Bizimle iletişime geçin

Kültür

En İyi 50 Aksiyon Filmi: Adrenalin Seviyenizi Tavan Yaptıracak Aksiyon Filmleri

Aksiyon filmleri arayışı içindeyseniz doğru yerdesiniz. İzlemeye doyamayacağınız ve adrenalin seviyenizi tavan yaptıracak aksiyon filmleri ile karşınızdayız. En iyi aksiyon filmlerini hedeflediğimiz bu listede tüm sinema tarihinin altını üstüne getirdik ve IMDb’si en yüksek filmleri, bu alandaki uzman eleştiriler ve detaylı konu anlatımları ile birlikte listeledik!
aksiyon filmleri
Aksiyon ile alakası olmayan filmleri, aksiyon filmi gibi sunan listelerin yanı sıra, bu liste gerçek bir aksiyon filmi arayan sinemaseverlerin ne istediğini bilen ekip arkadaşlarımız tarafından hazırlandı. O halde mısırları patlatın, içeceklerinizi hazırlayın ve kendinizi bitmek bilmeyen bir adrenalin fırtınasının içine bırakın.


En İyi Aksiyon Filmleri | 1

The Dark Knight – Kara Şövalye (2008) |

“Peşime düşecek. Beni lanetleyecek. Köpekler salacaksınız. Bunların olmasıda gerekiyor. Çünkü bazen gerçek yeterince iyi değildir. Bazıları fazlasını hakeder. Bazen insanlar inaçlarının ödülünü alır.”
Batman ile gözler önünde olan başarılı milyarder, ünlü playboy Bruce Wayne olarak geri dönüyor. Harvey Dent adındaki iddialı bir avukat, yasal yollar aracılığıyla kötülükle mücadele etmek adına öne çıktığında Batman olarak da bilinen adam, nöbetçi kişiliğini ilham verecek bir erdem figürüyle iyi bir şekilde değiştirme fırsatı yakalar: Bir vatandaş olarak.

Maalesef Batman’ın bir suç savaşçısı olarak başarısı, bir zamanlar şehri bağımsız olarak kontrol eden suç lordlarının birleşmesidir. Gotham için güçlü sorunlar yaratmaktadır. Joker adındaki yeni düşmanı, özellikle tehlikeli olduğunu çok sert bir şekilde kanıtlıyor. Çünkü sadece Gotham’ın yer altı dünyasını güçlendirmekle kalmıyor, Batman’ın kurmuş olduğu özgürlük ve düzenin temellerini de yok ediyor. Batman’in yalnızca takım elbiseli bir adam değil, bir sembol olduğu fikrini ve bu sembolü yok etmek isteyen bir Joker vardır. Kimliğini gizlemesinin sebebini bilmeseler de Yarasa, Gothamlılar için adalet arayışı içinde olan ve suçluların hayat tarzını tam anlamıyla tehdit eden davranış kuralını temsil ederek şehir için umut oluyor.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Oyuncular: Christian Bale, Heath Ledger, Aaron Eckhart
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 2

Dağ II (2016) |


“Cesaret düşman öldürmek değil. Haritada çizilen sınırları savunmak değil. Savaş için cesur olmanın tek bir sebebi var; masumları korumak.”
Devre arkadaşı olan ve ilk filmde teröristlerle girdikleri mücadelede kapana kısılarak zor anlar yaşayan ve ikisi de yaralı kurtulan Oğuz ve Bekir’i bu kez çok daha zorlu koşullar ve mücadelelerin içinde görüyoruz Dağ 2’de. “Bordo Bereliler” olarak da anılan özel kuvvetler birliğine katılmak isteyen kahramanlarımız bu hayalleri uğruna çok uzun süren bir hazırlık sürecinden geçiyorlar. Birer hayalet gibi davranan bu özel birlik ekibi aldıkları ağır eğitim sonucunda kimsenin giremediği yerlere girip, adeta birer intihar görevi olan operasyonları başarıyla sonuçlandırmalarıyla ünlü.
Hayalet gibiler çünkü katıldıkları operasyonlar gizli ve kimse bu askerlerin adını bilmiyor aslında, öldüklerinde diğer şehitler gibi uğurlanmıyorlar, arkalarından görmeye alıştığımız törenler düzenlenmiyor. Görevin fiziksel zorluğunun yanında bir de böyle bir psikolojik ağırlığı var. Oğuz ve Bekir’in dâhil olduğu, Veysel komutan tarafından yönetilen ekibin görevi Irak sınırında IŞİD adındaki terör örgütü tarafından esir alınan ve infaz edilmek üzere olan Türk gazeteci Ceyda Balaban’ı kurtarmak. Sayıca kendilerinden çok üstün durumda olan bu gözü dönmüş insanlık düşmanı teröristlerle çetin doğa koşullarında karşılaşan ekip hem kurtarmak zorunda oldukları gazetecinin hem de birbirlerini korumanın peşine düşerken büyük çatışmaların, çapraz kurşunların, bombaların hedefi oluyorlar.
Oyuncular: Çaglar Ertuğrul, Ufuk Bayraktar, Ahu Türkpençe
IMDb: 8,9 Google: %95


En İyi Aksiyon Filmleri | 3

Inception – Başlangıç (2010) |

“Rüyadayken gördüklerimiz bize gerçek gibi gelir. Ancak uyandığımızda bir tuhaflık olduğunu fark ederiz.”
Cobb yetenekli ve sıradışı bir hırsızdır. İnsanların uyku anında (yani bilinçlerinin saldırıya en açık olduğu anda) bu iş için hazırlanan ekibiyle beraber ve çeşitli kimyasalların da yardımıyla, insanların rüyalarına girerek bilgi hırsızlığı yapmakta ve bu bilgilerden ticari kâr elde etmektedir. Bu sıra dışı yeteneği ve mesleği onu kısa zamanda bir uluslararası suçlu haline getirmiş ve çocukları dahil sevdiği birçok şeyi geride bırakarak kaçmak zorunda kalmıştır. Ancak karşısına kendisi hakkında bütün bu suçlamaları kaldırabileceğine inandığı güçlü insanlar tarafından bir iş getirilmiştir. Bu iş onun için çok büyük bir fırsattır. Ancak bu sefer yapması gereken bilgi çalmak değil; rüyasına gireceği kişinin beynine bir fikir empoze etmektir. Bu ekibi tarafından imkânsız gibi görünür. Ancak Cobb bunla daha önceden karşılaşmıştır. Karısı Mal, bu karışıklıkla karşı karşıya kalmış ve yukarıda bahsedildiği gibi paranoyaları sonucu intihar etmiştir. Cobb’un, kendisinin bu duruma sebep olduğu saplantısı ise film boyunca gerek kendi bilincinde gerekse diğer kişilerin rüyalarında ilerledikleri ortak bilinçlerde ciddi sorunlar oluşturmakta ve bununla rüyalarında “düşman” olarak karşılaşmaktadır. Dolayısıyla Cobb ve ekibini film boyunca gerilimin ve heyecanın hiç eksik olmadığı zor bir hikâye beklemektedir.

Film aynı ’ın diğer eserlerinin büyük bir kısmında olduğu olduğu gibi, sonundan bir sahne ve ipucu ile başlamakta. Ayrıca olayları tam olarak anlayamamanın verdiği uyanıklık, izleyicinin tüm film boyunca uyanık olmasını sağlıyor. Ayrıca anlaşılmayan meselelerin bir sonraki adımda net bir şekilde ortaya konması izleyicide bir tatmin ve bir sonraki adımda olacaklar adına bir merak duygusu uyandırıyor. Aksiyon sahneleri efekte kurban edilmemiş. Ayrıca hiçbir aksiyon sahnesi filmin ana temasının önüne geçip, eserin fikri boyutundan daha akılda kalıcı bir yer edinmiyor. Aynı şekilde karakterler de öyle…
Oyuncular: Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt, Ellen Page
IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %87 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 4

Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği (2001) |

“Yüzüklerin tek bir efendisi var o da gücünü asla paylaşmaz.”
Serinin ilk filmi bize çoğunlukla dünyayı tanıtmakla geçiyor. Aslında bütün seride dünyayı tanıtma etmeni var ama izleyicinin karşısına ilk defa bu filmle çıkan yapım için iyi bir giriş yapması gerekiyordu. Bunu da oldukça iyi başardılar.
Her şey Mordor’un efendisi en büyük kötülük kaynağı Sauron’un güç yüzükleri yapması ile başladı. Bu yüzüklerin üçü Elfler’e, yedisi Cüceler’e, dokuzu İnsanlar’a verildi. Sonradan anlaşıldığı üzere Sauron bu yüzükleri iyi niyetinden vermemiş. Hepsine hükmedecek tek yüzük daha yapmış. Bu yüzden Orta Dünya savaşa sürüklendi. Ardından Isuldur, Sauron’un yüzük takılı parmağını kesmesiyle, Sauron’un ruhu vücutsuz kaldı. O tek yüzük ise bizim Lord of the Rings hikayesinin başlatan etmen oldu. Yüzüğün kendi iradesi bulunmaktadır. İnsanın beynini uyuşturup, istediğini yaptırabilecek gücü vardır. Yüzüğü taşıyan kişinin ancak çok yüksek bir iradeye sahip olması gerekmektedir. O bile sonsuza dek dayanamaz. Yüzüğün tek amacı ise efendisi Sauron’a geri dönmektir.
Oyuncular: Elijah Wood, Ian McKellen, Orlando Bloom
IMDb: 8,8 Rotten Tomatoes: %91 Google: %88


En İyi Aksiyon Filmleri | 5

Matrix (1999) |

“Hiç gerçek olduğunu sandığın bir rüya gördün mü? Ya o uykudan hiç uyanmasaydın rüya olduğunu nasıl anlayacaktın?”
Serinin ilk filmi bize çoğunlukla dünyayı tanıtmakla geçiyor. Aslında bütün seride dünyayı tanıtma etmeni var ama izleyicinin karşısına ilk defa bu filmle çıkan yapım için iyi bir giriş yapması gerekiyordu. Bunu da oldukça iyi başardılar.
Temelleri taaa Yunan Filozof Platona kadar uzanan bir düşünce sistemidir Matrix. Tabi Platon buna Matrix dememiş mağaradaki gölgeler demiş.Kısacası biz sadece gerçeklerin gölgelerini görebiliriz diyor Platon. 1970’li yıllarda ismini hatırlayamadığım bir düşünür ilk Matrix fikrini ortaya atıyor. Bir simülasyonun içinde yaşadığımızı, çevremizdeki her şeyin simülasyonun bir parçası olduğunu dile getiriyor.
Gelelim filmin konusuna. Kendi halinde bir yazılım firmasında çalışan Thomas Anderson, aynı zamanda sanal alemlerde Neo adı ile internet korsanlığı yapmakta. Ayrıca yasa dışı ürünler satarak para kazanmaktadır. Lakin hayatından sıkılmış, artık yeni şeyler arama telaşı içindedir ve rüyada mı gerçekte mi olduğunu sorgulamaktadır. Bir gün biri bilgisayarına giriyor ve buna bir şeyler yazıyor, konuşmaya başlıyorlar. Ve bu kişi (Trinity) onu görüşmeye çağırıyor. Gerçeği arayış içinde olan Thomas görüşmeye gidiyor ve içinde bulunduğu, bilmediği fakat hissettiği yalanlardan kurtulmak istiyor… Ve macera başlıyor.
Oyuncular: Keanu Reeves, Laurence Fishburne, Carrie-Anne Moss
IMDb: 8,7 Rotten Tomatoes: %87 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 6

Seven Samurai – Yedi Samuray (1954) |

“Her şeyden önce, yedi tane güvenilir samuray bulmak o kadar kolay değil. Özellikle de karşılığı sadece üç öğün yemek olunca.”
Serinin ilk filmi bize çoğunlukla dünyayı tanıtmakla geçiyor. Aslında bütün seride dünyayı tanıtma etmeni var ama izleyicinin karşısına ilk defa bu filmle çıkan yapım için iyi bir giriş yapması gerekiyordu. Bunu da oldukça iyi başardılar.
Japonya’nın iç savaş yüzünden çektiği sancılar çiftçilerin de zalim haydutların baskıları ve sömürüleri altında ezilmelerine yol açıyordu. 1954 yapımı Yedi Samuray, böyle çiftçilerin olduğu bir köyün yardım alacakları 7 samurayla birlikte bu zalim haydutlara karşı gerçekleştirecekleri direnişi konu ediniyor. Japonya kültürünün izlerinin yoğun bir şekilde hissedildiği, savaş sahnelerinin heyecan kat sayımızı yükselttiği, yer yer gülümseten şakaların da bulunduğu efsanevi bir başyapıttır.
Savaş sahnelerinin ve karakter yaratıcılığının kalitesi döneminin çok ötesindedir. Kullanılan teknikler günümüz izleyicisini bile etkiler nitelikte. 3 saati aşan bu savaş filmi kullanılan çekim teknikleriyle bir milat kabul edilir. Bu film epik, birçok filmin ve yönetmenin ilham kaynağı statüsündedir. ‘Yedi Samuray’. Akira Kurosawa’nın da uzun yönetmenlik hayatının en önemli işi kabul edilir.
Oyuncular: Toshirô Mifune, Takashi Shimura, Keiko Tsushima
IMDb: 8,6 Rotten Tomatoes: %100 Google: %92


En İyi Aksiyon Filmleri | 7

Gladiator – Gladyatör (2000) |

“Asker olmanın en büyük avantajı düşmanınızı karşınızda görüyor olmanızdır.”
Babasından kan yoluyla geçen hükümdarlığını kimseye kaptırmak istemeyen Commodus, babasının belirttiği erdemler dışında kendisinin sahip olduğunu düşündüğü en önemli erdemi ile Roma İmparatorluğu’nu yönetebileceğini düşünmektedir: Hırs. Commodus’a göre halk savaşlardan bıkmıştır ve eğlenmek istemektedir. Bunun için de fazlasıyla külfet olan ve yıllar önce yasaklanmış Colosseum oyunlarını hayata geçiren ve sadece oyunlarla ilgilenmeye başlayan Commodus’un yaradılışı, kesinlikle lider olabilecek ağırlıkta değildir. Zaman geçtikçe mutsuzluğu ve iç güveni sarsılmaya başlar.
Commodus, ölüme yolladığı Maximus’un “İspanyol” lakabıyla gladyatör olarak Roma’ya dönüşü üzerine artık bütün kontrolünü kaybetmiştir. Kalabalığı da kazanarak daha önce askerlerin kahramanı olan, daha sonrasında halkın da sevgisini kazanan “köle” Maximus’un sahte imparatorla mücadelesini anlatan Gladyatör filmi, sinema tarihine derin izler bırakmış bir intikam destanıdır. Büyük epik filmleri hatasız yönetebilecek birkaç yönetmenden biri olan Ridley Scott’ın elinden çıkma bir filmdir.
Oyuncular: Russell Crowe, Joaquin Phoenix, Connie Nielsen
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %77 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 8

Leon – Sevginin Gücü (1994) |

“İntikam iyi bir şey değil Mathilda, İnan. Unutmak daha iyi.”
Léon bir göçmendir ve parasını insanları öldürerek kazanır. Patronu Tony ona kurbanların isimlerini verir, Léon da bir tetikçi olarak görevini yapar. Çok katı kurallara sahip bu tetikçi, başarısından dolayı adeta bir profesyoneldir. Bu başarısını her gün yapmaktan usanmadığı çalışmalara ve renksiz hayat stiline borçludur. Ancak bu siyah-beyaz hayat Mathilda adlı küçük kızın gelmesiyle renklenir. Mathilda ailesini bir polis baskınında kaybetmiştir. Ama tek üzüldüğü küçük kardeşinin ölmesidir. Çünkü ailede sevdiği başka biri yoktur. Mathilda Léon’un tetikçi olduğunu öğrenince ondan intikamını almasını ister. Sonrasında ise Léon’u kendisine tetikçiliği öğretmesine ikna eder. Böylelikle seyirci bu öğretmen-öğrencinin kurdukları sıkı bağa kitlenir. Haliyle artık Léon eski Léon olamayacaktır.
Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %73 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 9

Terminator 2: Judgment Day – Terminatör 2: Kıyamet Günü (1991) |

“Ben sibernetik bir organizmayım. Metal bir iskelet üzerine kaplanmış canlı doku.”
Usta yönetmen James Cameron’un 1984’te kotardığı ilk Terminator filminin devamı olan yapım, ilk filmde olduğu gibi makinelerle insanlar arasında yaşanan savaş görüntüleriyle başlıyor. Son derece karamsar olan bu distopik dünyada insanlık, sayıca hayli azalmıştır. Makinelerin bu sefer geçmişteki çocuk John Connor’un peşine düşeceğini öğrenen gelecekteki Connor, kendi programladıkları Terminatör’u geçmişe gönderir.
1984’deki yaşanan olay sonucunda sürekli kaçan ve Skynet’in ortaya çıkmaması için savaşan Sarah Connor, bu sürede farklı yerlere gidip, farklı kişilerle de tanışarak kendini hem fiziken ve hem de silah kullanımı yönünden geliştirmiştir. Kyle Reese’den hamile kalmış ve doğumundan sonra oğlunu da bu kaçışın içine mecburen sürüklemiştir. Oğlu ise gönüllü bir ailenin yanına verilir. Fakat Connor, Terminator’ün bir gün tekrar ortaya çıkıp oğluna tehdit oluşturacağı düşüncesiyle hastanede çaresiz bir bekleyiş içindedir.
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Edward Furlong
IMDb: 8,5 Rotten Tomatoes: %93 Google: %95
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 10

The Dark Knight Rises – Kara Şövalye Yükseliyor (2012) |

“Karanlığı müttefiğin mi sanıyorsun? Sen karanlığa adapte oluyorsun. Ama ben karanlığın içinde doğdum. Karanlıkla şekillendim. Büyüyüp adam olana kadar ışığı görmedim. O vakte kadar gözlerimi kamaştıracak bir şey yoktu. Gölgeler sana ihanet etti çünkü bana aitler!”
Sekiz yıl aradan sonra Bruce Wayne (Christian Bale), tek aksesuarı bastonu ile birlikte hayata küsmüş, terörden tamamen arınmış Gotham’da emekliliğini yaşamaktadır. Evinde yapılan anma töreni esnasında hizmetçi kılığındaki kedikadın (Anne Hathaway) odasına girer ve parmak izi ile birlikte annesinden yadigar incileri çalarak kaçar. Bu sırada yeraltında örgütlenen, kentin dört bir yanına yerleştirdiği bombalarla Gotham’ı yok etmeye and içmiş Bane (Tom Hardy) ve askerleri, devrim yapmaya hazırlanmaktadır. Wayne şirketler grubunun Gotham’ı korumak için ürettiği silahlar ve temiz enerji için yaratılan santral Bane’in eline geçince işler sarpa sarar. Hayata küsmüş kahramanımız, annesinin incileri ile birlikte tüm mal varlığını kaybeder ve Miranda’ya (Marion Cotillard) sığınır. Tüm polislerin yer altına hapsedilmesi ile savunmasız kalan şehre bir de hükümet sırt dönünce kaos büyür.
Oyuncular: Christian Bale, Tom Hardy, Anne Hathaway
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %87 Google: %91


En İyi Aksiyon Filmleri | 11

Oldboy – İhtiyar Delikanlı (2003) |

“İster kum tanesi olsun, ister kaya. İkisi de aynı şekilde batar suya.”
Bazen söylenen ufacık cümlelerin hangi hayatları ne kadar etkileyeceğini tahmin etmek imkansızdır. Oh Dae-Su konuşmayı seven, evli sıradan bir Koreli gibi hayatını rutin bir düzende devam ettiren bir adamdır. Küçük kızının doğum gününde içkiyi fazla kaçırır ve karakola düşer. Çıktığında aklındaki tek şey kızına aldığı hediyeyi eve götürebilmektir. Ancak onun için hazırlanan başka bir sürpriz vardır.
Hayatının 15 yılını nedenini ve ne olacağını bilmeden küçük bir odada yalnızca televizyon izleyerek ve hiç dışarı çıkmadan geçirmeye mahkum edilen Oh Dae-Su sonunda bu hücreden kurtulduğunda eski hayatına asla kavuşamayacağını biliyordur. Karısı ölmüştü, kızına ne olduğunu bilmiyordu ve daha kötüsü karısını öldürmekten aranıyordu. Geçirdiği 15 yıl boyunca neden orada olduğunu sorgulamış ve yaşadıklarının intikamını alacağına yemin etmişti. Çok acı çekmişti. İntikam ateşiyle yanmakta olan Oh Dae-Su bunun için eline bir fırsat geçtiğinde bir seçim yapmak zorundaydı. Ya intikamını alıp ona bütün bunları yaşatan kişiyi öldürecek ya da bunları neden yaptığının cevabını öğrenmek için yaşamasına izin verecektir.
Oyuncular: Min-sik Choi, Ji-Tae Yoo, Hye-jeong Kang
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %82 Google: %88
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 12

Raiders of the Lost Ark – Kutsal Hazine Avcıları (1981) |

“Tanrı’yla konuşmak mi istiyorsun? O zaman beraber gidip onu görelim, yapacak daha iyi bir işim yok.”
II. Dünya Savaşı’ndan önce geçen hikayade Naziler Kutsal Sandık’ı bulmak için bir ekip görevlendirmiştir ve bu ekibin başında Jones’un en büyük rakiplerinden Belloq bulunmaktadır. Kutsal Sandık’ın içinde Musa’nın On Emir(Ten Commandments)’i yazılı olarak getirdiği tabletler bulunmaktadır. Bu sandığa sahip olan ordu yenilmez olacaktır. Amerikan Ordu’sundan gelen yetkililer sandığı Amerika’ya getirmesi için Indiana Jones’u görevlendirirler ve kahramanımız büyük bir mutlulukla yollara düşer. Önce Nepal’e giden Jones eski sevgilisi Marion’dan Kutsal Sandık’ı bulmasına yardımcı olacak madolyonu alır. Daha sonra Jones ve Marion Mısır’a giderek kendilerini büyük bir serüvenin ortasında bulurlar.
Filmin başından sonuna kadar devam eden aksiyon bir an olsun durmuyor. Mistik ve tarihi senaryo ile birleşen bu macera Indiana Jones efsanesinin başlangıcını oluşturup onu kült bir eser haline getiriyor.
Oyuncular: Harrison Ford, Karen Allen, Paul Freeman
IMDb: 8,4 Rotten Tomatoes: %95 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 13

Baahubali 2: The Conclusion (2017) |

“İyi bir kral her zaman saldırmaya hazırdır, ancak büyük bir kral her zaman savunmaya hazırdır.”
Amarendra Baahubali uygarlığın bir sonraki kralı ilan edilir. Rajamata Sivagami, Amarendra’ya krallığı ve yakın çevresini ziyaret etme emri verir. Bu ziyaret esnasında Amarendra, Mahitmati’nin komşusu krallığı olan Kuntala’nın prensesi Devasena’nın yaptığı bir saldırıya tanık olur. Sonrasında ona aşık olur, dövüşten kısa bir süre sonra onun yanına gider İlk etapta sıradan biri gibi davranır. Bu sayede kendini bir herhangi görev için kraliyet sarayına kabul ettirmeyi başarır. Bu değerli aşk binbir türlü engelin ardından nihayet karşılık bulur ve Devasena oğlu Mahendra Baahubali’yi doğurur. Fakat bu çocuk daha bebekken annesinden ayrılmıştır ve babasını kaybetmiş durumdadır. Yıllarca kim olduğundan habersiz büyümüştür. Tam 25 sene sonra kim olduğunu öğrenir ve intikam almak adına ordu kurmaya başlar.
Oyuncular: Prabhas, Rana Daggubati, Anushka Shetty
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %90 Google: %82


En İyi Aksiyon Filmleri | 14

V for Vendetta (2005) |

“Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var ve fikirlere kurşun işlemez.”
2020 yılında İngiltere baskıcı ve muhafazakar bir yönetim ile idare edilmektedir. Yasaklar ve şiddet ile baskılanan toplum çarpık bir karanlığa gömülmüştür. Tüm bu karanlığın içinden kendisini mevcut düzeni yıkmaya adayan bir adam çıkar. Uzun yıllar boyunca yaptığı planı gerçekleştirmeye başlayan “V” şans eseri Evey ile karşılaşır ve yolları birleşir. Bütün bir ulusu uyandırmayı amaçlayan devrimi sırasında V’nin geçmişi gün yüzüne çıkacak ve Eve ile aralarında tuhaf bir ilişki kurulacaktır.
Film, ideoloji ve devlet konularını adeta bir düşünce deneyi şeklinde işliyor. Wachowski kardeşlerin elinden çıktığı için de bol miktarda sembolizm ve gönderme içeriyor. Fakat beni en çok etkileyen yanı; tek bir adamın tüm ulusu uyandırması ve mevcut düzeni yıkabilmesi. Bu yönü ile insanı gerçekten gaza getiriyor. Ayrıca Matrix‘in yaratıcıları tarafından yapıldığı için aksiyon sahneleri de oldukça orijinal.
Oyuncular: Hugo Weaving, Natalie Portman, Rupert Graves
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %73 Google: %92


En İyi Aksiyon Filmleri | 15

Batman Begins – Batman Başlıyor (2005) |

“Korkuyu yenmek için, korkunun kendisi olmalısın.”
Bruce, çocukluk yılları zor geçmiş bir adamdır. Bir gün Gölgeler Birliği isminde dünyayı yönettiklerini söyleyen, gizli bir kuruluşun lideri olan Ducard ona güçlerini geliştirebileceğini, daha üstün bir insan olabileceğini, ve bunun için kendilerine katılmasını önerir. Bruce, bu teklifi kabul eder ve kendisini büyük bir yol ayrımının ortasında bulur. Ve Bruce’ın amacı artık Gotham şehrine adalet getirmek olur. Gölgeler Birliği ise, daha önce bir çok şehri içerisindeki insanların yozlaşmış olduğunu düşündüğü için yok etmiştir ve sıra Gotham şehrindedir.
Gotham şehrindeki evine, şirketlerine giden Bruce, burada çocukken düştüğü mağarada kendisine özel bir alan dizayn edecektir. Özel tasarımlı ve koruma özellikleri olan elbiseler hazırlar, çok özel ve güvenlikli bir arabası olur, araçlar ve silahlar yapar, sonunda artık yarasa sembolü olan bir süper kahraman olarak Batman doğmuş olur. Önce Gotham şehrinin pislikleri ile sonra da Gölgeler Birliği ile karşı karşıya gelecektir. Batman Begins, 2000 yılıyla başlayan yeni serisinin ilk filmi.
Oyuncular: Christian Bale, Michael Caine, Ken Watanabe
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %84 Google: %90
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 16

Indiana Jones and the Last Crusade – Indiana Jones Son Macera (1989) |

“Arkeoloji gerçeğin arayışıdır … gerçek değildir.”
Indiana Jones: Son Macera adlı filmde, babası Dr. Henry Jones tarafından maceracı arkeologumuz Indiana Jones’a bir günlük gönderilir. Bu günlükte gizemli ve esrarengiz Kutsal Kase ile ilgili birtakım ipuçları yer alır ve bir de harita vardır. Daha sonra Indiana Jones babası Dr. Henry Jones’un kaybolduğunu öğrenir. Müze kuruatörü Marcus Brody’i de yanına alır ve İtalya’ya babasını bulmaya gider. Ama bu bölge bir Nazi bölgesidir. Tıpkı Indiana Jones gibi Naziler de bu meşhur Kutsal Kase’nin peşindedir. Babasını kurtarmak üzere yola düşen Indiana’nın ilk amacı Nazilerden önce Kutsal Kase’ye ulaşmaktır. Film o dönemde ‘En İyi Efekt’ dalında Oscar kazanmıştır.
Oyuncular: Harrison Ford, Sean Connery, Alison Doody
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %88 Google: %95

En İyi Aksiyon Filmleri | 17

Die Hard – Zor Ölüm (1988) |

“Kıyıya çık, bir araya geleceğiz, birkaç kahkahamız olacak.”
Bir Noel gecesi John McClane, günden güne uzaklaştığı karısı Holly ile arasını düzeltmek için bir sürpriz yapar ve Los Angeles’a gelir. Holly, şirketinin yılbaşı partisi için Nakatomo plazadadır. Ve McClane bu binaya doğru yola çıkmıştır. John plazaya vardığında kıyafetlerini değiştirmek için bir odaya girer. Bu esnada bir grup Alman terörist binayı kuşatarak içindeki insanları rehin alır. Ellerinden kurtulabilen tek kişi McClane’dir. Şimdi McClane’e düşen görev, içerisinde eşinin de bulunduğu bu kalabalığı kurtarmaktır.
Aksiyon sinemasının en önemli örneklerinden biri sayılan Zor Ölüm, kendisinden sonra çıkan üç devam filmiyle bir seri haline gelmiştir. Bruce Willis’in dünya çapında tanınmasını sağlayan film, Akademi Ödülleri’nde dört kategoride Oscar’a layık görülmüştür. İzlerken seyretmeye doyamayacağınız bir gerilim-aksiyon olan Zor Ölüm, kalbinizi durdurmaya yetecek kadar adrenalin dozu yüksek bir yapımdır.
Oyuncular: Bruce Willis, Alan Rickman, Bonnie Bedelia
IMDb: 8,2 Rotten Tomatoes: %93 Google: %91


En İyi Aksiyon Filmleri | 18

Logan (2017) |

“Sana bir şeyler oluyor Logan. İçinde bir hastalık var, kokusunu alıyorum.”
James Mangold tarafından yönetilen film Wolverine karakterinin başından geçen son hikayeyi anlatmakta. Eski güçlerini kaybetmiş olan Wolverine artık bir kaçak durumundadır ve kendine normal bir iş bulup hayatını devam ettirmektedir. Bunun yanı sıra artık Profesör X’ de bakmaktadır. Alzheimer olan Profesör X, güçlerine eskisi gibi hakim olamamakta ve bu yüzden bakıma ihtiyaç duymakta. Wolverine bu gibi sorunlarla uğraşmanın yanı sıra kendi hastalığıyla da uğraşmakta.
Film Logan karakterinin yani Wolverinin kızı olan Laura Kinney’in Logan ile tanışmasıyla tüm olayların başlangıcı ile başlıyor. Logan kızının da kendisi gibi mutant olduğunu öğreniyor ve Logan’ın yolu başka katil mutanlar ile kesişmeye başlıyor. Logan kızını korumak için elinden gelenin fazlasını yapacaktır. Bunu yaparken asıl görevi olan mutantları koruma görevini tekrardan üstleniyor.
Oyuncular: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keen
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %93 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 19

Bãhubali: The Beginning (2015) |

“Yüz kişiyi öldürürsen büyük savaşçı olarak adlandırılırsın, ama bir can kurtarırsan Tanrı olarak adlandırılacaksın!”
Baahubali: The Beginning adlı film Güney Hindistan’a ait olan “Tollywood” film endüstrisinin Bollywood ile kıyasıya mücadeleye girebilmesini sağlayan Hint yapımıdır. İki kardeş arasında bir dizi olaydan sonra başlayan kan davasını konu edinen film, eski Hindistan’da yaşayan cesur bir adamın yıllar boyu bitmek bilmeyen bu eski kan davasına dahil olmasını anlatıyor.
Kan davalı iki kardeşin antik krallığın başına geçmek için büyük mücadelesini anlatan serinin ilk filmi 25 milyon sterlin ile Hindistan’ın en büyük bütçeli sinema filmi oldu.
Oyuncular: Prabhas, Rana Daggubati, Ramya Krishnan
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %88 Google: %82
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 20

Mad Max: Fury Road (2015) |

“Dünya mahvolurken her birimiz kendi paramparça olmuş yollarımızdaydık. Kimin daha deli olduğunu bilmek zordu; ben mi yoksa diğer herkes mi?”
Nükleer savaşın ardından dünya, çöllerin yaygınlaştığı ve susuzluk probleminin arttığı bir yer haline gelmiş. Aynı nedenle medeniyet çöküşe doğru sürüklenmiştir. Hayatta kalma içgüdüsü had safhada olan “Max” (Tom Hardy), eşi ve çocuğunu kaybetmenin ardından huzuru ararken, Savaş Çocukları tarafından esir alınır. Bölgenin su ve benzin gibi kaynaklarını elinde tutan hükümdar Ölümsüz Joe’nin bölgesinde kan torbası olarak tutulan Max, her an kaçış için fırsat kollamaktadır.
Ölümsüz Joe’nin emriyle benzin ikmali için göreve çıkan İmparator “Furiosa” (Charlize Theron), belirlenen rotasından çıkınca Ölümsüz Joe ve adamları bir sorun olduğunu anlar. Kısa sürede Joe, haremindeki eşlerinin Furiosa tarafından kaçırıldığını öğrenerek Savaş Çocukları ile birlikte Furiosa’nın peşine düşer. Sağlık sorunları olan savaş çocuğu “Nux” (Nicholas Hoult) un aracının önüne “Kan torbası” olarak bağlanan kahramanımız Max’de ister istemez bu kovalamacaya katılır. Bir olan bu yapım bence IMDb’de aldığı yüksek notu hak ediyor. Gerek aksiyon dozu ve düşmeyen gerilimi gerekse derin satır arası mesajları ile başarılı bir film. Hala izlemediyseniz sadece türün meraklılarına değil iyi film izlemek isteyen herkese rahatlıkla tavsiye ederim.
Oyuncular: Tom Hardy, Charlize Theron, Nicholas Hoult
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %97 Google: %92


En İyi Aksiyon Filmleri | 21

Memories of Murder – Cinayet Günlüğü (2003) |

“Bir dedektifin gözleri nasıl bir suçluyla suçsuzu ayıramaz?”
Film, Seul yakınlarındaki küçük bir kasabada genç bir kadın cesedinin bulunmasıyla başlar. Bir seri katil, 1980’li yıllarda bir kasabayı tedirgin etmek için tam olarak doğru bir şehir ve doğru bir zaman seçmiştir. Güney Kore’de askeri yönetimin hakim olduğu 1986 yılında yağmurlu havalarda cinayet işlemeyi seven bir psikopatın cinayetleri, ilk vakanın ardından kısa bir süre içinde seri bir durum haline gelir.
Davaya iki yerel dedektif, Park ve ortağı Jo gönderilmiştir. Park, suçluyu ve suçsuzu gözünden tanıyabilme yeteneğine sahip olmasıyla övünen bir polistir. Göz altında tutulan şüphelileri güçlü bakışlarıyla korkutmaya çalışmaktan ve dövmekten hoşlanan agresif bir polistir. Bu ikili azılı seri katilin peşine düşer. Tamamen gerçek bir hikayeye dayanan, Oscar ödüllü yapımcı, yönetmen ve senarist Bong Joon-Ho’un ele aldığı ve günümüze ustalıkla adapte edilmiş bir gerilim olan “Cinayet Günlüğü”, bizleri merakla izleyeceğimiz bir kedi-fare oyunun içine doğru sürükler.
Oyuncular: Kang-ho Song, Sang-kyung Kim, Roe-ha Kim
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %90 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 22

Kill Bill: Volume 1 (2003) |

“İntikam soğuk yenen bir yemektir.”
Bir Quentin Tarantino filmi olan Kill Bill fazla uzun bulduğu film Vol 1 – Vol 2 olarak 2 parça halinde görücüye çıktı. Bir çok sinemasever ve eleştirmenin başyapıt olarak selamladığı filmin ana karakteri olan gelinimiz, bir suikast grubunun üyelerinden biridir. Bir gün grup lideri Bill ve grubun diğer üyeleri Gelin’e karşı cephe alır. Düğün gününde hem de hamileyken düğünü basarlar ve Gelin dahil herkesi katlederler. 4 yıl komada yatan Gelin, uyandıktan sonra intikam yemini edecek ve her biriyle teker teker hesaplaşacaktır.
Kill Bill; aksiyonu, bol kanlı ve yoğun şiddet içeren sahneleriyle daha çok bu türü sevenlere ve yönetmenin hayranlarına hitap ediyor. Müzikleriyle doyumsuz bir nostalji hissiyatı bırakırken, dramatik yapısı ve Tarantino’nun gerek senaristlik gerekse de yönetmenlik becerisiyle sinema duygusunu deyim yerindeyse enjekte ediyor. Bıkmak şöyle dursun yeniden ve yeniden keşfedilecek bir hazine…
Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %85 Google: %91

En İyi Aksiyon Filmleri | 23

Jurassic Park (1993) |

“Genetik güç, gezegenin gördüğü en müthiş güçtür ama sen onu babasının silahını bulan bir çocuk gibi kullanıyorsun.”
Bilim adamları tarih öncesi zamanlara ait bir sivri sineğin fosilinden çıkardıkları DNA örneklerinden dinozorları yeniden üretmişlerdir. Sonucunda Jurassic Park isminde bir dinozor parkı yapmışlardır. Bu parkın kurucusu ise John Hammond isminde bir iş adamıdır ve John, Jurassic Park’ın kontrollerini yapması için Dr. Alan Grant ve Dr. Ellie Sattler’i parka davet eder.
Burası dünyadan izole olmuş, denizin ortasında bir adadadır ve ormanlarla kaplıdır. Çevresi metal kafeslerle kaplı ve yüksek voltajlı elektrik verilen şekilde güvenliği sağlamaktadırlar. Bu sırada John, parkı tanıtmaktadır ve parkın güvenliği ile ilgili onay almaya çalışmaktadır. Amacı Jurassic Parkı halka açık hale getirmektir. John misafirlere parkı gezdirirken bir arıza sonucu kafesler açılıverir. İşte bu dakikada sonra heyecan dolu bir kovalamaca başlar.
Oyuncular: Sam Neill, Laura Dern, Jeff Goldblum
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %91 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 24

Blade Runner – Bıçak Sırtı (1982) |

“Hayatımı neden kurtardı bilmiyorum. Belki de o son anlarda hayatı hiç olmadığı kadar çok sevdi. Sadece kendi hayatını değil, herhangi birinin hayatını; benim hayatımı.”
Film 2019 yılında karanlık bir gelecekte Los Angeles şehrinde geçer. Tyrell Şirketi’nin ürettiği kopya insanlar (replicant) uzak gezegenlerde köle gibi çalıştırılmaktan bıkıp isyan başlatırlar. İsyanın sonunda dört kopya bir uzay gemisine binip Dünya’ya gelirler. Sorun çıkaran kopyaları bulup öldürmek için çalışan “Blade Runner” adlı güvenlik birimi, isyancı replicantları bulmak için Holden Deckard’ı görevlendirir. Holden replicantları bulup öldürmekle uğraşırken, replicantlar da dört yıl olan yaşam sürelerini arttırmak için uğraşmaktadırlar.
Filmin konusunun arkasında harika bir felsefeyle bezenmiş olması, yarattığı muhteşem atmosfer, yaratıcı, yaratan gibi sorgulamalar yaptırması ve harika oyunculuklarıyla kült bir bilim-kurgu olup hafızalarda yer edinmeyi başarıyor. Ridley Scott’ın yönettiği 1982 yapımı Blade Runner, (Bıçak sırtı) Harrison Ford’un başrolünü oynadığı kült bir filmdir. Blade Runner ünlü bilim-kurgu yazarı Phılıp K. Dick’in Androidler Elektrikli Koyun Düşler Mi? kitabından uyarlanmıştır.
Oyuncular: Harrison Ford, Rutger Hauer, Sean Young
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %90 Google: %85
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 25

The Raid 2 – Baskın 2 (2014) |

“Hayatta aslında neyin önemli olduğunu görmek için çok şey kaybetmem gerekti.”
Tıpkı ilk filmde olduğu gibi yine Jakarta’da suçun ve şiddetin hakim olduğu sokaklara gidiyoruz. Bu film ilk filmin geçtiği zaman diliminden 2 saat sonrasını anlatıyor. Rama, ailesini korumak adına yapabileceği her şeyi yapmış ve sahip olduğu her şeyi riske atmıştır. Savaş becerilerini ve kurnazlığını kullanarak, hükümetin bile peşine düşmeye cesaret edemediği büyük suç çetesinin içine sızan Rama’nın ailesini tam anlamıyla kurtarmak için yapması gereken bu kanlı mücadelenin içinde yer almaktır.
The Raid: Redemption adlı filmin devamı olan bu yapımda tek arzusu ailesinin güvende olduğunu bilmek olan ve evine dönmek için çabalayan bir adamın dünyadaki hiçbir çetenin ve mafyanın yenilmez olmadığını ispatlar nitelikteki şiddet ve aksiyon dolu öyküsünü anlatıyor.
Oyuncular: Iko Uwais, Yayan Ruhian, Arifin Putra
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %81 Google: %93

En İyi Aksiyon Filmleri | 26

Elite Squad: The Enemy Within – Elit Tim 2 (2010) |

“Bazı insanlar için savaş tedavi demekti. Savaş bir acil durum valfi gibiydi. İçeride basınç fazla yükseldi mi, o basınç sokaklara dökülüyordu.”
Özel Polis Operasyonları Timi lideri Yüzbaşı Nascimento, çocuğunun doğumunun yaklaşması üzerine Özel Polis Operasyonları Timi’nden ayrılmaya karar verir. Buraya kadar ki kısım birinci filmden aslında. İkinci film olan Özel Tim 2 birinci filmin devamı şeklinde. İkinci film yüzbaşı Roberto Nascimento’nun 13 yıl sonrasını anlatıyor. Artık yarbay olan yarbaylığa yükselen Nascimento, bir hükümet istihbarat görevine atanır. Ancak bu kez Emniyet Genel Müdürlüğü, vali, polis ve asker arasındaki kanlı bir mücadelenin tam ortasındadır. Film Brezilya sinemasından çıkan son yılların en iyi aksiyon yapımlarından biridir.
Oyuncular: Wagner Moura, Irandhir Santos, André Ramiro
IMDb: 8,1 Rotten Tomatoes: %93 Google: %96


En İyi Aksiyon Filmleri | 27

Deadpool (2016) |

“Acı, bize kim olduğumuzu öğretir. Bazen o kadar ağır olur ki ölüyormuşuz gibi hissederiz. İnsan birazcık ölmeden yaşamış sayılmaz ama değil mi?”
Film, Wade’in Deadpool’a dönüşümünü anlatan bir başlangıç hikayesi sunuyor. Wade (Ryan Reynolds), özünde iyi olan ama konu işi ise şiddetten kaçınmayan kiralık bir askerdir. İş bağlantılarını gerçekleştirdiği bir barda güzel Vanessa (Morena Baccarin) ile tanışır ve aşık olur. Vanessa’ya evlenme teklifi edeceği gece fenalaşır ve kansere yakalandığı anlaşılır. Weapon-X adı verilen askeri deney programınının kanserini tedavi edebileceğini öğrenen Wade, başta dirense bile bu hastalıktan kurtuluş şansı olmadığı için programa katılır.
Herşey basit görünür ama deney tehlikelerle doludur. Çenesini bir türlü tutamayan Wade, deneyi gerçekleştiren cerrah Ajax’ı (Ed Skrein) kızdırır ve deney sonrası vücudu kötü şekilde yanar. Bu acılı süreç Wade’i Deapool’a dönüştürür. Görüntüsü sebebiyle Vanessa’ya tekrar yaklaşmaya çekinir ve hem tekrar eski görüntüsüne kavuşabilmek hem de acılı deneyin intikamını alabilmek için Ajax’ın peşinde düşer. Kahkahanın ve aksiyonun bir arada olduğu en başarılı yapımlardan biri.
Oyuncular: Ryan Reynolds, Morena Baccarin, T.J. Miller
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %85 Google: %92


En İyi Aksiyon Filmleri | 28

Nefes: Vatan Sağolsun (2009) |

“Uyursan ölürsün! Ölürsünüz! Sen uyursan ölürsün! Sen uyursan ölürsün! Sen de ölürsün. Sen de ölürsün!”
Nefes: Vatan Sağolsun adlı film, Türkiye’nin güneydoğusunda Irak sınırına yakın bir ilçede görev tapan komando tugayında yer alan Karabal Tepesi’ndeki röle istasyonunu korumakla görevlendirilen bir yüzbaşını ve onun komutasındaki 40 askerin öyküsünü anlatır. Hem psikolojik hem fizyolojik olarak zor şartlarda görevini yapmaya çalışan askerleri aşılması zor mücadeleler beklemektedir. Film Hakan Evrensel’in Güneydoğu’dan Öyküler adlı kitabından uyarlanmıştır.
Oyuncular: Mete Horozoğlu, İlker Kızmaz, Barış Bağcı
IMDb: 8,0 Google: %92

En İyi Aksiyon Filmleri | 29

Casino Royale (2006) |

“Temiz bir cinayet mi istiyorsun yoksa mesaj mı göndermek istiyorsun?”
İngiliz gazeteci, yazar Ian Fleming’in 1953’te yayınlanan aynı adlı romanından, sinemaya uyarlanan Casino Royale, James Bond’un kariyerinin ilk dönemini ele alıyor. Ajanın ‘007’ olarak ilk görevi onu dünya teröristlerine bankerlik yapan Le Chiffre’ye götürür. Onu durdurup, terörist ağını çökertebilmek için, Bond’un Le Chiffre’yi Casino Royale’deki yüksek bahisli poker oyununda yenmesi gerekmektedir. Hazine Dairesi’nin güzel memuresi Vesper Lynd’in poker oyunu için gerekli miktarı getirip, hükümetin parasına göz kulak olmakla görevlendirilmesi önce Bond’un canını sıkar. Ama, Le Chiffre ve adamlarının düzenlediği bir dizi ölümcül saldırıdan kurtulma mücadeleleri sırasında Bond ve Vesper arasında karşılıklı çekim oluşur ve bu durum iki aşığı daha büyük tehlike ve olayların içine sürükler… Filmin başrollerinde Daniel Craig, Mad Mikkelsen ve Eva Gren’i görüyoruz.
Oyuncular: Daniel Craig, Eva Green, Judi Dench
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %95 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 30

Kill Bill: Volume 2 (2004) |

“I will kill Bill!”
Quentin Tarantino’nun uzunluğu sebebiyle ikiye bölünen filmi Kill Bill’in ikinci parçası olan Kill Bill Vol. 2 Gelin’in sonunda ekibin sağ kalan üyelerine ve Bill’e ulaştığı bölümdür. İlk filmde Vernita Green ve O-Ren Ishii’nin peşine düştüğü gibi bu bölümde de Bill’in kardeşi Budd ve ekibin diğer üyesi Elle Driver’ın peşine düşer. Bu filmde de “ters Ninja kanunu” doğrultusunda dövüşçü sayısı azdır, fakat mücadeleler daha zorludur. İlk bölüme göre dövüş sahnelerinin de az olduğu film, daha çok Bill ve Bride arasındaki mücadelenin sebeplerine ve sonuçlarına odaklıdır. Fakat bu bölümde Bride’ı daha zorlu olaylar beklemektedir. Bride’ın tüm bu intikam çemberini başlatmasına sebep olan kızının ölümü hakkında da gelişmeler olacaktır. Vol. 2, ilk bölüme göre aksiyonunun daha az olduğu ve kimilerine göre bu yönüyle daha bilge ve kaliteli olan bir film.
Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Michael Madsen
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %84 Google: %93
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 31

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl – Karayıp Korsanları: Siyah inci’nin Laneti (2003) |

“Beni o tanrının cezası kara parçasına bıraktığın zaman bir şey unuttun dostum: Ben Kaptan Jack Sparrow’um.”
Film, 18. yüzyılın sonlarında Jamaika Kraliyet Deniz Donanması’na sahip bir limana yeni atanan İngiliz Valisi’nin kızı Elizabeth Swann isimli genç bir kadın hakkındadır. Yakınlarda bir yerlerde demirci ustası olarak ün yapmış Will Turner, Elizabeth’in yıllar önce tanıştığı bir kılıç ustasıdır ve içten içe Elizabeth’e marjinal bir duygu beslemektedir ancak sınıf farklılıkları o zamanlar daha belirgin olduğundan genç demirci, Prenses için uygun bir talip olarak görünmemektedir. Ve anti-kahramanımız Jack Sparrow, güvenilmez bir korsan olmasının yanı sıra Siyah İnci’nin gerçek ve eski kaptanıdır. Eskidir çünkü en yakın arkadaşının ihaneti sonrası Siyah İnci’nin kaptanı, artık bir başkasıdır. Karakterleri ve hikayeyi asıl birbirine bağlayan eski altın bir madalyon, Kaptan ve gemi mürettebatının lanetini bozacak eski Aztek efsanelerinin ve tüm hikayenin en gizemli parçasıdır.
Oyuncular: Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %79 Google: %93

En İyi Aksiyon Filmleri | 32

Terminator (1984) |

“Dinle ve anla artık! Şu Terminatör dışarıda cirit atıyor. Onunla pazarlık yapılamaz. O ikna edilemez. Onda acıma, nedamet ya da korku hisleri yoktur. Dahası, o kesinle durmayacak! Sen ölene kadar!”
İnsanoğlu, “Skynet” adında muhteşem bir yapay zeka üretmiş ve bütün savunma sistemlerini onun kontrolüne vermiştir. Skynet, bir anda düğmeye basar ve büyük bir nükleer savaş çıkararak insanlığın büyük kısmını yeryüzünden siler. Hayatta kalanlar birbirlerine sığınarak yaşam mücadelesi vermeye başlar. Ancak bölük pörçük gruplar insansı makineler tarafından sık sık saldırıya uğramakta ve dünyadaki insan sayısı giderek azalmaktadır.
Bu esnada, bir adam çıkagelir, adı da John Connor’dur. İnsanlara savaşmayı öğretir, birlik olmayı ve umut etmeyi. Skynet’in tek bir çaresi kalır; bu üst modellerden birini geçmişe göndererek John Connor’un varlığını bitirmek. Bu kötü makine John’un annesi Sarah’yı bulup öldürmeyi amaçlar. Tam bu sırada, Connor’un liderlik ettiği savaşçılar zaman makinesinin olduğu üssü basarlar. John, güvenilir adamı Kyle Reese’i annesini koruması için geçmişe gönderir. Karşıt grupların aynı dünyada aynı tarihte bir araya gelmesi büyük bir savaşın başlamasının işaretidir.
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Linda Hamilton, Michael Biehn
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %100 Google: %93


En İyi Aksiyon Filmleri | 33

A Fistful Of Dollars – Bir Avuç Dolar (1964) |

“Burada saygınlık başkalarını öldürerek kazanılıyor. Bu yüzden kimse çalışmıyor.”
Western filmlerinin başarılı yönetmeni Sergio Leone’nin, popüler ‘Dolar Üçlemesi’nin ilk yapımı olan film, adsız bir avarenin kendisini gurur, açlık ve intikam üzerine dönen oyunların ortasında bulmasını konu ediniyor. Adı film boyunca hiçbir şekilde açıklanmayan isim kahramanımız, rekabet içinde olan iki aileyi kendi çıkarları için kullanmak ve büyük savaşın ortasında hayatta kalabilmek adına büyük çaba sarf ediyor.
Oyuncular: Clint Eastwood, Gian Maria Volontè, Marianne Koch
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %98 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 34

Son Ültimatom (2007) |

“En iyisini ümit et. En kötüsüne hazırlan.”
Hafızasını kaybeden Jason, bir İngiliz gazetesinin baş köşesinde varoluşu hakkında çıkarılan spekülasyon dolu bir haberle, kirada bulunduğu yerden uzaklaşması gerektiğini fark eder. Artık o dünyanın en önemli örgütü tarafından kırmızı bültenle aranan bir katildir. Kişisel verileri ve kurtuluş kaynaklarını takip ederek hikayenin hiç de öyle olmadığını ve hikayenin arkasındaki kişileri bulmak zorundadır. Ve bunu, peşindeki profesyonellere av olmadan gerçekleştirmelidir.
Bu sefer yaratılan çok tehlikeli ve hafızası yavaş yavaş yerine gelen, çıkarılan onlarca özel takip programına rağmen sınırsız bilgiye sahip bu gizemli adam, CIA savunma bakanlığı ortak girişimi olarak yeni bir operasyon için en önemli hedeftir. Son Ültimatom filminde tek istediği ortadan kaybolmak olan bir adamın ve onu rahat bırakmayan geçmişinin hikayesine tanık oluyoruz.
Oyuncular: Matt Damon, Edgar Ramírez, Joan Allen
IMDb: 8,0 Rotten Tomatoes: %92 Google: %92

En İyi Aksiyon Filmleri | 35

The Gentlemen (2019) |

“Tıpkı gece ışıksız bisiklet sürmek gibi. Kanunlar sadece yol gösterir.”
The Gentlemen, aynı filmin ismi gibi kibar gangsterlere ev sahipliği yapıyor. Suç dünyasından sıyrılıp eşiyle beraber temiz bir hayat sürmeye karar veren ama bataklığa saplanmışçasına çırpındıkça daha çok batan Mickey Pearson (Matthew McConaughey) ailesiyle birlikte Amerika’ya dönmek istemektedir. Burada tek engel ise Londra’da kurduğu suç imparatorluğu olmuştur. Bu imparatorluğa son vermek istemektedir..
Bu işi devretmek için birilerini bulmaya çalışır. Karşısına milyarder olan Matthew çıkar ve onunla anlaşır. Ama herşey devretmekle olmuyor. Bazı kişilere karlı savaşmak zorunda kalacaktır. Bu işin başında ise Fletcher’den kurtulmak olacaktır. Çünkü Fletcher bütün işlediği suçlara ortaya çıkarmak istiyor. Bakalım Mickey bu olaylardan nasıl kurtulacak…Amerikalı milyarder Matthew Berger Londra İmparatorluğunu 400.000.000 dolara satmayı hedefliyor. Bu tutara satmada başarılı olabilecek mi?
Oyuncular: Matthew McConaughey, Charlie Hunnam, Michelle Dockery
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %75 Google: %90


En İyi Aksiyon Filmleri | 36

Edge of Tomorrow – Yarının Sınırında (2014) |

“Geleceği bilen bir düşman asla yenilmez.”
Bir tür sinir ağına sahip bu fazlaca gelişmiş uzaylılar Dünya’yı istila etmeye başlar. Bu filmde bu defa Avrupa kıtası ilk hedeftedir. Bunun üzerine Dünya’daki ordular bir araya gelerek gezegenimizi savunmaya başlıyor. Tom Cruise’un canlandırdığı Bill Cage karakteri de binbaşı rütbesinde ama tecrübesiz bir komutan olarak NATO öncülüğündeki Birleşik Savunma Kuvvetleri’nin Fransa’daki cephe hattına sürülür. Cepheye vardığının ertesi günü büyük bir savaşın içinde kendini bulur ve ölür. Sonra Source Code filminde olduğu gibi tam da belirli bir anda uyanır. Bu, cepheye geldiği gündür. Bunu defalarca yaşar. Her savaşa gittiğinde ölür ve tekrar uyanır. Tekrar ölür ve tekrar uyanır. Kendini sürekli resetler..
Bu intihar görevinde sürekli ölüp dirildiği bir zaman döngüsünün içinde sıkışıp kalır. Emily Blunt’un canlandırdığı Öavuş Rita Vrataski ile karşılaşınca bu kısır döngüdeki bir çok şey değişecektir. Kahramanımız kendini bambaşka bir maceranın içinde bulacaktır. Artık zaman avantajını elinde bulunduran kahraman bir asker haline gelen Cage uzaylılarla olan savaşta insanların en büyük umudu olacaktır.
Oyuncular: Tom Cruise, Emily Blunt, Bill Paxton
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %90 Google: %93
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 37

District 9 – Yasak Bölge 9 (2009) |

“Uzaylılar ile uğraşırken, kibar ama sıkı olmaya çalışın. Ve her zaman bir gülümsemenin mermiden daha ucuz olduğunu unutmayın.”
1982 yılında Güney Afrika’nın Johannesburg şehrinin üzerinde ansızın bir uzay gemisi belirir. Boyut olarak neredeyse bir şehir büyüklüğündedir ve şehrin üzerinde sabit bir halde durmaktadır. İnsanlar uzay gemisiyle herhangi bir iletişim kuramaz ve sonunda devlet yetkilileri uzay gemisine çıkıp araştırmak ister. İçeriye girdiklerinde, neredeyse açlıktan ölmek üzere olan, sefil bir haldeki uzaylılar ile karşılaşırlar. Uzaylılar, görünüm olarak dev karidesleri andırmaktadır. Sayıları ise bir milyon civarındadır. Devlet, şehrin hemen yanı başına yardım kampı kurarak uzaylılara yiyecek ve kalacak yer sağlar.
Toplum bu durumdan giderek huzursuz olur. Bir süre sonra bu yabancı varlıklar, hırsızlık ve cinayete karışıp halkla karşı karşıya gelir. Sonunda da halkın isyanı ile yüzleşmek zorunda kalırlar. Bunun üzerine devlet, şehrin yanı başındaki yabancı varlıkların kaldığı 9. Bölge denilen yeri 200 km. öteye taşıyıp tahliye kararı alır. Uzaylı İşleri adındaki Bakanlık birimi, uzaylıları bu yeni bölgeye tahliye etmekle sorumludur. Ve aksiyon dolu dakikalar bizleri beklemektedir.
Oyuncular: Sharlto Copley, David James, Jason Cope
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %90 Google: %90

En İyi Aksiyon Filmleri | 38

Ying xiong – Kahraman (2002) |

“Bugün size kültürümüzün gerçek ruhunu öğreteceğim!”
Çin’de Savaşan Krallıklar dönemi yaşanmaktadır. Ülke 7 ayrı krallığa bölünmüştür. Bu krallıklar; Qin, Zhao, Han, Wei, Yan, Chu ve Qi krallıklarıdır. Qin Kralı,bütün krallıkları birleştirip ülkeyi tek bir imparatorluk haline getirmeyi planlamaktadır. Zhao’lu suikastçılar imparatoru öldürmek istemektedirler. Özellikle Zhao’lu 3 efsanevi suikastçı; Gök, Uçan Kar ve Kırık Kılıç imparatorun hayatında büyük tehdit oluşturur. Fakat bu üç savaşçının durdurulması neredeyse imkansız gibidir. Uçan Kar ve Kırık Kılıç, İmparator’un sarayına düzenledikleri saldırıda 3000 muhafızı geçip İmparator’a ulaşmayı başarmışlardır. Ancak Kırık Kılıç, İmparator’u öldürme fırsatını yakalamasına rağmen İmparator’u öldürmekten vazgeçer. Sevgilisi Uçan Kar bunun üzerine Kırık Kılıç’la bir daha asla konuşmaz. Bu 3 suikastçının öldürülmesi için ortaya ödüller konur.
Bir gün ortaya “Adsız” isminde bir savaşçı çıkar ve 3 suikastçıyı birden öldürdüğünü söyler. Adsız, Gök’ü öldürüp gümüş mızrağını getirdiği için altın ve arazi ödüllerinin yanında imparatorun 20 adım yakınına kadar gelmeyi ve içki içmeye hak kazanır. İmparator’a suikast girişiminde bulunmuş Kırık Kılıç ve Uçan Kar’ı öldürdüğü içinse altın ve arazi ödüllerinin yanında imparatorun 10 adım yakınına kadar gelmeyi ve içki içmeye hak kazanır. İmparator, Adsız’dan suikastçıları nasıl öldürdüğünü anlatmasını ister. Adsız, önce Gök ile sonra Kırık Kılıç ve Uçan Kar ile olan mücadelerini anlatır. Ama İmparator, Adsız’ın anlattığı hikayeye inanmaz ve Adsız’ı sorgulamaya başlar. Esasen İmparator’u “10 adımda ölüm” tekniğiyle öldürmek için bir plan kurgulamış ve İmparator’un 10 adım yakınına kadar gelmeyi başarmış Adsız, saraya gelmeden önce Kırık Kılıç’ın İmparator’u neden öldürmediğini öğrenir. Kırık Kılıç, İmparator’un öldürülmemesi gerektiğini ve Qin ile Zhao’nun düşmanlığından daha önemli birşey olduğunu, sadece 3 kelimeyle Adsız’a anlatır; Adsız’ın kafası karışır ve ikileme düşer; Zhao’nun intikamını almak mı, İmparator’un ülkeyi birleştireceğine inanmak mı?
Oyuncular: Jet Li, Tony Chiu-Wai Leung, Maggie Cheung
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %95 Google: %80


En İyi Aksiyon Filmleri | 39

The Bourne Identity – Geçmişi Olmayan Adam (2002) |

“Seni gitmen gereken yere götüreceğim. Seni oraya götüreceğim; Seni orada bırakacağım. Ne istersen yapabilirsin, beni bir daha görmek zorunda değilsin. Ama burada değil. Burada kalırsak ölürüz.”
Açık denizin tam ortasında yaşa mücadelesi veren bir adam bir balıkçı teknesi tarafından fark edilip kurtarılır. Bu adam zamanla kendine gelmeye başlar ve geçmişini hatırlamadığına tanık olur. Kimdir? Nasıl bir hayatı vardır? Hafızasını neden kaybetmiştir? Tüm bu sorulara cevap bulmak adına işe koyulur. ve araştırmaya başlar. Geçmişini gün ışığına çıkardıkça kimsede olmayan birtakım yeteneklere sahip olduğunu fark eder. Tüm bunlar yaşanırken onun yaşamına son vermek isteyen düşmanları da olacaktır. Geçmişi olmayan adam şimdi geçmişiyle yüzleşmek zorundadır.
Oyuncular: Jet Li, Tony Chiu-Wai Leung, Maggie Cheung
IMDb: 7,9 Rotten Tomatoes: %83 Google: %91
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 40

Taken – 96 saat (2008) |

“Kızımı şimdi bırakırsan, bu iş burada biter. Seni aramam, seni takip etmem ama bırakmazsan, seni ararım. Seni bulurum ve öldürürüm.”
Bir baba çok sevdiği kızı Kim’in kaçırılışına tanık olur fakat o an çaresizdir ve elinden hiçbir şey gelmez. Bu baba eskiden bir gizli ajan olan Bryan’dır. Çok sevdiği kızını kaçıran çete kadın ticareti yapan köklü bir suç örgütüdür. Kızını kurtarabilmek için önünde çok çok az bir süre vardır. Fakat ilk problem farklı şehirlerdir. Bryan Los Angeles’ta, kızı ise Paris’tedir. Bryan bu zorlu mücadele için harekete geçer. Zamana karşı oyunu kazanıp kızını kurtarabilecek midir?.
Oyuncular: Liam Neeson, Maggie Grace, Famke Janssen
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %58 Google: %92

En İyi Aksiyon Filmleri | 41

Avatar (2009) |

“Burada olmamalısın. Geri dön. Bunların hepsi senin yüzünden oldu.”
Filmin hikâyesi 22. yüzyılda, Pandora adlı bir gezegende geçer. Bir gaz devinin yörüngesinde dönen Pandora, 3-4 metre uzunluğunda, mavi insansı görünümlü, kabile kültürünü benimsemiş, saldırıya uğramadıkları sürece barışçıl olan Na’vi halkına ev sahipliği yapmaktadır. İnsanlar, Pandora’nın havasını soluyamadıkları için, sinirsel bağlantı aracılığıyla kontrol edilebilen insan ve Na’vi karışımı Avatarlar üretirler. Felç olan Deniz Piyadeleri mensubu Jake Sully (Sam Worthington), bir Avatar olarak Pandora’da yaşamaya gönüllü olur..
Onu en çok etkileyen şey, en nihayetinde daha iyi bir beden içinde olup, felçli olan bacaklarını tekrar hissedip (Avatar bedeninde) eskisi gibi koşabilmesidir. Bir Na’vi prensesine aşık olan Sully, kendisini Pandora’yı gün geçtikçe tüketen insan ordusu ile Na’vi halkının arasındaki çatışmanın ortasında bulur.
Oyuncular: Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %82 Google: %87


En İyi Aksiyon Filmleri | 42

Hot Fuzz – Sıkı Aynasızlar (2007) |

“Ben bir manyağım. Durdurulmam gerek.”
Nicholas Angel (Simon Pegg) işine aşık kurallara uyan, onları uygulayan disiplinli bir polistir. Bu kuralcılığı aşk hayatını etkilemiş ve iş arkadaşlarını yıldırmıştır. Bu yüzden görev yeri değişmiştir. Küçük bir kasabaya transfer olan Angel ilk gittiği gece, bardaki gençlerin yaşı tutmuyor diye hepsini dışarı atmış ve içkili araba kullanıyor diye bir vatandaşı tutuklamıştır. Sabah sorgulamaya gittiğinde nezarete o tutukladığı adam, polis memuru ve yeni ortağı tabi ki bizim sevimli şişmanımız PC Danny Butterman’ın (Nick Frost) ta kendisidir. Tabuları olan, hayatına kolay kolay kimseyi sokmaya Angel, yeni ortağı ile can dostu denilecek türden bir arkadaşlığa sahip olur.
Kasaba halkı sevgi pıtırcığı, polis memurları ise pek umursamaz en büyük ceza ise trafik ihlali işleyenin pasta aldığı bir yerdir. Gariplikler sıralı sıralı ilerlerken kasabada bir kaza olmuş ve iki kişi ölmüştür. Angel olayın kaza olmadığını düşünür araştırmaya koyulur fakat ısrarla kasabanın ileri gelenleri onun olayları abarttığını düşünür. Derken sıralı kazalı ölümler başlar. Angel bu işi çözmeyi kafasına koymuştur. Gizem, aksiyon, komedi harmanlaması muazzam bir yapım.
Oyuncular: Simon Pegg, Nick Frost, Martin Freeman
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %91 Google: %92


En İyi Aksiyon Filmleri | 43

Serenity: Gizemli Yolculuk (2005) |

“Rüzgarda bir yaprağım; nasıl süzüldüğümü seyredin!”
Bu filmin 2019 yapımı Serenity adlı film ile sıkça karıştırıldığını belirterek başlayalım. Film, Serenity adında bir uzay gemisinde bulunan bağımsız askerlerin, haydutlara ve insanlar üzerinde egemenlik kurmak isteyen ittifak güçlerine karşı vermiş olduğu mücadeleyi, tasvir ettiği evrenleri ve bilimkurgu öğelerini abartmadan etkileyici bir görsellik kullanarak yansıtmaktadır. Film, her şeyi önceden sezebilen River’ın, doktor olan kardeşi tarafından ittifak güçlerinin elinden kurtarılması ile başlıyor. Bu başlangıcın peşi sıra, Serenity gemisinin kaptanı Mal olay dahil oluyor, akabinde şahsına münhasır diğer ekip üyelerini de teker teker, tek plan çekimi ile bize tanıtan yönetmen, filmin ilk dakikalarından itibaren heyecanı bol ve sürükleyici bir yapım izleyeceğimizi bizlere sezdiriyor.
Oyuncular: Nathan Fillion, Gina Torres, Chiwetel Ejiofor
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %82 Google: %80

En İyi Aksiyon Filmleri | 44

The Boondock Saints – Şehrin Azizleri (1999) |

“Önemli olan ne kadar sürdüğü değil. Önemli olan içinizde bunu yeteri kadar sürdürecek kararlılık ve inanç olup olmadığı.”
Boston’da yaşayan İrlandalı ikizler Connor ve Murphy McManus dindar bir yaşam tarzı sürdürmektedirler. Bu ikiz kardeşler Tanrı’nın onları tüm Dünya’yı kötülüklerden korumak için görevlendirdiğine inanır. Boston’un büyük suçlularını yok etmeye başlarlar. Öldürülenler kötü insanlar olduğu taktirde halk bu olaylar için endişeye kapılmaz. İkizlerin peşinde olan ajan Paul Smecker bile aslında bu cinayetlerin kendisinin yapmak istediği halde yapamadığı bir temizlik olarak görmektedir..
Oyuncular: Willem Dafoe, Sean Patrick Flanery, Norman Reedus
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %25 Google: %91


En İyi Aksiyon Filmleri | 45

Predator – Av (1987) |

“Dışarıda bizi bekleyen bir şey var ve bu insan değil. Hepimiz öleceğiz.”
Predator adlı bu ikonik yaratık dünyaya uzay aracı ile iner ve her Hollywood filminde olduğu gibi seçtiği yer Amerika’dır. Burada gittiği gezegenlerdeki avlanması en eğlenceli ve en zor olan yaratığı bulur yani insanları. Bu sırada Arnold’un başını çektiği bir grup Amerikan askeri Predatorumuzun yoluna çıkar ve olaylar gelişir.
Arnold’un oynadığı Dutch karakteri bir kurtarma operasyonu için bu ormanlık bölgeye gelmiş, operasyonda da başarılı olmuştur, Ancak etraftan görünmez bir yaratığın insanları öldürdüğüne dair bilgiler alırlar. Avcımız bu sırada ekibi gizlice izlemektedir. Ve yavaş yavaş ekiptekileri teker teker avlamaya başlar, taa ki bir tek Dutch kalana kadar. Bundan sonra da Dutch ile Predator arasında kedi fare oyunu başlar ve filmin sonuna kadar yüksek aksiyonlu kaçma kovalama sahneleri birbirini izler. İnsan ve uzaylılar arasındaki ilk ve en büyük yakın dövüş savaşı da böylece başlar.
Oyuncular: Arnold Schwarzenegger, Carl Weathers, Kevin Peter Hall
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %81 Google: %92
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 46

The Fugitive – Kaçak (1993) |

“Ben kimseyi öldürmedim. Beni yalnız bırakın!”
60’ların fenomen televizyon serisinden sinemaya başarıyla uyarlanan ‘Kaçak’ filmi bazı küçük detaylar dışında uyarlandığı dizi gibi hareket eder. Bir şehir hastanesinde saygıdeğer bir cerrah ve Chicago şehrinin ABD Başkanı George W. Bush kadar zeki olan Dr. Richard Kimble karısı Helen’i öldürmekten yargılanır. Suçsuz olduğu konusunda iddialıdır. Ancak emniyetin elindeki deliller parmaklıkların arkasına gitmesi için yeterlidir.
Suçsuzluğunu kanıtlamayan adam kaçma teşebbüsünde bulunurken ilginç bir olay yaşanır. Yıllar geçmiş olmasına rağmen, unutulmaz tren kazası da dahil olmak üzere hafızalarda yer etmiş sahneler vardır. Bir diğeri unutulmaz kısım ise av ve avcının diyaloglarıdır. Dr. Kimble müfettiş Gerard’a “Karımı öldürmedim!” dediğinde Gerard sadece “Umurumda değil!” diye cevap verir. Bu kısa diyalog bile kedi-fare oyunun ne denli stresli geçeceği adına ince bir fikir sunmaktadır.
Oyuncular: Harrison Ford, Tommy Lee Jones, Sela Ward
IMDb: 7,8 Rotten Tomatoes: %96 Google: %90

En İyi Aksiyon Filmleri | 47

Mission: Impossible – Yansımalar (2018) |

“Beni öldürmeliydin Ethan. Her zaman korktuğun son geliyor. O geliyor. Ve kan senin ellerinde olacak.”
Gizli bir operasyon sırasında yapılan bir pazarlıkta kullanılacak olan plütonyumları, ekip arkadaşlarını korumak için elinden kaçıran Ethan Hunt (Tom Cruise), serinin bir önceki filminin de kötüsü olan Solomon Lane’le (Sean Harris) karşı karşıya gelecektir. Bu yeni macerasında ona ekip arkadaşları; Luther (Ving Rhames) ve Benji’nin (Simon Pegg) yanı sıra sevgilisi Ilsa Faust (Rebecca Ferguson) ve CSI tarafından onu gözlemesi için yanına katılan ajan August Walker da (Henry Cavill) yardım edecektir.
Önceki Görevimiz Tehlike filmlerinde olduğu gibi, bu son filmde de, Tom Cruise’un dublör kullanmamasıyla daha da parlayan, her biri birbirinden şatafatlı ve görkemli aksiyon sahneleri izliyoruz. Aktör 56 yaşına rağmen dinç bedeniyle, muhteşem bir fiziksel performans sergiliyor. Bu sahnelerin arası ise çimento işlevi gören, üflense yıkılacak bir senaryoyla dolduruluyor. Fakat aksiyon sahneleri ile eleştirmenlerden ve seyirciden tam puan almayı başaran yapımlardan biri.
Oyuncular: Tom Cruise, Henry Cavill, Ving Rhames
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %97 Google: %94


En İyi Aksiyon Filmleri | 48

Kingsman: The Secret Service – Kingsman: Gizli Servis (2014) |

“Bütün gün burada mı duracağız yoksa savaşacak mıyız?”
Henüz beş yaşındayken Eggsy, babasını gizli bir görevde kaybeder. Annesinin kabul etmediği madalya Eggsy’e verilir ve başlarına herhangi kötü bir durum gelmesi durumunda madalyanın arkasındaki numarayı aramaları söylenir. Filmin ana hikayesi, bu kısa açılış sahnesinin ardından başlıyor. Babasını kaybettikten 17 yıl sonra, işlediği suç yüzünden polis tarafından göz altına alınan Eggsy kurtuluşu, madalyanın arkasındaki telefon numarasında bulur. Bu numarayı araması sonucunda ise kendisini bir anda Kingsman isimli gizli bir bağımsız istihbarat servisinin sınavlarında bulur.
Eggsy ajan olma yolunda emin adımlarla ilerlerken dünyanın çok büyük bir sorunu vardır; Richmond Valentine isimli bir dahi, küresel ısınmayı bahane ederek Dünya’da yaşayan herkesi öldürmeyi planlamaktadır. İlk bakışta beyazperdede defalarca izlediğimiz herhangi bir ajan filminden farksız duruyor Kingsman: Gizli Servis. Lakin, Valentine karakterinin de söylediği gibi bu film öyle bir ajan filmi değil! Sözün özü; fragmanına bakarak klişelerle dolu bir aksiyon filmi bekliyorsanız, yanılmıyorsunuz ama inanın klişeler içinde boğulan bu kadar iyi bir film seyretme şansınız çok düşük.
Oyuncular: Colin Firth, Taron Egerton, Samuel L. Jackson
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %74 Google: %91
IMDb: 9,0 Rotten Tomatoes: %94 Google: %98


En İyi Aksiyon Filmleri | 49

Skyfall 2012 |

“Biz diye bir şey yok Kincade. Bu senin savaşın değil.”
Bu filmde de alışkanlığımızı bozmuyoruz ve üçüncü kez Daniel Craig’i James Bond olarak izliyoruz. MI6 ciddi bir saldırıya uğruyor ve özellikle M tehdit altına giriyor. James Bond bir yandan tehditi bulup ortadan kaldırmaya çalışıyor olsa da bir yandan M’e karşı olan güvenini sorguluyor. Ancak saldırıyı yapan Silva adında son derece azılı bir rakip ve Bond’u oldukça zorluyor. Film, gerek konusu gerek tarzıyla alıştığımız Bond serisinin dışına çıkmıyor. Her Bond filminde olduğu gibi değişen şeyler, olayın geçtiği değişik lokasyonlar ve yeni silah teknolojileri oluyor çoğunlukla. Bu lokasyonların en önemlisi filmi açan şehir; İstanbul.
Demin söylediğim bir kaç özellik dışında, klişelerden kurtaramıyor kendini film. Fakat 23 filmlik bir seriden bahsediyoruz, hala kendini sıkılmadan izlettiriyor. Çoğu serinin yakalayamayacağı çok büyük bir başarı. Beklentileri yüksek tutmadan, mutlaka izlenmesi gereken bir film. Sonuç olarak bundan 50 sene önce başlamış ve aksiyon konusunda kült olmuş bir seri bu. Bütün bu hafifletici sebepleri de göz önünde bulundurunca; Skyfall’u başarılı bulduğumu söyleyebilirim ve izleyin derim.
Oyuncular: Daniel Craig, Javier Bardem, Naomie Harris
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %92 Google: %91

En İyi Aksiyon Filmleri | 50

The Last Samurai – Son Samuray (2003) |

“Kader belli olana kadar elinden geleni yapmalısın.”
Woodrow Algren (Tom Cruise) bir savaş gazisidir ve katıldığı savaşlarda öldürdüğü insanlar yüzünden geçmişini asla unutamaz. Bir gün Japonya’dan gelen bir heyet onu ordudaki askerleri eğitmesi için kiralamak ister. Woodrow artık silahlarla donatılmış bir Japon ordusuna samurayları ortadan kaldırmak için askeri eğitim veriyordur. Woodrow, samuraylar ile girdikleri bir çatışma sırasında esir düşer ve samurayların lideri Katsumoto‘nun (Ken Watanabe) oğlunun köyünde onlarda beraber yarım yıl geçirmek zorundadır. Bu süre zarfında Woodrow geçmişiyle yüzleşirken bir yandan da Samurayların sahip olduğu mükemmel disiplini, onuru ve sadakati görür.
The Last Samurai, size batılı bir gazinin ülkesinden kilometrelerce uzakta Samuray kültürüyle tanıştıktan sonra hayatını sorgulaması ve ne uğruna öleceğine karar verme sürecinde kelimelerle anlatılmayacak kadar karmaşık duygular yaşatıyor. Uzak doğu kültürü ilginizi çekiyorsa (özellikle Samuray geleneği) bu filmi mutlaka izleyin. Emin olun her sahnesi anılarınızda yer bulacaktır.
Oyuncular: Tom Cruise, Ken Watanabe, Billy Connolly
IMDb: 7,7 Rotten Tomatoes: %66 Google: %95

Aksiyon filmleri dışında , ve listelerimize de göz atabilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Kemal Sunal Filmografisi: Kemal Sunal Filmleri ve Karakterleri

Kemal Sunal filmleri seyirci ile buluşmadan yıllar önce Kemal Sunal sanat hayatına tiyatro ile başlar. Ardından yönetmen Ertem Eğilmez tarafından fark edilir ve sinema filmlerinde rol almaya başlar. Oynadığı filmlerde saf ve iyi kalpli karakterleri canlandıran Kemal Sunal, yediden yetmişe pek çok insanın hayatında yer eden bir sanatçıdır.
kemal sunal filmleri
Yaklaşık 30 yıllık sanat hayatına pek çok film ve tiyatro oyunu sığdıran Kemal Sunal 2000 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybeder. “Gülen Adam” lakabıyla anılan Kemal Sunal’ın tüm filmlerini ve karakterlerini kronolojik olarak sıraladık.

Tatlı Dillim (1972) | IMDb: 7.2

tatlı dilim
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Filiz Akın, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Münir Özkul
Tarık Akan’ın oynadığı Ferit karakteri en büyük tutkusu basketbol oynamak olan bir tıp öğrencisidir. Maçlardan önce dinlenmek ve antreman yapmak için bir köye kamp yapmaya giderler. Çapkınlığıyla bilinen Filiz, burada Filiz Akın’ın canlandırdığı Emine karakterine aşık olur. Öğretmen olan Emine ile evlenir. Ferit’in İstanbul’dan gelen arkadaşları onu alarak İstanbul’a getirir. Ferit burada Emine’yi unutur ve eski yaşamına geri döner. Ancak Emine, Ferit’e hayatının dersini vermek için çalışmaya başlar. Şehirli ve bakımlı bir kadın olarak Ferit’in karşısına tekrar çıkar. Bu film Kemal Sunal için çok önemlidir. Bir tiyatro oyuncusu olan Kemal Sunal’ı fark eden Ertem Eğilmez bu filmde ona da yer verir. Tatlı Dillim Kemal Sunal’ın rol aldığı ilk filmdir.

Oh Olsun (1973) | IMDb: 7.2

oh olsun
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Hale Soygazi, Hulusi Kentmen, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Metin Akpınar, Adile Naşit
Fehmi Haznedar üç oğlu olan zengin bir fabrikatördür. Fazıl (Kemal Sunal) en büyük oğludur ve Fehmi Bey’in yanında çalışmaktadır. Ferit üniversiteye giden ortanca oğludur. Derslerle çok ilgisi olmayan Ferit çapkınlıklarıyla bilinir. En küçük çocuk ise liseye giden Ferdi’dir. Onun da derslerle pek ilgisi yoktur. Notlarını sürekli değiştirerek babasına yalan söyler. Oğullarının ona söylediği yalanları fark eden Fehmi Bey ceza maksadıyla hepsini fabrikada işçi olarak çalıştırmaya başlar. Ferit burada usta başı olan Burhan Usta’nın kızı Alev’e aşık olur.

Güllü Geliyor Güllü (1973) | IMDb: 6.3

güllü geliyor güllü
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Oyuncular: Türkan Şoray, Ediz Hun, Neriman Köksal
Karadenizli bir kız olan Güllü, aynı köyde büyüdüğü kanlısı Taka Nuri’nin peşinden İstanbul’a gelir. Taka Nuri son derece zengin bir aileden gelmektedir. Nuri’nin sünnet düğününde ona bir tabanca hediye edilir. Ateşlenen o tabancadan çıkan kurşun Güllü’nün bir akrabasının ölümüne sebep olur ve kan davası başlar. Kemal Sunal ise kiralık katil rolüyle filmde yer alır.

Canım Kardeşim (1973) | IMDb: 8.7

canım kardeşim
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Kahraman Kıral, Halit Akçatepe, Adile Naşit
Babasının ölümü üzerine Kahraman’ın bakımı abisi Murat’ın üzerine kalır. Murat’ın en yakın arkadaşı Halit de aynı dönemde evinden atılmıştır ve Kahraman’la Murat’ın yanına taşınır. Kahraman’ın en büyük hayali evlerinde bir televizyon olmasıdır. Kahraman’ın hastalanması üzerine doktora giderler ve kanser hastası olduğunu öğrenirler. Bunun üzerine Murat ve Halit Kahraman’a unutamayacağı günler yaşatmaya başlar.

Salak Milyoner (1974) | IMDb: 8.0

salak milyoner
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Meral Zeren, Münir Özkul, Adile Naşit
Ölüm döşeğinde olan Kayserili Behçet, oğullarını İstanbul’daki bir ahbabı olan Mehmet Çavuş’un yanına yollar. Mehmet Çavuş’ta onlara ait olan bir define haritası olduğunu söyler. Dört kardeş ayrı ayrı plan yaparak İstanbul’a doğru yola çıkar ve hepsinin yolu aynı yerde kesişir. Mehmet Çavuş’un evine yerleşen kardeşler defineyi bulabilmek için İstanbul’un altını üstüne getirirler. Bu esnada pek çok defa karakolluk olurlar. En sonunda aslında aradıkları definenin oturdukları evin altında olduğunu fark ederler. Ancak Mehmet Çavuş’a fark ettirmeden evin tabanını nasıl kazacaklar?

Köyden İndim Şehire (1974) | IMDb: 8.3

köyden indim şehire
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe
Salak Milyoner’in devamı niteliğindedir. İstanbul’dan eli boş dönen kardeşler asıl defineyi kendi tarlalarında bulurlar. Altınları bozdurabilmek için Ankara’da ahbapları olan Kuyumcu Ali Rıza Bey’in yanına giderler. İlk etapta kardeşleri tanımayan Ali Rıza Bey onları sürekli dükkanından kovdurur. Ardından durumu öğrenir ve kardeşleri evinde ağırlamak ister. Amacı altınlardan pay almaktır. Ancak ne Ali Rıza Bey ne de kardeşler altınlardan faydalanamaz. Altınlar çatıdan aşağı saçılır.

Mavi Boncuk (1975) | IMDb: 7.8

mavi boncuk
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Halit Akçatepe, Metin Akpınar
Gazetede gördükleri menü fiyatını karşılayabileceklerini düşünen 6 arkadaş gazinoya eğlenmeye gider. Ancak eğlencenin sonunda ceplerindeki para hesabı ödemeye yetmez. Gazino çalışanları bu 6 kafadarı hor görür, kötü muameleye maruz kalırlar. Bunun üzerine onlar da gazino sahibinden intikam almak için assolisti kaçırmaya karar verirler. Emel Sayın’ı kaçırıp Yaşar’ın evinin çatısına getirirler. Zamanla Emel ve evdekiler arasında bir bağ oluşur. Aynı zamanda isteklerine de kavuşurlar. Gazino patronu istedikleri fidyeyi vermeye razı olur. Ancak bu sefer de Emel gitmek istemez. Olaylar tersine döner. Halının içine sarıp kaçırdıkları Emel’i yine halının içine sararak teslim ederler.

Salako (1974) | IMDb: 7.4

salako
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Osman Alyanak, İhsan Yüce, Oktar Durukan, Feridun Çölgeçen
Emine köyün ağasının kızıdır. Babası onu istemediği biriyle evlendirmek ister. Ancak Emine’nin babasına karşı gelmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Bunun üzerine Emine dağlardaki sevdiceği Hamido’nun yanına kaçmak ister. Ancak tek başına gidemez ve Salako dışında kimse de ona eşlik etmek istemez. Emine Salako’yu oyalayıp Hamido’ya kaçar.

Şaşkın Damat (1975) | IMDb: 6.9

şaşkın damat
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Bülent Kayabaş, Adile Naşit, Ayfer Feray
Zengin bir adamın evinde bahçıvan olarak çalışan Apti ve ev sahibinin yeğeni Serpil’in hikayesi konu alınır. Serpil ve ailesinin tek isteği amcalarının parasını yemektir. Bu durumu fark eden amca Serpil’in Apti’yle evlenmesini eğer evlenmezse mirasından tek kuruş alamayacağını söyler. Evlilik gerçekleşir ancak Serpil Apti’den kurtulabilmek için elinden geleni yapar.

Hanzo (1975) | IMDb: 6.4

hanzo
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Mümtaz Ener
Vahşi ormanda ayılar tarafından büyütülen ve davranışları onlar gibi olan Hanzo, kazı için köye gelen bir grup tarafından fark edilir. Grup Hanzo’yu şehre getirir. Doktorlar tarafından gözetim altına alınan Hanzo normale dönmeye başlar. Ancak bu normalleşmeyle farklı bir kişilik ortaya çıkar. Hanzo kendini tedavi etmeye çalışan doktora aşık olur ve olaylar başlar.

Hababam Sınıfı (1975) | IMDb: 9.3

hababam sınıfı
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Halit Akçatepe, Tarık Akan, Adile Naşit, Bülent İğdiroğlu
Kemal Sunal filmleri dendiği anda akla gelen ilk yapımlardan biri olan Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli kitabından uyarlanır. Çamlıca Lisesi’nin Edebiyat A sınıfı yani Hababam Sınıfı ve yaramazlıklarını konu alır. Yeni atanan müdür muavini Mahmut Hoca Hababam Sınıfı’nı disipline sokmaya çalışır. Ancak bu çok da kolay olmaz.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) | IMDb: 9.0

hababam sınıfı sınıfta kaldı
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe
Beden eğitimi öğretmeni olan Badi Ekrem ve yeni edebiyat öğretmeni Semra da eklenir kadroya. Semra öğretmene çeşitli oyunlar oynayan Hababam Sınıfı, Mahmut Hoca’dan pek çok ceza alır. Kemal Sunal ve Şener Şen’in birlikte rol aldığı ilk filmdir.

Tosun Paşa (1976) | IMDb: 9.0

tosun paşa
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda
Yine bir Kemal Sunal filmleri klasiği ile karşı karşıyayız. Tellioğlu ve Seferoğlu Aileleri 19. Yüzyılda Mısır’da yaşayan iki önemli ailedir. O zamanlar İskenderiye’nin en önemli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle mücadeleye girerler. Ancak devlet memurları da bu vadinin kime ait olduğuna karar veremez. Bunun üzerine iki aile de İskenderiye’nin en büyük memuru Daver Bey’in kızı Leyla’yı kendi safına çekmek için çalışır.

Süt Kardeşler (1976) | IMDb: 8.9

süt kardeşler
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Hale Soygazi, Ayşen Gruda
Koca konağın sahibi Melek hanım sütoğlu Şaban yerine o sandığı Ramazan’ı eve alır. Konağa gelen gerçek sütoğlu gelince işler karışır. Üstelik bir de Gulyabani adlı canavar çıkar ortaya. İşler tamamen karışır.

Sahte Kabadayı (1976) | IMDb: 7.7

sahte kabadayı
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Abdi Algül, Bahri Ateş, Kazım Kartal, Mümtaz Ener
Kemal babası mafya olan bir geçtir. Tren garlarında pişmaniye satarak geçinmeye çalışır. Babasının sağ kolu tarafından öldürülmesi üzerine Kemal’e haber ulaşır. O koca miras Kemal’e kalmıştır. Kabadayılık mirasını ve babasının namını sürdürebilmek için babasının katili olduğunu bilmediği Muhtar’la dolaşmaya başlar. Muhtar Kemal’i de öldürmek için an kovalar ancak Kemal’in saflığı her planı başarısız kılar.

Meraklı Köfteci (1976) | IMDb: 7.3

meraklı köfteci
Yönetmen: Engin Orbey
Diğer Oyuncular: Gölgen Bengü, Nisan Akman, Ali Şen, Hulusi Kentmen, İhsan Yüce, Şevket Altuğ
Zühtü köftecilik yapan meraklı bir gençtir. Günün birinde bir kıza yardım ederken kendini onunla evli halde bulur. Kızın ailesinin ve kendi ailesinin istekleri çok farklıdır. Ortada kalan meraklı köfteci Zühtü ise günden güne evlendiği kızdan daha çok hoşlanmaya başlar.

Kapıcılar Kralı (1976) | IMDb: 8.4

kapıcılar kralı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Bilge Zobu, Sevda Ferdağ, Sevil Üstekin, Şevket Altuğ
Saf görünen kapıcı Seyit işinde son derece iyidir. Apartman sakinleriyle arasını çok iyi tutan Seyit apartmanda olup biten her şeyi kendi lehine kullanmaya başlar. Kapıcısı olduğu apartmanın yarısını satın alır.

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) | IMDb: 8.8

hababam sınıfı uyanıyor
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe
Köyden gelen Ahmet de Hababam Sınıfı’ndan nasibini alır. Kendilerine benzetmeye çalıştıkları Ahmet ne olursa olsun duyarlı duruşundan ödün vermez. Halit Akçatepe’nin yani Güdük karakterinin olduğu son Hababam Sınıfı filmidir.

Sakar Şakir (1977) | IMDb: 8.1

sakar şakir
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Adile Naşit, Ali Şen, Ünal Gürel
Şakir sakarlığıyla bilinir. Ölen amcasından kalan miras için İstanbul’a yola çıkar. Sakarlığıyla İstanbul’da da başına çok iş çıkarır. Başka bir akrabasıyla miras için karşı karşıya gelen Şakir yanlışlıkla miras kalan dükkanı havaya uçurur ve miras yok olur.

İbo ile Güllüşah (1977) | IMDb: 6.1

ibo ile güllüşah
Yönetmen: Atif Yılmaz
Diğer Oyuncular: Gülşah Soydan, Ayşen Gruda, Deniz Türkali, Ali Şen, Bilge Zobu
Başlık parası biriktirebilmek için İstanbul’a gelen İbo bir türlü parayı denkleştiremez. Tam bu esnada ailesinden ilgi görmek isteyen Güllüşah ile yolları kesişir. Güllüşah İbo’nun aklına girerek ailesinden fidye istemesine ikna eder. Ancak işler hiç bekledikleri gibi gitmez.

Hababam Sınıfı Tatilde (1977) | IMDb: 8.7

hababam sınıfı tatilde
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Sevda Aktolga, Ahmet Ariman, Filiz Bozkurt
Hababam Sınıfı’na yeni katılan 4 kız öğrenci de sınıfa ayak uydurur. Karşılıklı sataşmalar başlar. Bu sataşmalardan birine ceza olarak Mahmut hoca öğrencileri izcilik kampına gönderir.

Çöpçüler Kralı (1977) | IMDb: 8.6

çöpçüler kralı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Ayşen Gruda, İhsan Yüce, Erdal Özyağcılar
Çöpçüler Kralı da Kemal Sunal filmleri arasında önemli yere sahip bir yapımdır. Mahallede temizlikçilik yapan Hacer’e aşık olan zabıta amiri ile mahallenin çöpçüsü Apti arasında geçen çekişme konu alınır. Zabıta memurunun Hacer’i kabul etmek istemeyen annesi de olayları karıştırır.

Köşeyi Dönen Adam (1978) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Meral Orhansoy, Necla Soylu, Ali Şen
Adem sıradan bir odacıyken Amerika’daki amcasından miras kalır. O zamana kadar kızıyla evlenmesine izin vermeyen Adem bu mirasla birlikte Adem’i kabul eder. Amerika’dan miras bir sandıkla gelir. Miras bir eşektir. Mirası bilmeden önce Ademi’in etrafına toplanan herkes bir anda ona sırt döner. Adem ise bunu onların yanına bırakmaz.

Kibar Feyzo (1978) | IMDb: 8.7

kibar feyzo
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Şener Şen, İlyas Salman, Müjde Ar, Adile Naşit
Gülo’ya talip çoktur. Feyzo da bu taliplerden birisidir. Askerden döner dönmez ilk işi Gülo’yu istemeye gitmek olur. Gülo’nun babası ise başlık parasını açık arttırmayla belirler. Çok yüksek bir başlık parası belirlenir ve Feyzo bu parayı ödemek zorunda kalır. Parayı ödeyebilmek için kente çalışmaya gider.

İyi Aile Çocuğu (1978) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Harika Avcı, Sevil Üstekin, Ali Şen
Birbirini hiç görmeden büyüyen tek yumurta ikizleri Kemal ve Cemal’in bir noktada yolları kesişir. Birisi son derece mütevazi bir yaşam sürerken diğeri tam bir gangster olarak hayatına devam etmektedir.

İnek Şaban (1978) | IMDb: 7.6

inek şaban
Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Defne Yalnız, Yavuz Karakaş, Saadet Gürses, Dinçer Çekmez
Şaban manavda çalışırken başlık parasını kazanabilmek için Almanya’ya işçi olarak gitmeye karar verir. Havalimanında bir kaleciyle karıştırılan Şaban onun yerine geçer. Kalede harika başarılar elde etmeye başlar.

Avanak Apti (1978) | IMDb: 7.0

avanak apti
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ayşen Gruda, Ünal Gürel, Ali Şen, Atilla Ergün
Apti durumu pek de iyi olmayan bir gençtir. Arkadaşı Nuri ile Nevin Şenses’in afişlerini asar. İçten içe Nevin Şenses’e çok aşıktır. Ancak parası olmadığı için Şenses’in onu fark etmediğini düşünür. Bir gün onu dinlemeye gazinoya gider ve Urfalı Apti sanılır. Ona bakışlar bir anda değişir.

Umudumuz Şaban (1979) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Serpil Nur, Turgut Özatay, Muhteşem Durukan, Alpay İzer, Nejat Gürçen
Şaban, köyden kente amcasının kahvehanesini işletmek için göçer. İstanbul’da yaşadığı semtte bir arsa ağası vardır. Ağayla semt sakinleri arasında sürekli sürtüşme vardır. Bir gün ansızın arsa ağası öldürülür. Bu cinayet o dönemde mahallede kovboy kıyafetiyle gezen Şaban’ın üstüne kalır. Hapisten çıktıktan sonra mahalleli tarafından kahraman ilan edilir.

Korkusuz Korkak (1979) | IMDb: 8.1

korkusuz korkak
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ayşen Atav, Turgut Özatay, Nejat Gürçen
Mülayim iş arkadaşları tarafından sürekli ezilen, evinin kirasını bile denkleştiremeyen biridir. Ev sahibi evden atmakla tehdit eder. Patronu sürekli ezer. Bir doktor kontrolünde 6 aylık ömrü kaldığını öğrenir. Bu haberle tüm dünyası ve dünyaya karşı verdiği tepki değişir.

Dokunmayın Şabanıma (1979) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Ahu Tuğba, Ercan Yazgan, Halit Akçatepe
Ökkeş ve Şaban iki eski asker arkadaştır. Ökkeş zorla evlendirilmek istenir. Şaban’ın ise kadınlar konusunda hiç yüzü gülmüyordur. Ökkeş ve Şaban yer değiştirmeye karar verir. Ancak ikisi de aynı kadına aşık olur ve işler karışır.

Bekçiler Kralı (1979) | IMDb: 7.7

bekçiler kralı
Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Semra Türel, Reha Yurdakul, Hakkı Kıvanç
Bekçi Şaban mahalleliye zorbalık yapan herkesin karşısında durur. Vatandaşa eziyet eden muhtar, manav ve benzeri kimse Şaban’dan hoşlanmaz. Elinden gelen her şeyi yapan Şaban mahalleli tarafından el üstünde tutulur.

Zübük (1980) | IMDb: 8.5

zübük
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Bülent Kayabaş, Kadir Savun, Osman Alyanak
Milletvekilliğinden ihraç edilen İbrahim Zübükzade asla sözünde durmayan bir siyasetçidir. Yaşar adlı gazeteci ise çalıştığı gazete için bir yazı dizisi hazırlamak için Zübükzade’nin hayat hikayesini araştırmaya başlar. Dairede katip olarak çalışmaya başlayıp aldığı rüşvetlerle zengin olan İbrahim Zübükzade’yi etrafındakilerden dinler.

Gerzek Şaban (1980) | IMDb: 7.2

gerzek şaban
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ülkü Özen, Yadigar Ejder
Şaban adında bir karakter olmamasına rağmen filmin ismi Gerzek Şaban’dır. Figüranlık yaparak hayatını idame ettiren Osman’ı dönemin ünlü kabadayısı Seyfi’ye benzetirler ve olaylar başlar.

Devlet Kuşu (1980) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Serpil Çakmaklı, Hüseyin Kutman
Gecekondu mahallesinde yaşan Mustafa komşusu olan Aynur’a aşktır. Tüm vaktini aylaklık ederek geçiren Mustafa’nın hayatı Zülfikar adında zengin biri iş insanının mahalleye gelişiyle değişir. Zülfikar’ın kızı Hülya Mustafa’ya aşık olur. Mustafa ise ailesini fakirlikten kurtarmak için Hülya ile evlenmeye karar verir.

Kanlı Nigar (1981) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Necla Soylu
Kemal Sunal ve Fatma Girik başrolleri paylaşır. Nigar, Osmanlı döneminde İstanbul’da randevuevi işleten bir kadındır. İçindeki intikam duygusuyla onu bu yola düşürenlerin peşine düşer. İntikam almak için planlar kurmaya başlar.

Davaro (1981) | IMDb: 8.1

davaro
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Pembe Mutlu
Memo Almanya’da çalışıp başlık parasını bitirdikten sonra köyüne döner. Tam evleneceği vakit kan davalı olduğu Sülo hapisten çıkar ve annesi onu öldürmesini ister. Öldürüleceğini anlayan Sülo, Memo’ya bir teklifle gider. Memo, Sülo’yu yalandan öldürür ve köylüyü buna inandırır. Ancak belli bir zaman sonra bu ikilinin yolları tekrar kesişir.

Yedi Bela Hüsnü (1982) | IMDb: 7.7

yedi bela hüsnü
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Oya Aydoğan, Erhan Abir, Şevket Altuğ
En yakın arkadaşı tarafından çok yakışıklı olduğuna ikna edilen Hüsnü, mahallede sevdiği kız Hüsniye’ye açılmak üzeredir. Tam o esnada mahallede çıkan bir çatışmada işlenen cinayetler Hüsnü’nün üstüne kalır. Mahallede ünü yayılır. Yedi Bela Hüsnü olur ve el üstünde tutulmaya başlanır.

Doktor Civanım (1983) | IMDb: 7,0

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Bahar Öztan, Ayşen Gruda
Kemal şehirde hastanede hademelik yaparak geçimini sağlamaktadır. Annesini mutlu edebilmek için ona doktor olduğu yazdığı bir mektup yollar. Bu mektupta yazanlar tüm köye yayılır. Köyün kızları Kemal’i tavlamak için çeşitli numaralar yapmaya başlarlar.

Tokatçı (1983) | IMDb: 7.8

tokatçı
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ali Şen, Şevket Altuğ, Nazan Saatçi, Ünal Gürel
Osman başlık parasını denkleştirebilmek için İstanbul’da aylarca yarı aç yarı tok bir şekilde çalışır. Tam denkleştirdiği noktada köye dönerken yolda tokatlanır. Ardından tekrar İstanbul’a döner ve burada asker arkadaşı Şevket’ ile karşılaşır.

Kılıbık (1983) | IMDb: 7.1

kılıbık
Yönetmen: Uğur İnan
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Ali Şen
Kamil evden işe, işten eve bir hayat sürmektedir. Evde karısının sözünden çıkamaz, işte ise kimseye karşı gelemez bir yapısı vardır. Aldığı maaşla evi geçindirmesi çok zordur. Evin kirasını ödeyemez ve ev sahibiyle davalık olur. Dava Kamil’in lehine çıkar. Bunun üzerine ev sahibi Müslüm Bey mafyaya giderek bu duruma el atmalarını ister.

En Büyük Şaban (1984) | IMDb: 6.7

en büyük şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nilgün Bubikoğlu, Kamran Usluer, Reha Yurdakul, Hikmet Karagöz
Şaban köyden amcasının oğlunu aramak için İstanbul’a doğru yola çıkar. İstanbul’a indiğinde bir adam ona Boğaziçi Köprüsü’nü satmaya çalışır. Buna inanan Şaban beş parasız kalır. Kendini asmak üzere olan bir adamı kurtarır ve onunla dost olur. Ancak adam sarhoşken Şaban’ı tanıyıp, ayılınca unutur. Bu git geller arasında Şaban çiçek satan görme engelli bir kıza aşık olur.

Çarıklı Milyoner (1983) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Necla Nazır, Ali Şen, Reha Yurdakul, Belkıs Dilligil, Selim Naşit
Kemal Sunal filmleri listemize Çarıklı Milyoner ile devam ediyoruz. Bayram, şehirde yaşayan hiç görmediği babasının ölümü üzerine onun tüm mirasına konar. Bir anda zengin bir adam olur. Etrafındaki akrabaları bu mirası Bayram’a bırakmamak için ellerinden geleni yaparlar. Gazetelerde Bayram hakkında ileri geri yazılar yazılır. Tüm bunlara dayanamayan Bayram akıl hastanesine yatırılır.

Şabaniye (1984) | IMDb: 6.3

şabaniye
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Çiğdem Tunç, Erdal Özyağcılar, Adile Naşit, Turgut Boralı
Şaban, kan davalısından kaçmak için kadın kılığına girer. Ancak kan davalısı kadın haline aşık olur. Şaban ise kan davalısının kızına vurulur. Karmaşık bir hikaye başlar.

Postacı (1984) | IMDb: 7.0

postacı
Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Erdal Özyağcılar, İhsan Yüce, Nezahat Tanyeri
Sevtap ve mahallenin posta görevlisi Adem birbirine aşıktır. Ancak kavuşmaları önünde bir engel vardır: Sevtap’ın ağabeyi Latif. Gizlice evlenmeye kalkan çiftin Latif’in Almanya’dan dönüşüyle tüm planları suya düşer.

Ortadirek Şaban (1984) | IMDb: 7.3

ortadirek şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Bahar Öztan, Yalçın Tülpar, Ergun Köknar, Yavuzer Çetinkaya
Şaban kendi halinde, elindeki parayı ucu ucuna yetiştirerek yaşayan bir memurdur. Petrol zengini Adnan Bıçakçı’nın desteğiyle üniversitede okuyan Bahar’a aşıktır. Ancak aşık olan tek kişi Şaban değildir. Basketbolcu Erkan da Bahar’a aşıktır. Bahar’ın Adnan Bıçakçı’nın öz kızı olduğu öğrenilince kaçırılır. Şaban onu bulup kurtarabilmek için maceradan maceraya koşar.

Atla Gel Şaban (1984) | IMDb: 7.6

atla gel şaban
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Dinçer Çekmez, Turgut Özatay
Niyazi bir şeker fabrikasında çalışan, zor geçinen bir işçidir. Boyunca borcu olan Niyazi bir gün at yarışı oynar ve tutturur. Ancak kuponu yatırmadığı için parayı alamaz. Bunun üzerine her gün at yarışı oynamaya başlar. Sürekli tutturan Niyazi’yi gören birisi mafya babası Kazım’a haber verir. Kazım Niyazi’yi evine hapseder ve onun için at yarışı oynamaya zorlar.

Sosyete Şaban (1985) | IMDb: 7.0

sosyete şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Kenan Pars, Süleyman Turan, Perihan Savaş
Zengin köylü Şaban beşik kertmesi Peri’ye aşıktır. Ancak Peri Şaban’ı beğenmez. O eğitimli bir kızdır, Şaban ise köylü bir gençtir. Peri’nin babası paraya sıkışınca kızı ve Şaban’ı evlendirir. Peri ise köyden kaçar. Şaban ondan intikam alabilmek için kimlik değiştirip sosyetik Dilaver Bey’e dönüşür.

Şendul Şaban (1986) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Ayten Erman
Şaban patronundan zam istediği için işten atılır. Eşi Necla ile iddiaya girerler. Necla kadınların daha kolay iş bulabileceğini söyler. Bunun üzerine iş aramaya başlar ve ilk günden bir iş bulur. Tüm rolleri değişirler. Şaban evde ev işlerini yapar. Necla ise işe gidip evi geçindirir.

Şaban Pabucu Yarım (1985) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Adile Naşit, Halit Akçatepe, Reha Yurdakul, Fulya Özcan
Adile teyze tüm hayatını çocuklara adamış şen şakrak bir kadındır. Yeğeni Şaban ve arkadaşlarıyla bir oyun parkını işletmektedir. Haydar adlı oldukça zengin bir iş adamı aldığı koca araziye lüks binalar yapmak ister. Bu arazinin içinde Adile teyzenin oyun parkı da vardır. Bunun üzerine Adile teyze ve Şaban bir olup Haydar Bey’e karşı mücadele etmeye başlar.

Katma Değer Şaban (1985) | IMDb: 6.6

katma değer şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Filiz Ersürer, Sevda Aktolga, Dinçer Çekmez, Eray Özbal
Şaban annesinin ölümü üzerine dayılarının yanına Almanya’ya gönderilir. Almanya’da özel eğitimler alarak gizli bir polis olur. Ancak bunu etrafından kimse bilmez. Babasının ismi çalıştığı yerde bir dolandırıcılık olayında anılır. Ne yaparsa yapsın kendini aklayamaz. Bunun üzerine oğlu Şaban’ı yardıma çağırır. Geleneksel bir şekilde büyütüldüğünü düşündüğü oğlu bir punkçı olarak döner ülkeye. Film KDV’nin vergi sistemimize girmesine bir tepki olarak çekilmiştir.

Yoksul (1986) | IMDb: 7.3

yoksul
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şehnaz Dilan, Yaman Okay, Kerem Yılmazer
Yoksul handa çaycılık yaparak yaşayan bir gençtir. Leyla adından bir kıza aşıktır. Ancak Leyla Yoksul’un hisleriyle oynayarak onun parasını almak istemektedir. Sürekli Yoksul’dan bir şeyler ister. Bir gün evden atıldığını söyler. Yoksul da yüklü bir miktar para verir Leyla’ya. Bu Leyla’yı son görüşü olur. Çünkü Leyla tüm parayı alır ve başka bir adamla kaçar.

Tarzan Rıfkı (1986) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Suna Yıldızoğlu, Asuman Arslan, Yadigar Ejder, Ünal Gürel
Rıfkı kendini Tarzan sanan saf bir gençtir. Bir gün hiç beklenmedik şekilde mafyanın içine karışmış halde bulur kendini. Son derece sakar olan Rıfkı, mafyanın üstüne yıkmaya çalıştığı kirli işleri eline yüzüne bulaştırır.

Garip (1986) | IMDb: 7.1

garip
Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Ece Alton, Fatoş Sezer, Nilgün Saraylı, Reha Yurdakul
Kemal Beşiktaş aşığı bir gençtir. Bir gün sandala terk edilmiş bir bebek bulur. Birilerine vermeye çalışır ancak bir türlü kimseye veremez. Kendi büyütmeye karar verir. Bebeğe Fatoş adını verir. Birlikte çalışıp geçinmeye başlarlar. Fatoş’u gören bir yapımcı sayesinde filmlerde yer almaya başlarlar. Ucu ucuna yetiştirmeye çalıştıkları bir hayatı geride bırakıp zengin olurlar. Her şey güzel giderken Fatoş’un gerçek babası ortaya çıkar ve onu almak için dava açar.

Deli Deli Küpeli (1986) | IMDb: 7.3

deli deli küpeli
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Melike Zobu, Yaman Okay, Reha Yurdakul, Yavuzer Çetinkaya
Kar yüzünden zor zamanlar geçiren köyde bu durumu fırsata çeviren tefeciler halka hayatı zindan eder. Bunlar yaşanırken akıl hastanesinden kaçan iki deli köye gelir. Köylü onları kaymakam ve hakim olarak tanır. Bu iki deli de rollerini benimserler. Tefeciler ve yalancı kaymakam ve hakim arasında mücadele başlar.

Davacı (1987) | IMDb: 7.2

davacı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şavaş Yurttaş, Güzin Özipek, Serra Yılmaz
Film, yargı düzenine bir eleştiri için çekilir. Davalı iki komşunun arasında geçen olayları konu alır. Dava yaklaşık 7 sene sürer. Bu 7 senede yaşananları davanın tarafları anlatır.

Kiracı (1987) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Fisun Demirel, Özlem Onursal
Kerim 3 çocuğu, karısı ve kayınvalidesine tek maaşıyla bakmaya çalışan bir devlet memurudur. Kirada oturan Kerim’in maaşının neredeyse yarısı ev kirasına kalanları ise yine ev giderlerine gider. Tüm bu sıkıntıların içinde bir de ev sahibi kiraya zam yapmak ister.

Japon İşi (1987) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Sümer Tilmaç, Necdet Yakın
Garsonluk yapan Veysel çalıştığı gazinonun solisti Başak’a aşıktır. Ancak Başak Veysel’den hoşlanmaz. Veysel’in platonik aşkına kayıtsız kalamayan Japon bir müşteri ona Başak’ın robotu yapıp hediye eder. Veysel aşkına kavuşur ancak bu robotla birlikte olaylar çığırından çıkar.

Polizei (1988) | IMDb: 6.6

polizei
Yönetmen: Şerif Gören
Diğer Oyuncular: Babett Jutte, Yalçın Güzelce, Kaya Gürel
Ali Ekber Berlin’de yaşayan bir çöpçüdür. Babett adlı bir Alman’a aşık olur. Ancak Babett Ali Ekber’in varlığından bile haberdar değildir. Ali Ekber çöpçülüğün yanı sıra Türk tiyatrosunda temizlik yapar ve küçük de olsa bir rol alarak sahneye çıkmak için gün sayar. O beklediği rol hayatından bambaşka bir perde açar. Bir polis rolü gelir. Kimse onu kostümler içinde tanımaz o da başka birisi olur.

Öğretmen (1988) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Selma Sonat, Renan Fosforoğlu, İhsan Yüce
Hüsnü öğretmen yaşadığı köyden ailesiyle birlikte İstanbul’a göç eder. İstanbul’un kalabalıklığı ve pahalılığı bu şehirde yaşamayı onlar için zor hale getirir. Geçim sıkıntısı günden güne artar. Öyle sıkıntılı bir sürece girerler ki Hüsnü aklını kaybeder.

İnatçı (1988) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Asuman Arsan, Hüseyin Kutman, Ferdi Akarnur
Baraj yapımı için kamulaştırmaya giren iki köy vardır. Bunu önceden öğrenen iki holding köylüleri kandırarak arazileri satın almak ister. Köyde inatçılığıyla biline Bayram diğer köyün ağasının kızı Emine’ye aşıktır. Emine de Bayram’a aşıktır ancak babası birlikteliklerine mani olur. Bunun üzerine bayram bir ders vermek ister ve arazisini satmamak için diretir.

Düttürü Dünya (1988) | IMDb: 7.4

düttürü dünya
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Jale Aylanç, Cezmi Baskın, Erdal Gülver
Mehmet Ankara’da bir pavyonda klarnet çalarak karısı ve üç çocuğuna bakmaya çalışan bir adamdır. Ev sahibi olan kayınbiraderi oturdukları gecekonduyu bir müteahhitte verir ve Mehmetlerden evi boşaltmasını ister. Elinde avucunda doğru düzgün bir para olmadan kazandığını biriktirmeye bir yandan da ev aramaya başlar. Tüm bu zorlukları yaşarken içinde hep bir gün kaset yapma hayalini yaşatır.

Bıçkın (1988) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Nilgün Belgün, Necati Bilgiç, Ayten Erman
Ali arkadaşı Osman ile hırsızlık yapan, ninesiyle birlikte yaşayan bir gençtir. Aynı mahallede yaşadığı Zehra’ya aşıktır. Ancak Zehra Ali’nin farkında bile değildir, oyuncu Kemal Sunal’a aşıktır. Oysa Ali Kemal Sunal’a tıpa tıp benzemektedir. Bunun farkına varan Ali kendini Kemal olarak tanıtır Zehra’ya. Her şey güzel giderken durumu haber alan Kemal Sunal da olaya dahil olur.

Zehir Hafiye (1989) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Şemsi İnkaya, Nur Gürkan, Turgut Özatay
Cemal sıradan bir taksi şoförüyken Zeynep’in arabasına binmesiyle tüm hayatı değişir. Zeynep Oktay adlı bir gence aşıktır. Ancak babası bu aşkı onaylamaz. Bunun üzerine Zeynep evden kaçmak için bindiği takside Cemal’le tanışır. Dinlediği hikayeden etkilenen Cemal, Zeynep’e yardım etmeye karar verir. Ancak bilmediği bir şey vardır. Zeynep ünlü bir mafya babasının kızıdır. Çocukluğundan beri polis hafiyesi olmak isteyen Cemal’in rüyaları gerçek olmak üzeredir.

Talih Kuşu (1989) | IMDb: 7.1

talih kuşu
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Yasemin Yalçın, Nevzat Okçugil, Bülent Kayabaş
Osman ailesini ucu ucuna geçindiren bir vatandaştır. Bir gün piyangocu Şakir’den aldığı bileti yana yakıla aramaya başlar. Etrafında bunu görenler piyangonun Osman’a çıktığını sanır. Hepsi etrafında pervane olur. Piyangonun kendisine çıkmadığını söylese de kimse ona inanmaz.

Gülen Adam (1990) | IMDb: 7.0

gülen adam
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Aydan Burhan, Ahmet Sezerel, Bilge Zobu
Yusuf doğduğu günden itibaren her şeye gülen biridir. Her şeye gülmesinin yanı sıra hiçbir şeye de ağlamaz. Ancak bu isteyerek yaptığı bir şey değildir. Elinden hiçbir şey gelmiyordur. En ciddi anlarda bile kendini durduramayıp gülmeye başlar. Tüm bu serüven kendi çocuğu dünyaya gelene kadar devam eder. Çocuğunun doğumunda bir anda ağlamaya başlar.

Koltuk Belası (1990) | IMDb: 7.1

koltuk belası
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Sema Çeyrekbaşı, Gökhan Mete, Berna Laçin
Zühtü, sıradan bir devlet memurudur. Yaşadığı yerde, yerel seçimler için partilerden birisi Zühtü’yü belediye başkanı adayı olarak göstermek ister. Ailesi aday olması için destekler. Bunun üzerine Zühtü aday olur ve kazanır. Koltuğa oturduğu günden itibaren gördüğü her yanlışın karşısında durmaya başlar. Bunun üzerine parti Zühtü’yü uyarır ve ondan bugüne kadar düzen nasıl devam ettiyse aynı o şekilde devam ettirmesini ister.

Boynu Bükük Küheylan (1990) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Erdoğan Tokatlı
Diğer Oyuncular: Aydemir Akbaş, Halil Ergün, Füsun Demirel
İbrahim Küheylan köyden kente daha çok para kazanmak için ailesiyle birlikte göç eder. Ailesi iki karısı ve çocuklarıdır. Bir apartmanın kapıcılığını yapmaya başlar. Şehirde yaşamak sadece daha fazla para kazanmalarını sağlamaz. Şehirdeki kültürü deneyimledikçe İbrahim Küheylan’ın iki eşi kocasına karşı tavır almaya ve yan yana durmaya başlar.

Abuk Sabuk 1 Film (1990) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Şerif Gören
Diğer Oyuncular: Bülent Kayabaş, Gamze Gözalan
Ademoğlu köyde kızıyla birlikte yaşayan bir adamdır. Zamanında donmaktan kurtardığı bir Alman bu iyiliği unutmaz ve mirasını ona bırakır. Bir anda ülkenin en zenginleri arasında girer. Ancak Ademoğlu bu yaşına kadar hiç gülmemiştir. Bir televizyon Ademoğlu’nu güldürme yarışması düzenler ancak kimse başarılı olamaz.

Varyemez (1991) | IMDb: 6.7

varyemez
Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Yasemin Yalçın, Gamze Gözalan
Ragıp Elibol çocuklarının annesi olan Melek Hanımdan ayrılıp Dürdane Hanım ile evlenen zengin bir iş insanıdır. Zengin olmasına rağmen son derece cimridir. Gizli bir örgüt olduklarını söyleyen dört genç Ragıp’ı kaçırıp fidye ister. Ancak Ragıp’ın etrafındaki kimse fidyeyi ödemeye yanaşmaz. Dört genç fidyeden ümidi kesince Ragıp’ı serbest bırakırlar. Fidyenin ödenmemesinden etrafındaki kimsenin onu sevmediğini anlayan Ragıp ailesine bir oyun oynar. Ölmüş numarası yaparak herkesin gerçek yüzünü görür.

Propaganda (1999) | IMDb: 7.1

propaganda
Yönetmen: Sinan Çetin
Diğer Oyuncular: Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Rafet El Roman, Ali Sunal
Kemal Sunal filmleri arasındaki en yeni yapımdır. Dolayısıyla sevgili Kemal Sunal’ın son filmidir. Mehdi ve Rahmi çocukluk arkadaşıdır. Yaşadıkları Hisli Hasar kasabasının ortasından sınır telleri geçirilir ve bu iki arkadaşın arasında kocaman bir sınır yerleşir. Mehdi’nin oğlu Adem ile Rahmi’nin kızı Filiz’in arasındaki büyük bir aşk da bu tellerle zarar görür. Hisli Hisarlıların merkezi otoriteye karşı hayatlarını savunmaya çalışmaları anlatılıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Çağan Irmak Filmleri: Başarılı Yönetmenin En İyi 18 Filmi

Duyguyu işleyiş biçimiyle pek çoğumuzun yüreklerine dokunmayı başaran Çağan Irmak filmleri, şüphesiz ki hayatlarımızda özel bir yere sahip. Türkiye’deki en unutulmaz film ve dizilere imzasını atmayı başaran Çağan Irmak, bir taraftan da büyük gurur kaynağımız. Öyle ki Nünberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nde de ödüle layık görülmüş bir isim.
çağan ırmak filmleri
Öte yandan başarısı ülke sınırlarını aşan usta yönetmenin sektördeki ilk işleri de konuşulmaya değer. Bir dönemin efsane Türk dizisi “Mahallenin Muhtarları”nda yardımcı yönetmen koltuğunda gördüğümüz Çağan Irmak, 2002-2004 yıllarında ekrana gelen Asmalı Konak dizisiyle de ününe ün katmış. Bu yıllardan itibaren hem yönetmenliği hem de senaristliği ile anılmaya başlanan Irmak, sinemada başarılı filmlere de imzasını atmıştır. Şimdi gelin, Çağan Irmak’ın büyük ses getiren IMDb puanları en yüksek filmleri nelerdi, bir hatırlayalım. Aranızda bu filmleri henüz izlememiş olanlarınız varsa, şiddetle tavsiye ediyoruz! İşte en iyi Çağan Irmak filmleri!😊

1) Babam ve Oğlum (2005) | IMDb: 8,4

babam ve oğlum
Çağan Irmak filmleri denildiği anda belki de akla gelen ilk film. Başrollerinden Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor ve Hümeyra gibi isimlere rastladığımız ve Çağın Irmak’ın senaristliğini de üstlendiği Babam ve Oğlum, küçük bir çocuk olan Deniz’in gözlemleriyle şekilleniyor. 12 Eylül Darbesi’ne de yer veren film, Sadık (baba) ve Hüseyin (dede) karakterlerinin yıllar boyu süren küslüğünün de temelleri üzerine kuruluyor.
Konusu: Annesini kendisi doğduğu esnada kaybetmiş olan Deniz’i babası Sadık büyütmüştür. Babasından başka akrabasını tanımayan küçük Deniz, bir gün babası Sadık’la birlikte memleketlerine yani çiftliğe gider ve burada hiç görmediği dedesi, babaannesi, amcası ve yengesiyle tanışır. Sadık’ın oğluyla birlikte yıllar sonra çiftliğe dönmesinin bir amacı vardır. Babayla oğulun küslüğü son bulacak mıdır? Peki ya küçük Deniz’e ne olacaktır?


2) Dedemin İnsanları (2011) | IMDb: 8,0

dedemin insanları
Filmin oyuncu kadrosunda Çetin Tekindor, Gökçe Bahadır, Yiğit Özşener ve Sacide Taşaner’in dikkat çektiği Dedemin İnsanları, Çağan Irmak’ın hem yazıp hem de yönettiği işlerden biri. Film, ayrıca Çağın Irmak’ın dedesinin gerçek hikayesinden kurgulanmasıyla da büyük dikkat çekiyor.
Konusu: Birinci Dünya Savaşı ve mübadele yıllarını konu alan eser, Ege’nin küçük bir sahil kasabasında geçmektedir. Ozan bu kasabada yaşayan küçük bir çocuktur. Dedesi Mehmet Bey ise, mübadele yıllarında Girit’ten Türkiye’ye göçmek zorunda kalmıştır. Ayrıca Mehmet Bey, oldukça saygın ve yardımsever bir kişiliktir. Torunu Ozan’a henüz 7 yaşında iken göçmek zorunda kaldığı Girit’i ve yaşadığı tüm zorlukları içtenlikle anlatacaktır. Dönemin tarihine ışık tutan eser, duygu yüklü anlatımıyla pek çok eleştirmenden tam not almayı başarmıştır.


3) Mustafa Hakkında Her Şey (2004) | IMDb: 7,6

mustafa hakkında her şey
Başrollerini Fikret Kuşkan ve Nejat İşler’in paylaştığı Mustafa Hakkında Her Şey filmi, içerisinde barındırdığı gerilim ve duygusallık öğeleriyle dikkat çekiyor. Bir trafik kazasıyla çakışan hayatların konu alındığı film, büyük sırları da beraberinde getiriyor.
Konusu: Yine Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği filmde Mustafa, mükemmel bir iş ve eşe, dünyalar tatlısı bir de çocuğa sahip bir karakterdir. Onun dünyasında her şey mükemmel gitmektedir ya da o öyle sanıyordur. Fikret ise Mustafa’nın aksine sıradan bir taksi şoförüdür. Bir gün Fikret bir trafik kazası geçirir. Kazada yalnız değildir. Yanında Mustafa’nın eşi de vardır ve ne yazık ki kazadan sağ çıkmaz. Mustafa, karısının ölüm haberini aldıktan sonra dünyası başına yıkılır ve bu kazayı araştırmaya karar verir. Karısının, o ana dek hayatında hiç görmediği Fikret ile ne işi vardır? Mustafa’nın hiç bilmediği sırlar nelerdir?


4) Unutursam Fısılda (2014) |IMDb: 7,5

unutursam fısılda
Çağan Irmak’ın yine büyük ses getiren yapımlarından biri olan Unutursam Fısılda, bu kez başrollerinde Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür ve Kerem Bursin’i ağırlıyor. Birbirinden taban tabana zıt karakterlere sahip olan iki kız kardeşin öyküsüyle başlayan hikaye aşk, sanat, şöhret, hayaller ve en sonunda da hesaplaşma temaları üzerinde durmasıyla dikkat çekiyor. Diğer yandan filmin müziklerine imzasını atan Kenan Doğulu ve Farah Zeynep Abdullah’ın muhteşem sesi filmin en çok konuşulan taraflarını oluşturuyor.
Konusu: Hanife ve Hatice birbirlerinden oldukça farklı karakterlere sahip, İzmir’de küçük bir kasabada yaşayan iki kız kardeştir. Abla Hanife, sağlık lisesinden mezun olup köyde hemşireliğe başlamıştır. Oldukça içe kapanık ve ayakları yere sağlam basan bir karakterdir. Kardeşi Hatice ise hayal peşinde koşan, herkese karşı zıt ve en büyük tutkusu müzik olan bir karakterdir. Bir gün kasabaya yeni bir vali atanır. Valinin oğlu Tarık genç ve yakışıklı bir müzisyendir. İki kardeş de gönlünü bu oğlana kaptırır ancak Tarık, Hatice’yi seçecektir. Bu iki genç, hayallerinin peşinden İstanbul’a gider ve ünlü olma yolunda adımlar atar. Hatice kendini ve sesini kanıtlamayı başaracaktır ancak büyük bir çöküş de onu bekliyordur. Hatice yıllar sonra memleketine döner ve ablasından çaldıklarıyla yüzleşmek, dahası hesap vermek zorunda kalacaktır. Bir de Alzeheimer hastalığı yakasını bırakmamaktadır.


5) Bizi Hatırla (2018) | 7,4

bizi hatırla
Usta yönetmen Bizi Hatırla isimli bu filminde yine bir baba-oğul ilişkisiyle seyirciyi karşılayarak, başarısını sürdürüyor. Başrollerinde Altan Erkekli, Tolga Tekin, Özge Özberk ve Sumru Yavrucuk’a rastladığımız film, duygu yüklü sahneleriyle dikkat çekiyor. Ana karakterin kendi iç müzakeresi ve vicdanı etrafında şekillenen tema, filmin başarısındaki en büyük etkenlerden biri olarak gösteriliyor.
Konusu: Kaan, son derece çalışkan işindeki başarısını kendi tırnaklarıyla kazanmış bir karakterdir. Evli ve bir çocuk sahibi bu karakter İstanbul’da mutlu bir hayat sürmektedir. İşi ve ailesine verdiği önemi, babasına gösterememiş olan Kaan, onu fazlasıyla ihmal etmiştir. Bir gün babasının rahatsızlığı baş gösterir ve bunun haberini alan Kaan, onunla ilgilenmek ister. İş yaşamı kasabaya gitmesine engel olduğundan babasını İstanbul’a yanına alır. Ancak Kaan’ın eşi bu durumdan memnun olmayacaktır. Babasının rahatsızlığı git gide artan Kaan, ihmal ettiği yılları geri kazanabilecek ve vicdanını rahatlatabilecek midir?


6) Tamam mıyız? (2013) | IMDb: 7,1

tamam mıyız
Başrollerde görmeye alışık olduğumuz isimleri barındırmayan Tamam mıyız? filmi, Çağan Irmak’ın ses getiren yapımlarından biri oluyor. Deniz Celiloğlu ve Aras Bulut İğnemli’nin muhteşem oyunculuklarıyla taçlanan film, birbirlerinden çok farklı iki insanın hayatlarının nasıl kesiştiğini gözler önüne seriyor. Muhteşem bir arkadaşlık hikayesini işleyen eser, bir dönemin ses getiren kitabı Kinyas ve Kayra’dan alıntılar içermesiyle dikkat çekiyor.
Konusu: Temmuz oldukça hassas ve naif bir karakterdir. Ailesi zengindir ama tutunduğu inanç ve görüşleri nedeniyle babası tarafından reddedildiği için kendi ayakları üzerinde duran bir heykeltraştır. Temmuz, bir gün kendisine gelen bir mail ile sevgilisi tarafından terk edildiğini öğrenir. Bu andan itibaren Temmuz için zor zamanlar kapıdadır. Sürekli kabuslar görür ve gördüğü bu rüyalarda bir kişi vardır. Temmuz bir gün rüyasında hep gördüğü o kişiye, bir parkta rastlar. İsmi İhsan olan bu kişi, kolları ve bacakları olmayan sakat bir bireydir. Temmuz, İhsan’ın peşinden gidip onu yakından tanımaya kararlıdır. Bu iki karakterin birbirlerinin hayatlarındaki rolleri büyük olacaktır.


7) Karanlıktakiler (2008) | IMDb: 7,0

karanlıktakiler
Melankoli ve saplantılı ilişkiler teması üzerinde duran Karanlıktakiler filmi, başrollerinde Erdem Akakçe, Meral Çetinkaya ve Derya Alabora gibi isimleri ağırlıyor. Irmak’ın alışılagelmiş konularından daha farklı bir tema üzerinde duran film, oyuncuların sergilediği performans ile de ön plana çıkıyor.
Konusu: Egemen, kendisine takıntılı derecede bağlı olan annesiyle beraber yaşayan bir karakterdir. Öyle ki anne karakteri, oğlunun başka bir yerde yaşamasına asla tahammül edememekte, büyük krizlere neden olmaktadır. Egemen ise bu durumdan hiç hoşnut değildir. Çünkü hayatını özgürce yaşamak ister. Ona göre insan içine karıştığı tek zaman, çalıştığı reklam ajansıdır. Bir de aşık olduğu bir kadın vardır ki kendisi reklam ajansının sahibidir. Egemen, kendi hayatı ve annesi arasında kalırken; hayat onu nasıl seçimler yapmaya itecektir?


8) Günaydın İstanbul Kardeş (1999) | IMDb: 6,9

günaydın istanbul kardeş
Başrollerini Esra Akkaya ve Volkan Severcan’ın paylaştığı Günaydın İstanbul Kardeş filmi, izleyiciye umut dolu ve sevimli bir hikaye armağan ediyor. Yapım, ayrıca Çağan Irmak’ın beyazperdede seyircisiyle buluştuğu ilk film olması sebebiyle de önem taşıyor.
Konusu: Bir radyoda DJ’lik yapan Alican, radyodaki enerjik ve konuşkan hallerine kıyasla günlük hayatında oldukça çekingen bir karakterdir. gerek aile yapısı ve yetiştirilme tarzı gerekse de küçük yaşlarda kaybettiği babasının üzüntüsü, onun bu içine kapanık karakterinde etkili olmuştur. Bir gün Sadenaz isimli bir kadınla tanışan Alican’ın hayatı tümüyle değişecektir.


9) Ulak (2018) | IMDb: 6,9

ulak
Çağan Irmak’ın çizgisinin çok dışına çıktığı bir diğer yapıtın ise Ulak filmi olduğunu söyleyebiliriz. Hikayenin baş kahramanları arasında Çetin Tekindor, Hümeyra ve Yetkin Dikinciler gibi isimler yer alırken; zaman ve mekandan bağımsız yerler ile merak uyandırıcı ve ürkütücü masallar, filmin temasını şekillendiriyor. Filmde doğu ve batı sentezlerine de yer veren Irmak, sınırları zorlayarak eleştirmenleri ve izleyicileri memnun etmeyi başarıyor.
Konusu: Zamanın bilinmeyen bir yerinde bir köye yaşlı bir ulak gelir. Yabancılardan hoşlanmayan köy halkı, ulağın gelmesinden pek hoşnut değildir. Ancak ulak, bir amaç uğruna gelmiştir. Zira anlatacağı hikayeleri vardır. Köy halkı kendisini ve anlattıklarını dinlemek istemeyecektir. Tabii ki çocuklar ile köyün en akıllısı ve en delisi dışında… En sonunda köyün başına çökecek olan sis, köy halkına bir şeyler anlatmak isteyecektir. Tabii, anlayana…


10) Prensesin Uykusu (2010) | IMDb: 6,8

prensesin uykusu
Çağan Irmak’ın Redd grubunun şarkısından esinlenerek kaleme aldığı ve beyaz perdeye aktardığı Prensesin Uykusu, işlediği tema ile adeta Türk sinemasının peri masalı olarak kabul ediliyor. Başrollerde Sevinç Erbulak, Ayşenil Şamlıoğlu ve Genco Erkal gibi değerli isimlere yer veren Irmak, kalpleri ısıtan bir hikayeyle seyirciyi karşılıyor.
Konusu: Aziz, bir kütüphanede çalışmakta sessiz ve sakin bir hayat sürmektedir. Bir gün, kendisinin oturduğu apartmana Seçil ve kızı Gizem taşınır. Özellikle küçük kız Gizem’in renkli hayal dünyası ve çevresine yaydığı neşe ile hayatı şenlenen Aziz, kızın bir gün derin bir uykuya dalmasıyla yıkılacaktır. Annesi Seçil, kızından artık ümidi keserken; Aziz küçük kızın bir gün uyanacağına dair umutlarını hiç yitirmez. Kendince bir inanç geliştiren Aziz, günlüğüne yazdığı üç dileği gerçekleştirirse kızın uyanacağını düşünmektedir. Böylece Aziz’in hikayesi başlar ve onun bilmediğimiz hayal dünyasına adımımızı atmış oluruz.


11) Issız Adam (2008) | IMDb: 6,8

ıssız adam
Çağan Irmak filmleri arasında yönetmenin belki de Babam ve Oğlum’dan sonra en çok konuşulan filmidir Issız Adam. Başrolleri paylaşan Cemal Hünal ve Melis Birkan bu filmde muhteşem bir oyunculuk çıkarıyor. Yalnızlık duygusunu, iliklerimize kadar kusursuzca işleyecek bir üslupla anlatan Irmak, cinsellik öğelerine de vurgu yapıyor ve sonuçta muhteşem bir hikaye ortaya çıkıyor.
Konusu: Yolları bir kitapçıda kesişen Alper ve Ada, birbirlerinden oldukça farklı karakterlerdir. Günlük ilişkiler yaşayan, cinselliği şiddet olgusu ile bağdaştıran ve ilişkilerinde kullanan Alper, ayrıca son derece yalnızdır da. Bu yüzden hiçbir yere sığdıramaz kendini de ıssızlığını da. Ada ise oldukça sosyal, insanlarla olan ilişkisi kuvvetli ve hayattan zevk alan bir kadındır. Alper, Ada’yı önce tek gecelik bir ilişki olarak görse de kendini onu merak etmekten alıkoyamaz. İkilinin dolu dizgin başlayan aşkı, zamanla her ikisini de mutsuzluğa sürükleyecektir. Alper, yalnızlığa çok alışıktır ve bunun bir çaresini bulacaktır. Geride bırakacağı kırık bir kalp ile elbette ki.


12) Nadide Hayat (2015) | IMDb: 6,8

nadide hayat
Demet Akbağ’ın eşsiz performansıyla hayat bulan Nadide Hayat filmi, Çağan Irmak’ın naiflikle işlediği bir hikaye ile seyirciyi karşılıyor. Dram temasından uzaklaşarak, seyircinin kendini çok daha mutlu ve umutlu hissetmesine yardımcı olan Irmak, ele aldığı bu eserle amacına büyük oranda ulaşıyor ve sonuçta izleyiciye sıcacık bir hikaye armağan ediyor.
Konusu: Kaç yaşında olursanız olun, hayallerinizin peşinden gitmek için geç değildir. İşte Nadide Hanım tam da bunu aşılıyor seyirciye. 30 yıllık eşini kaybeden Nadide, büyük boşluğa düşmüştür ve ne yapacağını bilememektedir. Kendisine pek çok hobi edinmeye çalışsa da bir işe yaramaz ve kendini mutlu hissedemez. Derken, bir gün gazetede bir haberle karşılaşır. Üniversite affını konu alan haber, Nadide’nin evlendikten sonra kocası için yarıda bıraktığı üniversite hayatına yeniden başlamasına vesile olur. Bu zamana kadar hep başkalarının istekleri doğrultusunda hayatını şekillendiren Nadide, artık kendi yolunu çizmeye ve mutluluğu yakalamaya kararlıdır.


13) Bana Old and Wise’ı Çal (1998) | IMDb: 6,6

Bana Old and Wise’ı Çal
Kabuslar Evi isimli film serisinin ilk versiyonu olduğu kabul edilen ve Çağan Irmak’a fikir verdiği bilinen Bana Old and Wise’ı Çal filmi, işlediği korku-gerilim türüyle dikkat çekiyor. Çağan Irmak’ın bu türde ilk yazdığı film olan yapım, Irmak’ın kısa metraj filmlerinden biri olmakla birlikte yalnızca festivalde oynanan bir film olarak kalmıştır. Tv’de yayınlanmayan film, belirli internet sitelerinde bulunup izlenebilmektedir.
Konusu: Oğuz bir radyo programcısıdır ve geceleri, dinleyicilerinden istek parçalar yayınlar. Bir gün kendisine Onur isimli bir adam bağlanarak, Old and Wise isimli bir parçayı, Eda ismindeki bir kadın için çalmasını ister. O esnada programı Zuhal isimli bir kadın dinlemektedir ve durumu son derece ilginç bulur. Çünkü Eda isminde bir arkadaşı vardır ve Eda’nın Onur ismindeki erkek arkadaşı bir süre önce vefat etmiştir. Durumu ertesi günü Eda’ya anlatan Zuhal, aynı zamanda bahsi geçen şarkının Onur ve Eda için özel bir anlamı olduğunu da öğrenecektir. Acaba her şey bir tesadüf müdür?


14) Çilekli Pasta (2000) | IMDb: 6,0

çilekli pasta
Çağan Irmak’ın televizyon filmi olarak yayınlanan yapımı Çilekli Pasta, usta oyuncu kadrosu ve hikayesiyle dikkat çekiyor. Başrollerinde Yasemin Kozanoğlu ve Uğur Polat’ın yer aldığı film, dram ve duygusal türüyle bir aşk hikayesi sunuyor.
Konusu: Bir pastane işletmecisi olan Onur, mesleğini çok seven bir pastacıdır. Çilekli pasta tutkunu olan Onur, her gün bir çilekli pasta yapıp görücüye çıkarmakta fakat asla satışını yapmamaktadır. Çünkü ona göre pasta, sadece aşık olacağı kişiye ait olmalıdır. Ve o gün gelir. Bir gün pastaneden içeri ünlü oyuncu Burcu Burkan, çekim yapmak üzere içeri girer ve Onur, o anda onun doğru kişi olduğunu anlar. İkili yaşadıkları farklı hayatlara rağmen birbirini tanımak isteyecek ve bir aşk yaşayacaklardır. Ancak Burcu’nun sakladığı bir sır vardır.


15) Kabuslar Evi – Takip (2006) | IMDb: 6,0

kabuslar evi takip
Pek çok seriden oluşan “Kabuslar Evi” serisinin ilk filmi olma özelliği taşıyan Takip, Çağan Irmak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmlerden biri. Korku-gerilim türündeki yapım, her seride farklı hikayeler ve farklı oyuncuların yer almasıyla dikkat çekiyor. Serinin tüm filmlerini özellikle de Çağan Irmak’ın yönettiği serileri muhakkak izlemenizi öneriyoruz.
Konusu: İbrahim, çocuk yaşlarında büyük bir trajediye maruz kalmıştır. Yaşadığı köyde nereden geldiği bilinmeyen bir kurtadam vardır ve hem insanlara hem de hayvanlara zarar vermektedir. Bir gün kurtadamın köyün en güzel kadınının çocuğunu öldürmesi, köylülerin harekete geçmesine neden olur. Böylece eli silah tutan herkes kurtadam avına çıkar. Bu esnada İbrahim’in babası kurtadamı öldürmeyi başarmıştır ancak maalesef kendisi bir saldırıyla yaralanmış ve zehri almıştır. Bu andan itibaren İbrahim, babasındaki değişimi gözlemlerken; bir gün babasının annesini öldürüp kaçtığına da şahit olur. Aradan yıllar geçmiştir. İbrahim artık büyümüştür ve babası tarafından takip edildiğini düşünmektedir. En sonunda yüzleşmek için “Kabuslar Evi” isimli yeri kiralayacak olan İbrahim, burada babasıyla yüzleşmeyi bekleyecektir.


16) Çocuklar Sana Emanet (2018) | IMDb: 5,5

çocuklar sana emanet
Çağan Irmak’ın dram-gerilim türünde kaleme aldığı filmi Çocuklar Sana Emanet, yönetmenin Kabuslar Evi ile başladığı furyayı devam ettirdiği izlenimi bırakıyor. Korku öğelerini fantastik olaylar ve kahramanlarla süsleyen Irmak, bu filminde de başarıyı yakalıyor.
Konusu: Başarılı bir iç mimar olan Kerem, herkesin kıskanılacağı bir hayatı yaşarken bir an da her şey alt üst olur. Kerem bir trafik kazası geçirir ve bundan hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Kaza sonrası yaşadığı travmayı atlatmaya çalışan Kerem, bunun için şifacı bir kadından ve köylülerden yardım alacak ve arınmaya çalışacaktır.


17) Benim Adım Feridun (2016) | IMDb: 5,3

benim adım feridun
Sevilen yazar Mahir Ünal’ın aynı adlı hikayesinden uyarlanan “Benim Adım Feridun“, dram ve romantik komedi türüyle beyazperdede yer alıyor. Yönetmenliğinin yanı sıra senaryosunu da Çağan Irmak’ın kaleme aldığı yapım, dönemin sevilen ve konuşulan filmleri arasında.
Konusu: Ersan, uzun ilişkilere inanan ve bunun rahatlığını yaşayan bir karakterdir. Ancak bir gün sevgilisi Ayla tarafından terk edilir ve Ayla’yı ne yapsa geri döndüremez. Yaşadığı buhranla kafasını dağıtmaya yazlığa giden Ersan, burada tesadüfen bir düğüne katılarak ismi Feridun olan bir adamla karıştırılır. aşlarda hoşuna giden bu kimlik daha sonraları içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.


18) Bana Şans Dile (2001) | IMDb: 5,2

bana şans dile
Yönetmenin ilk uzun metrajlı film olma özelliği taşıyan Bana Şans Dile, festivalde yayınlandıktan tam 5 yıl sonra vizyonda seyircisiyle buluşmuştur. Ayrıca Çağan Irmak’ın alışıldık senaryolarından farklı şekilde kaleme alınan film, ilginç konusu ve içerdiği alt mesajlar açısından da değerli görülmüştür. Çağan Irmak imzalı farklı bir yapım arayanların, mutlaka bu filme bir şans vermesi gerektiğini düşünüyoruz.
Konusu: Bahadır, çevresiyle iletişim kurma konusunda oldukça sıkıntı yaşayan içine kapanık bir çocuktur. Öyle ki lisede okuyan bu karakterin okulda da arkadaşı bulunmaz. Bir sabah uyandığında daha evvel yapmadığı bir şeyi deneyecek ve yeni bir yola girecek olan Bahadır, o sabah okula cebinde bir tabancayla gider. Sınıf arkadaşlarını rehin alan Bahadır, hepsinden hayatta canlarını en çok yakan anıların ne olduğunu anlatmalarını isteyecek ve sonunda bilinmeyen hayatların acı tablosu ortaya çıkacaktır.
Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Okumaya devam et

Kültür

Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız En İyi Psikolojik Filmler

Psikolojik filmler izlemek bazen korkutucu ve zorlayıcı olabilir. İnsan kendini belki de her gün sorgulamaz. Ancak karşılaştığı bir durum veya sahne ona kendisini sorgulama gerekliliği hissettirebilir. Kendini sorguladığında ise belki de daha önce farkında bile olmadığı travmalarıyla yüzleşebilir.
psikolojik filmler
Travmaların yanı sıra psikolojik filmler insanları sorgulamaya yönlendirir. Bazen bu sorgulamalar sayesinde cevabını bir türlü bulamadığınız sorunlara cevap bulabilirsiniz. Kimisinde gerçek olayların işlendiği ve izlediğinizde etkisinden uzun süre çıkamayacağınız en iyi psikolojik filmleri sizin için derledik. İyi seyirler dileriz.

1) Twelve Angry Men – 12 Öfkeli Adam (1957) | IMDb: 8.9

Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam
Cinayetle suçlanan bir gencin akıbeti için karar verecek 12 jüri üyesi konu alınır. Eğer sanık suçlu bunursa cezası idam olacaktır. Gencin savunması tatmin edici değildir. Üstelik kaybettim dediği bıçağı olay yerinde bulunur. Jürinin çoğunluğu gencin suçlu olduğuna karar verir. Sadece 8 numaralı jüri gencin suçsuz olduğunu söyler. Bu jüri tek tek diğer jürileri ikna etmeye çalışır. Diğer jüri üyelerinin suçlu oyu vermesinin arkasında yatan sebepler arasında çoğunlukla yabancı düşmanlığı ve çoğunluğa uyma vardır. Psikolojik filmler listemizin en kült yapımlarından biri.


2) One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu (1975) | IMDb: 8.7

Yönetmen: Milos Forman
Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman
“One Flew Over the Cuckoo’s Nest” adlı kitaptan uyarlanan film hapishaneden kurtulmaya çalışan bir mahkumun hikayesini konu alır. Randle P. McMurphy adlı mahkum hapishaneden kurtulmanın yolunun akıl hastası rolü yapmak olduğunu düşünür. Hapishane yönetimi Randle’nin aykırı hareketlerini gözlemler ve akıl hastanesine sevk eder.
Randle akıl hastanesi yönetiminin de dikkatini hemen çeker. Aykırı ve başına buyruk hareketleri diğer hastalar için kötü örnek oluşturmaktadır. Akıl hastanesinde çalışmakta olan Ratched adlı hemşire ise Randle’yi göz hapsine alır. Yaptığı her hareketi izler. Bu ikili birbirine son derece zıt iki karaktere sahiptir. Bu zıtlık aralarında büyük bir gerilim yaratır.


3) Vertigo – Ölüm Korkusu (1958) | IMDb: 8.3

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes
Yönetmen koltuğuna oturan Hitchcock’un kullandığı teknik filmin tarihte önemli bir yere oturmasına sebep olur. Dedektif Scottie Ferguson, bir suçluyu yakalamaya çalışırken çatıdan düşen ortağını kurtaramaz. Bu olayı atlatamayan Ferguson’da yükseklik korkusu başlar. Bu yükseklik korkusu iyice büyür ve vertigo hastalığına dönüşür. Bu hastalıkla boğuşurken mesleğine devam edemeyeceği için emekli olan Ferguson bir arkadaşına yardım etmek için tekrar çalışmaya başlar.
Arkadaşı karısı Madeleine’ni izlemesini ister. Bu izleme tahmin ettiğinden daha farklı ilerler. Çünkü Madeleine intihara meyillidir. İşleri yoluna koymaya çalışan Ferguson kendi içindeki korkularla da yüzleşmek zorunda kalır.

4) La Vita e Bella – Hayat Güzeldir (1997) | IMDb: 8.6

Yönetmen: Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini
Guido ve öğretmen Dora birbirine delicesine aşık olur. Ortadaki pek çok zorluğu alt edip evlenirler ve bir çocukları olur. Her şey yolunda gidecek diye bekledikleri bir anda II. Dünya Savaşı başlar ve her şey tepetaklak olur. Yahudi oldukları için toplama kamplarından birine götürülürler.
Guido oğlunun bu ortamdan korkmaması için bir oyun yaratır. İçinde bulundukları durumu bir oyun parkuru olarak anlatır. Eğer bu parkurları tamamlarlarsa harika ödüller kazanacaklarını söyler. Özellikle oğlunun istediği o ödül tankını alabilmesi için bu parkurları tamamlamaları gerektiğini söyleyerek her şeyi oyunlaştırır.


5) Black Swan – Siyah Kuğu (2010) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel
Nina son derece yetenekli bir balerindir. Annesi de balerin olan Nina’nın hayatının tümü, annesinin de etkisiyle dansa endekslenmiş bir haldedir. Bale yönetmeni Thomas Leroy, Kuğu Gölü Balesi’nde birkaç değişikliğe gitmeye karar verir. Masum saflık ile kötülüğün, şehvetin bir arada gösterimini yapmak ister.
Bu gösterim için aklına gelen kişilerin başında Nina gelir. İki rolü de yapması beklenen Nina beyaz kuğu iken harika olsa da siyah kuğuyu canlandırmada yeterli değildir. Nina’nın karşısında ise Lily vardır ve Lily siyah kuğuyu canlandırmada oldukça başarılıdır. Lily’e karşı kazanabilmek için gecesini gündüzüne katan Nina bu süreçte içindeki karanlık tarafla tanışır. Kendiyle bambaşka bir yüzleşme yaşayan Nina’nın hikayesi konu alınır.

6) Mary and Max (2009) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Adam Elliot
Oyuncular: Toni Collette, Philip Seymour Hoffman, Eric Bana
Psikolojik filmler listemize bir animasyon film ile devam ediyoruz. Mary, Avustralya’da fakir bir ailenin kızıdır. Pek sosyal olmayan Mary’nin hayatla tek bağı Avustralyalı savaş gazisi olan mektup arkadaşıdır. Postaneye gittiğinde mektubu başka bir adrese New York’a postalamaya karar verir.
O adreste yaşamakta olan Max ise asosyal bir bireydir. Evden dışarı çıkmayan sosyal hiçbir ilişkisi olmayan Max bu mektuba cevap vermeye karar verir. Ortaya hiç beklenmedik bir dostluk çıkar. Filmde asperger sendromu konu alınır.

7) A Beautiful Mind – Akıl Oyunları (2001) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly
Nobel ödüllü matematikçi John Nash’ın hayatının anlatıldığı filmde şizofreni hastalığı konu alınır. Princeton Üniversitesi’ne burs kazanıp giden Nash, öğrencilik yıllarında oldukça asosyal bir gençtir. Bu asosyal kimlik günden güne şizofreni belirtileri sergilemeye başlar. Matematik dünyasında çığır açan teorilerle adından söz ettirirken bir yandan şizofreni ile mücadele etmeye çalışır.


8) The Sea Inside – İçimdeki Deniz (2004) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Alejandro Amenabar
Oyuncular: Javier Bardem, Balén Rueda, Lola Duenas
Ramon Sampedro geçirdiği bir kaza sonucu yaklaşık 30 yı boyunca yatağa bağlı yaşamış birisidir. Hayatla hiçbir bağı olmayan Ramon’un hayatla tek ilişkisi deniz gören penceresidir. Hayatına giren iki kadından birisi ona hayatın ne olduğunu anlatmaya çalışır. Hayatın anlamını tattırmaya çalışır.
Ötenazi pek çok ülkede tartışmalı bir konudur. Film ötenaziyi dramatik bir şekilde seyirciyle buluşturur.

9) Memento – Akıl Defteri (2000) | IMDb: 8.4

Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano
arasında en başarılı filmlerden biri. Kısa bir zaman diliminde hafızasını kaybetmiş Leonard Shelby, kendisini karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamış birisidir. Farklı farklı ucuz otellerde kalıp sadece nakit para kullanır.

Bu arayış pek de kolay değildir. Çünkü garip bir hastalığı vardır ve bu hastalığın tedavisi yoktur. Kazadan öncesini hatırlayamadığı gibi bazen 15 dakika önce yaşadıklarını da unutur. Neden orada olduğunu, nereye gideceğini unutur. Memento, psikolojik filmler listemizin en popüler yapımlarından biri.

10) Stalker – İz Sürücü (1979) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Andrei Tarkovsky
Oyuncular: Alisa Freyndlikh, Aleksandr Kaydanovskiy, Anatoliy Solonitsyn
Film, gelecekte farklı bir yaşam düzeninin olduğu, ismi olmayan bir ülkede geçer. Dünyaya düşen bir göktaşı ile yaşam düzeni etkilendiği gibi Zone adında yeni bir bölge oluşur. İnsanlar arasında farklı dedikodular ortaya çıkar.
Eğer o bölgeye girerseniz tüm tutkularınızın gerçek olacağı dedikodusu en çok inanılır olanıdır. Zone askerler tarafından korunan bir bölgedir ve bu bölgeye yeterli olgunluğa erişmiş Stalker’lar girebilmektedir ve oraya giren insanlara eşlik etmektedir. Filmin ana karakteri olan Stalker çevresindeki tüm itirazlara rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilim insanı ve yazara eşlik eder.


11) Shutter Island – Zindan Adası (2010) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo Di Caprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo
Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis, akıl hastası olan Rachel Solando’nun ortadan kaybolması üzerine soruşturma yapmak için Shutter Adası’ndaki Ashecliffe Hastane’sine giderler. Bu adada tehlikeli akıl hastaları yatmaktadır.
Soruşturma için gittikleri hastanede esrarengiz olayların yaşanmasıyla işler çığırından çıkmaya başlar. Polis memurları bir noktadan sonra rüya ile gerçek arasındaki ayrımı yapmakta zorlanmaya başlarlar.

12) Rain Man – Yağmur Adam (1998) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Barry Levinson
Oyuncular: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino
Son derece maddiyete düşkün Charlie babasının ölümü üzerine ondan kalacak büyük bir mirasa konacağını hayal eder. Ancak varlığından dahi haberdar olmadığı abisi babasının vasiyeti üzerine tüm mirasa sahip olur. Ne yapıp edip o mirastan biraz olsun pay almak isteyen Charlie, klinikte yatan bakıma muhtaç otizmli abisi Raymond’ı klinikten kaçırıp uzun bir yolculuğa çıkarır.

Raymond matematik ve hafızalama konusunda o kadar yeteneklidir ki Charlie bu yeteneği kumarhanede kullanmak ister. Yol boyunca abisinin yaşamını zorlaştıran alışkanlıklarıyla zaman zaman sinirlense de bu yolculukta kendini de sorgulamaya başlar. Otizmin görünürlüğünü arttıran bu film 4 Oscar sahibidir.

13) The Machinist – Makinist (2004) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Brad Anderson
Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sanchez-Gijon
Trevor bir yıldır uykusuzluk çeken bir fabrika işçisidir. Ne yaparsa yapsın bir türlü dinlenemeyen Trevor’un işi son derece konsantrasyon isteyen bir iştir. Ancak uykusuzluktan dolayı dikkatini bir türlü toplayamayan Trevor kendine notlar bırakmaya başlar.
Uykusuzluktan dolayı giderek kilo vermeye başlayan Trevor’un görüntüsünden dolayı iş arkadaşları ona güven duymazlar. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı bir fahişe vardır. Aynı zamanda son derece tutku duyduğu Maria vardır.


14) My Left Foot – Sol Ayağım (1989) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Jim Sheridan
Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker, Alison Whelan
Christy Brown beyin felçli bir halde dünyaya gelir. Bunun sonucunda hareketlerini kontrol edemez. Tekerlekli sandalyeyle yaşamaya devam ederken sol ayağının bu felçten etkilenmediğini fark eder. Sol ayağını çalıştırmaya başlar ve hayata o ayakla tutunmaya çalışır. Sol ayağıyla romanlar, şiirler yazmaya başlar. Yazdığı romanlarla İrlanda edebiyatına adını altın harflerle yazdırır.

15) Identity – Kimlik (2003) | IMDb: 7.3

Yönetmen: James Mangold
Oyuncular: John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet
Kasırga olan bir gecede farklı dertlerle cebelleşen on yabancının yolları kesişir. Birbirini hiç tanımayan bu on kişi aynı otele sığınır. Ancak sığındıkları otelde bir güç tarafından cinayetler işlenmeye başlar. Cinayetleri seriye bağlayınca bir can pazarı haline döner ortam. Hayatta kalmak giderek zorlaşmaya başlar.

Ana karakter Malcolm Rivers şizofreni tedavisi gören, 10 farklı kişiliği olan birisidir. Otelde geçen olaylar aslında gerçek değildir. Hepsi hayali karakterlerdir. Doktorun yanlış yönlendirmeleri sonucu Malcolm, doğru iyileştirmeleri yapamaz. Psikolojik rahatsızlıklar doğru tedavi edilmediğinde cinayete sebep olabilir.

16) Lost Highway – Kayıp Otoban (1997) | IMDb: 7.6

Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Bill Pullman, Patricia Arquette, John Roselius
Fred Madison evli olduğu eşinin geçmişiyle ilgili hiçbir şey bilmez. Eşi ve kendi için yeni ve farklı bir düzen kurmak isteyen Fred huzurlu bir şekilde yaşarken geçmişten gelen bazı şeyler huzurunu bozar.
Karısının sürekli kendisini aldatacağını düşünerek bundan korkan Fred için işler giderek zorlaşmaya başlar. Karısı bir cinayete kurban gider ve Fred’de kişilik bölünmesi yaşanmaya başlar. Fred hapishaneye götürülür. Sabah uyandığında ise bambaşka bir yerde bulur.


17) The Blind Side – Kör Nokta (2009) | IMDb: 7.6

Yönetmen: John Lee Hancock
Oyuncular: Quinton Aoron, Sandra Bullock, Tim McGraw
13 kardeşe sahip, annesi uyuşturucu bağımlısı, babasının ise kim olduğu bilinmeyen bir gencin hayatı konu alınır. Okuma yazması olmayan, okulda başarısız olan bu çocuğun bir gün hayatı değişir. Zengin bir aile tarafından himaye edilmeye başladığında hayat bambaşka olur. Okulda futbol oynamaya başlar ve yeteneğini o zaman fark eder.

18) Driving Miss Daisy – Bayan Daisy’nin Şoförü (1989) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Bruce Beresford
Oyuncular: Morgan Freeman, Jessica Tandy, Dan Aykroyd
Bayan Daisy zengin bir kadındır. Ancak kendini hiçbir zaman zengin olarak görmemiş, geldiği yeri hep hatırlamıştır. Yaşlandıkça bazı işlerini halledemeyen Daisy için bir şoför tutulur. Ancak kadın buna gerek olmadığını düşünür. Şoför Hoke’u başlarda sürekli azarlasa da ilerleyen günlerde aralarında bambaşka bir dostluk kurulur.
Bayan Daisy rolündeki Jessica Tandy bu performansıyla Oscar kazanan en yaşlı oyuncu ünavının sahibi olur.

19) Ordinary People – Sıradan İnsanlar (1980) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Robert Redford
Oyuncular: Donald Sutherland, Mary Tyler Moore, Judd Hirsch
Yugoslav iç savaşı büyük yıkımların ve acı olayların yaşandığı bir trajedidir. Film bu savaşı konu alarak bir gün önce komşu olan insanların nasıl birbirlerini vahşice öldürebileceklerini gösteriyor. Bir anda bir sorun haline gelen din ve milliyet kavramları üzerine düşündürüyor.
Yedi asker kendilerine verilen bir haber sonucunda terk edilmiş bir çiftliğe giderler. Biraz zaman geçtikten sonra çiftliğe bir otobüs dolusu yüzlerinden korku belli olan insan getirilir. Askerler bu insanların düşman olduklarını söylerler. Acımasızca işlenen cinayetler son derece dokunaklı bir üslupla seyirciyle buluşuyor.


20) Joker (2019) | IMDb: 8,4

Yönetmen: Todd Phillips
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz
izlemeyenlerin bile bildiği ünlü karakter Joker’in bu kez kendi hikayesini izliyoruz. Arthur Fleck komedyen olma hayalleri olan ve gündelik işlerde çalışan bir adamdır. Toplum tarafından her fırsatta dışlanmaya mahkum edilen Arthur annesi ile ile zor bir yaşam sürdürmektedir.
Babasını hiç tanışmamış olan Arthur’a en yakın arkadaşı “Happy” adını takar. Bu takma isim Arthur’un içindeki açıları bastırmasını kolaylaştırmaktadır. Stresli anlarında gülme krizine tutulan Arthur bu rahatsızlığı yüzünden kendini zor anların içinde bulur. Fakat sürekli türlü zorbalıklara maruz kalır ve tamamen aykırı bir karaktere bürünür. Psikolojik anlamda sallantılı ve geri dönüşü zor bir yola girmek üzeredir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Joker’e hayat veren oyuncu Joaquin Phoenix bu filmdeki performansıyla, 2020 Oscar ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

21) The Number 23 – 23 Numara (2007) | IMDb: 6,4

Yönetmen: Joel Schumacher
Oyuncular: Jim Carrey, Virginia Madsen, Logan Lerman
Takıntılı kişilik bozukluğunun insan hayatına olan etkisini en iyi şekilde konu alan en iyi psikolojik filmlerden biri olan 23 Numara filmi kaliteli oyuncu kadrosuyla ve sürükleyici olay örgüsüyle fazlasıyla seyirciyi etkilemektedir.
Ana karakterler olan Walter Sparrow’ın kitapçıda denk geldiği kırmızı kapaklı bir cinayet romanı ve ona olan takıntısı hayatını değiştirecektir. Sinir bilimi, cinayet ve psikolojik türünde olan kitapta geçen olaylar 23 sayısı etrafında geçmektedir. Ayrıca kitapta geçen hikaye Walter’ı derinden sarsmıştır ve bunu kendi hayatındaki 23 sayısına yorumlayabileceği olaylara dikkat kesilmiştir.

22) Copying Beethoven – Beethoven’i Anlamak (2006) | IMDb: 6,8

Yönetmen: Agnieszka Holland
Oyuncular: Ed Harris, Diane Kruger, Matthew Goode
Yaratıcılık duygusu tüm sanatçıların ortak tabanı olup belirli bir aşamadan sonra buna bağlı yaşadıkları en büyük sorunlardan biri ise mevcut başarıları tekrar edememektir. Bu sorun Maestro Beethoven’da ise çok daha büyük sancılarla gerçekleşmiştir. Özellikle son başarılı çalışmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala üzerinde çalıştığı bestesini bitirememesi bu büyük dehanın psikolojisini derinden sarsmaktadır.

Sağırlığının giderek artması, yaşadığı psikolojik sorunlar ve bunlara bağlı olarak giderek kendini daha yalnız hissetmesi içinde bulunduğu bunalımdan çıkış yolları aramaya itmiştir. Bu noktada da son bestesini belirttiği bir tarihte bitirebilmesi için tüm çalışmalarını kopya edebileceği birine ihtiyaç duyar ve o kişi de Anna Holtz olacaktır. Beethoven’in yaşamından esas olarak bazı yerleri kurgusal bazı yerleri gerçek hikayelerden oluşan film boyunca hem insanın sosyalleşme ve paylaşma ihtiyacının ne denli büyük olduğunun farkına varacak hem de yaratıcılığın ve sanatın ne denli ciddi bir emek istediğine tanıklık edeceksiniz.

23) Mulholland Drive – Mulholland Çıkmazı (2001) | IMDb: 7,9

Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux
Betty Elms’in en büyük hayali Hollywood’da ünlü bir aktrist olmaktır. Bu yüzden kendisini buna adamış ve sonunda Hollywood’a doğru bir yolculuğa çıkmıştır. Hayatında her şey güzel giderken burada bir kadınla tanışır ve o kadın hayatını derinden etkiler. Başarılarına hayran kalması ve kısa sürede bağlanması Mulholland kavşağındaki trafik kazasına dek sürer. Gizemli ve oldukça sürükleyici anlatımıyla kendinizi aniden olayların içinde bulacağınız filmde bilinç ve bilinçaltı tüm eylemler birbirine karışmıştır.
2001 yılına damga vuran film kısa sürede adını duyurdu ve Cannes başta olmak üzere pek çok önemli film festivallerinden çeşitli ödüllerle döndü. Psikolojik gerilim türünün en güzel örneklerinden biri olan filmi izlemeniz şiddetle tavsiye ederiz.


24) Secret Window – Gizli Pencere (2004) | IMDb: 6,6

Yönetmen: David Koepp
Oyuncular: Johnny Depp, Maria Bello, John Turturro
Yazdığı gerilim romanlarıyla adını duyuran ve başarılı bir yazar olan Mort Rainey, bir gün karısı Amy’nin kendisini aldattığını gördüğünde büyük bir psikolojik bunalıma girer. Karısından boşandıktan sonra üstüne ‘yazar tıkanıklığı’ sorunuyla karşılaşan Rainey, hem yeni kitabı üzerine çalışabilmek için hem de yaşamış olduğu olayların etkisinden kurtulabilmek için New York’un ıssız bölgelerinden biri olan Tashmore gölü yakınlarında yaşamaya başlar. Bir gün John Shooter isimli esrarengiz adam’ın onu bularak kendi hikayesini çalmakla suçlar. Başta adamı dikkate almayan Rainey ise zamanla olayın büyüklüğünün ve tehlikesinin farkına varır.
Stephen King’in romanından sinemaya aktarılan film pek çok gösterimde ilk günlerinden gişe rekorları kırmış ve ödüllere aday gösterilmiştir. Başrollerinde Johnny Depp, Oscar ödüllü Timothy Hutton ve usta aktör John Turturroun bulunduğu film psikolojik filmler listesinde oldukça iddialı konumdadır.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com