Bizimle iletişime geçin

Kadın

Bebeklerin Doyduğu Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerin Doyduğu Nasıl Anlaşılır?

Çocuk bakımında tecrübesiz olan çoğu anne, bebeklerinin yeterince beslenip beslenmediği konusunda kafa karışıklığı yaşayabiliyor. Çünkü, biberon gibi ölçüyle verilen besinlerin aksine, bir bebeğin karnının doyması için ne kadar emmesi gerektiğini tam olarak belirlemek zor olabilir. İşin püf noktası, beslenme sırasında bebeğin verdiği belirtilerin farkında olmak ve genel sağlık durumunu değerlendirmektir.

Yakın zamanda ebeveynlik sevinci yaşayan tecrübesiz bir anneyseniz emzirme konusunda kafa karışıklığı yaşıyor olabilirsiniz. Bunun asıl nedeni emzirme deneyiminin her kadın için farklı olmasıdır. Bazı kadınlar, bebeklerinin ihtiyacından daha fazla süt üretirken (hiperlaktasyon) bazıları ise sütünün az gelmesinden şikayetçidir. Benzer şekilde, kimi bebekler kolayca meme ucunu kavrarken, kimileri emmekte güçlük çekebilir. Bakınız: Göğüs ucu olmayan anneler nasıl emzirebilir? Ek olarak, bebeklerin bir kısmı sıklıkla emzirilmeye istekli görünürken, bir kısmı annesini emmeden saatlerce uyuyabilir.

Böylesine kafa karıştırıcı bir senaryoda sizinde kararsızlığa düşmeniz oldukça normal ancak yine de panik yapmanıza gerek yok. Sütünüzle beslenen bebeğinizin verdiği küçük ipuçları, tok veya aç olduğunu anlamanızı sağlayabilir. Aşağıda, bebeklerin doyduğunu gösteren belirtileri sıraladık. Yazının devamında, emzirirken bebeğinizin doyduğu anlamanızı sağlayabilecek detaylı bir rehber bulacaksınız…

Makaleye Genel Bakış

 • Emzirirken Bebeğimin Doyduğunu Nasıl Anlayabilirim?
  • Anne göğsünden veya biberondan uzaklaşıyor
  • Emzirme esnasında uykuya dalıyor
  • Bebeğin elleri açık ve gevşemiş hissediyor
  • Emmek yerine etrafa bakıyor
  • Emzirme sonrası hıçkırıyor
  • Memeyi bırakarak emmeyi reddediyor
  • Emzirme sonrası keyfi yerinde
 • Bebeğimin Yeteri Kadar Anne Sütü Aldığını Nasıl Anlayabilirim?
 • Sonuç

Emzirirken Bebeğimin Doyduğunu Nasıl Anlayabilirim?

Bebeğinizin karnının tok olmasına rağmen zorla beslemeye çalışmak, beslenme sorunlarına ve fazla kiloya neden olabileceği gibi aç olmasına rağmen emzirmemek, kilo kaybıyla birlikte bebek gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, bebeğin aç veya tok olduğu hakkında fikir sahibi olabilmek önemli bir konudur.

Anne göğsünden veya biberondan uzaklaşıyor

Bebeğinizi emziriyor olsanız da biberonla besliyor olsanız da doyduğunu gösteren bazı belirtiler vardır. Bunlardan birincisi, bebeğin göğsünüzden, biberondan veya mama kaşığından uzaklaşıyor olmasıdır. Bebeğiniz dilini kullanarak, meme ucunuzu dışa doğru itiyorsa ve göğsünüzden kafasını uzaklaştırıyorsa doyduğunun işaretidir.

Emzirme esnasında uykuya dalıyor

Bebeklerin midesi henüz gelişme aşamasındadır ve küçüktür. Karnı doyan bebekler kolaylıkla uykuya dalabilir. Emzirme esnasında olsa bile! Emzirmeye başladıktan bir süre sonra bebeğiniz uykuya dalmışsa, her şey yolunda diyebiliriz.

Bebeğin elleri açık ve gevşemiş hissediyor

Karını doyan bebekler tokluk hissiyle rahatlar ve gevşemeye başlar. Bu gevşemeyi bebeğin duruşundan anlayabileceğiniz gibi ellerine bakarak da anlayabilirsiniz. Emzirme sonrasında bebeğinizin elleri açık ve relaks bir haldeyse, şimdilik yeterince doymuş olduğunu düşünebilirsiniz.

Emmek yerine etrafa bakıyor

Bebeklerin doyduğunu anlamanızın bir diğer yolu, emme esnasında bebeğin dikkatinin dağınık olup olmadığını gözlemlemektir. Göğsünüzden sütü emmek yerine, etrafına bakıyor ve oynuyorsa büyük ihtimalle yeterince beslenmiştir.

Emzirme sonrası hıçkırıyor

Emzirme sonrası bebeğiniz hıçkırıyor veya geğiriyorsa bunu tokluk belirtisi olarak algılayabilirsiniz. Çoğu uzman, beslenme sonrası bebek hıçkırığının midesinin dolu olduğuna dair bir işaret olarak yorumluyor.

Memeyi bırakarak emmeyi reddediyor

Karnı doyan yetişkinler yemek masasından nasıl kalkıyorsa, karnı doyan bebeklerde benzer şekilde emzirme işleminin sonlanmasını isteyebilir. Emzirmeye başladıktan bir süre sonra, bebeğiniz emmeyi reddediyor ve memenizi bırakıyorsa doymuş olduğunun bir başka göstergesidir.

Emzirme sonrası keyfi yerinde

”Karnı tok, sırtı pek, keyfi yerinde” sözünü daha önce duymuş olmalısınız. Emzirmenin ardından bebeğiniz neşeli görünüyorsa ve keyfi yerindeyse muhtemelen yeteri kadar sütünüzü emmiştir.

Bebeğimin Yeteri Kadar Anne Sütü Aldığını Nasıl Anlayabilirim?

Bebeğin doyduğuna işaret eden yukarıdaki belirtilere rağmen, sütünüzün bebeğiniz için yeterli olup olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Çoğu anne, bu konuda sütünün az gelmesinden şikayetçi. Ancak, gerçek şu ki anne sütünün üretimi ”arz talep” prensibine göre çalışır. Bu, siz emzirdikçe sütünüzün de aynı oranda artacağı anlamına gelir. ”Sütüm zaten az geliyor” diyerek bebeğinizi emzirmezseniz, sütünüz daha da azalacaktır.

Bebeğinizin yeterince anne sütü alıp almadığı konusunu netliğe kavuşturmak istiyorsanız, aşağıdaki ipuçları size yardımcı olabilir. İşte, emzirme döneminde her şeyin yolunda olduğuna işaret eden birkaç belirti…

 • Kilosu yerinde: Yenidoğan bebekler ilk haftalarında az da olsa kilo kaybı yaşar ancak bu süreçten sonra düzenli olarak kilo almaya başlarlar. Bebeğinizin kilosunda sıkıntı yoksa yeterli anne sütü alıyor demektir.
 • Yutkunma: Emzirme sırasında bebeğiniz yutkunarak iştahla emiyorsa ve alt çenesinde küçük hareketler görüyorsanız, emzirme seansının iyi geçtiğinin ve yeterli anne sütü alabildiğinin işaretidir.
 • Yumuşak göğüsler: Emzirme sonrasında, göğüslerinizi daha yumuşak ve hafif hissediyorsanız sütünüzü boşalttığınız anlamına gelir. Yeterince emzirmeyen annelerin göğüsleri daha sert yapıdadır.
 • Emzirme sıklığı: Tipik olarak, bebekler 24 saatte 8 ila 12 kez emzirilmeye ihtiyaç duyarlar. Bebek büyüdükçe bu sıklık giderek azalır. Gün boyunca gerektiği kadar bebeğinizi emziriyorsanız ve sütünüzle ilgili bir problem yoksa bebeğiniz ihtiyacı olan sütü alıyor demektir.
 • Uyku: Bebeğiniz huzurlu ve rahat bir şekilde daha uzun süreler boyunca uyuyorsa, yeterince anne sütü aldığını düşünebilirsiniz.
 • Islak bez: Yeterince anne sütü alan bebekler, doğal olarak günde, ortalama 6 ila 8 kez altını ıslatır. Diğer yandan, bebeğinizin altında uzun saatler boyunca kuru bez varsa, gözyaşı olmadan ağlıyorsa, dudaklarda ve ağızda kuruluk varsa bunlar dehidrasyon belirtileridir ve en kısa zamanda doktora gitmeniz gerekir.
 • Mutlu: Bebeğiniz mutlu görünüyorsa, keyfi yerindeyse ve kilo problemi yaşamıyorsa her şey yolunda demektir.

Sonuç

Yeni anneler, bebeklerinin yeterince emmediği ve doymadığı konusunda endişelenebilir. Ancak çoğu zaman bu endişeler yersizdir! Bebeğin doyduğu ve yeterince anne sütü aldığı çeşitli belirtiler ve genel sağlık durumu gözlemlenerek öğrenilebilir. Bu belirtiler kısaca, emmek istemeyerek memeden uzaklaşması, bebeğin keyfinin yerinde olması, rahatlamış bir hali olması, hıçkırması, düzenli olarak bezini ıslatıyor olması ve emzirme sonrası uykuya dalması olarak sıralanabilir. Bebeğinizde ani kilo kaybı gibi anormal belirtiler görüyorsanız en kısa zamanda çocuk doktorunuzu ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Kolonoskopi için haftalar öncesinden randevu aldınız ve şimdi adet tarihinizle çakıştığını fark ettiniz. Kolonoskopi yaptırmak zaten başlı başına çekince oluşturuyorken bunun üstüne adetli olmanız da eklenince tedirginliğiniz artmış olabilir. Güzel haber, adetli olmanız kolonoskopi yapılmasına mani değildir ve bunun için endişelenmeniz gerekmez.

Adet tarihinin tatil, düğün, jinekolojik muayene veya kolonoskopi randevusu gibi tarihlerle çakışması can sıkıcı olabilir ancak bunun için yoğun strese girmeniz gerekmez. Aslında, kadınlar adetli oldukları süre boyunca, normal günlerde yaptıkları hemen her şeyi yapabilirler. Kadınlar arasındaki arasındaki şehir efsanelerinin aksine, regl döneminde yüzmenizde, saçlarınızı boyatmanızda veya ağda yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Peki ya kolonoskopi?

Makaleye Genel Bakış

 • Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?
 • Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?
 • Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?

Bildiğiniz gibi kolonoskopi prosedürü fiberoptik kamera ile makattan girilerek inceleme işleminin yapılmasıdır. Dürüst olalım, hiç kimse kolonoskopi yaptırmaya güle oynaya gitmiyor ve aslında az da olsa tedirginlik yapabiliyor. Tüm bunlara adet tarihinizin çakışması da eklenince stres seviyeniz katmerlenmiş olabilir.

Ancak iyi haberler de var! Kolonoskopi makat bölgesinden yapılan bir işlem olduğundan adetli olmanız prosedürü olumsuz etkilemez. Yani evet, adetliyken kolonoskopi yapılır ve bunun için randevunuzu ertelemeniz gerekmez.

Bununla birlikte, içiniz gerçekten rahat değilse ve huzursuz hissediyorsanız randevunuzu bir hafta sonrasına erteleyin. Ancak, randevu tarihinin ertelenmesi gibi bir durumun çoğu zaman mümkün olmadığını da biliyoruz. Durum buysa, kolonoskopi için sağlık kuruluşuna giderken ped yerine tampon kullanın. İşlem öncesinde iç çamaşırınızı çıkarmanız isteneceğinden ve pedler çamaşıra sabitlendiğinden en iyi seçenek tamponlardır. Ayrıca, kolonoskopi esnasında size refakat etmesi için yanınızda bir hemşire bulunacak. Hemşireye adetli olduğunuzu ve tampon kullandığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?

Kolonoskopi ve adet olmak birbirinden çok farklı iki şeydir ve birbirini etkilemez. Kanamanızın şiddeti artmaz, azalmaz, döneminizin süresi uzamaz veya kısalmaz. Aynı şey, adetliyken jinekolojik muayene ve endoskopi için de geçerlidir. Yani, jinekolojik muayene, endoskopi veya kolonoskopi yapılmasının tıbbi olarak periyodun üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Randevunuzdan birkaç gün önce başlamak şartıyla sulu-yumuşak besinleri tüketmeniz gerektiği ve randevuya gelirken karnınızın aç olması gerektiği konusunda uyarılacaksınız. Ayrıca, prosedürün öncesinde doktorunuzun söylediği, kolonu (kalın bağırsak) temizleyen müshil etkili ilaçlar almanız gerekecek.

İşleminiz sırasında dizleriniz bükülü olarak sol tarafınıza yatacaksınız. Anestezi uzmanı uykuya dalmanızı sağlayacak anestezi verecektir. Prosedür başladıktan sonra, kolonoskop ismi verilen cihaz makattan içeri doğru itilir. Doktorunuz daha iyi görebilmek için kolonu hava ile hafifçe şişirebilir. Tüm bunlar anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. İşlem boyunca yanınızda bir hemşire olacak ve prosedürün toplam süresi yaklaşık 20 dakika civarında sürecek.

İşlemin sonrasında, gözlem ve bakım ünitesi olan derlenme odasına alınacaksınız. Anestezinin etkisinin geçene kadar (uyanana kadar) burada istirahat halinde kalacaksınız. Kendinize geldiğinizde kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Doktorunuz muayenenin nasıl geçtiğini açıklayacak ve size poliplerin alınıp alınmadığını veya biyopsi alınıp alınmadığını söyleyecektir. Ardından evinize gidebilirsiniz. İşlem sırasında kolona verilen hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gaz çıkardığınızda bu hızla kaybolmalıdır.

Ek olarak, kolonoskopi sonrasında size yardımcı olması için ve araç kullanmamanız gerektiğinden yanınızda refakatçiyle gelmeniz en iyisidir. Verilen ilaçlar geçici olarak sersemlik yapabileceğinden giyinme-ulaşım vb. konularda bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonuç

Adetli olmak, kolonoskopi yapılmasına tıbbi olarak engel teşkil etmez. Ancak yine de kendinizi huzursuz hissediyorsanız ve imkanınız varsa kolonoskopi randevunuzu ileri bir tarihe erteleyin. Randevu tarihinde değişiklik yapamıyorsanız işlemin yapılacağı gün ped yerine tampon kullanın. Zira, pedler iç çamaşırına tutturulduğundan ve çamaşırınızı çıkarmanız gerekeceğinden tampon kullanımı gereklidir.

Regl olduğunuz için doktorunuzun veya hemşirenizin sizi yargılamayacağını, sizden tiksinmeyeceğini veya kanamanızın muayenenin seyrini olumsuz etkilemeyeceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Sabah bulantıları, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve şişmiş ayak bilekleri gibi hamileliğin getirilerine kendinizi hazırlamış olmalısınız. Peki ya bu listeye karın kaşıntısının da dahil olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik döneminde karın kaşıntısı yaygın olmakla birlikte anne veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan karın bölgesi kaşıntısı rahatsız edici olabilse de herhangi bir sağlık riski oluşturmadığından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıyı gidermek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Aşağıda, hamilelikte karın kaşıntısının nedenine değiniyor ve iyi gelen birkaç geleneksel çözüm önerisinden bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

Evet, normal. Gelişmekte olan fetüsünüze bedeninizin uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve kaşıntılı karnınızın nedeni de tam olarak budur. Bebeğinizle birlikte büyüyen karnın bölgenizde doğal olarak deri gerilmesi veya genişlemesi meydana gelir. Bu olduğunda, karnınızda ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gerilen cilt kaşıntıya ek olarak, karnınızda, göğüslerinizde, bacaklarınızda ve kalçalarınızda kırmızı veya pembemsi çizgilere (çatlak) neden olabilir.

Öte yandan, hamilelik dönemindeki yüksek hormon seviyeleri karın bölgesi de dahil olmak üzere vücudun genelinde cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu durum kaşıntıyla birlikte pullanma şeklinde hafif deri döküntülerini ortaya çıkmasının yaygın bir sebebidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik dönemindeki karın kaşıntısının birincil nedeni derinin gerilmesi ve hormonlar nedeniyle oluşan cilt kuruluğudur. Bu etkenlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kaşıntılı göbeğiniz için endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bu konuda birkaç ev çözümünü denemeniz iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı karın rahatsız edici olduğu kadar özellikle de toplum içindeyseniz utanç verici olabilir. Neyse ki, kaşınma dürtüsünü azaltıp rahatlamanızı sağlayabilecek çeşitli yollar vardır.

 • Kaşıma dürtüsüne direnmek her ne kadar zor olsa da bölgeyi tırmalamak bölgenin tahriş olmasına neden olabileceğinden kaşımayın.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici çoğu zaman işe yarar. Karın bölgenize nemlendirici krem veya losyon sürün.
 • Ilık suyla yumuşak bir yulaf ezmesi banyosu kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Ayrıca E vitamini yağıyla masajı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak kurutur ve kaşıntının şiddetlenmesine zemin hazırlayabilir.
 • Karın bölgenizde egzama varsa ve kaşıntınızın nedeni buysa soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymeniz, giysilerinizin cildinize sürtünme ve tahrişe olasılığını azalttığından kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sentetik kıyafetler yerine pamuklu olanları tercih etmeniz iyi bir fikirdir.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için herhangi bir ilaçlı krem ​​kullanmadan veya ağızdan ilaç almadan önce mutlaka ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelik süresi boyunca ve özellikle karnınızın bariz şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan itibaren göbek kaşıntısı normaldir. Bununla birlikte, doktorunuzdan randevu almanızın gereken bazı durumlar vardır.

 • Vücudumun genelinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun genelinde veya bazı bölgelerinde şiddetli deri döküntüleri var
 • Kaşıntılar yaşam kalitemi düşürecek kadar yoğun
 • Avuçlarımda ve ayak tabanlarımda döküntüsüz şiddetli kaşıntı var

Son olarak, kaşıntıya neden olabilen gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer durumu olduğunu da bilmek önemlidir. En sık olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı ana semptomdur (kaşıntı gövdeye de yayılabilir). ICP erken doğum ve diğer problemlerin riskini artırabileceğinden, avuçlarda ve tabanlarda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Okumaya devam et

Kadın

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Çoğu kadın için adet dönemleri, kanamanın verdiği rahatsızlık hissi ve enerji düşüklüğüne ek olarak günü berbat edebilecek ağrılı semptomlarla birlikte gelir. Tüm bunların toplamı yorgun hissetmeyle ve sürekli uyuma isteğiyle sonuçlanabilir. Peki ama tam olarak neler oluyor?

Aşırı fiziksel aktivite, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya bazı ilaç türlerinin yan etkisinin sonucu gibi çeşitli nedenler hem yorgun hem de uykulu hissetmenize neden olabilir. Ancak, yorgunluk, aşırı halsizlik veya sürekli uyuma isteği bilinen herhangi bir sebep yokken yalnızca adetli olduğunuz günlerde ortaya çıkıyorsa, perde arkasındaki ”suçluları” bulmak için başka etkenlere göz atmanız gerekebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali
  • Hormonlar
  • Geceleri az uyumak
  • Demir eksikliği anemisi
 • Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali

Senaryo gereği spor yapan enerjik aktrislerin rol aldığı kadın pedi reklamlarının aksine, adet günlerinizde sürekli bitkin hissediyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Adet döneminden önce ve özellikle ilk günlerinde enerji düşüklüğü kadınlar arasında yaygındır ve aslında bu durum birkaç bilimsel gerçekle açıklanabilir.

Hormonlar

Adetinizin ilk gününde östrojen ve progesteron seviyeleriniz en düşük seviyededir. Bu da kendinizi yorgun, bitkin, halsiz ve uykulu hissetmenize neden olur. Döneminiz boyunca hormon seviyeleriniz tekrar yükselmeye başlayacağından, enerji seviyeleriniz genellikle birkaç gün içinde normale döner.

Geceleri az uyumak

Adetli olun veya olmayın gece uykusunu tam almadığınızda günü verimsiz geçirirsiniz. Bununla birlikte, ağrılar, kramplar, ateş basması ve duygu durum bozuklukları gibi regl semptomlarının özel günlerinizde uykunuza müdahale etmesi daha olasıdır.

ABD Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların %3’ü adet dönemlerinde uyku bozukluğu yaşıyor. %23’ü ise dönemleri boyunca geceleri yeterince uyuyamadığını söylüyor. (Kaynak) PMS’li kadınların uykusuzluk yaşama olasılığı iki kat daha fazlayken, adet öncesi disforik bozukluğu olan kadınların %70’i uykusuzluk benzeri sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor ve %80’i kendilerini yorgun olarak tanımlıyor. 

Demir eksikliği anemisi

Yoğun geçen adet kanamanız varsa ve yataktan çıkmak istemeyecek kadar halsiz hissediyorsanız bunun nedeni menoraji olabilir. Demir eksikliği anemisinin kadınlar arasındaki en yaygın nedeni, tıp dilinde menoraji olarak ifade edilen uzun ve yoğun geçen adet dönemidir. Demir eksikliği anemisinin tipik belirtileri yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı ve kalp çarpıntısıdır. Peki ama menoraji olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

 • Adet kanamam 7 günden fazla sürüyor
 • Kanama esnasında büyük kan pıhtıları geliyor
 • Yoğun kanama nedeniyle her iki saatte bir (veya daha az sürede) ped değiştiriyorum
 • Ped değiştirmek için geceleri uyanmak zorunda kalıyorum
 • Aşırı yorgun, halsiz, ve bitkin hissediyorum

Sorununuzun kaynağının demir eksikliği anemisi olduğundan şüpheleniliyorsa, kırmızı kan hücrelerinin sayısının normal aralıkta olup olmadığını belirlemek için kan testi yapılacaktır. Sonuçlara göre doktorunuz, demir zengini besinlere öncelik vermeniz gerektiğini önerebilir ve demir takviyesi kullanmanız gerektiğini söyleyebilir.

Ek olarak, sürekli yorgun hissetmenin bir başka nedeni tiroid sorunları olabilir. Tiroid, boyunda bulunan ve görevi vücudun metabolizmasını doğal olarak düzenleyen hormonlar üretmek olan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Tiroid bezi yeterince hormon üretmezse (hipotiroidizm) yorgunluk dahil olmak üzere kilo alımı ve depresyon gibi çeşitli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Öncelikle, her ayın bir haftasında bitkin hissetmenin alışılmadık bir durum olmadığını hatırlamakta fayda var çünkü vücudunuzda hormonal anlamda değişiklikler oluyor. Ancak yine de bu, aşırı kanamanın neden olduğu demir eksikliği gibi tıbbi durumları gözardı edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi düşüren herhangi bir sorun doktorunuzdan randevu almak için yeterli bir sebeptir.

Öte yandan, yorgun hissetmeniz ve gündüz saatlerinde bastıran uyku isteğiniz, adet döneminizde hormonlarınızın size sunduğu can sıkıcı bir armağandan ibaretse üzgünüz ama bunun için yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Bununla birlikte, bol su içmek, sigara-alkol tüketiminden kaçınmak, geceleri en az sekiz saat uyumak ve sağlıklı beslenmek gibi genel tavsiyeler işe yarayabilir. Ayrıca, her ne kadar yataktan çıkıp başlamak zor olsa da adetliyken yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler yorgunluk ve uyku hissini yenmenin iyi bir yoludur.

Tüm bunlara rağmen yine de bitkin hissediyorsanız, yatakta istirahatle veya ara sıra şekerleme yaparak geçen bir gün, lezzetli bir atıştırmalık ya da Netflix gibi dijital bir platform başlı başına mükemmel bir ilaç olabilir.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com