distribütörü bulunuyor. Beş kıtada 40 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat yapıyor.

Eti, Türkiye’nin en bilinen markalarından biri. Haliyle şirketteki gelişmeler biz gazetecilerin hep radarındadır. Haliyle bizim de takibimizde olan bir şirket. Duyduğumuza göre Eti’de önemli gelişmeler varmış. Eti’yi yöneten aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğu hep kulağımıza geliyordu. Özellikle baba Firuz Kanatlı’nın 2017 yılında vefatından sonra görüş ayrılıkları iyice artmış. 

Öğrendiğimize göre Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş. Çoğunluk hissesi mi satılacak, yoksa ortaklık mı olacak, gelişmelerin henüz o detayına ulaşamadık.

Masada konuşulan rakamlar çok farklı. Gerçekleşir ise, Türkiye’nin bu güne kadar ki en büyük satışlarından biri olacak. O nedenle biz şimdilik bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının takipçisiyiz…

Not: Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Firüzhan Kanatlı ve Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil, Türkiye’nin en çok gelir vergisi verenleri arasında yeralıyor. 

Para Dergisi

Okumaya devam et

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com