Bizimle iletişime geçin

Gündem

Duvara Sıçrayan Kızartma Yağı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Duvara Sıçrayan Kızartma Yağı Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Duvarda oluşan yağ lekeleri, kötü bir görüntü oluşturmasının yanı sıra çıkarılması en zor lekelerden. Özellikle mutfak duvarları, kızartma türü yemekleri hazırlarken meydana gelen sıçrama nedeniyle bu tür yağ lekelerinin en kolay oluştuğu alanlardandır. Yağ sıçramaları ve is nedeniyle zamanla duvarda biriken kalıntılar, doğru yöntemleri kullanarak birkaç adımla kolayca çıkarılabiliyor…

Bu tür yağ lekeleri duvarda ne kadar uzun süre kalırsa, çıkarılması da o kadar zor olmaktadır. Çeşitli ağır kimyasallarla yapılan yanlış temizleme yöntemleri, ne yazık ki yağ lekeleriyle beraber duvar boyasına da zarar vermektedir.

Sık yapılan diğer bir hata ise yağlı duvarın temizlenmeden yeniden boyanmasıdır. Yağ lekelerini üzerini boyayarak kapatmak kalıcı bir çözüm değildir. Bu işlem hem o alanda renk uyuşmazlığı oluşmasına, hem de kısa bir süre sonra lekenin yeniden ortaya çıkmasına neden olacaktır.

Duvarda Yağ Lekesi Oluşmaması İçin Alınabilecek Önlemler

 • Duvarda uzun süre tutulan yağ ve yemek kalıntılarının zor çıkacağı unutulmamalıdır. Ilık suyla ıslatılan temiz bir bulaşık süngeri ve yağ sökücü bulaşık deterjanıyla lekelere en kısa sürede müdahale ederek, duvarda kalıcı ve inatçı leke oluşmasının önüne geçebilirsiniz.
 • Yemek pişirirken ne kadar dikkatli olsanız da zamanla bu tür lekelerin oluşması muhtemel bir durumdur. Bu nedenle mutfak duvarınızın boyasını seçerken temizlenebilen ürünleri tercih etmelisiniz. Bu tür bir önlem, kalıcı yağ lekelerinin önüne geçerek sizi büyük bir sorundan kurtaracaktır.

Duvardaki Yağ Lekesini Çıkarmak İçin Etkili Çözümler

1. Yöntem:

Gerekli Malzemeler

 • Amonyaklı yüzey temizleyici
 • Sıcak su
 • Sprey şişesi

Marketlerin temizlik reyonlarından temin edebileceğiniz amonyak içerikli ürünler, duvarda oluşan yağ lekelerinin çıkarılmasında oldukça etkilidir. Sprey şişesinin yarısına kadar sıcak su doldurun ve üzerine temizlik yapacağınız alana yetecek kadar amonyaklı temizleyici ekleyin. Karışımı biraz çalkalayın ve alana püskürtün. Bir fırça veya naylon bir süngerle çok bastırmadan yüzeyi ovalayın.

2. Yöntem:

Gerekli Malzemeler

 • Karbonat
 • Ilık su
 • Bulaşık süngeri
 • Nemli bez

Üç yemek kaşığı karbonatı bir bardak ılık suyun içine boşaltın ve karıştırarak macun kıvamına gelmesini sağlayın. Karışımı yağ lekelerinin üzerine uygulayın. Temiz bulaşık süngerinin sert kısmıyla bölgeyi leke kaybolana kadar hafifçe ovalayın. Son olarak temiz nemli bir bezle bütün yüzeyi silerek temizleyin.

3. Yöntem:

Gerekli Malzemeler

 • Beyaz sirke
 • Sprey şişesi
 • Temiz bez

Sprey şişesinin yarısına kadar sıcak su, diğer yarısına da sirke ekleyin ve karıştırın. Hazırlanan çözeltiyi yağ lekesinin üzerine püskürtün ve birkaç dakika bekletin. Son olarak duvarı temiz bir bezle silin. Eğer yağlı alan büyükse aynı işlemi birkaç defa tekrarlayın.

Not: Çamaşır suyu duvardaki yağ lekelerini gidermek için seyreltilerek kullanılsa dahi boyaya veya diğer yüzeylere zarar verebilmektedir. Bu yüzden çamaşır suyu kullanmaktan kaçının.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda’ya kaç dolarlık hisse verdi?

ABD’li milyarder Bill Gates ile üç çocuğunun annesi, 27 yıllık eşi Melinda Gates boşanmaya hazırlanıyor.

130 Milyar Dolar serveti olan Bill Gates, eşi Melinda ya kaç dolarlık hisse verdi?

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, 27 yıllık evliliğine son verme kararının ardından eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Bill Gates’in 130 milyar dolarlık servetini, boşanma nedeniyle eşiyle yarıya yarıya paylaşılacağı konuşuluyor. Dünyanın en pahalı boşanması olarak gösterilen olayda Bill Gates’ten ilk adım geldi. Bill Gates, eşi Melinda’ya 1.8 milyar dolarlık hisse devretti.

Devir işleminin Canadian National Railway Co.’nun 1.5 milyar dolar değerindeki 14 milyon hissesini ve AutoNation’ın yaklaşık 309 milyon dolar değerindeki 2.9 milyon hissesini içerdiği ifade edildi.

13 basamak düşecek

Öte yandan, çift boşanma sürecini yürütmeleri için güçlü avukatlık firmalarından destek alıyor. Melinda’yı New York’tan 4 avukat, Bill Gates’i ise Los Angeles’tan 3 avukat temsil edecek.

Boşanma ile servetin yarı yarıya bölünmesi durumunda Gates’in en zenginler listesinde dördüncü basamaktan 17. sıraya düşmesi bekleniyor.

Forbes’un düzenlediği listeye göre 130.5 milyar dolar serveti bulunan Bill Gates, dünyanın en zengin dördüncü ismi. 

Gates’in önünde yalnızca Jeff Bezos, Elon Musk ve Bernard Arnault bulunuyor. Haliyle çiftin boşanacak olması, bu servetin nasıl bölüneceği sorularını da beraberinde getiriyor.

Okumaya devam et

Gündem

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu söyledi.

Abdullah Kiğılı: İç piyasa kötü durumda, dolar/TL tahmini gerçekçi değil

 Kiğılı, “TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” dedi.

Kiğılı Giyim Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Kiğılı, tam kapanma döneminde hazır giyim sektöründe yaşananlarla ilgili olarak Bloomberg HT’den Zeliha Saraç’a açıklamalarda bulundu.

Kiğılı, tam kapanma sebebiyle iç piyasanın kötü durumda olduğunu belirttiği değerlendirmesinde, haftalık çalışma süresinin 85’ten 36 saate indiğini açıkladı. 

Kiğılı, “İçerinin durumu kötü. Akşam 7’de dükkan kapanıyor. Cumartesi-pazar yok. Bunun ciroya kaybı yüzde 50. Bir de en önemli şey yarın ne olacak. Üç sektör var ki çok ağır tokat yedi. Turizm, gıda ve giyim sektörü. Şuanda yaz koleksiyona geçmemiz lazım, koyamıyoruz. 200 tane mağazam bin 500 çalışanım var. Mal koyacağız, neye göre mal koyacağız bilemiyoruz” dedi. 

“TCMB’nin anketinde yıl sonu 8.71 tl dolar/TL tahmini inandırıcı değil. Zaten şuanda 8.32. 8 ayda 4 kuruş mu artacak. Bankaya krediye gidiyorsun yüzde 21. Yeni yapılacak yatırımda yok. Üretim için ön siparişlerin verilmesi gerekiyor, planlama yapamıyoruz” diyen Kiğılı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Avrupa’da birçok önemli markanın iflas noktasında olduğunu söyledi. 

Kığılı, Türkiye’deki hazır giyim sektörünün potansiyeli hakkında yaptığı açıklamada, “Yurt dışı pazarda çok önemli potansiyel var. Markalarımız önümüzdeki yıllarda yurt dışında çok büyüyecek.” ifadelerini kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanı Steven Young 31 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla görevinden ayrılacak

Bosch Türkiye Başkanı Young 25 yıl sonra Bosch’u bırakıyor

Bosch Türkiye’den yapılan açıklamada, Steven Young’un Bosch Grubu bünyesinde 25 yıllık kariyerinin ardından “iş hayatında farklı ve yeni açılımlar yapmak üzere” görevinden ayrıldığı bildirildi.

Young’tan boşalan göreve halen Bosch Macaristan’da Genel Müdür olarak görev yapan Daniel Korioth getirildi.

Young, 2011’de Bosch Türkiye Genel Müdürlüğü ve 2015 itibarıyla ise Orta Doğu sorumluluğunun da eklenmesiyle birlikte Bosch Türkiye ve Orta Doğu Başkanlığı görevlerine atanmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com