Bizimle iletişime geçin

Bilim

Aseton Yüze Sürülür mü? Asetonun Cilde Zararları

Oje sökücü olarak kullanılan asetonlar, keskin kokulu, berrak, uçucu ve kolay alevlenebilen bir sıvıdır. Güçlü bir çözücü olan bu madde ile bilgisayar klavyenizi temizleyebilir, mürekkep lekelerinden kurtulabilir, tutkal kalıntılarını çıkarabilir ve hatta tıraş bıçaklarınızı dezenfekte edebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, asetonların cildi temizlemek ve sivilcelerden kurtulmak için yüze uygulanabileceği iddia ediliyor. Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu?

Aseton Yüze Sürülür mü? Asetonun Cilde Zararları

Oje sökücü olarak kullanılan asetonlar, keskin kokulu, berrak, uçucu ve kolay alevlenebilen bir sıvıdır. Güçlü bir çözücü olan bu madde ile bilgisayar klavyenizi temizleyebilir, mürekkep lekelerinden kurtulabilir, tutkal kalıntılarını çıkarabilir ve hatta tıraş bıçaklarınızı dezenfekte edebilirsiniz. Tüm bunlarla birlikte, asetonların cildi temizlemek ve sivilcelerden kurtulmak için yüze uygulanabileceği iddia ediliyor. Peki ama bu iddialar gerçeği yansıtıyor mu?

Aseton, içinde karbon atomlarının bulunduğu 3 çeşit ketondan biridir. Boya ve vernik gibi maddeleri parçalayabilir veya çözebilir. Bu özelliği sayesinde oje sökücülerde, vernik ve boya çıkarıcılarda bulunur. Şirketler ayrıca bu kimyasal maddeyi yünden yağ çıkarmak, ipliğin yapışkanlığını azaltmak, mobilya ve otomobiller için koruyucu kaplamalar yapmak için kullanırlar.

Ciltte Aseton Kullanımı

Oje çıkarıcı olarak aseton kullanmak çoğu zaman güvenli olarak kabul edilse de tek alternatifiniz değildir. Bakınız: Aseton olmadan oje nasıl çıkarılır? Diğer yandan, asetonun cilt üzerindeki olumsuz etkilerine rağmen etkili bir temizleme kabiliyeti olması nedeniyle yağlı ciltlerde ve akne tedavisinde kullanılıyor. Öncelikle asetonun cilde olan sözde faydalarına ve kullanımına göz atalım, ardından yüze aseton sürmek zararlı mı? Sorusunu cevaplandırmaya çalışalım…

Alkol anti-bakteriyel bir maddedir ve aseton cildinizin yüzeyindeki yağları temizleyebilir. Ancak bunların her ikisi de cildinizi kurutur ve yanma hissine neden olur. Dahası, akne ve sivilce üzerinde çok az etkisi vardır. Dermatologlar tarafından önerilmemesine rağmen ne yazık ki çoğu kişi yüzünü asetonla temizlemeyi tercih ediyor.

Çoğu kadın, asetonun ten rengini açtığına, yara izlerini giderdiğine, ve cilt tonunda beyazlatma sağladığına inanıyor. Bu nedenle, çeşitli yüz maskelerine aseton ekliyor veya direkt olarak yüzlerine aseton sürüyorlar. Gerçek şu ki aseton her ne kadar iyi bir boya çözücü olsa da söz konusu kararan cilt olduğunda işe yaramaz. Cilt üzerindeki renk pigmentlerini açmak, güneş lekelerini gidermek veya yara izlerini tedavi etmek konusunda etkisi yoktur.

Asetonun ciltte kullanımına bir başka örnek ise temizleyici olarak yüze sürülüyor olması. Asetonun yağ çözücü etkisi ve temizleme kabiliyeti nedeniyle yüzdeki kiri temizleyerek dezenfektan olarak çalışacağına inanılıyor. Evet, aseton yağı çözebilir ve cildinizi kirden arındırabilir ancak cilde olan zararları düşünüldüğünde, yüz temizliği için aseton kullanmak asla iyi bir fikir değildir.

Az miktarda aseton kullanarak tırnaklardaki ojeyi çıkarmak genel olarak güvenlidir ancak sık ve bol miktarda tırnakların asetona maruz kalması aşağıdaki sorunlara yol açabilir.

 • Tırnak plağı hassasiyetinde artış
 • Tırnak çevresindeki cilt hassasiyeti
 • Tırnak etrafındaki ciltte kuruma
 • Kuruyan tırnak plağı
 • Soyulan ve kırılgan cansız tırnaklar

Asetonun Sağlığa Zararları

Kulağa her ne kadar ilginç gelse de aslında aseton vücut tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir. Vücudumuz her gün yağları keton adı verilen organik moleküllere ayırır. Aseton da üç tip ketondan biridir. Karaciğerimizin ürettiği ketonları vücudumuz yakıt için kullanır. Ancak tüm bunlar, oje sökücü olarak kullandığımız asetonların sağlığımıza zarar vermeyeceği anlamına gelmez. Nitekim, vücutta keton birikimi tehlikelidir ve aseton zehirlenmesine yol açabilir. Tıp dilinde bu olaya ketoasidoz denir.

Tüm bunlarla birlikte, aseton zehirlenmesi oldukça nadir görülen tıbbi bir durumdur. Yani yüzünüzü asetonla sildiyseniz panik yapmanıza gerek yok çünkü vücudunuz doğal olarak büyük miktarlarda asetonu parçalayabilme kabiliyetine sahiptir. Zehirlenmenin meydana gelmesi için vücudunuzun kısa bir süre içinde çok büyük miktarlarda üretim yapması, uzun süreler boyunca aseton solumanız veya içmeniz gerekir. Hafif aseton zehirlenmesi belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Baş ağrısı
 • Konuşma güçlüğü
 • Ağızda tatlı bir tat
 • Koordinasyon eksikliği
 • Nefesin meyvemsi bir şekilde aromatik kokması

Şiddetli aseton zehirlenmesi nadir görülse de hayatı tehdit edicidir. Belirtileri:

 • Kan basıncında düşüklük
 • Derin sersemlik hali
 • Koma

Önemli: Siz veya bir yakınınız yüksek dozda aseton içtiyse kusmaya/kusturmaya çalışmayın. Aseton ağzınızdaki cilde ve yemek borusuna zarar verebilir. Doktorunuz boğazınıza ve midenize bir tüp koyarak midenizi temizleyecektir. Bununla birlikte, aseton vücutta çok çabuk emildiğinden, bu yöntem sadece yutulduktan sonraki ilk saat içinde etkilidir. Bu nedenle, zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

Aseton Cilde Zarar Verir mi?

Aseton tahriş edici bir madde olarak kabul edilir ve bu nedenle şişelerinin üzerinde çoğu zaman ”X” işareti bulunur. Asetonun yüze veya cildin herhangi bir noktasına uygulanması sonucu az miktarda emilim gerçekleşir. Kan dolaşımına karışan bu küçük dozdaki aseton, sağlığı tehdit edecek seviyede bir risk oluşturmaz. Ancak, ciltte kızarıklığa, şişliğe, tahrişe, kaşıntıya ve kuruluğa neden olabilir. Sivilceleri tedavi etmek, yara izlerini geçirmek, yüzünüzü temizlemek, cilt rengini açmak veya güneş lekelerinden kurtulmak amacıyla aseton kullanmayın! Aksi halde, herhangi bir iyileşme görmediğiniz gibi yukarıda sayılan alerjik reaksiyonları yaşayabilirsiniz.

Sonuç:

Aseton her ne kadar vücut tarafından doğal olarak üretilen bir madde olsa da dışarıdan fazla miktarda vücuda alınması zararlıdır. Tırnak üzerindeki ojeyi çıkarmak için kullanımının çoğu zaman risk oluşturmaz ancak uzun süre solunması, içilmesi, uzun süre veya yüksek miktarda cilt ile temas ettirilmesi zararlıdır. Direkt olarak içilmesi aseton zehirlenmesine, cilt ile uzun süreli teması ise cilt tahrişine neden olur. Bu nedenle, yüze aseton sürmek dermatologlar tarafından tavsiye edilmez.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Makyaj Temizleme Suyunu Evde Nasıl Yaparız?

Makyaj Temizleme Suyunu Evde Nasıl Yaparız?

Çirkin kadın yoktur sadece bakımsız kadın vardır! E tabi bu bağlamda günümüz kadınlarının vazgeçilmezi makyaj. Makyajlı uzun ve yorucu bir günün ardından makyajı temizlemeden yatılmaması gerektiğini artık söylememize bile gerek yok sanırım. Bu temizlik için çeşitli temizleme losyonları kolayca temin edilebiliyor.

Ancak ”makyaj zaten kimyasal bir ürün, bari temizlediğimiz suyu kendi evimizde üretelim” diyorsanız işte bu yazımız tam size göre.

İşte basitçe temin edebileceğiniz malzemeler;

 • Yarım çay bardağı sızma zeytinyağı
 • Yarım çay bardağı gülsuyu

Zeytinyağı ve gülsuyunu karıştırdıktan sonra, makyaj temizleme pamuğu ile cildinizi çok bastırmadan temizleyin. Bu karışımla hem yumuşacık tene sahip olacaksınız hemde uzun süre yüzünüzde kalan makyajdan arınmış olacaksınız.

Küçük iki hatırlatma, zeytinyağı ile gülsuyu sürekli karışım içinde durmayacağından her kullanımdan önce karıştırmanız gerekir. Ayrıca eğer yağlı bir cilde sahipseniz, yüzünü bol su ile yıkayıp yağdan arındırmalısınız.

Güzel ve bakımlı günler.

Okumaya devam et

Bilim

Cilt Çatlaklarından Korunma Yöntemleri

Cilt Çatlaklarından Korunma Yöntemleri

Özellikle kadınlarda görülen cilt çatlakları yaz ayları yaklaştıkça bikini giymek isteyen kadınların keyifsiz bir tatil geçirmesine neden olabiliyor. Genellikle doğum ertesi, obezite sonrası kilo verme, hormomal değişimler gibi etkenlerden dolayı oluşan bu çatlaklar karın, göğüs, kalça ve bacak bölgelerinde yoğun olarak görülebiliyor.

Cilt çatlaklarının genel olarak genetik olduğu söylensede, açık tenli bayanların bu nahoş çatlaklara önlem alınmadığı takdirde sahip olması içten bile değil.

Cilt çatlaklarını önlemek için ne yapmalı?

 • Sporu hayatımızın bir parçası haline getirmeli, spor salonuna gitme lüksümüz yoksa bile düzenli yürüyüşü alışkanlık haline getirmeliyiz.
 • Düzenli beslenme birçok rahatsızlığın önleyicisi olduğu gibi çatlaklardan korunma yöntemlerinden biridir. Fazla kilo alma ve verme cilt çatlaklarının ana etkenlerinden olduğu unutulmamalıdır.
 • Su tüketimi pürüssüz canlı bir ciltte önemli rol oynar. Unutmayalımki susuz kalmış, kuru topraklar çatlamaya mahkumdur.
 • Günde 1 kere nemlendirici kremlerle cildimize masaj yaparak cildimizin esneme kapasitesini maksimum seviyeye çıkarmış oluruz.

Okumaya devam et

Bilim

Cilt Bakımında Vazelinin Yeri

Cilt Bakımında Vazelinin Yeri

Jelimsi kaygan yapısı ile bir çok derdimize derman olan vazelin kozmetik sektörünün belkide en eski yapı taşlarından. Bir petrol yan ürünü olarak şans eseri keşfedilen vazelin, yumuşatan ve cildi besleyen etkisiyle kadınların vazgeçilmezi. İşte vazelinin çeşitli kullanım alanları ve fayladaları;

 • Cildi nemlendirir, parlak bir görünüm kazandırır
 • Tırnakları sağlamlaştırıp daha canlı görünmesini sağlar
 • Saçlardaki kırıkların ve solgun görünümün çaresidir
 • Göz altı kırışıklıklarından kurtulmak amacıyla gece yatmadan önce az miktarda sürülürse fayda sağlar
 • Dudakların çatlamasını önler
 • Topuklardaki çatlakların devasıdır
 • Düzenli kullanımda kaş ve kirpiklerin dökülmesini engeller ve besler

Bunların yanı sıra hayatımızı kolaylaştıran vazelinin diğer kullanım alanları;

 • Deri kıyafetlerinizin daha parlak görünmesini sağlar
 • Evde saçlarınızı boyamadan önce, boyanın bulaşma ihtimali olan yerlere sürerek önlem alabilirsiniz
 • Aracınızın göğüs kısmı için oldukça ideal bir parlatıcıdır
 • Suda çözülmeyen yapısıyla güneş kremi alternatifi olabilir
 • Kaydırıcı özelliği sayesinde sıkışan cisimleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Hatta çıkarmakta zorlandığınız yüzüğünüzü vazelin yardımıyla basitçe çıkarmanız mümkün.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com