Bizimle iletişime geçin

Kadın

En İyi Tuzsuz (Sülfatsız) Şampuan Markaları

En İyi Tuzsuz (Sülfatsız) Şampuan Markaları

Normal şampuan ve saç kremlerinin içeriğinde kullanılan tuzlar (sülfatlar), saçlar yıkanırken ortaya çıkan köpüğü oluşturmakla sorumludur. Ayrıca saç derisinin daha temiz kalabilmesi için fazla yağı ve kiri temizlemeye de yardımcı olur. Ancak sıradan şampuanlarda kullanılan tuz, bazı cilt tiplerinde saç ve saç derisinde hasarlara yol açabilir…

Sülfat saçı temizlemekte etkilidir fakat hassas cilt tiplerinde saçı kuru hissettirebilir ve kafa derisinde tahrişe neden olabilir. Sülfat (tuz) içermeyen tuzsuz saç kremi ve şampuanlar, yumuşak etkileri sayesinde saça zarar vermeden temizlemenin yanı sıra saçlarınıza mükemmel bir görünüm kazandırabilir.

Makaleye Genel Bakış

 • Tuzsuz Şampuanların Avantajları Nelerdir?
 • Tuzsuz Şampuanla Yıkanan Saçlar Temiz Olur mu?
  • Tuzsuz şampuan nasıl kullanılır?
 • En İyi Tuzsuz Şampuanlar ve Saç Kremleri
  • 1. Kérastase Discipline Fluidealiste Şampuan ve Saç Kremi İkilisi
  • 2. Pureology Hydrate Şampuan ve Saç Kremi
  • 3. Redken Frizz Dismiss Şampuan ve Saç Kremi
  • 4. Living Proof Restore Şampuan ve Saç Kremi
  • 5. Shea Moisture Manuka Ballı & Yoğurtlu Şampuan ve Saç Kremi
  • 6. Ouai Şampuan ve Saç Kremi Seti
  • 7. Authentic Beauty Concept Temizleyici ve Saç Kremi
  • 8. OGX Hydrate & De-frizz / Kukui Yağlı Şampuan ve Saç Kremi
  • 9. Balance Me Protect Parlatıcı Şampuan ve Saç Kremi
  • 10. Moroccanoil Pürüzsüzleştirici Şampuan ve Saç Kremi

Tuzsuz Şampuanların Avantajları Nelerdir?

İyi bir sülfat içermeyen şampuan, saçlarınızı kurutmadan, çok ince göstermeden temizler ve daha hacimli gösterir. Uzman saç stilistleri, bu ürünlerin özellikle boyalı saçlarda ve kuru saçlarda harika etkiler bıraktığını belirtmektedir. Üstelik aşındırıcı değildirler ve saçlarınızı yıkarken daha fazla çaba sarf etmenizi gerektirmez.

Ağır sülfat içeren şampuanlar, boyalı saçlarda renk solması ve saçlarda elektriklenme gibi sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Bununla birlikte, kepek ve diğer saç derisi problemleriyle karşılaşan kişilerin, bu sorunlar ortadan kalkana kadar normal şampuan kullanmalarını tavsiye etmektedir. Tuzsuz şampuanlar, söz konusu durumlar düzeldikten sonra kullanılmaya başlanmalıdır.

Tuzsuz Şampuanla Yıkanan Saçlar Temiz Olur mu?

Bir şampuanın aşırı köpürmesi, saçları daha iyi temizliyor olduğunu göstermez. Tuzsuz şampuanlar, içeriğinde kullanılan alternatif ürünler nedeniyle fazla köpürmez. Ancak bu, saçı temizleme performansını olumsuz yönde etkilemez. Günlük kullanım için uygundur ve sanılanın aksine etkili bir temizlik sağlar.

Tuzsuz şampuan nasıl kullanılır?

İlk olarak saçlar ıslatılır ve avuç içine az miktarda şampuan uygulanır. Daha sonra köpük oluşturmak için eller ovalanır. Ardından, doğrudan saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Köpüğün yeterli olmadığını düşünüyorsanız, biraz daha su ekleyebilirsiniz. Ayrıca bakınız: Saç uzatan şampuan önerileri

En İyi Tuzsuz Şampuanlar ve Saç Kremleri

1. Kérastase Discipline Fluidealiste Şampuan ve Saç Kremi İkilisi

Kérastase markasının sülfat içermeyen bu seti, saçta hafif, pürüzsüz ve yumuşak bir etki bırakmaktadır. Ürünü deneyenler, şampuanın saç üzerindeki olumlu etkilerinin yanı sıra hoş kokusu ve kremsi yapısına da olumlu not vermektedir. Bazı kullanıcılar, birkaç gün gibi kısa süreli bir uygulamanın ardından etkilerinin hissedildiğini söylemektedir.

2. Pureology Hydrate Şampuan ve Saç Kremi

Boyalı saçlar için özel olarak üretilmiştir. Üretici, bu saç bakım ikilisinin saç renginin daha kalıcı olmasına yardımcı olduğunu iddia etmektedir. Kullananların yaklaşık %80’lik bir kısmı, boyalı saçlarda rengin daha canlı görünmesini sağladığını söylemektedir. Ayrıca şampuanın köpüğü deneyenler tarafından yeterli bulunmuş, saç kreminin ise dalgalanmaları azalttığı ve pürüzsüzlüğü arttırdığı belirtilmiştir.

3. Redken Frizz Dismiss Şampuan ve Saç Kremi

Redken’in elektriklenme nedeniyle kabaran saçlar için özel olarak ürettiği bu saç bakım seti, eşsiz formülü sayesinde saça parlaklık ve hacim kazandırmaktadır. Bağımsız bir kuruluş tarafından gerçekleştirilen laboratuvar testinde tam not almıştır. Deneyenlerin çoğunluğu her iki üründen de memnun kaldıklarını, elektriklenmeyi ortadan kaldırdığını ve sadece küçük bir miktarla bile yeterli köpük elde edildiğini belirtmektedir.

4. Living Proof Restore Şampuan ve Saç Kremi

En etkili temizlik için zararsız özel bir formülle üretilmiştir. Saçı dipten uca derinlemesine besler ve kuruluğu tersine çevirerek daha sağlıklı görünmesini sağlar. Ürünü test edenler, saç derilerinde sıradan şampuanların meydana getirdiği kuruluktan eser kalmadığını söylemektedir. Hafif köpüğüne rağmen iyi bir temizlik sağlaması ve saçlara ipeksi bir parlaklık kazandırmasından dolayı, saç stilistlerinden tam not almayı başarmıştır.

5. Shea Moisture Manuka Ballı & Yoğurtlu Şampuan ve Saç Kremi

Kırılmaya meyilli ve aşırı kuru saçlar için tasarlanmıştır. İçeriğindeki manuka balı, yoğurt ve shea yağı, saç tellerini eski sağlığına kavuşmasında etkilidir. Ürünü kullananların büyük çoğunluğu benzersiz bir deneyim yaşadıklarını, saçlarında yumuşak, parlak ve sağlıklı etkiler bıraktığını söylemektedir.

6. Ouai Şampuan ve Saç Kremi Seti

Ouai markasının bu seti, yağlı saç tipleri için özel formüle sahiptir. Besleyici yağ özleriyle güçlendirilen içeriği, tüm saç tiplerinde saçı nemlendirir ve kıvrılmaya eğilimli saç tellerinin üstesinden gelir. Fazla yağı saçtan uzak tuttuğu ve renkli saçlarda solmaya neden olmadığı için kullanıcıların %65’lik bir kısmından olumlu puan almıştır.

7. Authentic Beauty Concept Temizleyici ve Saç Kremi

Formülünde bulunan ceviz ve akçaağaç özü bileşenleri, birkaç kullanımdan sonra saçın daha kolay yönetilebilir, güçlü ve parlak olmasını sağlar. Bu tuzsuz şampuan ve saç kremi ikilisini deneyenler, saçlarının temiz, kıvrımsız ve parlak olduğu konusunda hemfikir oldu. Ancak saç stilistlerinden beş üzerinden üç puan alabilmiştir. Bunun nedeni, listedeki diğer ürünler kadar kadar saça yumuşaklık kazandıramamasıdır.

8. OGX Hydrate & De-frizz / Kukui Yağlı Şampuan ve Saç Kremi

Hassas formüllü bu şampuan ve saç kremi seti, nemi saça hapsederek kabarma ve elektriklenmeyi önlemeye yardımcı olur. Saça yumuşaklık kazandırarak kıvrımsız bir görünüm sağlar. Şampuanın rengi, kıvamı ve hoş kokusu, kullanıcıların büyük bir bölümünden olumlu puan almıştır. Aynı zamanda saçlara ipeksi bir parlaklık ve yumuşaklık kazandırdığı söylenmektedir.

9. Balance Me Protect Parlatıcı Şampuan ve Saç Kremi

Kuru ve hassas saç derilileri için tavsiye edilen bu ikili, aloe vera ve papatya özlü formülle kombine edilmiştir. Saçı derinlemesine nemlendirmeyi ve güçlendirmeyi hedefler. Saç kurulandıktan sonra kafa derisinde en ufak bir kalıntı bile bırakmaz. Köpüğü yeterli olsa da, etkili bir temizlik için duşta iki defa kullanılması tavsiye edilir. Kullanıcılar, sülfat içermeyen bu şampuan ve saç kreminin saça yeterli yumuşaklık kazandırmadığını söylemektedir.

10. Moroccanoil Pürüzsüzleştirici Şampuan ve Saç Kremi

Saçları yumuşatmak için mükemmel bir etkiye sahiptir. Kıvırcık saçlar için formüle edilmiş bu tuzsuz şampuan ve saç kremi, saçın daha kolay şekillenmesine katkı sağlayan argan yağı içermektedir. Az bir miktarla bile kremsi ve zengin köpük elde edilir. Bu saç bakım ikilisini deneyenler, şampuanın saçı yumuşattığını ve kolay durulandığını ancak saç kreminin yeterli etkiye sahip olmadığını belirtiyor.  

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Kolonoskopi için haftalar öncesinden randevu aldınız ve şimdi adet tarihinizle çakıştığını fark ettiniz. Kolonoskopi yaptırmak zaten başlı başına çekince oluşturuyorken bunun üstüne adetli olmanız da eklenince tedirginliğiniz artmış olabilir. Güzel haber, adetli olmanız kolonoskopi yapılmasına mani değildir ve bunun için endişelenmeniz gerekmez.

Adet tarihinin tatil, düğün, jinekolojik muayene veya kolonoskopi randevusu gibi tarihlerle çakışması can sıkıcı olabilir ancak bunun için yoğun strese girmeniz gerekmez. Aslında, kadınlar adetli oldukları süre boyunca, normal günlerde yaptıkları hemen her şeyi yapabilirler. Kadınlar arasındaki arasındaki şehir efsanelerinin aksine, regl döneminde yüzmenizde, saçlarınızı boyatmanızda veya ağda yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Peki ya kolonoskopi?

Makaleye Genel Bakış

 • Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?
 • Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?
 • Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?

Bildiğiniz gibi kolonoskopi prosedürü fiberoptik kamera ile makattan girilerek inceleme işleminin yapılmasıdır. Dürüst olalım, hiç kimse kolonoskopi yaptırmaya güle oynaya gitmiyor ve aslında az da olsa tedirginlik yapabiliyor. Tüm bunlara adet tarihinizin çakışması da eklenince stres seviyeniz katmerlenmiş olabilir.

Ancak iyi haberler de var! Kolonoskopi makat bölgesinden yapılan bir işlem olduğundan adetli olmanız prosedürü olumsuz etkilemez. Yani evet, adetliyken kolonoskopi yapılır ve bunun için randevunuzu ertelemeniz gerekmez.

Bununla birlikte, içiniz gerçekten rahat değilse ve huzursuz hissediyorsanız randevunuzu bir hafta sonrasına erteleyin. Ancak, randevu tarihinin ertelenmesi gibi bir durumun çoğu zaman mümkün olmadığını da biliyoruz. Durum buysa, kolonoskopi için sağlık kuruluşuna giderken ped yerine tampon kullanın. İşlem öncesinde iç çamaşırınızı çıkarmanız isteneceğinden ve pedler çamaşıra sabitlendiğinden en iyi seçenek tamponlardır. Ayrıca, kolonoskopi esnasında size refakat etmesi için yanınızda bir hemşire bulunacak. Hemşireye adetli olduğunuzu ve tampon kullandığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?

Kolonoskopi ve adet olmak birbirinden çok farklı iki şeydir ve birbirini etkilemez. Kanamanızın şiddeti artmaz, azalmaz, döneminizin süresi uzamaz veya kısalmaz. Aynı şey, adetliyken jinekolojik muayene ve endoskopi için de geçerlidir. Yani, jinekolojik muayene, endoskopi veya kolonoskopi yapılmasının tıbbi olarak periyodun üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Randevunuzdan birkaç gün önce başlamak şartıyla sulu-yumuşak besinleri tüketmeniz gerektiği ve randevuya gelirken karnınızın aç olması gerektiği konusunda uyarılacaksınız. Ayrıca, prosedürün öncesinde doktorunuzun söylediği, kolonu (kalın bağırsak) temizleyen müshil etkili ilaçlar almanız gerekecek.

İşleminiz sırasında dizleriniz bükülü olarak sol tarafınıza yatacaksınız. Anestezi uzmanı uykuya dalmanızı sağlayacak anestezi verecektir. Prosedür başladıktan sonra, kolonoskop ismi verilen cihaz makattan içeri doğru itilir. Doktorunuz daha iyi görebilmek için kolonu hava ile hafifçe şişirebilir. Tüm bunlar anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. İşlem boyunca yanınızda bir hemşire olacak ve prosedürün toplam süresi yaklaşık 20 dakika civarında sürecek.

İşlemin sonrasında, gözlem ve bakım ünitesi olan derlenme odasına alınacaksınız. Anestezinin etkisinin geçene kadar (uyanana kadar) burada istirahat halinde kalacaksınız. Kendinize geldiğinizde kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Doktorunuz muayenenin nasıl geçtiğini açıklayacak ve size poliplerin alınıp alınmadığını veya biyopsi alınıp alınmadığını söyleyecektir. Ardından evinize gidebilirsiniz. İşlem sırasında kolona verilen hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gaz çıkardığınızda bu hızla kaybolmalıdır.

Ek olarak, kolonoskopi sonrasında size yardımcı olması için ve araç kullanmamanız gerektiğinden yanınızda refakatçiyle gelmeniz en iyisidir. Verilen ilaçlar geçici olarak sersemlik yapabileceğinden giyinme-ulaşım vb. konularda bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonuç

Adetli olmak, kolonoskopi yapılmasına tıbbi olarak engel teşkil etmez. Ancak yine de kendinizi huzursuz hissediyorsanız ve imkanınız varsa kolonoskopi randevunuzu ileri bir tarihe erteleyin. Randevu tarihinde değişiklik yapamıyorsanız işlemin yapılacağı gün ped yerine tampon kullanın. Zira, pedler iç çamaşırına tutturulduğundan ve çamaşırınızı çıkarmanız gerekeceğinden tampon kullanımı gereklidir.

Regl olduğunuz için doktorunuzun veya hemşirenizin sizi yargılamayacağını, sizden tiksinmeyeceğini veya kanamanızın muayenenin seyrini olumsuz etkilemeyeceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Sabah bulantıları, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve şişmiş ayak bilekleri gibi hamileliğin getirilerine kendinizi hazırlamış olmalısınız. Peki ya bu listeye karın kaşıntısının da dahil olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik döneminde karın kaşıntısı yaygın olmakla birlikte anne veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan karın bölgesi kaşıntısı rahatsız edici olabilse de herhangi bir sağlık riski oluşturmadığından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıyı gidermek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Aşağıda, hamilelikte karın kaşıntısının nedenine değiniyor ve iyi gelen birkaç geleneksel çözüm önerisinden bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

Evet, normal. Gelişmekte olan fetüsünüze bedeninizin uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve kaşıntılı karnınızın nedeni de tam olarak budur. Bebeğinizle birlikte büyüyen karnın bölgenizde doğal olarak deri gerilmesi veya genişlemesi meydana gelir. Bu olduğunda, karnınızda ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gerilen cilt kaşıntıya ek olarak, karnınızda, göğüslerinizde, bacaklarınızda ve kalçalarınızda kırmızı veya pembemsi çizgilere (çatlak) neden olabilir.

Öte yandan, hamilelik dönemindeki yüksek hormon seviyeleri karın bölgesi de dahil olmak üzere vücudun genelinde cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu durum kaşıntıyla birlikte pullanma şeklinde hafif deri döküntülerini ortaya çıkmasının yaygın bir sebebidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik dönemindeki karın kaşıntısının birincil nedeni derinin gerilmesi ve hormonlar nedeniyle oluşan cilt kuruluğudur. Bu etkenlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kaşıntılı göbeğiniz için endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bu konuda birkaç ev çözümünü denemeniz iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı karın rahatsız edici olduğu kadar özellikle de toplum içindeyseniz utanç verici olabilir. Neyse ki, kaşınma dürtüsünü azaltıp rahatlamanızı sağlayabilecek çeşitli yollar vardır.

 • Kaşıma dürtüsüne direnmek her ne kadar zor olsa da bölgeyi tırmalamak bölgenin tahriş olmasına neden olabileceğinden kaşımayın.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici çoğu zaman işe yarar. Karın bölgenize nemlendirici krem veya losyon sürün.
 • Ilık suyla yumuşak bir yulaf ezmesi banyosu kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Ayrıca E vitamini yağıyla masajı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak kurutur ve kaşıntının şiddetlenmesine zemin hazırlayabilir.
 • Karın bölgenizde egzama varsa ve kaşıntınızın nedeni buysa soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymeniz, giysilerinizin cildinize sürtünme ve tahrişe olasılığını azalttığından kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sentetik kıyafetler yerine pamuklu olanları tercih etmeniz iyi bir fikirdir.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için herhangi bir ilaçlı krem ​​kullanmadan veya ağızdan ilaç almadan önce mutlaka ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelik süresi boyunca ve özellikle karnınızın bariz şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan itibaren göbek kaşıntısı normaldir. Bununla birlikte, doktorunuzdan randevu almanızın gereken bazı durumlar vardır.

 • Vücudumun genelinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun genelinde veya bazı bölgelerinde şiddetli deri döküntüleri var
 • Kaşıntılar yaşam kalitemi düşürecek kadar yoğun
 • Avuçlarımda ve ayak tabanlarımda döküntüsüz şiddetli kaşıntı var

Son olarak, kaşıntıya neden olabilen gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer durumu olduğunu da bilmek önemlidir. En sık olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı ana semptomdur (kaşıntı gövdeye de yayılabilir). ICP erken doğum ve diğer problemlerin riskini artırabileceğinden, avuçlarda ve tabanlarda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Okumaya devam et

Kadın

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Çoğu kadın için adet dönemleri, kanamanın verdiği rahatsızlık hissi ve enerji düşüklüğüne ek olarak günü berbat edebilecek ağrılı semptomlarla birlikte gelir. Tüm bunların toplamı yorgun hissetmeyle ve sürekli uyuma isteğiyle sonuçlanabilir. Peki ama tam olarak neler oluyor?

Aşırı fiziksel aktivite, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya bazı ilaç türlerinin yan etkisinin sonucu gibi çeşitli nedenler hem yorgun hem de uykulu hissetmenize neden olabilir. Ancak, yorgunluk, aşırı halsizlik veya sürekli uyuma isteği bilinen herhangi bir sebep yokken yalnızca adetli olduğunuz günlerde ortaya çıkıyorsa, perde arkasındaki ”suçluları” bulmak için başka etkenlere göz atmanız gerekebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali
  • Hormonlar
  • Geceleri az uyumak
  • Demir eksikliği anemisi
 • Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali

Senaryo gereği spor yapan enerjik aktrislerin rol aldığı kadın pedi reklamlarının aksine, adet günlerinizde sürekli bitkin hissediyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Adet döneminden önce ve özellikle ilk günlerinde enerji düşüklüğü kadınlar arasında yaygındır ve aslında bu durum birkaç bilimsel gerçekle açıklanabilir.

Hormonlar

Adetinizin ilk gününde östrojen ve progesteron seviyeleriniz en düşük seviyededir. Bu da kendinizi yorgun, bitkin, halsiz ve uykulu hissetmenize neden olur. Döneminiz boyunca hormon seviyeleriniz tekrar yükselmeye başlayacağından, enerji seviyeleriniz genellikle birkaç gün içinde normale döner.

Geceleri az uyumak

Adetli olun veya olmayın gece uykusunu tam almadığınızda günü verimsiz geçirirsiniz. Bununla birlikte, ağrılar, kramplar, ateş basması ve duygu durum bozuklukları gibi regl semptomlarının özel günlerinizde uykunuza müdahale etmesi daha olasıdır.

ABD Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların %3’ü adet dönemlerinde uyku bozukluğu yaşıyor. %23’ü ise dönemleri boyunca geceleri yeterince uyuyamadığını söylüyor. (Kaynak) PMS’li kadınların uykusuzluk yaşama olasılığı iki kat daha fazlayken, adet öncesi disforik bozukluğu olan kadınların %70’i uykusuzluk benzeri sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor ve %80’i kendilerini yorgun olarak tanımlıyor. 

Demir eksikliği anemisi

Yoğun geçen adet kanamanız varsa ve yataktan çıkmak istemeyecek kadar halsiz hissediyorsanız bunun nedeni menoraji olabilir. Demir eksikliği anemisinin kadınlar arasındaki en yaygın nedeni, tıp dilinde menoraji olarak ifade edilen uzun ve yoğun geçen adet dönemidir. Demir eksikliği anemisinin tipik belirtileri yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı ve kalp çarpıntısıdır. Peki ama menoraji olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

 • Adet kanamam 7 günden fazla sürüyor
 • Kanama esnasında büyük kan pıhtıları geliyor
 • Yoğun kanama nedeniyle her iki saatte bir (veya daha az sürede) ped değiştiriyorum
 • Ped değiştirmek için geceleri uyanmak zorunda kalıyorum
 • Aşırı yorgun, halsiz, ve bitkin hissediyorum

Sorununuzun kaynağının demir eksikliği anemisi olduğundan şüpheleniliyorsa, kırmızı kan hücrelerinin sayısının normal aralıkta olup olmadığını belirlemek için kan testi yapılacaktır. Sonuçlara göre doktorunuz, demir zengini besinlere öncelik vermeniz gerektiğini önerebilir ve demir takviyesi kullanmanız gerektiğini söyleyebilir.

Ek olarak, sürekli yorgun hissetmenin bir başka nedeni tiroid sorunları olabilir. Tiroid, boyunda bulunan ve görevi vücudun metabolizmasını doğal olarak düzenleyen hormonlar üretmek olan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Tiroid bezi yeterince hormon üretmezse (hipotiroidizm) yorgunluk dahil olmak üzere kilo alımı ve depresyon gibi çeşitli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Öncelikle, her ayın bir haftasında bitkin hissetmenin alışılmadık bir durum olmadığını hatırlamakta fayda var çünkü vücudunuzda hormonal anlamda değişiklikler oluyor. Ancak yine de bu, aşırı kanamanın neden olduğu demir eksikliği gibi tıbbi durumları gözardı edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi düşüren herhangi bir sorun doktorunuzdan randevu almak için yeterli bir sebeptir.

Öte yandan, yorgun hissetmeniz ve gündüz saatlerinde bastıran uyku isteğiniz, adet döneminizde hormonlarınızın size sunduğu can sıkıcı bir armağandan ibaretse üzgünüz ama bunun için yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Bununla birlikte, bol su içmek, sigara-alkol tüketiminden kaçınmak, geceleri en az sekiz saat uyumak ve sağlıklı beslenmek gibi genel tavsiyeler işe yarayabilir. Ayrıca, her ne kadar yataktan çıkıp başlamak zor olsa da adetliyken yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler yorgunluk ve uyku hissini yenmenin iyi bir yoludur.

Tüm bunlara rağmen yine de bitkin hissediyorsanız, yatakta istirahatle veya ara sıra şekerleme yaparak geçen bir gün, lezzetli bir atıştırmalık ya da Netflix gibi dijital bir platform başlı başına mükemmel bir ilaç olabilir.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com