Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap yasemini, tüylü olmayan yapraklarıyla normal yaseminden ayırt edilir. Normal yasemin çiçeğinin aksine, yapraklar daha yuvarlak yapıda ve bütündür. Arap yaseminine özel olan yoğun ve güçlü kokusudur. Hem iç hem de dış mekanlarda bir saksı bitkisi olarak yetiştirilebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Arap Yasemini Özellikleri
 • Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değişimi ve Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım

Arap Yasemini Özellikleri

Arap yasemini (Jasminum sambac), Hindistan ve Sri Lanka’ya özgüdür. En az 200 türden oluşan Oleaceae bitki familyasının Jasminum cinsine aittir. Esas olarak tropik iklimlerde bulunur. Melek kanadı yasemin veya kokulu yasemin diğer yaygın isimleridir. Bitki, 1789’da Arap kökenli olduğunu varsayan İskoç botanikçi William Aiton tarafından tanımlanmıştır.

Arap yasemini, biraz seyrek büyüyen, yaprak dökmeyen bir sarmaşık bitkisidir. Kısmen dik, kısmen kıvrılarak, yaklaşık 2 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Diğer yasemin çiçeği türlerinin aksine, Arap yasemini o kadar hızlı büyümez. Bitki, belirli bir uzunlukta bir çerçeve ile yönlendirilmesi gereken açısal sürgünleri ile de dikkat çekicidir.

Nispeten kalın yaprakları karşılıklı veya üçlü sarmal şeklinde ve parlak koyu yeşildir. Diğer yasemin türlerinin çoğundaki tüylü yapraklar yerine, tüm kenarları olan yuvarlak yapraklar oluşturur. Bazı yaprakların tabanı kalp şeklindedir ve yaprak eksenlerinin alt tarafında küçük tutamlar görülebilir.

Soldukça koyulaşan beyaz çiçekler, 2,5 santimetre çapındadır. Birlikte 12 ayrı çiçekten oluşan küçük terminal döngülerde bulunurlar ve yaprak koltuklarından çıkarlar. Her çiçeğin, bir kaliks oluşturmak için tabanda kaynaşmış 6 ila 7 yaprağı vardır. Çiçeklenme yaz başında başlar ancak tomurcuklar sonbahara kadar açmaya devam eder. Arap yasemininin parfüm yapımında da kullanılan çiçekleri, özellikle kış bahçesinde egzotik bir koku yayar.

Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?

Arap yasemini soğuğa dayanıklı olmadığı için kışı dışarıda geçirmemelidir. Bu nedenle, saksılarda yetiştirmek için daha uygundur. Toprak üzerinde büyük taleplerde bulunmaz. Saksı bitkileri için biraz genişletilmiş kil içeren basit saksı toprağı kullanılabilir. Neredeyse hiç hastalık riski yoktur. Sadece çok fazla sulanırsa kök çürür. Kışın sıcak ve aydınlık bir yerdeyse, bir sonraki yıl daha fazla çiçek açabilir.

Yer ve Toprak

Tropik bölgelere özgü bir bitki olarak, Arap yasemini tüm yıl boyunca sıcak bir yeri sever. Bahçede, balkonda, terasta ve ayrıca evde, bitkiyi güneşli ila yarı gölgeli bir yere yerleştirin. Ancak sıcak öğlen güneşine maruz bırakılmamalıdır. İç mekandan dış mekana geçiş her zaman bir iklimlendirme aşamasından önce gelmeli, yani yavaş yavaş güneşe alıştırılmalıdır.

İdeal alt tabaka, tın veya kil ilaveli geçirgen, humus bakımından zengin bir topraktır. Normal saksı toprağı kullanabilir ve biraz genişletilmiş kil ekleyebilirsiniz. Jasminum sambac su basmasına tolerans göstermediğinden, toprağın iyi drene edilmiş olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, fazla sulama suyunun kolayca tahliye edilebilmesidir. Aynı nedenle, saksının dibinde çanak çömlek parçalarından oluşan bir drenaj tabakası oluşturulması tavsiye edilir.

Sulama ve Gübreleme

Arap yasemini ne kadar çok güneş ışığı alırsa, o kadar çok sulanması gerekir. Bitki çok kurursa, yapraklarını sarkıtarak suya ihtiyacı olduğunu belli edebilir. Sulama sonrası, saksı tabağında biriken su her zaman boşaltılmalıdır. Kışın, su miktarı önemli ölçüde azalır. Yaprak lekelerini önlemek için sadece bitkinin dibine su verin.

Jasminum sambac, büyüme mevsimi boyunca haftada bir kez sıvı gübre ile desteklenmelidir. Bu çiçeklenmeyi uyarır. Çiçeklenme döneminde gübre ihtiyacı artar. Tam bir mineral gübre veya buna karşılık gelen uzun vadeli gübre çubukları kullanılabilir.

Saksı Değişimi ve Budama

Her iki ila üç yılda bir, orta derecede büyüme nedeniyle Arap yasemini için eski saksıdan sadece biraz daha büyük yeni bir kap gereklidir.

Budama, Arap yaseminini güzel ve gür tutar. Bitki budanırsa, çerçeve şeklinde herhangi bir desteğe ihtiyaç duymaz. Bitkinin sürgünleri alttan çıplaksa, büyüme mevsiminin başında kuvvetli bir budama ile bunun önlenmesi mümkündür. Sarmaşık bir bitki olarak tercih ediliyorsa, sürgünlerin kolayca kırılabileceği unutulmamalı ve bir yere bağlarken dikkatli olunmalıdır.

Kış Mevsiminde Bakım

Arap yasemini kışın 10 ila 15 santigrat derecede sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde olmalıdır. Kısa bir süre için sıcaklık donma noktasına düşebilir. Ancak uzun süreli don, bitkinin toprak üzerindeki tüm kısımlarını öldürür. Kök küresi iyi korunursa ve toprak donmazsa, bitki ilkbaharda anaçtan tekrar filizlenebilir. Bitki kış boyunca gerektiği kadar sulanmalıdır. Yer serin ve karanlık ise, aydınlık ve sıcak yerden daha az sulanmalıdır. İlkbaharda, güneşe tekrar yavaş yavaş alışması gerekir. Ek olarak, kışın gübrelenmesi gerekmez.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania erecta bir caudex bitkisidir. Caudex bitkileri etli familyaya aittir. Su deposu görevi gören ve patatesi andıran bir kök sistemine sahiptir. Yıllık bir döngüyle filizlenir ancak çok yıllıktır. Bu nedenle, ekim için en uygun zaman ilkbahardır. Her baharda yeni bir hayata uyanan bitki, uzun sürgünlerde kalkan şeklinde yuvarlak yapraklar oluşturur…

Makaleye Genel Bakış

 • Stephania Erecta Özellikleri
 • Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Kış Uykusu Dönemi
 • Stephania Erecta Nasıl Çoğaltılır?

Stephania Erecta Özellikleri

Menispermaceae familyasına ait bir bitki cinsi olan Stephania erecta, aslen Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Daha büyük popülasyonlar özellikle Tayland’da bulunur. Anavatanında seyrek ormanlarda yetişir. Sulu bir bitkidir ve yumrusunda su depolama özelliğine sahiptir.

Stephania erecta bitkisinin muhtemelen en belirgin özelliği büyük kök yumrusudur. Yumru, sulu bitki için bir su ve besin deposu görevi görür. Bu, uzun kuraklık dönemlerinde bile zarar görmeden hayatta kalabileceği anlamına gelir. Yumrular dişi ve erkek olarak sınıflandırılır. Bunlar sadece filizlenme şekillerinde farklılık gösterirler. Erkek örnekler ilk olarak ilkbaharda çiçekleri oluşturur, sonra yapraklar takip eder. Dişi örneklerde ise durum tam tersidir.

Bu bitki yıllık olarak çiçek oluşturabilir. Çiçekler, cinsiyete bağlı olarak yaprakların oluşumundan önce veya sonra ilkbaharda açar. Tek tek sürgünlerde küçük sarı ila yeşilimsi çiçek kümeleri oluşur. Çiçeklerin her birinin 8 yaprağı vardır ve polenleri bir daire içinde düzenlenmiştir.

Stephania erecta, tamamen büyüdüğünde bir metreden biraz fazla yüksekliğe ulaşabilir. Ancak bu 20 yıldan fazla sürebilir. İnce, açık yeşil, düz saplar yumrudan dışarı uzanır ve her yıl biraz daha büyür. Saplar ayrıca bir kafesin etrafına sarılabilir ve istenen yöne yönlendirilebilir.

Not: Stephania erecta zehirli bir bitki olarak sınıflandırılmıştır. Mümkünse, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

 

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania sıcak ve aydınlık bir ortamı sever. Ancak kök kısmı gölgede kalmalı ve çok fazla doğrudan güneş almamalıdır. Birçok bitki sever tarafından toprak bir kap kullanılması tavsiye edilir. Bu kap, yüksek kaliteli kaktüs toprağı ile doldurulabilir. Her halükarda uzun süreli su basması önlenmelidir. Kışın, sıcaklık 15 derecenin çok altına düşmemelidir. Bu nedenle, evde veya kış bahçesinde kış uykusu zorunludur.

İlginizi çekebilir: Pilea çiçeği bakımı ve çoğaltma

Yer ve Toprak

Stephania erecta’nın yeri dolaylı ışığa sahip olmalıdır. Doğrudan güneş yapraklara zarar verebilir. 16°C ile 26°C arasındaki bir sıcaklık, büyüme için en iyi temeli sağlar. Nem %60’ın üzerindeyse, tam yapraklanma görülebilir. Nem %40’ın altına düşerse kahverengi yaprak uçları ve yaprak kenarları oluşabilir. Hava akımını veya çok kuru havayı önlemek için pencerelere ve radyatör gibi ısı kaynaklarına belirli bir mesafe bırakılmalıdır.

Alt tabaka çok fazla su tutmamalıdır. Besinler de sadece ölçülü olarak mevcut olabilir. Bu durumda, besinler ek gübreleme ile sağlanmalıdır. Yüksek kaliteli kaktüs toprağı Stephania erecta yetiştirmek için idealdir. Bununla birlikte, daha iyi drenaj için toprağı biraz çakıl veya kumla karıştırabilirsiniz.

Sulama ve Gübreleme

Etli bir bitki olarak, Stephania erecta az miktarda suyla sorunsuz bir şekilde hayatta kalabilir. Her zaman alt tabaka yüzeyde kurur kurumaz sulanır. Yaz mevsiminde, sıcaklığa bağlı olarak haftada bir sulama yeterlidir. Soğuk mevsimde ise bir ay boyunca sulama yapılmayabilir. Ilık ve kireçsiz su, sulama için uygundur. Sularken suyu yumrunun üzerine değil, toprağın üzerine yudumlar halinde dökmeye dikkat edin.

Stephania erecta bitkisini gübrelemek için hem sıvı sulu gübre hem de yavaş salınan gübre kullanılabilir. Genellikle sıvı gübre tercih edilir çünkü doz miktarı daha iyi ayarlanabilir. Çok fazla besine ihtiyacı olmadığından, ilkbahar ve yaz mevsiminde dört haftada bir gübre verilmesi yeterlidir.

Saksı Değiştirme

Yavaş büyümesi nedeniyle, Stephania erecta sadece her üç yılda bir yeni bir saksıya aktarılmalıdır. Saksı değiştirmek için en iyi zaman yaz başlangıcıdır. Bu zamanda yumru yeni sürgünler oluşturmaya başlar. Fazla suyun akabilmesi için drenaj delikleri olan bir saksı seçtiğinizden emin olun. Bu işlem sırasında köklerdeki toprağı temizlemeyin. Çünkü kökler zarar gördüğünde oldukça hızlı bir şekilde şoka uğrar. Ayrıca yumru kökün sadece yarısı toprak ile kaplanmalı ve alt tabakayı bitkinin etrafına koyarken çok bastırılmamalıdır.

Kış Uykusu Dönemi

Kış yaklaşırken, Stephania erecta bitkisi kış uykusuna hazırlanmaya başlar. İlk başta yapraklar dökülür, sonra yumru içine çekilir. Ancak bazı durumlarda, bitkinin uyku dönemi geç başlayabilir. Dinlenme dönemi gecikirse, gübrelemeyi ve sulamayı basitçe azaltabilirsiniz. Bitki daha sonra kendi kendine kış uykusuna yatar.

Bu süre zarfında yerinin değiştirilmesi gerekmez. Sadece kuru ve sıcak olmalıdır. Kış aylarında, neredeyse artık sulanmaya ihtiyaç duymaz. Baharla birlikte yumru yeniden canlanır. İlkbaharın sonuna doğru sulamayı artırabilirsiniz. İlk küçük doz gübreler de bundan sonra verilebilir.

Bu uyaranlar yeni büyümeyi teşvik eder. Ancak yeni büyüme görünür hale gelene kadar haftalar hatta bazı durumlarda aylar sürebilir.

Stephania Erecta Nasıl Çoğaltılır?

Stephania erecta sadece tohumlarla çoğaltılır. Tohumlar çeşitli çevrimiçi mağazalarda ve pazarlarda mevcuttur. Ancak birçok durumda, genç bitkileri doğrudan satın almak daha kolay ve hızlıdır. Yine de tohumdan yetiştirmeyi denemek istiyorsanız, ilk olarak tohumları gece boyunca ılık suda bekletin. Böylece çimlenmeyi kolaylaştıran suyu emerler.

Daha sonra, tohumlar kaktüs toprağında yaklaşık 1 santimetre derinliğe yerleştirilir. Tohumları toprak ile örtmeyin. Bu süreçten itibaren alt tabakayı nemli tutmak önemlidir. %60 civarında bir nem oluşturmanız önerilir. Bu, bir tohum kutusunda en iyi sonucu verir. 19 °C’lik bir toprak sıcaklığı optimal kabul edilir. Çimlenme 6 ay kadar sürebilir. Ancak küçük fidanlar görülüyorsa, üçüncü yaprakla birlikte kendi kaplarına yerleştirilebilirler.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Sinekkapan Bitkisi Bakımı ve Özellikleri

Sinekkapan Bitkisi Bakımı ve Özellikleri

Sinekkapan bitkisi, muhtemelen dünyada en iyi bilinen etçil bitkidir. Büyüme sırasında kapalı kalan, yılda üç ila dört yeşil yakalama yaprağı oluşturur. Bunlar tamamen büyüdüklerinde açılırlar ve tatlı bir koku yayarak böcekleri tuzağa çekme amacına hizmet ederler. Saha koşulları ve bakım söz konusu olduğunda, bu egzotik bitkinin bazı özel gereksinimleri vardır…

Makaleye Genel Bakış

 • Sinekkapan Bitkisi Özellikleri
 • Sinekkapan Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Konum
 • Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Çoğaltma

Sinekkapan Bitkisi Özellikleri

Sinekkapan bitkisi (Dionaea muscipula veya Venus flytrap), botanik olarak Droseraceae ailesine aittir. Etçil bitkiler (etoburlar) cinsi içindeki tek türdür. Aslen Kuzey ve Güney Karolina’ya (ABD) özgüdür. Hızla uluslararası ün kazanmıştır ve 20. yüzyılın başından beri dünya çapında egzotik bir ev bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Sinekkapan bitkisi yıllardır bilim tarafından incelenmiş ve son derece karmaşık yakalama mekanizmasıyla dikkat çekmiştir. Yakalama yaprakları, yalnızca üzerindeki dokunsal kıllara birkaç saniye içinde birkaç kez dokunulduğunda kapanır. Bu sözde uyarıcı depolama, gereksiz bir enerji salınımını önler. Yakalanan av hala hareketli olduğu sürece, aynı dokunsal kıllar kapanın tekrar açılmasını da engeller. Böcek sıkıca kapalı kalır ve sonunda bitki, bir veya iki hafta içinde avını parçalayan sindirim sıvıları salgılar. Geriye kalan tek şey böceğin kabuğudur.

Venus flytrap küçük ama çok yıllık otsu bir bitkidir. Çok yavaş büyür ve sadece üç ila dört yıl sonra çiçek açar. Sonbahardan itibaren kış uykusuna yatar ve bu dönemde aktif olmayan tuzaklarla küçük yapraklar oluşturur. Kökleri nispeten zayıftır. Kökler esas olarak bitkinin toprağa sabitlenmesine ve suyu emmesine hizmet eder.

Sinekkapan bitkisinin oval yaprakları dört santimetreye kadar uzayabilir ve dokunulduğunda aniden kapanabilir. Aslında yeşildir fakat güneş ışığına maruz kaldıklarında kırmızıya dönerler. Yapraklar bir tür nektar üretirler ve böylece böcekleri çeken bir çiçeği simüle ederler. Yaprakların kenarlarındaki dikenli kıllar, en ufak bir temasa sensörler gibi tepki verir. Ancak yalnızca tekrar tekrar dokunulduğunda yakalama mekanizmalarını tetikler. Esas olarak sinekler, karıncalar ve örümceklerle beslenir.

Mayıs’tan Temmuz’a kadar, sinekkapan bitkisi üzerinde birkaç çiçeğin göründüğü 30 santimetreye kadar bir sap oluşturur. Bunlar üç santimetre kadar çapa sahiptir. Her çiçek beş yeşilimsi sepal ve beş beyaz yapraktan oluşur. Çiçekler, yakalama yapraklarının biraz üzerinde gelişir. Böylece böcekler çiçekleri tozlaştırabilir ve yanlışlıkla tuzaklara yakalanmazlar.

Not: Dionaea muscipula zehirli değildir. Tabiri caizse, böcekler dışında neredeyse hayvan dostu bitkilerden biridir. Bitkinin katlama mekanizmasını elle çok sık tetiklerseniz, bu onun için strese neden olabilir. Beş ila yedi katlama işleminden sonra, yakalama yaprakları ölür.

Sinekkapan Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce, sinekkapan bitkisi doğal ortamında nemli bataklık bölgelerde yaşar. Bu nedenle, yaz aylarında düzenli sulama özellikle önemlidir. Kışın sulama konusunda daha dikkatli olmanız ve miktarı ortam sıcaklığına göre ayarlamanız gerekir. Suyu iyi depolayan ama aynı zamanda gevşek kalan turba açısından zengin bir alt tabakada gelişir. Besinlerini yediği böceklerden alır. Böylece bitkiyi gübrelemenize gerek kalmaz.

İlginizi çekebilir: Bakımı kolay çiçekler listesi

Konum

Sinekkapan bitkisi, cereyan olmayan güneşli, sıcak bir yere ihtiyaç duyar. Yakalama yapraklarının iç kısımlarının parlak kırmızıya dönmesinin ve bitkinin gelişmesinin tek yolu budur. Bitki ne kadar kırmızıysa o kadar sağlıklıdır. Optimum nem nispeten yüksektir ve ideal olarak yüzde 50 ila 80 arasındadır.

Yeni küçük yapraklar oluştuğunda, bitkiyi daha serin kış konumuna taşımanın zamanı gelmiştir. Kışın, ısıtmasız bir odada güneye bakan aydınlık bir pencere idealdir. Kısa süreliğine -10°C’ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Bununla birlikte, sıcaklık dalgalanmaları bitki için iyi değildir. Bu nedenle, kışı 5° ila 10°C arasında bir sıcaklıkta geçirmesi uygundur.

Toprak

Vahşi doğada, Dionaea muscipula nemli, besin açısından düşük ve asitli kumlu veya turba toprağında yetişir. İç mekan kültüründe sadece özel etobur bitkisi toprağı veya saf turba kullanmalısınız. Toprağın pH’ı 3.5 ila 4.5 arasında olmalıdır. İyi bir su tahliyesi sağlamak için, alt tabakayı doldurmadan önce saksının altına bir tabak çanak çömlek parçası yerleştirin. Ek olarak, sinekkapan bitkisi topraktaki kirece karşı aşırı hassastır.

Sulama

Sinekkapanı bitkisi, bir bataklık sakini olarak daima nemli tutulmalıdır. Kökleri her zaman yeterli suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden yukarıdan sulamak yerine, yağmur suyu veya durgun musluk suyu ile saksı tabağından sulanır. Büyüme mevsimi boyunca, saksı tabağı her zaman en az bir parmak genişliğinde suyla doldurulmalıdır Alt tabaka, saksının altındaki drenaj deliklerinden suyu emer. Venus flytrap, sulama suyundaki düşük kireç içeriğiyle bile çok çabuk ölür. Kışın dinlenme döneminde ayda bir sulama yeterlidir.

Gübreleme

Dionaea muscipula, yakalanan böcekler aracılığıyla besin gereksinimlerinizi karşılar ve bu nedenle ayrıca gübrelenmesi gerekmez. Çiçekler ve yeni tuzaklar oluşturmak için besinleri kullanarak avının neredeyse tamamını tüketir. Son derece seçicidir ve her avı kapsamlı bir şekilde kontrol eder. Sinekkapan bitkisini kendiniz beslemek istiyorsanız, canlı karıncalar, sinekler, isopodlar ve örümcekler uygundur.

Saksı Değiştirme

Bu muhteşem iç mekan bitkisi, her baharda yeni bir saksıya ihtiyaç duyar. Bunun için en iyi zaman, bitkinin kış uykusundan yavaş yavaş uyandığı ve daha sıcak bir yere geçtiği Şubat ayının sonundan Mart ayının başına kadardır. Bitkiyi yeni kabına yerleştirmeden önce keskin bir bıçak veya makasla ölü kök kısımlarını çıkarın. Saksı oldukça sığ olabilir ve kökleri aşağı doğru olduğundan, eski kök topu yeni toprakta çok derine ekilmemelidir.

Çoğaltma

Sinekkapan bitkisi, doğru alan verildiğinde insan müdahalesi olmadan çoğalır. Bunun yeterli olmadığında, etçil bitkiyi yaprak kesimleri yoluyla çoğaltabilirsiniz. Köksapın bir parçası ile tabana yakın bir yaprağı kırın. Küçük bir kabı besin açısından zayıf turba-kum karışımı ile doldurun. Kesimi ve alt tabakayı köklenene kadar yağmur suyuyla hafifçe ıslatın. Saksı tamamen köklenmişse, genç bitki normal alt tabakaya nakledilir. Yıllık saksı değişimi sırasında bitkiyi bölmek de mümkündür. Köksapı ayırın ve yeni bir saksıya koyun. Yeni köklerin hızla oluşabilmesi için ilk günlerde iyi sulanmalıdır.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Evde Et Mühürleme ve Pişirme (Video Anlatım)

Pratik bir şekilde kırmızı et pişirme ve mühürleme işlemi için mutlaka ısıyı eşit oranda yayan, demir veya ızgara izli, kalın tabanı olan, ağır bir döküm tavanızın olması gerekiyor.

Et mühürleme işlemi yaparken kesinlikle teflon tava kullanmamanız gerekiyor. Çünkü teflon tavalar yüksek sıcaklıkta kanserojen maddeleri aktif hale getirmektedir.

Evde Et Mühürleme ve Pişirme işleminin en pratik şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için, videoyu izleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com