Bizimle iletişime geçin

Gündem

Altan Elmas ilk kez açıkladı: Taksim Camii için harcadığım para iki katına çıktı

“Dedem 1930’lu yıllarda İstanbul’a gelmiş. Taksim’de bir apartmanda kapıcılık yapmış. O nedenle Taksim’in bende yeri ayrıdır. Taksim’e cami yapılması benim de hayalimdi.”

Altan Elmas ilk kez açıkladı: Taksim Camii için harcadığım para iki katına çıktı

Vahap Munyar’ın köşe yazısından alıntı

19 TEMMUZ 2016 İstanbul… Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz 2016’da yaşanan hain darbe girişiminden sonra başlayan “demokrasi nöbeti” kapsamında Kısıklı’daki evinin önünde bekleyenlere ve ekranlardan vatandaşlara seslenmek üzere kürsüye çıktı.

Erdoğan’ın o akşamki konuşma gündeminde Taksim vardı:

– AKM yıkılacak, yerine yanındaki otopark arsası da eklenerek Türkiye’nin ilk opera binasını yapacağız.

– Topçu Kışlası’nı yapacağız.

– Taksim Camisi de yapılacak…

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasını izleyen Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, o anda platformda gördüğü dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a mesaj yazdı:

– Sayın Bakanım, Taksim’e camiyi yapmaya ben talibim. Tüm masraflarını karşılamaya, inşaatı da üstlenmeye hazırım. İnşaatı Sur Yapı olarak yaparız. Lütfen bu talebimi Sayın Cumhurbaşkanımıza iletin.

Altan Elmas’ın Taksim Camii ile ilgili bu öyküsünü 25 Mayıs 2018 akşamı, dönemin Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın Taksim’de düzenlediği iftar buluşmasının ardından CVK Park Bosphorus Otel’deki sohbette dinledim.

Elmas, ailesinin Refahiye (Erzincan) kökenli olduğunu belirtti:

– Dedem 1930’lu yıllarda İstanbul’a gelmiş. Taksim’de bir apartmanda kapıcılık yapmış. O nedenle Taksim’in bende yeri ayrıdır. Taksim’e cami yapılması benim de hayalimdi.

Altan Elmas’ı dinlerken Ahmet Misbah Demircan’ın 10 Şubat 2017’de yaptığı açıklamayı buldum:

– Arazi Vakıflar Bölge Müdürlüğüne ait. Yapı, Anıtlar Kurulu’ndan onaylandı. Camiyi yaptırmak isteyen hayırsever bir işadamı var. Dolayısıyla kamu kaynağı harcanmadan Taksim Camisi yapılmış olacak. Ruhsatı da şu an itibariyle verilmiş durumda.

Demircan’ın 10 Şubat 2017’deki konuşmasının devamı şöyleydi:

– Hayırsever işadamı iş makinelerini getirdi, ilk çalışmalarına başladı. Hayırsever işadamı adının açıklanmasını istemiyordu. Bunu gizlemeye gerek yok. Sur Yapı ortakları bu işi tek başına kendisi yapıyor. Zaten süreç bu şekilde hızlandı. Çünkü ihale de söz konusu olmadı.

Geçen hafta Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan’ın sosyal medya hesabındaki paylaşımını gördüm:

– İstanbul’da ilk ezanın yankılandığı Beyoğlu’nda Taksim Cami, barış evreninin zarif bir abidesi olarak yükseldi. Açılışa gün sayıyor.

Demircan, yapımını üstlenen Altan Elmas’la birlikte Taksim Camii’ni gezmiş, fotoğraflarını da sosyal medyada paylaşmıştı.

Bunun üzerine Altan Elmas’a mesaj yazdım:

– Taksim Camii’nin açılış hazırlıkları sürüyor sanıyorum. Ne kadara mal oldu? Öngördüğünüz bütçede şaşma oldu mu?

Şu yanıtı verdi:

– Bütçe TL bazında iki katına çıktı. Dolar bazında ise yüzde 40’a yakın yukarı gitti. Bu hayır işi. Ne kadar harcadığımızı söylemek istemem.

Bunun üzerine etraftan duyduğum rakamı doğrulatmaya çalıştım:

– 10 milyon dolar gibi bir rakam duymuştum temel atıldığı günlerde.

Yanıtını şöyle toparladı:

– İnşaata başladığımızda dolar 3.6 TL idi. Şimdi malum. Son bir yılda emtia fiyatları kaynaklı maliyet artışı oldu. Önemli bir eser yaptık. Her şeyin en iyisi olsun istedik.

Taksim Camii’nin mimari özelliği ile ilgili şu mesajı verdi:

– Geleneksel cami formlarını modernize ederek yaptık. Beyoğlu’nda çokça hakim mimari akım olan 19. Yüzyıl Art Nouveau’dan esintiler var.

Ardından ekledi:

– Aslında hedefimiz “150 yıl önce yapılmış ve sanki orada hep varmış gibi” olmasıydı. Başardık galiba…

İstanbul’da yaşayanlar Taksim Camii’ni ilk gördüğünde “150 yıllık” algısı oluşur mu?

Mihrap, mimber ve kürsünün tasarımı bana ait

SUR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Taksim Camii’nin mimarı tasarımının Şefik Birkiye tarafından gerçekleştirildiğini belirtti:

– Ben de Şefik Bey’e epey destek oldum. Birçok kararı birlikte revize ettik.

Sur Yapı’nın mimari ekibinin de çok güçlü olduğunu vurguladı:

– Danışmanımız mimar Serkan Akın da bizimle çalıştı. Onun da emeği çok. Serkan, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık’tan arkadaşımdır.

Mihrap, mimber ve kürsüye işaret etti:

– Caminin mihrap, mimber ve kürsüsünü bizzat ben tasarladım. Mihrabın epey farklı olduğunu düşünüyorum. Hattat Davut Bektaş hoca ile birlikte “Esma-ül Hüsna”yı yazdık. Ben çok beğendim. İnşallah millet de beğenir.

Daha önce 3 cami inşa etmiştik

SUR Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas’a cami inşası konusunda deneyimli olup olmadıklarını sordum, yanıtladı:

– Geçmişte daha küçük ebatlarda 3 cami inşaatı gerçekleştirdik. Taksim Camii boyutunda bir eseri ilk kez inşa etmiş olduk.

Caminin açılış tarihini sordum, yanıtladı:

– Açılışı, pandemi nedeniyle alınan “tam kapanma” kararına uyarak Ramazan Bayramı sonrasına erteledik.

Taksim Camii Vakfı’nda Bakan Yardımcısı da var

TEMELİ Şubat 2017’de atılan Taksim Cami için 31 Ekim 2019’da bir de vakıf kuruldu:

Taksim Camii İslam Eğitim, Kültür ve Sanat Vakfı.

Vakfın kurucuları şu isimlerden oluştu:

Ahmet Misbah Demircan, Ziya Altan Elmas, Cem Hakan Elmas, Atilla Elmas, Haydar Ali Yıldız, Ömer Ramiz Soylu, Mehmet Ali Gökçe, Temel Başalan, Ömer Faruk Elmas, Alaaddin Yusuf Elmas.

Dünya Gazetesi

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Çağla Şikel 4 ay için 250 Bin TL ödedi!

Bodrum’un gediklilerinden Çağla Şıkel, bu yaz pandemi nedeniyle Çeşme’den ev tuttu. Çocukları, annesi, teyzesi ve kuzenleriyle tatil yapan ünlü manken ve sunucu, 4 aylığına tuttuğu eve 250 bin lira ödedi.

Çağla Şikel 4 ay için 250 Bin TL ödedi!

Bodrum ve Çağla Şıkel yazın ayrılmaz ikililerinden… Yıllardır her yaz Bodrum’da çalıştığım için rahatlıkla şunu iddia edebilirim; ünlü modelin Bodrum’a inişiyle sezon başlar! Ta ki bu yıla kadar. Çünkü Çağla Şıkel, bu yazı çocukları ve ailesiyle Çeşme’de geçirmeye karar vermiş.

Bodrum’da kendi evi olmasına rağmen neden böyle bir karar verdiğini merak ettiğimden araştırdım. Bu yaz büyük bir aile tatili planladıklarını öğrendiğim Şıkel, çocukları, kuzenleri, annesi, teyzesi, yeğeni derken bayağı kalabalık bir kadroyla tatile çıkmış.

Bodrum’daki ev küçük olduğundan orada rahat edemeyeceğini düşünen aile, bu nedenle Çeşme’den büyük bir ev tutmaya karar vermiş.

Hafta başı tatile start veren ve bol bol paylaşım yapan Çağla Şıkel, öğrendiğime göre evi 4 aylığına kiralamış ve 250 bin TL ödemiş.

Mehmet Üstündağ/Kelebek

Okumaya devam et

Gündem

Seda Sayan’dan Mehmet Ali Erbil’e hizmetçi kıza tecavüz suçlaması

Bir dönem yakın dost olan ünlü şovmen Mehmet Ali Erbil ve sanatçı Seda Sayan’ın arasında sitem ile başlayan tartışması ağır suçlamalara dönüştü.

Seda Sayan dan Mehmet Ali Erbil e hizmetçi kıza tecavüz suçlaması

Hürriyet’in haberine göre, Mehmet Ali Erbil’in Tolga Yüce’nin “Geçmişi biraz daha temiz olsaydı iftar programı da sunardı. Helal olsun televizyonlar reyting alamayan bu kadını hâlâ çalıştırıyorlar” sözünü Instagram’da paylaşmasıyla başlayan gerginlik, Seda Sayan’ın Erbil hakkındaki tecavüz iddiasıyla tırmandı.

Erbil: Bir kez bile sağlık durumumu sormadı

Erbil, bir televizyon kanalına telefonla bağlanarak neden böyle bir paylaşımda bulunduğunu anlattı: 

“Seda Sayan iki senedir beni aramadı. Bir kez bile sağlık durumumu sormadı. Yakın arkadaşlarım beni yalnız bırakmadı, fakat Seda Sayan beni aramayı bırakın, menajerime bile sağlık durumumu sormadı. Hülya Avşar ve İbrahim Tatlıses başta olmak üzere yanımdan ayrılmadılar.”

Sayan: Allah ıslah etsin

Eski dostunun bu suçlamaları karşısında sessizliğini bozan Sayan, “Allah ıslah etsin. Allah müstahakını versin. Keşke başına gelenlerden ders çıkarıp kirli ruhunun temizlenmesi için çaba sarf etseydi. Ama maalesef huylu huyundan vazgeçmiyor” ifadelerini kullandı.

Ardından Seda Sayan, sosyal medya hesabından Erbil’e ağır bir suçlamada bulundu. Ünlü şovmenin evdeki hizmetlisine tecavüz ettiğini belirten Seda Sayan “Tuğba ile evliyken evdeki hizmetli kıza tecavüz ettiğinde sessiz kaldığım için geçmişimin kirli olduğu doğrudur. Dahası var bence işine bak ruhunu arındır” yazdı.

?Seda Sayan, bir süre sonra Erbil’e ağır suçlamalarda bulunduğu paylaşımını silerek, “Dua et çocuklarının hatırına, Allah’tan af dile, benden değil” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Oyuncu Özcan Deniz, eski eşi Feyza Aktan’dan aracı nasıl aldı?

Oyuncu Özcan Deniz, eski eşi Feyza Aktan’ın kullandığı aracını geri aldı.

Oyuncu Özcan Deniz, eski eşi Feyza Aktan’dan aracı nasıl aldı?

Aktan’ın kullandığı aracın trafik sigortası bitince, araca trafik polisleri tarafından el koyuldu. Deniz’in aracı, sigorta süresi dolduğu için Levent’teki bir otoparka götürüldü.

Özcan Deniz ile Feyza Aktan arasında sular durulmuyor. Oğulları Kuzey için velayet davası çekişmeli olarak devam eden iki ünlü isim, bu sefer araç konusunda karşı karşıya geldi.

Yıllardır Özcan Deniz’in üzerine olan aracı kullanan Feyza Aktan, geçen günlerde trafikte çevirmeye takıldı. Aracın trafik sigortasının bittiği ortaya çıkan Aktan, ısrarlarına rağmen trafik polislerini ikna edemedi ve araç Levent’te bir otoparka çekildi.

Hürriyet’ten İsmail Bayrak’ın haberine göre, Feyza Aktan sigorta borcunu ödemeyi teklif etse de araç Özcan Deniz’in üzerine olduğu için Aktan’ın talebi reddedildi.

Bu olayın ardından Özcan Deniz, aracını Feyza Aktan’dan geri aldı.

Feyza Aktan, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığını iddia ederek ünlü sanatçı ve abisi Ercan Deniz hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmuştu.

Özcan Deniz ise Aktan’a oğlu için velayet davası açmış, eski eşinin kendisine iftara attığını söylemişti.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com