Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

Bill Gates geleceğin işini açıkladı! Direnenler iyi kar edecek

Dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Bill Gates, geleceğin mesleğini duyurdu. Gates, bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin Tesla ve Microsoft’u geride bırakacağını açıkladı.

Bill Gates geleceğin işini açıkladı! Direnenler iyi kar edecek

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zenginlerinden biri olan milyarder Bill Gates, bu kez tercih yapma döneminde olan gençlere tavsiyelerde bulunarak gündeme geldi.

İfadeleri Yunan basınında yer alan Bill Gates’in geleceğin mesleğini açıklarken ilginç ifadelere yer verdi.

Habere göre Gates, insanlığın ilgilenmesi gereken mesleklerin ne alanda olması gerektiğini açıkladı.

TESLA VE MİCROSOFT’U GERİDE BIRAKACAK

İnsanların iklim değişikliği ve iklim teknolojileriyle alakalı işlerle uğraşması gerektiğini söyleyen Gates, bu alanda çalışmalar yapanların Tesla ve Microsoft’u geride bırakabileceğinin söyledi.

Gates’in “iklim tahribatı dünyayı yakıp yıkacak” değerlendirmesi sosyal medya tarafından oldukça dikkat çekti.

Elektrikli arabaların, çevre dostu pillerin ve hidrojen motorları gibi ürünlerin bu grubun içine girdiğinden bahsetti.

Bir online konferansta açıklamalar yapan Gates, “Bu adım şu an için riskli. Ancak ilerleyen zamanlarda bunlar Google, Microsoft, Tesla ve Amazon gibi şirketleri geride bırakacak” ifadelerini kullandı.

“DİRENENLER İYİ KAR EDECEKLER”

Milyarder Bill Gates sözlerine, “İklim teknolojisi kolay bir alan değil. Aslında oldukça tehlikeli, ancak direnenler iyi kar elde edecekler” dedi.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş Dünyası

Milyarderler arasında çapkınlık krizi!

Dünyanın en zengin kişisi olan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk son dönemde yaptıklarıyla değil de Twitter’ı satın almamak gibi yapmadıkları ve özel hayatıyla gündeme gelmeye devam ediyor.

Milyarderler arasında çapkınlık krizi!

Yapay zeka şirketi Neuralink’te yönetici olarak çalışan Shivon Zillis’ten ikiz bebekleri olduğu öne sürülen Musk’ın şimdi de bir diğer teknoloji devi Google’ın kurucularından Sergey Brin’in eşi Nicole Shanahan ile geçen yılın sonunda kısa bir ilişkisi olduğu iddiası ortaya atıldı.

Wall Street Journal gazetesi bu ilişkinin ortaya çıkmasıyla Musk ve Brin arkadaşlığının da son bulduğunu, Shanahan’ın bu yıl başında boşanmak için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

İsmi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan habere göre Shanahan, Musk ile ilişkisi olduğu dönemde eşiyle ayrıydı ama yine de birlikte yaşıyorlardı.

Musk ise Twitter hesabında yaptığı paylaşımlarla iddiaların gerçeğin yansıtmadığını açıkladı.

Shanahan’ın son üç yılda yalnızca iki kez gördüğünü ve her seferinde yanlarında başka insanlar da olduğunu yazan Musk, Brin ile de arkadaşlıklarının sürdüğünü, hatta dün gece bir partide birlikte olduklarını söyledi.

Haberin sahibi Wall Street Journal’a da çatan Musk, gazetenin kendisi hakkında yaptığı saçma haberlerin sayısını dahi unuttuğunu yazdı.

Musk, tahmini serveti 240 milyar dolarla dünyanın en zengin insanı konumundayken Google kurucularından Brin de 95 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin sekizinci kişisi konumunda.

Okumaya devam et

İş Dünyası

İshak Alaton’un ‘ceviz kırma’ hayali

İş dünyasının en önemli isimlerindendi İshak Alaton…

İshak Alaton un  ceviz kırma  hayali

Türkiye’den Canan Eraslan’ın yazısından alıntı

Çok yatırım yaptı, çok ‘insan’ yetiştirdi ülkede. Daha önce okuduğum ve ders niteliğindeki sözlerini, geçtiğimiz günlerde kızı; çok değerli sanayici, yatırımcı olmasının yanı sıra; idealist, gülen, seven, hayattan keyif almayı bilen sevgili Leyla Alaton yeniden paylaştı:

“Paranın iki kişiliği vardır…

Birincisi; para bir değiş-tokuş aracıdır. Para vererek yiyecek, giyecek, ev, bark, hatta sağlık satın alabilirsiniz. İkincisi ise parayla gelecek korkusunu yenersiniz.

Ama para ötesi, yani para üstü bir konu daha vardır. Ki bunu parayla satın alamazsınız. Bunu adı zevk ve keyiftir.

Zevk almak, keyif duymak ancak KÜLTÜR ile mümkündür. Resimden zevk almak için sergiler bedava. Konserler de pahalı değil, tiyatrolar hamburger fiyatına.

Aşk ve sevgi zaten bedelsizdir.

Kötü gün parası kadar, belki ondan daha da önemli olan bu zevkler ve mutluluklardır. Bunlara sahip olmak ancak kültürle mümkündür. Para kazanmaya emek verdiğiniz kadar kültür edinmeye de emek verin.

İster genç olun, ister yaşlı.

Yaşınızla barışık değilseniz zaten ihtiyarsınız demektir!

Şimdiki tutkulu projem bir ceviz ormanı yetiştirmektir. Fidanları dikmeye başladım bile. Ceviz fidanı, 8 yıl sonra ağaç olup ceviz verirmiş. Şimdi 76 yaşındayım, yani 84 yaşımda ceviz kıracağım. Bu kez kendi cevizlerimi…”

Ne çok istemiş ki, kendi cevizlerini kırabilmiş İshak Bey… Bu dünyada 1927 yılında başlayan ömrü, 2016 yılında sona ermişti. Yani 89 yaşında… Ne mutlu ona ki, kendi cevizini kırma hayal ve amacına ulaşırken, geride kalanlara da büyük bir hedef bırakmış… Hayatı yaşama hedefi…

Okumaya devam et

İş Dünyası

Hem Erdoğan’a hem paraya âşık patron! Ethem Sancak’ın sadece iki şirketi kamudan 1 milyar 136 milyon TL kazandı

“Erdoğan âşık oldum” diyen ve uzun bir süre AKP’de yöneticilik yapan Ethem Sancak sadece iki şirketiyle kamudan 10 yılda 166 ayrı ihale aldı. Bu ihalelerle kamudan Sancak’ın şirketlerine toplam 1,1 milyar TL ödendi.

Hem Erdoğan’a hem paraya âşık patron! Ethem Sancak ın sadece iki şirketi kamudan 1 milyar 136 milyon TL kazandı

Skandal açıklamalarıyla sık sık gündem olan Ethem Sancak, kamudan milyonlarca liralık ihaleler alıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik, “Dürüstlüğünü, yiğitliğini gördüm, gördükçe de âşık oldum” diyen ve uzun bir süre AKP’de yöneticilik yapan Sancak, sadece iki şirketiyle kamudan son 10 yılda 166 ihale aldı. Bu ihalelerle kamudan Sancak’ın şirketlerinin kasasına yaklaşık 1,1 milyar TL girdi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre 2013 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni Çukurova Grubu’nun elinden aldı.

Şirket, 2014 yılında da 751 milyon TL’ye Ethem Sancak’a satıldı. Sancak, satın alma işleminin hemen ardından şirketin yüzde 49,9’unu 300 milyon dolar bedelle Katar Ordusu’na devrederek BMC’ye ortak etti. Sancak geçen yıl da BMC’deki hisselerinin tamamını yine AKP’ye yakınlığıyla bilinen Tosyalı Holding’e sattı.

KAMYON VE OTOBÜS SATTI

Ancak Sancak, BMC’nin sahibi olduğu 2014 ile 2021 yılları arasında kamu kurumlarından onlarca ihale aldı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, 2014’le 2021 arasında BMC Şirketi, kamudan tam 87 ayrı ihale aldı. Bu 87 ihalenin toplam bedeli de 1 milyar 20 milyon TL’yi buluyor. BMC en fazla ihaleyi de Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü’nden aldı. Şirketin DMO’dan tam 69 ihale aldığı açıklandı. BMC bu ihaleler ile devlete otobüs, itfaiye aracı, kar küreme aracı, kamyon, çöp kamyonu, su tankeri, çekici ve yol süpürme aracı sattı.

Sancak, yine bu şirket üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) binlerce zırhlı araç sattı. Zırhlı araç alımları Kamu İhale Kanunu’na tabii olarak yapılmadığı için BMC’ye kamunun kasasından ne kadar ödendiği bilinmiyor.

ULAŞIMIN VAZGEÇİLMEZİ

Yine hâlâ Sancak’ın sahibi olduğu Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri Anonim Şirketi de kamudan son 10 yılda 116 milyon TL değerinde 78 ayrı ihale aldı. Şirketin en fazla ihale aldığı kurumların başında da 37 ayrı ihaleyle AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi geliyor. Sancak bu şirket aracılığıyla belediyelere toplutaşıma araçlarında kullanılan validatör (kart okuyucu cihaz), ulaşım kartı, akıllı durak ve bisiklet sistemleri sattı.

Sadece bu iki ayrı şirket üzerinden Ethem Sancak kamu kurumlarından toplam 166 ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli de 1 milyar 136 milyon TL’yi buluyor.

AKP’DEN ATILACAKTI

Geçen mart ayında Sancak yine tartışma yaratacak açıklamalar yaptı. Sancak, Rus TV kanalına verdiği röportajda, “NATO üyeliği Türkiye’nin geçmişten gelen ayıbıdır. NATO geçmişten gelen kanserdir, urdur. Teröristleri destekleyen, 2016’da darbeye kalkışan da NATO’dur” diye konuştu.

Rusya’yı savunan Sancak, Ukrayna’nın kullandığı SİHA’lara ilişkin, “Bayraktar’ları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk” dedi.

AKP’den ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilen Sancak, partisinden ihraç edilmemek için istifa ettiğini açıkladı. Sancak, ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmesinin ‘onur kırıcı’ olduğunu belirtirken AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ise ‘‘Âşık oldum adama. Neferi olarak arkasından yürüdüm’’ diye konuştu.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com