Bizimle iletişime geçin

Kültür

Aşk, İhtiras, Entrika ve Tarih: Severek İzleyeceğiniz 30 Dönem Filmi

Dönem filmleri genelde tarihten esinlenilerek oluşturulmuş kurgu yapımlardır. Sanatsal değeri yüksek, başarı anlatımlarının yanında dekoruyla ve kostümleriyle ilgi çeken bu filmler genelde orta çağı ya da öncesini anlatır. Fakat 1900’ler sonrasını, hatta yakın tarihi anlatan dönem filmleri de zamanla artmaktadır. Özellikle tarihe, geçmişe tutku duyanlar için dönem filmleri bir vazgeçilmezdir.
Seyircisini adeta anlattığı dönemin içine çeken bu tarih filmleri dünyayı, geleceği ve insanlığı daha iyi anlamamızı sağlar. Dönem filmleri belgesel değildir, gerçeği anlatma yükümlülüğü olmayan filmlerdir. Bu yanıyla genelde belgeseller ile karıştırılır. Bu yüzden dönem filmlerini eleştirirken kurgusal hikayeler olduğunu unutmamalıyız.
Dönem filmleri 2020 yılında da dünya genelinde ilgi görmeye devam etmektedir. Her yıl bu alanda önemli yapımlar kendini göstermekte ve başarılı ödüllere layık görülmektedir. Aşk, ihtiras, entrika, taht savaşları ve buram buram tarih kokan en iyi dönem filmleri sizler için listelendi!

1) Love & Friendship (2016) | IMDb: 6,4

Film, Jane Austen’in Love & Friendship adlı romanından ismini alırken konusu da yazarın Lady Susan adlı eserine dayanıyor. Dul bir kadın olan Susan’ın, kendisi ve kızına ideal eşleri seçmeye çalışmasını anlatan filmin asıl konusu, erkeklerin kadınlar karşısındaki tutumları ve zayıf karakteridir. Eski aşklar bir başkaydı diyenler için, bu modern uyarlama görüntü kalitesi ve Austen’in hikayesiyle harika bir birleşim oluşturuyor.
Tür: Komedi, Dram
: 6,4 Rotten Tomatoes: %97 Google: %70

2) Shakespeare in Love – Aşık Shakespeare (1998) | IMDb: 7,1

Film Londrada ve 1590’lı yıllarda geçiyor. Ünlü yazar William Shakesepare’in başarısı artık herkes tarafından kabul görmüş ve büyük eserler beklenmektedir. Bu sırada Shakesepare’e inanmayan tek kişi ise kendisidir… Yaşadığı baskı altında bunalan ve yaratıcılığını kaybettiğini düşünen oyun yazarının tam da bu sırada karşısına Viola adlı bir kadın çıkar. Bu güzel kadın karşısında büyülenen Shakesepare, aşktan aldığı ilhamla tekrar yazmaya başlar ve altın günlerine geri döner. Yüzyıllardır eserleriyle adından söz ettiren bu ünlü yazarın aşık hallerini konu alan filmin kadrosu da son derece zengin.
Tür: Romantik, Dram
: 7,1 Rotten Tomatoes: %92 Google: %84


3) The Other Boleyn Girl – Boleyn Kızı (2008) | IMDb: 6,7

Aşk ve siyaset… Yüzyıllardır üstesinden gelemediğimiz ve uğruna büyük kavgalar hatta savaşlar verilen iki kavram. Bu filmde de aynı anda krala aşık olan iki kardeşin hikayesi konu alınıyor. Birbirinden oldukça farklı karakterlere sahip olan iki kız kardeşin savaşını izleyeceğimiz bu filmde aşkın gücü hat safhada. Biri asi ve kurallara eğmeyen bir yapıda diğeri ise babasına asla karşı gelemeyen bu kardeşlerin eski bir dönemde geçen heyecanlı hikayesini izlemelisiniz.
Tür: Romantik, Dram
: 6,7 Rotten Tomatoes: %43 Google: %90


4) Cyrano de Bergerac (1990) | IMDb: 7,5

Oldukça başarılı bir silahşör olan Cryano de Bergerac karşısında tüm rakipleri korkudan titremektedir. Kılıcı kadar keskin bir zekaya sahip olan Bergerac, ayrıca şiirle de iç içedir ve günlük konuşmalarında bile adeta şiir okumaktadır. Bu korkusuz ve romantik bir silahşörün kadınlarla arasındaki tek engel ise takıntı haline getirdiği devasa burnudur. Roxanne isimli genç ve güzel bir kadına aşık olan Bergerac, özgüvensizliği yüzünden kadına açılamaz. Bu sırada silahşörlerin arasına yeni katılan Christian’ın da Roxanne’den hoşlandığını görür ve ona yardım etmeye karar verir. Onun yerine şiirler yazarak güzel kadının aşkını Christian için kazanır. Bu karmaşık, dramatik ve romantik hikayenin devamını merak ediyorsanız filmi mutlaka izleyin.
Tür: Romantik, Dram
: 7,5 Rotten Tomatoes: %100 Google: %87

5) Remains of the Day – Günden Kalanlar (1993) | IMDb: 7,9

Dönem filmleri arasında bir kült olan bu yapım, İkinci Dünya Savaşı’nın başlamak üzere olduğu günlerde İngiltere’de geçiyor. Darlington Malikanesi’nde baş uşak olarak çalışan ve oldukça disiplinli olan James Stevenson, diğer çalışanları otoriter tavırlarıyla bastırmıştır. Her şey Stevenson’ın istediği gibi giderken malikaneye yeni bir aşçı gelir. Miss Kenton adındaki bu kadın aşçı ve Stevenson oldukça zıt karakterlerdir. Çok geçmeden, bu nazik ve tatlı kadın ile baş aşçı arasında oluşan kıvılcımlar, dönemin zor şartlarına rağmen alevlenmeye başlayacaktır.
Tür: Romantik, Dram
: 7,8 Rotten Tomatoes: %95 Google: %86


6) Mother Joan of the Angels (1961) | IMDb: 7,7

İlginç bir olay örgüsüne sahip olan bu film 17.Yüzyılda geçmektedir. Film ayrıca eski bir drama ve korku filmi olarak da görülebilir. Manastırdaki rahibelerin içlerine şeytan girdiğine inanılmaktadır ve konuyla ilgilenmesi için bir rahip görevlendirilir. Rahip, sorunun kaynağını bulmak için halkla görüşür ve olaylar gelişmeye başlar. İnsanların doğasındaki şeytana ve dönemin şartlarına tanıklık etmek için filmi izleyebilirsiniz.
Tür: Korku, Dram
: 7,7 Rotten Tomatoes: %83 Google: %80


7) The New World – Yeni Dünya: Amerika’nın Keşfi (2005) | IMDb: 6,7

Filmde, 17. Yüzyılın başlarına John Smith ile Kızılderili reisinin kızı Pochahontas arasındaki efsanevi aşka tanık oluyoruz. Kolonilerle düşmanlık yaşayan Kızılderililer ve aradaki ciddi kültür farkına rağmen birbirlerini seven bu iki gencin önünde ciddi engeller vardır. Yine de engel tanımayarak sınırları zorlayan ve neredeyse tarihi değiştiren bu hikayeye de bir bakın deriz.
Tür: Romantik, Drama
: 6,7 Rotten Tomatoes: %63 Google: %81

8) The Duchess – Düşes (2008) | IMDb: 6,9

Film 18.Yüzyılda geçiyor. Georgiana Cavendish, güzelliğiyle tanınan ve döneminin en havalı kadınları arasında yer alan bir düşeştir. Ancak evli olmasına rağmen yasak aşk yaşaması, müsrif hareketleri ve politikaya müdahale etmesiyle hızlı bir düşüş yaşar ve itibarını kaybeder. Düşesin hikayesinden kocası, aşkı, en iyi arkadaşı Leydi Bess Foster’da nasibini alacak ve ciddi bir karmaşa yaşanacaktır.
Tür: Dram, Tarihî Kurgu
: 6,9 Rotten Tomatoes: %62 Google: %90


9) La Marseillaise (1938) | IMDb: 7,1

Dönem filmleri için bir klasik olan La Marseille, şimdinin Fransız milli marşıdır ve Fransız Devrimi sırasında köylülerin toplanma şarkısından günümüze gelmiştir. Fransız Devrimi’nin ilk zamanlarını, monarşiyi devirmek için harekete geçen halkı ve sonunda 14. Louis’in çöküşünü izleyeceğiniz bu film ile tarihe tanıklık edeceksiniz. Dönem için oldukça önemli roller üstlenen insanlara dikkat çeken filmde, ayrıca binlerce oyuncu yer almaktadır.
Tür: Dram, Tarihi drama
: 7,1 Rotten Tomatoes: %78 Google: %74


10) The Draughtsman’s Contract – Ressamın Kontratı (1982) | IMDb: 7,3

Film, 17.Yüzyıl İngiltere’sinde geçiyor ve olaylar, kibirli bir ressam olan Bay Neville’nin etrafında gelişiyor. Barok ressamlarının eserlerinin yer aldığı film, dönemin ruhunu oldukça iyi yansıtıyor ve polisiye özelliği de taşıyor. Şaşalı bir malikanenin sahibi olan Bayan Herbert, Neville’yi işe alarak evinin 12 resmini çizmesini istiyor. Bu konuda bir sözleşme yapan ikilinin sözleşmesinde cinsel konulara da yer veriliyor. Film, zekasına fazla güvenen ressamımızın entrikalara kurban gitmesini ve birçok gizemi konu ediniyor.
Tür: Dram, Gizem
: 7,3 Rotten Tomatoes: %100 Google: %86

11) Amadeus (1984) | IMDb: 8,3

Amadeus, 18. yüzyıl müzik dehası Wolfgang Amadeus Mozart ve daha az yetenekli ama kraliyet bestecisi Antonio Salieri arasındaki ilişkiye odaklanan bir başyapıttır. Amadeus, En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Uyarlanmış Senaryo ve F. Murray Abraham’ın En İyi Erkek Oyuncusu olmak üzere sekiz Akademi Ödülü kazanmıştır. Ayrıca en iyi drama dahil olmak üzere dört de Altın Küre Ödülü kazanmıştır.
Tür: Dram, Tarih
: 8,3 Rotten Tomatoes: %93 Google: %89


12) Atonement – Kefaret (2007) | IMDb: 7,8

Ian McEwan’ın aynı adlı Kefaret romanından sinemaya uyarlanan filmin başrolünde Keira Knightley ve James McAvoy yer almaktadır. 1935’te 13 yaşındaki Briony Tallis ve ailesi konaklarında zenginlik içinde ayrıcalıklı bir yaşam sürdürmektedirler. Bir yaz günü Briony, ailenin hizmetlisinin eğitimli oğlu Robbie Turner ve ablası Cecilia’nın yakınlaşmasına tanık olur. O günden sonra bu üç genç insanın hayatı tahmin bile edemeyecekleri boyutta değişecektir.
Tür: Romantik, Savaş Filmi
: 7,8 Rotten Tomatoes: %83 Google: %90


13) Elizabeth – Kraliçe Elizabeth (1998) | IMDb: 7,4

1998 yapımı bu film 1550’lerde geçer ve İngiltere kraliçesi I. Elizabeth’in hayatını konu alır. Entrikalarla çalkalanan İngiltere’de Katolik Kraliçe Mary’nin ölümünün ardından, tahta Protestan olan ve kız kardeşi Mary tarafından 16. Yaşındayken sürgün edilen Elizabeth geçer. Katolik bir ülkenin başına geçen Elizabeth kilise entrikalarından, erkek egemen yönetici sınıfa kadar birçok konuyla savaşmak durumundadır. Küçük bir kızken 45 yıl boyunca ülkeye hükmeden güçlü bir yöneticiye dönüşen I. Elizabeth’e ise muhteşem oyunculuğuyla Cate Blanchett hayat vermektedir.
Tür: Dram, Tarih
: 7,4 Rotten Tomatoes: %82 Google: %79

14) The Great Gatsby – Muhteşem Gatsby (2013) | IMDb: 7,2

Amerikalı yazar F. Scott Fitzgerald’ın aynı isimli romanından uyarlanan Muhteşem Gatsby, gizemli, parti veren bir milyoner olan Jay Gatsby ve yazar olan komşusu Nick Carraway arasında yaşananlar üzerine şekilleniyor. Aşk, ihanet, bencillik, dostluk gibi pek çok duygunun işlendiği film, Nick Carraway’in psikiyatristine Gatsby’nin saplantılı hikayesini anlatmasıyla başlıyor. 3D çekilen filmin oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Tobey Maguire, Carey Mulligan gibi isimler yer almıştır, yönetmenliğini ise eşsiz yaratıcı Baz Luhrmann üstlenmiştir.
Tür: Dram, Romantik
: 7,2 Rotten Tomatoes: %48 Google: %91


15) A Fortunate Man – Şanslı Per (2018) | IMDb: 7,2

Şanslı Per’de zengin ve fakir, Hıristiyan ve Yahudi gibi sosyal ve kültürel çatışmaların yoğun olduğu bir dönemde yaşayan, yetenekli ve zeki bir genç olan Lykke Per’in hayalleri, hırsları ve hataları anlatılmaktadır. 1880’lerin Kopenhag’ında geçen film, Nobel ödüllü yazar Henrik Pontoppidan tarafından yazılmıştır.
Tür: Dram
: 7,2 Rotten Tomatoes: %80 Google: %91


16) Eve Dönüş (2006) | IMDb: 6,8

İkisi de işçi olan Mustafa ve karısının siyasetle hiçbir ilgileri yoktur. Onlar evlerinde televizyonları, çocuklarıyla mutlu yaşarlarken dışarıda her gece çatışmalar olmaktadır. Bir sabah ise darbe haberleriyle uyanırlar. Mustafa da sokaktaki çatışmalar duracak, güvenlik sağlanacak diye durumdan memnundur, hatta her tutuklamanın bir sebebinin olduğuna inanmaktadır. Ancak bir gün Mustafa, Şehmuz kod adlı siyasi sorumlu olduğu gerekçesiyle gözaltına alınır ve 22 gün boyunca işkenceye uğrar.
Tür: Drama
: 6,8 Google: %78

17) Sarajevo – Saraybosna (2014) | IMDb: 6,7

Avusturya Arşidük’ü Franz Ferdinand 28 Haziran 1914’te eşi Sophie ile Saraybosna’da bir gezintideyken suikasta uğrayarak öldürülüyor. Filmde ise, Birinci Dünya Savaşı’nın başlama nedenlerinden de olan bu olay ve o dönemde yaşanan diğer tarihi olaylar ele alınmıştır. Avusturya yapımı filmin yönetmenliğini Andreas Prochaska üstlenmiştir.
Tür: Tarih, Dram
: 6,7 Google: %91


18) Gun City – La sombra de la ley – Silah Şehri (2018) | IMDb: 6,3

1921’de İspanya’da polisler ve anarşistler arasında sokak çatışmaları yaşanmaktadır ve bu sırada iç savaş çıkarabilecek kadar güçlü silahların olduğu bir askeri tren çalınmıştır. Askeri trenin çalınmasından sorumlu olanların tutuklanmasına yardımcı olmak için Barselona’ya Anibal Uriarte isimli bir dedektif gönderilmesiyle yaşanan olaylar anlatılmaktadır. 2018 Fransa, İspanya yapımı filmin yönetmenliğini yapan isim ise Dani de la Torre’dır.
Tür: Gerilim
: 6,3 Rotten Tomatoes: %67 Google: %88


19) Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006) | IMDb: 7,5

Pek çok Ramazan eğlencesinde kurulan sahnelerde sahnelenen Hacivat ve Karagöz bu kez beyaz perdede izleyici ile buluşuyor. 2006 yılında vizyona giren filmin senaristliğini Levent Kazak yaparken yönetmen koltuğuna Ezel Akay oturur. 14. yüzyılda Bursa’da geçer hikâye. Karagöz ve Hacivat’ın hem kendi aralarında hem de başkalarıyla girdikleri iğneleyici atışmalar başlarını derde sokar. Devletle de araları bozulan kahramanlarımız neler yaşayacak?
Tür: Drama, Komedi
: 7,5 Rotten Tomatoes: %80 Google: %89

20) Elisa & Marcela (2019) | IMDb: 6,5

Dönem filmleri ve dönem dizileri alanında iddialı ola Netflix’in yapımı Elisa ve Marcelaü 1901 yılında İspanya’da evlenen bir lezbiyen çifti konu alır. İspanya’da bilinen ilk eşcinsel evliliktir ve 2005 yılında İspanya’da eşcinsel evliliği yasal hale gelir. Elsa erkek kılığına girerek yerel kiliselerden birini kandırarak Marcela ile evlenir. Toplumsal cinsiyet rolleri ve dayatmaları yüzyıllardır var. Ancak aşk, tutku ve sevgi hiçbirini dinlemeden her dönemde yaşanmaya devam ediyor.
Tür: Romantik, LGBT
: 6,5 Rotten Tomatoes: %33 Google: %95


21) Emma (2020) | IMDb: 6,8

Jane Austen’ın aynı adlı ünlü romanından uyarlanır. Evliliğe karşı olan, İngiltere’de zengin bir aileye mensup Emma Woodhouse babası ile birlikte bir köyde yaşar. Annesini küçük yaşta kaybeden Emma ona iyi davranan bir bakıcı tarafından büyütülür. Asla evlenmeyeceğini her fırsatta dile getirirken Bay Knightley’e olan aşkının farkına varır.
Tür: Romantik, Dram
: 6,8 Rotten Tomatoes: %86 Google: %79


22) Land and Freedom – Ülke ve Özgürlük (1995) | IMDb: 7,6

1995 yılında yapılan filmin yönetmeni Ken Loach ve senaristi Jim Allen’dir. İspanya’daki iç savaş esanasında Livirpool’dan İspanya’ya savaşmaya giden bir komünistin yaşamı anlatılır. İspanya’da yaşanan savaş local değil globaldir. İngiliz komünistin bunu anlaması uzun sürmez. İdeolojik çelişkilerle ayrılan tarafları aralarında kalan bir yaşlı kadın şöyle uyarır: “Birbirinizi öldürmek yerine faşistleri öldürün!” Bazı sahneler pek çok siyaset bilimci tarafından anarşizm ve komünizm arasındaki atışmayı çok iyi anlattığı için derslerde kullanılır.
Tür: Savaş Filmi, Dram
: 7,6 Rotten Tomatoes: %77 Google: %86

23) Stage Beauty – Sahne Güzeli (2004) | IMDb: 7,1

17. yüzyıl İngiltere’sinde kadınların sahneye çıkmaları yasaktır. Kadın rollerini, kadın kılığına giren erkekler oynar. Ancak aynı oyunları aynı karakterlerin oynaması pek çok insan tarafından sıkıcı bulunur. Bu insanlardan birisi de Kral II. Charles’dir. Bu yüzden kadınların sahneye çıkabilmeleri önündeki engeli kaldırır. Kadın kılığına giren en ünlü erkek oyuncu Edward Ned bu durumdan en çok rahatsız olanların arasındadır. Kostüm dikerken minik rollerde oynayan Maria ise bu durumdan faydalanarak sahneye çıkar.
Tür: Drama, Romantik
: 7,1 Rotten Tomatoes: %64 Google: %83


24) Belle (2013) | IMDb: 7,3

Senaristliğini Misan Sagay’ın yaparken yönetmen koltuğuna Amma Asante oturur. Gerçek bir öyküye dayanan filmin baş kahramanı Dido adında melez bir kadındır. Hikaye 18. yüzyıla aittir. Dido’nun aristokrat olan amcasının ve eşinin onu ayrıcalıklı bir şekilde büyütmesine ragmen Dido’nun ten rengi sosyal konumunda sorunlar çıkarır. İdealist bir avukata aşık olan Dido’nun sürükleyici hikayesi size bekliyor.
Tür: Dram, Romantik
: 7,3 Rotten Tomatoes: %84 Google: %90


25) Motorcycle Diaries – Motosiklet Günlükleri (2004) | IMDb: 7,8

Ernesto ve Alberto adlı iki genç 1950 yılının başlarında bir motosiklet ile Buenos Aires’ten yola çıkarlar. Ancak motosikletleri onları yarı yolda bırakır. Mecburen otostop ile yollarına devam eden iki genç Latin Amerika’nın daha önce hiç görmedikleri bir yüzüyle karşılaşırlar. Gördükleri adaletsizlikler ve yolsuzluklar karşısında yola çıktıkları gençlerden çok daha farklı kişilere dönüşürler. Bu motosiklet yolculuğu sadece iki gencin hayatını değil tüm Latin Amerika’nın tarihini değiştirir.
Tür: Dram, Macera
: 7,8 Rotten Tomatoes: %83 Google: %87

26) The Kings Speech – Zoraki Kral (2010) | IMDb: 8,0

Oscar’da 12 dalda aday gösterilip, En iyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri başta olmak üzere toplam 4 ödül alan filmin yönetmenliğini Tom Hooper üstlenir. Başarılı film İngiliz Kraliyet ailesini konu alır. VI. George kekemedir ve bu kekemeleği yenmek için çok çalışır. Halka hitap etmesi bu yüzden çok zordur. Yardımına Avustralyalı therapist Lionel Logue yetişir.
Tür: Dram, Tarih
: 7,8 Rotten Tomatoes: %95 Google: %91


27) The Last of the Mohicans – Son Mohikan (1992) | IMDb: 7,7

James Fenimore Cooper’ın romanından uyarlanan filmin yönetmenliğini Michael Mann yapar. Yönetmenlik kariyerinin en önemli filmlerinden biridir. 18. yüzyılda Fransız ve İngiliz askerleri, Kuzey Amerika’nın kontrolü için savaşır. Kızılderililer ve yerleşimciler ise bu savaşın ortasında kalır. Yerleşimcilerden Cora ve kız kardeşi Alice’in bu esnada başlarına kötü olaylar gelir. Onları ise Şahingöz adında bir Kızılderili kurtarır. Bu Kızılderili ise aslen bir yerleşimcidir, çok küçükken ailesi öldüğü için son Mohikanlar Şahingöz’ü yanlarına alarak büyütür.
Tür: Savaş Filmi, Macera
: 7,7 Rotten Tomatoes: %95 Google: %90

28) Amazing Grace – Özgürlüğün Şarkısı (2006) | IMDb: 7,4

En büyük hayali köle ticaretini yok etmek olan dinci siyasetçi Christian William Wilberforce’un hayatı konu alınır. Yüzyılın sorunu olan köle ticaretini bitirmek için çalışırken en büyük desteği şair John Newton’dan görür. Köle ticaretinden büyük paralar kazanan kurumlar vardır ve William’a bu yolda zorluk çıkarırlar. Ancak William tüm bu zorluklara rağmen mücadelesini sürdürür. Filmin yönetmenliğini Michael Apted yaparken başrollerde Loan Gruffudd ve Albert Finney yer alır.
Tür: Dram, Tarih
: 7,4 Rotten Tomatoes: %68 Google: %88


29) Jane Eyre (2011) | IMDb: 7,3

Jane Eyre 10 yaşında öksüz kalır ve kendine köle gibi davranan halası tarafından katı disiplinli yatlılı bir okula yollanır. Bu yatılı okuldan mezun olduktan sonar yine aynı okulda kalarak öğretmenlik yapmaya başlar. Daha sonra Edward Rochester adında birinin malikanesinde çocuklarına mürebbiyelik yapmaya başlar. Rochester ile dostluğu günden güne bir aşka dönüşür. Ancak Jane Eyre henüz Rochester’in korkunç sırrından haberdar değildir. Jane Eyre erkek egemen bir toplumda bir kadın olarak tek başına ayakta kalmaya çalışır.
Tür: Romantik, Dram
: 7,3 Rotten Tomatoes: %84 Google: %91

30) The Age of Innocence – Masumiyet Yaşı (1993) | IMDb: 7,2

19. yüzyıl Amerika Birleşik Devletleri’nde New York’tayız. Şehrin yüksek sosyetesine mensup bir avukatın karışık aşk hayatını konu alır film. Kocasından yeni ayrılmış bir kadına aşık olur avukat. Ancak aşık olduğu kadın, adamın nişanlısının kuzenidir. Tüm bu karmaşanın içinden nasıl çıkacak?
Tür: Romantik, Dram
: 7,2 Rotten Tomatoes: %83 Google: %84
Dönem filmleri dışında ve listelerimize de göz atabilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Hugo ve Nebula Ödüllerine Layık Görülmüş Ufkunuzu Açacak 18 Kitap

İsimlerinden de anlaşılacağı üzere bilim kurgu dünyasının en büyük iki ödülü olan Hugo Ödülü ve Nebula Ödülü’nün tek ölçütü kalitedir.
Hugo Ödülü; her yıl bir önceki yıl yapılan en iyi bilim kurgu çalışmalarına farklı kategorilerde verilen bir ödüldür. İsmi, bilim kurgu dergisi Amazing Stories’in kurucusu olan Hugo Gernsback’ten gelir.
Nebula Ödülü; her sene Amerikan Bilim Kurgu Yazarları Derneği tarafından verilmektedir.

1) Dune – Frank Herbert

 Modern edebiyatın en epik mesih anlatılarından olan Dune, Paul Atreides’in hikayesini anlatır. Atreides ailesi, evrendeki en değerli madde olan melanj baharatının tek kaynağı olan Arrakis gezegeninin kontrolüne sahiptir. Bu kontrole sahip olmanın getirdiği olumsuzluklar büyük bir karmaşaya neden olur.


2) The Stone Sky – N.K. Jemisin

New York Times Bestseller’e giren kitap, insanlığın kurtuluşunun veya yok oluşunun iki kadına bağlı olduğunu anlatıyor. Essun, Alabester Tenring’in gücünü devralıyor ve bununla birlikte kızı Nassun’u bulmayı ve her bir orojen çocuğunun güvenli bir şekilde büyüdüğü bir dünya oluşturmayı umuyor.


3) Karanlığın Sol Eli – Ursula K. Le Guin

Karanlığın Sol Eli, gezegenimize çok benzeyen Kış isimli bir gezegende geçmektedir. Bu gezegende, yılın en sıcak olduğu zamanlarında bile yarı kutup iklimi yaşanmaktadır. Tüm yaşayanlar çift cinsiyetlidir (androjen). Cinsel kimliğin herhangi bir anlam ifade etmediği gezegende, kişiler hormonal durumlarına bağlı olarak kadın ya da erkek olabilmektedir.


4) Adalet – Ann Leckie

Uzaklarda, buzdan bir gezegende, Breq adlı bir asker görevini tamamlamaya çok yaklaşıyor. Bir zamanlar, Toren Adaleti’ydi – binlerce askeri birbirine bağlayan yapay zekaya sahip devasa bir yıldız gemisi. Şimdi, bir ihanet onu mahvediyor ve intikam duygusu ile kırılgan bir insan bedeni içine hapsoluyor.


5) Halka Dünya – Larry Niven

Galaksi çekirdeğindeki patlamalar, Puppeteerleri endişelendiriyor. Patlamaların radyoaktif etkileri ortaya çıkmadan önce taşınmak istiyorlar. Fakat bir uygarlığın taşınması nasıl olacak nereye yerleşecekler? Cevabı uzayın bilinmeyen bir köşesinde bulunan Halka Dünya…


6) Blackout/All Clear – Connie Willies

 2060 yılında geçen roman, zaman yolculuğuna çıkıp 2.Dünya Savaşı’na giden kahramanlarımızın geri dönemeyişini ve orada yaşananları anlatıyor. Ve sonuçta anlaşılan bir şey var ki: hiçbir tarihçi geçmişi değiştiremez.


7) İşte Tanrılar – Isaac Asimov

Evrenler arası bir roman olan İşte Tanrılar, Plutonyum-186 izotopunun var olabileceği farklı fizik yasalarıyla işleten bir evrenden bahsediyor.


8) The Windup Girl – Paolo Bacigalupi

Emiko, Windup kız. Garip ve güzel bir yaratık. Yeni İnsanlardan biri olan Emiko, insan değildir, bir mühendislik oluşumudur. Bir iş adamının kaprislerini tatmin etmek için programlanan Emiko, Bangkok sokaklarına terk edilince yaşadıkları anlatılır.


9) Rama’yla Buluşma – Arthur C. Clarke

Bir zamanlar Ay’ın yüzeyini delik deşik eden esteroitler, Dünya için de tehlike oluşturuyorlar. 2077 yılının 11 Eylül gününde düşen bir esteroit, Padua ve Verona şehirlerini yeryüzünden silince insanlar için Uzay Muhafızı projesini hayata geçirmek kaçınılmaz olur.


10) The Yiddish Policemen’s Union – Michael Chabon

Altmış yıl boyunca, Yahudiler, Holokost’un ayetlerini ve yeni doğan İsrail devletinin şok edici 1948 çöküşünü takiben “geçici” güvenli bir sığınak olan Sitka Federal bölgesinde refah içinde gelişti. Ancak şimdi bölge Alaskan kontrolüne geri dönecek ve hayalleri sona erecek. Bir kez daha tarihin gelgitleri onları süpürüp bilinmeyen bir yere taşımakla tehdit ediyor.


11) Mülksüzler – Ursula K. Le Guin

Mülksüzler, kendilerine Odocu diyen insan topluluğunu anlatıyor. Odoculuk ise anarşizmdir.


12) Paladin of Souls – Lois McMaster Bujold

Hain savaş tarafından tehdit edilen ve iblisler tarafından kuşatılmış topraklarda, delilik laneti serbest bırakılan ve güvenilmez bir Tanrı tarafından manipüle edilen Kraliyet Dowager Ista, bir alemin nesli tükenmekte olan ruhlarını korumak için umutsuz bir mücadeleye dalar.


13) Bitmeyen Savaş – Joe Haldeman

Er William Mandella, bir kahramandır. İstemediği halde seçkin askerlerden oluşan bir bölüğe alınır ve bir savaşta çarpışmak üzere uzaya fırlatılır. Mandella, döndüğünde dünyayı bıraktığı gibi bulamaz çünkü zaman genişlemesinden dolayı Mandella aylarla yaşlanırken dünya yıllarla yaşlanmıştır.


14) Amerikan Tanrıları – Neil Gaiman

Gölge, son üç yılını hapishanede geçirmiştir ve tahliye olmasına iki gün kala eşinin ölüm haberini alır. Cenazeye katılmak için uçağa biner ve yanına esrarengiz bir adam olan Bay Çarşamba oturur. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır.


15) Gateway – Frederik Pohl

Gateway, tam gelişmiş bilim kurgusal evreni olan, çok sayıda büyüleyici soru soran bir romandır. Evren ise ana karakter değildir.


16) Forever Peace – Joe Haldeman

 Ngumi Savaşı şiddetlenir. Yanmış bir asker ve onun bilim insanı sevgilisi, evreni kare biçime koyan bir sırrı keşfeder.


17) Dreamsnake – Vonda N. McIntyre

Uzak bir gelecekte, Holokost sonrası dünyada, Yılan adında genç bir şifacı dünyayı dolaşır, hastaları iyileştirir, ve arkadaşı olan uzaylı dreamsnake ile yaralanır.


18) Doomsday Book – Connie Willis

Kivrin için, insanlık tarihindeki en ölümcül dönemlerden birinde bir çalışma hazırlamak, on dördüncü yüzyılın hastalıklarına karşı aşılama yapmak ve tek başına seyahat eden bir kadın için bir mazeret icat etmek kadar basitti.


Bu içerikler de ilginizi:

Okumaya devam et

Kültür

The Queen’s Gambit Dizisi Hakkında Şaşırarak Okuyacağınız 26 Enfes Bilgi

Netflix’in son zamanlardaki en çok ilgi gören yapımlarından The Queen’s Gambit’te 1950’li yıllarda Kentucky’de bir yetimhanede büyüyen satranç dâhisi bir kız olan Beth Harmon’un hikayesi anlatılıyor.
Dizi hakkında çok akıllıca detaylar ve birtakım ilginç bilgiler var. Gelin birlikte bakalım.
Dikkat! Bu içerik spoiler içermektedir.

1) Anya Taylor-Joy bu projedeki Beth rolünden önce satrançla ilgili hiçbir şey bilmiyormuş. Ve öğrenmesinin bu dünyaya girmesine çok katkıda bulunduğunu açıklamış.

Kısa bir süre içinde satranç hakkında okumaya, araştırmaya başlamış.


2) Satranç oynanan sahnelerdeki hamlelerin hepsi önceden satranç danışmanları Garry Kasparov ve Bruce Pandolfini tarafından hazırlanmış. Bu ikili ayrıca bütün aktörlere de yardım etmiş.

Netflix, ana hedeflerinden birinin “eğer bir satranç uzmanı diziyi izlerken bir hata bulursa, herhangi bir hareketin yanlışlığından dolayı hikayeden çıkarılmamasını sağlamak” olduğunu açıklamış. Oyunun özgünlüğünü sağlamak için dizide uzun süredir satranç koçu ve uzman Bruce Pandolfini ve Rus satranç büyük ustası Garry Kasparov’un yardımı alınmış…


3) Aslında dizinin yaratıcısı Scott Frank, Borgov rolünü oynaması için Garry Kasparov’u istemiş ancak Kasparov bu teklifi reddederek sadece danışmanlık yapmış.


4) Ekranlarda görülen bütün satranç sahneleri, hızlı satranç maçları sahneleri de dahil olmak üzere aktörler tarafından gerçekten oynanmış.

Anya bu hızlı maçların dizideki en sevdiği kısımlar olduğunu söylemiş.


5) Beth’in son bölümdeki tamamen beyaz olan kombini, satrançtaki vezir taşına bir referanstır.

Final bölümündeki son kıyafeti olarak Beth, şapkasıyla beraber tamamen beyaz ve göz alıcı bir kıyafet giyiyor. Bu kıyafet, Beth’i beyaz vezir satranç taşının görsel bir temsiline dönüştürüyor. Dizinin kostüm tasarımcısı Gabriele Binder, Vogue ile yaptığı röportajda; “Fikir, onun artık satranç tahtasında kraliçe olduğunu ve satranç tahtasının dünya olduğunu ifade etmek için” diye açıklama yapmış.


6) Alma’nın ölümü bu sahne sayesinde önceden tahmin edilmiş olabilir.

Çoğu izleyicinin muhtemelen gözden kaçırdığı en etkileyici detaylardan biri, Reddit’teki bir kullanıcı tarafından dikkat edilen bir ayrıntıydı. Bu sahnede Alma, otelin aynasına bakarken görülüyor – çekimin sahnesi, 19. yüzyıl ressamı Charles Allan Gilbert’ın “All Is Vanity” adlı ünlü bir çizimine benziyor. Resimde hem aynaya bakan bir kadın hem de bir insan kafatasına gözüküyor. Bu sahne, Alma’nın dizide canlı olarak görüldüğü son sahne oldu.

7) Dizide toplam 7 bölüm bulunması, bir piyonun vezir olması için geçmesi gereken kare sayısını ifade ediyor.

Dizinin yapısıyla ilgili ilginç bir ayrıntı bulunuyor. Bildiğiniz gibi “The Queen’s Gambit” mini dizisi yedi bölümden oluşuyor. Dizi yapısı, bir piyonun kraliçe olmak için tahtada geçmesi gereken yedi kareyi yansıtıyor olabilir…


8) “Ben Snyder’da ölü yakalanmam” dedikten birkaç yıl sonra Beth, Margaret ile Ben Snyder’in mağazasında tanışıyor.

Margaret, Beth’in lisesinden, kahverengi ayakkabılarından dolayı Beth’e zorbalık yapan bir kız. Bir sahnede, Beth, Margaret’in okulun kütüphanesinde erkek arkadaşıyla sevişirken yakalar. O sahnede Margaret şunu söyler: “Ben Snyder’da ölü yakalanmam.” Birkaç yıl sonra, beşinci bölümde Beth, Ben Snyder’in mağazasında alışveriş yaparken Margaret ile karşılaşır. Ne diyebiliriz, gerçekten tatmin edici bir döngü.


9) Bay Schaibel’in sakladığı gazete kupürlerinden birinin manşetinde “Beth Harmon Tüm Kadınların Aptal Olmadığını Kanıtlıyor” yazıyor.

Bay Schaibel’in bodrum katındaki ofisinde, Beth’in başarısını öven ve kabul eden tüm gazete küpürleri arasında, “Beth Harmon tüm kadınların aptal olmadığını kanıtlıyor” yazan bir manşet bulunuyor. Bu ayrıntı, Beth’in yüzleşmek zorunda olduğu kadın düşmanlığını vurgulayan bir başka ipucudur.

10) Cleo, Beth’i sabote etmesi için gönderilen bir Rus köstebek olabilir.

Cleo, Beth ile Benny’nin dairesinde buluşan gizemli bir Fransız mankendir. Kendisi Beth’in Borgov’a karşı oynadığı maçtan bir önceki gece, Beth’i alkollü bir eğlenceye davet ediyor. Pek çok izleyici, Beth’in Borgov ile en önemli maçından önceki gece Cleo’nun tesadüfen ortaya çıkma şeklini şüpheli buluyor. Reddit’te Cleo’nun Beth’i sabote etmek için Rus ekipleri için çalıştığına dair bir teori bile bulunuyor.


11) Beth’in tavanda satranç oynadığı sahnelerde hep Bay Shaibel’in eski tahtasını kullanır.

Dizi boyunca, Beth’in tavanda bir satranç oyununu görselleştirdiği birçok sahne var. Yeterince yakından bakarsanız, tavan oyunlarının hepsinde kullanılan satranç seti, Beth’in Bay Shaibel ile satranç oynamayı öğrenirken kullandığı taşlar olduğunu fark edebilirsiniz…


12) Beth’in matematik dersindeki sahnede annesinin ne iş yaptığı hakkında biraz ipucu veriyor.

İlk bölümde Beth, annesi Alice Harmon tarafından yazılan “Tek Terimli Temsiller ve Simetrik Sunumlar” başlıklı bir kitabı alırken görülür. Bu sahne, izleyicilere Beth’in annesinin yetenekli bir matematikçi olduğunu gösterir.

13) Beth’in tüm dizi boyunca giydiği kareli giysiler satranç tahtasını çağrıştırmak için kullanılmış.

Dizinin kostüm tasarımcısı Gabriele Binder, Vogue ile yaptığı röportajda, “Her zaman bir karakterin içinde olup bitenleri dışarıda giydikleriyle göstermeye çalışırım ve ekose deseninin Anya’nın karakteri için ilginç olacağını düşündüm.” demiş.


14) Beth satrançtan ilk kazandığı ödüllerden biri ile kendisine lisesindeki popüler kızların giydiği ayakkabılardan kalıyor.

Lisenin ilk gününde Beth, kahverengi ayakkabıları yüzünden popüler kızlar tarafından zorbalığa uğrar. İkinci bölümdeki aynı sahnede kamera aşağı inerek tüm bu kızların siyah beyaz Oxford tarzı ayakkabılar giydiklerini gösterir. Bölümün ilerleyen kısımlarında, Beth bir satranç turnuvasında ilk nakit ödülünü kazanır ve alışverişe gider – bu ödülle ilk satranç setini ve elbisesini satın alır. Ama fark etmemiş olabileceğiniz şey, kendisine tüm popüler kızların giydiği bir çift ayakkabı almış olmasıdır.


15) Beth son maçında, ilk bölümde giydiği ve üzerinde adı yazan elbiseye çok benzer bir elbise giyiyor.

İlk bölümde, Beth yakalı ve açık gri bir elbise giyiyor. Son bölümde de yakası da olan aynı renk elbiseyi giyerken görülüyor. Bu elbisenin rengi Beth’in “ev” duygusunu temsil ediyor. Bir kez daha ‘eve’ dönebileceği bir an yaratmak istedikleri için, Moskova’daki son turnuvasında da aynı renk elbiseyi giyiyor.

16) Dizinin sonlarında doğru Beth’in ruj tonu, Alma’nın eskiden kullandığı ruj tonuna benziyor.

Görünüşe göre, Beth’in dizinin sonuna doğru kullandığı ruj renginin arkasında gizli bir mesaj var. Netflix bir videoda, “Alma’nın koyu ruju, temel özelliklerinden biridir. Makyaj tasarımcısı Daniel Parker, dizi ilerledikçe Beth’in kendi ruj tonlarının, ikinci annesine bir ithaf olması için gittikçe onunkine daha fazla benzer olmasını planladı” açıklamasını yapmış.


17) Son bölümde, Beth’in hala ilk aldığı satranç setini kullandığı görülüyor.

Beth bir satranç turnuvasında ilk nakit ödülünü kazandıktan sonra, alışverişe gider ve ilk satranç setini satın alır. Yedinci bölümde, Beth, Luchenko’yu nasıl yeneceğini bulmak için otel odasına gittiğinde, hala aynı satranç setini kullandığı görülüyor.


18) Dizinin sonunda Beth ve Borgov’un maçında, Beth beyazlarla oynadığında döngü tamamlanmış oluyor.

Beth’in yetimhane bekçisi Bay Shaibel’e karşı oynadığı ilk satranç oyununda beyaz renk ile oynuyor ve bu ona avantaj sağlıyor. Beth, Borgov’a karşı son maçında da beyaz renkli taşlar oynadığında her şey tam bir döngü oluyor.

19) Dizideki Benny karakteri ise gerçek hayattaki Amerikalı usta satranç oyuncusu Bobby Fischer’dan esinlenerek yaratılmış. Bobby Fischer 13 yaşındayken kazandığı ‘Yüzyılın Oyunu’ isimli galibiyetiyle biliniyor.

Harry Beltik’in oyun stili ise gerçek bir satranç oyuncusu olan Magnus Carlsen’den ilham almıştır.


20) ‘The Queen’s Gambit’ dizisinin büyük bir çoğunluğu Amerika Birleşik Devletleri’nde geçse de çekimler Berlin’de yapılmış.


21) Dizideki Alma karakterini oynayan Marielle Heller, ‘A Beautiful Day in the Neighborhood’, ‘Can You Ever Forgive Me?’ ve ‘What the Constitution Means to Me’ gibi filmlerin yönetmenidir.

Marielle, “yıllar boyunca yönetmenlik yaptıktan sonra oyunculuğa dönmek oldukça heyecanlıydı ve sıradaki büyük projem ne olacak bilmiyorum” diye açıklama yapmış…

22) Ekranda gözüken, Beth’in kafasında kurduğu satranç hamleleri gerçek hamleler olduğu için daha sonra özel efektleri yapan takım da satranç oynamayı öğrenmiş.


23) Anya oldukça büyük bir Harry Potter hayranı ve ‘The Queen’s Gambit’ dizisinde Harry Beltik, ‘Harry Potter’ filmlerinde ise Dudley karakterini oynayan Harry Melling’i görünce çok sevinmiş…

Anya, Buenos Aries’ten Londra’ya 6 yaşındayken taşınmış ve İngilizceyi Harry Potter kitaplarından öğrenmiş.


24) Beth’in her sahnedeki ruj renkleri ayrı ayrı seçilmiş ve renkler Beth’in yaşını temsil ediyormuş.

Makyaj ve saç tasarımcısı Daniel Parker, “Dudaklar ve kirpikler bir karakterin ne yaptığını ya da davranışlarını temsil eden en önemli şeylerden biridir. Sonlara doğru Beth’in ruj rengi ölen annesine bir övgü olarak kabul edilebilir.” diye açıklama yapmış.

25) Anya, senarist Scott Frank ve saç tasarımcısı Daniel Parker birbirlerinden habersiz bir şekilde Beth’in kızıl saçları olmasına karar vermiş. Beth’in saç modellerini yapmak için ise peruk kullanılmış.

Daniel Parker, “Bazen gün içinde 3 farklı saç değiştiriyoruz. Bunları peruksuz yapmamız imkansız.” diye açıklama yapmış.


26) Ve son olarak, Anya, Beth’in Rus parkında satranç oynadığı final sahnelerini çekerken hep ağlamış çünkü o an Beth için çok mutlu olmuş.

Kaynak: , ,

Okumaya devam et

Kültür

Peaky Blinders Dizisinin Ana Karakteri Thomas Shelby’den 6 Liderlik Dersi

Peaky Blinders dizisinin ana karakteri ve ailesinin lideri olan Thomas Shelby, dizi boyunca liderlik konusunda hepimize dersler veriyor.
Azimli, ciddi ve disiplinli olan Thomas Shelby, 1. Dünya Savaşında savaşmış ve savaş sonrası şehrine geri dönmüştür. Bu dönüş onun karakterini şekillendiren en önemli olaylardan biri olmuştur. Özellikle ilk sezonda bu liderlik vasfını çok daha ağır görebiliyoruz.
Thomas Shelby’nin liderlik konusunda bize vereceği 6 derse detaylıca bakalım:


1) Çevrenden fikir al, son kararı kendin ver.

Çoğu konuda yapacakları hamlenin planını oluştururken herkesin fikrini alan Thomas, son kararı kendisi veriyor ve böylelikle otoritesini güçlü tutmuş oluyor. Çevresinden aldığı fikirleri kendisi de yorumlayarak hamlenin kararını tek bir yerden çıkartmaya özen gösteriyor.


2) Risk al.

Bir ekip içerisinde ilk riski her zaman lider olarak kendisi alan Thomas, çevresindekilere güven duygusunu böyle veriyor. Risk alması aynı zamanda ilerleme konusunda somut bir adım görevi görüyor. Liderler risk almazsa, ekibi de riskten korkar. Tommy risk alma konusunda cesaretli davranıyor.


3) İyi iletişim kur ve ilham ver.

Ekibinin nabzını iyi tutan Tommy, ekibinin ne istediğini, nasıl bir ruh halinde olduklarını sürekli kontrol ederek onlara ilham vermeye çalışıyor.
Örneğin 1. sezonun sonlarında Arthur ile olan konuşması, Tommy’nin iletişim yeteneklerinin ne kadar güçlü olduğunu ve çevresine nasıl ilham verdiğini kanıtlar nitelikte.


4) Toplantıları kısa ve net tut.

Verimli toplantılar durumu netleştirir, problem çözer ve ekibin beraber hareket etmesi konusunda yardımcı olur. Aynı zamanda bir toplantıyı verimli yapan uzunluğu değil, nasıl geçtiğidir. Bunun farkında olan Tommy, aile toplantılarını kısa ve net yapar.


5) Ne istediğini bil.

Thomas, hedef belirleyip o hedefe doğru ilerlerken çevresindeki insanların da bu hedefe kilitlenmesini sağlıyor. Yüksek organizasyon yeteneği sayesinde hem hedeflerine ilerliyor hem de liderliğini sağlamlaştırıyor.


6) Disiplini elden bırakma ve öğrenmeye devam et.

Her konuda ekibinden bir adım önde olan Tommy, uzmanlığını dinç tutuyor ve bu bildiklerini çevresine aktararak ekibine değer katıyor. Kendisi gelişirken, çevresi de gelişiyor. Aynı zamanda önceliklerinden hiçbir zaman ödün vermemesi de Tommy’nin odağının hiçbir zaman dağılmamasını sağlıyor.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com