Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Ateş Lalesi Bakımı ve Özellikleri

Ateş Lalesi Bakımı ve Özellikleri

Tropik bölgelerden gelen ateş lalesi (Gloriosa superba), seraları ve sıcak evleri güzelleştirmek için mükemmel bir süs bitkisidir. Haziran ve Ağustos ayları arasında çiçek açar. Bu süre zarfında, değişken renkli çiçeklerle süslenir. Pitoresk büyüme özelliğiyle renkli vurgular oluşturur ve iç mekanlar için idealdir…

Makaleye Genel Bakış

 • Ateş Lalesi Özellikleri
 • Ateş Lalesi Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Konum
 • Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Saksı Değiştirme
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Ateş Lalesi Özellikleri

Botanik adı Gloriosa superba olan ateş lalesi, alev benzeri çiçekleri ile herkesin dikkatini çeken alışılmadık bir ev bitkisidir. Afrika ve Asya’nın tropikal bölgelerine özgü olan bitki, botanik olarak Colchicaceae ailesine aittir. Tırmanarak büyür ve sürgünleri 2 metre gibi bir yüksekliğe ulaşabilir. Silindirik kök soğanı, zehirli bir alkaloid olan yüksek konsantrasyonda kolşisin içerir.

Ateş lalesinin yaprakları dönüşümlü olarak düzenlenmiştir ve mızrak şeklindedir. Yaklaşık 15 santimetre uzunluktaki yapraklar yeşil ve parlaktır. Haziran-Ağustos ayları arasında süren çiçeklenme döneminde, 10 ila 15 santimetre arasında değişen gösterişli çiçekler geliştirir. Radyal, uzun saplı bireysel çiçekler, yukarı bakan, kenarları dalgalı olan ve yatay olarak yanlara doğru çıkıntı yapan yapraklardan oluşur.

Not: Gloriosa superba, oldukça toksik alkaloid kolşisini içerir. Konsantrasyon özellikle kök yumruda yüksektir. Söz konusu madde ciddi zehirlenme belirtilerine neden olabilir. Bu nedenle, çocuklar veya evcil hayvanlar bitkiye temas etmemelidir.

Ateş Lalesi Bakımı Nasıl Yapılır?

Ateş lalesinin uygun bir konumu ve ideal bir toprak tabakası varsa, çok fazla bakım gerektirmeden kuvvetli bir şekilde büyüyecek ve yaz boyunca güzel, ilginç çiçekler geliştirecektir. Sonbaharda yapraklarını döktüğünden, herhangi bir budama önlemi gerektirmez. Gloriosa superba yeni başlayanlar için de iyi bir seçimdir. Çünkü küçük bakım hatalarına karşı toleranslı olduğu bilinir. İlginizi çekebilir: Ters lale bakımı

Konum

Dekoratif çiçeklere sahip bu bitki, ancak ideal bir konumdaysa sağlıklı ve güçlü gelişebilir. Ateş lalesinin çok fazla ışığa ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır. Bununla birlikte, yakıcı öğle güneşi ile iyi başa çıkamaz. Çünkü bu koşullarda, yaprakları ve çiçekleri hızla yanabilir. Bitki yarı gölgede de büyür fakat bu durumda çiçekler önemli ölçüde seyrek olacaktır.

17 ila 22 derece arasındaki sıcaklık idealdir. Kuru havaya tolerans gösteremez. En az %50 ila %60 nem gerektirir. Bu nedenle, ateş lalesi en iyi şekilde sıcak bir evde veya ısıtılmış bir serada büyür. Sıcaklıklar 18 derecenin altına düşmediği sürece, bitki teras veya balkonda açık havada da yetiştirilebilir.

Toprak

Ticari olarak temin edilebilen yüksek kaliteli palmiye toprağı, Gloriosa superba için bir alt tabaka olarak mükemmeldir. Hem killi hem de yapısal olarak stabildir ve humus açısından da zengindir. Yeterli besin içeren gevşek, orta-pürüzlü bir toprak seçin. Ateş lalesi toprağı için uygun pH değeri 5,5 ile 6 arasındadır. Bahçe toprağı ve kompost kullanılıyorsa, alt tabaka fırında ısıtılmalıdır. Bu şekilde patojenler ve zararlılar öldürülür.

Sulama

İlkbahardan sonbahara kadar olan dönemde, ateş lalesi sürekli nemli tutulur. Alt tabaka sulama seansları arasında kurumamalıdır. Bununla birlikte, su basması her ne pahasına olursa olsun önlenmelidir. Saksı tabağında biriken su köklerin çürümesine neden olur. Sonbaharda çiçekler kuruduğunda ve bitki yapraklardan enerji aldığında, sulama miktarı azaltılır. Bitkinin tüm toprak üstü kısımları kuruduğunda da sulama tamamen durdurulur. Uyku döneminde rizomlar kuru olmalıdır.

Gübreleme

Ateş lalesi, büyüme mevsimi boyunca düzenli şekilde gübrelenir. İlk gübreleme, taze sürgünlerin ortaya çıktığı ilkbaharda gerçekleşir. Bitkiye her ikinci sulamada düşük konsantrasyonda sıvı gübre verilmesi tavsiye edilir. Yapraklar sonbaharda kuruduğunda, besin kaynağı tamamen durdurulur.

Saksı Değiştirme

Mart ayında, bitki eski alt tabakadan çıkarılır ve kök kısmındaki yapışkan toprak temizlenir. Temizlenen kök yumrusu, yeterince büyük bir saksıya sürgün uçları yukarı gelecek şekilde yerleştirilir ve 2 ila 3 cm toprakla kaplanır. Ardından da saksı 25 °C civarında bir yere koyulur ve az miktarda sulanır. Ateş lalesinin tam boyutuna ulaşması için yeterince büyük bir saksı seçilmesi önemlidir.

Kış Mevsiminde Bakım

Çiçeklenme döneminden sonra, Gloriosa superba dinlenme evresine girer. Toprak üstü bitki kısımları kurur ve ölür. Bu andan itibaren bitki artık sulanmaz ve yumru köklerin kurumasına izin verilir. Ayrıca gübre de gerekli değildir. Ateş lalesini kışın saksıda bırakın. Kışı en iyi sabit 17 santigrat derece sıcaklıkta, karanlık bir yerde ve yüksek nemde geçirir.

Çoğaltma

Ateş lalesi vejetatif olarak yayılır. Bitkinin kök kısmında, sonraki sezon için bir veya daha fazla yavru soğan gelişir. Bunları basitçe ayırabilir ve çoğaltma için kullanabilirsiniz. Bunun için ideal zaman, bitki henüz büyüme aşamasında olmadığı için Mart ayının başıdır. Bununla birlikte, yalnızca en az 10 gram ağırlığındaki ikincil yumruları kullanın. Daha küçük olanlar genellikle filizlenmez.

Ana bitkiden ayırdığınız yavru soğanları, ayrı ayrı orta boy saksılara yerleştirin. Gözler yukarı bakmalıdır çünkü burası bitkinin yeni sürgünler geliştirdiği yerdir. Çimlenme 25 santigrat derece sıcaklıkta başlar. Ateş lalesinin tohumlarla çoğaltılması da mümkündür ancak bu yöntem zaman alıcı ve zordur.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Evde Et Mühürleme ve Pişirme (Video Anlatım)

Pratik bir şekilde kırmızı et pişirme ve mühürleme işlemi için mutlaka ısıyı eşit oranda yayan, demir veya ızgara izli, kalın tabanı olan, ağır bir döküm tavanızın olması gerekiyor.

Et mühürleme işlemi yaparken kesinlikle teflon tava kullanmamanız gerekiyor. Çünkü teflon tavalar yüksek sıcaklıkta kanserojen maddeleri aktif hale getirmektedir.

Evde Et Mühürleme ve Pişirme işleminin en pratik şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için, videoyu izleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Çok yıllık bir tür olan aster çiçeği, özellikle bahçelerde yetiştirmek için tercih edilen popüler bir bitkidir. Çiçeklenme döneminde, çok sayıda mor renkli çiçek geliştirir. Her sapın ucunda büyük bir çiçek başı bulunur ve Mayıs başından Haziran ayına kadar yeşil alanları süsler. Dayanıklı olmasının yanı sıra, güçlü büyümesi ile de bahçe sahibini uzun yıllar memnun edecektir…

Makaleye Genel Bakış

 • Aster Çiçeği Özellikleri
 • Aster Çiçeği Bakımı
 • Yer ve Toprak
 • Dikim
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Çoğaltma
 • Hastalıklar ve Zararlılar

Aster Çiçeği Özellikleri

Yıldızpatı olarak da bilinen aster çiçeği, Asteraceae bitki familyasına aittir. İlkbaharda çiçek açan türler aslen Avrupa dağlarında, İran’da, Sibirya’da ve Kuzey Amerika’da yetişir. Güneşli, besin açısından düşük otlaklarda gelişmeyi tercih eder. Genellikle 20 ila 30 santimetre yüksekliğinde büyür. İri çiçek başları ile her bahçeyi, her terası ve her balkonu görülmeye değer bir renk denizine dönüştüren zarif bir bitkidir.

Pürüzlü, tüylü yapraklar, dil şeklinde görünür ve bir bazal rozet içinde düzenlenmiştir. Yıldızpatının harika bir yaz atmosferi yaratan hoş kokulu çiçekleri, Mayıs’tan Haziran ayına kadar açar. Çiçekler genellikle mor-mavi renktedir ancak nadir durumlarda pembe veya beyaz da görünürler. Çiçeklerin iç tübeler kısımları sarı renktedir. Ek olarak, arılar ve diğer böcekler bu çiçekleri ziyaret etmeyi sever.

Aster Çiçeği Bakımı

Aster alpinus, çiçeklerini tamamen geliştirebilmesi için güneşli yerleri tercih eder. Konumundan çok az talepte bulunur ve hatta kök salmak için yeterli toprak olması koşuluyla duvarlardaki çatlaklara yerleşir. Kumlu ila tınlı bir alt tabakaya sahip, iyi drene edilmiş ila nemli toprak gerektirir. Kışın bile dikildiği yerde rahatlıkla yaşayabilir. Donmaya dayanıklı türler, sıfırın altındaki sıcaklıkları çok iyi tolere eder. İlginizi çekebilir: Felisya çiçeği bakımı

Yer ve Toprak

Aster çiçeği, güneşli ve sıcak bir yerde rahat hisseder. Yarı gölgeli bir yerde de yetiştirilebilir ancak muhtemelen daha az çiçek oluşturur veya hiç çiçek oluşturmaz. Kaya bahçeleri, yaklaşık 20 santimetre yüksekliğe kadar büyüyen bu bitkiler için ideal bir yerdir. Taşlar gün boyunca ısıyı emer ve gün batımından sonra bitkilere verebilir.

Alt tabaka kuru ve taze olmalıdır. İyi toprak geçirgenliği sağlamak da önemlidir. Bu, alt tabakanın kum veya çakıl ile yükseltilmesiyle gerçekleştirilebilir ve özellikle ağır killi topraklar için tavsiye edilir. Besin gereksinimlerinin düşük olması nedeniyle, geleneksel bahçe toprağı ile iyi geçinir.

Dikim

Aster çiçeği, tüm yıl boyunca don olmayan günlerde ekilebilir. Bununla birlikte, ilkbahar ve sonbahar ekim için en uygun zamanlardır. Grup dikimleri için yaklaşık 20 santimetrelik bir dikim mesafesi korunmalıdır. Optimal bir bahçe ekimi, metrekare başına 24 ila 26 bitkiden oluşur. Bitkinin çiçek renginde farklılık gösteren başka çeşitleri de vardır. Büyümede hepsi aynı olduğu için, yukarıda sıralanan dikim talimatları tüm çeşitler için geçerlidir.

Sulama ve Gübreleme

Yıldızpatı çok sağlamdır ve uzun kuraklık dönemlerini bile tolere edebilir. Ancak toprak tamamen kurumamalıdır. Bu nedenle, sulama tamamen ihmal edilebilir değildir. Aster çiçeğini orta derecede ancak düzenli olarak sulayın. Sıcak yaz günlerinde hassas köklerin bol nemi alabilmesi için daha yoğun sulayabilirsiniz.

Bu bitkinin düzenli olarak gübrelenmesine gerek yoktur. Gübrelenmesi gerekip gerekmediği, seçilen türe ve toprak koşullarına bağlıdır. Bahçe toprağının neredeyse hiç besin içermediğini fark ederseniz, az miktarda kompost ilave etmeniz tavsiye edilir. Bu, bitkiye uzun süreli organik bir gübre verir ve daha fazla gübre uygulamasına gerek kalmaz.

Budama

Aster çiçeğinin gür ve kompakt büyümesi için düzenli olarak budanması gerekir. Budama işlemi ilkbahar ve  sonbahar sonlarında gerçekleşir. Solmuş çiçekler düzenli olarak kesilerek, bitkinin tekrar çiçek açması teşvik edilebilir. Ek olarak, yaklaşık her üç yılda bir bitkiyi bölmek gerekir. Bu ihmal edilirse, bitkinin merkezi eski ve kuru görünecektir. İlkbaharda kazılarak kök sistemi hasar açısından kontrol edilir ve keskin bir kürekle bölünür. Yeni elde edilen bitkiler hemen toprağa geri konur ve iyice sulanır.

Çoğaltma

Yukarıda da açıklandığı gibi bölme, aster çiçeklerini çoğaltmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Ayrıca tohumlardan yeni bitkiler elde edilebilir. Çift çiçekli türlerde genellikle bölme tercih edilir. Tohumlar Mayıs ortasından itibaren doğrudan dış mekana ekilebilir veya Mart ayından itibaren iç mekanlarda yetiştirilebilir.

Hastalıklar ve Zararlılar

Külleme, hobi bahçıvanlarının mümkün olduğunca erken tanıması gereken yaygın bir aster çiçeği hastalığıdır. Bu, yaprakların üst tarafında biriken beyazımsı kaplama ile kolayca anlaşılabilir. Yaprakların üzerini kaplayan tabaka kolayca sıyrılabilir. Bu yapılmazsa, yapraklar kahverengiye döner ve kurur. Mantar istilası nadir görülür ancak oluşması durumunda; 1:8 oranında su ve süt çözeltisi ile ortadan kaldırılabilir.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap yasemini, tüylü olmayan yapraklarıyla normal yaseminden ayırt edilir. Normal yasemin çiçeğinin aksine, yapraklar daha yuvarlak yapıda ve bütündür. Arap yaseminine özel olan yoğun ve güçlü kokusudur. Hem iç hem de dış mekanlarda bir saksı bitkisi olarak yetiştirilebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Arap Yasemini Özellikleri
 • Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değişimi ve Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım

Arap Yasemini Özellikleri

Arap yasemini (Jasminum sambac), Hindistan ve Sri Lanka’ya özgüdür. En az 200 türden oluşan Oleaceae bitki familyasının Jasminum cinsine aittir. Esas olarak tropik iklimlerde bulunur. Melek kanadı yasemin veya kokulu yasemin diğer yaygın isimleridir. Bitki, 1789’da Arap kökenli olduğunu varsayan İskoç botanikçi William Aiton tarafından tanımlanmıştır.

Arap yasemini, biraz seyrek büyüyen, yaprak dökmeyen bir sarmaşık bitkisidir. Kısmen dik, kısmen kıvrılarak, yaklaşık 2 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Diğer yasemin çiçeği türlerinin aksine, Arap yasemini o kadar hızlı büyümez. Bitki, belirli bir uzunlukta bir çerçeve ile yönlendirilmesi gereken açısal sürgünleri ile de dikkat çekicidir.

Nispeten kalın yaprakları karşılıklı veya üçlü sarmal şeklinde ve parlak koyu yeşildir. Diğer yasemin türlerinin çoğundaki tüylü yapraklar yerine, tüm kenarları olan yuvarlak yapraklar oluşturur. Bazı yaprakların tabanı kalp şeklindedir ve yaprak eksenlerinin alt tarafında küçük tutamlar görülebilir.

Soldukça koyulaşan beyaz çiçekler, 2,5 santimetre çapındadır. Birlikte 12 ayrı çiçekten oluşan küçük terminal döngülerde bulunurlar ve yaprak koltuklarından çıkarlar. Her çiçeğin, bir kaliks oluşturmak için tabanda kaynaşmış 6 ila 7 yaprağı vardır. Çiçeklenme yaz başında başlar ancak tomurcuklar sonbahara kadar açmaya devam eder. Arap yasemininin parfüm yapımında da kullanılan çiçekleri, özellikle kış bahçesinde egzotik bir koku yayar.

Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?

Arap yasemini soğuğa dayanıklı olmadığı için kışı dışarıda geçirmemelidir. Bu nedenle, saksılarda yetiştirmek için daha uygundur. Toprak üzerinde büyük taleplerde bulunmaz. Saksı bitkileri için biraz genişletilmiş kil içeren basit saksı toprağı kullanılabilir. Neredeyse hiç hastalık riski yoktur. Sadece çok fazla sulanırsa kök çürür. Kışın sıcak ve aydınlık bir yerdeyse, bir sonraki yıl daha fazla çiçek açabilir.

Yer ve Toprak

Tropik bölgelere özgü bir bitki olarak, Arap yasemini tüm yıl boyunca sıcak bir yeri sever. Bahçede, balkonda, terasta ve ayrıca evde, bitkiyi güneşli ila yarı gölgeli bir yere yerleştirin. Ancak sıcak öğlen güneşine maruz bırakılmamalıdır. İç mekandan dış mekana geçiş her zaman bir iklimlendirme aşamasından önce gelmeli, yani yavaş yavaş güneşe alıştırılmalıdır.

İdeal alt tabaka, tın veya kil ilaveli geçirgen, humus bakımından zengin bir topraktır. Normal saksı toprağı kullanabilir ve biraz genişletilmiş kil ekleyebilirsiniz. Jasminum sambac su basmasına tolerans göstermediğinden, toprağın iyi drene edilmiş olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, fazla sulama suyunun kolayca tahliye edilebilmesidir. Aynı nedenle, saksının dibinde çanak çömlek parçalarından oluşan bir drenaj tabakası oluşturulması tavsiye edilir.

Sulama ve Gübreleme

Arap yasemini ne kadar çok güneş ışığı alırsa, o kadar çok sulanması gerekir. Bitki çok kurursa, yapraklarını sarkıtarak suya ihtiyacı olduğunu belli edebilir. Sulama sonrası, saksı tabağında biriken su her zaman boşaltılmalıdır. Kışın, su miktarı önemli ölçüde azalır. Yaprak lekelerini önlemek için sadece bitkinin dibine su verin.

Jasminum sambac, büyüme mevsimi boyunca haftada bir kez sıvı gübre ile desteklenmelidir. Bu çiçeklenmeyi uyarır. Çiçeklenme döneminde gübre ihtiyacı artar. Tam bir mineral gübre veya buna karşılık gelen uzun vadeli gübre çubukları kullanılabilir.

Saksı Değişimi ve Budama

Her iki ila üç yılda bir, orta derecede büyüme nedeniyle Arap yasemini için eski saksıdan sadece biraz daha büyük yeni bir kap gereklidir.

Budama, Arap yaseminini güzel ve gür tutar. Bitki budanırsa, çerçeve şeklinde herhangi bir desteğe ihtiyaç duymaz. Bitkinin sürgünleri alttan çıplaksa, büyüme mevsiminin başında kuvvetli bir budama ile bunun önlenmesi mümkündür. Sarmaşık bir bitki olarak tercih ediliyorsa, sürgünlerin kolayca kırılabileceği unutulmamalı ve bir yere bağlarken dikkatli olunmalıdır.

Kış Mevsiminde Bakım

Arap yasemini kışın 10 ila 15 santigrat derecede sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde olmalıdır. Kısa bir süre için sıcaklık donma noktasına düşebilir. Ancak uzun süreli don, bitkinin toprak üzerindeki tüm kısımlarını öldürür. Kök küresi iyi korunursa ve toprak donmazsa, bitki ilkbaharda anaçtan tekrar filizlenebilir. Bitki kış boyunca gerektiği kadar sulanmalıdır. Yer serin ve karanlık ise, aydınlık ve sıcak yerden daha az sulanmalıdır. İlkbaharda, güneşe tekrar yavaş yavaş alışması gerekir. Ek olarak, kışın gübrelenmesi gerekmez.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com