Bizimle iletişime geçin

Gündem

Ayakkabı Kırışıklığı Nasıl Giderilir? Spor ve Deri Ayakkabılardaki Kırışıklığı Giderme

En kaliteli ayakkabıyı satın alsanız bile bir süre sonra muhtemelen o çirkin manzarayla karşılaşacaksınız; kırışıklık. Ancak, hoş olmayan eskimiş bir görüntü oluşturmasına rağmen, kırışıklıklar çoğu zaman ayakkabıların genel kullanım ömrünü etkilemez. Yine de üzeri kırışık bir ayakkabıyı kim severek giymek ister ki? İyi haber, kundura ve spor ayakkabılardaki kırışıklığı gidermek için deneyebileceğiniz birkaç pratik numara var.

Ayakkabı Kırışıklığı Nasıl Giderilir? Spor ve Deri Ayakkabılardaki Kırışıklığı Giderme

En kaliteli ayakkabıyı satın alsanız bile bir süre sonra muhtemelen o çirkin manzarayla karşılaşacaksınız; kırışıklık. Ancak, hoş olmayan eskimiş bir görüntü oluşturmasına rağmen, kırışıklıklar çoğu zaman ayakkabıların genel kullanım ömrünü etkilemez. Yine de üzeri kırışık bir ayakkabıyı kim severek giymek ister ki? İyi haber, kundura ve spor ayakkabılardaki kırışıklığı gidermek için deneyebileceğiniz birkaç pratik numara var.

Severek satın aldığınız ayakkabılarınızın kısa süre sonra üst bölgesinde kırışıklık oluştuğunu gördüyseniz, bu konuda yalnız değilsiniz. Çoğu insan, ayakkabıları henüz eskimemiş olmasına rağmen kırıştığı gerekçesiyle onları ayakkabılığın tozlu raflarında kaderine terk ediyor veya çöpe atıyor. Sizin de durumunuz buysa en sevdiğiniz pabuçlarınızla vedalaşmadan önce birkaç ev çözümünü denemenizde fayda var.

Ayakkabı kırışıklığı kaçınılmaz olsa da erken dönemdeki derin çatlak, kırık veya kırışıklık izlerine, ayakkabının büyük olması, ayak parmaklarından ayağı bükerek çömelmek, ıslak ayakkabıları kalorifer peteği ya da soba yanında kurutmak ve çeşitli cila veya boyaları kullanmak neden olabilir. Peki ama kırışan ayakkabı nasıl düzeltilir?

Ütü yöntemiyle ayakkabı kırışıklığı giderme:

Daha önce ayakkabılarınızı ütülemeyi hiç düşündünüz mü? Doğal olarak hiç kimse bunu yapmaz ancak ayakkabı kırışıklığını gidermek için işe yarayan bir tekniktir. Bu yöntemi uygulamak için ihtiyacınız olan şeyler, eski gazete kağıtları, bir parça bez veya havlu ve ütü.

İlk olarak gazete parçalarını buruşturun ve ayakkabının içinde ayağınız varmış gibi kalıp oluşturacak şekilde ayakkabınıza doldurun. Ayakkabının şeklini koruması için bu aşama önemli. O nedenle, gazete kağıtlarını ayakkabınıza sıkıca doldurduğunuzdan emin olun. Bu işlem için elbetteki en ideal seçenek ayakkabı tamircilerindeki kalıplar olacaktır ancak evinizde ayakkabı kalıbı olmayacağından gazetelerle de aynı işi yapabilirsiniz.

Ütülemeyi kolaylaştırmak ve bağcıkların zarar görmesini engellemek amacıyla bağcıkları çözerek çıkartın. Ardından, küçük bir bez parçasını veya el havlusunu su ile nemlendirerek ayakkabınızın buruşuk kısmı üzerine koyun. Orta sıcaklıktaki ütüyü ileri geri hareket ettirerek kırışık olan bölgeyi ütüleyin. Arada bir bezi kaldırarak kırışıklığı kontrol edin. İstediğiniz sonucu alamamışsanız, bezi yeniden ıslatarak bir kez daha ütüleyin. Ütüden ve nemli bezden çıkan buhar, ayakkabı üzerindeki kırışıklığın açılmasını sağlayacaktır.

İşlem sonrası ayakkabınızdaki kırışıklık büyük ölçüde azalmış olmalıdır. Ayakkabınızın içindeki gazete kağıtlarını çıkarmadan birkaç gün bu şekilde ”kalıpta” beklemesine izin verin. Daha iyi bir seçenek olarak eğer varsa ayakkabı kalıbında bekletin.

Fön makinesiyle ayakkabı kırışıklığını giderme:

Ayakkabılarınızı ütülemekle ilgili endişeleriniz varsa o halde saç kurutma makinesiyle de ayakkabı kırışıklığını açabilirsiniz. Uygulama sonrası en iyi sonucu almak için derinin gergin olması önemli. Bu nedenle, ayakkabınıza gazeteleri sıkıca doldurun ancak ayakkabınızı genişletecek kadar da abartmamaya dikkat edin.

Fön makinesini ayakkabınızdan 10 ila 15 cm uzaktan tutarak kırışık bölgeye ısı uygulayın. Bu aşamada, fön makinesini fazla yaklaştırmanızın veya hep aynı noktaya tutmanızın ayakkabınıza zarar verebileceğini unutmayın. Isıyı uygularken aynı zamanda ayakkabınıza masaj yapar gibi elinizle kırışıklıkları düzleştirmeye çalışın.

İlk yöntemde olduğu gibi ayakkabınızın içinde kalıp veya gazete kağıtları varken birkaç gün bu şekilde bekletin.

Ayakkabılarımın Kışırmasını Nasıl Önlerim?

Ayakkabılarınızın kırışmasını tamamiyle önleyemezsiniz ancak bazı püf noktalarına dikkat ederek bu izlerin oluşmasını en aza indirebilirsiniz. Bunlar:

  • Ayakkabılar özellikle ayağın esnediği veya büküldüğü yerlerden kırışır. Ayakkabılarınızı giyerken, ayak parmaklarınızdan ayağınızı bükerek çömelip giymeyin. Ayakkabı çekeceği (kerata) kullanarak ayakkabılarınızı giyin.
  • Her gün aynı ayakkabıyı giymeyin. Ayakkabınızı bir gün kullanıp bir gün dinlendirin. Giymediğiniz zamanlarda şeklini muhafaza etmesi için ayakkabı kalıbında veya içine gazete doldurarak bekletin.
  • Ayakkabıyı giydiğinizde boşluk varsa bu, ayakkabının bükülmek için daha fazla yeri olduğu anlamına gelir. Sonuç olarak, ayağınıza büyük gelen ve sivri ucu olan uzun ayakkabılar kırışmaya daha çok meyillidir. Ayak sağlığınız ve ayakkabı kırışıklığını azaltmak için ayağınıza tam olan ayakkabıları tercih edin.
  • Birden fazla deri parçasından yapılan ayakkabılar her dikişte gerginlik yaşar ve ayağınızın oluşturduğu bükülmeden fazla etkilenmezler. Bu nedenle, tek parça deriden üretilen ayakkabıların kırışma olasılığı daha yüksektir.
  • Islanan ayakkabılarınızı, kalorifer peteği üzerinde veya sobanın yanında kurutmayın.

Sonuç:

Deri, rugan, süet, nubuk ve spor ayakkabılar dahil diğer tüm kunduraların bir süre sonra kırışarak kötü bir görüntü oluşturması muhtemeldir. Ayakkabı derisindeki bu kırıkları gidermek için ütü ve fön makinesi kullanılabilir. Ancak bu yöntemlerin yanlış uygulanması durumunda ayakkabıya zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Ayakkabıları kırışmadan daha uzun süre kullanmak için yapılacak en iyi şey fazla bükmemeye çalışmak ve giyilmediği zamanlarda içine kalıp veya gazete parçaları gibi bir destekle sertlik kazandırmaktır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen aylarda adı Hakan Sabancı ile aşk dedikodularına karışan oyuncu Aygün Aydın, sosyal medya hesabından Sabancı’yla yazışmalarını paylaştı.

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen şubat ayında aşk yaşamaya başladıkları konuşulan Hakan Sabancı ile Aygün Aydın cephesinde ilginç bir gelişme yaşandı.

Hakan Sabancı’nın yerli yabancı kadınları beğeni yağmuruna tutması Aynur Aygün’ü çileden çıkardı.

ÖZEL KONUŞMALARINI YAYINLADI

Bu zamana kadar çıkan aşk haberleri hakkında sessizliğini koruyan Aygün Aydın, Instagram hesabından yayınladığı konuşmalarda ikilinin buluşma için yaptığı plan ve Sabancı’nın doğum günüyle alakalı konuşmaları yer alıyor..

Oyuncu Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Ben ve dikkatini çekmeye çalıştığım adamın stalk’ladıkları. Bu sü*rtüklerle nasıl baş edeyim? Pes ediyorum” diyerek kendi fotoğrafıyla Hakan Sabancı’nın beğendiği kadınların fotoğraflarıını kıyasladı.

Aygün Aydın’ın yaptığı bu paylaşımlar sosyal medyada gündeme oturdu.

Okumaya devam et

Gündem

60’lık damat! Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez evlendi

Vedat Bey’i üçüncü kez nikah masasına oturtmayı başaran kişi kim?

60 lık damat! Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez evlendi

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez damat olmuş da, haberimiz olmamış! Evet, yanlış okumadınız…

İlk evliliğini Danimarkalı Femke Diskois ile yapan, Temmuz 2006’da evlendiği ikinci eşi Nilüfer Zapçı’dan da Ocak 2008’de boşanan Vedat Alaton, 60 yaşında üçüncü kez nikah masasına oturmuş.

Vedat Bey’i üçüncü kez nikah masasına oturtmayı başaran kişi ise, yaklaşık 3,5 yıldır flört ettiği sevgilisi Seda Söğütlü.

Benim de mutluluklarına birkaç kez şahit olduğum aşıklar, Malta’da gözlerden ırak, sessiz sedasız evlenmişler. Umarım bir ömür mutlu olurlar.

Bu arada 1999 yılında boşandığı Femke Diskois’den bir çocuğu olan 60’lık damat Vedat Alaton, bakalım ‘Yaşlı Baba Ligi’nde de yer alacak mı?

Bülent Cankurt/Günaydın

Okumaya devam et

Gündem

İş insanı Adnan Vural hayatını kaybetti

Yazılım şirketi Digital Planet’in kurucusu Adnan Vural, vefat etti.

İş insanı Adnan Vural hayatını kaybetti

Erzincanlı olan Adnan Vural İTÜ-Elektronik Haberleşme lisans, Boğaziçi Üniversitesi-Telekom ve Bilgisayar master eğitimi aldı. Profesyonel olarak bankacılıkta ve Ata Grubu’nda çalıştı. Sermaye piyasaları için aracı kurum yazılımlarının oluşturulmasında görev aldı. Ardından 2000 yılında da kendi şirketi olan Digital Planet’i kurdu.

Başta telekomünikasyon ve finans sektörleri için olmak üzere ‘sıkıştırma ve saklama’ konusundaki çözümler üreten Digital Planet, kısa sürede küresel bir şirkete dönüştü.

ABD’de Silikon Vadisi’nde ve Londra’da da şirketler kuran Adnan Vural’ın şirketinin, TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği ‘sıkıştırma’ yazılımı, başta Türk Telekom olmak üzere GSM şirketleri ve bankalara çözüm sağlıyor. 20 milyon e-faturayı 10 GB belleğe sığdıran Digital Planet’in ihracat geliri, cirosunun dörtte birini aştı. Digital Planet, pandemi sürecinde de geliştirdiği temassız fatura gibi ürünlerle öne çıktı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com