Bizimle iletişime geçin

Kadın

En Etkili Yara ve Sivilce İzi Giderici Kremler

En Etkili Yara ve Sivilce İzi Giderici Kremler

Kesik, yanık, ameliyat ya da cildin kolajen yapısında değişikliğe yol açan sivilce gibi iltihaplı durumlar sonucu oluşan yara izleri, vücudun yaralanmaya verdiği tepki şeklidir. Bu izlerin iyileşerek kaybolma süreci, yaranın boyutuna, yerine ve bazı bireysel faktörlere bağlı olarak değişmektedir. Yara izi kremleri, içerdikleri bazı etkili bileşenler sayesinde cildin doğal görünümüne yeniden daha hızlı kavuşmasına yardımcı olabilir…

Yara izi kremleri konusunda bilinmesi gereken temel kural; yara izi türüne, cildin nasıl tepki vereceğine ve içindeki maddelere göre kremin herkeste farklı etkiler gösterebileceğidir. Yara kremi kullananların bilmesi gereken diğer bir önemli husus, sonuçların görülebilmesinin birkaç ay sürebilmesidir.

Makaleye Genel Bakış

 • Yara İzi Kremleri Hasarlı Bölgeye Nasıl Etki Eder?
 • En İyi Yara İzi Kremleri
  • 1 – Mederma Yara Jeli
  • 2 – ScarAway Silikon Yara İzi Önleme Bandı
  • 3 – Derma E Yara İzi Jeli
  • 4 – MD Performance Yara İzi Giderici Jel
  • 5 – Honeydew Yara İzi Kremi
  • 6 – Differin Adapalene Jel
 • Kişiye Uygun Yara İzi Kremi Nasıl Seçilir?

Yara İzi Kremleri Hasarlı Bölgeye Nasıl Etki Eder?

Vücudun farklı yerlerindeki yara izleri, yara oluştuktan sonra cildin onarım için başlattığı doğal döngünün bir parçasıdır. Vücut, yarayı dış etkenlerden korumak maksadıyla bölgeyi deri hücreleriyle kapatmak için hızla çalışmaya başlar. Bu hızlı işleyiş, bazen sağlıklı cilt hücrelerinden daha fazla kolajen içeren kusurlu hücrelerin oluşmasına neden olur. Yara izlerinin sağlıklı cilde göre farklı görünmesinin altında yatan temel neden budur.

Çoğu yara izi zamanla kendiliğinden kaybolur ancak bazı durumlarda bu süreç uzayabilir ya da izler kalıcı olabilir. Yara izleri için üretilen kremler, bazı farklı yollarla dokunun daha hızlı iyileşmesine ve izlerin görünümünü azaltmaya yardımcı olur.

Bazı cilt kremlerinin içeriğindeki eksfoliantlar, cilt hücrelerinin üst tabakasını ve ölü deriyi uzaklaştırmak için etkilidir. Diğer bileşenler, yara izlerinin daha çabuk kaybolması ve daha dolgun bir görünüm kazanması için bölgeyi nemlendirmekle görevlidir.

En İyi Yara İzi Kremleri

Yara izi kremleri, bu sürecin sadece bir parçasıdır. Vücutlarındaki yara izlerinden kurtulmak isteyenler, bölgeye doğrudan güneş ışığı temas etmesine mani olmalı, güneş koruyucu krem kullanmalı ve yara izinin olduğu yerin yeniden hasar görmemesi için mümkün olduğunca tedbirli davranmalıdır.

1 – Mederma Yara Jeli

Mederma Advanced Scar Gel, tipik yara izleri için en popüler ve etkili ürünlerin başında gelmektedir. Akne, yanık, kesik ve ameliyat gibi yara izleri için kullanılmaktadır. İçeriğindeki ana etken madde olan allantoin, cilt hücrelerinin nemlendirerek yara izi görünümlerini azaltır.

Bu krem, aynı zamanda cildi beslemek ve kuruluğu önlemek için soğan özü gibi birçok farklı bileşen içermektedir. Ürünü daha önce kullananlar, yeni oluşan yara izlerinde etki göstermeye başlaması için 8 hafta, daha eski izler için ise 6 ay düzenli olarak kullanılması gerektiğini belirtmektedir.

2 – ScarAway Silikon Yara İzi Önleme Bandı

Silikon içeren ve nefes alabilen bir kumaştan üretilen ScarAway bant, cildin en üst katmanındaki sağlıklı bariyeri taklit ederek doğal bir bariyer görevi görmektedir. Bu özelliği, yara sonrası oluşması muhtemel izlerin azalmasında yardımcı olmakta ve yaralı cilt dokusunun rengini kaybetmesini önlemektedir.

Daha çok sezaryen gibi cerrahi yara izlerinin iyileşmesi için tercih edilmektedir. Üründe kullanılan kumaş esnek ve nefes alabilir yapıya sahiptir. Bu sayede kullanıcıyı rahatsız etmez ve gün boyu kullanılabilir. Bazı kullanıcıların tek şikayet ettiği tek nokta, bandın vücutta bıraktığı yapışkan hissidir. Bu yapışkanlık hissi bazı insanları rahatsız edebilmektedir.

ScarAway silikon bandın yara izlerini iyileştirme süresi bazı faktörlere bağlı olarak değişebilir. Yeni izleri üzerinde, birkaç hafta gibi kısa bir sürede etkili sonuçlar alındığı belirtilmektedir. Ancak bu süre, eski yara izlerinde daha uzun bir zaman gerektirebilir.

3 – Derma E Yara İzi Jeli

Derma E yara izi jeli, yara izlerinden kurtulmak için doğal bir seçimdir. Jelin içeriğinde; antioksidan bakımından zengin soğan özü, cildi nemlendirmek için allantoin ve pürüzlerin azalmasına yardımcı olabilecek bir vitamin türü olan pantenol bulunmaktadır.

Üretici, jelin içeriğinde kullanılan maddelerin tamamen doğal ve zararsız olduğunu iddia etmektedir. Üründe bir araya getirilen bütün doğal bileşenler, yara izlerini gidermekte ve hasarlı bölgedeki cilt yapısının normale dönmesinde etkilidir.

Jelin günde 2 kez uygulanması önerilmektedir. Yeni yara izlerini giderilmesi için 8 hafta, daha eski yara izlerinde gözle görülür iyileşmeler için ise 6 ay gibi bir süre kullanılması gerekebilir.

4 – MD Performance Yara İzi Giderici Jel

Cerrahi ve travmatik yara izleri için formüle edilmiş silikon karışımlı bir jeldir. Silikon özelliği, yara izi oluşan bölgedeki cilt hücreleri için doğal bir bariyer görevi üstlenir. Ürünün hafif kızarık yeni yara izlerine uygulanması, cildin 2 hafta gibi kısa bir sürede iz kalmadan iyileşmesine yardımcı olur. Etkili bir sonuca ulaşmak için bölgedeki cilt anormallikleri tamamen kaybolana kadar kullanılması tavsiye edilmektedir.

5 – Honeydew Yara İzi Kremi

Honeydew krem, cildi beslemek ve canlandırmak için birçok faydalı yağ ve bileşen içermektedir. Sağlıklı bir cilt ve  yara izlerinden kurtulmak için iyi bir seçenek olabilir. Kuşburnu yağı, jojoba yağı ve shea yağı gibi cilt için faydaları bilinen yağlarla zenginleştirilmiştir. Bu yağlar cildin görünümünü iyileştirebilir. İçeriğindeki stearik asit gibi diğer bileşenler ise cildin neminin kaybolmasının önüne geçer.

6 – Differin Adapalene Jel

Sivilce izlerinin kaybolmasında yaygın olarak kullanılan antioksidan özellikli Differin Adapalene jel, birçok kullanıcı tarafından tavsiye edilen kremlerin başında gelmektedir. Sivilce rahatsızlığı olan bazı kişiler, ürünün bu tür izler üzerinde kısa sürede fayda sağladığını söylemektedir.

Geride bıraktığımız yıllarda orta ve şiddetli atrofik sivilce izi olan kişilerle, bu ürün kullanılarak bir çalışma yürütülmüştür. Katılımcılar, 24 hafta sonra yüzlerindeki sivilce yarası izlerinde önemli oranda azalma olduğunu belirtmiştir.

Bütün bunlarla birlikte, adapalen jel bazı kişilerde cilt tahrişine yol açabilir ve durumu daha da kötüleştirebilir. Sivilce sorunuyla karşılaşan kişiler, buna benzer ürünleri kullanmadan önce mutlaka bir dermatoloğa danışmalıdır.

Kişiye Uygun Yara İzi Kremi Nasıl Seçilir?

Doktora danışın: Yara izlerinin güvenli bir şekilde tedavi edilebilmesi için dermatologla konuşmak önemli bir adımdır. Bu, size maddi ve manevi açıdan birçok avantaj kazandırabilir. Alanında deneyimli uzman hekimler, merak ettiğiniz tüm soruları yanıtlar ve kremlerin kullanım ipuçlarını sizinle paylaşabilir.

İçeriklerinin etkili olmasına dikkat edin: Kremlerde kullanılan bazı bileşenler, yara izlerinin daha hızlı kaybolmasına yardımcı olabilir. Bu bileşenlerin en önemlileri şunlardır:

 • Silikon
 • Soğan özü
 • Aloe vera
 • Yeşil çay

Tüm içeriğinden emin olun: Yara izi kremleri, kişide alerjiye neden olabilecek bazı bileşenler içerebilir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için, ürünün tüm bileşenlerinin listesini dikkatli bir şekilde okuyun.

Üreticinin güvenilirliğinden emin olun: Kremi satın almadan önce, üretici şirket hakkında bir araştırma yapın. Ürün ve şirket hakkında net bilgilere erişemiyorsanız, bu ürünün şüpheli olduğu anlamına gelir. Daima güvenilir üreticilerden temin edin. Bir ürün hakkında gerçek olamayacak kadar iyi göstermeye çalışan yorumlara rastlarsanız, sahte olması muhtemeldir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Kolonoskopi için haftalar öncesinden randevu aldınız ve şimdi adet tarihinizle çakıştığını fark ettiniz. Kolonoskopi yaptırmak zaten başlı başına çekince oluşturuyorken bunun üstüne adetli olmanız da eklenince tedirginliğiniz artmış olabilir. Güzel haber, adetli olmanız kolonoskopi yapılmasına mani değildir ve bunun için endişelenmeniz gerekmez.

Adet tarihinin tatil, düğün, jinekolojik muayene veya kolonoskopi randevusu gibi tarihlerle çakışması can sıkıcı olabilir ancak bunun için yoğun strese girmeniz gerekmez. Aslında, kadınlar adetli oldukları süre boyunca, normal günlerde yaptıkları hemen her şeyi yapabilirler. Kadınlar arasındaki arasındaki şehir efsanelerinin aksine, regl döneminde yüzmenizde, saçlarınızı boyatmanızda veya ağda yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Peki ya kolonoskopi?

Makaleye Genel Bakış

 • Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?
 • Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?
 • Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?

Bildiğiniz gibi kolonoskopi prosedürü fiberoptik kamera ile makattan girilerek inceleme işleminin yapılmasıdır. Dürüst olalım, hiç kimse kolonoskopi yaptırmaya güle oynaya gitmiyor ve aslında az da olsa tedirginlik yapabiliyor. Tüm bunlara adet tarihinizin çakışması da eklenince stres seviyeniz katmerlenmiş olabilir.

Ancak iyi haberler de var! Kolonoskopi makat bölgesinden yapılan bir işlem olduğundan adetli olmanız prosedürü olumsuz etkilemez. Yani evet, adetliyken kolonoskopi yapılır ve bunun için randevunuzu ertelemeniz gerekmez.

Bununla birlikte, içiniz gerçekten rahat değilse ve huzursuz hissediyorsanız randevunuzu bir hafta sonrasına erteleyin. Ancak, randevu tarihinin ertelenmesi gibi bir durumun çoğu zaman mümkün olmadığını da biliyoruz. Durum buysa, kolonoskopi için sağlık kuruluşuna giderken ped yerine tampon kullanın. İşlem öncesinde iç çamaşırınızı çıkarmanız isteneceğinden ve pedler çamaşıra sabitlendiğinden en iyi seçenek tamponlardır. Ayrıca, kolonoskopi esnasında size refakat etmesi için yanınızda bir hemşire bulunacak. Hemşireye adetli olduğunuzu ve tampon kullandığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?

Kolonoskopi ve adet olmak birbirinden çok farklı iki şeydir ve birbirini etkilemez. Kanamanızın şiddeti artmaz, azalmaz, döneminizin süresi uzamaz veya kısalmaz. Aynı şey, adetliyken jinekolojik muayene ve endoskopi için de geçerlidir. Yani, jinekolojik muayene, endoskopi veya kolonoskopi yapılmasının tıbbi olarak periyodun üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Randevunuzdan birkaç gün önce başlamak şartıyla sulu-yumuşak besinleri tüketmeniz gerektiği ve randevuya gelirken karnınızın aç olması gerektiği konusunda uyarılacaksınız. Ayrıca, prosedürün öncesinde doktorunuzun söylediği, kolonu (kalın bağırsak) temizleyen müshil etkili ilaçlar almanız gerekecek.

İşleminiz sırasında dizleriniz bükülü olarak sol tarafınıza yatacaksınız. Anestezi uzmanı uykuya dalmanızı sağlayacak anestezi verecektir. Prosedür başladıktan sonra, kolonoskop ismi verilen cihaz makattan içeri doğru itilir. Doktorunuz daha iyi görebilmek için kolonu hava ile hafifçe şişirebilir. Tüm bunlar anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. İşlem boyunca yanınızda bir hemşire olacak ve prosedürün toplam süresi yaklaşık 20 dakika civarında sürecek.

İşlemin sonrasında, gözlem ve bakım ünitesi olan derlenme odasına alınacaksınız. Anestezinin etkisinin geçene kadar (uyanana kadar) burada istirahat halinde kalacaksınız. Kendinize geldiğinizde kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Doktorunuz muayenenin nasıl geçtiğini açıklayacak ve size poliplerin alınıp alınmadığını veya biyopsi alınıp alınmadığını söyleyecektir. Ardından evinize gidebilirsiniz. İşlem sırasında kolona verilen hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gaz çıkardığınızda bu hızla kaybolmalıdır.

Ek olarak, kolonoskopi sonrasında size yardımcı olması için ve araç kullanmamanız gerektiğinden yanınızda refakatçiyle gelmeniz en iyisidir. Verilen ilaçlar geçici olarak sersemlik yapabileceğinden giyinme-ulaşım vb. konularda bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonuç

Adetli olmak, kolonoskopi yapılmasına tıbbi olarak engel teşkil etmez. Ancak yine de kendinizi huzursuz hissediyorsanız ve imkanınız varsa kolonoskopi randevunuzu ileri bir tarihe erteleyin. Randevu tarihinde değişiklik yapamıyorsanız işlemin yapılacağı gün ped yerine tampon kullanın. Zira, pedler iç çamaşırına tutturulduğundan ve çamaşırınızı çıkarmanız gerekeceğinden tampon kullanımı gereklidir.

Regl olduğunuz için doktorunuzun veya hemşirenizin sizi yargılamayacağını, sizden tiksinmeyeceğini veya kanamanızın muayenenin seyrini olumsuz etkilemeyeceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Sabah bulantıları, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve şişmiş ayak bilekleri gibi hamileliğin getirilerine kendinizi hazırlamış olmalısınız. Peki ya bu listeye karın kaşıntısının da dahil olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik döneminde karın kaşıntısı yaygın olmakla birlikte anne veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan karın bölgesi kaşıntısı rahatsız edici olabilse de herhangi bir sağlık riski oluşturmadığından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıyı gidermek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Aşağıda, hamilelikte karın kaşıntısının nedenine değiniyor ve iyi gelen birkaç geleneksel çözüm önerisinden bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

Evet, normal. Gelişmekte olan fetüsünüze bedeninizin uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve kaşıntılı karnınızın nedeni de tam olarak budur. Bebeğinizle birlikte büyüyen karnın bölgenizde doğal olarak deri gerilmesi veya genişlemesi meydana gelir. Bu olduğunda, karnınızda ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gerilen cilt kaşıntıya ek olarak, karnınızda, göğüslerinizde, bacaklarınızda ve kalçalarınızda kırmızı veya pembemsi çizgilere (çatlak) neden olabilir.

Öte yandan, hamilelik dönemindeki yüksek hormon seviyeleri karın bölgesi de dahil olmak üzere vücudun genelinde cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu durum kaşıntıyla birlikte pullanma şeklinde hafif deri döküntülerini ortaya çıkmasının yaygın bir sebebidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik dönemindeki karın kaşıntısının birincil nedeni derinin gerilmesi ve hormonlar nedeniyle oluşan cilt kuruluğudur. Bu etkenlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kaşıntılı göbeğiniz için endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bu konuda birkaç ev çözümünü denemeniz iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı karın rahatsız edici olduğu kadar özellikle de toplum içindeyseniz utanç verici olabilir. Neyse ki, kaşınma dürtüsünü azaltıp rahatlamanızı sağlayabilecek çeşitli yollar vardır.

 • Kaşıma dürtüsüne direnmek her ne kadar zor olsa da bölgeyi tırmalamak bölgenin tahriş olmasına neden olabileceğinden kaşımayın.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici çoğu zaman işe yarar. Karın bölgenize nemlendirici krem veya losyon sürün.
 • Ilık suyla yumuşak bir yulaf ezmesi banyosu kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Ayrıca E vitamini yağıyla masajı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak kurutur ve kaşıntının şiddetlenmesine zemin hazırlayabilir.
 • Karın bölgenizde egzama varsa ve kaşıntınızın nedeni buysa soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymeniz, giysilerinizin cildinize sürtünme ve tahrişe olasılığını azalttığından kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sentetik kıyafetler yerine pamuklu olanları tercih etmeniz iyi bir fikirdir.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için herhangi bir ilaçlı krem ​​kullanmadan veya ağızdan ilaç almadan önce mutlaka ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelik süresi boyunca ve özellikle karnınızın bariz şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan itibaren göbek kaşıntısı normaldir. Bununla birlikte, doktorunuzdan randevu almanızın gereken bazı durumlar vardır.

 • Vücudumun genelinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun genelinde veya bazı bölgelerinde şiddetli deri döküntüleri var
 • Kaşıntılar yaşam kalitemi düşürecek kadar yoğun
 • Avuçlarımda ve ayak tabanlarımda döküntüsüz şiddetli kaşıntı var

Son olarak, kaşıntıya neden olabilen gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer durumu olduğunu da bilmek önemlidir. En sık olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı ana semptomdur (kaşıntı gövdeye de yayılabilir). ICP erken doğum ve diğer problemlerin riskini artırabileceğinden, avuçlarda ve tabanlarda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Okumaya devam et

Kadın

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Çoğu kadın için adet dönemleri, kanamanın verdiği rahatsızlık hissi ve enerji düşüklüğüne ek olarak günü berbat edebilecek ağrılı semptomlarla birlikte gelir. Tüm bunların toplamı yorgun hissetmeyle ve sürekli uyuma isteğiyle sonuçlanabilir. Peki ama tam olarak neler oluyor?

Aşırı fiziksel aktivite, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya bazı ilaç türlerinin yan etkisinin sonucu gibi çeşitli nedenler hem yorgun hem de uykulu hissetmenize neden olabilir. Ancak, yorgunluk, aşırı halsizlik veya sürekli uyuma isteği bilinen herhangi bir sebep yokken yalnızca adetli olduğunuz günlerde ortaya çıkıyorsa, perde arkasındaki ”suçluları” bulmak için başka etkenlere göz atmanız gerekebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali
  • Hormonlar
  • Geceleri az uyumak
  • Demir eksikliği anemisi
 • Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali

Senaryo gereği spor yapan enerjik aktrislerin rol aldığı kadın pedi reklamlarının aksine, adet günlerinizde sürekli bitkin hissediyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Adet döneminden önce ve özellikle ilk günlerinde enerji düşüklüğü kadınlar arasında yaygındır ve aslında bu durum birkaç bilimsel gerçekle açıklanabilir.

Hormonlar

Adetinizin ilk gününde östrojen ve progesteron seviyeleriniz en düşük seviyededir. Bu da kendinizi yorgun, bitkin, halsiz ve uykulu hissetmenize neden olur. Döneminiz boyunca hormon seviyeleriniz tekrar yükselmeye başlayacağından, enerji seviyeleriniz genellikle birkaç gün içinde normale döner.

Geceleri az uyumak

Adetli olun veya olmayın gece uykusunu tam almadığınızda günü verimsiz geçirirsiniz. Bununla birlikte, ağrılar, kramplar, ateş basması ve duygu durum bozuklukları gibi regl semptomlarının özel günlerinizde uykunuza müdahale etmesi daha olasıdır.

ABD Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların %3’ü adet dönemlerinde uyku bozukluğu yaşıyor. %23’ü ise dönemleri boyunca geceleri yeterince uyuyamadığını söylüyor. (Kaynak) PMS’li kadınların uykusuzluk yaşama olasılığı iki kat daha fazlayken, adet öncesi disforik bozukluğu olan kadınların %70’i uykusuzluk benzeri sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor ve %80’i kendilerini yorgun olarak tanımlıyor. 

Demir eksikliği anemisi

Yoğun geçen adet kanamanız varsa ve yataktan çıkmak istemeyecek kadar halsiz hissediyorsanız bunun nedeni menoraji olabilir. Demir eksikliği anemisinin kadınlar arasındaki en yaygın nedeni, tıp dilinde menoraji olarak ifade edilen uzun ve yoğun geçen adet dönemidir. Demir eksikliği anemisinin tipik belirtileri yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı ve kalp çarpıntısıdır. Peki ama menoraji olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

 • Adet kanamam 7 günden fazla sürüyor
 • Kanama esnasında büyük kan pıhtıları geliyor
 • Yoğun kanama nedeniyle her iki saatte bir (veya daha az sürede) ped değiştiriyorum
 • Ped değiştirmek için geceleri uyanmak zorunda kalıyorum
 • Aşırı yorgun, halsiz, ve bitkin hissediyorum

Sorununuzun kaynağının demir eksikliği anemisi olduğundan şüpheleniliyorsa, kırmızı kan hücrelerinin sayısının normal aralıkta olup olmadığını belirlemek için kan testi yapılacaktır. Sonuçlara göre doktorunuz, demir zengini besinlere öncelik vermeniz gerektiğini önerebilir ve demir takviyesi kullanmanız gerektiğini söyleyebilir.

Ek olarak, sürekli yorgun hissetmenin bir başka nedeni tiroid sorunları olabilir. Tiroid, boyunda bulunan ve görevi vücudun metabolizmasını doğal olarak düzenleyen hormonlar üretmek olan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Tiroid bezi yeterince hormon üretmezse (hipotiroidizm) yorgunluk dahil olmak üzere kilo alımı ve depresyon gibi çeşitli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Öncelikle, her ayın bir haftasında bitkin hissetmenin alışılmadık bir durum olmadığını hatırlamakta fayda var çünkü vücudunuzda hormonal anlamda değişiklikler oluyor. Ancak yine de bu, aşırı kanamanın neden olduğu demir eksikliği gibi tıbbi durumları gözardı edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi düşüren herhangi bir sorun doktorunuzdan randevu almak için yeterli bir sebeptir.

Öte yandan, yorgun hissetmeniz ve gündüz saatlerinde bastıran uyku isteğiniz, adet döneminizde hormonlarınızın size sunduğu can sıkıcı bir armağandan ibaretse üzgünüz ama bunun için yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Bununla birlikte, bol su içmek, sigara-alkol tüketiminden kaçınmak, geceleri en az sekiz saat uyumak ve sağlıklı beslenmek gibi genel tavsiyeler işe yarayabilir. Ayrıca, her ne kadar yataktan çıkıp başlamak zor olsa da adetliyken yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler yorgunluk ve uyku hissini yenmenin iyi bir yoludur.

Tüm bunlara rağmen yine de bitkin hissediyorsanız, yatakta istirahatle veya ara sıra şekerleme yaparak geçen bir gün, lezzetli bir atıştırmalık ya da Netflix gibi dijital bir platform başlı başına mükemmel bir ilaç olabilir.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com