Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Ak Zambak Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Ak Zambak Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Ak zambak (Lilium candidum), beyaz ve zarif şekilli çiçekleri nedeniyle her zaman masumiyet ve saflığın sembolü olmuştur. Hem bahçelerde hem de saksılarda yetiştirmek için uygundur. Pek çok olumlu özelliği göz önüne alındığında, bakım konusunda çok talep gerektirmemesi de şaşırtıcıdır…

Makaleye Genel Bakış

 • Ak Zambak Çiçeği Özellikleri
 • Ak Zambak Çiçeği Bakımı
 • Konum
 • Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Ak Zambak Çiçeği Özellikleri

Botanik adı Lilium candidum olan ak zambak, zambakgiller (Liliaceae) familyasının büyük zambak cinsinin (Lilium) bir üyesidir. Akdeniz’in doğu bölgelerine özgüdür ve en uzun süre yetiştirilen zambak türlerinden biridir. Çok yıllık ve otsu olarak büyür. Çiçek sapları 1.50 metre yüksekliğe kadardır.

Yaklaşık 20 santimetre uzunluğunda, geniş mızrak şeklinde yeşil yapraklar bir rozet içindedir ve kışın tamamen geri çekilmez. Ak zambağın bireysel yaprakları da gövdenin etrafında sarmallar halinde düzenlenmiştir. Soğanlı bu bitkinin ayırt edici özelliği saf beyaz çiçekleridir. Bir sap üzerinde yirmi kadar büyük çiçek bir arada gelişebilir.

6 ila 15 santimetre uzunluğundaki çiçeklerin taç yaprakları hafifçe öne doğru kavis yapar. Lilium candidum’un zarif, hoş kokulu çiçekleri, yazı müjdeleyen Haziran ve Temmuz aylarında açar. Ek bir bilgi olarak, zambak poleni giysilerde ve masa örtülerinde çıkarılması zor lekelere neden olur.

Ak Zambak Çiçeği Bakımı

Hobi bahçıvanları, ak zambakları çok yıllık olarak bahçelerde veya çiçek kutularında öne çıkan bir bitki olarak eker. Sadece görünüşünden dolayı değil, çiçeklerinin pudramsı ve bir o kadar da hoş kokusundan dolayı sıklıkla kesme çiçek olarak kullanılır. Korunaklı bir yerde yetiştirildiğinde önemli bir yaşa ulaşabilir. Çok yıllık soğanlı bitkinin yetiştirilmesi oldukça kolaydır ve genellikle kuluçka soğanları kullanılarak çoğaltılır. İlginizi çekebilir: Lilyum çiçeği bakımı

Konum

Ak zambak çiçeği, uzun yıllar ayakta kalabileceği, bol güneş alan, sıcak ve korunaklı bir yeri sever. Kısmen gölgeli bir yeri de tolere eder ancak orada çok fazla çiçek üretmez. Bahçedeki toprak kurumaya karşı korunmalıdır. Lilium candidum gölgeyi, cereyanı, yağmuru ve soğuk rüzgarı hiç sevmez.

İdeal olarak bir çitin veya evin duvarının önünde, konum ve toprak üzerinde aynı talepleri olan uzun ömürlü diğer bitkilerle birlikte en iyi şekilde gelişir. Dış mekanla aynı gereksinimler olması şartıyla, ak zambağı çiçek kutularında ve saksılarda da yetiştirebilirsiniz. Ancak kışın donmaya karşı koruma sağlanmalı veya eve getirilmelidir.

Toprak

Bu zambak türü için asla kurumaması gereken kalkerli, iyi drene edilmiş ve oldukça kuru bir toprak gerekir. Ak zambak ayrıca gevşek bir yapıya sahip taşlı toprakları da sever. Örneğin; kuru bahçe toprağı, kompost, sığır gübresi veya neredeyse tamamen ayrışmış diğer organik gübre ile bir miktar çakıl, kum veya kireç kombinasyonu, seçilen alanda mevcut toprağı iyileştirebilir. 

Her zaman bahçe toprağındaki suyun iyi tahliye olduğundan emin olun. Kök soğanı çok kolay çürüyeceğinden, kışın bile su altında kalmayan, iyi drene edilmiş, kumlu-tınlı bahçe toprağına dikmek en iyisidir. Drenaj tabakası olarak çakıl veya kendiliğinden toplanan taşlar uygundur.

Sulama

Kuraklıkla iyi geçindiği için ak zambak çiçeğini nadiren sulamanız gerekir. Sadece büyüme döneminde düzenli olarak sulanmalıdır. Alt tabaka hafif nemli olmalı ancak ıslak olmamalıdır. Sulama için yağmur suyu veya bekletilmiş musluk suyu kullanılması önerilir. Su basması her zaman önlenmelidir! Ek olarak, sadece kök bölgesinden sulayın ve yanma riski oluşmaması için asla çok yoğun güneş ışığında sulamayın.

Bahçe toprağının kurumasını önlemek için toprağa bir malç tabakası uygulayabilirsiniz. Malç tabakasının bir başka avantajı da bitkinin daha az suya ihtiyaç duymasını sağlamasıdır.

Gübreleme

Organik gübre olarak, uzun süre bekletilmiş sığır gübresi veya kompost önerilir. Sıvı gübre kullanmayı tercih ediyorsanız, çok azotlu olmayan bir ürün tercih etmelisiniz. Dikim sırasında gübre ile karıştırılmış bahçe toprağı kullanılıyorsa, sadece bir sonraki yıl tekrar gübrelenmesi gerekir. Çok sık ve özellikle sonbaharda gübreleme yapmayın. Aksi takdirde bitki çiçek açmaya devam edecek ve kışa hazırlık aşamasında rahatsız olacaktır.

Budama

Ak zambağın budanması sınırlıdır. Budama, çiçeklerin ilk solmasından sonra uygun şekilde yapılır. Çiçeğin sapını mümkün olduğu kadar aşağıdan, yani yere yakın olarak kesin. Yapraklar ise ancak tamamen sarardıklarında veya kahverengi olduklarında kesilir ki bu genellikle sonbaharda olur. Onları çok erken kesmek, soğanın enerji depolama süreci üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

İpucu: Yalnızca keskin ve hepsinden önemlisi temiz budama makası veya bıçakları kullanın. Kirli ekipman olası patojenleri bir bitkiden diğerine taşıyabilir.

Kış Mevsiminde Bakım

Ak zambak, zorlu kış koşullarında iyi bir korumaya ihtiyaç duyar. Bu amaçla yaprak rozetleri kalın bir yaprak, köknar dalı veya saman tabakası ile kaplanır. Bu doğal malzemeler soğuk rüzgara, dona ve su basmasına karşı koruma sağlar. Bahçedeki bitkinin kök soğanlarını toprakta bırakın ve sonbaharda başka bir yere taşımayın. Çünkü bahçeye yerleşip çiçek açtıktan sonra değişikliği sevmez.

Çoğaltma

Lilium candidum ülkemizde tohumlarla değil, genellikle soğanlarla çoğaltılabilir. Yaklaşık üç yıl sonra, ana bitkiden ayrılabilen ve tekrar dikilebilen kuluçka soğanları oluşturur. Ak zambağın bir yerde bozulmadan kalmasına izin verilirse, yıllar içinde orada kendi kendine çoğalacaktır.

Soğan tabanının bir parçasının hala bağlı olduğu bireysel soğan pulları ile verimli bir üreme de mümkündür. İlkbaharda, önceden biraz yosun kireci eklenmiş nemli tohum toprağı olan tohum tepsilerine yerleştirilirler. Birkaç hafta içinde pulların tabanında yeni sürgün tomurcukları oluşur.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Evde Et Mühürleme ve Pişirme (Video Anlatım)

Pratik bir şekilde kırmızı et pişirme ve mühürleme işlemi için mutlaka ısıyı eşit oranda yayan, demir veya ızgara izli, kalın tabanı olan, ağır bir döküm tavanızın olması gerekiyor.

Et mühürleme işlemi yaparken kesinlikle teflon tava kullanmamanız gerekiyor. Çünkü teflon tavalar yüksek sıcaklıkta kanserojen maddeleri aktif hale getirmektedir.

Evde Et Mühürleme ve Pişirme işleminin en pratik şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için, videoyu izleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Çok yıllık bir tür olan aster çiçeği, özellikle bahçelerde yetiştirmek için tercih edilen popüler bir bitkidir. Çiçeklenme döneminde, çok sayıda mor renkli çiçek geliştirir. Her sapın ucunda büyük bir çiçek başı bulunur ve Mayıs başından Haziran ayına kadar yeşil alanları süsler. Dayanıklı olmasının yanı sıra, güçlü büyümesi ile de bahçe sahibini uzun yıllar memnun edecektir…

Makaleye Genel Bakış

 • Aster Çiçeği Özellikleri
 • Aster Çiçeği Bakımı
 • Yer ve Toprak
 • Dikim
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Çoğaltma
 • Hastalıklar ve Zararlılar

Aster Çiçeği Özellikleri

Yıldızpatı olarak da bilinen aster çiçeği, Asteraceae bitki familyasına aittir. İlkbaharda çiçek açan türler aslen Avrupa dağlarında, İran’da, Sibirya’da ve Kuzey Amerika’da yetişir. Güneşli, besin açısından düşük otlaklarda gelişmeyi tercih eder. Genellikle 20 ila 30 santimetre yüksekliğinde büyür. İri çiçek başları ile her bahçeyi, her terası ve her balkonu görülmeye değer bir renk denizine dönüştüren zarif bir bitkidir.

Pürüzlü, tüylü yapraklar, dil şeklinde görünür ve bir bazal rozet içinde düzenlenmiştir. Yıldızpatının harika bir yaz atmosferi yaratan hoş kokulu çiçekleri, Mayıs’tan Haziran ayına kadar açar. Çiçekler genellikle mor-mavi renktedir ancak nadir durumlarda pembe veya beyaz da görünürler. Çiçeklerin iç tübeler kısımları sarı renktedir. Ek olarak, arılar ve diğer böcekler bu çiçekleri ziyaret etmeyi sever.

Aster Çiçeği Bakımı

Aster alpinus, çiçeklerini tamamen geliştirebilmesi için güneşli yerleri tercih eder. Konumundan çok az talepte bulunur ve hatta kök salmak için yeterli toprak olması koşuluyla duvarlardaki çatlaklara yerleşir. Kumlu ila tınlı bir alt tabakaya sahip, iyi drene edilmiş ila nemli toprak gerektirir. Kışın bile dikildiği yerde rahatlıkla yaşayabilir. Donmaya dayanıklı türler, sıfırın altındaki sıcaklıkları çok iyi tolere eder. İlginizi çekebilir: Felisya çiçeği bakımı

Yer ve Toprak

Aster çiçeği, güneşli ve sıcak bir yerde rahat hisseder. Yarı gölgeli bir yerde de yetiştirilebilir ancak muhtemelen daha az çiçek oluşturur veya hiç çiçek oluşturmaz. Kaya bahçeleri, yaklaşık 20 santimetre yüksekliğe kadar büyüyen bu bitkiler için ideal bir yerdir. Taşlar gün boyunca ısıyı emer ve gün batımından sonra bitkilere verebilir.

Alt tabaka kuru ve taze olmalıdır. İyi toprak geçirgenliği sağlamak da önemlidir. Bu, alt tabakanın kum veya çakıl ile yükseltilmesiyle gerçekleştirilebilir ve özellikle ağır killi topraklar için tavsiye edilir. Besin gereksinimlerinin düşük olması nedeniyle, geleneksel bahçe toprağı ile iyi geçinir.

Dikim

Aster çiçeği, tüm yıl boyunca don olmayan günlerde ekilebilir. Bununla birlikte, ilkbahar ve sonbahar ekim için en uygun zamanlardır. Grup dikimleri için yaklaşık 20 santimetrelik bir dikim mesafesi korunmalıdır. Optimal bir bahçe ekimi, metrekare başına 24 ila 26 bitkiden oluşur. Bitkinin çiçek renginde farklılık gösteren başka çeşitleri de vardır. Büyümede hepsi aynı olduğu için, yukarıda sıralanan dikim talimatları tüm çeşitler için geçerlidir.

Sulama ve Gübreleme

Yıldızpatı çok sağlamdır ve uzun kuraklık dönemlerini bile tolere edebilir. Ancak toprak tamamen kurumamalıdır. Bu nedenle, sulama tamamen ihmal edilebilir değildir. Aster çiçeğini orta derecede ancak düzenli olarak sulayın. Sıcak yaz günlerinde hassas köklerin bol nemi alabilmesi için daha yoğun sulayabilirsiniz.

Bu bitkinin düzenli olarak gübrelenmesine gerek yoktur. Gübrelenmesi gerekip gerekmediği, seçilen türe ve toprak koşullarına bağlıdır. Bahçe toprağının neredeyse hiç besin içermediğini fark ederseniz, az miktarda kompost ilave etmeniz tavsiye edilir. Bu, bitkiye uzun süreli organik bir gübre verir ve daha fazla gübre uygulamasına gerek kalmaz.

Budama

Aster çiçeğinin gür ve kompakt büyümesi için düzenli olarak budanması gerekir. Budama işlemi ilkbahar ve  sonbahar sonlarında gerçekleşir. Solmuş çiçekler düzenli olarak kesilerek, bitkinin tekrar çiçek açması teşvik edilebilir. Ek olarak, yaklaşık her üç yılda bir bitkiyi bölmek gerekir. Bu ihmal edilirse, bitkinin merkezi eski ve kuru görünecektir. İlkbaharda kazılarak kök sistemi hasar açısından kontrol edilir ve keskin bir kürekle bölünür. Yeni elde edilen bitkiler hemen toprağa geri konur ve iyice sulanır.

Çoğaltma

Yukarıda da açıklandığı gibi bölme, aster çiçeklerini çoğaltmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Ayrıca tohumlardan yeni bitkiler elde edilebilir. Çift çiçekli türlerde genellikle bölme tercih edilir. Tohumlar Mayıs ortasından itibaren doğrudan dış mekana ekilebilir veya Mart ayından itibaren iç mekanlarda yetiştirilebilir.

Hastalıklar ve Zararlılar

Külleme, hobi bahçıvanlarının mümkün olduğunca erken tanıması gereken yaygın bir aster çiçeği hastalığıdır. Bu, yaprakların üst tarafında biriken beyazımsı kaplama ile kolayca anlaşılabilir. Yaprakların üzerini kaplayan tabaka kolayca sıyrılabilir. Bu yapılmazsa, yapraklar kahverengiye döner ve kurur. Mantar istilası nadir görülür ancak oluşması durumunda; 1:8 oranında su ve süt çözeltisi ile ortadan kaldırılabilir.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap yasemini, tüylü olmayan yapraklarıyla normal yaseminden ayırt edilir. Normal yasemin çiçeğinin aksine, yapraklar daha yuvarlak yapıda ve bütündür. Arap yaseminine özel olan yoğun ve güçlü kokusudur. Hem iç hem de dış mekanlarda bir saksı bitkisi olarak yetiştirilebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Arap Yasemini Özellikleri
 • Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değişimi ve Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım

Arap Yasemini Özellikleri

Arap yasemini (Jasminum sambac), Hindistan ve Sri Lanka’ya özgüdür. En az 200 türden oluşan Oleaceae bitki familyasının Jasminum cinsine aittir. Esas olarak tropik iklimlerde bulunur. Melek kanadı yasemin veya kokulu yasemin diğer yaygın isimleridir. Bitki, 1789’da Arap kökenli olduğunu varsayan İskoç botanikçi William Aiton tarafından tanımlanmıştır.

Arap yasemini, biraz seyrek büyüyen, yaprak dökmeyen bir sarmaşık bitkisidir. Kısmen dik, kısmen kıvrılarak, yaklaşık 2 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Diğer yasemin çiçeği türlerinin aksine, Arap yasemini o kadar hızlı büyümez. Bitki, belirli bir uzunlukta bir çerçeve ile yönlendirilmesi gereken açısal sürgünleri ile de dikkat çekicidir.

Nispeten kalın yaprakları karşılıklı veya üçlü sarmal şeklinde ve parlak koyu yeşildir. Diğer yasemin türlerinin çoğundaki tüylü yapraklar yerine, tüm kenarları olan yuvarlak yapraklar oluşturur. Bazı yaprakların tabanı kalp şeklindedir ve yaprak eksenlerinin alt tarafında küçük tutamlar görülebilir.

Soldukça koyulaşan beyaz çiçekler, 2,5 santimetre çapındadır. Birlikte 12 ayrı çiçekten oluşan küçük terminal döngülerde bulunurlar ve yaprak koltuklarından çıkarlar. Her çiçeğin, bir kaliks oluşturmak için tabanda kaynaşmış 6 ila 7 yaprağı vardır. Çiçeklenme yaz başında başlar ancak tomurcuklar sonbahara kadar açmaya devam eder. Arap yasemininin parfüm yapımında da kullanılan çiçekleri, özellikle kış bahçesinde egzotik bir koku yayar.

Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?

Arap yasemini soğuğa dayanıklı olmadığı için kışı dışarıda geçirmemelidir. Bu nedenle, saksılarda yetiştirmek için daha uygundur. Toprak üzerinde büyük taleplerde bulunmaz. Saksı bitkileri için biraz genişletilmiş kil içeren basit saksı toprağı kullanılabilir. Neredeyse hiç hastalık riski yoktur. Sadece çok fazla sulanırsa kök çürür. Kışın sıcak ve aydınlık bir yerdeyse, bir sonraki yıl daha fazla çiçek açabilir.

Yer ve Toprak

Tropik bölgelere özgü bir bitki olarak, Arap yasemini tüm yıl boyunca sıcak bir yeri sever. Bahçede, balkonda, terasta ve ayrıca evde, bitkiyi güneşli ila yarı gölgeli bir yere yerleştirin. Ancak sıcak öğlen güneşine maruz bırakılmamalıdır. İç mekandan dış mekana geçiş her zaman bir iklimlendirme aşamasından önce gelmeli, yani yavaş yavaş güneşe alıştırılmalıdır.

İdeal alt tabaka, tın veya kil ilaveli geçirgen, humus bakımından zengin bir topraktır. Normal saksı toprağı kullanabilir ve biraz genişletilmiş kil ekleyebilirsiniz. Jasminum sambac su basmasına tolerans göstermediğinden, toprağın iyi drene edilmiş olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, fazla sulama suyunun kolayca tahliye edilebilmesidir. Aynı nedenle, saksının dibinde çanak çömlek parçalarından oluşan bir drenaj tabakası oluşturulması tavsiye edilir.

Sulama ve Gübreleme

Arap yasemini ne kadar çok güneş ışığı alırsa, o kadar çok sulanması gerekir. Bitki çok kurursa, yapraklarını sarkıtarak suya ihtiyacı olduğunu belli edebilir. Sulama sonrası, saksı tabağında biriken su her zaman boşaltılmalıdır. Kışın, su miktarı önemli ölçüde azalır. Yaprak lekelerini önlemek için sadece bitkinin dibine su verin.

Jasminum sambac, büyüme mevsimi boyunca haftada bir kez sıvı gübre ile desteklenmelidir. Bu çiçeklenmeyi uyarır. Çiçeklenme döneminde gübre ihtiyacı artar. Tam bir mineral gübre veya buna karşılık gelen uzun vadeli gübre çubukları kullanılabilir.

Saksı Değişimi ve Budama

Her iki ila üç yılda bir, orta derecede büyüme nedeniyle Arap yasemini için eski saksıdan sadece biraz daha büyük yeni bir kap gereklidir.

Budama, Arap yaseminini güzel ve gür tutar. Bitki budanırsa, çerçeve şeklinde herhangi bir desteğe ihtiyaç duymaz. Bitkinin sürgünleri alttan çıplaksa, büyüme mevsiminin başında kuvvetli bir budama ile bunun önlenmesi mümkündür. Sarmaşık bir bitki olarak tercih ediliyorsa, sürgünlerin kolayca kırılabileceği unutulmamalı ve bir yere bağlarken dikkatli olunmalıdır.

Kış Mevsiminde Bakım

Arap yasemini kışın 10 ila 15 santigrat derecede sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde olmalıdır. Kısa bir süre için sıcaklık donma noktasına düşebilir. Ancak uzun süreli don, bitkinin toprak üzerindeki tüm kısımlarını öldürür. Kök küresi iyi korunursa ve toprak donmazsa, bitki ilkbaharda anaçtan tekrar filizlenebilir. Bitki kış boyunca gerektiği kadar sulanmalıdır. Yer serin ve karanlık ise, aydınlık ve sıcak yerden daha az sulanmalıdır. İlkbaharda, güneşe tekrar yavaş yavaş alışması gerekir. Ek olarak, kışın gübrelenmesi gerekmez.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com