Bizimle iletişime geçin

Gündem

Çiçeğe Çok Su Verilirse Ne Yapılmalı? Fazla Sulanan Saksı Çiçeklerini Kurtarma Yolları

”Az su kurutur, çok su çürütür” sözünü daha önce duymuş olmalısınız. Çiçeklere can veren su, gereksiz şekilde fazla verilirse saksı bitkilerinin katili olabilir. Çiçeklerin fazla sudan zarar gördüğünün en bariz belirtisi, yapraklarının açık yeşile dönmesi, solması ve cansız bir görünüme kavuşmasıdır. Bu olduğunda, fazla sulanan çiçekler tamamiyle çürümeden önce yapılabilecek birkaç şey var.

Çiçeğe Çok Su Verilirse Ne Yapılmalı? Fazla Sulanan Saksı Çiçeklerini Kurtarma Yolları

”Az su kurutur, çok su çürütür” sözünü daha önce duymuş olmalısınız. Çiçeklere can veren su, gereksiz şekilde fazla verilirse saksı bitkilerinin katili olabilir. Çiçeklerin fazla sudan zarar gördüğünün en bariz belirtisi, yapraklarının açık yeşile dönmesi, solması ve cansız bir görünüme kavuşmasıdır. Bu olduğunda, fazla sulanan çiçekler tamamiyle çürümeden önce yapılabilecek birkaç şey var.

Saksıdaki toprak ıslak olsa bile çiçeğiniz soluyor mu? Bitkinizin yaprakları açık yeşile dönüşmeye ve cansızlaşmaya mı başladı? O halde sorununuz aşırı sulama olabilir. Aşırı sulama, erken bitki ölümünün en yaygın nedeni olarak kabul edilir. Genel olarak, çiçeklerimizi az sulamaktan korkuyoruz ve sonuç olarak çoğumuz aşırı su verme eğilimindeyiz. Saksı çiçeklerinizi sağlıklı tutmak için yapabileceğiniz en iyi şey doğru şekilde sulamaktır.

Çiçeği aşırı sulamak neden bu kadar zararlıdır?

Sağlıklı kökler sağlıklı bitkilerin temelini oluşturur. Bu nedenle, kökler bir bitki için çok önemlidir çünkü bunlar birincil su ve gıda kaynağıdır. Ayrıca, oksijen alımı için de önemlidir. Çiçeklerin kökleri su alarak beslenir ancak nefes almak için havaya da ihtiyaçları vardır. Aşırı sulama, basit bir anlatımla bitkinizi boğar. Sürekli ıslak olan toprakta yeterli hava boşluğu olmaz ve kökler nefes alamaz. Nefes alamayan kökler strese girer, hastalanmaya başlar ve solup çürümeye başlar. Çiçeklerinizi gereksizce çok fazla suladığınızda, kök çürüğü gibi sorunların oluşması kaçınılmazdır. Muhtemelen bitkinizin solgun olduğunu fark edene kadar kök çürümesi yaptığını bilemezsiniz. Ancak toprak bu esnada hala ıslaktır.

Peki, saksı çiçeğinizi yanlışlıkla aşırı suladığınızı biliyorsanız ve yaprakları sararıp solmaya başladıysa şimdi ne olacak? Fazla su verilen çiçekler nasıl kurtarılır? Çok sulanan çiçek toprağı nasıl kurutulur? İşte yanıtı…

 • Saksınızın altındaki tabakta su varsa boşaltın ve saksıyı 10 derecelik bir açıyla eğerek fazla suyun süzülmesini sağlayın.
 • İlk aklınıza gelen toprağı güneşte kurutmak olabilir ancak direkt güneş yerine gölgede kurutmak en mantıklısı olacaktır çünkü gölgedeki bitkiler daha az su kullanır. Zaten köklerinin çürümesi nedeniyle susuz kalan çiçeğin üst bölgelerini güneşte bekletmek daha çok zarar verir.
 • Köklerin hava almasını sağlamak önemli. Bunun için toprağa çatal, bıçak vs. gibi cisimlerle delikler açın. Ardından ilk maddedeki gibi saksıyı eğin ve saksıya yumuşak hareketlerle vurun. Böylelikle saksı içindeki toprak gevşeyerek hava alma şansı artacaktır.
 • Saksınızın altında fazla suyun tahliye edilmesi için delik yoksa birkaç delik açmayı deneyin veya delik olan bir saksıya geçiş yapın.
 • Çiçeğinizin kökleri uzun süre su içinde kaldıysa çürümeye veya küflenmeye başlamıştır. Çiçeği kurtarmak için bu kökleri keserek çıkarmak gerekir. Bu adım için çiçeğinizi saksıdan çıkarın ve bir makasla zarar gören kökleri kesin. Sağlıklı kökler genellikle beyaz ve serttir. Çürüyen kökler ise kahverengi, siyah renkte ve yumuşaktır.
 • Çürüyen kökleri kestikten sonra eski toprağı kullanmak yerine yeni bir saksı toprağı kullanın.
 • Bitkinin ölü dal ve yaprakları varsa bunları da makasla kesin.
 • Çiçeğiniz en çok 1 hafta içinde iyileşmeye başlayacaktır. Canlanma belirtilerini gördüğünüzde yeniden güneşli bir yere taşıyın ve gübre verin.

Yukarıdaki tüm bu işlemleri yapsanız bile çiçeğinizi kesin olarak kurtarabileceğinizin bir garantisi yoktur. Çiçeğinizin yeniden eski sağlığına kavuşup kavuşmayacağı köklerinin ne kadar zarar gördüğüne bağlıdır. Gelecekte bitkinizin zarar görmesini engellemek için aşağıdaki önerileri dikkate alın:

 • Bitkilerinizin suya ihtiyacı olup olmadığını kontrol edin. Toprak tamamen koyu siyah ve nemliyse, çiçeğinizin muhtemelen suya ihtiyacı yoktur. Sadece toprak kuru ve açık renkte olduğunda su verin. Farklı bitkilerin farklı miktarlarda su ihtiyacı olduğunu unutmayın.
 • Saksı bitkinizin suya ihtiyacı olduğunu belirlediğinizde, tüm kök bölgesinine su ulaşacak şekilde üstten sulayın. Yeterince verdiğinizde saksının altındaki tahliye deliklerinden az miktarda su çıkmalıdır. Sulama işlemi her zaman tepeden uygulanmamalı ve bitkinin tabanına yavaşça su inmelidir.
 • Geceleri saksı çiçeklerinizi sulamayın. Geceleri nemli kalan bitkiler daha çok hastalanma eğilimine girer.
 • Saksılarınızın tabanında drenaj (tahliye) deliği olduğundan emin olun.

Saksı Çiçeklerine Ne Kadar Su Verilmeli?

Saksı çiçeklerinin sağlıklı ve uzun ömürlü olması için sulama konusu önemlidir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi fazla su çürümeye, az su ise kurumaya neden olur. Saksı çiçekleri ne zaman sulanır? Sorusunun cevabı için toprağı kontrol etmek gerekir. Çiçeğinizin gerçekten suya ihtiyacı olup olmadığını anlamak için toprağa bakın. Toprak nemli ve koyu renkte ıslak bir görünümü varsa suya ihtiyacı yok demektir. Toprağın kuru olduğunu düşünüyorsanız o halde sulama işlemine geçebilirsiniz.

Çiçekler için en uygun sulama yöntemi her zaman yukarıdan aşağıya doğru suyun ilerlediği su verme şekli olduğundan bahsettik. Yanlış bir uygulama çiçeğin alttan su almasını sağlamaya çalışmaktır yani saksı tabağına su doldurmak. Saksı tabağına su doldurmakla çiçeğinizi sulamış olmazsınız ve hatta bitkiye bu şekilde zarar verirsiniz.

Doğru sulama şekli, yukarıdan yapılır ve suyun bitki köklerinin tamamına erişmesi sağlanır. Yeterince sulanan çiçeğin saksı altındaki delikten az miktarda su tahliye olur. Bu olduğunda, çiçeğinizi yeteri kadar sulamışsınız demektir. Son olarak, farklı türdeki bitkilerin birbirlerinden farklı oranda suya ihtiyacı olduğunu unutmayın.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yarım asrı deviren Eti’nin satışı masada

Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş

Yarım asrı deviren Eti nin satışı masada

Eti bugün Türkiye’nin iki önemli çikolata ve bisküvi markasından biri. Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı’nın projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesiste 1962 yılında üretime başladı.

Birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir marka. Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan üzümlü, meyveli ve kakaolu dilim keki, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi birçok yenilikçi ürünü tüketicinin beğenisine sundu. Kanatlı’nın kurduğu ve büyüttüğü Eti, bir dönem profesyonellere devredilse de bugün oğlu Fizuzhan, kızları Gülden ve Aydan Kanatlı tarafından yönetiliyor.

Para Dergisi’nin haberine göre Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eskişehir’deki üretim tesislerinin büyüklüğü 43 bin metrekare. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri. 2019 rakamlarına göre firmanın 5.1 milyar TL cirosu bulunuyor. 2020 rakamları henüz açıklanmadı ama 6 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 190 yurtiçi ve dışı distribütörü bulunuyor. Beş kıtada 40 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat yapıyor.

Eti, Türkiye’nin en bilinen markalarından biri. Haliyle şirketteki gelişmeler biz gazetecilerin hep radarındadır. Haliyle bizim de takibimizde olan bir şirket. Duyduğumuza göre Eti’de önemli gelişmeler varmış. Eti’yi yöneten aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğu hep kulağımıza geliyordu. Özellikle baba Firuz Kanatlı’nın 2017 yılında vefatından sonra görüş ayrılıkları iyice artmış. 

Öğrendiğimize göre Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş. Çoğunluk hissesi mi satılacak, yoksa ortaklık mı olacak, gelişmelerin henüz o detayına ulaşamadık.

Masada konuşulan rakamlar çok farklı. Gerçekleşir ise, Türkiye’nin bu güne kadar ki en büyük satışlarından biri olacak. O nedenle biz şimdilik bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının takipçisiyiz…

Not: Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Firüzhan Kanatlı ve Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil, Türkiye’nin en çok gelir vergisi verenleri arasında yeralıyor. 

Para Dergisi

Okumaya devam et

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com