Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Çene Egzersiz Topu Nedir, Ne İşe Yarar? Jawline Topu Kullanmanın Faydaları ve Riskleri

Çene Egzersiz Topu Nedir, Ne İşe Yarar? Jawline Topu Kullanmanın Faydaları ve Riskleri

Çenenizin güzel görünmediğini veya güçsüz olduğunu düşünüyorsanız, son dönemde popüler olan çiğneme toplarına bir şans vermek istiyor olabilirsiniz. Üreticiler, jawline egzersiz topu kullanımının çene kaslarını güçlendirdiğini, belirgin hatlara sahip bir çene çizgisi oluşturduğunu ve hatta yüzü gençleştirebileceğini iddia ediyor. Peki ama bu iddialar gerçekten doğruyu yansıtıyor mu?

”Vücudunuzdaki diğer tüm kasları çalıştırıyorsunuz. Öyleyse neden yüz kaslarınızı da çalıştırmayasınız?” Çene egzersiz topu üreticilerinin bu sloganı başarılı olmuş gibi görünüyor. Zira, geçtiğimiz birkaç aydan beri sanal dünyada en çok reklamı yapılan ve YouTube’da pek çok videoya konu olan bir ürün haline geldi. Üreticilerin iddiasına göre, ”Modern insanlar, ataları kadar çiğnemiyor ve bu nedenle yüz kaslarında bozulmaya yol açıyor. Jawline çene egzersiz topunu kullanmak, kişinin bu kasları yeniden çalıştırmasını sağlayacak ve bu doğrultuda hem anatomik hem de görsellik açısından iyileşmeler yaşanacak.” Evet, gerçekten kulağa hoş geliyor ancak çene egzersiz topları hakkında bilinmesi gereken başka detaylar da var…

Makaleye Genel Bakış

 • Çene Egzersiz Topu Nedir ve Ne İşe Yarar?
 • Çene Egzersiz Topları Gerçekten İşe Yarıyor mu?
 • Çene Egzersiz Topu Kullanmanın Zararı Var mı?
 • Jawline Çene Egzersiz Topu Nasıl Kullanılır?

Çene Egzersiz Topu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Çene egzersiz topları, yüz ve çene kaslarını çalıştırmak için tasarlanmış, üzerinde dişleri konumlandırarak ısırmak için silikon ekler bulunan, değişik sertlik derecesine sahip küçük kauçuk parçalarıdır. Çoğu marka yumuşak, orta ve sert olmak üzere üç farklı sertlik alternatifi sunar. İlk etapta kolay (yumuşak) olan seçenekle başlanıp, zamanla zor (sert) olana doğru devam edilmesi önerilir.

Jawline egzersiz toplarının kullanım amacı çene kaslarını güçlendirmek, çene çizgisini belirginleştirmek, yüzdeki yağları yakmak ve daha genç görünümlü yüz hatlarına sahip olmaktır. Burada asıl soru, çene egzersiz toplarının gerçekten işe yarayıp yaramadığıdır. Öyleyse, jawline toplarının çene kasları üzerindeki etkilerini inceleyelim ve potansiyel faydalarıyla birlikte olası risklerini mercek altına alalım.

 

Çene Egzersiz Topları Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Jawline çene topu veya aleti her ısırmada belirli oranda direnç sağlar. Bu nedenle, çene kaslarını güçlendirmeye yardımcı olabileceği apaçık ortadadır. Ürünü kullanarak çene kaslarınızı veya masseter kasınızı (çiğneme kası olarak da bilinir) güçlendirebilirsiniz ve çene çizginizin az da olsa belirginleştiğini fark edebilirsiniz.

Yüzün zayıflaması veya yüz yağlarını yakmak konusunda ise haberler pek iç açıcı değil. Her şeyden önce yağ yakmak için noktasal bir eğitim yok. Çene egzersiz topları her ne kadar çene kaslarınızı geliştirebilse de yüzünüzdeki fazla yağ tabakasından kurtulmanıza yardımcı olmaz. Ayrıca, sizi daha genç bir görünüme kavuşturmaz ve kırışıklık gibi yaşlılık belirtilerini yok etmez.

Çene Egzersiz Topu Kullanmanın Zararı Var mı?

Çene egzersiz toplarını tam anlamıyla zararlı olarak nitelenmek haksızlık olur. Ancak yine de bu tür ürünleri kullanmak bazı potansiyel riskleri beraberinde getirebilir. Bunlar:

 • Temporomandibular eklem (TME) bozuklukları: Uzun süreli çiğneme (özellikle direnç seviyesi yüksek bir nesneyi) çene ekleminde ve destekleyici kaslarda ağrıya veya rahatsızlıklara neden olabilir.
 • Baş ağrıları: Geçen yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar, gerilim tipi baş ağrılarının çiğnemeyle yakından ilişkili olabileceğini göstermektedir. Ayrıca, migren krizlerini tetikleyebilir. (Kaynak)
 • Çeşitli diş sorunları: Özellikle zayıf dişlerden veya çeşitli diş sorunlarından muzdaripseniz, çene egzersiz toplarını uzun süreli çiğnemeniz ya da ısırmanız şikayetlerinizi artırabilir.

Jawline çene egzersiz topunun sizin için uygun olmadığını düşünüyorsanız alternatif olarak sakız çiğnemeyi düşünebilirsiniz. Zira, her iki seçeneğin de çalışma prensibi aynıdır. Ancak, çene egzersiz topları ile sakız arasında direnç farklılığı olması nedeniyle, çene kaslarının gelişimi konusunda yeterince ilerleyemeyebilirsiniz. Bununla birlikte, sakız çiğnemek (şekersiz olanlar) kalori yakmanıza, beyin fonksiyonlarınızı güçlendirmeye ve diş sağlığınızı korumaya yardımcı olabilir. Bakınız: Sakız çiğnemek kilo aldırır mı?

Jawline Çene Egzersiz Topu Nasıl Kullanılır?

 • Yutma tehlikesine karşı, ürünle birlikte gelen lastik bandı kafanızın arkasından geçirerek sabitleyin.
 • Topun üzerindeki dişlerin konumlanması için bulunan silikon aparatı ısırın.
 • 10 saniye boyunca ısırarak tutun.
 • Aynı işlemi 15 tekrar yapın
 • 15 tekrarı 3 sete tamamlayın (15×3)
 • Dişleriniz veya çeneniz ağrımaya başladıysa egzersize ara verin.
 • Markadan markaya kullanım şekli değişebileceğinden, (örneğin, bazı ürünlerde topun yalnızca bir  kısmı ısırılırken, bazıları komple ağıza alınarak çiğnenebiliyor olabilir) ürünle birlikte gelen kullanım kılavuzundaki yönergeleri okuyup uygulayın.

Sonuç:

Jawline çene egzersiz toplarını kullanmak çene kaslarınızı geliştirebilir ve güçlendirebilir. Ancak, bu kaslar çiğnemeyle ilgilidir ve yüz hatlarınızın görünümünü önemli ölçüde iyileştirebilecek etkisinin olması söz konusu değildir. Ek olarak, bölgesel olarak yağ yakımı mümkün olmadığından çene topları yüzünüzün zayıflamasını sağlamaz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Yeni trend; Varış noktası olmayan yolculuk!

“İsmine ‘hiçbir yere yolculuk’ adını verdikleri, uygun tatil seçenekleri ile gündeme gelen yolcu gemileri, varış noktası olmayan bir yolculuk vaat ediyor”

Yeni trend; Varış noktası olmayan yolculuk!

Hong Kong’un sıkı yeni tip Koronavirüs (Covid-19) politikaları karşısında, komşu ülkelerle seyahat ağı kurmaya yönelik girişimler yarıda kaldı. Tatilcilerin, seyahat planlarının suya düşmesi üzerine, yolcu gemileri Hong Kong sularından çıkmadan, tatil yapabilmenin alternatiflerini buldular.

Yurtdışına seyahat etme planları ABD ve Avrupa’da yavaş yavaş eskisine dönerken, bir zamanlar Asya’nın en büyük uluslararası merkezi Hong Kong’a giriş ve çıkışlar neredeyse durma noktasında.

Pandemiden önce dünyanın en çok seyahat edenleri arasında olan Hong Konglular, evde kullanamadıkları pasaportlarıyla otururken, yolcu gemileri alternatif tatil planları hazırlamaya başladı.

İsmine “hiçbir yere yolculuk” adını verdikleri, uygun  tatil seçenekleri ile gündeme gelen yolcu gemileri,  varış noktası olmayan bir yolculuk vaat ediyor. 

Yolcuları açık sularda dolaştırıp tekrardan Hong Kong’a getiren yolcu gemileri, her bütçeye hitap eden fiyatlarla tatilcilerin dikkatini çekmeyi başardı. 

Gemiler, yolculara özel güverte ve havuz erişiminden, uygun fiyatlı süitlere kadar birçok çeşit sunuyor.

Okumaya devam et

Yaşam

Adriana Lima ve Yeni Sevgilisinden Mutluluk Pozları

Adriana Lima ve Yeni Sevgilisinden Mutluluk Pozları

Geçtiğimiz ay 40 yaşındaki yapımcı Andre Lemmers ile yeni bir aşka yelken açan Adriana Lima, Last Night In Soho adlı sinema filminin galasında yeni sevgilisiyle birlikte boy gösterdi. Gala için sarı mini bir elbise tercih eden eski top model, sevgilisiyle objektiflere verdiği pozlarla gecenin en dikkat çeken ismi oldu…

Victoria’s Secret’in en ünlü eski modellerinden Adriana Lima, daha önce birlikte görüntülenmemek için büyük çaba sarf ettiği yeni sevgilisini artık yanından ayırmıyor. Son günlerde tüm davetlere birlikte katılan ikili, geride bıraktığımız gün düzenlenen gala gecesinde verdikleri mutluluk pozlarıyla gündemde.

Yapımcı sevgilisi Andre Lemmers ile aynı yaşta olan Brezilyalı model, neşeli tavırları, iddialı kostümü ve güzelliyle kırmızı halıda göz kamaştırdı. Davetin gerçekleştiği mekana el ele tutuşarak gelen çift, o sırada görüntü almak isteyen basın mensuplarının isteklerini geri çevirmedi.

Adriana Lima ile yeni sevgilisi Andre Lemmers, ilk kez Eylül ayında birlikte görüntülenmiş ve o görüntüler sonrası bir süre suskun kalmayı tercih etmişlerdi. Ünlü top model, sonraki günlerde ise Venedik Film Festivali’ne adının aşk dedikodularına karıştığı Lemmers ile birlikte gelerek herkesi şaşırtmıştı.

2021 Venedik Film Festivali’nde aşklarını ilan eden çift, samimi pozlarıyla uzun süre konuşulmuştu. Öte yandan, Lima’nın o dönem aldığı kilolar da hamile olduğu yönünde söylentilerin yayılmasına neden olmuştu. Bu iddialar sonrası bir açıklama yapan eski model, hamilelik dedikoduların gerçeği yansıtmadığını ifade etmişti.

2009 ila 2016 yıllar arasında basketbolcu Marko Jaric ile evli kalan Adriana Lima’nın Valentina ve Sienna adlarında iki kızı bulunuyor. Eşinden boşandıktan sonra özel hayatıyla sık sık gündeme gelmeye başlayan Lima, geride bıraktığımız yıllarda Metin Hara ve Emir Uyar gibi Türk isimlerle de aşk yaşamıştı.

Okumaya devam et

Yaşam

Kourtney Kardashian ve Sevgilisi Travis Barker Evleniyor

Kourtney Kardashian ve Sevgilisi Travis Barker Evleniyor

Kim Kardashian’in en az kendisi kadar tanınmış olan ablası Kourtney Kardashian, davulcu sevgilisi Travis Barker ile evlilik yolunda önemli bir adım attı. Barker’in sahildeki romantik evlilik teklifine “evet” cevabını veren 42 yaşındaki ünlü fenomen, o anların görüntüleriyle sosyal medyada günün en çok konuşulan ismi oldu.

Bir yıla yakın süredir aşk yaşayan Kourtney Kardashian ve Travis Barker çifti nikah masasına oturmaya hazırlanıyor. Bu süre zarfında şöhretini ikiye katlayan 45 yaşındaki baterist Travis Barker, tatil için kaldıkları otelin sahilinde bir organizasyon düzenledi ve sevgiline “benimle evlenir misin?” dedi.

Ünleri dünya çapında yayılmış olan Kardashian ailesi, gerek özel hayatları gerek iş hayatlarıyla gündemden düşmüyor. Kim Kardashian şu günlerde boşanma haberleriyle adından söz ettirirken, kendisinden iki yaş büyük ablası Kourtney ise dünya evine girmek için gün sayıyor.

Blink-182 adlı müzik gurubunda bateristlik görevini üstlenen Travis Barker, sevgilisiyle California’nın yakınlarında bulunan ve ünlü isimlerin uğrak yeri olarak bilinen Montecito’da hafta sonu tatilindeydi. Barker, sahili kırmızı güller ve mumlarla süsleterek Kourtney Kardashian’a evlilik teklifinde bulundu.

Evlilik teklifine olumlu yanıt alan Barker, o romantik organizasyon sonrası sevgilisiyle akşam yemeğinde buluştu. Daha önce iki defa evlenen ve bu evliliklerinden 15 yaşında bir kızı, bir de 18 yaşında oğlu olan ünlü baterist, yaşadığı unutulmaz anları ölümsüzleştirmesi için fotoğrafçı tutmayı da ihmal etmedi.

Çok uzun zamandır birbirlerini tanıyan ve sevgili olmadan önce de aynı mahallede oturan Kardashian ile Barker ikilisi, yeni bir aşka yelken açtıklarını 2021 yılının Ocak ayında duyurmuştu. Üç çocuk annesi olan ve ilk defa nikah masasına oturmaya hazırlanan Kourtney Kardashian, dokuz yıl aşk yaşadığı Scott Disick ile 2015 yılında yollarını ayrılmıştı.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com