Bizimle iletişime geçin

Kadın

Bebek Şampuanlarını Yetişkinler Kullanabilir mi?

Bebek Şampuanlarını Yetişkinler Kullanabilir mi?

İster bebeklere ister yetişkinlere yönelik olsun, kozmetik ürünlerindeki kimyasallar ve katkı maddeleri hepimizi yakından ilgilendiriyor. Sağlıklı ve temiz saçlar için şampuan kullanmayı ancak içeriğinde bulunan potansiyel olarak zararlı olabilecek maddelerden de uzak durmayı istiyoruz. Bu doğrultuda bebek şampuanları iyi birer alternatif olabilir…

Yetişkinlerin dünyasında şampuanlar göreceli olarak birbirinin yerine geçebilir ancak bebekler söz konusu olduğunda kurallar biraz daha farklı. Bebeklerin cildinin ve gözlerinin yetişkinlere nazaran hassas olması, onlar için özel olarak formüle edilmiş daha soft şampuanları gerekli kılar. Peki ama bu ”nazik” şampuanları kullanmak yetişkinler için uygun mudur? Aslında, bu sorunun cevabı mevcut saç durumunuzla ve yıkama sonrası beklentilerinizle ilgilidir. Kafanız mı karıştı? Öyleyse bununla ne demek istediğimizi biraz daha detaylı açıklayalım…

Makaleye Genel Bakış

 • Yetişkinler Bebek Şampuanı Kullanabilir mi?
 • Bebek Şampuanları Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?
 • Bebek Şampuanlarında Olmaması Gerekenler
 • Yenidoğanlarda Şampuan Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Yetişkinler Bebek Şampuanı Kullanabilir mi?

Bir yetişkin olarak saçlarınızda bebek şampuanı kullanmayı düşünüyorsanız, her şeyden önce bu iki farklı kategorideki ürünün genel hatlarıyla içeriklerini bilmek isteyebilirsiniz.

 • Bebek şampuanları: Gözlere zarar vermeyecek şekilde formüle edilmiştir, çok az ve cildi tahriş etmeyecek kimyasal içerir, sülfatsızdır ve orta seviye temizlik kabiliyetine sahiptir.
 • Yetişkin şampuanları: Gözler için sert olabilir, genellikle güçlü kimyasal bileşenler içerir, sülfatlar ve diğer sert maddeler içerebilir, temizlik konusunda etkisi çok daha iyidir.

Yenidoğanların saç derisi ve saçı son derece hassas olduğundan, şampuanları cilde ve saç dokusuna karşı çok özenli ve nazik olacak şekilde formüle edilir. Genellikle saçları kurutmazlar, saç derisini tahriş etmezler ve bebeğin cildini nemli ve yumuşak tutmaya yardımcı olurlar. Bu nedenle, erkek veya kadın herhangi bir yetişkinin bebek şampuanı kullanması kesinlikle güvenlidir ve herhangi bir sakıncası yoktur.

Öte yandan, bazı istisnai durumlarda bebek şampuanları beklentilerinizi karşılamayabilir. Örneğin, kepek veya aşırı yağlanma sorununuz varsa bebek şampuanları sorununuzu çözmeyecektir. Ayrıca, bebek şampuanlarının temizlik kabiliyeti, yetişkinlerinkinden biraz daha düşüktür. Bunun nedeni, bebeklerin yetişkinler kadar temizliğe ihtiyaç duymamaları ve en iyi temizlik özelliği için biraz daha sert bileşenlerin gerekliliğidir. Bununla birlikte, bebek şampuanlarını kullanmanız, saçlarınızın kirden arınmayacağı anlamına gelmez. Belki birkaç damla daha fazlasını kullanmak isteyeceksiniz ama hepsi bu kadar.

Sonuç olarak, herhangi bir saç sorunu (kuruluk, yağlanma ve kepek dahil) için özel bir şampuan kullanmıyorsanız, yaşınız kaç olursa olsun bebek şampuanlarını kullanabilirsiniz ve aslında bu sıradan şampuanlardan çok daha iyi bir seçimdir. Böylelikle, yetişkin şampuanlarında bulunan sodyum lauril sülfat dahil olmak üzere ftalatlar ve parabenler için endişelenmeniz gerekmez.

Bebek Şampuanları Kaç Yaşına Kadar Kullanılır?

Yetişkinlerin bebek şampuanı kullanabileceğinden ve hatta bunun normal şampuanlardan çok daha iyi bir alternatif olduğundan bahsettik. Peki ama küçük çocuklarınız kaç yaşına kadar bebek şampuanı kullanmalı?

Bebekler için üretilen şampuan, losyon ve sabun gibi ürünlerin kullanımında herhangi bir yaş sınırlaması yoktur. Hassas ciltler için formüle edildiklerinden her yaş grubundan kişi kullanabilir. Bununla birlikte, çocukların yaşı büyüdükçe ciltleri ve saç telleri dış etkenlere karşı daha ”mukavemetli” hale geldiğinden, eğer isteniliyorsa 8 ila 10 yaşında bebek şampuanı kullanmayı bırakabilirler. Bu yaşlardaki çocuklar ayrıca, gözlerine sabun kaçırmadan kendi başlarına saçlarını yıkama becerisini kazanabildiklerinden yetişkin şampuanlarına geçiş yapabilirler. Bununla birlikte, ergenlik dönemine varıncaya dek çocukların bebek şampuanı kullanması en iyi seçenektir.

Bebek Şampuanlarında Olmaması Gerekenler

Bebeklerin cildi hassastır ve ayrıca bazıları egzama ve kızarıklık gibi sorunlara eğilimlidir. Bu nedenle, bebek şampuanı satın alırken içeriğinde bazı maddelerin olmamasına dikkat etmeniz gerekir. Bunlar:

 • Parabenler ve ftalatlar
 • Formaldehit
 • Cildi ve gözleri tahriş edebilen sülfatlar
 • İçindekiler bölümüne etanol veya izopropil alkol olarak yazılan alkoller
 • Köpük oluşturucu olarak kullanılan sodyum lauril sülfat (SLS)

Yenidoğanlarda Şampuan Kullanmaya Ne Zaman Başlanmalı?

Yenidoğan bebeklerin temizliği için yalnızca ılık su kullanmak çoğu zaman fazlasıyla yeterlidir. Yetişkinlerin aksine, bebekler vücut kokusundan rahatsız olmazlar ve aslında yetişkinler gibi kirlenmezler. Ancak yine de bebek bezi değişimi ve peynir gibi kusmak gibi nedenlerden ötürü bazen banyo yaptırmanız gerekir. Bu esnada şampuan gerekiyor mu?

Yenidoğan bir bebeğiniz varsa ilk haftaları boyunca yalnızca ılık su kullanmanız yeterlidir. Doğumdan sonraki 4 ila 6 hafta boyunca, bebek şampuanı dahil olmak üzere herhangi bir temizlik ürünü kullanmanız gerekmez. Bu sürecin ardından, (4 ila 6 haftadan sonra) minik bir bezelye büyüklüğü kadar bebek şampuanı kullanabilirsiniz. İlerleyen süreçte bebeğiniz büyüdükçe ve saçları uzadıkça kullandığınız şampuanın miktarını artırabilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Güvenilir Villa Kiralama Firması Neden Önemli?

Güvenilir Villa Kiralama Firması Neden Önemli?

Villa kiralama, birçok kişinin tercihi olan bir tatil konsepti. Ailece ve arkadaşlarla özel bir alanda, havuz ve bahçe gibi olanaklar sunan villalarda seçim yaparken, konum ve özellikler ilk bakılanlar. Bununla birlikte, güvenilir villa kiralama hepsinden önce önemsenmesi gereken taraf. Tatil için kiralık villa araştıranlar için, güvenilir bir tatil villa kiralama bulması çok önemli. hellovillam kurucusu Sercan Korkuç, güvenilir bir villa kiralama sürecine dair merak edilenleri aktardı.

TÜRSAB yetki belgesi olmayan şirketler tercih edilmemeli

Hellovillam kurucusu Sercan Korkuç, güvenilir villa kiralama ile ilgili olarak şunları söyledi:

 

Villa kiralama, özellikle son birkaç yıldır ciddi bir trend haline geldi. Otel ve pansiyonların sınırlayıcı tatil modeline nazaran villalar, daha özgür bir tatil alanı sunması ile öne çıktı. Ancak birçok kişinin tatilde villa tercih etmesi, güvenilir olmayan şirketlerin ve sitelerin ortaya çıkmasına, insanların mağdur olmasına da neden oldu. Bu noktada, en iyi villa kiralama sitesini arayan vatandaşlar için fiyattan, villa özelliklerinden daha önemli olan konunun güven olduğunu söylemek gerekiyor.

 

Villa seçeneklerinin yer aldığı bir internet sitesi, bir villa kiralama firması olmayabilir. Resmi bir şirket olarak bu işi yapmıyor olabilir. Dahası, bir şirket olarak yetki belgesi bulunmayadabilir. Bu konuda, villa araştıran herkes ilk olarak bir kontrol gerçekleştirmeli. Villa kiralamak için, TÜRSAB yetki belgesi önemli bir şart. İncelediğiniz bir villa kiralama sitesinin ya da şirketinin yetki belgesi varsa, gönül rahatlığı içinde villa rezervasyonu yapabilirsiniz. Tabii ki yetki belgesi dışında bakılması gereken konular da var. Günlük ve haftalık ucuz kiralık villa araştırırken, villa kiralama firmasının imajı, yorumları da önemli.

Kullanıcı yorumları incelenmeli

Tatil için villa tercih etmek hem ailece hem de arkadaş grupları ile harika bir tatil için ön plana çıkıyor. Yazlık denize sıfır villaların sunulduğu villa kiralama firmalarının tekliflerine bakarken, şirketin genel imajı da incelenmeli. Villa kiralama firması ile ilgili yorumlara Google başta olmak üzere birçok yerde ulaşılabilir. Kullanıcıların memnuniyet oranının yüksek olduğu bir firma, villa kiralama için tercih edilebilir.

 

Günümüzde kullanıcı memnuniyeti çok önemli ve insanlar rahatsız oldukları bir konuyu hızlı bir şekilde paylaşıyor. Bu geri bildirimler ise, bir firmayı daha sonra tercih etmeyi düşünenler için önemli. Bu yüzden yorumlar, puanlar dikkat edilmesi gereken konulardan.

Villayı incelemiş firmalar önemli

Villa kiralama süresinde en önemli konulardan biri, kiralama şirketinin villanın arkasında durması ve tüm özelliklerini teyit etmiş olması. Villa ilanlarına bakıldığında doğa içinde balayı villalarının yanı sıra bahçeli ve jakuzili lüks tatil villaları ön plana çıkabilir. Geniş aileler için çocuk havuzlu villalar, gözden uzakta muhafazakar villalar ya da evcil hayvan kabul eden villaların fotoğraflarına, bilgilerine ulaşılabilir.

 

Ancak güvenilir ve kaliteli bir villa kiralama şirketinin en önemli yanı, tatil villasını yerinde incelemiş olması. İlandaki bilgilerle örtüşen ve tüm beklentileri karşılayan bir süreç için bu önemli. Villayı görmemiş bir kiralama şirketi, evin oda sayısı, havuz özellikleri, konumu ve diğer konular ile ilgili garanti veremeyeceği için, insanları mağdur edebilir.

 

Gün Boyu Gazetesi

Okumaya devam et

Kadın

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Kolonoskopi için haftalar öncesinden randevu aldınız ve şimdi adet tarihinizle çakıştığını fark ettiniz. Kolonoskopi yaptırmak zaten başlı başına çekince oluşturuyorken bunun üstüne adetli olmanız da eklenince tedirginliğiniz artmış olabilir. Güzel haber, adetli olmanız kolonoskopi yapılmasına mani değildir ve bunun için endişelenmeniz gerekmez.

Adet tarihinin tatil, düğün, jinekolojik muayene veya kolonoskopi randevusu gibi tarihlerle çakışması can sıkıcı olabilir ancak bunun için yoğun strese girmeniz gerekmez. Aslında, kadınlar adetli oldukları süre boyunca, normal günlerde yaptıkları hemen her şeyi yapabilirler. Kadınlar arasındaki arasındaki şehir efsanelerinin aksine, regl döneminde yüzmenizde, saçlarınızı boyatmanızda veya ağda yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Peki ya kolonoskopi?

Makaleye Genel Bakış

 • Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?
 • Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?
 • Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?

Bildiğiniz gibi kolonoskopi prosedürü fiberoptik kamera ile makattan girilerek inceleme işleminin yapılmasıdır. Dürüst olalım, hiç kimse kolonoskopi yaptırmaya güle oynaya gitmiyor ve aslında az da olsa tedirginlik yapabiliyor. Tüm bunlara adet tarihinizin çakışması da eklenince stres seviyeniz katmerlenmiş olabilir.

Ancak iyi haberler de var! Kolonoskopi makat bölgesinden yapılan bir işlem olduğundan adetli olmanız prosedürü olumsuz etkilemez. Yani evet, adetliyken kolonoskopi yapılır ve bunun için randevunuzu ertelemeniz gerekmez.

Bununla birlikte, içiniz gerçekten rahat değilse ve huzursuz hissediyorsanız randevunuzu bir hafta sonrasına erteleyin. Ancak, randevu tarihinin ertelenmesi gibi bir durumun çoğu zaman mümkün olmadığını da biliyoruz. Durum buysa, kolonoskopi için sağlık kuruluşuna giderken ped yerine tampon kullanın. İşlem öncesinde iç çamaşırınızı çıkarmanız isteneceğinden ve pedler çamaşıra sabitlendiğinden en iyi seçenek tamponlardır. Ayrıca, kolonoskopi esnasında size refakat etmesi için yanınızda bir hemşire bulunacak. Hemşireye adetli olduğunuzu ve tampon kullandığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?

Kolonoskopi ve adet olmak birbirinden çok farklı iki şeydir ve birbirini etkilemez. Kanamanızın şiddeti artmaz, azalmaz, döneminizin süresi uzamaz veya kısalmaz. Aynı şey, adetliyken jinekolojik muayene ve endoskopi için de geçerlidir. Yani, jinekolojik muayene, endoskopi veya kolonoskopi yapılmasının tıbbi olarak periyodun üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Randevunuzdan birkaç gün önce başlamak şartıyla sulu-yumuşak besinleri tüketmeniz gerektiği ve randevuya gelirken karnınızın aç olması gerektiği konusunda uyarılacaksınız. Ayrıca, prosedürün öncesinde doktorunuzun söylediği, kolonu (kalın bağırsak) temizleyen müshil etkili ilaçlar almanız gerekecek.

İşleminiz sırasında dizleriniz bükülü olarak sol tarafınıza yatacaksınız. Anestezi uzmanı uykuya dalmanızı sağlayacak anestezi verecektir. Prosedür başladıktan sonra, kolonoskop ismi verilen cihaz makattan içeri doğru itilir. Doktorunuz daha iyi görebilmek için kolonu hava ile hafifçe şişirebilir. Tüm bunlar anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. İşlem boyunca yanınızda bir hemşire olacak ve prosedürün toplam süresi yaklaşık 20 dakika civarında sürecek.

İşlemin sonrasında, gözlem ve bakım ünitesi olan derlenme odasına alınacaksınız. Anestezinin etkisinin geçene kadar (uyanana kadar) burada istirahat halinde kalacaksınız. Kendinize geldiğinizde kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Doktorunuz muayenenin nasıl geçtiğini açıklayacak ve size poliplerin alınıp alınmadığını veya biyopsi alınıp alınmadığını söyleyecektir. Ardından evinize gidebilirsiniz. İşlem sırasında kolona verilen hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gaz çıkardığınızda bu hızla kaybolmalıdır.

Ek olarak, kolonoskopi sonrasında size yardımcı olması için ve araç kullanmamanız gerektiğinden yanınızda refakatçiyle gelmeniz en iyisidir. Verilen ilaçlar geçici olarak sersemlik yapabileceğinden giyinme-ulaşım vb. konularda bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonuç

Adetli olmak, kolonoskopi yapılmasına tıbbi olarak engel teşkil etmez. Ancak yine de kendinizi huzursuz hissediyorsanız ve imkanınız varsa kolonoskopi randevunuzu ileri bir tarihe erteleyin. Randevu tarihinde değişiklik yapamıyorsanız işlemin yapılacağı gün ped yerine tampon kullanın. Zira, pedler iç çamaşırına tutturulduğundan ve çamaşırınızı çıkarmanız gerekeceğinden tampon kullanımı gereklidir.

Regl olduğunuz için doktorunuzun veya hemşirenizin sizi yargılamayacağını, sizden tiksinmeyeceğini veya kanamanızın muayenenin seyrini olumsuz etkilemeyeceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Sabah bulantıları, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve şişmiş ayak bilekleri gibi hamileliğin getirilerine kendinizi hazırlamış olmalısınız. Peki ya bu listeye karın kaşıntısının da dahil olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik döneminde karın kaşıntısı yaygın olmakla birlikte anne veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan karın bölgesi kaşıntısı rahatsız edici olabilse de herhangi bir sağlık riski oluşturmadığından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıyı gidermek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Aşağıda, hamilelikte karın kaşıntısının nedenine değiniyor ve iyi gelen birkaç geleneksel çözüm önerisinden bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

Evet, normal. Gelişmekte olan fetüsünüze bedeninizin uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve kaşıntılı karnınızın nedeni de tam olarak budur. Bebeğinizle birlikte büyüyen karnın bölgenizde doğal olarak deri gerilmesi veya genişlemesi meydana gelir. Bu olduğunda, karnınızda ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gerilen cilt kaşıntıya ek olarak, karnınızda, göğüslerinizde, bacaklarınızda ve kalçalarınızda kırmızı veya pembemsi çizgilere (çatlak) neden olabilir.

Öte yandan, hamilelik dönemindeki yüksek hormon seviyeleri karın bölgesi de dahil olmak üzere vücudun genelinde cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu durum kaşıntıyla birlikte pullanma şeklinde hafif deri döküntülerini ortaya çıkmasının yaygın bir sebebidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik dönemindeki karın kaşıntısının birincil nedeni derinin gerilmesi ve hormonlar nedeniyle oluşan cilt kuruluğudur. Bu etkenlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kaşıntılı göbeğiniz için endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bu konuda birkaç ev çözümünü denemeniz iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı karın rahatsız edici olduğu kadar özellikle de toplum içindeyseniz utanç verici olabilir. Neyse ki, kaşınma dürtüsünü azaltıp rahatlamanızı sağlayabilecek çeşitli yollar vardır.

 • Kaşıma dürtüsüne direnmek her ne kadar zor olsa da bölgeyi tırmalamak bölgenin tahriş olmasına neden olabileceğinden kaşımayın.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici çoğu zaman işe yarar. Karın bölgenize nemlendirici krem veya losyon sürün.
 • Ilık suyla yumuşak bir yulaf ezmesi banyosu kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Ayrıca E vitamini yağıyla masajı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak kurutur ve kaşıntının şiddetlenmesine zemin hazırlayabilir.
 • Karın bölgenizde egzama varsa ve kaşıntınızın nedeni buysa soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymeniz, giysilerinizin cildinize sürtünme ve tahrişe olasılığını azalttığından kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sentetik kıyafetler yerine pamuklu olanları tercih etmeniz iyi bir fikirdir.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için herhangi bir ilaçlı krem ​​kullanmadan veya ağızdan ilaç almadan önce mutlaka ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelik süresi boyunca ve özellikle karnınızın bariz şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan itibaren göbek kaşıntısı normaldir. Bununla birlikte, doktorunuzdan randevu almanızın gereken bazı durumlar vardır.

 • Vücudumun genelinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun genelinde veya bazı bölgelerinde şiddetli deri döküntüleri var
 • Kaşıntılar yaşam kalitemi düşürecek kadar yoğun
 • Avuçlarımda ve ayak tabanlarımda döküntüsüz şiddetli kaşıntı var

Son olarak, kaşıntıya neden olabilen gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer durumu olduğunu da bilmek önemlidir. En sık olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı ana semptomdur (kaşıntı gövdeye de yayılabilir). ICP erken doğum ve diğer problemlerin riskini artırabileceğinden, avuçlarda ve tabanlarda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com