Bizimle iletişime geçin

Kültür

Aşk, İhtiras, Entrika ve Tarih: Severek İzleyeceğiniz 30 Dönem Filmi

Dönem filmleri genelde tarihten esinlenilerek oluşturulmuş kurgu yapımlardır. Sanatsal değeri yüksek, başarı anlatımlarının yanında dekoruyla ve kostümleriyle ilgi çeken bu filmler genelde orta çağı ya da öncesini anlatır. Fakat 1900’ler sonrasını, hatta yakın tarihi anlatan dönem filmleri de zamanla artmaktadır. Özellikle tarihe, geçmişe tutku duyanlar için dönem filmleri bir vazgeçilmezdir.
Seyircisini adeta anlattığı dönemin içine çeken bu tarih filmleri dünyayı, geleceği ve insanlığı daha iyi anlamamızı sağlar. Dönem filmleri belgesel değildir, gerçeği anlatma yükümlülüğü olmayan filmlerdir. Bu yanıyla genelde belgeseller ile karıştırılır. Bu yüzden dönem filmlerini eleştirirken kurgusal hikayeler olduğunu unutmamalıyız.
Dönem filmleri 2020 yılında da dünya genelinde ilgi görmeye devam etmektedir. Her yıl bu alanda önemli yapımlar kendini göstermekte ve başarılı ödüllere layık görülmektedir. Aşk, ihtiras, entrika, taht savaşları ve buram buram tarih kokan en iyi dönem filmleri sizler için listelendi!

1) Love & Friendship (2016) | IMDb: 6,4

Film, Jane Austen’in Love & Friendship adlı romanından ismini alırken konusu da yazarın Lady Susan adlı eserine dayanıyor. Dul bir kadın olan Susan’ın, kendisi ve kızına ideal eşleri seçmeye çalışmasını anlatan filmin asıl konusu, erkeklerin kadınlar karşısındaki tutumları ve zayıf karakteridir. Eski aşklar bir başkaydı diyenler için, bu modern uyarlama görüntü kalitesi ve Austen’in hikayesiyle harika bir birleşim oluşturuyor.
Tür: Komedi, Dram
: 6,4 Rotten Tomatoes: %97 Google: %70

2) Shakespeare in Love – Aşık Shakespeare (1998) | IMDb: 7,1

Film Londrada ve 1590’lı yıllarda geçiyor. Ünlü yazar William Shakesepare’in başarısı artık herkes tarafından kabul görmüş ve büyük eserler beklenmektedir. Bu sırada Shakesepare’e inanmayan tek kişi ise kendisidir… Yaşadığı baskı altında bunalan ve yaratıcılığını kaybettiğini düşünen oyun yazarının tam da bu sırada karşısına Viola adlı bir kadın çıkar. Bu güzel kadın karşısında büyülenen Shakesepare, aşktan aldığı ilhamla tekrar yazmaya başlar ve altın günlerine geri döner. Yüzyıllardır eserleriyle adından söz ettiren bu ünlü yazarın aşık hallerini konu alan filmin kadrosu da son derece zengin.
Tür: Romantik, Dram
: 7,1 Rotten Tomatoes: %92 Google: %84


3) The Other Boleyn Girl – Boleyn Kızı (2008) | IMDb: 6,7

Aşk ve siyaset… Yüzyıllardır üstesinden gelemediğimiz ve uğruna büyük kavgalar hatta savaşlar verilen iki kavram. Bu filmde de aynı anda krala aşık olan iki kardeşin hikayesi konu alınıyor. Birbirinden oldukça farklı karakterlere sahip olan iki kız kardeşin savaşını izleyeceğimiz bu filmde aşkın gücü hat safhada. Biri asi ve kurallara eğmeyen bir yapıda diğeri ise babasına asla karşı gelemeyen bu kardeşlerin eski bir dönemde geçen heyecanlı hikayesini izlemelisiniz.
Tür: Romantik, Dram
: 6,7 Rotten Tomatoes: %43 Google: %90


4) Cyrano de Bergerac (1990) | IMDb: 7,5

Oldukça başarılı bir silahşör olan Cryano de Bergerac karşısında tüm rakipleri korkudan titremektedir. Kılıcı kadar keskin bir zekaya sahip olan Bergerac, ayrıca şiirle de iç içedir ve günlük konuşmalarında bile adeta şiir okumaktadır. Bu korkusuz ve romantik bir silahşörün kadınlarla arasındaki tek engel ise takıntı haline getirdiği devasa burnudur. Roxanne isimli genç ve güzel bir kadına aşık olan Bergerac, özgüvensizliği yüzünden kadına açılamaz. Bu sırada silahşörlerin arasına yeni katılan Christian’ın da Roxanne’den hoşlandığını görür ve ona yardım etmeye karar verir. Onun yerine şiirler yazarak güzel kadının aşkını Christian için kazanır. Bu karmaşık, dramatik ve romantik hikayenin devamını merak ediyorsanız filmi mutlaka izleyin.
Tür: Romantik, Dram
: 7,5 Rotten Tomatoes: %100 Google: %87

5) Remains of the Day – Günden Kalanlar (1993) | IMDb: 7,9

Dönem filmleri arasında bir kült olan bu yapım, İkinci Dünya Savaşı’nın başlamak üzere olduğu günlerde İngiltere’de geçiyor. Darlington Malikanesi’nde baş uşak olarak çalışan ve oldukça disiplinli olan James Stevenson, diğer çalışanları otoriter tavırlarıyla bastırmıştır. Her şey Stevenson’ın istediği gibi giderken malikaneye yeni bir aşçı gelir. Miss Kenton adındaki bu kadın aşçı ve Stevenson oldukça zıt karakterlerdir. Çok geçmeden, bu nazik ve tatlı kadın ile baş aşçı arasında oluşan kıvılcımlar, dönemin zor şartlarına rağmen alevlenmeye başlayacaktır.
Tür: Romantik, Dram
: 7,8 Rotten Tomatoes: %95 Google: %86


6) Mother Joan of the Angels (1961) | IMDb: 7,7

İlginç bir olay örgüsüne sahip olan bu film 17.Yüzyılda geçmektedir. Film ayrıca eski bir drama ve korku filmi olarak da görülebilir. Manastırdaki rahibelerin içlerine şeytan girdiğine inanılmaktadır ve konuyla ilgilenmesi için bir rahip görevlendirilir. Rahip, sorunun kaynağını bulmak için halkla görüşür ve olaylar gelişmeye başlar. İnsanların doğasındaki şeytana ve dönemin şartlarına tanıklık etmek için filmi izleyebilirsiniz.
Tür: Korku, Dram
: 7,7 Rotten Tomatoes: %83 Google: %80


7) The New World – Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi (2005) | IMDb: 6,7

Filmde, 17. Yüzyılın başlarına John Smith ile Kızılderili reisinin kızı Pochahontas arasındaki efsanevi aşka tanık oluyoruz. Kolonilerle düşmanlık yaşayan Kızılderililer ve aradaki ciddi kültür farkına rağmen birbirlerini seven bu iki gencin önünde ciddi engeller vardır. Yine de engel tanımayarak sınırları zorlayan ve neredeyse tarihi değiştiren bu hikayeye de bir bakın deriz.
Tür: Romantik, Drama
: 6,7 Rotten Tomatoes: %63 Google: %81

8) The Duchess – Düşes (2008) | IMDb: 6,9

Film 18.Yüzyılda geçiyor. Georgiana Cavendish, güzelliğiyle tanınan ve döneminin en havalı kadınları arasında yer alan bir düşeştir. Ancak evli olmasına rağmen yasak aşk yaşaması, müsrif hareketleri ve politikaya müdahale etmesiyle hızlı bir düşüş yaşar ve itibarını kaybeder. Düşesin hikayesinden kocası, aşkı, en iyi arkadaşı Leydi Bess Foster’da nasibini alacak ve ciddi bir karmaşa yaşanacaktır.
Tür: Dram, Tarihî Kurgu
: 6,9 Rotten Tomatoes: %62 Google: %90


9) La Marseillaise (1938) | IMDb: 7,1

Dönem filmleri için bir klasik olan La Marseille, şimdinin Fransız milli marşıdır ve Fransız Devrimi sırasında köylülerin toplanma şarkısından günümüze gelmiştir. Fransız Devrimi’nin ilk zamanlarını, monarşiyi devirmek için harekete geçen halkı ve sonunda 14. Louis’in çöküşünü izleyeceğiniz bu film ile tarihe tanıklık edeceksiniz. Dönem için oldukça önemli roller üstlenen insanlara dikkat çeken filmde, ayrıca binlerce oyuncu yer almaktadır.
Tür: Dram, Tarihi drama
: 7,1 Rotten Tomatoes: %78 Google: %74


10) The Draughtsman’s Contract – Ressamın Kontratı (1982) | IMDb: 7,3

Film, 17.Yüzyıl İngiltere’sinde geçiyor ve olaylar, kibirli bir ressam olan Bay Neville’nin etrafında gelişiyor. Barok ressamlarının eserlerinin yer aldığı film, dönemin ruhunu oldukça iyi yansıtıyor ve polisiye özelliği de taşıyor. Şaşalı bir malikanenin sahibi olan Bayan Herbert, Neville’yi işe alarak evinin 12 resmini çizmesini istiyor. Bu konuda bir sözleşme yapan ikilinin sözleşmesinde cinsel konulara da yer veriliyor. Film, zekasına fazla güvenen ressamımızın entrikalara kurban gitmesini ve birçok gizemi konu ediniyor.
Tür: Dram, Gizem
: 7,3 Rotten Tomatoes: %100 Google: %86

11) Amadeus (1984) | IMDb: 8,3

Amadeus, 18. yüzyıl müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart ve daha az yetenekli ama kraliyet bestecisi Antonio Salieri arasındaki ilişkiye odaklanan bir başyapıttır. Amadeus, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlanmış Senaryo ve F. Murray Abraham’ın En İyi Erkek Oyuncusu olmak üzere sekiz Akademi Ödülü kazanmıştır. Ayrıca en iyi drama dahil olmak üzere dört de Altın Küre Ödülü kazanmıştır.
Tür: Dram, Tarih
: 8,3 Rotten Tomatoes: %93 Google: %89


12) Atonement – Kefaret (2007) | IMDb: 7,8

Ian McEwan’ın aynı adlı Kefaret romanından sinemaya uyarlanan filmin başrolünde Keira Knightley ve James McAvoy yer almaktadır. 1935’te 13 yaşındaki Briony Tallis ve ailesi konaklarında zenginlik içinde ayrıcalıklı bir yaşam sürdürmektedirler. Bir yaz günü Briony, ailenin hizmetlisinin eğitimli oğlu Robbie Turner ve ablası Cecilia’nın yakınlaşmasına tanık olur. O günden sonra bu üç genç insanın hayatı tahmin bile edemeyecekleri boyutta değişecektir.
Tür: Romantik, Savaş Filmi
: 7,8 Rotten Tomatoes: %83 Google: %90


13) Elizabeth – Kraliçe Elizabeth (1998) | IMDb: 7,4

1998 yapımı bu film 1550’lerde geçer ve İngiltere kraliçesi I. Elizabeth’in hayatını konu alır. Entrikalarla çalkalanan İngiltere’de Katolik Kraliçe Mary’nin ölümünün ardından, tahta Protestan olan ve kız kardeşi Mary tarafından 16. Yaşındayken sürgün edilen Elizabeth geçer. Katolik bir ülkenin başına geçen Elizabeth kilise entrikalarından, erkek egemen yönetici sınıfa kadar birçok konuyla savaşmak durumundadır. Küçük bir kızken 45 yıl boyunca ülkeye hükmeden güçlü bir yöneticiye dönüşen I. Elizabeth’e ise muhteşem oyunculuğuyla Cate Blanchett hayat vermektedir.
Tür: Dram, Tarih
: 7,4 Rotten Tomatoes: %82 Google: %79

14) The Great Gatsby – Muhteşem Gatsby (2013) | IMDb: 7,2

Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald’ın aynı isimli romanından uyarlanan Muhteşem Gatsby, gizemli, parti veren bir milyoner olan Jay Gatsby ve yazar olan komşusu Nick Carraway arasında yaşananlar üzerine şekilleniyor. Aşk, ihanet, bencillik, dostluk gibi pek çok duygunun işlendiği film, Nick Carraway’in psikiyatristine Gatsby’nin saplantılı hikayesini anlatmasıyla başlıyor. 3D çekilen filmin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan gibi isimler yer almıştır, yönetmenliğini ise eşsiz yaratıcı Baz Luhrmann üstlenmiştir.
Tür: Dram, Romantik
: 7,2 Rotten Tomatoes: %48 Google: %91


15) A Fortunate Man – Şanslı Per (2018) | IMDb: 7,2

Şanslı Per’de zengin ve fakir, Hıristiyan ve Yahudi gibi sosyal ve kültürel çatışmaların yoğun olduğu bir dönemde yaşayan, yetenekli ve zeki bir genç olan Lykke Per’in hayalleri, hırsları ve hataları anlatılmaktadır. 1880’lerin Kopenhag’ında geçen film, Nobel ödüllü yazar Henrik Pontoppidan tarafından yazılmıştır.
Tür: Dram
: 7,2 Rotten Tomatoes: %80 Google: %91


16) Eve Dönüş (2006) | IMDb: 6,8

İkisi de işçi olan Mustafa ve karısının siyasetle hiçbir ilgileri yoktur. Onlar evlerinde televizyonları, çocuklarıyla mutlu yaşarlarken dışarıda her gece çatışmalar olmaktadır. Bir sabah ise darbe haberleriyle uyanırlar. Mustafa da sokaktaki çatışmalar duracak, güvenlik sağlanacak diye durumdan memnundur, hatta her tutuklamanın bir sebebinin olduğuna inanmaktadır. Ancak bir gün Mustafa, Şehmuz kod adlı siyasi sorumlu olduğu gerekçesiyle gözaltına alınır ve 22 gün boyunca işkenceye uğrar.
Tür: Drama
: 6,8 Google: %78

17) Sarajevo – Saraybosna (2014) | IMDb: 6,7

Avusturya Arşidük’ü Franz Ferdinand 28 Haziran 1914’te eşi Sophie ile Saraybosna’da bir gezintideyken suikasta uğrayarak öldürülüyor. Filmde ise, Birinci Dünya Savaşı’nın başlama nedenlerinden de olan bu olay ve o dönemde yaşanan diğer tarihi olaylar ele alınmıştır. Avusturya yapımı filmin yönetmenliğini Andreas Prochaska üstlenmiştir.
Tür: Tarih, Dram
: 6,7 Google: %91


18) Gun City – La sombra de la ley – Silah Şehri (2018) | IMDb: 6,3

1921’de İspanya’da polisler ve anarşistler arasında sokak çatışmaları yaşanmaktadır ve bu sırada iç savaş çıkarabilecek kadar güçlü silahların olduğu bir askeri tren çalınmıştır. Askeri trenin çalınmasından sorumlu olanların tutuklanmasına yardımcı olmak için Barselona’ya Anibal Uriarte isimli bir dedektif gönderilmesiyle yaşanan olaylar anlatılmaktadır. 2018 Fransa, İspanya yapımı filmin yönetmenliğini yapan isim ise Dani de la Torre’dır.
Tür: Gerilim
: 6,3 Rotten Tomatoes: %67 Google: %88


19) Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006) | IMDb: 7,5

Pek çok Ramazan eğlencesinde kurulan sahnelerde sahnelenen Hacivat ve Karagöz bu kez beyaz perdede izleyici ile buluşuyor. 2006 yılında vizyona giren filmin senaristliğini Levent Kazak yaparken yönetmen koltuğuna Ezel Akay oturur. 14. yüzyılda Bursa’da geçer hikâye. Karagöz ve Hacivat’ın hem kendi aralarında hem de başkalarıyla girdikleri iğneleyici atışmalar başlarını derde sokar. Devletle de araları bozulan kahramanlarımız neler yaşayacak?
Tür: Drama, Komedi
: 7,5 Rotten Tomatoes: %80 Google: %89

20) Elisa & Marcela (2019) | IMDb: 6,5

Dönem filmleri ve dönem dizileri alanında iddialı ola Netflix’in yapımı Elisa ve Marcelaü 1901 yılında İspanya’da evlenen bir lezbiyen çifti konu alır. İspanya’da bilinen ilk eşcinsel evliliktir ve 2005 yılında İspanya’da eşcinsel evliliği yasal hale gelir. Elsa erkek kılığına girerek yerel kiliselerden birini kandırarak Marcela ile evlenir. Toplumsal cinsiyet rolleri ve dayatmaları yüzyıllardır var. Ancak aşk, tutku ve sevgi hiçbirini dinlemeden her dönemde yaşanmaya devam ediyor.
Tür: Romantik, LGBT
: 6,5 Rotten Tomatoes: %33 Google: %95


21) Emma (2020) | IMDb: 6,8

Jane Austen’ın aynı adlı ünlü romanından uyarlanır. Evliliğe karşı olan, İngiltere’de zengin bir aileye mensup Emma Woodhouse babası ile birlikte bir köyde yaşar. Annesini küçük yaşta kaybeden Emma ona iyi davranan bir bakıcı tarafından büyütülür. Asla evlenmeyeceğini her fırsatta dile getirirken Bay Knightley’e olan aşkının farkına varır.
Tür: Romantik, Dram
: 6,8 Rotten Tomatoes: %86 Google: %79


22) Land and Freedom – Ülke ve Özgürlük (1995) | IMDb: 7,6

1995 yılında yapılan filmin yönetmeni Ken Loach ve senaristi Jim Allen’dir. İspanya’daki iç savaş esanasında Livirpool’dan İspanya’ya savaşmaya giden bir komünistin yaşamı anlatılır. İspanya’da yaşanan savaş local değil globaldir. İngiliz komünistin bunu anlaması uzun sürmez. İdeolojik çelişkilerle ayrılan tarafları aralarında kalan bir yaşlı kadın şöyle uyarır: “Birbirinizi öldürmek yerine faşistleri öldürün!” Bazı sahneler pek çok siyaset bilimci tarafından anarşizm ve komünizm arasındaki atışmayı çok iyi anlattığı için derslerde kullanılır.
Tür: Savaş Filmi, Dram
: 7,6 Rotten Tomatoes: %77 Google: %86

23) Stage Beauty – Sahne Güzeli (2004) | IMDb: 7,1

17. yüzyıl İngiltere’sinde kadınların sahneye çıkmaları yasaktır. Kadın rollerini, kadın kılığına giren erkekler oynar. Ancak aynı oyunları aynı karakterlerin oynaması pek çok insan tarafından sıkıcı bulunur. Bu insanlardan birisi de Kral II. Charles’dir. Bu yüzden kadınların sahneye çıkabilmeleri önündeki engeli kaldırır. Kadın kılığına giren en ünlü erkek oyuncu Edward Ned bu durumdan en çok rahatsız olanların arasındadır. Kostüm dikerken minik rollerde oynayan Maria ise bu durumdan faydalanarak sahneye çıkar.
Tür: Drama, Romantik
: 7,1 Rotten Tomatoes: %64 Google: %83


24) Belle (2013) | IMDb: 7,3

Senaristliğini Misan Sagay’ın yaparken yönetmen koltuğuna Amma Asante oturur. Gerçek bir öyküye dayanan filmin baş kahramanı Dido adında melez bir kadındır. Hikaye 18. yüzyıla aittir. Dido’nun aristokrat olan amcasının ve eşinin onu ayrıcalıklı bir şekilde büyütmesine ragmen Dido’nun ten rengi sosyal konumunda sorunlar çıkarır. İdealist bir avukata aşık olan Dido’nun sürükleyici hikayesi size bekliyor.
Tür: Dram, Romantik
: 7,3 Rotten Tomatoes: %84 Google: %90


25) Motorcycle Diaries – Motosiklet Günlükleri (2004) | IMDb: 7,8

Ernesto ve Alberto adlı iki genç 1950 yılının başlarında bir motosiklet ile Buenos Aires’ten yola çıkarlar. Ancak motosikletleri onları yarı yolda bırakır. Mecburen otostop ile yollarına devam eden iki genç Latin Amerika’nın daha önce hiç görmedikleri bir yüzüyle karşılaşırlar. Gördükleri adaletsizlikler ve yolsuzluklar karşısında yola çıktıkları gençlerden çok daha farklı kişilere dönüşürler. Bu motosiklet yolculuğu sadece iki gencin hayatını değil tüm Latin Amerika’nın tarihini değiştirir.
Tür: Dram, Macera
: 7,8 Rotten Tomatoes: %83 Google: %87

26) The Kings Speech – Zoraki Kral (2010) | IMDb: 8,0

Oscar’da 12 dalda aday gösterilip, En iyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri başta olmak üzere toplam 4 ödül alan filmin yönetmenliğini Tom Hooper üstlenir. Başarılı film İngiliz Kraliyet ailesini konu alır. VI. George kekemedir ve bu kekemeleği yenmek için çok çalışır. Halka hitap etmesi bu yüzden çok zordur. Yardımına Avustralyalı therapist Lionel Logue yetişir.
Tür: Dram, Tarih
: 7,8 Rotten Tomatoes: %95 Google: %91


27) The Last of the Mohicans – Son Mohikan (1992) | IMDb: 7,7

James Fenimore Cooper’ın romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Michael Mann yapar. Yönetmenlik kariyerinin en önemli filmlerinden biridir. 18. yüzyılda Fransız ve İngiliz askerleri, Kuzey Amerika’nın kontrolü için savaşır. Kızılderililer ve yerleşimciler ise bu savaşın ortasında kalır. Yerleşimcilerden Cora ve kız kardeşi Alice’in bu esnada başlarına kötü olaylar gelir. Onları ise Şahingöz adında bir Kızılderili kurtarır. Bu Kızılderili ise aslen bir yerleşimcidir, çok küçükken ailesi öldüğü için son Mohikanlar Şahingöz’ü yanlarına alarak büyütür.
Tür: Savaş Filmi, Macera
: 7,7 Rotten Tomatoes: %95 Google: %90

28) Amazing Grace – Özgürlüğün Şarkısı (2006) | IMDb: 7,4

En büyük hayali köle ticaretini yok etmek olan dinci siyasetçi Christian William Wilberforce’un hayatı konu alınır. Yüzyılın sorunu olan köle ticaretini bitirmek için çalışırken en büyük desteği şair John Newton’dan görür. Köle ticaretinden büyük paralar kazanan kurumlar vardır ve William’a bu yolda zorluk çıkarırlar. Ancak William tüm bu zorluklara rağmen mücadelesini sürdürür. Filmin yönetmenliğini Michael Apted yaparken başrollerde Loan Gruffudd ve Albert Finney yer alır.
Tür: Dram, Tarih
: 7,4 Rotten Tomatoes: %68 Google: %88


29) Jane Eyre (2011) | IMDb: 7,3

Jane Eyre 10 yaşında öksüz kalır ve kendine köle gibi davranan halası tarafından katı disiplinli yatlılı bir okula yollanır. Bu yatılı okuldan mezun olduktan sonar yine aynı okulda kalarak öğretmenlik yapmaya başlar. Daha sonra Edward Rochester adında birinin malikanesinde çocuklarına mürebbiyelik yapmaya başlar. Rochester ile dostluğu günden güne bir aşka dönüşür. Ancak Jane Eyre henüz Rochester’in korkunç sırrından haberdar değildir. Jane Eyre erkek egemen bir toplumda bir kadın olarak tek başına ayakta kalmaya çalışır.
Tür: Romantik, Dram
: 7,3 Rotten Tomatoes: %84 Google: %91

30) The Age of Innocence – Masumiyet Yaşı (1993) | IMDb: 7,2

19. yüzyıl Amerika Birleşik Devletleri’nde New York’tayız. Şehrin yüksek sosyetesine mensup bir avukatın karışık aşk hayatını konu alır film. Kocasından yeni ayrılmış bir kadına aşık olur avukat. Ancak aşık olduğu kadın, adamın nişanlısının kuzenidir. Tüm bu karmaşanın içinden nasıl çıkacak?
Tür: Romantik, Dram
: 7,2 Rotten Tomatoes: %83 Google: %84
Dönem filmleri dışında ve listelerimize de göz atabilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Yalnızca Senaryosuyla Değil, Mekanı ve Müzikleriyle de İlgi Çeken 11 Film

Bazı filmler vardır ki çekildikleri mekanlar ve müzikler sebebiyle uyandırdıkları hislerle insana keşke ben de orada olsam dedirtirler. Sizler için enstrümental müzikleri, pastel tonları, tarihi ve doğal mekanlarıyla izleyicilerine iç çektiren birkaç filmi listeledik. İyi seyirler diliyor ve sizin de bu tarz önerilerinizi yorumlara bekliyoruz.

1) Call Me by Your Name – Beni Adınla Çağır (2017)

IMDb: 7,9
“Beni Adınla Çağır”, 2007 yılında André Aciman’ın aynı adla çıkardığı romanından uyarlanmış ve filmin yönetmenliğini Luca Guadagnino üstlenmiştir. İtalya’nın Crema bölgesinde çekilen bu romantik drama filminin, mekanları kadar müzikleri de beğeni topladı. Adeta filmin içine girme isteği uyandıran ve homofobiye karşı ufak çaplı bir savaş açan bu filmi izlemeden geçmeyin.


2) Talented Mr.Ripley – Yetenekli Bay Ripley (1999)

IMDb: 7,4
Özellikle İtalya’da çekilen sahneleriyle akıllarda kalan “Yetenekli Bay Ripley”, Patricia Highsmith’in 1955 yılında aynı isimle yazmış olduğu romandan Anthony Minghella tarafından uyarlandı ve yönetildi. Her ne kadar psikolojik gerilim türünden ve biraz “creepy” bir yapım olsa da izleyiciye keşke ben de orada olsam dedirtmeyi başaran filmler arasında yerini aldı.


3) Amelie (2001)

IMDb: 8,3
Fransız yapımı bir romantik komedi olan Amélie’nin başrolünü Audrey Tautou ve yönetmenliğini Jean-Pierre Jeunet üstlenmiştir. Fransa’nın Montmartre bölgesinde geçen film, eğlendirirken hüzünlendirmeyi ve düşündürmeyi de ihmal etmiyor.


4) Grand Budapest Hotel – Büyük Budapeşte Oteli (2014)

IMDb: 8,1
“Büyük Budapeşte Oteli”, yönetmen Wes Anderson’ın Stefan Zweig’ın notlarından esinlenilerek uyarladığı filmdir. Başrolünde Ralph Fiennes bulunan bu film rengarenk sahneleri ve eğlenceli anlatımıyla izleyicilerinden beğeni toplamıştır.


5) Great Gatsby – Muhteşem Gatsby (2013)

IMDb: 7,2
“Muhteşem Gatsby”, 1925 tarihli F. Scott Fitzgerald romanından uyarlanmış ve yönetmenliğini Baz Luhrmann yapmıştır. Filmin konusu baş rollünde yer alan Leonardo DiCaprio’nun yani Gatsby’nin geçmişi ve ihtişamlı hayatı çevresinde dönen olaylardan oluşmaktadır. Film çekildiği mekanların yanı sıra müzikleriyle de ilgi çekmektedir.


6) Big Fish – Büyük Balık (2003)

IMDb: 8,0
“Büyük Balık”, yönetmenliğini Tim Burton’ın üstlendiği film, bir babanın oğluna anlattığı inanılmaz hikayeleri konu edinmiştir. Fantastik drama türündeki film verdiği minik mesajlar, eğlenceli hikayesi ve Tim Burton’ın garip tarzı sayesinde izleyicilerinden beğeni toplamıştır.


7) Eat, Pray, Love – Ye, Dua Et, Sev (2010)

IMDb: 5,8
Julia Roberts’in baş rolünü üstlendiği film Elizabeth Gilbert’in kendi hayatını yazdığı kitabından uyarlanmıştır. İtalya, Hindistan ve Bali’de geçen film gerçekten adı gibi yemek yemek, dua etmek ve sevmekten oluşuyor.


8) Breakfast at Tiffany’s – Çılgınlar Kraliçesi (1961)

IMDb: 7,7
Yalnızca mekan ve müzikleriyle değil Türkçe’ye ilginç çevirisiyle de dikkat çeken bu film Audrey Hepburn ve George Peppard’ın başrolde oynadığı ikonik filmlerden biridir. Çılgın ve güzel bir New Yorkerın eğlenceli hayatını anlatan film verdiği mesajlar, çekildiği sokaklar ve özellikle Hepburn’ün Moon River şarkısını söylemesiyle ölümsüzleşmiştir.


9) Love Me If You Dare – Cesaretin Var mı Aşka? (2003)

IMDb: 7,6
Orijinal ismiyle “Jeux d’enfants” Marion Cotillard ve Guillaume Canet’in başrolü paylaştığı komedi ve dram türündeki filmdir. İlginç hikayesi bazı izleyilerini rahatsız etmiş olsada mekan, müzik ve çocuksu havasıyla bu listeye girmeyi kesinlikle hak ediyor.


10) Spirited Away – Ruhların Kaçışı (2001)

IMDb: 8,6
Biraz da çizgi olsun diyenler için Hayao Miyazaki’den “Spirited Away” iç ısıtan mekanları, ses efektleri, müzikleri ve yaratıcı hikayesiyle bu listeye girebilecek animeler arasında yerini alıyor.


11) A Trip To The Moon – Ay’a Seyahat (1902)

IMDb: 8,2
Hazır mekanlardan bahsetmişken aya gitmemek olmaz! Yalnızca 15 dakikalık bu filmi de görmeden geçmeyin diye bonus olarak ekledik. Orijinal ismiyle “Le Voyage Dans La Lune” hem fransız hem de dünya sinemasında devrim niteliği taşımaktadır. Jules Verne’nin Ay’a Seyahat’i ve H. G. Wells’in Aydaki İlk İnsanlar’ından Georges Méliès tarafından uyarlanarak çekilmiştir. Méliès renkli kalemlerle filmin bazı bölümlerini boyayarak yalnızca ilk bilim kurgu filmini değil ilk renkli filmi de yaratmıştır.

Okumaya devam et

Kültür

Kemal Sunal Filmografisi: Kemal Sunal Filmleri ve Karakterleri

Kemal Sunal filmleri seyirci ile buluşmadan yıllar önce Kemal Sunal sanat hayatına tiyatro ile başlar. Ardından yönetmen Ertem Eğilmez tarafından fark edilir ve sinema filmlerinde rol almaya başlar. Oynadığı filmlerde saf ve iyi kalpli karakterleri canlandıran Kemal Sunal, yediden yetmişe pek çok insanın hayatında yer eden bir sanatçıdır.
kemal sunal filmleri
Yaklaşık 30 yıllık sanat hayatına pek çok film ve tiyatro oyunu sığdıran Kemal Sunal 2000 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybeder. “Gülen Adam” lakabıyla anılan Kemal Sunal’ın tüm filmlerini ve karakterlerini kronolojik olarak sıraladık.

Tatlı Dillim (1972) | IMDb: 7.2

tatlı dilim
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Filiz Akın, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Münir Özkul
Tarık Akan’ın oynadığı Ferit karakteri en büyük tutkusu basketbol oynamak olan bir tıp öğrencisidir. Maçlardan önce dinlenmek ve antreman yapmak için bir köye kamp yapmaya giderler. Çapkınlığıyla bilinen Filiz, burada Filiz Akın’ın canlandırdığı Emine karakterine aşık olur. Öğretmen olan Emine ile evlenir. Ferit’in İstanbul’dan gelen arkadaşları onu alarak İstanbul’a getirir. Ferit burada Emine’yi unutur ve eski yaşamına geri döner. Ancak Emine, Ferit’e hayatının dersini vermek için çalışmaya başlar. Şehirli ve bakımlı bir kadın olarak Ferit’in karşısına tekrar çıkar. Bu film Kemal Sunal için çok önemlidir. Bir tiyatro oyuncusu olan Kemal Sunal’ı fark eden Ertem Eğilmez bu filmde ona da yer verir. Tatlı Dillim Kemal Sunal’ın rol aldığı ilk filmdir.

Oh Olsun (1973) | IMDb: 7.2

oh olsun
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Hale Soygazi, Hulusi Kentmen, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Metin Akpınar, Adile Naşit
Fehmi Haznedar üç oğlu olan zengin bir fabrikatördür. Fazıl (Kemal Sunal) en büyük oğludur ve Fehmi Bey’in yanında çalışmaktadır. Ferit üniversiteye giden ortanca oğludur. Derslerle çok ilgisi olmayan Ferit çapkınlıklarıyla bilinir. En küçük çocuk ise liseye giden Ferdi’dir. Onun da derslerle pek ilgisi yoktur. Notlarını sürekli değiştirerek babasına yalan söyler. Oğullarının ona söylediği yalanları fark eden Fehmi Bey ceza maksadıyla hepsini fabrikada işçi olarak çalıştırmaya başlar. Ferit burada usta başı olan Burhan Usta’nın kızı Alev’e aşık olur.

Güllü Geliyor Güllü (1973) | IMDb: 6.3

güllü geliyor güllü
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Oyuncular: Türkan Şoray, Ediz Hun, Neriman Köksal
Karadenizli bir kız olan Güllü, aynı köyde büyüdüğü kanlısı Taka Nuri’nin peşinden İstanbul’a gelir. Taka Nuri son derece zengin bir aileden gelmektedir. Nuri’nin sünnet düğününde ona bir tabanca hediye edilir. Ateşlenen o tabancadan çıkan kurşun Güllü’nün bir akrabasının ölümüne sebep olur ve kan davası başlar. Kemal Sunal ise kiralık katil rolüyle filmde yer alır.

Canım Kardeşim (1973) | IMDb: 8.7

canım kardeşim
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Kahraman Kıral, Halit Akçatepe, Adile Naşit
Babasının ölümü üzerine Kahraman’ın bakımı abisi Murat’ın üzerine kalır. Murat’ın en yakın arkadaşı Halit de aynı dönemde evinden atılmıştır ve Kahraman’la Murat’ın yanına taşınır. Kahraman’ın en büyük hayali evlerinde bir televizyon olmasıdır. Kahraman’ın hastalanması üzerine doktora giderler ve kanser hastası olduğunu öğrenirler. Bunun üzerine Murat ve Halit Kahraman’a unutamayacağı günler yaşatmaya başlar.

Salak Milyoner (1974) | IMDb: 8.0

salak milyoner
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Meral Zeren, Münir Özkul, Adile Naşit
Ölüm döşeğinde olan Kayserili Behçet, oğullarını İstanbul’daki bir ahbabı olan Mehmet Çavuş’un yanına yollar. Mehmet Çavuş’ta onlara ait olan bir define haritası olduğunu söyler. Dört kardeş ayrı ayrı plan yaparak İstanbul’a doğru yola çıkar ve hepsinin yolu aynı yerde kesişir. Mehmet Çavuş’un evine yerleşen kardeşler defineyi bulabilmek için İstanbul’un altını üstüne getirirler. Bu esnada pek çok defa karakolluk olurlar. En sonunda aslında aradıkları definenin oturdukları evin altında olduğunu fark ederler. Ancak Mehmet Çavuş’a fark ettirmeden evin tabanını nasıl kazacaklar?

Köyden İndim Şehire (1974) | IMDb: 8.3

köyden indim şehire
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe
Salak Milyoner’in devamı niteliğindedir. İstanbul’dan eli boş dönen kardeşler asıl defineyi kendi tarlalarında bulurlar. Altınları bozdurabilmek için Ankara’da ahbapları olan Kuyumcu Ali Rıza Bey’in yanına giderler. İlk etapta kardeşleri tanımayan Ali Rıza Bey onları sürekli dükkanından kovdurur. Ardından durumu öğrenir ve kardeşleri evinde ağırlamak ister. Amacı altınlardan pay almaktır. Ancak ne Ali Rıza Bey ne de kardeşler altınlardan faydalanamaz. Altınlar çatıdan aşağı saçılır.

Mavi Boncuk (1975) | IMDb: 7.8

mavi boncuk
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Halit Akçatepe, Metin Akpınar
Gazetede gördükleri menü fiyatını karşılayabileceklerini düşünen 6 arkadaş gazinoya eğlenmeye gider. Ancak eğlencenin sonunda ceplerindeki para hesabı ödemeye yetmez. Gazino çalışanları bu 6 kafadarı hor görür, kötü muameleye maruz kalırlar. Bunun üzerine onlar da gazino sahibinden intikam almak için assolisti kaçırmaya karar verirler. Emel Sayın’ı kaçırıp Yaşar’ın evinin çatısına getirirler. Zamanla Emel ve evdekiler arasında bir bağ oluşur. Aynı zamanda isteklerine de kavuşurlar. Gazino patronu istedikleri fidyeyi vermeye razı olur. Ancak bu sefer de Emel gitmek istemez. Olaylar tersine döner. Halının içine sarıp kaçırdıkları Emel’i yine halının içine sararak teslim ederler.

Salako (1974) | IMDb: 7.4

salako
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Osman Alyanak, İhsan Yüce, Oktar Durukan, Feridun Çölgeçen
Emine köyün ağasının kızıdır. Babası onu istemediği biriyle evlendirmek ister. Ancak Emine’nin babasına karşı gelmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Bunun üzerine Emine dağlardaki sevdiceği Hamido’nun yanına kaçmak ister. Ancak tek başına gidemez ve Salako dışında kimse de ona eşlik etmek istemez. Emine Salako’yu oyalayıp Hamido’ya kaçar.

Şaşkın Damat (1975) | IMDb: 6.9

şaşkın damat
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Bülent Kayabaş, Adile Naşit, Ayfer Feray
Zengin bir adamın evinde bahçıvan olarak çalışan Apti ve ev sahibinin yeğeni Serpil’in hikayesi konu alınır. Serpil ve ailesinin tek isteği amcalarının parasını yemektir. Bu durumu fark eden amca Serpil’in Apti’yle evlenmesini eğer evlenmezse mirasından tek kuruş alamayacağını söyler. Evlilik gerçekleşir ancak Serpil Apti’den kurtulabilmek için elinden geleni yapar.

Hanzo (1975) | IMDb: 6.4

hanzo
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Mümtaz Ener
Vahşi ormanda ayılar tarafından büyütülen ve davranışları onlar gibi olan Hanzo, kazı için köye gelen bir grup tarafından fark edilir. Grup Hanzo’yu şehre getirir. Doktorlar tarafından gözetim altına alınan Hanzo normale dönmeye başlar. Ancak bu normalleşmeyle farklı bir kişilik ortaya çıkar. Hanzo kendini tedavi etmeye çalışan doktora aşık olur ve olaylar başlar.

Hababam Sınıfı (1975) | IMDb: 9.3

hababam sınıfı
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Halit Akçatepe, Tarık Akan, Adile Naşit, Bülent İğdiroğlu
Kemal Sunal filmleri dendiği anda akla gelen ilk yapımlardan biri olan Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli kitabından uyarlanır. Çamlıca Lisesi’nin Edebiyat A sınıfı yani Hababam Sınıfı ve yaramazlıklarını konu alır. Yeni atanan müdür muavini Mahmut Hoca Hababam Sınıfı’nı disipline sokmaya çalışır. Ancak bu çok da kolay olmaz.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) | IMDb: 9.0

hababam sınıfı sınıfta kaldı
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe
Beden eğitimi öğretmeni olan Badi Ekrem ve yeni edebiyat öğretmeni Semra da eklenir kadroya. Semra öğretmene çeşitli oyunlar oynayan Hababam Sınıfı, Mahmut Hoca’dan pek çok ceza alır. Kemal Sunal ve Şener Şen’in birlikte rol aldığı ilk filmdir.

Tosun Paşa (1976) | IMDb: 9.0

tosun paşa
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda
Yine bir Kemal Sunal filmleri klasiği ile karşı karşıyayız. Tellioğlu ve Seferoğlu Aileleri 19. Yüzyılda Mısır’da yaşayan iki önemli ailedir. O zamanlar İskenderiye’nin en önemli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle mücadeleye girerler. Ancak devlet memurları da bu vadinin kime ait olduğuna karar veremez. Bunun üzerine iki aile de İskenderiye’nin en büyük memuru Daver Bey’in kızı Leyla’yı kendi safına çekmek için çalışır.

Süt Kardeşler (1976) | IMDb: 8.9

süt kardeşler
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Hale Soygazi, Ayşen Gruda
Koca konağın sahibi Melek hanım sütoğlu Şaban yerine o sandığı Ramazan’ı eve alır. Konağa gelen gerçek sütoğlu gelince işler karışır. Üstelik bir de Gulyabani adlı canavar çıkar ortaya. İşler tamamen karışır.

Sahte Kabadayı (1976) | IMDb: 7.7

sahte kabadayı
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Abdi Algül, Bahri Ateş, Kazım Kartal, Mümtaz Ener
Kemal babası mafya olan bir geçtir. Tren garlarında pişmaniye satarak geçinmeye çalışır. Babasının sağ kolu tarafından öldürülmesi üzerine Kemal’e haber ulaşır. O koca miras Kemal’e kalmıştır. Kabadayılık mirasını ve babasının namını sürdürebilmek için babasının katili olduğunu bilmediği Muhtar’la dolaşmaya başlar. Muhtar Kemal’i de öldürmek için an kovalar ancak Kemal’in saflığı her planı başarısız kılar.

Meraklı Köfteci (1976) | IMDb: 7.3

meraklı köfteci
Yönetmen: Engin Orbey
Diğer Oyuncular: Gölgen Bengü, Nisan Akman, Ali Şen, Hulusi Kentmen, İhsan Yüce, Şevket Altuğ
Zühtü köftecilik yapan meraklı bir gençtir. Günün birinde bir kıza yardım ederken kendini onunla evli halde bulur. Kızın ailesinin ve kendi ailesinin istekleri çok farklıdır. Ortada kalan meraklı köfteci Zühtü ise günden güne evlendiği kızdan daha çok hoşlanmaya başlar.

Kapıcılar Kralı (1976) | IMDb: 8.4

kapıcılar kralı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Bilge Zobu, Sevda Ferdağ, Sevil Üstekin, Şevket Altuğ
Saf görünen kapıcı Seyit işinde son derece iyidir. Apartman sakinleriyle arasını çok iyi tutan Seyit apartmanda olup biten her şeyi kendi lehine kullanmaya başlar. Kapıcısı olduğu apartmanın yarısını satın alır.

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) | IMDb: 8.8

hababam sınıfı uyanıyor
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe
Köyden gelen Ahmet de Hababam Sınıfı’ndan nasibini alır. Kendilerine benzetmeye çalıştıkları Ahmet ne olursa olsun duyarlı duruşundan ödün vermez. Halit Akçatepe’nin yani Güdük karakterinin olduğu son Hababam Sınıfı filmidir.

Sakar Şakir (1977) | IMDb: 8.1

sakar şakir
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Adile Naşit, Ali Şen, Ünal Gürel
Şakir sakarlığıyla bilinir. Ölen amcasından kalan miras için İstanbul’a yola çıkar. Sakarlığıyla İstanbul’da da başına çok iş çıkarır. Başka bir akrabasıyla miras için karşı karşıya gelen Şakir yanlışlıkla miras kalan dükkanı havaya uçurur ve miras yok olur.

İbo ile Güllüşah (1977) | IMDb: 6.1

ibo ile güllüşah
Yönetmen: Atif Yılmaz
Diğer Oyuncular: Gülşah Soydan, Ayşen Gruda, Deniz Türkali, Ali Şen, Bilge Zobu
Başlık parası biriktirebilmek için İstanbul’a gelen İbo bir türlü parayı denkleştiremez. Tam bu esnada ailesinden ilgi görmek isteyen Güllüşah ile yolları kesişir. Güllüşah İbo’nun aklına girerek ailesinden fidye istemesine ikna eder. Ancak işler hiç bekledikleri gibi gitmez.

Hababam Sınıfı Tatilde (1977) | IMDb: 8.7

hababam sınıfı tatilde
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Sevda Aktolga, Ahmet Ariman, Filiz Bozkurt
Hababam Sınıfı’na yeni katılan 4 kız öğrenci de sınıfa ayak uydurur. Karşılıklı sataşmalar başlar. Bu sataşmalardan birine ceza olarak Mahmut hoca öğrencileri izcilik kampına gönderir.

Çöpçüler Kralı (1977) | IMDb: 8.6

çöpçüler kralı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Ayşen Gruda, İhsan Yüce, Erdal Özyağcılar
Çöpçüler Kralı da Kemal Sunal filmleri arasında önemli yere sahip bir yapımdır. Mahallede temizlikçilik yapan Hacer’e aşık olan zabıta amiri ile mahallenin çöpçüsü Apti arasında geçen çekişme konu alınır. Zabıta memurunun Hacer’i kabul etmek istemeyen annesi de olayları karıştırır.

Köşeyi Dönen Adam (1978) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Meral Orhansoy, Necla Soylu, Ali Şen
Adem sıradan bir odacıyken Amerika’daki amcasından miras kalır. O zamana kadar kızıyla evlenmesine izin vermeyen Adem bu mirasla birlikte Adem’i kabul eder. Amerika’dan miras bir sandıkla gelir. Miras bir eşektir. Mirası bilmeden önce Ademi’in etrafına toplanan herkes bir anda ona sırt döner. Adem ise bunu onların yanına bırakmaz.

Kibar Feyzo (1978) | IMDb: 8.7

kibar feyzo
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Şener Şen, İlyas Salman, Müjde Ar, Adile Naşit
Gülo’ya talip çoktur. Feyzo da bu taliplerden birisidir. Askerden döner dönmez ilk işi Gülo’yu istemeye gitmek olur. Gülo’nun babası ise başlık parasını açık arttırmayla belirler. Çok yüksek bir başlık parası belirlenir ve Feyzo bu parayı ödemek zorunda kalır. Parayı ödeyebilmek için kente çalışmaya gider.

İyi Aile Çocuğu (1978) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Harika Avcı, Sevil Üstekin, Ali Şen
Birbirini hiç görmeden büyüyen tek yumurta ikizleri Kemal ve Cemal’in bir noktada yolları kesişir. Birisi son derece mütevazi bir yaşam sürerken diğeri tam bir gangster olarak hayatına devam etmektedir.

İnek Şaban (1978) | IMDb: 7.6

inek şaban
Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Defne Yalnız, Yavuz Karakaş, Saadet Gürses, Dinçer Çekmez
Şaban manavda çalışırken başlık parasını kazanabilmek için Almanya’ya işçi olarak gitmeye karar verir. Havalimanında bir kaleciyle karıştırılan Şaban onun yerine geçer. Kalede harika başarılar elde etmeye başlar.

Avanak Apti (1978) | IMDb: 7.0

avanak apti
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ayşen Gruda, Ünal Gürel, Ali Şen, Atilla Ergün
Apti durumu pek de iyi olmayan bir gençtir. Arkadaşı Nuri ile Nevin Şenses’in afişlerini asar. İçten içe Nevin Şenses’e çok aşıktır. Ancak parası olmadığı için Şenses’in onu fark etmediğini düşünür. Bir gün onu dinlemeye gazinoya gider ve Urfalı Apti sanılır. Ona bakışlar bir anda değişir.

Umudumuz Şaban (1979) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Serpil Nur, Turgut Özatay, Muhteşem Durukan, Alpay İzer, Nejat Gürçen
Şaban, köyden kente amcasının kahvehanesini işletmek için göçer. İstanbul’da yaşadığı semtte bir arsa ağası vardır. Ağayla semt sakinleri arasında sürekli sürtüşme vardır. Bir gün ansızın arsa ağası öldürülür. Bu cinayet o dönemde mahallede kovboy kıyafetiyle gezen Şaban’ın üstüne kalır. Hapisten çıktıktan sonra mahalleli tarafından kahraman ilan edilir.

Korkusuz Korkak (1979) | IMDb: 8.1

korkusuz korkak
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ayşen Atav, Turgut Özatay, Nejat Gürçen
Mülayim iş arkadaşları tarafından sürekli ezilen, evinin kirasını bile denkleştiremeyen biridir. Ev sahibi evden atmakla tehdit eder. Patronu sürekli ezer. Bir doktor kontrolünde 6 aylık ömrü kaldığını öğrenir. Bu haberle tüm dünyası ve dünyaya karşı verdiği tepki değişir.

Dokunmayın Şabanıma (1979) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Ahu Tuğba, Ercan Yazgan, Halit Akçatepe
Ökkeş ve Şaban iki eski asker arkadaştır. Ökkeş zorla evlendirilmek istenir. Şaban’ın ise kadınlar konusunda hiç yüzü gülmüyordur. Ökkeş ve Şaban yer değiştirmeye karar verir. Ancak ikisi de aynı kadına aşık olur ve işler karışır.

Bekçiler Kralı (1979) | IMDb: 7.7

bekçiler kralı
Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Semra Türel, Reha Yurdakul, Hakkı Kıvanç
Bekçi Şaban mahalleliye zorbalık yapan herkesin karşısında durur. Vatandaşa eziyet eden muhtar, manav ve benzeri kimse Şaban’dan hoşlanmaz. Elinden gelen her şeyi yapan Şaban mahalleli tarafından el üstünde tutulur.

Zübük (1980) | IMDb: 8.5

zübük
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Bülent Kayabaş, Kadir Savun, Osman Alyanak
Milletvekilliğinden ihraç edilen İbrahim Zübükzade asla sözünde durmayan bir siyasetçidir. Yaşar adlı gazeteci ise çalıştığı gazete için bir yazı dizisi hazırlamak için Zübükzade’nin hayat hikayesini araştırmaya başlar. Dairede katip olarak çalışmaya başlayıp aldığı rüşvetlerle zengin olan İbrahim Zübükzade’yi etrafındakilerden dinler.

Gerzek Şaban (1980) | IMDb: 7.2

gerzek şaban
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ülkü Özen, Yadigar Ejder
Şaban adında bir karakter olmamasına rağmen filmin ismi Gerzek Şaban’dır. Figüranlık yaparak hayatını idame ettiren Osman’ı dönemin ünlü kabadayısı Seyfi’ye benzetirler ve olaylar başlar.

Devlet Kuşu (1980) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Serpil Çakmaklı, Hüseyin Kutman
Gecekondu mahallesinde yaşan Mustafa komşusu olan Aynur’a aşktır. Tüm vaktini aylaklık ederek geçiren Mustafa’nın hayatı Zülfikar adında zengin biri iş insanının mahalleye gelişiyle değişir. Zülfikar’ın kızı Hülya Mustafa’ya aşık olur. Mustafa ise ailesini fakirlikten kurtarmak için Hülya ile evlenmeye karar verir.

Kanlı Nigar (1981) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Necla Soylu
Kemal Sunal ve Fatma Girik başrolleri paylaşır. Nigar, Osmanlı döneminde İstanbul’da randevuevi işleten bir kadındır. İçindeki intikam duygusuyla onu bu yola düşürenlerin peşine düşer. İntikam almak için planlar kurmaya başlar.

Davaro (1981) | IMDb: 8.1

davaro
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Pembe Mutlu
Memo Almanya’da çalışıp başlık parasını bitirdikten sonra köyüne döner. Tam evleneceği vakit kan davalı olduğu Sülo hapisten çıkar ve annesi onu öldürmesini ister. Öldürüleceğini anlayan Sülo, Memo’ya bir teklifle gider. Memo, Sülo’yu yalandan öldürür ve köylüyü buna inandırır. Ancak belli bir zaman sonra bu ikilinin yolları tekrar kesişir.

Yedi Bela Hüsnü (1982) | IMDb: 7.7

yedi bela hüsnü
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Oya Aydoğan, Erhan Abir, Şevket Altuğ
En yakın arkadaşı tarafından çok yakışıklı olduğuna ikna edilen Hüsnü, mahallede sevdiği kız Hüsniye’ye açılmak üzeredir. Tam o esnada mahallede çıkan bir çatışmada işlenen cinayetler Hüsnü’nün üstüne kalır. Mahallede ünü yayılır. Yedi Bela Hüsnü olur ve el üstünde tutulmaya başlanır.

Doktor Civanım (1983) | IMDb: 7,0

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Bahar Öztan, Ayşen Gruda
Kemal şehirde hastanede hademelik yaparak geçimini sağlamaktadır. Annesini mutlu edebilmek için ona doktor olduğu yazdığı bir mektup yollar. Bu mektupta yazanlar tüm köye yayılır. Köyün kızları Kemal’i tavlamak için çeşitli numaralar yapmaya başlarlar.

Tokatçı (1983) | IMDb: 7.8

tokatçı
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ali Şen, Şevket Altuğ, Nazan Saatçi, Ünal Gürel
Osman başlık parasını denkleştirebilmek için İstanbul’da aylarca yarı aç yarı tok bir şekilde çalışır. Tam denkleştirdiği noktada köye dönerken yolda tokatlanır. Ardından tekrar İstanbul’a döner ve burada asker arkadaşı Şevket’ ile karşılaşır.

Kılıbık (1983) | IMDb: 7.1

kılıbık
Yönetmen: Uğur İnan
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Ali Şen
Kamil evden işe, işten eve bir hayat sürmektedir. Evde karısının sözünden çıkamaz, işte ise kimseye karşı gelemez bir yapısı vardır. Aldığı maaşla evi geçindirmesi çok zordur. Evin kirasını ödeyemez ve ev sahibiyle davalık olur. Dava Kamil’in lehine çıkar. Bunun üzerine ev sahibi Müslüm Bey mafyaya giderek bu duruma el atmalarını ister.

En Büyük Şaban (1984) | IMDb: 6.7

en büyük şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nilgün Bubikoğlu, Kamran Usluer, Reha Yurdakul, Hikmet Karagöz
Şaban köyden amcasının oğlunu aramak için İstanbul’a doğru yola çıkar. İstanbul’a indiğinde bir adam ona Boğaziçi Köprüsü’nü satmaya çalışır. Buna inanan Şaban beş parasız kalır. Kendini asmak üzere olan bir adamı kurtarır ve onunla dost olur. Ancak adam sarhoşken Şaban’ı tanıyıp, ayılınca unutur. Bu git geller arasında Şaban çiçek satan görme engelli bir kıza aşık olur.

Çarıklı Milyoner (1983) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Necla Nazır, Ali Şen, Reha Yurdakul, Belkıs Dilligil, Selim Naşit
Kemal Sunal filmleri listemize Çarıklı Milyoner ile devam ediyoruz. Bayram, şehirde yaşayan hiç görmediği babasının ölümü üzerine onun tüm mirasına konar. Bir anda zengin bir adam olur. Etrafındaki akrabaları bu mirası Bayram’a bırakmamak için ellerinden geleni yaparlar. Gazetelerde Bayram hakkında ileri geri yazılar yazılır. Tüm bunlara dayanamayan Bayram akıl hastanesine yatırılır.

Şabaniye (1984) | IMDb: 6.3

şabaniye
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Çiğdem Tunç, Erdal Özyağcılar, Adile Naşit, Turgut Boralı
Şaban, kan davalısından kaçmak için kadın kılığına girer. Ancak kan davalısı kadın haline aşık olur. Şaban ise kan davalısının kızına vurulur. Karmaşık bir hikaye başlar.

Postacı (1984) | IMDb: 7.0

postacı
Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Erdal Özyağcılar, İhsan Yüce, Nezahat Tanyeri
Sevtap ve mahallenin posta görevlisi Adem birbirine aşıktır. Ancak kavuşmaları önünde bir engel vardır: Sevtap’ın ağabeyi Latif. Gizlice evlenmeye kalkan çiftin Latif’in Almanya’dan dönüşüyle tüm planları suya düşer.

Ortadirek Şaban (1984) | IMDb: 7.3

ortadirek şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Bahar Öztan, Yalçın Tülpar, Ergun Köknar, Yavuzer Çetinkaya
Şaban kendi halinde, elindeki parayı ucu ucuna yetiştirerek yaşayan bir memurdur. Petrol zengini Adnan Bıçakçı’nın desteğiyle üniversitede okuyan Bahar’a aşıktır. Ancak aşık olan tek kişi Şaban değildir. Basketbolcu Erkan da Bahar’a aşıktır. Bahar’ın Adnan Bıçakçı’nın öz kızı olduğu öğrenilince kaçırılır. Şaban onu bulup kurtarabilmek için maceradan maceraya koşar.

Atla Gel Şaban (1984) | IMDb: 7.6

atla gel şaban
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Dinçer Çekmez, Turgut Özatay
Niyazi bir şeker fabrikasında çalışan, zor geçinen bir işçidir. Boyunca borcu olan Niyazi bir gün at yarışı oynar ve tutturur. Ancak kuponu yatırmadığı için parayı alamaz. Bunun üzerine her gün at yarışı oynamaya başlar. Sürekli tutturan Niyazi’yi gören birisi mafya babası Kazım’a haber verir. Kazım Niyazi’yi evine hapseder ve onun için at yarışı oynamaya zorlar.

Sosyete Şaban (1985) | IMDb: 7.0

sosyete şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Kenan Pars, Süleyman Turan, Perihan Savaş
Zengin köylü Şaban beşik kertmesi Peri’ye aşıktır. Ancak Peri Şaban’ı beğenmez. O eğitimli bir kızdır, Şaban ise köylü bir gençtir. Peri’nin babası paraya sıkışınca kızı ve Şaban’ı evlendirir. Peri ise köyden kaçar. Şaban ondan intikam alabilmek için kimlik değiştirip sosyetik Dilaver Bey’e dönüşür.

Şendul Şaban (1986) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Ayten Erman
Şaban patronundan zam istediği için işten atılır. Eşi Necla ile iddiaya girerler. Necla kadınların daha kolay iş bulabileceğini söyler. Bunun üzerine iş aramaya başlar ve ilk günden bir iş bulur. Tüm rolleri değişirler. Şaban evde ev işlerini yapar. Necla ise işe gidip evi geçindirir.

Şaban Pabucu Yarım (1985) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Adile Naşit, Halit Akçatepe, Reha Yurdakul, Fulya Özcan
Adile teyze tüm hayatını çocuklara adamış şen şakrak bir kadındır. Yeğeni Şaban ve arkadaşlarıyla bir oyun parkını işletmektedir. Haydar adlı oldukça zengin bir iş adamı aldığı koca araziye lüks binalar yapmak ister. Bu arazinin içinde Adile teyzenin oyun parkı da vardır. Bunun üzerine Adile teyze ve Şaban bir olup Haydar Bey’e karşı mücadele etmeye başlar.

Katma Değer Şaban (1985) | IMDb: 6.6

katma değer şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Filiz Ersürer, Sevda Aktolga, Dinçer Çekmez, Eray Özbal
Şaban annesinin ölümü üzerine dayılarının yanına Almanya’ya gönderilir. Almanya’da özel eğitimler alarak gizli bir polis olur. Ancak bunu etrafından kimse bilmez. Babasının ismi çalıştığı yerde bir dolandırıcılık olayında anılır. Ne yaparsa yapsın kendini aklayamaz. Bunun üzerine oğlu Şaban’ı yardıma çağırır. Geleneksel bir şekilde büyütüldüğünü düşündüğü oğlu bir punkçı olarak döner ülkeye. Film KDV’nin vergi sistemimize girmesine bir tepki olarak çekilmiştir.

Yoksul (1986) | IMDb: 7.3

yoksul
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şehnaz Dilan, Yaman Okay, Kerem Yılmazer
Yoksul handa çaycılık yaparak yaşayan bir gençtir. Leyla adından bir kıza aşıktır. Ancak Leyla Yoksul’un hisleriyle oynayarak onun parasını almak istemektedir. Sürekli Yoksul’dan bir şeyler ister. Bir gün evden atıldığını söyler. Yoksul da yüklü bir miktar para verir Leyla’ya. Bu Leyla’yı son görüşü olur. Çünkü Leyla tüm parayı alır ve başka bir adamla kaçar.

Tarzan Rıfkı (1986) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Suna Yıldızoğlu, Asuman Arslan, Yadigar Ejder, Ünal Gürel
Rıfkı kendini Tarzan sanan saf bir gençtir. Bir gün hiç beklenmedik şekilde mafyanın içine karışmış halde bulur kendini. Son derece sakar olan Rıfkı, mafyanın üstüne yıkmaya çalıştığı kirli işleri eline yüzüne bulaştırır.

Garip (1986) | IMDb: 7.1

garip
Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Ece Alton, Fatoş Sezer, Nilgün Saraylı, Reha Yurdakul
Kemal Beşiktaş aşığı bir gençtir. Bir gün sandala terk edilmiş bir bebek bulur. Birilerine vermeye çalışır ancak bir türlü kimseye veremez. Kendi büyütmeye karar verir. Bebeğe Fatoş adını verir. Birlikte çalışıp geçinmeye başlarlar. Fatoş’u gören bir yapımcı sayesinde filmlerde yer almaya başlarlar. Ucu ucuna yetiştirmeye çalıştıkları bir hayatı geride bırakıp zengin olurlar. Her şey güzel giderken Fatoş’un gerçek babası ortaya çıkar ve onu almak için dava açar.

Deli Deli Küpeli (1986) | IMDb: 7.3

deli deli küpeli
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Melike Zobu, Yaman Okay, Reha Yurdakul, Yavuzer Çetinkaya
Kar yüzünden zor zamanlar geçiren köyde bu durumu fırsata çeviren tefeciler halka hayatı zindan eder. Bunlar yaşanırken akıl hastanesinden kaçan iki deli köye gelir. Köylü onları kaymakam ve hakim olarak tanır. Bu iki deli de rollerini benimserler. Tefeciler ve yalancı kaymakam ve hakim arasında mücadele başlar.

Davacı (1987) | IMDb: 7.2

davacı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şavaş Yurttaş, Güzin Özipek, Serra Yılmaz
Film, yargı düzenine bir eleştiri için çekilir. Davalı iki komşunun arasında geçen olayları konu alır. Dava yaklaşık 7 sene sürer. Bu 7 senede yaşananları davanın tarafları anlatır.

Kiracı (1987) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Fisun Demirel, Özlem Onursal
Kerim 3 çocuğu, karısı ve kayınvalidesine tek maaşıyla bakmaya çalışan bir devlet memurudur. Kirada oturan Kerim’in maaşının neredeyse yarısı ev kirasına kalanları ise yine ev giderlerine gider. Tüm bu sıkıntıların içinde bir de ev sahibi kiraya zam yapmak ister.

Japon İşi (1987) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Sümer Tilmaç, Necdet Yakın
Garsonluk yapan Veysel çalıştığı gazinonun solisti Başak’a aşıktır. Ancak Başak Veysel’den hoşlanmaz. Veysel’in platonik aşkına kayıtsız kalamayan Japon bir müşteri ona Başak’ın robotu yapıp hediye eder. Veysel aşkına kavuşur ancak bu robotla birlikte olaylar çığırından çıkar.

Polizei (1988) | IMDb: 6.6

polizei
Yönetmen: Şerif Gören
Diğer Oyuncular: Babett Jutte, Yalçın Güzelce, Kaya Gürel
Ali Ekber Berlin’de yaşayan bir çöpçüdür. Babett adlı bir Alman’a aşık olur. Ancak Babett Ali Ekber’in varlığından bile haberdar değildir. Ali Ekber çöpçülüğün yanı sıra Türk tiyatrosunda temizlik yapar ve küçük de olsa bir rol alarak sahneye çıkmak için gün sayar. O beklediği rol hayatından bambaşka bir perde açar. Bir polis rolü gelir. Kimse onu kostümler içinde tanımaz o da başka birisi olur.

Öğretmen (1988) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Selma Sonat, Renan Fosforoğlu, İhsan Yüce
Hüsnü öğretmen yaşadığı köyden ailesiyle birlikte İstanbul’a göç eder. İstanbul’un kalabalıklığı ve pahalılığı bu şehirde yaşamayı onlar için zor hale getirir. Geçim sıkıntısı günden güne artar. Öyle sıkıntılı bir sürece girerler ki Hüsnü aklını kaybeder.

İnatçı (1988) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Asuman Arsan, Hüseyin Kutman, Ferdi Akarnur
Baraj yapımı için kamulaştırmaya giren iki köy vardır. Bunu önceden öğrenen iki holding köylüleri kandırarak arazileri satın almak ister. Köyde inatçılığıyla biline Bayram diğer köyün ağasının kızı Emine’ye aşıktır. Emine de Bayram’a aşıktır ancak babası birlikteliklerine mani olur. Bunun üzerine bayram bir ders vermek ister ve arazisini satmamak için diretir.

Düttürü Dünya (1988) | IMDb: 7.4

düttürü dünya
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Jale Aylanç, Cezmi Baskın, Erdal Gülver
Mehmet Ankara’da bir pavyonda klarnet çalarak karısı ve üç çocuğuna bakmaya çalışan bir adamdır. Ev sahibi olan kayınbiraderi oturdukları gecekonduyu bir müteahhitte verir ve Mehmetlerden evi boşaltmasını ister. Elinde avucunda doğru düzgün bir para olmadan kazandığını biriktirmeye bir yandan da ev aramaya başlar. Tüm bu zorlukları yaşarken içinde hep bir gün kaset yapma hayalini yaşatır.

Bıçkın (1988) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Nilgün Belgün, Necati Bilgiç, Ayten Erman
Ali arkadaşı Osman ile hırsızlık yapan, ninesiyle birlikte yaşayan bir gençtir. Aynı mahallede yaşadığı Zehra’ya aşıktır. Ancak Zehra Ali’nin farkında bile değildir, oyuncu Kemal Sunal’a aşıktır. Oysa Ali Kemal Sunal’a tıpa tıp benzemektedir. Bunun farkına varan Ali kendini Kemal olarak tanıtır Zehra’ya. Her şey güzel giderken durumu haber alan Kemal Sunal da olaya dahil olur.

Zehir Hafiye (1989) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Şemsi İnkaya, Nur Gürkan, Turgut Özatay
Cemal sıradan bir taksi şoförüyken Zeynep’in arabasına binmesiyle tüm hayatı değişir. Zeynep Oktay adlı bir gence aşıktır. Ancak babası bu aşkı onaylamaz. Bunun üzerine Zeynep evden kaçmak için bindiği takside Cemal’le tanışır. Dinlediği hikayeden etkilenen Cemal, Zeynep’e yardım etmeye karar verir. Ancak bilmediği bir şey vardır. Zeynep ünlü bir mafya babasının kızıdır. Çocukluğundan beri polis hafiyesi olmak isteyen Cemal’in rüyaları gerçek olmak üzeredir.

Talih Kuşu (1989) | IMDb: 7.1

talih kuşu
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Yasemin Yalçın, Nevzat Okçugil, Bülent Kayabaş
Osman ailesini ucu ucuna geçindiren bir vatandaştır. Bir gün piyangocu Şakir’den aldığı bileti yana yakıla aramaya başlar. Etrafında bunu görenler piyangonun Osman’a çıktığını sanır. Hepsi etrafında pervane olur. Piyangonun kendisine çıkmadığını söylese de kimse ona inanmaz.

Gülen Adam (1990) | IMDb: 7.0

gülen adam
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Aydan Burhan, Ahmet Sezerel, Bilge Zobu
Yusuf doğduğu günden itibaren her şeye gülen biridir. Her şeye gülmesinin yanı sıra hiçbir şeye de ağlamaz. Ancak bu isteyerek yaptığı bir şey değildir. Elinden hiçbir şey gelmiyordur. En ciddi anlarda bile kendini durduramayıp gülmeye başlar. Tüm bu serüven kendi çocuğu dünyaya gelene kadar devam eder. Çocuğunun doğumunda bir anda ağlamaya başlar.

Koltuk Belası (1990) | IMDb: 7.1

koltuk belası
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Sema Çeyrekbaşı, Gökhan Mete, Berna Laçin
Zühtü, sıradan bir devlet memurudur. Yaşadığı yerde, yerel seçimler için partilerden birisi Zühtü’yü belediye başkanı adayı olarak göstermek ister. Ailesi aday olması için destekler. Bunun üzerine Zühtü aday olur ve kazanır. Koltuğa oturduğu günden itibaren gördüğü her yanlışın karşısında durmaya başlar. Bunun üzerine parti Zühtü’yü uyarır ve ondan bugüne kadar düzen nasıl devam ettiyse aynı o şekilde devam ettirmesini ister.

Boynu Bükük Küheylan (1990) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Erdoğan Tokatlı
Diğer Oyuncular: Aydemir Akbaş, Halil Ergün, Füsun Demirel
İbrahim Küheylan köyden kente daha çok para kazanmak için ailesiyle birlikte göç eder. Ailesi iki karısı ve çocuklarıdır. Bir apartmanın kapıcılığını yapmaya başlar. Şehirde yaşamak sadece daha fazla para kazanmalarını sağlamaz. Şehirdeki kültürü deneyimledikçe İbrahim Küheylan’ın iki eşi kocasına karşı tavır almaya ve yan yana durmaya başlar.

Abuk Sabuk 1 Film (1990) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Şerif Gören
Diğer Oyuncular: Bülent Kayabaş, Gamze Gözalan
Ademoğlu köyde kızıyla birlikte yaşayan bir adamdır. Zamanında donmaktan kurtardığı bir Alman bu iyiliği unutmaz ve mirasını ona bırakır. Bir anda ülkenin en zenginleri arasında girer. Ancak Ademoğlu bu yaşına kadar hiç gülmemiştir. Bir televizyon Ademoğlu’nu güldürme yarışması düzenler ancak kimse başarılı olamaz.

Varyemez (1991) | IMDb: 6.7

varyemez
Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Yasemin Yalçın, Gamze Gözalan
Ragıp Elibol çocuklarının annesi olan Melek Hanımdan ayrılıp Dürdane Hanım ile evlenen zengin bir iş insanıdır. Zengin olmasına rağmen son derece cimridir. Gizli bir örgüt olduklarını söyleyen dört genç Ragıp’ı kaçırıp fidye ister. Ancak Ragıp’ın etrafındaki kimse fidyeyi ödemeye yanaşmaz. Dört genç fidyeden ümidi kesince Ragıp’ı serbest bırakırlar. Fidyenin ödenmemesinden etrafındaki kimsenin onu sevmediğini anlayan Ragıp ailesine bir oyun oynar. Ölmüş numarası yaparak herkesin gerçek yüzünü görür.

Propaganda (1999) | IMDb: 7.1

propaganda
Yönetmen: Sinan Çetin
Diğer Oyuncular: Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Rafet El Roman, Ali Sunal
Kemal Sunal filmleri arasındaki en yeni yapımdır. Dolayısıyla sevgili Kemal Sunal’ın son filmidir. Mehdi ve Rahmi çocukluk arkadaşıdır. Yaşadıkları Hisli Hasar kasabasının ortasından sınır telleri geçirilir ve bu iki arkadaşın arasında kocaman bir sınır yerleşir. Mehdi’nin oğlu Adem ile Rahmi’nin kızı Filiz’in arasındaki büyük bir aşk da bu tellerle zarar görür. Hisli Hisarlıların merkezi otoriteye karşı hayatlarını savunmaya çalışmaları anlatılıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Çağan Irmak Filmleri: Başarılı Yönetmenin En İyi 18 Filmi

Duyguyu işleyiş biçimiyle pek çoğumuzun yüreklerine dokunmayı başaran Çağan Irmak filmleri, şüphesiz ki hayatlarımızda özel bir yere sahip. Türkiye’deki en unutulmaz film ve dizilere imzasını atmayı başaran Çağan Irmak, bir taraftan da büyük gurur kaynağımız. Öyle ki Nünberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nde de ödüle layık görülmüş bir isim.
çağan ırmak filmleri
Öte yandan başarısı ülke sınırlarını aşan usta yönetmenin sektördeki ilk işleri de konuşulmaya değer. Bir dönemin efsane Türk dizisi “Mahallenin Muhtarları”nda yardımcı yönetmen koltuğunda gördüğümüz Çağan Irmak, 2002-2004 yıllarında ekrana gelen Asmalı Konak dizisiyle de ününe ün katmış. Bu yıllardan itibaren hem yönetmenliği hem de senaristliği ile anılmaya başlanan Irmak, sinemada başarılı filmlere de imzasını atmıştır. Şimdi gelin, Çağan Irmak’ın büyük ses getiren IMDb puanları en yüksek filmleri nelerdi, bir hatırlayalım. Aranızda bu filmleri henüz izlememiş olanlarınız varsa, şiddetle tavsiye ediyoruz! İşte en iyi Çağan Irmak filmleri!😊

1) Babam ve Oğlum (2005) | IMDb: 8,4

babam ve oğlum
Çağan Irmak filmleri denildiği anda belki de akla gelen ilk film. Başrollerinden Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor ve Hümeyra gibi isimlere rastladığımız ve Çağın Irmak’ın senaristliğini de üstlendiği Babam ve Oğlum, küçük bir çocuk olan Deniz’in gözlemleriyle şekilleniyor. 12 Eylül Darbesi’ne de yer veren film, Sadık (baba) ve Hüseyin (dede) karakterlerinin yıllar boyu süren küslüğünün de temelleri üzerine kuruluyor.
Konusu: Annesini kendisi doğduğu esnada kaybetmiş olan Deniz’i babası Sadık büyütmüştür. Babasından başka akrabasını tanımayan küçük Deniz, bir gün babası Sadık’la birlikte memleketlerine yani çiftliğe gider ve burada hiç görmediği dedesi, babaannesi, amcası ve yengesiyle tanışır. Sadık’ın oğluyla birlikte yıllar sonra çiftliğe dönmesinin bir amacı vardır. Babayla oğulun küslüğü son bulacak mıdır? Peki ya küçük Deniz’e ne olacaktır?


2) Dedemin İnsanları (2011) | IMDb: 8,0

dedemin insanları
Filmin oyuncu kadrosunda Çetin Tekindor, Gökçe Bahadır, Yiğit Özşener ve Sacide Taşaner’in dikkat çektiği Dedemin İnsanları, Çağan Irmak’ın hem yazıp hem de yönettiği işlerden biri. Film, ayrıca Çağın Irmak’ın dedesinin gerçek hikayesinden kurgulanmasıyla da büyük dikkat çekiyor.
Konusu: Birinci Dünya Savaşı ve mübadele yıllarını konu alan eser, Ege’nin küçük bir sahil kasabasında geçmektedir. Ozan bu kasabada yaşayan küçük bir çocuktur. Dedesi Mehmet Bey ise, mübadele yıllarında Girit’ten Türkiye’ye göçmek zorunda kalmıştır. Ayrıca Mehmet Bey, oldukça saygın ve yardımsever bir kişiliktir. Torunu Ozan’a henüz 7 yaşında iken göçmek zorunda kaldığı Girit’i ve yaşadığı tüm zorlukları içtenlikle anlatacaktır. Dönemin tarihine ışık tutan eser, duygu yüklü anlatımıyla pek çok eleştirmenden tam not almayı başarmıştır.


3) Mustafa Hakkında Her Şey (2004) | IMDb: 7,6

mustafa hakkında her şey
Başrollerini Fikret Kuşkan ve Nejat İşler’in paylaştığı Mustafa Hakkında Her Şey filmi, içerisinde barındırdığı gerilim ve duygusallık öğeleriyle dikkat çekiyor. Bir trafik kazasıyla çakışan hayatların konu alındığı film, büyük sırları da beraberinde getiriyor.
Konusu: Yine Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği filmde Mustafa, mükemmel bir iş ve eşe, dünyalar tatlısı bir de çocuğa sahip bir karakterdir. Onun dünyasında her şey mükemmel gitmektedir ya da o öyle sanıyordur. Fikret ise Mustafa’nın aksine sıradan bir taksi şoförüdür. Bir gün Fikret bir trafik kazası geçirir. Kazada yalnız değildir. Yanında Mustafa’nın eşi de vardır ve ne yazık ki kazadan sağ çıkmaz. Mustafa, karısının ölüm haberini aldıktan sonra dünyası başına yıkılır ve bu kazayı araştırmaya karar verir. Karısının, o ana dek hayatında hiç görmediği Fikret ile ne işi vardır? Mustafa’nın hiç bilmediği sırlar nelerdir?


4) Unutursam Fısılda (2014) |IMDb: 7,5

unutursam fısılda
Çağan Irmak’ın yine büyük ses getiren yapımlarından biri olan Unutursam Fısılda, bu kez başrollerinde Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür ve Kerem Bursin’i ağırlıyor. Birbirinden taban tabana zıt karakterlere sahip olan iki kız kardeşin öyküsüyle başlayan hikaye aşk, sanat, şöhret, hayaller ve en sonunda da hesaplaşma temaları üzerinde durmasıyla dikkat çekiyor. Diğer yandan filmin müziklerine imzasını atan Kenan Doğulu ve Farah Zeynep Abdullah’ın muhteşem sesi filmin en çok konuşulan taraflarını oluşturuyor.
Konusu: Hanife ve Hatice birbirlerinden oldukça farklı karakterlere sahip, İzmir’de küçük bir kasabada yaşayan iki kız kardeştir. Abla Hanife, sağlık lisesinden mezun olup köyde hemşireliğe başlamıştır. Oldukça içe kapanık ve ayakları yere sağlam basan bir karakterdir. Kardeşi Hatice ise hayal peşinde koşan, herkese karşı zıt ve en büyük tutkusu müzik olan bir karakterdir. Bir gün kasabaya yeni bir vali atanır. Valinin oğlu Tarık genç ve yakışıklı bir müzisyendir. İki kardeş de gönlünü bu oğlana kaptırır ancak Tarık, Hatice’yi seçecektir. Bu iki genç, hayallerinin peşinden İstanbul’a gider ve ünlü olma yolunda adımlar atar. Hatice kendini ve sesini kanıtlamayı başaracaktır ancak büyük bir çöküş de onu bekliyordur. Hatice yıllar sonra memleketine döner ve ablasından çaldıklarıyla yüzleşmek, dahası hesap vermek zorunda kalacaktır. Bir de Alzeheimer hastalığı yakasını bırakmamaktadır.


5) Bizi Hatırla (2018) | 7,4

bizi hatırla
Usta yönetmen Bizi Hatırla isimli bu filminde yine bir baba-oğul ilişkisiyle seyirciyi karşılayarak, başarısını sürdürüyor. Başrollerinde Altan Erkekli, Tolga Tekin, Özge Özberk ve Sumru Yavrucuk’a rastladığımız film, duygu yüklü sahneleriyle dikkat çekiyor. Ana karakterin kendi iç müzakeresi ve vicdanı etrafında şekillenen tema, filmin başarısındaki en büyük etkenlerden biri olarak gösteriliyor.
Konusu: Kaan, son derece çalışkan işindeki başarısını kendi tırnaklarıyla kazanmış bir karakterdir. Evli ve bir çocuk sahibi bu karakter İstanbul’da mutlu bir hayat sürmektedir. İşi ve ailesine verdiği önemi, babasına gösterememiş olan Kaan, onu fazlasıyla ihmal etmiştir. Bir gün babasının rahatsızlığı baş gösterir ve bunun haberini alan Kaan, onunla ilgilenmek ister. İş yaşamı kasabaya gitmesine engel olduğundan babasını İstanbul’a yanına alır. Ancak Kaan’ın eşi bu durumdan memnun olmayacaktır. Babasının rahatsızlığı git gide artan Kaan, ihmal ettiği yılları geri kazanabilecek ve vicdanını rahatlatabilecek midir?


6) Tamam mıyız? (2013) | IMDb: 7,1

tamam mıyız
Başrollerde görmeye alışık olduğumuz isimleri barındırmayan Tamam mıyız? filmi, Çağan Irmak’ın ses getiren yapımlarından biri oluyor. Deniz Celiloğlu ve Aras Bulut İğnemli’nin muhteşem oyunculuklarıyla taçlanan film, birbirlerinden çok farklı iki insanın hayatlarının nasıl kesiştiğini gözler önüne seriyor. Muhteşem bir arkadaşlık hikayesini işleyen eser, bir dönemin ses getiren kitabı Kinyas ve Kayra’dan alıntılar içermesiyle dikkat çekiyor.
Konusu: Temmuz oldukça hassas ve naif bir karakterdir. Ailesi zengindir ama tutunduğu inanç ve görüşleri nedeniyle babası tarafından reddedildiği için kendi ayakları üzerinde duran bir heykeltraştır. Temmuz, bir gün kendisine gelen bir mail ile sevgilisi tarafından terk edildiğini öğrenir. Bu andan itibaren Temmuz için zor zamanlar kapıdadır. Sürekli kabuslar görür ve gördüğü bu rüyalarda bir kişi vardır. Temmuz bir gün rüyasında hep gördüğü o kişiye, bir parkta rastlar. İsmi İhsan olan bu kişi, kolları ve bacakları olmayan sakat bir bireydir. Temmuz, İhsan’ın peşinden gidip onu yakından tanımaya kararlıdır. Bu iki karakterin birbirlerinin hayatlarındaki rolleri büyük olacaktır.


7) Karanlıktakiler (2008) | IMDb: 7,0

karanlıktakiler
Melankoli ve saplantılı ilişkiler teması üzerinde duran Karanlıktakiler filmi, başrollerinde Erdem Akakçe, Meral Çetinkaya ve Derya Alabora gibi isimleri ağırlıyor. Irmak’ın alışılagelmiş konularından daha farklı bir tema üzerinde duran film, oyuncuların sergilediği performans ile de ön plana çıkıyor.
Konusu: Egemen, kendisine takıntılı derecede bağlı olan annesiyle beraber yaşayan bir karakterdir. Öyle ki anne karakteri, oğlunun başka bir yerde yaşamasına asla tahammül edememekte, büyük krizlere neden olmaktadır. Egemen ise bu durumdan hiç hoşnut değildir. Çünkü hayatını özgürce yaşamak ister. Ona göre insan içine karıştığı tek zaman, çalıştığı reklam ajansıdır. Bir de aşık olduğu bir kadın vardır ki kendisi reklam ajansının sahibidir. Egemen, kendi hayatı ve annesi arasında kalırken; hayat onu nasıl seçimler yapmaya itecektir?


8) Günaydın İstanbul Kardeş (1999) | IMDb: 6,9

günaydın istanbul kardeş
Başrollerini Esra Akkaya ve Volkan Severcan’ın paylaştığı Günaydın İstanbul Kardeş filmi, izleyiciye umut dolu ve sevimli bir hikaye armağan ediyor. Yapım, ayrıca Çağan Irmak’ın beyazperdede seyircisiyle buluştuğu ilk film olması sebebiyle de önem taşıyor.
Konusu: Bir radyoda DJ’lik yapan Alican, radyodaki enerjik ve konuşkan hallerine kıyasla günlük hayatında oldukça çekingen bir karakterdir. gerek aile yapısı ve yetiştirilme tarzı gerekse de küçük yaşlarda kaybettiği babasının üzüntüsü, onun bu içine kapanık karakterinde etkili olmuştur. Bir gün Sadenaz isimli bir kadınla tanışan Alican’ın hayatı tümüyle değişecektir.


9) Ulak (2018) | IMDb: 6,9

ulak
Çağan Irmak’ın çizgisinin çok dışına çıktığı bir diğer yapıtın ise Ulak filmi olduğunu söyleyebiliriz. Hikayenin baş kahramanları arasında Çetin Tekindor, Hümeyra ve Yetkin Dikinciler gibi isimler yer alırken; zaman ve mekandan bağımsız yerler ile merak uyandırıcı ve ürkütücü masallar, filmin temasını şekillendiriyor. Filmde doğu ve batı sentezlerine de yer veren Irmak, sınırları zorlayarak eleştirmenleri ve izleyicileri memnun etmeyi başarıyor.
Konusu: Zamanın bilinmeyen bir yerinde bir köye yaşlı bir ulak gelir. Yabancılardan hoşlanmayan köy halkı, ulağın gelmesinden pek hoşnut değildir. Ancak ulak, bir amaç uğruna gelmiştir. Zira anlatacağı hikayeleri vardır. Köy halkı kendisini ve anlattıklarını dinlemek istemeyecektir. Tabii ki çocuklar ile köyün en akıllısı ve en delisi dışında… En sonunda köyün başına çökecek olan sis, köy halkına bir şeyler anlatmak isteyecektir. Tabii, anlayana…


10) Prensesin Uykusu (2010) | IMDb: 6,8

prensesin uykusu
Çağan Irmak’ın Redd grubunun şarkısından esinlenerek kaleme aldığı ve beyaz perdeye aktardığı Prensesin Uykusu, işlediği tema ile adeta Türk sinemasının peri masalı olarak kabul ediliyor. Başrollerde Sevinç Erbulak, Ayşenil Şamlıoğlu ve Genco Erkal gibi değerli isimlere yer veren Irmak, kalpleri ısıtan bir hikayeyle seyirciyi karşılıyor.
Konusu: Aziz, bir kütüphanede çalışmakta sessiz ve sakin bir hayat sürmektedir. Bir gün, kendisinin oturduğu apartmana Seçil ve kızı Gizem taşınır. Özellikle küçük kız Gizem’in renkli hayal dünyası ve çevresine yaydığı neşe ile hayatı şenlenen Aziz, kızın bir gün derin bir uykuya dalmasıyla yıkılacaktır. Annesi Seçil, kızından artık ümidi keserken; Aziz küçük kızın bir gün uyanacağına dair umutlarını hiç yitirmez. Kendince bir inanç geliştiren Aziz, günlüğüne yazdığı üç dileği gerçekleştirirse kızın uyanacağını düşünmektedir. Böylece Aziz’in hikayesi başlar ve onun bilmediğimiz hayal dünyasına adımımızı atmış oluruz.


11) Issız Adam (2008) | IMDb: 6,8

ıssız adam
Çağan Irmak filmleri arasında yönetmenin belki de Babam ve Oğlum’dan sonra en çok konuşulan filmidir Issız Adam. Başrolleri paylaşan Cemal Hünal ve Melis Birkan bu filmde muhteşem bir oyunculuk çıkarıyor. Yalnızlık duygusunu, iliklerimize kadar kusursuzca işleyecek bir üslupla anlatan Irmak, cinsellik öğelerine de vurgu yapıyor ve sonuçta muhteşem bir hikaye ortaya çıkıyor.
Konusu: Yolları bir kitapçıda kesişen Alper ve Ada, birbirlerinden oldukça farklı karakterlerdir. Günlük ilişkiler yaşayan, cinselliği şiddet olgusu ile bağdaştıran ve ilişkilerinde kullanan Alper, ayrıca son derece yalnızdır da. Bu yüzden hiçbir yere sığdıramaz kendini de ıssızlığını da. Ada ise oldukça sosyal, insanlarla olan ilişkisi kuvvetli ve hayattan zevk alan bir kadındır. Alper, Ada’yı önce tek gecelik bir ilişki olarak görse de kendini onu merak etmekten alıkoyamaz. İkilinin dolu dizgin başlayan aşkı, zamanla her ikisini de mutsuzluğa sürükleyecektir. Alper, yalnızlığa çok alışıktır ve bunun bir çaresini bulacaktır. Geride bırakacağı kırık bir kalp ile elbette ki.


12) Nadide Hayat (2015) | IMDb: 6,8

nadide hayat
Demet Akbağ’ın eşsiz performansıyla hayat bulan Nadide Hayat filmi, Çağan Irmak’ın naiflikle işlediği bir hikaye ile seyirciyi karşılıyor. Dram temasından uzaklaşarak, seyircinin kendini çok daha mutlu ve umutlu hissetmesine yardımcı olan Irmak, ele aldığı bu eserle amacına büyük oranda ulaşıyor ve sonuçta izleyiciye sıcacık bir hikaye armağan ediyor.
Konusu: Kaç yaşında olursanız olun, hayallerinizin peşinden gitmek için geç değildir. İşte Nadide Hanım tam da bunu aşılıyor seyirciye. 30 yıllık eşini kaybeden Nadide, büyük boşluğa düşmüştür ve ne yapacağını bilememektedir. Kendisine pek çok hobi edinmeye çalışsa da bir işe yaramaz ve kendini mutlu hissedemez. Derken, bir gün gazetede bir haberle karşılaşır. Üniversite affını konu alan haber, Nadide’nin evlendikten sonra kocası için yarıda bıraktığı üniversite hayatına yeniden başlamasına vesile olur. Bu zamana kadar hep başkalarının istekleri doğrultusunda hayatını şekillendiren Nadide, artık kendi yolunu çizmeye ve mutluluğu yakalamaya kararlıdır.


13) Bana Old and Wise’ı Çal (1998) | IMDb: 6,6

Bana Old and Wise’ı Çal
Kabuslar Evi isimli film serisinin ilk versiyonu olduğu kabul edilen ve Çağan Irmak’a fikir verdiği bilinen Bana Old and Wise’ı Çal filmi, işlediği korku-gerilim türüyle dikkat çekiyor. Çağan Irmak’ın bu türde ilk yazdığı film olan yapım, Irmak’ın kısa metraj filmlerinden biri olmakla birlikte yalnızca festivalde oynanan bir film olarak kalmıştır. Tv’de yayınlanmayan film, belirli internet sitelerinde bulunup izlenebilmektedir.
Konusu: Oğuz bir radyo programcısıdır ve geceleri, dinleyicilerinden istek parçalar yayınlar. Bir gün kendisine Onur isimli bir adam bağlanarak, Old and Wise isimli bir parçayı, Eda ismindeki bir kadın için çalmasını ister. O esnada programı Zuhal isimli bir kadın dinlemektedir ve durumu son derece ilginç bulur. Çünkü Eda isminde bir arkadaşı vardır ve Eda’nın Onur ismindeki erkek arkadaşı bir süre önce vefat etmiştir. Durumu ertesi günü Eda’ya anlatan Zuhal, aynı zamanda bahsi geçen şarkının Onur ve Eda için özel bir anlamı olduğunu da öğrenecektir. Acaba her şey bir tesadüf müdür?


14) Çilekli Pasta (2000) | IMDb: 6,0

çilekli pasta
Çağan Irmak’ın televizyon filmi olarak yayınlanan yapımı Çilekli Pasta, usta oyuncu kadrosu ve hikayesiyle dikkat çekiyor. Başrollerinde Yasemin Kozanoğlu ve Uğur Polat’ın yer aldığı film, dram ve duygusal türüyle bir aşk hikayesi sunuyor.
Konusu: Bir pastane işletmecisi olan Onur, mesleğini çok seven bir pastacıdır. Çilekli pasta tutkunu olan Onur, her gün bir çilekli pasta yapıp görücüye çıkarmakta fakat asla satışını yapmamaktadır. Çünkü ona göre pasta, sadece aşık olacağı kişiye ait olmalıdır. Ve o gün gelir. Bir gün pastaneden içeri ünlü oyuncu Burcu Burkan, çekim yapmak üzere içeri girer ve Onur, o anda onun doğru kişi olduğunu anlar. İkili yaşadıkları farklı hayatlara rağmen birbirini tanımak isteyecek ve bir aşk yaşayacaklardır. Ancak Burcu’nun sakladığı bir sır vardır.


15) Kabuslar Evi – Takip (2006) | IMDb: 6,0

kabuslar evi takip
Pek çok seriden oluşan “Kabuslar Evi” serisinin ilk filmi olma özelliği taşıyan Takip, Çağan Irmak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmlerden biri. Korku-gerilim türündeki yapım, her seride farklı hikayeler ve farklı oyuncuların yer almasıyla dikkat çekiyor. Serinin tüm filmlerini özellikle de Çağan Irmak’ın yönettiği serileri muhakkak izlemenizi öneriyoruz.
Konusu: İbrahim, çocuk yaşlarında büyük bir trajediye maruz kalmıştır. Yaşadığı köyde nereden geldiği bilinmeyen bir kurtadam vardır ve hem insanlara hem de hayvanlara zarar vermektedir. Bir gün kurtadamın köyün en güzel kadınının çocuğunu öldürmesi, köylülerin harekete geçmesine neden olur. Böylece eli silah tutan herkes kurtadam avına çıkar. Bu esnada İbrahim’in babası kurtadamı öldürmeyi başarmıştır ancak maalesef kendisi bir saldırıyla yaralanmış ve zehri almıştır. Bu andan itibaren İbrahim, babasındaki değişimi gözlemlerken; bir gün babasının annesini öldürüp kaçtığına da şahit olur. Aradan yıllar geçmiştir. İbrahim artık büyümüştür ve babası tarafından takip edildiğini düşünmektedir. En sonunda yüzleşmek için “Kabuslar Evi” isimli yeri kiralayacak olan İbrahim, burada babasıyla yüzleşmeyi bekleyecektir.


16) Çocuklar Sana Emanet (2018) | IMDb: 5,5

çocuklar sana emanet
Çağan Irmak’ın dram-gerilim türünde kaleme aldığı filmi Çocuklar Sana Emanet, yönetmenin Kabuslar Evi ile başladığı furyayı devam ettirdiği izlenimi bırakıyor. Korku öğelerini fantastik olaylar ve kahramanlarla süsleyen Irmak, bu filminde de başarıyı yakalıyor.
Konusu: Başarılı bir iç mimar olan Kerem, herkesin kıskanılacağı bir hayatı yaşarken bir an da her şey alt üst olur. Kerem bir trafik kazası geçirir ve bundan hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Kaza sonrası yaşadığı travmayı atlatmaya çalışan Kerem, bunun için şifacı bir kadından ve köylülerden yardım alacak ve arınmaya çalışacaktır.


17) Benim Adım Feridun (2016) | IMDb: 5,3

benim adım feridun
Sevilen yazar Mahir Ünal’ın aynı adlı hikayesinden uyarlanan “Benim Adım Feridun“, dram ve romantik komedi türüyle beyazperdede yer alıyor. Yönetmenliğinin yanı sıra senaryosunu da Çağan Irmak’ın kaleme aldığı yapım, dönemin sevilen ve konuşulan filmleri arasında.
Konusu: Ersan, uzun ilişkilere inanan ve bunun rahatlığını yaşayan bir karakterdir. Ancak bir gün sevgilisi Ayla tarafından terk edilir ve Ayla’yı ne yapsa geri döndüremez. Yaşadığı buhranla kafasını dağıtmaya yazlığa giden Ersan, burada tesadüfen bir düğüne katılarak ismi Feridun olan bir adamla karıştırılır. aşlarda hoşuna giden bu kimlik daha sonraları içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.


18) Bana Şans Dile (2001) | IMDb: 5,2

bana şans dile
Yönetmenin ilk uzun metrajlı film olma özelliği taşıyan Bana Şans Dile, festivalde yayınlandıktan tam 5 yıl sonra vizyonda seyircisiyle buluşmuştur. Ayrıca Çağan Irmak’ın alışıldık senaryolarından farklı şekilde kaleme alınan film, ilginç konusu ve içerdiği alt mesajlar açısından da değerli görülmüştür. Çağan Irmak imzalı farklı bir yapım arayanların, mutlaka bu filme bir şans vermesi gerektiğini düşünüyoruz.
Konusu: Bahadır, çevresiyle iletişim kurma konusunda oldukça sıkıntı yaşayan içine kapanık bir çocuktur. Öyle ki lisede okuyan bu karakterin okulda da arkadaşı bulunmaz. Bir sabah uyandığında daha evvel yapmadığı bir şeyi deneyecek ve yeni bir yola girecek olan Bahadır, o sabah okula cebinde bir tabancayla gider. Sınıf arkadaşlarını rehin alan Bahadır, hepsinden hayatta canlarını en çok yakan anıların ne olduğunu anlatmalarını isteyecek ve sonunda bilinmeyen hayatların acı tablosu ortaya çıkacaktır.
Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com