Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Çikolata Sarmaşığı (Akebia Quinata) Bakımı

Çikolata Sarmaşığı (Akebia Quinata) Bakımı

Çikolata sarmaşığı olarak da bilinen Akebia quinata, dekoratif bir tırmanma bitkisi olarak ev duvarlarını, çitleri veya pergolaları süsler. Bu sarmaşık bitkisinin özel yanı, dökülmeyen yaprakları ve büyüleyici çiçekleridir. Adını, vanilya ve çikolatayı andıran çiçeklerinin kokusuna borçludur…

Makaleye Genel Bakış

 • Çikolata Sarmaşığı Özellikleri
 • Çikolata Sarmaşığı Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Konum
 • Toprak
 • Sulama
 • Gübreleme
 • Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım
 • Çoğaltma

Çikolata Sarmaşığı Özellikleri

Botanik adı Akebia quinata olan çikolata sarmaşığı, aslen Çin, Japonya ve Kore’den gelmektedir. Lardizabalaceae bitki familyasına aittir ve ekimden sonraki ilk birkaç yıl oldukça yavaş büyür. Yoğun bitki örtüsünü üçüncü yıldan itibaren göstermeye başlar. Yaklaşık beş yıl sonra da ilk kez çiçek açar.

Tırmanarak büyüyen çikolata sarmaşığı, ikiz sürgünlerini kullanarak 6 metreye kadar uzayabilir. Daha yaşlı bitkiler, düzenli olarak yeni sürgünler oluşturur. Akebia’nın kendine özgü parmak şeklindeki yaprakları, ılıman bölgelerde ilkbahara kadar bile yeşil kalır. Yaprakların üst tarafı koyu yeşil, alt tarafı ise mavi-yeşildir.

Akebia quinata bitkisi üzerinde erkek ve dişi çiçekler bulunur. İlk çiçekler yaklaşık 5 yıl sonra gelişir. Dişi çiçekler mordur ve 3 santimetreye kadar boylanır. Erkek çiçekler pembedir ve sadece 1 santimetre büyüklüğündedir. Nisan’dan Mayıs’a kadar, çiçeklerin harika kokusunun tadını çıkarabilirsiniz.

Bitkinin mor, salatalık şeklindeki yenilebilir meyveleri sonbaharda ortaya çıkar. 10 santimetre kadar uzunluktaki meyveler, Ekim ayında tamamen olgunlaştıklarında patlayarak açılır ve siyah tohumları serbest bırakırlar. Bununla birlikte, meyve verme yalnızca çok sıcak yerlerde ve sıcak geçen yazlardan sonra gerçekleşir.

Çikolata Sarmaşığı Bakımı Nasıl Yapılır?

Akebia quinata’nın bakımı nispeten kolaydır. Dekoratif yeşil bitki için derin, humus ve besin açısından zengin toprak idealdir. Ekildikten sonra, çok fazla çaba gerektirmez. Ama büyümeye başlayana kadar biraz zamana ihtiyacı vardır. Bitki ilk başta yavaş gelişir ve en erken yaklaşık 3 yıl sonra yoğun bir bitki örtüsü oluşturmaya başlar. İlginizi çekebilir: Hanımeli sarmaşığı bakımı

Çikolata sarmaşığı bahçede yetiştirilirse, yeraltı rizomları oluşturduğu ve dolayısıyla çoğaldığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bahçe yoksa, balkon veya terasta büyük bir kovada da yetiştirilebilir. Akebia birçok kök ve rizom geliştirdiği için saksı çok büyük olmalıdır. Bitkinin bahçede yayılmasını önlemek istiyorsanız, saksıda yetiştirilmesi de bir çözümdür.

Konum

Çikolata sarmaşığı, bahçede güneşli ve ılık bir yeri tercih eder. Kısmi gölgeyi de tolere eder ancak çok karanlıkta olmamalıdır. Yer ayrıca rüzgardan korunmalıdır. Tırmanarak büyüyen bir bitki olduğundan, ev duvarlarında bir tırmanma yardımcısı sağlanmalıdır. Bir oturma alanının yanındaki balkon veya terasta yetiştirildiğinde, tatlı kokusunu buraya yayabilir. Öte yandan, nispeten çirkin bir ev duvarı, yaprak dökmeyen bu bitki ile iyi bir şekilde gizlenebilir.

Toprak

Akebia quinata topraktan özel bir talepte bulunmaz. Normal bahçe toprağı yeterlidir. Bununla birlikte, kök bölgesinde su birikmesine karşı hassas olduğundan toprağın iyi drene edilmiş olması önemlidir. İlk ekimden önce kompost ve biraz kumla kaplanmış hafif killi bir toprak idealdir. Bakımı kolay bu sarmaşık bitkisi, topraktaki hafif kireç içeriğini de tolere eder.

İpucu: En iyi ekim zamanı ilkbahardır. Sonbaharda dikim yapılırken, genç çikolata sarmaşığının ilk kışını yara almadan atlatabilmesi için ılıman bölgelerde bile kış koruması önerilir.

Sulama

Çikolata sarmaşığının ekildiği alt tabaka her zaman hafif nemli olması gerektiğinden, düzenli olarak sulanması da gerekir. Bu özellikle çok sıcak yaz günlerinde önemlidir. Yağmurlu günlerde, bahçede yetiştirilen bitkiler için yağmur suyu yeterlidir. Diğer durumlarda, sabah erken veya akşam geç saatlerde sadece kök kısmından sulanır. 

Her durumda su birikmesi önlenmelidir. Genel bir kural olarak, toprağın yüzeyi hafifçe kuruduğunda sulamanın gerekli olduğu hatırlanabilir. Topraktaki nemi daha uzun süre saklaması ve sıcak günlerde bile çok çabuk kurumaması için bir malç tabakası ile örtülmesi de tavsiye edilir.

Gübreleme

Çikolata sarmaşığı, dekoratif çiçeklerini ve daha sonra meyvelerini geliştirebilmesi için çok fazla gübreye ihtiyaç duyar. Bu nedenle, ekim sırasında toprağın büyümeyi teşvik eden kompostla zenginleştirilmesi önerilir. Bitki büyük bir saksıda yetiştiriliyorsa ve ticari saksı toprağı kullanılıyorsa, kompost ilk birkaç ay için yeterli olacaktır. İlerleyen süreçte, daha fazla kompost uygulamaktan kaçının. Kompost, büyümeyi desteklediği için ilk kez bitkiyi ekerken faydalıdır.

Budama

Akebia quinata’yı budamak için doğru zaman sonbahardır. Ancak sonbaharda zaman kaçırılırsa bile, ilkbaharda yeni sürgünler büyümeye başlamadan önce bitki budanabilir. Arayüzlerin ıslanmaması ve soğuğun nüfuz etmemesi için kuru ve bulutlu bir gün olması önemlidir. Aksi takdirde, özellikle kış yaklaşmadan önce bitkiyi zayıflatabilecek patojenler ve bakteriler bulaşabilir.

Bitki çok uzunsa, üst sürgünleri budayın. Ana sürgünleri de istenen yüksekliğe kadar kesebilirsiniz. Uzun süre budanmadıysa, güçlü bir budama ile yaşlı bitkilerin yeniden gücünü toplaması sağlanabilir. Böylece tekrar filizlenerek tekrar güzel hale gelir ve yeni çiçekler oluşturur.

Kış Mevsiminde Bakım

Çikolata sarmaşığı subtropikal bölgeden gelse de dayanıklıdır. Sadece -10 °C’nin altındaki sıcaklıklarda, kök bölgesi yaprak veya benzeri bir şeyle kaplanmalıdır. Aksi taktirde yapraklarını dökebilir. Ancak yaprakları dökülse bile kökler ve gövde genellikle zarar görmez, ilkbaharda yeni yapraklar filizlenir.

Çoğaltma

Akebia quinata, yaklaşık 5 milimetre büyüklüğündeki tohumları ekilerek veya sürgünlerle çoğaltılabilir. Fidelerin gelişimi çok yavaş olduğundan, sürgünler yoluyla çoğaltma tavsiye edilir. Söz konusu sürgünler genellikle kendi başlarına oluşur. Bir sürgün toprağa değdiği anda, temas noktasında kök salmaya başlar. Bu durumda, ana bitki ile olan bağlantısını kesebilirsiniz. Birkaç hafta sonra da kazıp topraktan çıkararak farklı bir yere dikebilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Pratik Bilgiler

Evde Et Mühürleme ve Pişirme (Video Anlatım)

Pratik bir şekilde kırmızı et pişirme ve mühürleme işlemi için mutlaka ısıyı eşit oranda yayan, demir veya ızgara izli, kalın tabanı olan, ağır bir döküm tavanızın olması gerekiyor.

Et mühürleme işlemi yaparken kesinlikle teflon tava kullanmamanız gerekiyor. Çünkü teflon tavalar yüksek sıcaklıkta kanserojen maddeleri aktif hale getirmektedir.

Evde Et Mühürleme ve Pişirme işleminin en pratik şekilde nasıl yapılacağını öğrenmek için, videoyu izleyerek bir fikir sahibi olabilirsiniz.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Aster Çiçeği (Yıldızpatı) Bakımı Nasıl Yapılır?

Çok yıllık bir tür olan aster çiçeği, özellikle bahçelerde yetiştirmek için tercih edilen popüler bir bitkidir. Çiçeklenme döneminde, çok sayıda mor renkli çiçek geliştirir. Her sapın ucunda büyük bir çiçek başı bulunur ve Mayıs başından Haziran ayına kadar yeşil alanları süsler. Dayanıklı olmasının yanı sıra, güçlü büyümesi ile de bahçe sahibini uzun yıllar memnun edecektir…

Makaleye Genel Bakış

 • Aster Çiçeği Özellikleri
 • Aster Çiçeği Bakımı
 • Yer ve Toprak
 • Dikim
 • Sulama ve Gübreleme
 • Budama
 • Çoğaltma
 • Hastalıklar ve Zararlılar

Aster Çiçeği Özellikleri

Yıldızpatı olarak da bilinen aster çiçeği, Asteraceae bitki familyasına aittir. İlkbaharda çiçek açan türler aslen Avrupa dağlarında, İran’da, Sibirya’da ve Kuzey Amerika’da yetişir. Güneşli, besin açısından düşük otlaklarda gelişmeyi tercih eder. Genellikle 20 ila 30 santimetre yüksekliğinde büyür. İri çiçek başları ile her bahçeyi, her terası ve her balkonu görülmeye değer bir renk denizine dönüştüren zarif bir bitkidir.

Pürüzlü, tüylü yapraklar, dil şeklinde görünür ve bir bazal rozet içinde düzenlenmiştir. Yıldızpatının harika bir yaz atmosferi yaratan hoş kokulu çiçekleri, Mayıs’tan Haziran ayına kadar açar. Çiçekler genellikle mor-mavi renktedir ancak nadir durumlarda pembe veya beyaz da görünürler. Çiçeklerin iç tübeler kısımları sarı renktedir. Ek olarak, arılar ve diğer böcekler bu çiçekleri ziyaret etmeyi sever.

Aster Çiçeği Bakımı

Aster alpinus, çiçeklerini tamamen geliştirebilmesi için güneşli yerleri tercih eder. Konumundan çok az talepte bulunur ve hatta kök salmak için yeterli toprak olması koşuluyla duvarlardaki çatlaklara yerleşir. Kumlu ila tınlı bir alt tabakaya sahip, iyi drene edilmiş ila nemli toprak gerektirir. Kışın bile dikildiği yerde rahatlıkla yaşayabilir. Donmaya dayanıklı türler, sıfırın altındaki sıcaklıkları çok iyi tolere eder. İlginizi çekebilir: Felisya çiçeği bakımı

Yer ve Toprak

Aster çiçeği, güneşli ve sıcak bir yerde rahat hisseder. Yarı gölgeli bir yerde de yetiştirilebilir ancak muhtemelen daha az çiçek oluşturur veya hiç çiçek oluşturmaz. Kaya bahçeleri, yaklaşık 20 santimetre yüksekliğe kadar büyüyen bu bitkiler için ideal bir yerdir. Taşlar gün boyunca ısıyı emer ve gün batımından sonra bitkilere verebilir.

Alt tabaka kuru ve taze olmalıdır. İyi toprak geçirgenliği sağlamak da önemlidir. Bu, alt tabakanın kum veya çakıl ile yükseltilmesiyle gerçekleştirilebilir ve özellikle ağır killi topraklar için tavsiye edilir. Besin gereksinimlerinin düşük olması nedeniyle, geleneksel bahçe toprağı ile iyi geçinir.

Dikim

Aster çiçeği, tüm yıl boyunca don olmayan günlerde ekilebilir. Bununla birlikte, ilkbahar ve sonbahar ekim için en uygun zamanlardır. Grup dikimleri için yaklaşık 20 santimetrelik bir dikim mesafesi korunmalıdır. Optimal bir bahçe ekimi, metrekare başına 24 ila 26 bitkiden oluşur. Bitkinin çiçek renginde farklılık gösteren başka çeşitleri de vardır. Büyümede hepsi aynı olduğu için, yukarıda sıralanan dikim talimatları tüm çeşitler için geçerlidir.

Sulama ve Gübreleme

Yıldızpatı çok sağlamdır ve uzun kuraklık dönemlerini bile tolere edebilir. Ancak toprak tamamen kurumamalıdır. Bu nedenle, sulama tamamen ihmal edilebilir değildir. Aster çiçeğini orta derecede ancak düzenli olarak sulayın. Sıcak yaz günlerinde hassas köklerin bol nemi alabilmesi için daha yoğun sulayabilirsiniz.

Bu bitkinin düzenli olarak gübrelenmesine gerek yoktur. Gübrelenmesi gerekip gerekmediği, seçilen türe ve toprak koşullarına bağlıdır. Bahçe toprağının neredeyse hiç besin içermediğini fark ederseniz, az miktarda kompost ilave etmeniz tavsiye edilir. Bu, bitkiye uzun süreli organik bir gübre verir ve daha fazla gübre uygulamasına gerek kalmaz.

Budama

Aster çiçeğinin gür ve kompakt büyümesi için düzenli olarak budanması gerekir. Budama işlemi ilkbahar ve  sonbahar sonlarında gerçekleşir. Solmuş çiçekler düzenli olarak kesilerek, bitkinin tekrar çiçek açması teşvik edilebilir. Ek olarak, yaklaşık her üç yılda bir bitkiyi bölmek gerekir. Bu ihmal edilirse, bitkinin merkezi eski ve kuru görünecektir. İlkbaharda kazılarak kök sistemi hasar açısından kontrol edilir ve keskin bir kürekle bölünür. Yeni elde edilen bitkiler hemen toprağa geri konur ve iyice sulanır.

Çoğaltma

Yukarıda da açıklandığı gibi bölme, aster çiçeklerini çoğaltmak için kullanılan yaygın bir yöntemdir. Ayrıca tohumlardan yeni bitkiler elde edilebilir. Çift çiçekli türlerde genellikle bölme tercih edilir. Tohumlar Mayıs ortasından itibaren doğrudan dış mekana ekilebilir veya Mart ayından itibaren iç mekanlarda yetiştirilebilir.

Hastalıklar ve Zararlılar

Külleme, hobi bahçıvanlarının mümkün olduğunca erken tanıması gereken yaygın bir aster çiçeği hastalığıdır. Bu, yaprakların üst tarafında biriken beyazımsı kaplama ile kolayca anlaşılabilir. Yaprakların üzerini kaplayan tabaka kolayca sıyrılabilir. Bu yapılmazsa, yapraklar kahverengiye döner ve kurur. Mantar istilası nadir görülür ancak oluşması durumunda; 1:8 oranında su ve süt çözeltisi ile ortadan kaldırılabilir.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap Yasemini Bakımı ve Özellikleri

Arap yasemini, tüylü olmayan yapraklarıyla normal yaseminden ayırt edilir. Normal yasemin çiçeğinin aksine, yapraklar daha yuvarlak yapıda ve bütündür. Arap yaseminine özel olan yoğun ve güçlü kokusudur. Hem iç hem de dış mekanlarda bir saksı bitkisi olarak yetiştirilebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Arap Yasemini Özellikleri
 • Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?
 • Yer ve Toprak
 • Sulama ve Gübreleme
 • Saksı Değişimi ve Budama
 • Kış Mevsiminde Bakım

Arap Yasemini Özellikleri

Arap yasemini (Jasminum sambac), Hindistan ve Sri Lanka’ya özgüdür. En az 200 türden oluşan Oleaceae bitki familyasının Jasminum cinsine aittir. Esas olarak tropik iklimlerde bulunur. Melek kanadı yasemin veya kokulu yasemin diğer yaygın isimleridir. Bitki, 1789’da Arap kökenli olduğunu varsayan İskoç botanikçi William Aiton tarafından tanımlanmıştır.

Arap yasemini, biraz seyrek büyüyen, yaprak dökmeyen bir sarmaşık bitkisidir. Kısmen dik, kısmen kıvrılarak, yaklaşık 2 metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Diğer yasemin çiçeği türlerinin aksine, Arap yasemini o kadar hızlı büyümez. Bitki, belirli bir uzunlukta bir çerçeve ile yönlendirilmesi gereken açısal sürgünleri ile de dikkat çekicidir.

Nispeten kalın yaprakları karşılıklı veya üçlü sarmal şeklinde ve parlak koyu yeşildir. Diğer yasemin türlerinin çoğundaki tüylü yapraklar yerine, tüm kenarları olan yuvarlak yapraklar oluşturur. Bazı yaprakların tabanı kalp şeklindedir ve yaprak eksenlerinin alt tarafında küçük tutamlar görülebilir.

Soldukça koyulaşan beyaz çiçekler, 2,5 santimetre çapındadır. Birlikte 12 ayrı çiçekten oluşan küçük terminal döngülerde bulunurlar ve yaprak koltuklarından çıkarlar. Her çiçeğin, bir kaliks oluşturmak için tabanda kaynaşmış 6 ila 7 yaprağı vardır. Çiçeklenme yaz başında başlar ancak tomurcuklar sonbahara kadar açmaya devam eder. Arap yasemininin parfüm yapımında da kullanılan çiçekleri, özellikle kış bahçesinde egzotik bir koku yayar.

Arap Yasemini Bakımı Nasıl Yapılır?

Arap yasemini soğuğa dayanıklı olmadığı için kışı dışarıda geçirmemelidir. Bu nedenle, saksılarda yetiştirmek için daha uygundur. Toprak üzerinde büyük taleplerde bulunmaz. Saksı bitkileri için biraz genişletilmiş kil içeren basit saksı toprağı kullanılabilir. Neredeyse hiç hastalık riski yoktur. Sadece çok fazla sulanırsa kök çürür. Kışın sıcak ve aydınlık bir yerdeyse, bir sonraki yıl daha fazla çiçek açabilir.

Yer ve Toprak

Tropik bölgelere özgü bir bitki olarak, Arap yasemini tüm yıl boyunca sıcak bir yeri sever. Bahçede, balkonda, terasta ve ayrıca evde, bitkiyi güneşli ila yarı gölgeli bir yere yerleştirin. Ancak sıcak öğlen güneşine maruz bırakılmamalıdır. İç mekandan dış mekana geçiş her zaman bir iklimlendirme aşamasından önce gelmeli, yani yavaş yavaş güneşe alıştırılmalıdır.

İdeal alt tabaka, tın veya kil ilaveli geçirgen, humus bakımından zengin bir topraktır. Normal saksı toprağı kullanabilir ve biraz genişletilmiş kil ekleyebilirsiniz. Jasminum sambac su basmasına tolerans göstermediğinden, toprağın iyi drene edilmiş olması gerekir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey, fazla sulama suyunun kolayca tahliye edilebilmesidir. Aynı nedenle, saksının dibinde çanak çömlek parçalarından oluşan bir drenaj tabakası oluşturulması tavsiye edilir.

Sulama ve Gübreleme

Arap yasemini ne kadar çok güneş ışığı alırsa, o kadar çok sulanması gerekir. Bitki çok kurursa, yapraklarını sarkıtarak suya ihtiyacı olduğunu belli edebilir. Sulama sonrası, saksı tabağında biriken su her zaman boşaltılmalıdır. Kışın, su miktarı önemli ölçüde azalır. Yaprak lekelerini önlemek için sadece bitkinin dibine su verin.

Jasminum sambac, büyüme mevsimi boyunca haftada bir kez sıvı gübre ile desteklenmelidir. Bu çiçeklenmeyi uyarır. Çiçeklenme döneminde gübre ihtiyacı artar. Tam bir mineral gübre veya buna karşılık gelen uzun vadeli gübre çubukları kullanılabilir.

Saksı Değişimi ve Budama

Her iki ila üç yılda bir, orta derecede büyüme nedeniyle Arap yasemini için eski saksıdan sadece biraz daha büyük yeni bir kap gereklidir.

Budama, Arap yaseminini güzel ve gür tutar. Bitki budanırsa, çerçeve şeklinde herhangi bir desteğe ihtiyaç duymaz. Bitkinin sürgünleri alttan çıplaksa, büyüme mevsiminin başında kuvvetli bir budama ile bunun önlenmesi mümkündür. Sarmaşık bir bitki olarak tercih ediliyorsa, sürgünlerin kolayca kırılabileceği unutulmamalı ve bir yere bağlarken dikkatli olunmalıdır.

Kış Mevsiminde Bakım

Arap yasemini kışın 10 ila 15 santigrat derecede sıcaklıkta ve aydınlık bir yerde olmalıdır. Kısa bir süre için sıcaklık donma noktasına düşebilir. Ancak uzun süreli don, bitkinin toprak üzerindeki tüm kısımlarını öldürür. Kök küresi iyi korunursa ve toprak donmazsa, bitki ilkbaharda anaçtan tekrar filizlenebilir. Bitki kış boyunca gerektiği kadar sulanmalıdır. Yer serin ve karanlık ise, aydınlık ve sıcak yerden daha az sulanmalıdır. İlkbaharda, güneşe tekrar yavaş yavaş alışması gerekir. Ek olarak, kışın gübrelenmesi gerekmez.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com