Bizimle iletişime geçin

Gündem

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar? Ceviz Karasını Elden Çıkarma Yöntemleri

Cevizler lezzetli ve besin değeri yüksek olsa da toplaması ve dış kabuğundan ayırması meşakkatli olabilir. Bu işlemler esnasında ele bulaşan kahverengimsi koyu lekeler ise oldukça inatçıdır ve ciltte sinir bozucu bir ”boya” katmanı oluşturabilir. Su ve sabun ikilisinin yetersiz kaldığı bu lekeleri çıkarmak için deneyebileceğiniz birkaç ev çözümü var.

Eldeki Ceviz Lekesi Nasıl Çıkar? Ceviz Karasını Elden Çıkarma Yöntemleri

Cevizler lezzetli ve besin değeri yüksek olsa da toplaması ve dış kabuğundan ayırması meşakkatli olabilir. Bu işlemler esnasında ele bulaşan kahverengimsi koyu lekeler ise oldukça inatçıdır ve ciltte sinir bozucu bir ”boya” katmanı oluşturabilir. Su ve sabun ikilisinin yetersiz kaldığı bu lekeleri çıkarmak için deneyebileceğiniz birkaç ev çözümü var.

Bahçenizde bir ceviz ağacınız varsa her yıl sonbahar mevsiminde hasat işlemine başlıyorsunuzdur. Kendi ağacınızda yetişen organik bir ürünü toplayıp tüketmek her ne kadar zevk verici ve sağlıklı olsa da birkaç küçük sorun can sıkıcı olabilir. Bunlardan en yaygını, genellikle kayısı ağaçlarından bulaşan reçine lekesi ve taze cevizlerin yaş kabuğunun elde bıraktığı siyahımsı lekelerdir. Elde oluşan ceviz karası oldukça inatçıdır ve klasik el yıkama yöntemleri bu lekeleri çıkarmakta yetersiz kalır.

Ceviz lekesini çıkarmanın en garantili yolu, sabırla kendiliğinden çıkmasını beklemektir. Ellerinizi yıkama sıklığınıza bağlı olarak, ortalama 7 gün içinde lekelerden zahmetsizce kurtulursunuz. Ancak, elinde sarımsı veya siyahımsı nahoş bir lekeyle kim bu kadar beklemek ister ki? Ceviz lekesini elden ne çıkartır? İşte birkaç pratik ipucu…

Limon ve tuz ile ceviz lekesini çıkarma: Elinizdeki ceviz lekelerini çıkarmak için kullanabileceğiniz en etkili ev çözümü tuz ve limon suyudur. Öncelikle elinizdeki kaba kalıntılardan kurtulmak için su ve sabun ile yıkayın. Ardından yarım limona bolca tuz döküp elinizi ovalayın ya da limonun suyunu sıkıp, tuz ile birlikte leke üzerine uygulayın.

Diş macunu ve karbonat ile ceviz lekesini çıkarma: Limon suyu yöntemi size cazip gelmediyse o halde diş macunu kullanabilirsiniz. Eski bir diş fırçasına diş macunu sürüp elinizdeki lekeleri dairesel şekilde ovalayarak fırçalayın. İşe yaramazsa, daha etkili bir karışım için diş macunu ile karbonatı karıştırarak ellerinizi fırçalayın.

Bulaşık deterjanı ve karbonat ile ceviz lekesini çıkarma: Eldeki sarımsı ceviz lekelerini yok etmek için deneyebileceğiniz bir başka seçenek, bulaşık deterjanı ve karbonattır. Sıvı deterjan ile karbonatı bir kabın içinde karıştırın ve eski bir diş fırçası ile lekeleri ovalayın.

Yemeklik sıvı yağ ile ceviz lekesini çıkarma: Elinizdeki ceviz lekesi henüz yeniyse o halde herhangi bir yemeklik sıvı yağ ile lekeleri çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ayçiçek yağı, zeytin yağı veya fındık yağı gibi herhangi bir mutfak yağı ile ellerinizi iyice ovalayın. Son olarak, bol sabun ve suyla yıkayıp durulayın.

Ceviz lekesini elden çıkarmak için diğer yöntemler: Yukarıdaki yöntemleri uygulamanıza rağmen tatmin edici bir sonuç alamadıysanız, deneyebileceğiniz birkaç numara daha var. Bunlardan birincisi, ellerinizi çamur ve kil ile iyice ovalamak. İkincisi ise çamaşır suyunu su ile seyrelterek ellerinizi silmek veya ispirto ile ellerinizi temizlemektir ancak çamaşır suyu ve ispirto cildinize zarar verebileceğinden bu yöntemleri tavsiye etmiyorum.

Ek olarak, sirkenin eldeki ceviz lekesini çıkarabileceğini daha önce duymuş olabilirsiniz. Özellikle beyaz sirke temizlik konusunda çok etkili olsa da söz konusu ceviz lekesi olduğunda pek işe yaramaz. Yine de eğer elinizdeki ceviz lekesi çok yeniyse sirkeyle ellerinizi silmeyi deneyebilirsiniz.

Sonuç:

Eldeki ceviz lekeleri ortalama 1 hafta içinde kendiliğinden geçer. Bu süreyi beklemek istemiyorsanız, limon, tuz, karbonat, sıvı yağlar, çamur ve kil gibi çözüm önerilerini deneyebilirsiniz. Elinizdeki lekeye ne kadar çabuk müdahale ederseniz çıkarılmasının o kadar kolay olacağını unutmayın.

Gelecekte bu tür leke sorunları yaşamamak için eldiven giyebilir veya cevizleri elinizle kırmak yerine, taze (yaş) cevizlerin üzerine geniş bir tahta parçası koyarak baskı uygulayabilirsiniz.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen aylarda adı Hakan Sabancı ile aşk dedikodularına karışan oyuncu Aygün Aydın, sosyal medya hesabından Sabancı’yla yazışmalarını paylaştı.

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen şubat ayında aşk yaşamaya başladıkları konuşulan Hakan Sabancı ile Aygün Aydın cephesinde ilginç bir gelişme yaşandı.

Hakan Sabancı’nın yerli yabancı kadınları beğeni yağmuruna tutması Aynur Aygün’ü çileden çıkardı.

ÖZEL KONUŞMALARINI YAYINLADI

Bu zamana kadar çıkan aşk haberleri hakkında sessizliğini koruyan Aygün Aydın, Instagram hesabından yayınladığı konuşmalarda ikilinin buluşma için yaptığı plan ve Sabancı’nın doğum günüyle alakalı konuşmaları yer alıyor..

Oyuncu Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Ben ve dikkatini çekmeye çalıştığım adamın stalk’ladıkları. Bu sü*rtüklerle nasıl baş edeyim? Pes ediyorum” diyerek kendi fotoğrafıyla Hakan Sabancı’nın beğendiği kadınların fotoğraflarıını kıyasladı.

Aygün Aydın’ın yaptığı bu paylaşımlar sosyal medyada gündeme oturdu.

Okumaya devam et

Gündem

60’lık damat! Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez evlendi

Vedat Bey’i üçüncü kez nikah masasına oturtmayı başaran kişi kim?

60 lık damat! Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez evlendi

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez damat olmuş da, haberimiz olmamış! Evet, yanlış okumadınız…

İlk evliliğini Danimarkalı Femke Diskois ile yapan, Temmuz 2006’da evlendiği ikinci eşi Nilüfer Zapçı’dan da Ocak 2008’de boşanan Vedat Alaton, 60 yaşında üçüncü kez nikah masasına oturmuş.

Vedat Bey’i üçüncü kez nikah masasına oturtmayı başaran kişi ise, yaklaşık 3,5 yıldır flört ettiği sevgilisi Seda Söğütlü.

Benim de mutluluklarına birkaç kez şahit olduğum aşıklar, Malta’da gözlerden ırak, sessiz sedasız evlenmişler. Umarım bir ömür mutlu olurlar.

Bu arada 1999 yılında boşandığı Femke Diskois’den bir çocuğu olan 60’lık damat Vedat Alaton, bakalım ‘Yaşlı Baba Ligi’nde de yer alacak mı?

Bülent Cankurt/Günaydın

Okumaya devam et

Gündem

İş insanı Adnan Vural hayatını kaybetti

Yazılım şirketi Digital Planet’in kurucusu Adnan Vural, vefat etti.

İş insanı Adnan Vural hayatını kaybetti

Erzincanlı olan Adnan Vural İTÜ-Elektronik Haberleşme lisans, Boğaziçi Üniversitesi-Telekom ve Bilgisayar master eğitimi aldı. Profesyonel olarak bankacılıkta ve Ata Grubu’nda çalıştı. Sermaye piyasaları için aracı kurum yazılımlarının oluşturulmasında görev aldı. Ardından 2000 yılında da kendi şirketi olan Digital Planet’i kurdu.

Başta telekomünikasyon ve finans sektörleri için olmak üzere ‘sıkıştırma ve saklama’ konusundaki çözümler üreten Digital Planet, kısa sürede küresel bir şirkete dönüştü.

ABD’de Silikon Vadisi’nde ve Londra’da da şirketler kuran Adnan Vural’ın şirketinin, TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği ‘sıkıştırma’ yazılımı, başta Türk Telekom olmak üzere GSM şirketleri ve bankalara çözüm sağlıyor. 20 milyon e-faturayı 10 GB belleğe sığdıran Digital Planet’in ihracat geliri, cirosunun dörtte birini aştı. Digital Planet, pandemi sürecinde de geliştirdiği temassız fatura gibi ürünlerle öne çıktı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com