Bizimle iletişime geçin

Kadın

Anne Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

Anne Sütünün Cilde Faydaları Nelerdir?

Bebekler için en iyi besin maddesinin anne sütü olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki ya anne sütünün cilde iyi geldiğini daha önce hiç duydunuz mu? Son yapılan bilimsel çalışmalar, anne sütünün en harika bebek besini olmasının dışında farklı kullanım alanları olabileceğini gösteriyor. Kulağa şaşırtıcı gelse de sivilceden pişiğe kadar birçok cilt sorununun doğal devası anne sütü!

Çoğu ebeveyn, emzirmenin anne ve bebeğe olan faydaları hakkında detaylı bilgiye sahip. Nitekim, bebekler için en iyi besinin anne sütü olduğunu kanıtlayan yüzlerce bilimsel çalışma var. Tüm bunların dışında, son yapılan klinik çalışmalar anne sütündeki doğal bileşenlerin çeşitli cilt sorunlarına iyi geldiğini gösteriyor. (Kaynak) Kulağa ilginç gelse de kendi sütünüzü kullanarak sivilceleri yok edebilir, pişiği geçirebilir, güneş yanıklarını tedavi edebilir ve hatta küçük yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Makaleye Genel Bakış

 • Anne Sütünün Cilde Faydaları ve Diğer Kullanım Alanları
 • Sivilce ve aknelere iyi gelir
 • Pişiği geçirir
 • Küçük yaraların iyileşme süresini hızlandırır
 • Göğüs ucu yaralarının doğal ilacıdır
 • Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve kulak enfeksiyonları
 • Dudak çatlaklarına iyi gelir
 • Güneş yanıklarının acısını azaltır hızla iyileştirir
 • Böcek ısırıkları ve sokmaları
 • Anne sütü iyi bir cilt temizleyicisidir

Anne Sütünün Cilde Faydaları ve Diğer Kullanım Alanları

Bebeklerin bir numaralı besin maddesi olması dışında, anne sütü aşağıdaki kazanımları sağlayabilir. İşte, anne sütünün cilde faydaları ve şaşırtan diğer kullanım alanları…

Sivilce ve aknelere iyi gelir

Bilim insanları, anne sütünün bir bileşeni olan laurik asidin (Hindistan cevizi yağında da bulunur) antibakteriyel özellikleri sayesinde sivilce ve akne ile mücadele edebileceğini keşfettiler. Anne sütü ile ıslattığınız bir pamuk parçası ile yüzünüzü silmeniz sivilcelerden kurtulmanızı sağlayabilir. Antibakteriyel ve antiseptik özellikteki anne sütü, sivilce, akne, kurdeşen ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde kullanılabilir. Herhangi bir cilt sorunundan şikayetçi değilseniz bile kendi sütünüz ile sivilcelere erkenden önlem alabilirsiniz. Dahası, anne sütünü hem bebeğinizin cildinde hem de kendi cildinizde kullanabilirsiniz. Tamamiyle güvenlidir ve herhangi bir yan etkisi yoktur.

Pişiği geçirir

Yenidoğan bebeklerde yaygın sorunlardan biri pişik oluşumudur. Genellikle bebek bezlerinin neden olduğu pişikleri doğal yollarla tedavi etmek istiyorsanız anne sütü kullanmayı düşünebilirsiniz. Anne sütü, iyileşme sürecini hızlandıran doğal nemlendiriciler içerir. Pişik olan bölgeyi önce suyla yıkayın. Sonra kızarıklık üzerine anne sütünü ovalayın ve yeniden bezlemeden önce tamamen kurumasını bekleyin.

Küçük yaraların iyileşme süresini hızlandırır

Vücudunuzun herhangi bir noktasında küçük bir yaranız varsa insan sütü kullanarak iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz. Doğal antiseptik özellikleri olan anne sütü, basit kesiklerde veya yaralanmalarda kullanılabilir. Antikor IgA yara üzerinde oluşan mikropları önler ve hızlı kapanmasına yardımcı olur. Sütü pamuklu bir bezle yaranın üzerine uygulayın ve tamamen kurumasını bekleyin.

Göğüs ucu yaralarının doğal ilacıdır

Yakın tarihli bir araştırmaya göre emziren annelerin %38’i meme ucu yaralarından şikayetçi. Göğüs ucunuzdaki yaraların hızla iyileşmesi için kendi sütünüzü kullanarak olumlu sonuç alabilirsiniz. Meme ucunuzdaki yara ve çatlaklar için birkaç damla sütünüzden sürerek kurumasını bekleyin. Göğüs ucu yaraları hakkında daha fazla bilgi için bakınız: Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve kulak enfeksiyonları

Anne sütündeki antikorlar, bebeklerde sık rastlanan gözyaşı kanalı tıkanıklığı ve kulak enfeksiyonları gibi sorunların devası olabilir. Kulak enfeksiyonlarını tedavi etmek için kulağa birkaç damla damlatılabilir. Gözyaşı kanalı tıkanıklığı için ise 1 – 2 damla anne sütü ile masaj yapılabilir. Ancak bu alternatif tedavileri denemeden önce doktorunuzun onayını almanız gerektiğini ve bilimsel tıbbın yerine geçmeyeceğini lütfen unutmayın!

Dudak çatlaklarına iyi gelir

Göğüs ucu çatlaklarına benzer şekilde dudak çatlaklarını iyileştirmek için de anne sütü kullanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey birkaç damla sütü çatlayan dudaklarınıza sürerek kurumasını beklemek. Üstelik, bu yöntemi hem kendinizde hem de bebeğinizde gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

Güneş yanıklarının acısını azaltır hızla iyileştirir

Koruyucu güneş kremi kullanmayan çoğu insan özellikle yaz aylarında güneş yanıklarından şikayetçi. Eğer emziren bir anneyseniz kendi sütünüzü doğal bir ilaç olarak kullanabilirsiniz. Bir miktar soğuk sütü güneşten etkilenen bölgeye sürün ve kurumasını bekleyin.

Böcek ısırıkları ve sokmaları

Anne sütündeki doğal bileşenler böcek ısırıklarına iyi gelir. Sivrisinek ısırığı ve arı sokması gibi böcek ısırıkları sonrasında söz konusu bölgeye birkaç damla anne sütü damlatmanız kaşıntıyı ve ağrıyı azaltır.

Anne sütü iyi bir cilt temizleyicisidir

Anne sütünün içeriğinde bulunan vitamin ve minerallar tam anlamıyla cilt dostudur. Ayrıca, cildinizi temizlemek için harika bir doğal tonerdir. Anne sütüyle cildi temizlemek, parlak ve tertemiz bir cilde kavuşmayı sağlar. Dahası, makyaj temizlemek için bile kullanılabilir. Bir parça pamuğa kendi sütünüzden damlatıp yüzünüzü nazikçe silebilirsiniz. Ek olarak, çeşitli yüz ve cilt maske tariflerinize az miktarda anne sütü ekleyebilirsiniz.

Sonuç:

Anne sütü bebekler için en iyi besindir. Hiç bir mama veya gıda takviyesi tam anlamıyla anne sütünün yerini tutamaz. Bununla birlikte, Eki Mısır, Roma ve Yunan gibi bazı medeniyetlerde tarih boyunca anne sütü çeşitli cilt sorunlarının tedavisinde kullanılmıştır. Günümüzde ise insan sütünün cilde olan faydalarını teyit etmek için birçok bilimsel araştırma yapılmıştır. Anne sütü, göğüs ucu yaralarından sivilceye ve pişiklere kadar birçok cilt sorununa iyi gelir. Dahası, anne sütünün ciltte kullanımı tamamiyle zararsızdır ve herhangi bir yan etki göstermez.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Saç Boyası Kullanılır mı?

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Saç Boyası Kullanılır mı?

Diğer tüm kozmetik ürünler gibi saç boyalarının da belirli bir raf ömrü vardır. Üreticilerin genel tavsiyesi, açılmamış saç boyalarının üretim tarihinden itibaren 3 yıl içinde kullanılması gerektiği yönündedir. Bununla birlikte, çoğu saç boyası hiç açılmamış olması şartıyla son kullanma tarihi geçmiş olsa bile kullanılabilir ancak yine de bu konuda bilinmesi gereken birkaç detay daha var…

Makaleye Genel Bakış

 • Saç Boyasının Son Kullanma Tarihi Var mı?
 • Tarihi Geçen Saç Boyasını Kullanmak Zararlı mı?
 • Saç Boyasının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Saç Boyasının Son Kullanma Tarihi Var mı?

Yıldırım hızında bozulmaya müsait maskaraların aksine 2 yıla kadar dayanabilen ojeler gibi saç boyalarının da raf ömrü oldukça uzundur. Aslında, bazı üretici firmalara göre (örneğin: Palette, Loreal ve Garnier) saç boyalarının son kullanma tarihi geçmez ve bu nedenle paket üzerine SKT yazmazlar. Bazıları ise imal edildiği tarihten itibaren saç boyalarının 3 yıl (36 ay) içinde kullanılmasını tavsiye eder. Sonuç olarak, paket hiç açılmamış olması şartıyla üretim tarihinden sonraki yıllar boyunca saç boyaları bozulmadan kalabilir.

Öte yandan, önerilen kullanım tarihi geçmiş saç boyası kullanmanın, renk bozukluğu ve nadiren de olsa ciltte alerjik reaksiyon gibi istenmeyen sonuçları olabilir. Aşağıda, son kullanma tarihi geçmiş saç boyalarını kullanmanın güvenli olup olmadığına değiniyor ve olası etkilerinden bahsediyoruz…

Tarihi Geçen Saç Boyasını Kullanmak Zararlı mı?

Tarihi geçmiş saç boyası kullanmanın zararlı olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Tarihi geçmiş olsa bile ne saç köklerinize ne de saç tellerinize zarar vermez veya dökülmesine neden olmaz. Yani, son kullanma tarihi geçmiş boyayı saçlarınıza uyguladığınızda muhtemelen herhangi bir olumsuzlukla karşılaşmayacaksınız. Ancak yine de birkaç potansiyel riski barındırdığını bilmeniz gerekiyor.

Tavsiye edilen kullanım tarihi geçmiş saç boyalarının en büyük handikapı beklenilen renk tonunda olmayabileceğidir. Saçlarınız beklediğinizden daha koyu bir tonda olabilir veya yeşilimsi bir renk alabilir. Bu durum özellikle açık sarı, gri veya beyazımsı saçlarınız varsa olasıdır ve nedeni boyada bulunan bakır gibi sert metallerin oksidasyonudur. Ayrıca, güçlü şekilde yoğun veya pigmentli olmayabileceğinden, ilk başta istediğiniz rengi elde etseniz bile kısa zaman sonra renk solabilir veya boya akabilir.

Tarihi geçmiş boyaları saça uygulamanın bir diğer riski alerjik reaksiyondur. Ancak gerçekçi olmak gerekirse, boya ister yeni isterse tarihi geçmiş olsun, bazı insanlar alerjik reaksiyonu her zaman deneyimler. Çoğu durumda bunun boyanın tarihiyle alakası yoktur. Bununla birlikte, bozulmuş saç boyalarının kızarıklık, kaşıntı ve hafif yanma hissi gibi sorunlara neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu bilmek önemlidir.

Saç Boyasının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?

Paketi açtığınızda normal boya kokusundan bile daha kötü bir koku varsa bozulduğundan şüphelenebilirsiniz ama yine de emin olamazsınız. Bu durumda renk kontrolü yapın. Beklenmedik bir renk ve hasarlı veya solmuş ambalaj boyanın bozulduğu hakkında ipucu verebilir.

Dikkat etmeniz gereken diğer detay boyanın saklanma koşullarıdır. Boya donmuş olabileceği bir yerde saklandı mı? Dondurucu sıcaklıklar, saç boyasındaki bileşenlerin çözüldükten sonra ayrılmalarına neden olarak, kullanmını potansiyel olarak güvensiz hale gelebilir.

Ek olarak, saç boyaları kuru, karanlık ve orta derecede serin yerlerde saklandıklarında en iyi sonucu verme eğilimindedir. Birkaç yıl buharlı bir banyoda saklandıysa, ambalajın içine su sızmış veya nemlenmiş olabilir. Nemlenen veya içine su sızan saç boyalarını kullanırken dikkatli olun.

Saç boyaları genellikle karıştırılması gereken iki farklı ambalajla birlikte paketlenir. Bunları birbirine karıştırmamış olsanız bile paketleri açtıysanız 6 hafta içinde kullanmalısınız. 6 haftadan uzun süren ağzı açık boyaların kullanılması önerilmez. Uygulamaya hazır şekilde yapılan karışımlar ise yaklaşık 1 saat içinde kullanılmalıdır.

Sonuç

Bazı saç boyası markalarında son kullanma tarihi bulunmasa da çoğu üretici imal tarihinden itibaren boyanın 3 yıl içinde kullanılması gerektiğini tavsiye eder. Ancak yine de 3 yılı dolduran boyalar (paket açılmamış olması ve uygun şekilde saklanmış olması şartıyla) kullanılabilir ve çoğu durumda herhangi bir olumsuz etkiye neden olmaz. Bununla birlikte, tarihi geçmiş ve bozulmuş boyaların istenilen renk tonunu vermeyebileceği, düzensiz renge veya yeşilimsi bir görünüme neden olabileceği unutulmamalıdır.

Okumaya devam et

Kadın

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Oje Kullanılır mı?

Son Kullanma Tarihi Geçmiş Oje Kullanılır mı?

Oje koleksiyonunuzdaki favoriniz olmayan renkleri en son kullandığınızı hatırlıyor musunuz? Ojeler uzun raf ömrüne sahip olsa da sonsuza kadar iyi kalmazlar. Bozulma belirtileri olmayan ojeler ise son kullanma tarihi geçmiş olsa bile gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Ojeler, uzun raf ömrüne sahip en temel güzellik ürünlerinden biridir. Hiç açılmamış ojeler en az 2 yıl, açılmış ojeler ise yaklaşık 1,5 yıl en iyi kalitede kalabilir. Bununla birlikte, bu süreleri aşan veya son kullanma tarihi geçen ojeleri bile çoğu durumda çöpe atmak gerekmez. Aslında, eski ojelerinizi kullanıp kullanmamak konusunda kararsız kalmışsanız, tarihine bakmak yerine küçük bir testten geçirmek isteyebilirsiniz.

Yazının devamında, ojelerin tavsiye edilen kullanım tarihlerine değinirken, süresi dolan ojelerin kullanılıp kullanılmayacağından bahsediyor ve olası bozulma belirtilerini listeliyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Ojenin Tarihi Geçer mi?
 • Tarihi Geçen Oje Kullanılır mı?
 • Ojelerdeki Bozulma Belirtileri
 • Oje Nasıl Saklanır?

Ojenin Tarihi Geçer mi?

Ojelerdeki son kullanma tarihi genellikle, kapak açıldıktan sonra ne kadar süre daha iyi kalabileceğiyle ilgilidir. Çoğu oje markası şişe veya etiket üzerine ”açıldıktan sonraki önerilen kullanım süresi”ni belirten bir ibare eklerler. Bazıları ise üretim ve son kullanma tarihini net olarak yazmayı tercih ederler.

Oje, şampuan ve diğer kozmetik ürünlerin son kullanma tarihi genellikle ürünün ilk açılma tarihine göre değişir ve önerilen kullanım tarihi İngilizce’de ”Ay” anlamına gelen ”Month” kelimesinin ilk harfi olan M ile gösterilir. Örneğin, ojenizin üzerinde ”12 M” ibaresi varsa (aşağıdaki görseldeki gibi), satın alma tarihinden bağımsız olarak, ilk kullanım için şişe kapağını açtığınız tarihten sonra 1 yıl (12 ay) daha bozulmadan kalabileceği anlamına gelir.

Öte yandan, bazı oje markaları ise son kullanma tarihlerini üretim tarihinden başlatarak belirler. Bu genellikle 2 yıldır ve tavsiye edilen kullanım tarihi oje üzerine tarihsel olarak yazılır. Örneğin: SKT ”11.06.2023” gibi.

Tarihi Geçen Oje Kullanılır mı?

Ojelerin üzerinde belirtilen son kullanma tarihleri (diğer pek çok üründe olduğu gibi) çoğu durumda gerçekten son kullanılabilecek zamanı işaret etmez. Söz konusu tarih, ürünün ne kadar süre boyunca en iyi şekilde kalabileceğine dair üretici firmanın en iyi tahminidir. Bu nedenle, son kullanma tarihi geçen ojeleri çöpe atmadan önce bozulup bozulmadığını kontrol etmek en iyisidir. Ojede herhangi bir bozulma belirtisi yoksa, tarihi geçmiş olsa bile kullanılabilir ve yenileri kadar iyi sonuç verebilir. Peki ama ojenin bozulduğu nasıl anlaşılır?

Ojelerdeki Bozulma Belirtileri

Ojeler son kullanma tarihinden bağımsız olarak uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Ancak, herhangi bir bozulma belirtisiyle karşılaşırsanız tırnağınıza sürmek yerine şişeyi çöpe fırlatmanız en iyisidir.

 • Ojelerin bozulduğunun ilk belirtisi, koyu kıvamlı maddelerin dibe çökmesi ve kuvvetli bir sallamayla bile karışmıyor olmasıdır. Şişe dibine çöken ve karışmayan ojeler tırnaklarda düzensiz bir renk oluşturacağından kullanılmamalıdır.
 • Ojenin içinde kristalleşme şeklinde küçük parçacıklar varsa oje bozulmuş demektir. Bu, genellikle ojeyi kullandıktan sonra kapağını kapatmamaktan kaynaklanan bir durumdur ve eski haline döndürülemez. Ojelerinizi mümkün olan en uzun süre boyunca saklamak için kullanım sonrasında ağzını açık bırakmayın.
 • Tarihi geçen duvar boyası gibi ojeler de bozulmaya başladığında kıvamı koyulaşarak jelimsi bir hal alır. Asetonlar ojelerin formülünü parçalayan ve kalitesini bozan etkiye sahip olduğundan inceltme konusunda iyi çalışmaz. Bu durumda, oje inceltici kullanabilirsiniz fakat bu ürünlerin de bir maliyeti olduğundan, ojeyi çöpe atmak daha iyi bir fikir olabilir.
 • Ojelerin bozulduğunu gösteren diğer işaretler ise renginin değişmesi, parlaklığını yitirmesi, sakız kıvamı alarak sünmesi, tırnak üzerine eşit şekilde sürüldüğünde bile renk tonunda farklılıkların olması, akıcı olmaması ve topaklanmaların oluşmasıdır. Tüm bunlar, ojenizle vedalaşmanız gerektiğinin açık göstergeleridir.

Oje Nasıl Saklanır?

Ojeler uzun raf ömrüne sahip olmasına rağmen özellikle yanlış şekilde muhafaza edildiğinde çabuk bozulma eğilimindedir. Bu nedenle saklama konusunda birkaç geleneksel kurala dikkat etmek isteyebilirsiniz.

Tırnak cilalarınız için en ideal ortam oda sıcaklığıdır. Doğrudan güneş ışığından uzakta, serin ve mümkünse çekmece gibi karanlık bir ortamda saklanmalıdır. Ayrıca, şişeler yan yatırılmamalı ve şişe boynu her kullanım sonrası asetonlu pamukla silinerek temizlenmelidir. Bu, açılmayan oje kapağı sorununu da ortadan kaldırabilecek basit bir önlemdir.

Son olarak, tırnaklarınız sararmaya başlamışsa, çatlaklar oluşmuşsa, tırnak etleriniz kuruyorsa veya tırnaklarınız daha hassas hale geldiyse oje sürmeye birkaç haftalığına ara vermeniz gerektiğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Güvenilir Villa Kiralama Firması Neden Önemli?

Güvenilir Villa Kiralama Firması Neden Önemli?

Villa kiralama, birçok kişinin tercihi olan bir tatil konsepti. Ailece ve arkadaşlarla özel bir alanda, havuz ve bahçe gibi olanaklar sunan villalarda seçim yaparken, konum ve özellikler ilk bakılanlar. Bununla birlikte, güvenilir villa kiralama hepsinden önce önemsenmesi gereken taraf. Tatil için kiralık villa araştıranlar için, güvenilir bir tatil villa kiralama bulması çok önemli. hellovillam kurucusu Sercan Korkuç, güvenilir bir villa kiralama sürecine dair merak edilenleri aktardı.

TÜRSAB yetki belgesi olmayan şirketler tercih edilmemeli

Hellovillam kurucusu Sercan Korkuç, güvenilir villa kiralama ile ilgili olarak şunları söyledi:

 

Villa kiralama, özellikle son birkaç yıldır ciddi bir trend haline geldi. Otel ve pansiyonların sınırlayıcı tatil modeline nazaran villalar, daha özgür bir tatil alanı sunması ile öne çıktı. Ancak birçok kişinin tatilde villa tercih etmesi, güvenilir olmayan şirketlerin ve sitelerin ortaya çıkmasına, insanların mağdur olmasına da neden oldu. Bu noktada, en iyi villa kiralama sitesini arayan vatandaşlar için fiyattan, villa özelliklerinden daha önemli olan konunun güven olduğunu söylemek gerekiyor.

 

Villa seçeneklerinin yer aldığı bir internet sitesi, bir villa kiralama firması olmayabilir. Resmi bir şirket olarak bu işi yapmıyor olabilir. Dahası, bir şirket olarak yetki belgesi bulunmayadabilir. Bu konuda, villa araştıran herkes ilk olarak bir kontrol gerçekleştirmeli. Villa kiralamak için, TÜRSAB yetki belgesi önemli bir şart. İncelediğiniz bir villa kiralama sitesinin ya da şirketinin yetki belgesi varsa, gönül rahatlığı içinde villa rezervasyonu yapabilirsiniz. Tabii ki yetki belgesi dışında bakılması gereken konular da var. Günlük ve haftalık ucuz kiralık villa araştırırken, villa kiralama firmasının imajı, yorumları da önemli.

Kullanıcı yorumları incelenmeli

Tatil için villa tercih etmek hem ailece hem de arkadaş grupları ile harika bir tatil için ön plana çıkıyor. Yazlık denize sıfır villaların sunulduğu villa kiralama firmalarının tekliflerine bakarken, şirketin genel imajı da incelenmeli. Villa kiralama firması ile ilgili yorumlara Google başta olmak üzere birçok yerde ulaşılabilir. Kullanıcıların memnuniyet oranının yüksek olduğu bir firma, villa kiralama için tercih edilebilir.

 

Günümüzde kullanıcı memnuniyeti çok önemli ve insanlar rahatsız oldukları bir konuyu hızlı bir şekilde paylaşıyor. Bu geri bildirimler ise, bir firmayı daha sonra tercih etmeyi düşünenler için önemli. Bu yüzden yorumlar, puanlar dikkat edilmesi gereken konulardan.

Villayı incelemiş firmalar önemli

Villa kiralama süresinde en önemli konulardan biri, kiralama şirketinin villanın arkasında durması ve tüm özelliklerini teyit etmiş olması. Villa ilanlarına bakıldığında doğa içinde balayı villalarının yanı sıra bahçeli ve jakuzili lüks tatil villaları ön plana çıkabilir. Geniş aileler için çocuk havuzlu villalar, gözden uzakta muhafazakar villalar ya da evcil hayvan kabul eden villaların fotoğraflarına, bilgilerine ulaşılabilir.

 

Ancak güvenilir ve kaliteli bir villa kiralama şirketinin en önemli yanı, tatil villasını yerinde incelemiş olması. İlandaki bilgilerle örtüşen ve tüm beklentileri karşılayan bir süreç için bu önemli. Villayı görmemiş bir kiralama şirketi, evin oda sayısı, havuz özellikleri, konumu ve diğer konular ile ilgili garanti veremeyeceği için, insanları mağdur edebilir.

 

Gün Boyu Gazetesi

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com