Bizimle iletişime geçin

Gündem

Ak Parti’li Demirbağ’dan vatandaşa geçim tavsiyesi: 2 kilo et yerine yarım kilo et yeriz

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ artan gıda fiyatlarına karşı ekonomik krizle boğuşan vatandaşlara dikkat çeken önerilerde bulundu.

Ak Parti li Demirbağ dan vatandaşa geçim tavsiyesi: 2 kilo et yerine yarım kilo et yeriz

 “Bugün ekonomik sıkıntı çekebiliriz” diyen Demirbağ, “Normal şartlarda ayda iki kilo et yiyorsak yarım kilo yeriz. Domatesi iki kilo yerine iki tane alırız. Biber alacaksak bir kilo yerine üç tane alırız” ifadelerini kullandı.

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, yaptığı açıklamada yüksek enflasyon ve ekonomik krizle boğuşan vatandaşlara ilginç önerilerde bulundu.

“İKİ KİLO ET YİYORSAK, YARIM KİLO YERİZ”

Demirbağ, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşa şu tavsiyeyi verdi:

“Cumhurbaşkanımıza, devletimize güvensinler, biz Suriye değiliz. Türkiye’yi Amerika’nın talimatıyla Suriye’ye çevirmeye çalışıyorlar. Suriyelilerin geleceği bir yer var, kapı var, Türkiye var ama bizim gidecek bir yerimiz yok.

Bir millet için önemli olan önce vatanıdır, namusudur, haysiyetidir, şerefidir. Bugün ekonomik sıkıntı çekebiliriz. Diyelim ki normal şartlarda ayda bir kilo, iki kilo et yiyorsak, yarım kilo yeriz. Domates iki kilo alıp, yarısını diyelim ki dikkatli kullanmadığımız zaman çöpe gidiyor, iki tane alırız ya.

Kış günü, iki tane, üç tane alırız. Turfanda olarak bu sebzeyi kullanmak zaten sağlığa da çok faydalı değil. Biber alacaksak üç tane alırız, bir kilo alacağımıza… Bunlara bu fırsatı vermeyelim. Piyasadaki bu fırsatçılara, tefecilere, vicdansızlara bu fırsatı vermeyelim derim ben.”

“SÖZLERİM MUHALAFET TARAFINDAN ÇARPITILDI”

Partisinde yapmış olduğu konuşmayla tepkileri çeken Demirbağ sözlerinin muhalefet tarafından çarpıtıldığını iddia etti.

Vatandaşlara sebze meyve alımlarında herhangi bir tavsiyede bulunmadığını ve o toplantının aile sohbeti içerisinde geçtiğini belirten Demirbağ, şunları söyledi:

“Türkiye’deki alışkanlıklarımız geçmişten gelen bir alışkanlık. Alışverişe gittiğiniz zaman imkanımız varsa ihtiyacımızı kilolarca alıyoruz. Hatta diğer hafta almamak için birkaç kilo birden alıyoruz. Bu günümüzde de spekülatörler, vurguncular, tefeciler tarlada 1 lira olan domatesi piyasada 7-8 liraya, limonun kilosu 40-60 kuruş civarındayken 8 liraya satıyorlar.

Bunun önüne geçmek için bu haksız kazanç sağlayanların değirmenine su taşımamak için ihtiyaç fazlası almamamız gerekir. Bu alışkanlıklarımızı bir tarafa bırakıp ihtiyaçlarımız kadar almamız lazım.  Böyle yapılırsa piyasaları bu şekilde dengede tutarak vurgunculara fırsat vermeyiz.

Kaldı ki ben burada vatandaşa öneride bulunmadım ‘yapmamız lazım’ dedim.  Kış gününde turfanda sebzenin  sağlığa zararlı olduğunu söylememi dahi eleştirmişler. Bende şeker olduğu için yıllardır programlarda dikkatimi çeker. Programlardaki doktorlar mevsimi gelmeyen sebzeleri yemeyin diye uyarılarda bulunuyorlar. Elinizi vicdanınıza koyun yıllardır bu konular televizyonlarda konuşulmuyor mu? Benim o günkü sözlerim baştan sona çarpıtıldı”

“AİLE SOHBETİNİ BU KADAR GÜNDEME TAŞIMASI ESEF VERİCİ”

“Bu yıkım siyaseti yapan muhalefete yakışır bir anlayış tarzı” diyen Demirbağ,  şöyle devam etti:

“Bizim CHP’den farkımız şu. Benin evim de ortada, bindiğim araba da ortada, yaşam tarzım da ortada. Muhalefetin bana böyle saldırması benim için şereftir.   Bütün parti sözcülerinin kalkıp ta böylesine dikkate alınmaması gereken aile sohbetini bu kadar gündeme taşıması esef verici ve manidar.

Manidar olmasının sebebi de şu, yakın zamanda İYİ Parti milletvekilinin kalkıp bir şehit kardeşine ağıza alınmayacak küfürler etmesi arkasından da liderinin meclis çatısı altında şehit yakına ‘provokatör ve yavşaklar’ ifadelerini kullanmasından sonra biz bunun üzerini nasıl kapatırız düşüncesiyle kalkmışlar domates, salatalığı gündeme getiriyorlar.”

“UTANÇLARINI YİTİRMİŞLER”

CHP Sözcüsü Faik Öztrak yaptığı açıklamada şunları söyledi:

– İnsaf be kardeşim. Bırak eti, domatesi, sebzeyi… Millette ekmek alacak hal bırakmadınız. Bunlar kibir abidesi olmuşlar, milletle alay ediyorlar, utançlarını yitirmişler. Bunların gözleri var görmez, kulakları var duymaz, kalpleri de millete karşı mühürlü.

– Milletimiz, ‘Nas’ı ağızlarından düşürmeyenlerin bu halini görünce, Erdoğan şahsım hükümetinin karanlığından sabahın aydınlığına tez elden ulaşabilmek için gece gündüz Felak, Nas duaları okuyor. Bunlara bir tavsiyede bulunuyorum. Öyle gözüküyor ki ekmeğe gelen zamlar durmayacak. Erken davransınlar, beyaz ekmeğin zararlarını millete şimdiden anlatmaya başlasınlar. Bu işin bir tane çözümü var. Seçim, seçim, seçim…

İYİ Parti TBMM Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu ise “Milletle alay etmek Gayrettullaha dokunur” diye konuştu.

DALGA GEÇMEYİN

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt’ta yaptığı açıklamada Demirbağ’a tepki göstererek “Zülfü efendi! Sağlığı zararlı olan tek şey var, o da sizsiniz. Bu milletin açlığıyla dalga geçmeyin. Yokluğuyla dalga geçmeyin” dedi.

“AKP TAMAMEN HALKTAN VE GERÇEKLİKTEN KOPMUŞ DURUMDA”

AKP’li vekil Zülfü Demirbağ’ın açıklamalarına CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol da tepki gösterdi. AKP’nin halktan ve gerçeklikten koptuğunu vurgulayan Erol şunları söyledi:

“AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Bey’in açıklamalarını hayretle karşıladım. İnsanlar ayda 2 kilo et alacaklarına yarım kilo alsın, 2 kilo domates, biber yerine tane ile alsın tavsiyesinde bulunuyor. Hangi devirdeyiz? 2021 bitiyor 2022’ye giriyoruz iktidar partisi milletvekilinin vatandaşlara ettiği tavsiyeye bakın. Uzun süredir gözlemlediğimiz bir durumun dışavurumu.

Bu durum yalnızca Zülfü Demirbağ ile ilgili münferit bir şey değil. AKP’nin bakan, milletvekili, genel merkez, örgütleri yani tüm kadroları halktan ve gerçeklikten tamamen kopmuş durumda.  Kendilerince bir hayal alemi yaratıp algı oluşturacaklar. Ama mızrak çuvala sığmıyor. İşsizlik, enflasyon, kurdaki yükseliş, giderek yoksullaşan halk bu ülkenin gerçek gündemi.

Nitelikli büyüme, refah, insani gelişmişlik, istihdam artışı, fiyat istikrarı gibi konular artık gündemlerinde bile yok. İnsanların alım gücünün düşmesine ve halkın yoksullaşmasına bağlı olarak temel gıda maddelerine dahi erişememelerini insanların gözünün içine baka baka dalga geçer gibi değerlendiriyorlar. AKP’ye gönül vermiş hemşehrilerimin bunları iyi değerlendirmesini istiyorum, kamudan dört beş maaş alan bu mutlu azınlık sizin çaresizliğinizi görmüyor.”

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Sahte Profesör açık öğretim mezunu çıktı!

Sahte belgelerle profesörlük kadrosuna atandığı ortaya çıkınca tutuklanan Zulal Atalay Laçin sonunda suçunu itiraf etti.

Sahte Profesör açık öğretim mezunu çıktı!

Pişmanım” diyen Laçin, üniversite diploması, master ve doktora belgelerinin sahte olduğunu anlattı. Laçin hakkında “nitelikli dolandırıcılık” ve “resmî belgede sahtecilik” suçlarından iddianame hazırlandı.

Geçen aylarda, sahte doçentlik belgesiyle Aksaray Üniversitesi’nin profesörlük kadrosuna atan ve belgelerinin sahte olduğu anlaşılınca tutuklanan Zulal Atalay Laçin, ifadesini değiştirerek itirafta bulundu.

Pişman olduğunu söyleyen Laçin’in Anadolu Üniversitesi’nin Açık Öğretim programı üzerinden iktisat eğitimi aldığı anlaşıldı. Laçin bakıma muhtaç otistik çocuğunun olduğunu da söyledi. Laçin, Aksaray Üniversitesi’ne atandığı süreçle ilgili olarak o ay aldığı maaş da dahil olmak üzere 18 bin liralık zararı da karşıladı.

Savcılık bu ifade ve itirafların ardından soruşturmayı tamamladı. Laçin hakkında ‘resmî belgede sahtecilik’ ve ‘nitelikli dolandırıcılık’ suçlamasıyla iddianame hazırlandı. İddianamede indirimlerle birlikte Laçin’in yaklaşık 10 yıla kadar hapsi isteniyor.

Okumaya devam et

Gündem

CHP’li Kıyıköy belediye başkanı rüşvetten tutuklandı

CHP’li Kıyıköy Belediyesi’ne yönelik usulsüzlük ve rüşvet suçlamaları kapsamında gözaltına alınan Belediye Başkanı Ender Sevinç ve 12 şüphelinin jandarmadaki işlemleri tamamlandı.

CHP li Kıyıköy belediye başkanı rüşvetten tutuklandı

Şüphelilerden 7’si işlemlerin ardından jandarmadan serbest bırakılırken, Başkan Sevinç’in de aralarında bulunduğu 6 şüpheli adliyeye sevk edildi.

Savcılıktaki işlemlerin ardından Başkan Ender Sevinç, sevk edildiği nöbetçi hakimlikçe tutuklandı. Diğer 5 şüphelinin adliyedeki işlemlerinin sürdüğü öğrenildi.

BAKANLIK GÖREVDEN ALDI

İçişleri Bakanlığı da Sevinç’i görevden uzaklaştırdı. Görevden uzaklaştırma kararı, Anayasa’nın 127. maddesi ile 5393 sayılı Belediye Kanunu’nun 47. maddesi gereğince alındı. 

Kırklareli Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturma kapsamında Kırklareli, Tekirdağ ve İstanbul’da düzenlenen eşzamanlı operasyonda Kıyıköy Belediye Başkanı Ender Sevinç’in de aralarında bulunduğu 13 şüpheli gözaltına alınmıştı.

Sevinç’in, 1. derece sit alanındaki onarım ve kaçak yapılar için müteahhitlerden bağış adı altında rüşvet istediği ortaya çıkmıştı. 

Sabah

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca uyardı: Yeni varyant çok hızlı bulaşıyor

Türkiye’de günlük vaka sayıları 25 binin üzerinde seyrediliyor. Yeni kısıtlamaların gündeme gelip gelmeyeceği tartışılırken Bilim Kurulu bugün kritik bir toplantı daha gerçekleştirdi.

Bakan Koca uyardı: Yeni varyant çok hızlı bulaşıyor

Artan vakalar, corona virüsünün en çok mutasyona uğramış varyantı olan Omicron ve yerli aşının da ele alındığı toplantı sonrası Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, açıklamalarda bulundu.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu video konferans yöntemiyle toplandı. Aşılama ve corona virüsüyle mücadele ve coronanın yeni mutasyonu Omicron’un da ele alındığı toplantı sonrası  açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şu ifadeleri kullandı;

*Koronavirüs Bilim Kurulumuz, Güney Afrika’da ortaya çıkan Omicron varyantı, aşı programı, salgının seyri ve Turkovac gündemi ile bir araya geldi. Toplantımızda ele alınan sonuçları sıralamak gerekirse;

“YENİ VARYANT DAHA HIZLI BULAŞMAKTADIR”

1. Bilim Kurulumuz, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğümüz ve izlem merkezimizin titizlikle takip ettiği konulardan biri yeni varyantlar ve bunların salgının seyrine etkileridir. Güney Afrika Cumhuriyeti’nin takdir edilmesi gereken bir tarama alt yapısı ile yeni varyantı tespit ederek kamuoyu ile paylaşması son derece değerlidir. Yeni varyantın virüsün birden fazla gen bölgesinde mutasyona uğradığı anlaşılmıştır. Ön bilgilere göre Omicron varyantı daha hızlı bulaşmaktadır. Ancak daha çok hasta edici özellikte olduğunu gösteren bir bulgu yoktur. Mutasyonlar RNA virüsleri için beklenen bir durum olmakla birlikte virüsün güçlenmesi de yok olması da mutasyonlar ile gerçekleşmektedir. Ümit ederiz ki, bu mutasyon virüsün bir daha geri dönmemek üzere kaybolacağının işaretidir.

ŞU ANA KADAR ÜLKEMİZDE RASTLANMADI

2. Omicron varyantı sebebiyle referans laboratuvarlarımızda gen sekanslama çalışmaları artırılmıştır. 17 bölge laboratuvarımızda elde edilen veriler, Ankara merkez referans laboratuvarımızda gen sekanslama yöntemi ile analiz edilmektedir. Şu ana kadar ülkemizde Omicron varyantına rastlanmamıştır. Bununla birlikte dünyada varyantın tespit edilmesini takiben ülkemizde hızla tedbir alınmış ve belirlenen ülkelerden doğrudan ya da temaslı yolcuların ülkemize giriş yapması geçici olarak durdurulmuştur. Şu an için yeni tedbirler alınmasını gerektiren bir durum yoktur. Süreç hassasiyetle izlenmektedir.

AŞILAR YENİ MUTASYONA KARŞI ETKİLİ Mİ?

3. Yeni varyanta karşı aşıların etkililiği ile ilgili de değerlendirme yapılmıştır. Ülkemizde, aşıların karma olarak kullanıldığı da dikkate alındığında, önemli bazı avantajlarımız vardır. Literatürdeki yeni çalışmalar ve bakanlığımızın topladığı gerçek hayat verileri karma aşı kullanımının korumada üstünlük sağladığını ortaya koymaktadır. Mevcut aşıların sürelerine riayet edilerek kullanılması yeni varyanta karşı da etkili olabilecektir. Mevcut durum değerlendirildiğinde aşıların etkisini kısıtlayan bir durum öne çıkmamaktadır. Vatandaşlarımızın aşılarını tamamlaması son derece önemlidir.

KAPALI ORTAM UYARISI

4. Omicron varyantının bilinmeyen yönlerine karşı ise halen en güçlü tedbirlerimiz mesafe ve maske kullanımıdır. Kış mevsimi ile birlikte kapalı ortamlarda geçirilen süre artmıştır. Sağlığımız için zorunlu olmadıkça havalandırması sınırlı, kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak durulmalıdır.

YERLİ AŞI ÇALIŞMALARI

5. Yerli aşımız Turkovac acil kullanım onayı için uluslararası tanınırlığı olan, regülasyon otoritesi Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuza müracaat edilmiştir. Kurumun ilgili uzmanları ve bilim insanlarından oluşan komisyonun değerlendirmesini en kısa sürede tamamlayarak, uygun görmesi halinde yıl bitmeden yerli aşımızın yaygın kullanıma gireceğini bir kez daha müjdelemek isterim.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com