Bizimle iletişime geçin

Kadın

Anne Sütü Nasıl Isıtılır? Sağılmış Anne Sütünü Saklama ve Isıtma Yolları

Anne Sütü Nasıl Isıtılır? Sağılmış Anne Sütünü Saklama ve Isıtma Yolları

Doğumdan kısa süre sonra işe başlamak zorunda olan çalışan bir anneyseniz veya emzirme sorunları yaşıyorsanız haklı olarak sütünüzü sağıyor olabilirsiniz. Anne sütünün sağılması ve saklanması, her an emzirme şansına sahip olmayan anneler için iyi bir seçenektir. Diğer yandan, ”sıvı altın” olarak bilinen bu mucizevi sütten bebeklerin en üst düzeyde faydalanabilmesi için saklama koşulları ve nasıl ısıtılması gerektiği önemli bir konudur.

Herhangi bir nedenden dolayı bebeğinizi emziremiyorsanız, minik yavrunuzun tüketebileceği en iyi besin sağılmış anne sütüdür. Nitekim sütünüzü sağmış olmanız, içeriğindeki faydalı bileşenlerin yok olacağı anlamına gelmez. Ancak yinede saklama koşullarına ve ısıtma yöntemlerine dikkat etmeniz, sütün formunun bozulmaması açısından önemlidir.

Yazının devamında, anne sütü nasıl saklanır? ve dolaptan çıkarılan anne sütü nasıl ısıtılır? Gibi merak edilen pek çok sorunun yanıtını bulacaksınız. İşte, önceden sağılmış anne sütü hakkında geniş kapsamlı bir rehber…

Anne Sütünü Saklamak İçin Hangi Seçeneklerim Var?

Doğumdan sonra ilk 6 ay boyunca en iyi bebek besininin anne sütü olduğunu hepimiz biliyoruz. Çoğu uzman, anne sütününü ”sıvı altın” olarak nitelendiriyor. Bu mucizevi besini bebeğe aktarmanın en iyi yolu ise hiç şüphesiz emzirmek. Ancak herhangi bir nedenden dolayı bebeğinizi emzirme şansınız yoksa sağılmış anne sütüyle de bebeğinizi besleyebilirsiniz. Sütün sağılmış olması faydalı içeriğinden ödün vereceği anlamına gelmiyor. Tabii, anne sütünü nasıl saklamanız gerektiğini biliyorsanız! Şimdi, anne sütünü saklamak için evde deneyebileceğiniz birkaç seçeneğe değinelim.

Anne sütü buzdolabında nasıl saklanır?:  Öncelikle anne sütünü saklamak için en çok tercih edilen yöntemden başlayalım. Anne sütü buzdolabında 3 ila 5 güne kadar tazeliğini koruyabilir ancak 3 günden daha fazla bekletmemek en iyisidir.

Anne sütünü sağdıktan sonra mümkün olan en kısa sürede buzdolabına koyun ve buzdolabının en soğuk yerinde (meyve-sebze bölmesinin üstündeki rafın en arkasında) saklayın. Buzdolabı kapağındaki bölmelerde sıcaklığın tutarsız olduğunu ve anne sütünün daha erken bozulmasına neden olabileceğini unutmayın. Saklama ekipmanlarına gelince, anne sütü şişeleri, BPA içermeyen saklama poşetleri veya temiz olması şartıyla kapaklı cam şişeleri kullanabilirsiniz.

Anne sütü buzlukta (dondurucuda) nasıl saklanır?: Sağdığınız anne sütünü daha uzun vadede kullanmak istiyorsanız dondurmayı düşünebilirsiniz. Ancak, anne sütünü buzdolabında saklamanın, dondurmaktan daha iyi olduğunu unutmayın. Nitekim, buzdolabındaki anne sütü genel olarak daha tazedir ve besinler ile antikorlar bebeğin ihtiyaçlarına en uygun şekildedir. Bununla birlikte, ileriye yönelik anne sütü depolamak zorundaysanız, dondurucuda saklamak iyi bir fikirdir. Anne sütü dondurulmuş olsa bile tüm mamalardan daha sağlıklı ve daha besleyicidir.

Anne sütü buzlukta 6 ila 9 aya kadar saklanabilir ancak 6 aydan daha fazla bekletmemek en iyisidir. Bu süreyi aşmamak için üzerine bir etiket yapıştırarak tarih yazmak isteyebilirsiniz. Donma esnasında anne sütü hacimsel olarak genişleyeceğinden saklama kabınızın dörtte üçünden fazlasını doldurmayın. Sütü sağdıktan sonra mümkün olan en kısa sürede buzluğa atın ve buzluğun arka kısımlarında muhafaza edin. Dondurulmuş ve çözülmüş anne sütünün tekrar tekrar ısıtılıp-dondurulup kullanılması mümkün olmadığından, israf olmaması amacıyla 60 ml’den daha az küçük kaplarda saklayın.

Buzluktan Çıkan Anne Sütü Nasıl Kullanılır?

Anne sütünü derin dondurucuda sakladıysanız çözme aşamasında aşağıdaki yönergeleri takip edin.

 • Dondurulmuş anne sütünü çözmek için en iyi seçenek buzdolabında bekletmektir. Bu işlem yaklaşık 12 saati bulabilir. Buzluktan çıkardığınız donmuş anne sütünü, buzdolabı rafına koyun ve akşamdan sabaha bekletin.
 • Bu kadar uzun süre beklemek için zamanınız yoksa, şişeyi veya anne sütü torbasını akan ılık su (kaynar değil) altında tutun.
 • Alternatif olarak, bir kaba ılık su (kaynar değil) koyun ve anne sütü olan şişeyi bu suda bekletin. Çözülmesi yaklaşık 20 ila 30 dakika alabilir.
 • Dondurulmuş anne sütünü oda sıcaklığında çözülmesi için bekletmeyin.
 • Dondurulmuş anne sütünü mikrodalgada, fırında, tencere-tava içinde ocakta veya kaynar suda çözdürmeyin. Bunlar, anne sütünün yararlı bileşenlerinin bir kısmının yok olmasına sebep olur.
 • Tamamen çözülmüş anne sütü, buzdolabında 24 saat, oda sıcaklığında ise 2 saat bekleyebilir. Çözdürdükten sonra bu süreden daha fazla bekleyen anne sütünü bebeğinize vermeyin, atın.
 • Çözülmüş anne sütünün yeniden dondurulamayacağını unutmayın.

Buzdolabından Çıkan Anne Sütü Nasıl Isıtılır?

Bebeğin sindiriminin daha kolay olması açısından ve daha besleyici olduğu düşünüldüğünden, sağılmış anne sütünün çok soğuk olmaması gerekir. Bu nedenle, bebeklere verilecek anne sütünün oda sıcaklığında veya vücut sıcaklığında olması önemlidir. Buzdolabından çıkardığınız ya da buzunu çözdüğünüz anne sütünü ısıtmak için aşağıdaki adımları izleyin.

Akan su yöntemi: Ağzı kapaklı şişeyi veya anne sütü torbasını ılık su akan musluğun altına yerleştirin. Suyun kaynar olmamasına dikkat edin. Süt için en iyi sıcaklık, vücut sıcaklığı olan 37 derecedir. Bunun için alternatif olarak biberon ısıtıcıları da kullanmanız mümkün. Bebeğinize vermeden önce bileğinize birkaç damla damlatarak test edin. Genel bir kural olarak, soğuk veya sıcak hissetmemelisiniz.

Akan su yöntemi hızlı sonuç verse de su israfına neden olduğundan çevreci bir yöntem değildir. Bu nedenle, aşağıdaki diğer seçeneğe göz atmak isteyebilirsiniz.

Ilık suda bekletme yöntemi: Bir kaseyi ılık su ile doldurun ve anne sütü şişesini içine bırakın. Birkaç dakika sonra süt ideal sıcaklığa ulaşmalıdır. Son olarak, birkaç damla bileğinize damlatarak sıcak veya soğuk olmadığından emin olun.

Önemli: Soğuk anne sütünü ısıtmak veya dondurulmuş anne sütünü çözmek için mikrodalga, fırın, kaynar su ya da direkt ateş (ocak) kullanmayın. Bu yöntemler, anne sütünün içindeki yararlı besin maddelerinin yok olmasına neden olabilir.

Önceden sağılmış anne sütü, en iyi koşullarda saklansa bile bir süre sonra yağı üst kısma çıkabilir. Bu, sütün bozulduğu ve kullanılamayacağı anlamına gelmez. Sütün yağını karıştırmak için şişeyi döndürün veya yavaşça çalkalayın. Sert bir şekilde çalkalamak, sütün besleyici formlarına zarar verebilir.

Sağılmış Anne Sütü Neden Kötü Kokar?

Sağılmış veya buzu çözülmüş anne sütü nadiren de olsa kötü kokabilir. Bu kokunun nedeni, lipaz adı verilen bir enzimin yağları parçalaması ve zararlı bakterilerin büyümesini engellemeye yardımcı olan bir süreç olan yağ asitlerini serbest bırakmasıdır. İyi haber, anne sütünün kokuyor olması çoğu zaman bozulduğunu göstermez. Çoğu bebek, anne sütünün kokusuna aldırış etmeden afiyetle içer.

Sağılmış Anne Sütü Ne kadar Süre Bozulmadan Dayanır?

 • Yeni sağılmış taze anne sütü oda sıcaklığında (16 – 25 derece arası) 4 ila 6 saat bekleyebilir. Önerilen maksimum bekleme süresi 4 saattir.
 • Sağıldıktan sonra buzdolabında (4 derece veya daha soğuk) 3 ila 5 gün saklanabilir. Önerilen maksimum saklama süresi 3 gündür.
 • Sağıldıktan sonra buzlukta (-18 derece veya daha soğuk) 6 ila 9 aya kadar saklanabilir. Önerilen maksimum saklama süresi 6 aydır.
 • Daha önce dondurulmuş ve çözülmüş anne sütü en fazla, oda sıcaklığında 2 saat, buzdolabında 24 saat bekleyebilir. (Yeniden dondurulamaz)

Sonuç:

Bebeklerin beslenmesi için en iyi seçenek anne sütüdür. Çeşitli nedenlerden dolayı bebeğini emziremeyen anneler sütünü sağarak kullanabilir. Sağılan anne sütünün ömrü, saklama koşullarına göre değişir. Daha taze olması açısından buzdolabı yöntemi en iyi seçenek olsa da uzun vade için anne sütü buzlukta dondurulabilir. Saklama koşullarına dikkat edilmesi şartıyla, sağılmış anne sütü mamalardan daha sağlıklı ve daha besleyicidir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Kolonoskopi için haftalar öncesinden randevu aldınız ve şimdi adet tarihinizle çakıştığını fark ettiniz. Kolonoskopi yaptırmak zaten başlı başına çekince oluşturuyorken bunun üstüne adetli olmanız da eklenince tedirginliğiniz artmış olabilir. Güzel haber, adetli olmanız kolonoskopi yapılmasına mani değildir ve bunun için endişelenmeniz gerekmez.

Adet tarihinin tatil, düğün, jinekolojik muayene veya kolonoskopi randevusu gibi tarihlerle çakışması can sıkıcı olabilir ancak bunun için yoğun strese girmeniz gerekmez. Aslında, kadınlar adetli oldukları süre boyunca, normal günlerde yaptıkları hemen her şeyi yapabilirler. Kadınlar arasındaki arasındaki şehir efsanelerinin aksine, regl döneminde yüzmenizde, saçlarınızı boyatmanızda veya ağda yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Peki ya kolonoskopi?

Makaleye Genel Bakış

 • Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?
 • Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?
 • Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?

Bildiğiniz gibi kolonoskopi prosedürü fiberoptik kamera ile makattan girilerek inceleme işleminin yapılmasıdır. Dürüst olalım, hiç kimse kolonoskopi yaptırmaya güle oynaya gitmiyor ve aslında az da olsa tedirginlik yapabiliyor. Tüm bunlara adet tarihinizin çakışması da eklenince stres seviyeniz katmerlenmiş olabilir.

Ancak iyi haberler de var! Kolonoskopi makat bölgesinden yapılan bir işlem olduğundan adetli olmanız prosedürü olumsuz etkilemez. Yani evet, adetliyken kolonoskopi yapılır ve bunun için randevunuzu ertelemeniz gerekmez.

Bununla birlikte, içiniz gerçekten rahat değilse ve huzursuz hissediyorsanız randevunuzu bir hafta sonrasına erteleyin. Ancak, randevu tarihinin ertelenmesi gibi bir durumun çoğu zaman mümkün olmadığını da biliyoruz. Durum buysa, kolonoskopi için sağlık kuruluşuna giderken ped yerine tampon kullanın. İşlem öncesinde iç çamaşırınızı çıkarmanız isteneceğinden ve pedler çamaşıra sabitlendiğinden en iyi seçenek tamponlardır. Ayrıca, kolonoskopi esnasında size refakat etmesi için yanınızda bir hemşire bulunacak. Hemşireye adetli olduğunuzu ve tampon kullandığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?

Kolonoskopi ve adet olmak birbirinden çok farklı iki şeydir ve birbirini etkilemez. Kanamanızın şiddeti artmaz, azalmaz, döneminizin süresi uzamaz veya kısalmaz. Aynı şey, adetliyken jinekolojik muayene ve endoskopi için de geçerlidir. Yani, jinekolojik muayene, endoskopi veya kolonoskopi yapılmasının tıbbi olarak periyodun üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Randevunuzdan birkaç gün önce başlamak şartıyla sulu-yumuşak besinleri tüketmeniz gerektiği ve randevuya gelirken karnınızın aç olması gerektiği konusunda uyarılacaksınız. Ayrıca, prosedürün öncesinde doktorunuzun söylediği, kolonu (kalın bağırsak) temizleyen müshil etkili ilaçlar almanız gerekecek.

İşleminiz sırasında dizleriniz bükülü olarak sol tarafınıza yatacaksınız. Anestezi uzmanı uykuya dalmanızı sağlayacak anestezi verecektir. Prosedür başladıktan sonra, kolonoskop ismi verilen cihaz makattan içeri doğru itilir. Doktorunuz daha iyi görebilmek için kolonu hava ile hafifçe şişirebilir. Tüm bunlar anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. İşlem boyunca yanınızda bir hemşire olacak ve prosedürün toplam süresi yaklaşık 20 dakika civarında sürecek.

İşlemin sonrasında, gözlem ve bakım ünitesi olan derlenme odasına alınacaksınız. Anestezinin etkisinin geçene kadar (uyanana kadar) burada istirahat halinde kalacaksınız. Kendinize geldiğinizde kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Doktorunuz muayenenin nasıl geçtiğini açıklayacak ve size poliplerin alınıp alınmadığını veya biyopsi alınıp alınmadığını söyleyecektir. Ardından evinize gidebilirsiniz. İşlem sırasında kolona verilen hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gaz çıkardığınızda bu hızla kaybolmalıdır.

Ek olarak, kolonoskopi sonrasında size yardımcı olması için ve araç kullanmamanız gerektiğinden yanınızda refakatçiyle gelmeniz en iyisidir. Verilen ilaçlar geçici olarak sersemlik yapabileceğinden giyinme-ulaşım vb. konularda bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonuç

Adetli olmak, kolonoskopi yapılmasına tıbbi olarak engel teşkil etmez. Ancak yine de kendinizi huzursuz hissediyorsanız ve imkanınız varsa kolonoskopi randevunuzu ileri bir tarihe erteleyin. Randevu tarihinde değişiklik yapamıyorsanız işlemin yapılacağı gün ped yerine tampon kullanın. Zira, pedler iç çamaşırına tutturulduğundan ve çamaşırınızı çıkarmanız gerekeceğinden tampon kullanımı gereklidir.

Regl olduğunuz için doktorunuzun veya hemşirenizin sizi yargılamayacağını, sizden tiksinmeyeceğini veya kanamanızın muayenenin seyrini olumsuz etkilemeyeceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Sabah bulantıları, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve şişmiş ayak bilekleri gibi hamileliğin getirilerine kendinizi hazırlamış olmalısınız. Peki ya bu listeye karın kaşıntısının da dahil olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik döneminde karın kaşıntısı yaygın olmakla birlikte anne veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan karın bölgesi kaşıntısı rahatsız edici olabilse de herhangi bir sağlık riski oluşturmadığından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıyı gidermek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Aşağıda, hamilelikte karın kaşıntısının nedenine değiniyor ve iyi gelen birkaç geleneksel çözüm önerisinden bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

Evet, normal. Gelişmekte olan fetüsünüze bedeninizin uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve kaşıntılı karnınızın nedeni de tam olarak budur. Bebeğinizle birlikte büyüyen karnın bölgenizde doğal olarak deri gerilmesi veya genişlemesi meydana gelir. Bu olduğunda, karnınızda ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gerilen cilt kaşıntıya ek olarak, karnınızda, göğüslerinizde, bacaklarınızda ve kalçalarınızda kırmızı veya pembemsi çizgilere (çatlak) neden olabilir.

Öte yandan, hamilelik dönemindeki yüksek hormon seviyeleri karın bölgesi de dahil olmak üzere vücudun genelinde cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu durum kaşıntıyla birlikte pullanma şeklinde hafif deri döküntülerini ortaya çıkmasının yaygın bir sebebidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik dönemindeki karın kaşıntısının birincil nedeni derinin gerilmesi ve hormonlar nedeniyle oluşan cilt kuruluğudur. Bu etkenlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kaşıntılı göbeğiniz için endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bu konuda birkaç ev çözümünü denemeniz iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı karın rahatsız edici olduğu kadar özellikle de toplum içindeyseniz utanç verici olabilir. Neyse ki, kaşınma dürtüsünü azaltıp rahatlamanızı sağlayabilecek çeşitli yollar vardır.

 • Kaşıma dürtüsüne direnmek her ne kadar zor olsa da bölgeyi tırmalamak bölgenin tahriş olmasına neden olabileceğinden kaşımayın.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici çoğu zaman işe yarar. Karın bölgenize nemlendirici krem veya losyon sürün.
 • Ilık suyla yumuşak bir yulaf ezmesi banyosu kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Ayrıca E vitamini yağıyla masajı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak kurutur ve kaşıntının şiddetlenmesine zemin hazırlayabilir.
 • Karın bölgenizde egzama varsa ve kaşıntınızın nedeni buysa soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymeniz, giysilerinizin cildinize sürtünme ve tahrişe olasılığını azalttığından kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sentetik kıyafetler yerine pamuklu olanları tercih etmeniz iyi bir fikirdir.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için herhangi bir ilaçlı krem ​​kullanmadan veya ağızdan ilaç almadan önce mutlaka ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelik süresi boyunca ve özellikle karnınızın bariz şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan itibaren göbek kaşıntısı normaldir. Bununla birlikte, doktorunuzdan randevu almanızın gereken bazı durumlar vardır.

 • Vücudumun genelinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun genelinde veya bazı bölgelerinde şiddetli deri döküntüleri var
 • Kaşıntılar yaşam kalitemi düşürecek kadar yoğun
 • Avuçlarımda ve ayak tabanlarımda döküntüsüz şiddetli kaşıntı var

Son olarak, kaşıntıya neden olabilen gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer durumu olduğunu da bilmek önemlidir. En sık olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı ana semptomdur (kaşıntı gövdeye de yayılabilir). ICP erken doğum ve diğer problemlerin riskini artırabileceğinden, avuçlarda ve tabanlarda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Okumaya devam et

Kadın

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Çoğu kadın için adet dönemleri, kanamanın verdiği rahatsızlık hissi ve enerji düşüklüğüne ek olarak günü berbat edebilecek ağrılı semptomlarla birlikte gelir. Tüm bunların toplamı yorgun hissetmeyle ve sürekli uyuma isteğiyle sonuçlanabilir. Peki ama tam olarak neler oluyor?

Aşırı fiziksel aktivite, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya bazı ilaç türlerinin yan etkisinin sonucu gibi çeşitli nedenler hem yorgun hem de uykulu hissetmenize neden olabilir. Ancak, yorgunluk, aşırı halsizlik veya sürekli uyuma isteği bilinen herhangi bir sebep yokken yalnızca adetli olduğunuz günlerde ortaya çıkıyorsa, perde arkasındaki ”suçluları” bulmak için başka etkenlere göz atmanız gerekebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali
  • Hormonlar
  • Geceleri az uyumak
  • Demir eksikliği anemisi
 • Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali

Senaryo gereği spor yapan enerjik aktrislerin rol aldığı kadın pedi reklamlarının aksine, adet günlerinizde sürekli bitkin hissediyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Adet döneminden önce ve özellikle ilk günlerinde enerji düşüklüğü kadınlar arasında yaygındır ve aslında bu durum birkaç bilimsel gerçekle açıklanabilir.

Hormonlar

Adetinizin ilk gününde östrojen ve progesteron seviyeleriniz en düşük seviyededir. Bu da kendinizi yorgun, bitkin, halsiz ve uykulu hissetmenize neden olur. Döneminiz boyunca hormon seviyeleriniz tekrar yükselmeye başlayacağından, enerji seviyeleriniz genellikle birkaç gün içinde normale döner.

Geceleri az uyumak

Adetli olun veya olmayın gece uykusunu tam almadığınızda günü verimsiz geçirirsiniz. Bununla birlikte, ağrılar, kramplar, ateş basması ve duygu durum bozuklukları gibi regl semptomlarının özel günlerinizde uykunuza müdahale etmesi daha olasıdır.

ABD Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların %3’ü adet dönemlerinde uyku bozukluğu yaşıyor. %23’ü ise dönemleri boyunca geceleri yeterince uyuyamadığını söylüyor. (Kaynak) PMS’li kadınların uykusuzluk yaşama olasılığı iki kat daha fazlayken, adet öncesi disforik bozukluğu olan kadınların %70’i uykusuzluk benzeri sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor ve %80’i kendilerini yorgun olarak tanımlıyor. 

Demir eksikliği anemisi

Yoğun geçen adet kanamanız varsa ve yataktan çıkmak istemeyecek kadar halsiz hissediyorsanız bunun nedeni menoraji olabilir. Demir eksikliği anemisinin kadınlar arasındaki en yaygın nedeni, tıp dilinde menoraji olarak ifade edilen uzun ve yoğun geçen adet dönemidir. Demir eksikliği anemisinin tipik belirtileri yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı ve kalp çarpıntısıdır. Peki ama menoraji olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

 • Adet kanamam 7 günden fazla sürüyor
 • Kanama esnasında büyük kan pıhtıları geliyor
 • Yoğun kanama nedeniyle her iki saatte bir (veya daha az sürede) ped değiştiriyorum
 • Ped değiştirmek için geceleri uyanmak zorunda kalıyorum
 • Aşırı yorgun, halsiz, ve bitkin hissediyorum

Sorununuzun kaynağının demir eksikliği anemisi olduğundan şüpheleniliyorsa, kırmızı kan hücrelerinin sayısının normal aralıkta olup olmadığını belirlemek için kan testi yapılacaktır. Sonuçlara göre doktorunuz, demir zengini besinlere öncelik vermeniz gerektiğini önerebilir ve demir takviyesi kullanmanız gerektiğini söyleyebilir.

Ek olarak, sürekli yorgun hissetmenin bir başka nedeni tiroid sorunları olabilir. Tiroid, boyunda bulunan ve görevi vücudun metabolizmasını doğal olarak düzenleyen hormonlar üretmek olan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Tiroid bezi yeterince hormon üretmezse (hipotiroidizm) yorgunluk dahil olmak üzere kilo alımı ve depresyon gibi çeşitli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Öncelikle, her ayın bir haftasında bitkin hissetmenin alışılmadık bir durum olmadığını hatırlamakta fayda var çünkü vücudunuzda hormonal anlamda değişiklikler oluyor. Ancak yine de bu, aşırı kanamanın neden olduğu demir eksikliği gibi tıbbi durumları gözardı edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi düşüren herhangi bir sorun doktorunuzdan randevu almak için yeterli bir sebeptir.

Öte yandan, yorgun hissetmeniz ve gündüz saatlerinde bastıran uyku isteğiniz, adet döneminizde hormonlarınızın size sunduğu can sıkıcı bir armağandan ibaretse üzgünüz ama bunun için yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Bununla birlikte, bol su içmek, sigara-alkol tüketiminden kaçınmak, geceleri en az sekiz saat uyumak ve sağlıklı beslenmek gibi genel tavsiyeler işe yarayabilir. Ayrıca, her ne kadar yataktan çıkıp başlamak zor olsa da adetliyken yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler yorgunluk ve uyku hissini yenmenin iyi bir yoludur.

Tüm bunlara rağmen yine de bitkin hissediyorsanız, yatakta istirahatle veya ara sıra şekerleme yaparak geçen bir gün, lezzetli bir atıştırmalık ya da Netflix gibi dijital bir platform başlı başına mükemmel bir ilaç olabilir.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com