Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Balon Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Balon Çiçeği Bakımı ve Özellikleri

Balon çiçeği, adını tomurcuklarının özel şeklinden alır. Balon çiçeğinin tomurcukları, açılmadan önce balonları andıracak şekilde şişer ve sıra dışı bir manzara oluşturur. Çiçekler genellikle mavi, daha nadiren pembe veya beyaz renktedir…

Makaleye Genel Bakış

 • Balon Çiçeği Özellikleri
 • Balon Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Konum
 • Toprak
 • Ekim
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Çoğaltma
 • Kış Mevsiminde Bakım

Balon Çiçeği Özellikleri

Balon çiçeği (Platycodon grandiflorus), çan çiçeğigiller (Campanulaceae) familyasındaki Platycodon cinsinin tek temsilcisidir. Kuzeydoğu Asya’ya özgü olan bu bitki, “Çin çan çiçeği” olarak da adlandırılır. Çiçeklerin rengi ne olursa olsun, tüm balon çiçekleri aynı bitki türlerinin varyasyonlarıdır. Genellikle bahçelerde veya balkon kutularında yetiştirilirler. İç mekan bitkileri olarak da uygundurlar ancak daha az uzun ömürlüdürler.

Balon çiçeği, yaz aylarında çiçek açan çok yıllık bir bitkidir. En fazla 70 santimetre yüksekliğe ve yaklaşık 30 santimetre genişliğe kadar gevşek bir şekilde büyür. Bitkinin yaprakları, dişli bir kenarı olan ve tepede bir noktaya doğru sivrilen mızrak şeklindedir. Yapraklar ince beyazımsı bir balmumu tabakası ile kaplıdır.

Bitkinin gevşek salkımlarında gelişen mavi, pembe veya beyaz yıldız şeklindeki çiçekler, Temmuz-Ağustos aylarında açılırlar ve 7 santimetreye kadar büyüyebilirler. Çiçekler açmadan önceki şişkin tomurcuklar küçük balonları andırır ve bu nedenle bitkiye balon çiçeği adı verilir.

Balon Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?

Balon çiçeğinin bakımı kolaydır. Özellikle ekimden sonra düzenli sulama yapılması tavsiye edilir. Bununla birlikte, bitkinin ölmesine neden olabileceğinden, hiçbir koşulda su birikintisinin oluşmamasını sağlamak önemlidir. Vejetasyon döneminin başlangıcında tek bir gübreleme tamamen yeterlidir. Soğuğa dayanıklıdır ve herhangi bir özel kış koruması gerektirmez. Bununla birlikte, kışın güvenli bir şekilde hayatta kalmaları için genç balon çiçeklerinin ilk kışlarında çalıyla kaplanması tavsiye edilir. İlginizi çekebilir: Kahkaha çiçeği bakımı

Konum

Optimum büyüme için balon çiçekleri güneşte veya yarı gölgede olmalı ve yağmurdan korunmalıdır. Bununla birlikte, bitkinin beyaz renkli formları çok fazla güneş ışığı alırsa hızla kararır. Bu nedenle, beyaz çiçekli çeşitler kesinlikle kısmi gölgede olmalıdır! Ek olarak, yer seçimi yapılırken balon çiçeklerin başka bir yere nakledilmeyi sevmediği de göz önünde bulundurulmalıdır.

Toprak

Balon çiçeklerinin toprak gereksinimlerine gelince, bu bitkilerin açık bir şekilde taşlı zemini tercih ettikleri söylenebilir. Bu nedenle, kaya bahçeleri Platycodon ekimi için harika bir şekilde uygundur. Toprak nemli, besleyici ve humus açısından zengin olmalıdır ancak belirli bir kireç içeriğine sahip olabilir. 6 ila 8 arasında hafif asidik ila nötr toprak pH’ı önerilir.

Ekim

Platycodon grandiflorus, iyi bir başlangıç ​​için ilkbaharda yaklaşık 30 santimetre mesafe ile dikilmelidir. Dikimden sonra iyice sulanmaları gerekir. Genç balon çiçekleri ilk başlarda fazla büyümez fakat birkaç yıl sonra 50 ila 70 santimetrelik son yüksekliklerine ulaşırlar. Bu nedenle, ekim yapılacak alan buna göre planlanmalıdır.

Sulama ve Gübreleme

Balon çiçekleri düzenli olarak sulanmalıdır ancak su basmasına tolerans göstermezler. Aksi takdirde kökler çürümeye başlar. Genel bir kural olarak, dikimden sonraki ilk birkaç hafta uzun süre yağmur yağmaması koşuluyla, günde bir kez orta derecede sulanmalıdır.

Platycodon, ilkbaharda tomurcuklanmanın başlangıcında ve budamadan sonra sonbaharda gübrelenir. İlkbahar gübrelemesi, çok yıllık bitkinin sürgün ve çiçek gelişimini desteklemek için tam gübre kullanımını gerektirirken, sonbaharda kompostu kök bölgesine yaymak yeterlidir. Bakımın bu yönünde dikkate alınması gereken başka bir şey yoktur.

Budama

Sulama sırasındaki belirli hassasiyete ek olarak, balon çiçeğinin bakımı, budama sırasında da deneyimli bir bahçıvan gözü gerektirir. Budama ile ilgili olarak, bazı bahçıvanlar çiçek açtıktan sonra yere yakın bir yıllık budama yapılmasını önerir. Diğerleri de budamayı solmuş gövdelerle sınırlar. Ek olarak, hassas genç sürgünlerin bahçedeki yabani otlar tarafından çekilmemesine dikkat edilmelidir.

Çoğaltma

Uzman tavsiyesine göre; bitki kazı ve nakli iyi tolere etmediğinden, balon çiçeğinin kök bölünmesiyle çoğaltılması önerilmez. Özellikle genç bitkiler bölünmeye karşı çok hassas tepki verirler ve genellikle daha sonra ölürler. Bu nedenle tohumla çoğaltmak daha iyidir. Bunu yapmak için, bitki çiçek açtıktan sonra kapsül meyveleri çiçek salkımından çıkarılır. Ancak sadece kahverengi tohumları topladığınızdan emin olun, mavi tohumlar hala olgunlaşmamıştır.

Tohum kapsüllerini ilkbahara kadar karanlık ve serin bir yerde saklayın. Daha sonra, tohumları Mart ve Nisan ayları arasında ekebilirsiniz. Tohumları toprağa hafifçe bastırın çünkü balon çiçekleri ışıkta filizlenir. Toprak sürekli nemliyse (ıslak değil), ekilen tohumlar kısa bir süre sonra çimlenmeye başlayacaktır.

Kış Mevsiminde Bakım

Balon çiçekleri aslında -15 °C’ye kadar dayanıklıdır ve ılıman enlemlerde soğuk mevsimde kolayca hayatta kalır. Ancak yeni dikilen genç bitkiler, uygun koruma sağlanmazsa kışın zarar görebilir. Aynı şekilde, kar erimesinin neden olduğu nem de balon çiçeğinin işini zorlaştırır. Bu nedenle, bitkiyi kışın çalı veya ağaç kabuğu ile örtmek faydalıdır. Söz konusu malzemeler, eriyen kar suyunu bitkinin köklerinden güvenilir bir şekilde uzak tutarak kışı geçirmesini kolaylaştırır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Evde Et Mühürleme ve Pişirme (Video Anlatım)

Pratik bir şekilde kırmızı et pişirme ve mühürleme işlemi için mutlaka ısıyı eşit oranda yayan, demir veya ızgara izli, kalın tabanı olan, ağır bir döküm tavanızın olması gerekiyor.

Et mühürleme işlemi yaparken kesinlikle teflon tava kullanmamanız gerekiyor. Çünkü teflon tavalar yüksek sıcaklıkta kanserojen maddeleri aktif hale getirmektedir.

Evde Et Mühürleme ve Pişirme işleminin en pratik şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için, videoyu izleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Çok yıllık bir tür olan aster çiçeği, özellikle bahçelerde yetiştirmek için tercih edilen popüler bir bitkidir. Çiçeklenme döneminde, çok sayıda mor renkli çiçek geliştirir. Her sapın ucunda büyük bir çiçek başı bulunur ve Mayıs başından Haziran ayına kadar yeşil alanları süsler. Dayanıklı olmasının yanı sıra, güçlü büyümesi ile de bahçe sahibini uzun yıllar memnun edecektir…

Makaleye Genel Bakış

 • Aster Çiçeği Özellikleri
 • Aster Çiçeği Bakımı
 • Yer ve Toprak
 • Dikim
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Çoğaltma
 • Hastalıklar ve Zararlılar

Aster Çiçeği Özellikleri

Yıldızpatı olarak da bilinen aster çiçeği, Asteraceae bitki familyasına aittir. İlkbaharda çiçek açan türler aslen Avrupa dağlarında, İran’da, Sibirya’da ve Kuzey Amerika’da yetişir. Güneşli, besin açısından düşük otlaklarda gelişmeyi tercih eder. Genellikle 20 ila 30 santimetre yüksekliğinde büyür. İri çiçek başları ile her bahçeyi, her terası ve her balkonu görülmeye değer bir renk denizine dönüştüren zarif bir bitkidir.

Pürüzlü, tüylü yapraklar, dil şeklinde görünür ve bir bazal rozet içinde düzenlenmiştir. Yıldızpatının harika bir yaz atmosferi yaratan hoş kokulu çiçekleri, Mayıs’tan Haziran ayına kadar açar. Çiçekler genellikle mor-mavi renktedir ancak nadir durumlarda pembe veya beyaz da görünürler. Çiçeklerin iç tübeler kısımları sarı renktedir. Ek olarak, arılar ve diğer böcekler bu çiçekleri ziyaret etmeyi sever.

Aster Çiçeği Bakımı

Aster alpinus, çiçeklerini tamamen geliştirebilmesi için güneşli yerleri tercih eder. Konumundan çok az talepte bulunur ve hatta kök salmak için yeterli toprak olması koşuluyla duvarlardaki çatlaklara yerleşir. Kumlu ila tınlı bir alt tabakaya sahip, iyi drene edilmiş ila nemli toprak gerektirir. Kışın bile dikildiği yerde rahatlıkla yaşayabilir. Donmaya dayanıklı türler, sıfırın altındaki sıcaklıkları çok iyi tolere eder. İlginizi çekebilir: Felisya çiçeği bakımı

Yer ve Toprak

Aster çiçeği, güneşli ve sıcak bir yerde rahat hisseder. Yarı gölgeli bir yerde de yetiştirilebilir ancak muhtemelen daha az çiçek oluşturur veya hiç çiçek oluşturmaz. Kaya bahçeleri, yaklaşık 20 santimetre yüksekliğe kadar büyüyen bu bitkiler için ideal bir yerdir. Taşlar gün boyunca ısıyı emer ve gün batımından sonra bitkilere verebilir.

Alt tabaka kuru ve taze olmalıdır. İyi toprak geçirgenliği sağlamak da önemlidir. Bu, alt tabakanın kum veya çakıl ile yükseltilmesiyle gerçekleştirilebilir ve özellikle ağır killi topraklar için tavsiye edilir. Besin gereksinimlerinin düşük olması nedeniyle, geleneksel bahçe toprağı ile iyi geçinir.

Dikim

Aster çiçeği, tüm yıl boyunca don olmayan günlerde ekilebilir. Bununla birlikte, ilkbahar ve sonbahar ekim için en uygun zamanlardır. Grup dikimleri için yaklaşık 20 santimetrelik bir dikim mesafesi korunmalıdır. Optimal bir bahçe ekimi, metrekare başına 24 ila 26 bitkiden oluşur. Bitkinin çiçek renginde farklılık gösteren başka çeşitleri de vardır. Büyümede hepsi aynı olduğu için, yukarıda sıralanan dikim talimatları tüm çeşitler için geçerlidir.

Sulama ve Gübreleme

Yıldızpatı çok sağlamdır ve uzun kuraklık dönemlerini bile tolere edebilir. Ancak toprak tamamen kurumamalıdır. Bu nedenle, sulama tamamen ihmal edilebilir değildir. Aster çiçeğini orta derecede ancak düzenli olarak sulayın. Sıcak yaz günlerinde hassas köklerin bol nemi alabilmesi için daha yoğun sulayabilirsiniz.

Bu bitkinin düzenli olarak gübrelenmesine gerek yoktur. Gübrelenmesi gerekip gerekmediği, seçilen türe ve toprak koşullarına bağlıdır. Bahçe toprağının neredeyse hiç besin içermediğini fark ederseniz, az miktarda kompost ilave etmeniz tavsiye edilir. Bu, bitkiye uzun süreli organik bir gübre verir ve daha fazla gübre uygulamasına gerek kalmaz.

Budama

Aster çiçeğinin gür ve kompakt büyümesi için düzenli olarak budanması gerekir. Budama işlemi ilkbahar ve  sonbahar sonlarında gerçekleşir. Solmuş çiçekler düzenli olarak kesilerek, bitkinin tekrar çiçek açması teşvik edilebilir. Ek olarak, yaklaşık her üç yılda bir bitkiyi bölmek gerekir. Bu ihmal edilirse, bitkinin merkezi eski ve kuru görünecektir. İlkbaharda kazılarak kök sistemi hasar açısından kontrol edilir ve keskin bir kürekle bölünür. Yeni elde edilen bitkiler hemen toprağa geri konur ve iyice sulanır.

Çoğaltma

Yukarıda da açıklandığı gibi bölme, aster çiçeklerini çoğaltmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Ayrıca tohumlardan yeni bitkiler elde edilebilir. Çift çiçekli türlerde genellikle bölme tercih edilir. Tohumlar Mayıs ortasından itibaren doğrudan dış mekana ekilebilir veya Mart ayından itibaren iç mekanlarda yetiştirilebilir.

Hastalıklar ve Zararlılar

Külleme, hobi bahçıvanlarının mümkün olduğunca erken tanıması gereken yaygın bir aster çiçeği hastalığıdır. Bu, yaprakların üst tarafında biriken beyazımsı kaplama ile kolayca anlaşılabilir. Yaprakların üzerini kaplayan tabaka kolayca sıyrılabilir. Bu yapılmazsa, yapraklar kahverengiye döner ve kurur. Mantar istilası nadir görülür ancak oluşması durumunda; 1:8 oranında su ve süt çözeltisi ile ortadan kaldırılabilir.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap yasemini, tüylü olmayan yapraklarıyla normal yaseminden ayırt edilir. Normal yasemin çiçeğinin aksine, yapraklar daha yuvarlak yapıda ve bütündür. Arap yaseminine özel olan yoğun ve güçlü kokusudur. Hem iç hem de dış mekanlarda bir saksı bitkisi olarak yetiştirilebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Arap Yasemini Özellikleri
 • Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değişimi ve Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım

Arap Yasemini Özellikleri

Arap yasemini (Jasminum sambac), Hindistan ve Sri Lanka’ya özgüdür. En az 200 türden oluşan Oleaceae bitki familyasının Jasminum cinsine aittir. Esas olarak tropik iklimlerde bulunur. Melek kanadı yasemin veya kokulu yasemin diğer yaygın isimleridir. Bitki, 1789’da Arap kökenli olduğunu varsayan İskoç botanikçi William Aiton tarafından tanımlanmıştır.

Arap yasemini, biraz seyrek büyüyen, yaprak dökmeyen bir sarmaşık bitkisidir. Kısmen dik, kısmen kıvrılarak, yaklaşık 2 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Diğer yasemin çiçeği türlerinin aksine, Arap yasemini o kadar hızlı büyümez. Bitki, belirli bir uzunlukta bir çerçeve ile yönlendirilmesi gereken açısal sürgünleri ile de dikkat çekicidir.

Nispeten kalın yaprakları karşılıklı veya üçlü sarmal şeklinde ve parlak koyu yeşildir. Diğer yasemin türlerinin çoğundaki tüylü yapraklar yerine, tüm kenarları olan yuvarlak yapraklar oluşturur. Bazı yaprakların tabanı kalp şeklindedir ve yaprak eksenlerinin alt tarafında küçük tutamlar görülebilir.

Soldukça koyulaşan beyaz çiçekler, 2,5 santimetre çapındadır. Birlikte 12 ayrı çiçekten oluşan küçük terminal döngülerde bulunurlar ve yaprak koltuklarından çıkarlar. Her çiçeğin, bir kaliks oluşturmak için tabanda kaynaşmış 6 ila 7 yaprağı vardır. Çiçeklenme yaz başında başlar ancak tomurcuklar sonbahara kadar açmaya devam eder. Arap yasemininin parfüm yapımında da kullanılan çiçekleri, özellikle kış bahçesinde egzotik bir koku yayar.

Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?

Arap yasemini soğuğa dayanıklı olmadığı için kışı dışarıda geçirmemelidir. Bu nedenle, saksılarda yetiştirmek için daha uygundur. Toprak üzerinde büyük taleplerde bulunmaz. Saksı bitkileri için biraz genişletilmiş kil içeren basit saksı toprağı kullanılabilir. Neredeyse hiç hastalık riski yoktur. Sadece çok fazla sulanırsa kök çürür. Kışın sıcak ve aydınlık bir yerdeyse, bir sonraki yıl daha fazla çiçek açabilir.

Yer ve Toprak

Tropik bölgelere özgü bir bitki olarak, Arap yasemini tüm yıl boyunca sıcak bir yeri sever. Bahçede, balkonda, terasta ve ayrıca evde, bitkiyi güneşli ila yarı gölgeli bir yere yerleştirin. Ancak sıcak öğlen güneşine maruz bırakılmamalıdır. İç mekandan dış mekana geçiş her zaman bir iklimlendirme aşamasından önce gelmeli, yani yavaş yavaş güneşe alıştırılmalıdır.

İdeal alt tabaka, tın veya kil ilaveli geçirgen, humus bakımından zengin bir topraktır. Normal saksı toprağı kullanabilir ve biraz genişletilmiş kil ekleyebilirsiniz. Jasminum sambac su basmasına tolerans göstermediğinden, toprağın iyi drene edilmiş olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, fazla sulama suyunun kolayca tahliye edilebilmesidir. Aynı nedenle, saksının dibinde çanak çömlek parçalarından oluşan bir drenaj tabakası oluşturulması tavsiye edilir.

Sulama ve Gübreleme

Arap yasemini ne kadar çok güneş ışığı alırsa, o kadar çok sulanması gerekir. Bitki çok kurursa, yapraklarını sarkıtarak suya ihtiyacı olduğunu belli edebilir. Sulama sonrası, saksı tabağında biriken su her zaman boşaltılmalıdır. Kışın, su miktarı önemli ölçüde azalır. Yaprak lekelerini önlemek için sadece bitkinin dibine su verin.

Jasminum sambac, büyüme mevsimi boyunca haftada bir kez sıvı gübre ile desteklenmelidir. Bu çiçeklenmeyi uyarır. Çiçeklenme döneminde gübre ihtiyacı artar. Tam bir mineral gübre veya buna karşılık gelen uzun vadeli gübre çubukları kullanılabilir.

Saksı Değişimi ve Budama

Her iki ila üç yılda bir, orta derecede büyüme nedeniyle Arap yasemini için eski saksıdan sadece biraz daha büyük yeni bir kap gereklidir.

Budama, Arap yaseminini güzel ve gür tutar. Bitki budanırsa, çerçeve şeklinde herhangi bir desteğe ihtiyaç duymaz. Bitkinin sürgünleri alttan çıplaksa, büyüme mevsiminin başında kuvvetli bir budama ile bunun önlenmesi mümkündür. Sarmaşık bir bitki olarak tercih ediliyorsa, sürgünlerin kolayca kırılabileceği unutulmamalı ve bir yere bağlarken dikkatli olunmalıdır.

Kış Mevsiminde Bakım

Arap yasemini kışın 10 ila 15 santigrat derecede sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde olmalıdır. Kısa bir süre için sıcaklık donma noktasına düşebilir. Ancak uzun süreli don, bitkinin toprak üzerindeki tüm kısımlarını öldürür. Kök küresi iyi korunursa ve toprak donmazsa, bitki ilkbaharda anaçtan tekrar filizlenebilir. Bitki kış boyunca gerektiği kadar sulanmalıdır. Yer serin ve karanlık ise, aydınlık ve sıcak yerden daha az sulanmalıdır. İlkbaharda, güneşe tekrar yavaş yavaş alışması gerekir. Ek olarak, kışın gübrelenmesi gerekmez.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com