Bizimle iletişime geçin

Girişimcilik

Daha Başarılı Bir İş Hayatı İçin 30’larınızda Edinmeniz Gereken 10 Deneyim

İş hayatında eğitimle kazanılması mümkün olmayan en önemli unsur, geçen yıllar içerisinde bir veya birden fazla sektörde farklı pozisyonlarda çalışma ile elde edilen deneyimdir. Ancak deneyim sadece çalışarak kazanılmaz. Başarıyı elde etmek için sahip olunması gereken sayısız deneyim vardır ve bunlar hem kişisel hayat için hem de iş hayatı için büyük öneme sahiptir.

1) Doğayı, insanı ve kendimizi daha iyi anlamak için: Sosyal Sorumluluk

Sosyal sorumluluk, içine gireni hem değiştiren hem de dönüştüren bir güce sahip. Sosyal sorumluluk projeleri sayesinde dünyanın aslında ne kadar küçük olduğunu görürsünüz. Zamanla olaylara bakış açınızın değiştiğini, perspektifinizin genişlediğini ve empati kurabildiğinizi fark edersiniz.


2) Tersine Mentorluk (Reverse Mentoring)

Tersine mentorluk, kişinin kendisinden büyük birine mentorluk yapması olarak tanımlanabilir. Gençler açık fikirlidir, gelecek teknolojilerine anında adapte olabilirler. Son teknolojilerin içerisine doğan yeni nesil, bu mecrada bilgiye daha hızlı ulaşabildikleri gibi hangi bilginin daha yararlı olduğunu ve istenen bilginin nerede kolayca bulunacağını daha iyi bilirler. Tersine mentorluğun başka bir faydası ise farklı jenerasyonlardan insanları birbirine yaklaştırmasıdır. Tersine mentorluk “Biz” ve “onlar” tanımını ortadan kaldırarak çift yönlü iletişime olanak sağlar. Tersine mentorluk özellikle Y kuşağının tutundurulması, X kuşağının da dijital dönüşüme entegre edilmesi için sıkça başvurulan bir çözüm… Mutlaka deneyin!


3) Miras bırakabileceğiniz bir şeye başlayın.

Bir miras bırakabilmek, öldükten sonra hatırlanmak idealist insanların en çok istediği şeylerden biridir. Birçok başarılı insan dünyada iz bırakmıştır. Fiziksel varlığınız sona erdiğinde bile dünyaya, insanlığa, ailenize, torunlarınıza bir şeyler bırakabilmek düşünmeye değer bir konudur.


4) Rakibinizle iş yapmak o kadar da korkutucu değildir.

Aynı hedef kitle için yarıştığınız rakiplerinizle ne olursa olsun beraber çalışmanız ve varlıklarını kabul etmeniz gerekir. Rakipleriniz yaşlarına, cinsiyetlerine ve görüşlerine göre sorunlara sizden çok daha farklı bakış açılarıyla yaklaşabilirler. Onları küçümsemek, hor görmek veya görmezden gelmek profesyonel bir yaklaşım değildir. Onların fikirlerinden, bakış açılarından ve tecrübelerinden faydalanın.


5) Şirketin her kademesindeki çalışanlarla iyi zaman geçirin.

İletişim, bizi diğer tüm varlıklardan ayıran ve üstün kılan en önemli birkaç özelliğimizden biridir. İletişim, her şeyden önce insani bir ihtiyaç ve deneyimdir.

Bir kurumda çalışan kişilerin yetki ve pozisyonları fark etmeksizin işe bakış açılarına, yaşamlarına, olaylara yaklaşımlarına, tutum ve davranışlarına tanık olmak, şirket içindeki uzun vadeli hedefleriniz açısından değerli deneyimler içerir.


6) Kaçış değil, strateji: İkinci bir kariyer inşa edin.

Tek bir kariyer yolculuğunda zaman zaman tükeniyor gibi hissetmek yorucudur. İki kariyer, birinden hep daha iyidir. Bu aynı zamanda birincil işinize de hayal edemeyeceğiniz katkılar sağlayacaktır.
Farklı işlerde çalışırken fikirlerin nerede etkileşime girdiğini tanımlayabilirsiniz. Disiplinlerarası düşünce alışverişinde bulunabilirsiniz. Meraklarınızı ve tutkularınızı takip ettiğinizde, karşınıza birçok fırsat çıkacak ve bu sizi daha da tatmin edecek.


7) Daha önce başarısız olduğunuz bir şeyi tekrar deneyin.

Başarısızlık sadece bir an, bir sonuç! Yani geçici bir durum. Değişmeyecek veya değişmesi mümkün olmayan bir yaşam şekli değil. Eğer başarı istiyorsanız düşmekten korkmamalı ve sonuna kadar kararlı olmalısınız.

Bugün “başarısız” olduğunuzu düşünerek umutsuzluğa kapıldığınız, “pes ettim, yoruldum, yapamayacağım” dediğiniz ne varsa gözden geçirin. O gün belki olmadı ama bugün neden olmasın? Onu başarabilmek için içinizdeki gücü ve kendinize olan inancınızı ortaya çıkarın.


8) Profesyonel destek, kendinizle ilgili göremediğiniz şeyleri görmenizi sağlar.

“Şu işte başarılı olacağım”, “Bu şirkette yönetici olacağım” gibi somut hedefler strateji, verim ve kendinizle ilgili daha fazla keşif gerektirir. Bu noktada profesyonel destek almaktan asla çekinmeyin. Profesyonel destek yaşam koçluğu, kariyer koçluğu, yönetici koçluğu, eğitim koçluğu gibi işinizle ve kendinizle ilgili şekilde farklılaşabilir.

Tüm dünyada giderek yaygınlaşan koçluk gün geçtikçe önemli başarı hikayelerinin de temelini oluşturmaya devam ediyor. Hem bireysel hem kariyer yolculuğunda sorunları çözmek ve gelişime yönelik bir yaşam tarzı benimsemek için profesyonel desteği ciddiye alın.


9) İyi olduğunuz bir konudaki birikiminizi insanlarla paylaşın.

Uzmanlık alanınızdaki birikiminizi mümkünse eğitim formuna sokup insanlarla paylaşın. Eğitim vermek bilgisel sorumluluk gerektirir. Eğitime hazırlanmak ve eğitim verme deneyimini yaşamak, ilgili alanda ne kadar derinlemesine bilgi sahibi olduğunuzu görmenizi sağladığı gibi eksik olduğunuz alanları da fark etmenizi kolaylaştırır. Ayrıca bilgi aktarımı, bilgi akışı, eğitim gibi konularda size yeni beceriler kazandırır. Bunlar da işinizde doğrudan fark yaratmanızı sağlar.


10) Uluslararası Network değerli fırsatlar yaratır.

Her gün kurulan iş ortaklıklarının %70’inin Network aracılığıyla gerçekleştiği düşünülürse Network’ün önemini tartışmaya artık gerek yok gibi. Sosyal çevreniz genellikle kendi içinde sınırlı bir döngüdür. Ancak gerçek dünyada küçük Networkler’den oluşan birbiriyle bağlantılı dev bir ağ bulunur. Bu dev Network ağına girebilmek için ise sadece kendi iş çevreniz ve ülkenizle sınırlı kalmamalı, tüm dünyaya açılmalısınız.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Girişimcilik

Neden En Az İki Kariyeriniz Olmalı?

Kendinizi sadece tek bir mesleğe bağlı hissetmemelisiniz. Bir şey ilginizi çekiyorsa, bunun için harekete geçin.
Yenilenebilir enerji üzerine çalışmak isteyen bir avukatla ya da roman yazmak isteyen bir yazılımcıyla ya da peyzaj tasarımcısı olmayı hayal eden bir editörle tanışmak rastlaması çok da zor bir şey değildir. Hatta belki siz de şu anki işinizden çok farklı bir kariyere geçiş yapmayı hayal ediyorsunuz. Ancak bu sıçramayı çok az kişi başarabiliyor. Bu geçişin maliyeti çok yüksek gibi görünüyor ve başarı olasılığı da bir hayli uzak.
Tek bir kariyer yolculuğunda günden güne tükeniyor gibi hissetmek ve bunun asla değişmeyeceğine düşünmek de hiç kolay değil. Dolayısıyla en iyisi iki şeyi birden yapmak. İki kariyer, birinden hep daha iyidir. Ve emin olun iki kariyere bağlı kalarak her ikisi için de faydalar sağlayacaksınız.
Kabir Sehgal’in 4 mesleği var: kurumsal stratejist, ABD Deniz Kuvvetleri Subayı, kitap yazarı ve plak yapımcısı. İnsanların ona sıkça sorduğu iki soru var. Birincisi “Ne kadar uyuyorsunuz?”, ikincisi “Her şeyi yapmak için zamanı nasıl buluyorsunuz?” Bolca uyuduğunu ve her şeyi yapmak için de zamanlar yarattığını söylüyor. Kendisi bu sorularla ilgili şunu söylüyor:

“Bu sorular nedenlerimin ve motivasyonlarımın kalbine ulaşmıyor. Bunun yerine şöyle daha açıklayıcı bir soru harika olurdu: “Neden birden fazla kariyeriniz var?” Oldukça basit, birçok işte çalışmak beni daha mutlu ve daha tatmin ediyor. Ayrıca her işte daha iyi performans göstermeme yardımcı oluyor.”


Beceri Gelişiminizi Sübvanse Edin

Sehgal şöyle diyor:

“Kurumsal işim kariyerimi sübvanse ediyor. Bir yapımcı olarak hiç bir referansa sahip olmadığından, hiç kimse bana müziğini yapmam için para vermeyecekti ve ilk etapta yapımcı olmam için beni motive eden para değildi. Bu caz ve klasik müzik tutkumdu. Bu nedenle, bu yeni sektörde deneyim kazanabilmek için gönüllü oldum. Gündelik mesleğim bana sadece albüm yapma ayrıcalığı kazandırmakla kalmadı aynı zamanda yapımcı olarak başarılı olabilme becerilerimi de verdi. Çünkü bu işi yapmak aynı zamanda iyi bir üretici olmayı, vizyon oluşturmayı, bir personel işe almayı, zaman çizelgesi oluşturmayı, para kazanmayı gerektiriyor. Bir düzineden fazla albüm çıkardıktan ve birkaç Grammy kazandıktan sonra yapımcılar ve müzisyenler beni prodüktör olarak işe alıp alamayacaklarını görmeye başladılar.”

Kendisi genellikle kurumsal taraftaki müşterilerini müzik yapım seanslarına davet ettiğini söylüyor. Tüm gün ofiste çalışan biri için sahne arkasında şarkıcılar, müzisyenler ve diğer yaratıcı profesyoneller ile etkileşime girmenin heyecan verici olduğunu söylüyor. Bununla ilgili bir anısından bahsediyor:

“Küba’da albüm yaparken müşterilerimden biri dans müziği müzisyenlerini gözlemledi, “İş yerinde hiç bu kadar eğlenceli iş arkadaşlarım olmadı” dedi. Bu harika deneyim müşterilerim ve benim için olumlu sonuçlar yaratıyor. Dolayısıyla kurumsal ve müzik kariyerim karşılıklı olarak fayda sağlıyor.”


Farklı Çevrelerde Arkadaş Edin

Sehgal’in profesyonal çevresi Wall Street’te çalıştığı yıllarda ilk etapta finansal hizmetler sektöründeki diğer insanlarla sınırlıymış: bankacılar, analistler, ekonomistler. Kendisi o dönem ile ilgili şunları söylüyor:

“Birlikte ele alındığında, hepimiz pazarlar hakkında bir “fikir birliği” görüşü oluştururuz. Ve varlık yöneticisi müşterilerimin çoğu daha farklı bir şeyler arıyorlardı: “Bana çelişkili bir bakış açısı sağlayın.” Diğer bir deyişle, grup düşüncesini yani çoğunluğun fikrini duymak istemiyorlardı. Ben de müşterilerime farklılaştırılmış bir bakış açısı sağlayabilecek insanlar edinmeye karar verdim.”


Gerçek İnovasyonları Keşfedin

Farklı işlerde çalışırken, fikirlerin nerede etkileşime girdiğini ve daha önemlisi nerede etkileşime girmeleri gerektiğini tanımlayabilirsiniz. Disiplinlerarası düşüncenin somutlaşmış örneği olan Steve Jobs’ı bu konuda örnek alabilirsiniz.
Meraklarını ve tutkularını takip ettiğinde, yeni kariyerlerine de ışık getireceksin. Bu seni daha çok tatmin edecek. Birden fazla iş yaparak, hepsini daha iyi yapmayı başarabilirsin.

Okumaya devam et

Girişimcilik

Tek Bir Amacınızın veya Tutkunuzun Olmaması Gerçekten Kötü Bir Şey mi? 

Hayatta herkesin gerçekten bir tutukusu olmalı mı? Amerika’nın En Etkili 50 Kadını’ndan biri olarak seçilen sanatçı, şair, aktivist ve yazar Cleo Wade’in hayatta bir tutkumuzun veya amacımızın olup olmamasının gerekliliği üzerine yaptığı konuşmadan bir kesit aldık. Gelin birlikte bakalım:
İnsanlar size amacınızı bulmanızı söyleyecek. Size tutkunuzu bulmanızı söyleyecekler, fakat gerçekten de böyle mi olmalı? Hepimiz çok sayıda yetenekle, ilgi alanlarıyla ve fikirlerle donatılmış çok katmanlı varlıklarız. Neden tek bir amacımız veya tek bir tutkumuz olması için kendimize baskı yapıyoruz ki?
Hepimiz kendi hayatımızda büyüyor ve değişiyoruz. Yirmilerinizdeki amacınızın otuzlu, kırklı, ellili yaşlarınızda veya sonrasında başka bir şeye dönüşmeyeceğini kim söyleyebilir?

 


Asla tek bir amacım olduğunu hissetmemiştim.

bu şekilde yaşamaya çalışmak her zaman stresli ve alışılmışın dışında hissettirdi. Enerjimi tek bir amaç veya tutku üzerinde yoğunlaştırmak yerine, yaptığım her şeye tutku ve amaç getirmek için odaklanmaya çalışıyorum.
Bunu kendime sorarak yapıyorum:

“Kendimle ve çevremdekilerle olan ilişkime amaç ve tutku getirmek için ne tür bir nezaket, özen, neşe ve sabırdan yararlanmalıyım? Hayatımdaki işlere ve görevlere anlam katmak için hangi düzeyde açıklık ve merak sahibi olmalıyım?”


Sevdiği işi bulma yolunda sevmediği işlerle meşgul olmayan birini tanımıyorum.

Ben de kesinlikle o insanlardan biriyim. Ben bebek bakıcılığı da yaptım, turistlere baskılı tişörtler de sattım, ofis yöneticisi olarak da çalıştım. Bu işlerin hiçbiri benim için uygun değildi ama ne yaparsam yapayım, yine de meraklı kalmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım.
Aslında sevmediğim işleri yaptığım anlarda kendime “Tamam, bundan hoşlanmamak kolay, ama ondan ne öğrenebilirim?” demenin en önemli şey olduğunu fark ettim.
Ayrıca, çalıştığımız işlerimizin kendimizi nasıl tanımladığımızla ilgili olmadığını da buldum.
Her zaman olmamakla birlikte, en büyük amaç veya tutku duygumuzu hissettiğimiz yer de olabilirler. Fakat genellikle işlerimiz, faturalarımızı ödeme yolumuzdur. Ve bu kesinlikle kötü veya yanlış bir şey değildir.
Arkadaşımın babasının ilk işlerimizden bazılarıyla mücadele ederken bize verdiği en iyi tavsiyelerden biri şuydu:

“Dokuzdan beşe kadar yapmanız gerekenler konusunda strese girmeyin. Beşten dokuza kim olduğunuza odaklanın.” Tek gerçek tutkunuzu veya amacınızı bildiğinizi hisseden biriyseniz bu, yaşamak için harika bir yoldur ve bu konuda sizi tamamıyla destekliyorum. Fakat tutkunuzdan ve amacınızdan o kadar da emin değilseniz bunun sorun olmadığını da bilmenizi isterim. Kendinizi bir fikirle veya hedefle tanımlamaya çalışmaktan vazgeçin. Bunun yerine, parçası olduğunuz her konuşmaya, çalışma alanına ve ev ortamına bir amaç ve tutku getirmeye kendinizi adayın.”


Cleo Wade’nin bu konu üzerine yaptığı TED konuşması:

Video ayarlarından Türkçe altyazıyı açmayı unutmayın.

Okumaya devam et

Girişimcilik

20 Yıllık İş Hayatımda Öğrendiğim En İyi 5 Liderlik Dersi

Bir gruba liderlik yapabilmek bazı durumlarda sanıldığından daha zor olabilir. Siyasi Liderlik Enstitüsü mezunu ve iş gurusu Bernard Coleman liderlik konusunda kendi deneyimleri ve gözlemleriyle bir yazı kaleme almış. Gelin birlikte bakalım:
Liderlik kendi içinde tuzaklar barındıran bir yolculuktur. 20 yıl boyunca teknoloji, politika, kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve eyalet hükümeti gibi çeşitli alanlarda çalıştım. O dönemde çok çeşitli liderlerle çalışma fırsatım oldu.
Bununla birlikte, liderliğin en kötü yönlerinden biri kötü tavsiye almak ve o tavsiyeye göre hareket etmektir. Kariyerim boyunca, liderlik tavsiyesi payımı aldım. Bazıları harikaydı ve tabi ki bazıları korkunçtu. Neyin dinlemeye değer olduğunu ve neyin yararsız olduğunu anlamak belli bir düzeyde sezgi gerektiriyor. İşte bir lider olarak büyümekte paha biçilmez bulduğum, aldığım beş bilgelik kısımı sizlerle paylaşıyorum.

1) Sadece son performansın kadar iyisin.

Söylemeye gerek yok ama insanlar iki yıl önceki o büyük galibiyeti değil, son başarınızı hatırlama eğilimindedir. Bu adil olsun ya da olmasın, bu tavsiye son 20 yıllık çalışmamda doğru olduğunu gördüğüm düşüncelerden biri. Buna yenilik önyargısı denir ve sonuçta bir lider olarak tutarlı bir şekilde performans göstermeniz gerekir. Aksi takdirde size kapıyı gösterebilirler.
Bu konuyla ilgili en değerli kelime “tutarlılıktır”. Günün sonunda istikrarlı performans, tavsiyenin doğruluğunu pekiştirir çünkü güvenilir bir şekilde yüksek kaliteli işler üretirsiniz.


2) Bir ya da birkaç kişiye güvenemezsin.

Küresel salgın, liderleri ve patronları pek çok bilinmeyenle uğraştıkları için bazı işleri asgari seviyede tamamlamalarını gerektirdi. Liderler işin ayakta kalmasını, personele ödeme yapılmasını, müşterilere hizmet sunulmasını ve daha birçok şeyi sağlamaya çalıştı. Toplum olarak son zamanlarda hep mücadele içindeyiz ama yoğunluğu çok uzun süre korumak zor.

Böyle durumlarda bir lider olarak kendinizi değil, süreçleri nasıl ölçeklendireceğinizi bulmanız gerekir. Liderlik, çevreye makro bir bakış gerektirir. Ekibinizde kapasite ve yetkinlik geliştirmelisiniz. Bu çalışma bütün işin bir ya da birkaç kişinin kahramanlığına olan bağımlılığını azaltacaktır. Bunun yanı sıra, ekibinizin ek sorumluluklar üstlenmesini ve onları en üst düzeyde performans göstermelerini sağlamak zorundasınızdır.


3) Sahip olduğun tek şey itibarın.

İtibarınız, sizin kartvizitiniz ve ne ile tanındığınızdır. İlkeli veya etik değerlere sahip olmayan birisi olabilirsiniz. Ancak durum ne olursa olsun itibar önemlidir. Liderlik gömleği ile kontrolün sizde olduğuna dair bir beklenti olduğunu anlamak önemlidir.

Büyük bir itibar büyük yetenekleri çekmenize, ekibinize ilham vermenize, yatırımcılar kazanmanıza ve pazar payını ele geçirmenize olanak sağladığı için mıknatıs görevi görür. Korkunç bir itibar ise tam tersini yapar. Yeteneği, yatırımı ve ilgiyi uzaklaştırır.


4) Tutumunuz yüksekliğinizi belirler.

Olumsuz durumlarda olumlu kalmak liderlik için bir zorunluluktur. İnsanlar yönlendirilmek ve ilham almak için liderleri ararlar. Kötü bir tavır bulaşıcı bir şekilde bir ekibi ya da takımı dağıtabilir. Takımın demoralize olup uyumunu kaybetmesine neden olur. Ancak lider pozitifliği aktarabildiğinde korumayı ve soğukkanlı duruşu sağlayabilir.


5) Sarılın.

Temel olarak bu, ilkelerinize bağlı kalmaya devam etmeniz anlamına gelir. Bir lider olarak ilkeli olmalı ve inançlarınıza bağlı kalmalısınız. İnişler ve çıkışlar elbette olacaktır. Ancak doğru olanı yapma konusundaki temel inançlarınıza sarılırsanız zorluklar karşısında tereddüt etmeden ayakta kalabilirsiniz.
Marian Wright Edelman, “Kazanmak zorunda değilsin. Her gün elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışmak zorundasın.” dediğinde bunu en iyi şekilde ifade etmiş olabilir. Liderlik yolculuğu budur.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com