Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Bebeklerin Kilo Alması İçin Ne Yedirmeli? Bebeklere Kilo Aldıran Besinler

Bebekler ve anneler arasındaki bağın kurulduğu en önemli anlar beslenme zamanlarıdır. Emzirme esnasında anneyle bebeğin arasındaki sevgi bağları güçlenir. Ayrıca, bebeği mamayla beslerken de bu bağ kurulur. Ancak, heyecan ve sevinç dolu bu unutulmaz anlar çoğu annenin düşündüğü bir soru ile gölgelenebiliyor; ”Bebeğim neden kilo almıyor?”

Bebeklerin Kilo Alması İçin Ne Yedirmeli? Bebeklere Kilo Aldıran Besinler

Bebekler ve anneler arasındaki bağın kurulduğu en önemli anlar beslenme zamanlarıdır. Emzirme esnasında anneyle bebeğin arasındaki sevgi bağları güçlenir. Ayrıca, bebeği mamayla beslerken de bu bağ kurulur. Ancak, heyecan ve sevinç dolu bu unutulmaz anlar çoğu annenin düşündüğü bir soru ile gölgelenebiliyor; ”Bebeğim neden kilo almıyor?”

Doğumdan sonraki özellikle ilk 6 ay boyunca bebekler için en iyi besin hiç şüphesiz anne sütü. Emzirme döneminin sona erdirilmesinin ardından, annelerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri ise bebeklerin kilo alımı konusu. Bu konu, çocuğun yürümeye başladığı döneme hatta okul çağına kadar annelerin kafasında soru işaretleri uyandırabiliyor. Ancak gerçek şu ki, çoğu anne bu konuda gereksiz ”kuruntu” yapıyor. Çoğu durumda, algılanan kilo alım eksikliği genellikle gereksizdir ve herhangi bir endişe duymanıza gerek yoktur. Ayrıca, boy uzunluğunda olduğu gibi bebeğin ağırlığı da ebeveynlerin genetik yapısıyla alakalıdır.

Bebeklerde Yaşa Göre Kilo Alımı Nasıl Olmalıdır?

Bebeğinizin gerçekten zayıf olduğu konusunda şüpheleriniz varsa bu konuda sizi en iyi çok doktorunuz bilgilendirebilir. Bununla birlikte, aşağıdaki değerler bebeklerin yaşa göre kilo alımı konusunda size ipucu sağlayabilir.

 • Doğumdan sonraki ilk üç aya kadar haftada 175 ila 210 g kilo alımı
 • 5 aylıkken doğum ağırlığının iki katı
 • Her ay bir yıla kadar yaklaşık 400 g kilo alımı
 • 1 yaşında doğum ağırlığının üç katı
 • 2 yaşında doğum ağırlığının 4 katı
 • 3 yaşında doğum ağırlığının 5 katı
 • 5 yaşında doğum ağırlığının 6 katı
 • 7 yaşında doğum ağırlığının 7 katı
 • 10 yaşında doğum ağırlığının 10 katı

Ortalama olarak, bir çocuk her yıl 3 ila 7 yaş arasında ve yılda 3 kg arasında ve ergenlik büyümesi başlayana kadar yılda 3 kg kilo alır. Ancak, bunun yalnızca genel bir grafik olduğunu ve çocuk doktorunun çocuğunuzun bireysel durumunu değerlendirmek için en iyi kişi olduğunu unutmayın.

Bebeklere Kilo Aldıran Besinler Nelerdir?

Çoğu durumda annelerin duyduğu endişe yersizdir ve bu konuda fazladan bir şey yapmaya gerek yoktur. Ancak, bebeğiniz gerçekten düşük kiloluysa, bu durumda ilk olarak yapmanız gereken şey doktorunuzun tavsiyelerine uymak olacaktır. Ayrıca, doktor tavsiyesi ile birlikte kilo alımını sağlayan besinlere yönelebilirsiniz. Peki, bebeklerin kilo alması için ne yedirilmeli?

Anne Sütü : Doğumdan sonraki ilk bir yıl boyunca bebeğin kilo almasını sağlayan en iyi ve doğal kaynak anne sütüdür. Dahası, emzirmek hem bebeğe hem de anneye sayısız fayda sağlar. Bakınız : Emzirmenin anne ve bebek için faydaları

Muz : Muzlar lezzetli olduğu kadar besleyicidir. Ayrıca yumuşak kıvamıyla kolaylıkle ezilip püre haline getirilebilir. Pişirmeye gerek yoktur ve birçok farklı şekilde bebeklere besin olarak verilebilir. Lifli meyvelerden olan muz, bebeğin kilo almasına yardımcı olur. Zengin potasyum kaynağı olan muzlar bebeğiniz için gerekli vitamin ve minerallerin büyük kısmını karşılar. 6 aydan büyük bebeklere ezilerek verilebilir.

Avokado : Avokadoların oldukça sağlıklı birer meyve oldukları sır değil. Birçok beslenme uzmanının tavsiye ettiği avokadoların sayısız sağlık yararı vardır. Bebeklerdeki büyüme ve sağlıklı gelişmeyle birlikte kilo alımına yardımcı olabilir. 6 aydan büyük bebeklere ezilerek verilebilir.

Armut : Emzirme dönemi sonrasında elma ve armut bebeğin ilk katı besini olarak verilebilir. Armutlarda B6, C vitaminlerinin yanı sıra demir gibi önemli mineraller de bulunur. Bebeklerde kilo alımını sağlayan meyvelerden biri olan armut, ilk 8 aylık dönemden sonra ezilmek suretiyle bebeğe yedirilebilir.

Bezelye : Söz konusu bebeklerde kilo alımı olduğunda meyvelerden sonra ilk tavsiye edilen sebzelerden biri bezelyedir. Emzirme döneminden sonra ilk katı besin olarak verilebilir. Oldukça besleyici olan bezelyeler, vitamin ve mineral açısından bulunmaz bir besindir. 6 aydan sonra ezilerek bebeklere yedirilebilir.

Normal Patates ve Tatlı Patates : Karbonhidrat içeriğiyle meşhur olan patatesler bebekleriniz için harika bir besin kaynağıdır. Ancak, burada patatesin haşlanmış olması önemlidir. Kızartma şeklinde pişirilen patatesler yetişkinlere zararlı olduğu gibi, bebeklere de asla verilmemelidir. Haşlanmış ve sonrasında ezilerek püre haline getirilen patatesler bebeklere verilebilir. Ancak gaz yapma ihtimali nedeniyle az miktarda başlanılması gerekir. Diğer yandan ilk 6 aydan sonra verilebilecek bir diğer besinde tatlı patateslerdir. Tatlı patatesler, potasyum, magnezyum, lif, B6, A ve C vitaminlerini bolca ihtiva eder.

Badem, Fıstık, Ceviz, İncir ve Kaju : Bu kuruyemişler bebeklerde kilo alımını teşvik eder. Ayrıca lezzetlidir ve kolayca ezilip toz haline getirilmek suretiyle diğer besinlere ve mamalara karıştırılabilir. Ancak, kuruyemişlerin bazı bebeklerde alerjiye neden olabileceği bilinmektedir. Bu sebeple kontrollü ve azar azar verilmesi en mantıklı olanıdır.

Yumurta : Protein deposu denilince herkesin ilk aklına gelen besin yumurtalardır. Yumurtalar protein dışında birçok vitamin ve mineral ihtiva eder. Bebeğinizin sağlıklı büyümesine yardımcı olur. Bu konuda, yetişkinler dahil yumurtanın çiğ olarak tüketilmemesi gerektiğini bilmek önemlidir. Yumurtayı pişirmenin en ideal yolu kaynatmaktır. Bebeklere 8. aydan itibaren alerji ihtimali değerlendirilerek ve azar azar verilebilir.

İnek Sütü (1 Yaşından İtibaren) : İnek sütü çocuklar için oldukça besleyici ve sağlıklı büyümeyi teşvik edici bir içecektir. Ancak, 1 yaşından (12 ay) küçük çocukların inek sütünü sindirmekte zorlanacağı unutulmamalıdır. Bu sebeple, 1 yaşından küçük bebeklere inek sütü tavsiye edilmez.

Kepekli Tahıllar ve Yulaf : Kepekli tahıllar kolay sindirilir ve bebeğin bağırsak hareket işlevini kolaylıkla yerine getirilmesini sağlar. yulaflar ise önerilen en iyi besinler arasındadır. Ayrıca doymuş yağ ve kolastrolü oldukça düşüktür. Manganez, magnezyum, tiamin ve fosfor içeren lifli bir yiyecektir.

Yağsız Et : Yağsız et söz konusu olduğunda tavuklar en iyi grupta değerlendirilir. Özellikle tavuk göğsü gibi kemiksiz ve yağsız olan kısımları haftada bir kez bebeklere verilebilir. Tavukların kaynatılarak suyunun çorba yapılıp verilmesi en akıllıca olanıdır.

Eğer bebeğinizin zayıf olduğunu ve kilo alamadığını düşünüyorsanız çocuk doktorunuzla görüşün. Doktor tavsiyesi olmadan besin takviyeleri kullanmayın ve ilk 6 ay boyunca bebeğinize anne sütü dışında yiyecek-içecek vermeyin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Dünyanın en zenginleri Bodrum koylarına demir attı!

Milyarderler Jeff Bezos ve Bill Gates’in süper yatları, Bodrum koylarına demirledi.

Dünyanın en zenginleri Bodrum koylarına demir attı!

Ünlü teknoloji şirketi Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in ‘Lana’ ve ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un ‘Flying Fox’ adlı mega yatları, Bodrum ilçesi koylarına demir attı.

Bill Gates’in Cayman Adaları bayraklı 107 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindeki Lana isimli yatı, Türkbükü Mahallesi açıklarına yanaştı.

Gates’in lüks yatını görenler, cep telefonlarıyla fotoğraf çekti. Yattan zaman zaman personelin botla kıyıya seyir yaptığı gözlendi. Bill Gates’ten sonra Jeff Bezos’n dev yatı da Muğla kıyılarında

Spor salonu, jakuzi, plaj kulübü, yüzme havuzu, su sporları ekipmanları gibi çeşitli imkanlar bulunan yatta, ayrıca hareket etkisini azaltan dengeleyiciler de yer alıyor.

Flying Fox yeniden Bodrum’da

Jeff Bezos’un Cayman Adaları bayraklı 136 metre uzunluğundaki ‘Flying Fox’ adlı yatı da yeniden Yalı Mahallesi açıklarındaki koya demirledi.

Koyun farklı noktalarından da görülebilen yat, büyüklüğüyle dikkati çekiyor.

Üzerinde iki helikopter pisti ile bir helikopter bulunan yattan çıkan lüks bir sürat botu, Bodrum açıklarına hareket etti.

Havuz, jakuzi, spa, spor salonu, su sporları ve sinema imkanı bulunan yatta, biri ana süit, 10’u VIP olmak üzere 11 kabinde 22 misafir ağırlanabiliyor.

Yat önceki günlerde Gökova Körfezi’ndeki Akbük Koyu başta olmak üzere farklı koylara demirlemişti. Süperyat ve helikopterle doğum günü kutlamaya gelen milyarderler, iklim krizi konusunda ikiyüzlülükle suçlandı

Okumaya devam et

Yaşam

Aqua GYM Nedir, Faydaları Nelerdir?

Su aerobiği veya su jimnastiği ismleriyle de bilinen Aqua GYM, genellikle havuzda yapılan egzersiz programıdır. Havuzdaki suyun derinliği katılımcıların boyunu geçmeyecek derinlikte olduğundan yüzme bilmenize gerek yoktur. Aşırı obez kişiler, eklem sorunu olanlar, yaşlılar ve hatta hamileler için harika olduğu gibi ideal kiloya sahip genç yetişkinler de bu sporu yapabilir.

Aqua GYM Nedir, Faydaları Nelerdir?

Su aerobiği veya su jimnastiği ismleriyle de bilinen Aqua GYM, genellikle havuzda yapılan egzersiz programıdır. Havuzdaki suyun derinliği katılımcıların boyunu geçmeyecek derinlikte olduğundan yüzme bilmenize gerek yoktur. Aşırı obez kişiler, eklem sorunu olanlar, yaşlılar ve hatta hamileler için harika olduğu gibi ideal kiloya sahip genç yetişkinler de bu sporu yapabilir.

Suda zaman geçirmeyi kim sevmez? Havuzda veya denizde yüzmenin çok eğlenceli olduğunu inkar edemezsiniz. Aqua gym, havuz ortamının eğlencesini sunarken aynı zamanda egzersiz yapmanın faydalarını vadediyor. Üstelik, bunun için yüzme bilmeniz veya belirli bir yaş grubuna dahil olmanız gerekmez. Ayrıca, suyun kaldırma kuvveti sayesinde eklemlere daha az yük bineceğinden, osteoartrit ve romatoid artrit gibi eklem rahatsızlığı olanlar, yaşlılar, hamileler ve hareket etmekte zorlanan fazla kilolu insanlar için harikadır.

Makaleye Genel Bakış – © MorTilki.com

 • Aqua GYM Neden İyi Bir Seçim?
 • Aqua GYM Faydaları Nelerdir?
 • Aqua GYM Hareketleri Neler?

Aqua GYM Neden İyi Bir Seçim?

Suda egzersiz yapmak vücudunuz için destekleyici bir ortam sağlar. Suyun kaldırma kuvveti ağırlığınızı azaltarak kaslarınız ve eklemleriniz üzerindeki baskıyı azaltır. Bu özelliği sayesinde, fazla kiloları veya eklem rahatsızlıkları nedeniyle kolayca hareket edemeyenler ve formda kalmak ya da kilo vermek isteyenler için aqua gym en iyi seçeneklerden biridir.

Bu bağlamda, herhangi bir sakatlığı veya kısıtlaması olanlar, hamile kadınlar, 55 yaş üstü sudan hoşlananlar, üst katta spor salonunda antrenman yapmaktan rahatsız olanlar, suda müzik eşliğinde eğlenceli bir antrenman arayanlar için harika olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bununla birlikte, sağlıklı genç bir yetişkinseniz bile, bu hafif şiddetli fitness seanslarına katılarak, hem spor yapmanın faydalarından istifade edebilir hem de eğlenebilirsiniz.

Aqua GYM Faydaları Nelerdir?

Aqua Gym veya su jimnastiği karada yapılan herhangi bir geleneksel fitness antrenmanına çok benzer. Ancak, suyun kaldırma kuvveti sayesinde eklemlerinize daha az yük bindirerek antrenmanın baskısı önemli ölçüde azaltılmış olur. Kardiyovasküler kondisyon sağlayan, nabzınızı ve solunum hızınızı artıran bir egzersiz şekli olan Aqua gym ayrıca aşağıdaki faydaları sunabilir.

 • Zindeliği, gücü ve esnekliği artırır
 • Stresi azaltarak daha iyi hissetmenizi sağlar
 • Su vücudu desteklemeye yardımcı olduğundan yapılması kolaydır
 • Su basıncı, kanı vücutta hareket ettirerek kalbe daha az baskı uygular
 • Suda egzersiz yapmak aşırı ısınmayı önler. Böylelikle daha uzun süre egzersiz yapabilirsiniz
 • Birçok kas grubunu çalıştırmaya olanak tanır. Vücudu güçlendirir
 • Denge ve koordinasyonu geliştirir
 • Karada yapılan muadilinden daha düşük yaralanma riski içerir
 • Kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olur
 • Aslında havuzda hareket etmek suyun masaj yapmasıyla sonuçlanır. Bu oldukça iyi hissettirir
 • Suda spor yapmak, karada yapmaktan çok daha eğlencelidir
 • Yürümekte zorlanan aşırı obez kişilerden çok yaşlı insanlara kadar hemen herkese hitap eder.

Aqua GYM Hareketleri Neler?

Öncelikle antrenmana giderken mayo ve bone götürmeniz gerekecek ancak profesyonel bir yüzücü olmanıza gerek yok. Merak etmeyin, suyun derinliği boyunuzu aşmayacak ve su içinde ayaklarınız yere basacak. Yine de endişeleriniz varsa öğretmeninize danışabilirsiniz.

Aqua gym, havuzun büyüklüğüne bağlı olarak kalabalık bir katılımcı grubunu içerir. Yani, antrenmanda yalnız olmayacaksınız ve en az sizin kadar acemi olan pek çok kişi var. Bu nedenle, endişelenmenize veya panik yapmanıza gerek yok. Genel olarak antrenman boyunca havuzda yapacağınız muhtemel hareketler veya aktiviteler:

 • Vücudunuzu suya alıştırmak ve kaslarınızı egzersize hazırlamak için kısa bir ısınma
 • Vücut kıvrımları, kol germe, tutunarak pedal çevirme hareketi ve diğer dans benzeri hareketler gibi kardiyovasküler egzersizler
 • Denge ve koordinasyon egzersizleri
 • Hafif ağırlıklar, süngerler, yüzme şamandıraları veya tahtaları kullanılarak yapılan hareketler
 • Antrenman sonunda soğuma hareketleri

Aqua gym, güçlenmenin, zindeliği artırmanın ve havuz seanslarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yoludur. Karada egzersiz yapmak sizin için zor veya sıkıcıysa, yakınınızdaki bir spor merkezine kayıt yaptırarak bu eğlenceli aktivitenin kazanımlarından faydalanabilirsiniz.

Okumaya devam et

Yaşam

Bill Gates’ten sonra Jeff Bezos’n dev yatı da Muğla kıyılarında

Bir süredir Türkiye sahillerinde tatil yapan Bill Gates’in ardından dünyanın sayılı zengin iş insanlarından Jeff Bezos’un teknesi de Muğla’ya demir attı.

Bill Gates ten sonra Jeff Bezos n dev yatı da Muğla kıyılarında

Dünyanın en zengin iki isminin yatları Muğla kıyılarına demirledi. Microsoft’un kurucusu Bill Gates bir süredir Didim ve Güllük’te tatil yapıyordu. Gates bugün Lana isimli yatıyla Fethiye’ye geçerken bir başka dünyaca ünlü zengin Jeff Bezos’un yatı da Türkiye kıyılarına geldi.

Amazon teknoloji şirketinin kurucusu Jeff Bezos’un 136 metre uzunluğundaki süper lüks yatı Gökova Körfezine demir attı. Bezos’un yatı Gökova Körfezi’nde görüntülendi.

10 Ekim’de Yunanistan’dan Bodrum’a gelen Jeff Bezos’un ‘Flying Fox’ isimli ultra lüks yatı, Bodrum’dan sonra Gökova Körfezine demir attı. Gökova Körfezinde karadan ulaşımın zor olduğu bir bölgeye demir atan ‘Flying Fox’ teknesinde Jeff Bezos’un olup olmadığı bilinmiyor. Yatta bulunan iki adet helikopter pistinden birisinde helikopterin bulunduğu görüldü.

FUTBOL SAHASINDAN DAHA UZUN

57 yaşındaki dünyanın en zengin iş insanlarından Jeff Bezos’un ultra lüks yatı 2019 yılında Almanya’da üretildi. Çelik zırhlı gövdeye sahip mega yat 136 metre uzunluğunda ve 22,5 metre genişliğinde. Yatta 12 metrelik yüzme havuzu bulunurken, toplamda 22 kişilik misafir kapasitesinin yanı sıra 54 kişilik mürettebata sahip. Yatta 11’i VIP konuklar için olmak üzere 36 kabin bulunuyor. Yatta iki adet helikopter pisti de yer alıyor.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com