Bizimle iletişime geçin

Gündem

Ananas Nasıl Soyulur? Ananas Kesmenin, Seçmenin ve Saklamanın Püf Noktaları

Ananas, vitamin ve mineral zengini tatlı bir tada sahip tropikal bir meyvedir. Ülkemiz topraklarında çok az yetişmesi nedeniyle çoğunlukla ithal ettiğimiz bu meyvenin soyulması, saklanması ve seçilmesi gibi konularda birçoğumuz bilgi eksikliğine sahibiz. Kafalardaki soru işaretlerini giderecek, ananas hakkında tüm merak edilenleri derledik…

Ananas Nasıl Soyulur? Ananas Kesmenin, Seçmenin ve Saklamanın Püf Noktaları

Ananas, vitamin ve mineral zengini tatlı bir tada sahip tropikal bir meyvedir. Ülkemiz topraklarında çok az yetişmesi nedeniyle çoğunlukla ithal ettiğimiz bu meyvenin soyulması, saklanması ve seçilmesi gibi konularda birçoğumuz bilgi eksikliğine sahibiz. Kafalardaki soru işaretlerini giderecek, ananas hakkında tüm merak edilenleri derledik…

Bilimsel adı ananas comosus olan ananas tropik bir meyvedir. Hawaii ile özdeşleşmiş olsa da burası dünya ananas üretiminin yalnızca %10’unu sağlar. Diğer %90’lık kısım ise Meksika, Honduras, Dominik Cumhuriyeti, Filipinler, Tayland, Kosta Rika, Çin, Endonezya, Nijerya, Hindistan ve Brezilya gibi ülkelerde üretilir.

Ananas Nasıl Seçilir?

Taze ananas için iyi sezon Mart ayından Temmuz ayına kadar olan dönemdir ancak birçok manav ve markette yıl boyunca satılır. Taze ananas ilk olarak yapraklarıyla kendini belli eder. Yaprakları canlı ve yeşil renkte olmalıdır. Ayrıca yaprağının kolayca çıkarılabiliyor olması tamamiyle olgunlaştığı anlamına gelir. Alt kısmına bastırdığınızda hafif bir yumuşaklık hissediyorsanız bu da ananasın tam olgunlaştığının bir başka işaretidir.

Meyve dolgun ve ağır olmalıdır. Renk çeşitliliğine bağlı olarak yeşil veya altın sarısı tonlarında olabilir. Kokuyor olması, cansız, sararmış yapraklar ve bombeli yüzeylerinin çok fazla yumuşamış olması ananasın çürümeye başladığının işaretidir.

Ananas Nasıl Saklanır?

Ananası adeta zırh gibi sarmalayan dış kabuğu olsa da çabuk bozulmaya müsait bir meyvedir. Oda sıcaklığında en çok 2 gün boyunca bekletilebilir. Buzdolabında saklayarak bu süreyi 3 ila 5 güne kadar uzatmanız mümkün. Diğer yandan ananası çok daha uzun süre saklamak istiyorsanız buzluğa atabilirsiniz. Bu işlem için öncelikle ananası soyun, dilimlediğiniz meyveyi hava geçirmez poşetlere koyun ve buzluğa atın. Bu şekilde 6 aya kadar saklayabilirsiniz ancak bir miktar lezzet kaybı olacaktır.

Ananas Meyvesi Nasıl Soyulur?

Ananasın zırh biçiminde kalın kabuklara sahip olması bu meyvenin nasıl soyulması gerektiğini düşündürebilir. Ananası kesmek ve kabuklarından arındırmak birkaç basit işlemden ibarettir ve fazlaca zaman gerektirmez. Bu aşamada tek ihtiyacınız olan şey ise keskin uzun bir bıçak. Ananas nasıl doğranır? Hep birlikte inceleyelim…

Adım 1 :  Ananasın Alt ve Üstünü Kesin

Öncelikle ananasın yapraklı olan üst kısmını ve alt kısmını bir parmak kalınlığında kesin. Kestiğiniz bu kısımlar çöpe atılacak ama eğer değerlendirmek isterseniz yapraklı olan üst kısmını dekor amaçlı masanızda kullanabilirsiniz.

Adım 2 : Yukarıdan Aşağıya Kabukları Kesin

Ananasın üzerinde siyah noktacıklar göreceksiniz. Bu noktaların hemen yanından yukarıdan aşağıda doğru kabukları kesin. Meyveyi israf etmemek için soyarken çok derinden kesmemeye dikkat edin.

Adım 3 : Ananası Boylamasına 4’e Bölün

Ananasın kabuklarını tamamen soyduktan sonra dış yüzeyinde leke olup olmadığını kontrol edin. Ananası yukarıdan aşağı + şeklinde keserek 4 parçaya bölün.

Adım 4 : Ananasın Göbeğindeki Sert Kısmı Kesin

Ananasın göbeğindeki kısım oldukça sert ve yemek için pek uygun değil. Bu kısım meyveden kolayca çıkarılabilir ve ayırt edilebilir çünkü rengi daha açık ve dokusu daha liflidir. Daha önce kestiğiniz 4 parçadan bu sert damar kısmını tek tek keserek çıkarın.

Adım 5 : Küçük Dilimlere Bölün

Ananasın göbeğindeki sert kısmını da çıkardıktan sonra küp şeklinde veya istediğiniz boyutta dilimleyin. Ardından servis tabağına alın. Hepsi bu kadar!

Ananas hakkında çeşitli bilgilere yer vererek bu meyvenin saklanması ve seçilmesi konusunda ipuçlarını paylaştık. Ayrıca, bıçakla evde ananas nasıl soyulur? Sorusunu fotoğraflarla pekiştirerek cevaplamaya çalıştık. Umarız herkes için faydalı bir içerik olmuştur. Sağlıkla ve bizi takipte kalın.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda’ya kaç dolarlık hisse verdi?

ABD’li milyarder Bill Gates ile üç çocuğunun annesi, 27 yıllık eşi Melinda Gates boşanmaya hazırlanıyor.

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda ya kaç dolarlık hisse verdi?

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 27 yıllık evliliğine son verme kararının ardından eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Bill Gates’in 130 milyar dolarlık servetini, boşanma nedeniyle eşiyle yarıya yarıya paylaşılacağı konuşuluyor. Dünyanın en pahalı boşanması olarak gösterilen olayda Bill Gates’ten ilk adım geldi. Bill Gates, eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Devir işleminin Canadian National Railway Co.’nun 1.5 milyar dolar değerindeki 14 milyon hissesini ve AutoNation’ın yaklaşık 309 milyon dolar değerindeki 2.9 milyon hissesini içerdiği ifade edildi.

13 basamak düşecek

Öte yandan, çift boşanma sürecini yürütmeleri için güçlü avukatlık firmalarından destek alıyor. Melinda’yı New York’tan 4 avukat, Bill Gates’i ise Los Angeles’tan 3 avukat temsil edecek.

Boşanma ile servetin yarı yarıya bölünmesi durumunda Gates’in en zenginler listesinde dördüncü basamaktan 17. sıraya düşmesi bekleniyor.

Forbes’un düzenlediği listeye göre 130.5 milyar dolar serveti bulunan Bill Gates, dünyanın en zengin dördüncü ismi. 

Gates’in önünde yalnızca Jeff Bezos, Elon Musk ve Bernard Arnault bulunuyor. Haliyle çiftin boşanacak olması, bu servetin nasıl bölüneceği sorularını da beraberinde getiriyor.

Okumaya devam et

Gündem

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu söyledi.

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

 Kiğılı, “TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” dedi.

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma döneminde hazır giyim sektöründe yaşananlarla ilgili olarak Bloomberg HT’den Zeliha Saraç’a açıklamalarda bulundu.

Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu belirttiği değerlendirmesinde, haftalık çalışma süresinin 85’ten 36 saate indiğini açıkladı. 

Kiğılı, “İçerinin durumu kötü. Akşam 7’de dükkan kapanıyor. Cumartesi-pazar yok. Bunun ciroya kaybı yüzde 50. Bir de en önemli şey yarın ne olacak. Üç sektör var ki çok ağır tokat yedi. Turizm, gıda ve giyim sektörü. Şuanda yaz koleksiyona geçmemiz lazım, koyamıyoruz. 200 tane mağazam bin 500 çalışanım var. Mal koyacağız, neye göre mal koyacağız bilemiyoruz” dedi. 

“TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Zaten şuanda 8.32. 8 ayda 4 kuruş mu artacak. Bankaya krediye gidiyorsun yüzde 21. Yeni yapılacak yatırımda yok. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” diyen Kiğılı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa’da birçok önemli markanın iflas noktasında olduğunu söyledi. 

Kığılı, Türkiye’deki hazır giyim sektörünün potansiyeli hakkında yaptığı açıklamada, “Yurt dışı pazarda çok önemli potansiyel var. Markalarımız önümüzdeki yıllarda yurt dışında çok büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young 31 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılacak

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye’den yapılan açıklamada, Steven Young’un Bosch Grubu bünyesinde 25 yıllık kariyerinin ardından “iş hayatında farklı ve yeni açılımlar yapmak üzere” görevinden ayrıldığı bildirildi.

Young’tan boşalan göreve halen Bosch Macaristan’da Genel Müdür olarak görev yapan Daniel Korioth getirildi.

Young, 2011’de Bosch Türkiye Genel Müdürlüğü ve 2015 itibarıyla ise Orta Doğu sorumluluğunun da eklenmesiyle birlikte Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanlığı görevlerine atanmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com