Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

Covid-19 aşısı yaptıran işçilerine tam altın verdi!

BEST A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, aşı yaptıran işçileri tam altınla ödüllendirdi

Covid-19 aşısı yaptıran işçilerine tam altın verdi!

Dünya Gazetesi’nden Vahap Munyar’ın yazısından alıntı

BEST A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Rona Yırcalı, Balıkesir’deki fabrikadan fotoğraf ve notlar gönderdi:

Best A.Ş, aşılama oranlarını artırmak için COVID-19 aşısı yaptıran çalışanlarını teşvik etmek üzere altın dağıttı.

Best A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Sinan Yırcalı ve Genel Müdür Tunç Tezel, şirkette ve fabrikada COVID-19 aşısını olanlar arasında çekiliş yaptırmış, buna göre altınları dağıtmıştı:

-1 kişiye 2.5’luk gremse

-10 kişiye tam altın

-75 kişiye yarım altın

Sırrı Yırcalı, çalışanlarına altın dağıtımı sırasında şu verileri paylaştı:

–          Türkiye genelinde 2 doz aşılanma oranı yüzde 62 iken, şirketimizde bu oran yüzde 89’a ulaştı.

Ardından hedefini de ortaya koydu:

–          Best A.Ş.’de aşılanma oranında yüzde 95’i aşmak istiyoruz.

Sonra şu mesajı verdi:

–          Tüm çalışanlarımızı ve aile bireylerini aşılarını yaptırmaya, eksik aşılarını da tamamlamaya çağırıyoruz.

Best A.Ş. Genel Müdürü Tunç Tezel de şirketin amacının altını çizdi:

–          Hem üretimi aksatmamaya, hem de çalışanlarımıza daha sağlıklı bir iş ortamı sunmaya özen gösteriyoruz. Nitekim COVID-19 sürecinin ilk dönemlerinde Balıkesir’de TSE’den “güvenli üretim” belgesini ilk alan şirket olmuştuk.

Rona Yırcalı’dan Best A.Ş.’deki “COVID-19 aşısını yaptırana altın ödül” notlarının ardından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) eski Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türk Yoğun Bakım Derneği’nin araştırmasını ortak yazışma grubunda paylaştı:

–          Türk Yoğun Bakım Derneği’nin ülkemiz genelinde 60 merkezden elde edilen verileri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurulu önderliğinde, Sağlık Bakanlığı’nın onayıyla değerlendirdiği çalışmanın sonuçları açıklandı.

952 yoğun bakım hastasına ulaşılıp 921’inin sonuçlarının analiz edilerek değerlendirildiği araştırmadan çıkan sonuç şöyle:

Yoğun bakım hastalarının yüzde 51.4’ü aşısız.

Yüzde 39.4’ü iki doz Sinovac aşılı.

Yüzde 2.3’ü bir doz BionTech aşılı.

Yüzde 1.9’u 3 doz Sinovac aşılı.

Yüzde 1.1’i 2 doz Sinovac, 1 doz BionTech aşılı.

Yüzde 0.5’i ise 2 doz BionTech aşılı.

Büyükekşi, Türk Yoğun Bakım Derneği’nin araştırmayla ilgili mesajı üzerinde durdu:

–          Araştırma sonuçlarına göre aşı prosedürlerine uyulmasının ciddi oranda koruyuculuk sağladığı teyit edildi.

Türk Yoğun Bakım Derneği, İstanbul ile ilgili şu uyarıyı yaptı:

–          Tatil dönüşüyle birlikte İstanbul’da hastaneye yatışlarda gözle görülür bir artış yaşanıyor. Bu tablonun okulların açılmasıyla birlikte daha da kötüleşmesinden kaygı duyuyoruz.

Ziylan Grubu’nun yönetiminde bulunan Büyükekşi, şu noktanın altını çizdi:

–          İşyerlerimizde çalışan personelin aşı olmaması, hem diğer çalışanların, hem de tüm vatandaşlarımızın sağlığını tehlikeye atıyor.

Ziylan Grubu’nda aldıkları kararı aktardı:

–          15 gün süre koyduk. Aşı olmayan personelden ücretlerini kendileri ödeyerek haftada 2 kez PCR testi isteyeceğiz.

Yazışma grubundaki iş insanlarına şu çağrıyı yaptı:

–          Devlet nasıl aşı olmayanların hayatını zorlaştırıyorsa biz de çalışanlarımızı zorlayalım.

Rona Yırcalı, Büyükekşi’nin paylaşımını aynı yönde yanıtladı:

–          Biz de fabrika ve ofislerimizde aynı işlemler için karar aldık.

Türk Yoğun Bakım Derneği’nin araştırmasının sonuçları aşının COVID-19’a karşı korumada etkinliğini ortaya koyuyor.

Bu sonuçları görüp aşıdan kaçmak, aşı karşıtı olmak, yoğun bakıma düşmeye, ölüme davetiye çıkarmak değil midir?

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Dünyası

Elon Musk’ın kişisel serveti, petrol şirketi Exxon’un değerini geride bıraktı

Fosil yakıt fiyatlarındaki artış, elektrikli araçların popülerliğinin artmasına neden olurken, Amerikan oto kiralama şirketi Hertz’in 100 bin Tesla sipariş etmesinin ardından Tesla hisseleri uçtu. Hisselerdeki artış, dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın kişisel servetini daha da artırdı.

Elon Musk’ın kişisel serveti, petrol şirketi Exxon’un değerini geride bıraktı

Dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduran Tesla CEO’su Elon Musk, servetindeki son artışla birlikte mali olarak petrol şirketi Exxon’dan daha değerli oldu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre dünyanın en zengin insanının serveti dün 288,6 milyar dolara yükseldi. 36,2 milyar dolarlık kazanç, Hertz Global Holdings’in 100 bin araba sipariş etmesinin ardından Tesla’nın hisse senedi fiyatlarındaki artışla geldi.

DEĞERİ 1 TRİLYONU GEÇTİ

Bu değerle birlikte Apple Inc. Microsoft Corp. , Amazon.com Inc., Google’ın ana şirketi Alphabet Inc. gibi 1 trilyon dolardan fazla değere sahip diğer ABD şirketleri arasına Tesla da katıldı.

Exxon gibi eski bir enerji devinin değerini gölgede bırakmak, Musk’ın kariyerinde önemli bir dönün noktası olarak görülüyor. Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın CEO’su olarak bir petrol firmasını geride bırakması da otomotiv sektörünün geleceği açısından önemli.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YÖNELİM ARTACAK

2021 yılında kış aylarının yaklaşmasıyla enerji sektöründe yaşanan kriz, petrol ve doğal gaz fiyatlarını tetikledi. Ancak fosil yakıtlardaki fiyat artışı, elektrikli araç satışlarının daha da artmasına yardımcı olabilir.

Exxon Mobile, dünyanın en değerli petrol şirketleri arasında yer alıyor. Exxon, Suudi Aramco’dan sonra dünyanın en değerli enerji şirketi.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Samsung’un patronu uyuşturucuyla yakalandı!

Samsung’un yönetim kurulu başkanı Lee Jae-yong, Güney Kore yargısı tarafından uyuşturucu kulllanmaktan suçlu bulunarak 70 milyon won (60 bin dolar) para cezasına çarptırıldı.

Samsung un patronu uyuşturucuyla yakalandı!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un ‘varisi’ olarak görülen ve şirketin yönetim kurulu başkanı Lee Jae-yong, uyuşturucu kullanmaktan suçlu bulundu.

Yonhap ajansını aktardığına göre Lee, Seul Merkezi Bölge Mahkemesi tarafından 70 milyon won (60 bin dolar) para cezasına çarptırıldı.

Verilen ceza, Lee’nin tahminen 10.2 milyar dolar olan servetinin yaklaşık yüzde 0.0006’sını oluşturuyor.

Lee’ye yöneltilen suçlama, Seul’deki bir plastik cerrahi kliniğinde birkaç yıl boyunca tekrar tekrar anestezide kullanıllan propofol madddesi aldığı yönündeydi.

Eğlence amaçlı da kullanılan propofol, aynı zamanda ünlü pop yıldızı Michael Jackson’un 2009 yılında aşırı dozda alması nedeniyle hayatını kaybetmesine neden olan maddeydi.

Propofol kullanımı, Güney Kore’de suç teşkil ederken savcılar, başlangıçta Lee’nin 50 milyon won para cezası ödemesi isteminde bulunmuştu.

Yargıç Jang Young-chae, “Enjekte edilen miktar çok yüksek ve işlenen suçun niteliği sanığın taşıdığı sosyal sorumluluk düşünüldüğünde hafif değil” dedi.

Daha önce defalarca kez maddeyi tıbbi amaçlarla aldığını öne süren Lee, mahkemede suçunu itiraf etti.

70 milyon won para cezası veren Yang, Lee’ye “Çocuklarınızın utanmayacağı örnek davranışlar benimseyin” tavsiyesinde bulundu.

Daha önce eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanan ve 18 Ocak’ta 30 ay hapse mahkum edilen Lee, ağustos ayında şartlı tahliye kararıyla serbest kalmıştı.

Seul Yüksek Mahkemesi, 18 Ocak’ta ülkede daha önce eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanan Lee’yi 30 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Lee, Park’a ve Park’ın danışmanı Çoi Soon-sil’e rüşvet vermekten suçlu bulunmuştu.

Eski Devlet Başkanı Park ise 2017’de görevden azledilmişti.

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, 14 Ocak’ta Park’a rüşvet, görevi suiistimal ve diğer suçlardan verilen 22 yıl hapis cezasını onamıştı.

Okumaya devam et

İş Dünyası

139 yıllık Büyük Kulüp’te başkanlık seçimini kim kazandı?

139 yıldır sanatçı, iş insanı, bürokrat ve devlet insanlarının da aralarında olduğu, 8 bine yakın üyesi olan Büyük Kulüp’te, hafta sonu seçim heyecanı vardı.

139 yıllık Büyük Kulüp te başkanlık seçimini kim kazandı?

Mehmet Kuriş’in ve 4 yıldır görev yapan Gündüz Kaptanoğlu’nun tekrar aday olduğu seçimde kıyasıya bir rekabet yaşandı.24 Ekim’de yapılan ve 7 bin 250 üyesi olan Büyük Kulüp üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği seçimde, Gündüz Kaptanoğlu 1.637 oy ile yeniden başkan seçildi. Mehmet Nuri Kuriş ise 1.505 oy aldı. 132 fazla oyla seçimi kazanan, mevcut başkan Gündüz Kaptanoğlu oldu.

Daha önce kulüp yönetiminin farklı birimlerinde görev alan Mehmet Kuriş, benim bildiğim en az 4-5 kez başkanlığa aday oldu. Ancak hiçbirinde ipi göğüsleyemedi.

Bu sefer az farkla kaybeden Mehmet Bey’in bu sevdasından vazgeçeceğini sanmıyorum.

Bülent Cankurt/Günaydın

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com