Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Çok yıllık bir tür olan aster çiçeği, özellikle bahçelerde yetiştirmek için tercih edilen popüler bir bitkidir. Çiçeklenme döneminde, çok sayıda mor renkli çiçek geliştirir. Her sapın ucunda büyük bir çiçek başı bulunur ve Mayıs başından Haziran ayına kadar yeşil alanları süsler. Dayanıklı olmasının yanı sıra, güçlü büyümesi ile de bahçe sahibini uzun yıllar memnun edecektir…

Makaleye Genel Bakış

 • Aster Çiçeği Özellikleri
 • Aster Çiçeği Bakımı
 • Yer ve Toprak
 • Dikim
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Çoğaltma
 • Hastalıklar ve Zararlılar

Aster Çiçeği Özellikleri

Yıldızpatı olarak da bilinen aster çiçeği, Asteraceae bitki familyasına aittir. İlkbaharda çiçek açan türler aslen Avrupa dağlarında, İran’da, Sibirya’da ve Kuzey Amerika’da yetişir. Güneşli, besin açısından düşük otlaklarda gelişmeyi tercih eder. Genellikle 20 ila 30 santimetre yüksekliğinde büyür. İri çiçek başları ile her bahçeyi, her terası ve her balkonu görülmeye değer bir renk denizine dönüştüren zarif bir bitkidir.

Pürüzlü, tüylü yapraklar, dil şeklinde görünür ve bir bazal rozet içinde düzenlenmiştir. Yıldızpatının harika bir yaz atmosferi yaratan hoş kokulu çiçekleri, Mayıs’tan Haziran ayına kadar açar. Çiçekler genellikle mor-mavi renktedir ancak nadir durumlarda pembe veya beyaz da görünürler. Çiçeklerin iç tübeler kısımları sarı renktedir. Ek olarak, arılar ve diğer böcekler bu çiçekleri ziyaret etmeyi sever.

Aster Çiçeği Bakımı

Aster alpinus, çiçeklerini tamamen geliştirebilmesi için güneşli yerleri tercih eder. Konumundan çok az talepte bulunur ve hatta kök salmak için yeterli toprak olması koşuluyla duvarlardaki çatlaklara yerleşir. Kumlu ila tınlı bir alt tabakaya sahip, iyi drene edilmiş ila nemli toprak gerektirir. Kışın bile dikildiği yerde rahatlıkla yaşayabilir. Donmaya dayanıklı türler, sıfırın altındaki sıcaklıkları çok iyi tolere eder. İlginizi çekebilir: Felisya çiçeği bakımı

Yer ve Toprak

Aster çiçeği, güneşli ve sıcak bir yerde rahat hisseder. Yarı gölgeli bir yerde de yetiştirilebilir ancak muhtemelen daha az çiçek oluşturur veya hiç çiçek oluşturmaz. Kaya bahçeleri, yaklaşık 20 santimetre yüksekliğe kadar büyüyen bu bitkiler için ideal bir yerdir. Taşlar gün boyunca ısıyı emer ve gün batımından sonra bitkilere verebilir.

Alt tabaka kuru ve taze olmalıdır. İyi toprak geçirgenliği sağlamak da önemlidir. Bu, alt tabakanın kum veya çakıl ile yükseltilmesiyle gerçekleştirilebilir ve özellikle ağır killi topraklar için tavsiye edilir. Besin gereksinimlerinin düşük olması nedeniyle, geleneksel bahçe toprağı ile iyi geçinir.

Dikim

Aster çiçeği, tüm yıl boyunca don olmayan günlerde ekilebilir. Bununla birlikte, ilkbahar ve sonbahar ekim için en uygun zamanlardır. Grup dikimleri için yaklaşık 20 santimetrelik bir dikim mesafesi korunmalıdır. Optimal bir bahçe ekimi, metrekare başına 24 ila 26 bitkiden oluşur. Bitkinin çiçek renginde farklılık gösteren başka çeşitleri de vardır. Büyümede hepsi aynı olduğu için, yukarıda sıralanan dikim talimatları tüm çeşitler için geçerlidir.

Sulama ve Gübreleme

Yıldızpatı çok sağlamdır ve uzun kuraklık dönemlerini bile tolere edebilir. Ancak toprak tamamen kurumamalıdır. Bu nedenle, sulama tamamen ihmal edilebilir değildir. Aster çiçeğini orta derecede ancak düzenli olarak sulayın. Sıcak yaz günlerinde hassas köklerin bol nemi alabilmesi için daha yoğun sulayabilirsiniz.

Bu bitkinin düzenli olarak gübrelenmesine gerek yoktur. Gübrelenmesi gerekip gerekmediği, seçilen türe ve toprak koşullarına bağlıdır. Bahçe toprağının neredeyse hiç besin içermediğini fark ederseniz, az miktarda kompost ilave etmeniz tavsiye edilir. Bu, bitkiye uzun süreli organik bir gübre verir ve daha fazla gübre uygulamasına gerek kalmaz.

Budama

Aster çiçeğinin gür ve kompakt büyümesi için düzenli olarak budanması gerekir. Budama işlemi ilkbahar ve  sonbahar sonlarında gerçekleşir. Solmuş çiçekler düzenli olarak kesilerek, bitkinin tekrar çiçek açması teşvik edilebilir. Ek olarak, yaklaşık her üç yılda bir bitkiyi bölmek gerekir. Bu ihmal edilirse, bitkinin merkezi eski ve kuru görünecektir. İlkbaharda kazılarak kök sistemi hasar açısından kontrol edilir ve keskin bir kürekle bölünür. Yeni elde edilen bitkiler hemen toprağa geri konur ve iyice sulanır.

Çoğaltma

Yukarıda da açıklandığı gibi bölme, aster çiçeklerini çoğaltmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Ayrıca tohumlardan yeni bitkiler elde edilebilir. Çift çiçekli türlerde genellikle bölme tercih edilir. Tohumlar Mayıs ortasından itibaren doğrudan dış mekana ekilebilir veya Mart ayından itibaren iç mekanlarda yetiştirilebilir.

Hastalıklar ve Zararlılar

Külleme, hobi bahçıvanlarının mümkün olduğunca erken tanıması gereken yaygın bir aster çiçeği hastalığıdır. Bu, yaprakların üst tarafında biriken beyazımsı kaplama ile kolayca anlaşılabilir. Yaprakların üzerini kaplayan tabaka kolayca sıyrılabilir. Bu yapılmazsa, yapraklar kahverengiye döner ve kurur. Mantar istilası nadir görülür ancak oluşması durumunda; 1:8 oranında su ve süt çözeltisi ile ortadan kaldırılabilir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania erecta bir caudex bitkisidir. Caudex bitkileri etli familyaya aittir. Su deposu görevi gören ve patatesi andıran bir kök sistemine sahiptir. Yıllık bir döngüyle filizlenir ancak çok yıllıktır. Bu nedenle, ekim için en uygun zaman ilkbahardır. Her baharda yeni bir hayata uyanan bitki, uzun sürgünlerde kalkan şeklinde yuvarlak yapraklar oluşturur…

Makaleye Genel Bakış

 • Stephania Erecta Özellikleri
 • Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Kış Uykusu Dönemi
 • Stephania Erecta Nasıl Çoğaltılır?

Stephania Erecta Özellikleri

Menispermaceae familyasına ait bir bitki cinsi olan Stephania erecta, aslen Güneydoğu Asya’ya özgüdür. Daha büyük popülasyonlar özellikle Tayland’da bulunur. Anavatanında seyrek ormanlarda yetişir. Sulu bir bitkidir ve yumrusunda su depolama özelliğine sahiptir.

Stephania erecta bitkisinin muhtemelen en belirgin özelliği büyük kök yumrusudur. Yumru, sulu bitki için bir su ve besin deposu görevi görür. Bu, uzun kuraklık dönemlerinde bile zarar görmeden hayatta kalabileceği anlamına gelir. Yumrular dişi ve erkek olarak sınıflandırılır. Bunlar sadece filizlenme şekillerinde farklılık gösterirler. Erkek örnekler ilk olarak ilkbaharda çiçekleri oluşturur, sonra yapraklar takip eder. Dişi örneklerde ise durum tam tersidir.

Bu bitki yıllık olarak çiçek oluşturabilir. Çiçekler, cinsiyete bağlı olarak yaprakların oluşumundan önce veya sonra ilkbaharda açar. Tek tek sürgünlerde küçük sarı ila yeşilimsi çiçek kümeleri oluşur. Çiçeklerin her birinin 8 yaprağı vardır ve polenleri bir daire içinde düzenlenmiştir.

Stephania erecta, tamamen büyüdüğünde bir metreden biraz fazla yüksekliğe ulaşabilir. Ancak bu 20 yıldan fazla sürebilir. İnce, açık yeşil, düz saplar yumrudan dışarı uzanır ve her yıl biraz daha büyür. Saplar ayrıca bir kafesin etrafına sarılabilir ve istenen yöne yönlendirilebilir.

Not: Stephania erecta zehirli bir bitki olarak sınıflandırılmıştır. Mümkünse, çocukların ve evcil hayvanların erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır.

 

Stephania Erecta Bakımı Nasıl Yapılır?

Stephania sıcak ve aydınlık bir ortamı sever. Ancak kök kısmı gölgede kalmalı ve çok fazla doğrudan güneş almamalıdır. Birçok bitki sever tarafından toprak bir kap kullanılması tavsiye edilir. Bu kap, yüksek kaliteli kaktüs toprağı ile doldurulabilir. Her halükarda uzun süreli su basması önlenmelidir. Kışın, sıcaklık 15 derecenin çok altına düşmemelidir. Bu nedenle, evde veya kış bahçesinde kış uykusu zorunludur.

İlginizi çekebilir: Pilea çiçeği bakımı ve çoğaltma

Yer ve Toprak

Stephania erecta’nın yeri dolaylı ışığa sahip olmalıdır. Doğrudan güneş yapraklara zarar verebilir. 16°C ile 26°C arasındaki bir sıcaklık, büyüme için en iyi temeli sağlar. Nem %60’ın üzerindeyse, tam yapraklanma görülebilir. Nem %40’ın altına düşerse kahverengi yaprak uçları ve yaprak kenarları oluşabilir. Hava akımını veya çok kuru havayı önlemek için pencerelere ve radyatör gibi ısı kaynaklarına belirli bir mesafe bırakılmalıdır.

Alt tabaka çok fazla su tutmamalıdır. Besinler de sadece ölçülü olarak mevcut olabilir. Bu durumda, besinler ek gübreleme ile sağlanmalıdır. Yüksek kaliteli kaktüs toprağı Stephania erecta yetiştirmek için idealdir. Bununla birlikte, daha iyi drenaj için toprağı biraz çakıl veya kumla karıştırabilirsiniz.

Sulama ve Gübreleme

Etli bir bitki olarak, Stephania erecta az miktarda suyla sorunsuz bir şekilde hayatta kalabilir. Her zaman alt tabaka yüzeyde kurur kurumaz sulanır. Yaz mevsiminde, sıcaklığa bağlı olarak haftada bir sulama yeterlidir. Soğuk mevsimde ise bir ay boyunca sulama yapılmayabilir. Ilık ve kireçsiz su, sulama için uygundur. Sularken suyu yumrunun üzerine değil, toprağın üzerine yudumlar halinde dökmeye dikkat edin.

Stephania erecta bitkisini gübrelemek için hem sıvı sulu gübre hem de yavaş salınan gübre kullanılabilir. Genellikle sıvı gübre tercih edilir çünkü doz miktarı daha iyi ayarlanabilir. Çok fazla besine ihtiyacı olmadığından, ilkbahar ve yaz mevsiminde dört haftada bir gübre verilmesi yeterlidir.

Saksı Değiştirme

Yavaş büyümesi nedeniyle, Stephania erecta sadece her üç yılda bir yeni bir saksıya aktarılmalıdır. Saksı değiştirmek için en iyi zaman yaz başlangıcıdır. Bu zamanda yumru yeni sürgünler oluşturmaya başlar. Fazla suyun akabilmesi için drenaj delikleri olan bir saksı seçtiğinizden emin olun. Bu işlem sırasında köklerdeki toprağı temizlemeyin. Çünkü kökler zarar gördüğünde oldukça hızlı bir şekilde şoka uğrar. Ayrıca yumru kökün sadece yarısı toprak ile kaplanmalı ve alt tabakayı bitkinin etrafına koyarken çok bastırılmamalıdır.

Kış Uykusu Dönemi

Kış yaklaşırken, Stephania erecta bitkisi kış uykusuna hazırlanmaya başlar. İlk başta yapraklar dökülür, sonra yumru içine çekilir. Ancak bazı durumlarda, bitkinin uyku dönemi geç başlayabilir. Dinlenme dönemi gecikirse, gübrelemeyi ve sulamayı basitçe azaltabilirsiniz. Bitki daha sonra kendi kendine kış uykusuna yatar.

Bu süre zarfında yerinin değiştirilmesi gerekmez. Sadece kuru ve sıcak olmalıdır. Kış aylarında, neredeyse artık sulanmaya ihtiyaç duymaz. Baharla birlikte yumru yeniden canlanır. İlkbaharın sonuna doğru sulamayı artırabilirsiniz. İlk küçük doz gübreler de bundan sonra verilebilir.

Bu uyaranlar yeni büyümeyi teşvik eder. Ancak yeni büyüme görünür hale gelene kadar haftalar hatta bazı durumlarda aylar sürebilir.

Stephania Erecta Nasıl Çoğaltılır?

Stephania erecta sadece tohumlarla çoğaltılır. Tohumlar çeşitli çevrimiçi mağazalarda ve pazarlarda mevcuttur. Ancak birçok durumda, genç bitkileri doğrudan satın almak daha kolay ve hızlıdır. Yine de tohumdan yetiştirmeyi denemek istiyorsanız, ilk olarak tohumları gece boyunca ılık suda bekletin. Böylece çimlenmeyi kolaylaştıran suyu emerler.

Daha sonra, tohumlar kaktüs toprağında yaklaşık 1 santimetre derinliğe yerleştirilir. Tohumları toprak ile örtmeyin. Bu süreçten itibaren alt tabakayı nemli tutmak önemlidir. %60 civarında bir nem oluşturmanız önerilir. Bu, bir tohum kutusunda en iyi sonucu verir. 19 °C’lik bir toprak sıcaklığı optimal kabul edilir. Çimlenme 6 ay kadar sürebilir. Ancak küçük fidanlar görülüyorsa, üçüncü yaprakla birlikte kendi kaplarına yerleştirilebilirler.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Sinekkapan Bitkisi Bakımı ve Özellikleri

Sinekkapan Bitkisi Bakımı ve Özellikleri

Sinekkapan bitkisi, muhtemelen dünyada en iyi bilinen etçil bitkidir. Büyüme sırasında kapalı kalan, yılda üç ila dört yeşil yakalama yaprağı oluşturur. Bunlar tamamen büyüdüklerinde açılırlar ve tatlı bir koku yayarak böcekleri tuzağa çekme amacına hizmet ederler. Saha koşulları ve bakım söz konusu olduğunda, bu egzotik bitkinin bazı özel gereksinimleri vardır…

Makaleye Genel Bakış

 • Sinekkapan Bitkisi Özellikleri
 • Sinekkapan Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Konum
 • Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Çoğaltma

Sinekkapan Bitkisi Özellikleri

Sinekkapan bitkisi (Dionaea muscipula veya Venus flytrap), botanik olarak Droseraceae ailesine aittir. Etçil bitkiler (etoburlar) cinsi içindeki tek türdür. Aslen Kuzey ve Güney Karolina’ya (ABD) özgüdür. Hızla uluslararası ün kazanmıştır ve 20. yüzyılın başından beri dünya çapında egzotik bir ev bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Sinekkapan bitkisi yıllardır bilim tarafından incelenmiş ve son derece karmaşık yakalama mekanizmasıyla dikkat çekmiştir. Yakalama yaprakları, yalnızca üzerindeki dokunsal kıllara birkaç saniye içinde birkaç kez dokunulduğunda kapanır. Bu sözde uyarıcı depolama, gereksiz bir enerji salınımını önler. Yakalanan av hala hareketli olduğu sürece, aynı dokunsal kıllar kapanın tekrar açılmasını da engeller. Böcek sıkıca kapalı kalır ve sonunda bitki, bir veya iki hafta içinde avını parçalayan sindirim sıvıları salgılar. Geriye kalan tek şey böceğin kabuğudur.

Venus flytrap küçük ama çok yıllık otsu bir bitkidir. Çok yavaş büyür ve sadece üç ila dört yıl sonra çiçek açar. Sonbahardan itibaren kış uykusuna yatar ve bu dönemde aktif olmayan tuzaklarla küçük yapraklar oluşturur. Kökleri nispeten zayıftır. Kökler esas olarak bitkinin toprağa sabitlenmesine ve suyu emmesine hizmet eder.

Sinekkapan bitkisinin oval yaprakları dört santimetreye kadar uzayabilir ve dokunulduğunda aniden kapanabilir. Aslında yeşildir fakat güneş ışığına maruz kaldıklarında kırmızıya dönerler. Yapraklar bir tür nektar üretirler ve böylece böcekleri çeken bir çiçeği simüle ederler. Yaprakların kenarlarındaki dikenli kıllar, en ufak bir temasa sensörler gibi tepki verir. Ancak yalnızca tekrar tekrar dokunulduğunda yakalama mekanizmalarını tetikler. Esas olarak sinekler, karıncalar ve örümceklerle beslenir.

Mayıs’tan Temmuz’a kadar, sinekkapan bitkisi üzerinde birkaç çiçeğin göründüğü 30 santimetreye kadar bir sap oluşturur. Bunlar üç santimetre kadar çapa sahiptir. Her çiçek beş yeşilimsi sepal ve beş beyaz yapraktan oluşur. Çiçekler, yakalama yapraklarının biraz üzerinde gelişir. Böylece böcekler çiçekleri tozlaştırabilir ve yanlışlıkla tuzaklara yakalanmazlar.

Not: Dionaea muscipula zehirli değildir. Tabiri caizse, böcekler dışında neredeyse hayvan dostu bitkilerden biridir. Bitkinin katlama mekanizmasını elle çok sık tetiklerseniz, bu onun için strese neden olabilir. Beş ila yedi katlama işleminden sonra, yakalama yaprakları ölür.

Sinekkapan Bitkisi Bakımı Nasıl Yapılır?

Her şeyden önce, sinekkapan bitkisi doğal ortamında nemli bataklık bölgelerde yaşar. Bu nedenle, yaz aylarında düzenli sulama özellikle önemlidir. Kışın sulama konusunda daha dikkatli olmanız ve miktarı ortam sıcaklığına göre ayarlamanız gerekir. Suyu iyi depolayan ama aynı zamanda gevşek kalan turba açısından zengin bir alt tabakada gelişir. Besinlerini yediği böceklerden alır. Böylece bitkiyi gübrelemenize gerek kalmaz.

İlginizi çekebilir: Bakımı kolay çiçekler listesi

Konum

Sinekkapan bitkisi, cereyan olmayan güneşli, sıcak bir yere ihtiyaç duyar. Yakalama yapraklarının iç kısımlarının parlak kırmızıya dönmesinin ve bitkinin gelişmesinin tek yolu budur. Bitki ne kadar kırmızıysa o kadar sağlıklıdır. Optimum nem nispeten yüksektir ve ideal olarak yüzde 50 ila 80 arasındadır.

Yeni küçük yapraklar oluştuğunda, bitkiyi daha serin kış konumuna taşımanın zamanı gelmiştir. Kışın, ısıtmasız bir odada güneye bakan aydınlık bir pencere idealdir. Kısa süreliğine -10°C’ye kadar düşük sıcaklıklara dayanabilir. Bununla birlikte, sıcaklık dalgalanmaları bitki için iyi değildir. Bu nedenle, kışı 5° ila 10°C arasında bir sıcaklıkta geçirmesi uygundur.

Toprak

Vahşi doğada, Dionaea muscipula nemli, besin açısından düşük ve asitli kumlu veya turba toprağında yetişir. İç mekan kültüründe sadece özel etobur bitkisi toprağı veya saf turba kullanmalısınız. Toprağın pH’ı 3.5 ila 4.5 arasında olmalıdır. İyi bir su tahliyesi sağlamak için, alt tabakayı doldurmadan önce saksının altına bir tabak çanak çömlek parçası yerleştirin. Ek olarak, sinekkapan bitkisi topraktaki kirece karşı aşırı hassastır.

Sulama

Sinekkapanı bitkisi, bir bataklık sakini olarak daima nemli tutulmalıdır. Kökleri her zaman yeterli suya ihtiyaç duyar. Bu yüzden yukarıdan sulamak yerine, yağmur suyu veya durgun musluk suyu ile saksı tabağından sulanır. Büyüme mevsimi boyunca, saksı tabağı her zaman en az bir parmak genişliğinde suyla doldurulmalıdır Alt tabaka, saksının altındaki drenaj deliklerinden suyu emer. Venus flytrap, sulama suyundaki düşük kireç içeriğiyle bile çok çabuk ölür. Kışın dinlenme döneminde ayda bir sulama yeterlidir.

Gübreleme

Dionaea muscipula, yakalanan böcekler aracılığıyla besin gereksinimlerinizi karşılar ve bu nedenle ayrıca gübrelenmesi gerekmez. Çiçekler ve yeni tuzaklar oluşturmak için besinleri kullanarak avının neredeyse tamamını tüketir. Son derece seçicidir ve her avı kapsamlı bir şekilde kontrol eder. Sinekkapan bitkisini kendiniz beslemek istiyorsanız, canlı karıncalar, sinekler, isopodlar ve örümcekler uygundur.

Saksı Değiştirme

Bu muhteşem iç mekan bitkisi, her baharda yeni bir saksıya ihtiyaç duyar. Bunun için en iyi zaman, bitkinin kış uykusundan yavaş yavaş uyandığı ve daha sıcak bir yere geçtiği Şubat ayının sonundan Mart ayının başına kadardır. Bitkiyi yeni kabına yerleştirmeden önce keskin bir bıçak veya makasla ölü kök kısımlarını çıkarın. Saksı oldukça sığ olabilir ve kökleri aşağı doğru olduğundan, eski kök topu yeni toprakta çok derine ekilmemelidir.

Çoğaltma

Sinekkapan bitkisi, doğru alan verildiğinde insan müdahalesi olmadan çoğalır. Bunun yeterli olmadığında, etçil bitkiyi yaprak kesimleri yoluyla çoğaltabilirsiniz. Köksapın bir parçası ile tabana yakın bir yaprağı kırın. Küçük bir kabı besin açısından zayıf turba-kum karışımı ile doldurun. Kesimi ve alt tabakayı köklenene kadar yağmur suyuyla hafifçe ıslatın. Saksı tamamen köklenmişse, genç bitki normal alt tabakaya nakledilir. Yıllık saksı değişimi sırasında bitkiyi bölmek de mümkündür. Köksapı ayırın ve yeni bir saksıya koyun. Yeni köklerin hızla oluşabilmesi için ilk günlerde iyi sulanmalıdır.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Evde Et Mühürleme ve Pişirme (Video Anlatım)

Pratik bir şekilde kırmızı et pişirme ve mühürleme işlemi için mutlaka ısıyı eşit oranda yayan, demir veya ızgara izli, kalın tabanı olan, ağır bir döküm tavanızın olması gerekiyor.

Et mühürleme işlemi yaparken kesinlikle teflon tava kullanmamanız gerekiyor. Çünkü teflon tavalar yüksek sıcaklıkta kanserojen maddeleri aktif hale getirmektedir.

Evde Et Mühürleme ve Pişirme işleminin en pratik şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için, videoyu izleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com