Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

BTSO’dan hava kargo için işbirliği

Yenişehir Havalimanı’nı hava kargo merkezi haline getirmek üzere çalışmalarını sürdüren Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Turkish Cargo ile önemli bir iş birliğine imza attı.

BTSO'dan hava kargo için işbirliği

BTSO’nun iştiraki Lojistik AŞ ve Türk Hava Yolları’nın lojistik markası Turkish Cargo arasında yapılan anlaşma ile Bursalı şirketler dış ticaret operasyonlarını çok daha kolay ve uygun maliyetlerle Yenişehir Havalimanı’nda gerçekleştirebilecek.

Yaklaşık 20 yıldan bu yana atıl vaziyette bulunan Yenişehir Havalimanı hava kargo tesislerini 2019 yılında yeniden iş dünyasının hizmetine sunan BTSO, üyelerinin lojistik işlemlerini kolaylaştıracak çok önemli bir iş birliğine imza attı. Dünyadaki en büyük 5 hava kargo taşımacılık şirketi arasında yer alan Turkish Cargo, yapılan anlaşma kapsamında BTSO Lojistik AŞ işbirliğinde ilk etapta Yenişehir Havalimanı’nda gümrüklü kargo kabulüne başlayacak. Talebin sürekli ve yüksek olması durumunda Yenişehir’den direkt uçuşlar da gerçekleştirilecek.
Bursalı firmalara hız ve maliyet avantajı sağlayacak işbirliğinin detayları 1889 Bursa&Double F Restoran’da düzenlenen toplantıda IATA yetkili hava kargo acenteleri ile paylaşıldı. Toplantıya BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Turkish Cargo Pazarlama Başkanı Fatih Cığal, Turkish Cargo Satış Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya, Turkish Cargo Satış Pazarlama Müdürü Anıl Fuat Ocak, Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Hüseyin Şanverdi, Yenişehir Havalimanı Müdürü Bülent Zeyrek, BTSO Yönetim Kurulu Üyeleri Muhsin Koçaslan, Yüksel Taşdemir ve Haşim Kılıç, BTSO Lojistik Konseyi Başkanı Mehmet Aydın Kalyoncu, BTSO meclis üyeleri ile lojistik sektörü temsilcileri katıldı.

BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin sanayi başkenti olan Bursa’nın 26 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip olduğunu söyledi. ‘Bursa büyürse Türkiye büyür’ söyleminin artık bir iddiadan öte realite haline geldiğini ifade eden Başkan Burkay, “Güçlü üretim ekonomisi, sektör ve pazar çeşitliliği ile global bir oyuncu kimliği taşıyan Bursa’nın sektörünün en önemli global oyuncusu olan Turkish Cargo ile stratejik işbirliği yapması gerekiyordu. Dünyada zorlaşan rekabet koşulları, işbirliklerinin önemini artırdı. Mevcut rekabet ortamında ancak organizasyonel yapınızla, verimliliğinizi artırarak ön plana çıkabilirsiniz. Lojistik de verimliliği artıracak en önemli konuların başında geliyor.” dedi.

Bursa’da ihracatın yüzde 78’inin karayolu ile gerçekleştiğinin bilgisini veren Başkan Burkay, “Toplum ve tüketim kültürleri hızla değişiyor. Önceden tekstil sektöründe yılda 2-3 koleksiyon hazırlanırken artık 15 günde bir rafların yenilenmesi bekleniyor. Yine otomotiv firmalarımız ‘just in time’ dediğimiz sistemi kullanıyor. Hava kargo değişen tüketim kültürüne uyum sağlamak için çok önemli. Bu yüzden Yenişehir Havalimanı’nı aktif hale getirmeliyiz. Bursa’nın dünyadaki söz sahibi şehirler arasında kalmasının tek yolu lojistikte yaşanan problemleri çözmek. BTSO olarak bu doğrultuda Turkish Cargo işbirliğinde stratejik bir adım atıyoruz. Bu çalışma ile hem ihracat hem de ithalatta İstanbul’un yoğunluğundan kurtulmuş olacağız. Firmalarımız için çok büyük bir fırsat bu. Hava kargonun kentimizde gelişimi açısından bugün tarihi bir gün.” diye konuştu.

BTSO Lojistik AŞ bünyesinde tüm hazırlıkları yaptıklarını kaydeden Burkay, toplantıya katılan acentelerden de destek istedi. Acente temsilcilerine seslenen Başkan Burkay, “Sizler Bursa’nın yükünü alıp İstanbul’a götürüyorsunuz. Biz BTSO olarak sizin ihtiyacınız neyse sağlayacağız. Yükleri Yenişehir’e getirdiğinizde gümrükleme yapacağız ve 3 saat içerisinde 127 ülkeye uçuş yapan Turkish Cargo’ya teslim edeceğiz. İthal yükler için de aynı işlemleri yapacağız. Merkezimizin değil şehrimizin kazanmasını amaçlıyoruz. Bu yüzden üzerimize düşen her türlü desteği vermeye hazırız. Bölgedeki yatırımlara ve ekonomik gelişime baktığımızda zaten 5-10 sene sonra Yenişehir’in hava kargo merkezi olması kaçınılmaz. Bizim derdimizi bunu öne çekebilmek. Bu doğrultuda işbirliğiniz çok önemli.” ifadelerini kullandı.

Turkish Cargo Pazarlama Başkanı Fatih Cığal, Bursa’nın Türkiye sanayisi ve ihracatında önemli bir yere sahip olduğunu, kentin ekonomik kapasitesi ile Turkish Cargo için de önemli bir hizmet noktası olacağını söyledi. Bursa ve İstanbul arasındaki yakınlığın Yenişehir Havalimanı’nda ilave uçuş operasyonları sağlamayı zorlaştırdığını ifade eden Cığal, “Dünyanın birçok metropolünde Bursa-İstanbul mesafesi aynı şehrin merkezi ile havalimanı arasındaki mesafedir. Ancak Bursa yakın gelecekte servislerin ve uçuşların zenginleştirilmesi için yeterli altyapı, kaynak ve potansiyele sahip. Turkish Cargo olarak ilk etapta Yenişehir’den ürünleri gümrüklü olarak alacağız. BTSO işbirliği ile İstanbul Havalimanı’na bizim merkezimize getireceğiz. Buradan da dünyanın 127 ülkesindeki 329 havalimanına ürünlerin gönderimini sağlayacağız. Talebin yüksek olması, her saat diliminde yaptığımız uçuşlara kolayca bağlantı imkanı sağlayacak.  İnşallah sürecin devamında Yenişehir’de bu çalışmaları uçuş operasyonları ile taçlandıracağımız bir noktaya getirmiş olacağız.” dedi.

Turkish Cargo Satış Başkan Yardımcısı Ahmet Kaya, BTSO Lojistik AŞ ile Turkish Cargo arasında yapılan işbirliğinin Türkiye’nin hava kargo ihracatına önemli bir katkı sağlayacağını söyledi. İstanbul, Adana, İzmir, Ankara, Antalya’da 6 havalimanında operasyonel süreçleri gerçekleştirdiklerini kaydeden Kaya, “Anadolu’da çeşitli illerde gümrüklü kargo kabulü yaptığımız organizasyonlarımız var. Yenişehir’de de bu şekilde ilk adımı atmış olmaktan gururluyuz.” dedi.

Turkish Cargo Satış Pazarlama Müdürü Anıl Fuat Ocak ise Bursa’nın sanayinin gözbebeği olduğunu belirterek, “Bursa’da çok sayıda büyük müşterimiz var. Halihazırda İstanbul’a gönderilen ürünler artık direkt Yenişehir’e gelerek BTSO Lojistik AŞ ile gönderilecek. Firmalarımızın destekleriyle burayı hareketlendireceğiz. İlerleyen günlerde uçak da kaldırmak istiyoruz. Yeteri kadar kargo gelirse direkt uçuşlar başlayabilir. Daha önce yapıldı. İnşallah Yenişehir’de hava kargoyu ileriye taşıyacağız.” diye konuştu.

Turkish Cargo Satış Pazarlama Müdürü Anıl Fuat Ocak ise Bursa’nın sanayinin gözbebeği olduğunu belirterek, “Bursa’da çok sayıda büyük müşterimiz var. Halihazırda İstanbul’a gönderilen ürünler artık direkt Yenişehir’e gelerek BTSO Lojistik AŞ ile gönderilecek. Firmalarımızın destekleriyle burayı hareketlendireceğiz. İlerleyen günlerde uçak da kaldırmak istiyoruz. Yeteri kadar kargo gelirse direkt uçuşlar başlayabilir. Daha önce yapıldı. İnşallah Yenişehir’de hava kargoyu ileriye taşıyacağız.” diye konuştu.

Uludağ Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürü Hüseyin Şanverdi, Bursa’nın yanısıra Yalova, Kütahya, Eskişehir ve Balıkesir’den sorumlu olduklarını, bu illerde 750’ye yakın personel ile gümrük ve ticaret konusunda hizmet verdiklerini söyledi. Bölgede 4 havalimanı bulunmasına rağmen havayolu ile gerçekleşen ithalat ve ihracat rakamı kaydı olmadığını ifade eden Şanverdi, “Bölgemizin 30 milyar dolarlık bir ticaret hacmi potansiyeli var. 2021 yılının ilk 5 ayında ihracatımız yüzde 30, ithalatımız da yüzde 35 arttı. Yenişehir ile birlikte inşallah dış ticarete havayolu rakamları da yansıyacaktır. Gümrük konusunda Yenişehir’de hiçbir eksik olmayacak. 7/24 çalışanlarımız mevcut. Buradaki işlemleri İstanbul’dan daha hızlı yapacağımızın sözünü veriyoruz. Bursa’da BTSO, ihracatçı birlikleri ve diğer kurumlarla güzel bir birliktelik yakaladık. Yenişehir Havalimanı’nda da Bursa ve Türkiye için üzerimize düşeni en iyi şekilde yapacağız.” dedi.
Toplantıya katılan lojistik sektörü temsilcileri de Yenişehir’e talebin artmasına ilişkin her türlü desteği vermeye hazır olduklarını ifade etti.

 

 

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Dünyası

Trendyol’dan bir yenilik: Influencer Akademi

Trendyol kurduğu akademi kapsamında influencer’ların gelişimine destek olacak.

Trendyol'dan bir yenilik: Influencer Akademi

Trendyol, influencer’lara özel olarak hayata geçirdiği Trendyol Influencer Akademi’nin detaylarını paylaştı. Çok sayıda influencer’dan oluşan güçlü bir ağa sahip olan Trendyol, akademi kapsamında mobil, içerik üretimi ve etkili Instagram kullanımı gibi konulara odaklanacak. Bu yenilik sayesinde “internet içeriklerinin zenginleştirilmesi ve yeni kuşakların içerik üreterek gelir elde etmesine destek olmayı” hedefleyen Trendyol Influencer Akademi’nin çatısı altında video eğitimler yer alacak.

Trendyol Influencer Akademi kapsamında hayata geçirilen bir diğer yenilik de Facebook işbirliğinde gerçekleşen “Creator Marketing Accelerator” programı. Trendyol ve Facebook öncülüğünde yapılacak eğitimler, influencer’lar için kitleleri büyütmenin yolları, Instagram Reels ve canlı yayınların incelikleri gibi başlıklara da odaklanacak. Eğitimlerin kayıtları yine Trendyol Influencer Akademi portalına eklenecek. Bu işbirliğinin bir meyvesi de Reels Awards yarışması olacak. Yaratıcı içerik üreticilerinin ödüllendirildiği yarışın sonunda kazananlar, Instagram’da hesaplarının tanıtılma şansını da elde edecek.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Tchibo, Metro market ile işbirliğine imza attı

Tchibo, Metro market ile işbirliğine imza attı.

Tchibo, Metro market ile işbirliğine imza attı

71 yıllık uzmanlığını daha fazla kahve severe ulaştırmayı hedefleyen Tchibo, Türkiye’de organize perakende sektörünün öncü markalarından Metro market ile işbirliğine imza attı. Tchibo, zengin kahve çeşitlerini, Metro marketlerde kahve tutkunlarıyla buluşturacak.

Kahve tutkusu ve uzmanlığını yenilikçi projeler ve güçlü iş birlikleri ile taçlandıran Tchibo, çekirdek, filtre, çözünebilir ve kapsül kahve seçenekleri ile zengin çeşitlerini Metro zincir marketlerde kahve severlerle buluşturmaya hazırlanıyor. İşbirliği kapsamında kahve severler, Tchibo’nun zengin ve kaliteli kahve çeşitlerine, 12 ildeki cash&carry formatlı Metro marketlerden kolaylıkla ulaşabilecek.

Metro market işbirliği ile daha fazla kişiye ulaşacağız

16 yıldır Türkiye’ye gerçek kahve lezzeti sunduklarını ve kahve odaklı yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini vurgulayan Tchibo Satış Direktörü Cenk Rodoslu, “Tchibo Türkiye olarak işimizi büyütme ve genişletme çalışmalarında stratejik önceliğimiz satış kanalı zincirine yeni halkalar eklemek. Tchibo kahve lezzetlerini her geçen gün daha fazla kahve severler ile daha çok noktada buluşturma hedefindeyiz. Carrefour (PA:CARR), Migros gibi market zincirlerinin yanı sıra Petrol Ofisi gibi geniş yapılanması bulunan farklı sektörlerle de işbirliklerimizi sürdürüyoruz. Bu doğrultuda Metro Market’le de iş ortaklığına başlamış olmaktan dolayı mutluluk duruyoruz. Metro, bu yolculuktaki en önemli duraklarımızdan biri olacak” dedi.

Tchibo Türkiye olarak zengin kahve çeşitlerini Metro marketlerinin hizmet yapısına uygun şekilde sunacaklarını belirten Rodoslu, sözlerine şöyle devam etti: ”Satış ağlarımızı genişletmeye ve iş birliklerimizi sürdürmeye devam ederek, kahve pazarındaki liderliğimizi güçlendirerek sürdüreceğiz”

Okumaya devam et

İş Dünyası

Microsoft’a yeni başkan

Microsoft CEO’su Satya Nadella şirketin başkanlığını da yürütecek.

Microsoft'a yeni başkan

Microsoft CEO’luğunu 2014 yılından bu yana sürdürmekte olan Satya Nadella, oybirliğiyle alınan yönetim kurulu kararıyla şirketin yeni başkanı oldu. Nadella, yeni dönemde CEO ve başkanlık görevlerini birlikte yürütecek.

Bill Gates’in 2000 yılında CEO’luğu bırakmasından bu yana Microsoft’ta CEO ve yönetim kurulu başkanlığı görevlerini farklı kişiler üstlenmekteydi. Nadella ise uzun süre sonra şirkette iki görevi aynı anda sürdüren ilk isim olacak.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com