Bizimle iletişime geçin

Gündem

Erdoğan: Yanan ormanlar tabiatın bize ikazlarıdır

Millî Ağaçlandırma Günü Fidan Dikim Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Diktiğimiz her fidan mücadelemizin işaretidir. Yanan ormanlar, sel baskınları gibi değişen meteorolojik değerler bize tabiatın ikazlarıdır” dedi.

Erdoğan: Yanan ormanlar tabiatın bize ikazlarıdır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla Beştepe’de gerçekleştirilen törende konuştu. “İnsanoğlunun bilhassa son asırlarda bitmez tükenmez bir hırsla doğal kaynaklara saldırması, tabiatın dengesini hiçe sayan adımlar atması artık sürdürülemez boyuta gelmiştir” diyen Erdoğan tabiatın verdiği ikazları gördüklerini belirterek, “Mesajı alıyoruz” dedi.

Sözlerinin devamında, Paris İklim Anlaşması’ndaki orman varlığının artırılması amacına dikkati çeken Erdoğan, “Orman alanlarımızın artırılması hususunda dün olduğu gibi bugün de yarın da daima ön saflarda yer alacağız” diye konuştu.

“Daha yeşil bir Türkiye hedefiyle son 19 yıldır cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma seferberliğini yürütüyoruz. Dünya orman varlığı azalırken ülkemiz orman varlığını artıran sınırlı sayıdaki ülkelerden biri olmuştur” diyen Erdoğan, bu yıl Türkiye’nin 54 ilinde 299 orman yangını çıktığını açıkladı. “Önümüzdeki yıllarda da devam edeceği belirtilen orman yangınlarına karşı uluslararası seviyede şimdiden güçlü iş birlikleri oluşturmamız gerekiyor” çağrısında bulunan Erdoğan, “Ülkelerin  sahip olduğu bilgi ve donanımı paylaşmaları bu afetle mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Türkiye olarak aldığımız tedbirlerle yangına ilk müdahale süresini 40 dakikadan 12 dakikaya indirdik. Yangınlara karşı tarihimizdeki en zengin hava filosunu da bu dönemde kurduk. Attığı su miktarı ve etkin manevra kabiliyetine sahip uçakları bu yıl filomuza dahil ettik. Geçen yıldan itibaren insansız hava araçlarını da orman yangınlarıyla mücadelede kullanmaya başladık” ifadelerini kullandı.

2021 yazında birbiri ardına çıkan  yangınlarında yüzlerce hektar orman alanı kül oldu. Günlerce süren yangınlarda pek çok bölgeye hava desteğinin yetersiz kaldığı eleştirileri gündeme gelmiş; THK’nın kullanılmayan söndürme uçakları tartışma konusu olmuştu.

Erdoğan, Beştepe’deki törende şunları kaydetti:

“İnsanoğlunun bilhassa son asırlarda bitmez tükenmez bir hırsla doğal kaynaklara saldırması, tabiatın dengesini hiçe sayan adımlar atması artık sürdürülemez boyuta gelmiştir. Bir tarafta yanan orman alanları diğer tarafta yaşanan sel baskınları bize tabiatın ikazlarıdır. Biz bu ikazları görüyor ve verdiği mesajı alıyoruz. Ama bu felaketlerin müsebbiplerin aynı bilince ve kararlılığa sahip oldukları konusunda derin şüphelerimiz var. Bir yandan iklim değişikliğinin yol açtığı sonuçların önüne geçilmesi konusunda üzerimize düşenleri yaparken diğer yandan da bu çarpık tabloyla mücadele ediyoruz. Diktiğimiz her fidan mücadelemizin işaretidir. Uluslararası platformlarda yükseldiğimiz her ses de mücadelemizin remzidir.

Türkiye haksızlık ve adaletsizliklere karşı verdiği mücadelenin ardından Paris İklim Anlaşması’na taraf olarak 2053 yılı için sıfır emisyon hedefini ortaya koymuştur. Ülkemizin orta ve uzun vadeli en önemli projeksiyonu olan 2053 vizyonunun merkezine yeşil kalkınma devrimini yerleştirdik. Paris İkim Anlaşması’nın beşinci maddesi ormanların korunması ve güçlendirilmesini amaçlıyor. Orman alanlarımızın artırılması hususunda dün olduğu gibi bugün de yarın da daima ön saflarda yer alacağız. Daha yeşil bir Türkiye hedefiyle son 19 yıldır cumhuriyet tarihinin en büyük ağaçlandırma seferberliğini yürütüyoruz. Dünya orman varlığı azalırken ülkemiz orman varlığını artıran sınırlı sayıdaki ülkelerden biri olmuştur.

Son 19 yılda önceki 57 yılda yapılan ağaçlandırmanın 1,5 katına ulaşarak  5,5 milyar fidanı toprakla buluşturduk. Biz geldiğimizde 20,8 milyon hektar olan orman varlığımızı 23 milyon hektar sınırına getirdik. BM Küresel Orman Kaynakları Raporu’na göre Türkiye ağaçlandırma çalışmalarında Avrupa’da birinci dünyada a4. sırada yer alıyor. Yine aynı rapora göre yaptığımız ağaçlandırma ve rehabilitasyon çalışmalarıyla dünya roman varlığı sıralamasındaki yerimizi 27. sıraya çıkardık. Hedefimiz 2023 yılı sonuna kadar dikilen  fidan sayısını 7 milyara, ülkemizin orman varlığını yüz ölçümümüzün üçte birine ulaştırmaktır.

Ayrıca insanlarımızın tabiatla en kolay şekilde bulaşması için 136 adet şehir ormanı kurduk .Mesire yerlerinin sayısını 1663’e yükselttik. İnsanlarımızın tabiata  olan ilgisinin artmasıyla son dönemin yükselen yıldızı haline gelen çadır ve karavan turizmini de teşvik ediyoruz. Milli park sayımızı 32’den 45’e çıkararak milli park alanımızı 907 bin hektara yükselterek ülkemizin tabiat değerlerini daha sıkı şekilde koruyoruz. Erozyonla mücadelede dünyaya  örnek bir ülkeyiz. Türkiye 1970’li yıllarda her yıl ortalama 500 milyon ton toprağını erozyonla kaybederken ağaçlandırma faaliyetleri ve diğer tedbirlerle bu miktarı 154 milyon tona kadar düşürdük. Yani artık her yıl Kıbrıs adası büyüklüğünde bir toprağı kaybetmiyoruz.”

Erdoğan sözlerinin devamında da şunları kaydetti:

“Yangınlara karşı tarihimizdeki en zengin hava filosunu da bu dönemde kurduk”

“Bu yıl ülkemizin 54 ilinde yaşanan 299 orman yangını ve 255 kırsal alan yangınıyla mücadele ettik: Orman teşkilatımız kahraman mensupları, desteğe gelen kurumlarımızın  personelleri ve gönüllü vatandaşlarımızla birlikte bu yangınlara karşı can siperhane bir mücadele yürüttük: Verdikleri mücadele için orman teşkilatımızın tüm personeline milletim adına bir kez daha teşekkür ediyorum. Yangınlarda hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Yaşadığımız afet sırasında ülkemize hava, uzman personel desteği sağlayan tüm ülkelere de buradan tekrar teşekkürlerimi sunuyorum. Elbette yangınlar sadece ülkemizi etkilemedi. Dünyanın pek çok yerinde benzer felaketler yaşandı. Önümüzdeki yıllarda da devam edeceği belirtilen orman yangınlarına karşı uluslararası seviyede şimdiden güçlü iş birlikleri oluşturmamız gerekiyor. Ülkelerin  sahip olduğu bilgi ve donanımı paylaşmaları bu afetle mücadelemizi kolaylaştıracaktır. Türkiye olarak aldığımız tedbirlerle yangına ilk müdahale süresini 40 dakikadan 12 dakikaya indirdik. Orman Genel Müdürlüğümüz 21 binin üzerinde personeli ve farklı tiplerdeki 4 binin üstündeki aracıyla görev  başındadır. Yangınlara karşı tarihimizdeki en zengin hava filosunu da bu dönemde kurduk. Attığı su miktarı ve etkin manevra kabiliyetine sahip uçakları bu yıl filomuza dahil ettik. Geçen yıldan itibaren insansız hava araçlarını da orman yangınlarıyla mücadelede kullanmaya başladık.”

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Gündem

Kaçmaya çalışan ‘Belgor’ isimli yatta 81 kilo uyuşturucu yakalandı: Yat eski armatörün çıktı

Muğla’nın Bodrum ilçesine bağlı Yalıkavak Mahallesi ile Milas’ın Güllük Körfezi’nde 4 gün önce başlatılan uyuşturucu operasyonunda yakalanarak gözaltına alınan 4 yat personeli bugün adliyeye sevk edildi.

Kaçmaya çalışan ‘Belgor’ isimli yatta 81 kilo uyuşturucu yakalandı: Yat eski armatörün çıktı

Muğla’nın Bodrum ilçesinde 4 gün önce Muğla İl Emniyet Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından Yalıkavak Mahallesi açıklarında bir kuru yük gemisi ile bir yata yapılan operasyonda, sahil güvenlik ekiplerinin ateş ederek durdurabildiği 27 metre uzunluğundaki ‘Belgor’ isimli yatta bulunan 4 personel bugün akşam saatlerinde Bodrum Adliyesi’ne sevk edildi. 

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre lüks yatın operasyonda gözaltına alınan eski armatör A.K.E.’ye ait olduğu ortaya çıktı.

2 çocuk babası olduğu öğrenilen A.K.E.’nin bir süre önce işlerinin bozulduğu bildirildi.

A.K.E., ‘Belgor’ isimli tekneyi ise 7-8 yıl önce Yunanistan’daki ekonomik kriz esnasında 270 bin Avroya aldığı ve Türkiye’ye getirdikten sonra 200 bin Avro da kendisi masraf yaparak bu hale getirdiği kaydedildi.

DÜĞÜNE GİDERKEN GAZ KOLU TAKILI KALDI

Şüphelilerin emniyette verdikleri ifadede gece yarısı düğüne gittiklerini, Sahil Güvenlik ve polis ekiplerinin takibi esnasında teknenin gaz kolu takılı kaldığı için duramadıklarını söyledikleri belirtildi. Bodrum’da lüks yata uyuşturucu operasyonu: Çatışma çıktı

Bodrum’da film gibi operasyon… Yatı çarparak durdurdu OPERASYONDA ELE GEÇİRİLEN UYUŞTURUCULAR GÖRÜNTÜLENDİ

Operasyonda kıyıda ve denizde ele geçirilen 81 kilogram kokain ile ticari gemide yakalanan 3 kilogram esrar maddesi, emniyetin Gümbet Mahallesi’ndeki binasında görüntülendi.

 ZANLILAR ADLİYEYE SEVK EDİLDİ

Operasyonda gözaltına alınan zanlılar, polis ve Sahil Güvenlik ekiplerinin geniş güvelik önlemleri altında adliyeye sevk edildi.

Şüpheliler, basın mensuplarının sorduğu ‘uyuşturucuyu nereye götürüyordunuz’ sorusunu yanıtsız bıraktı.

Adliyeye sevk edilen 4 şüpheli, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.

Balıkçılar ağ attı, uyuşturucu yakaladı!

Okumaya devam et

Gündem

Borsacı Nihat Özçelik’e asistanına tecavüz ve darp suçlaması

İnvestco Holding Ortağı Nihat Özçelik hakkında eski asistanı S.İ. tarafından tecavüz, şantaj ve tehdit suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Borsacı Nihat Özçelik e asistanına tecavüz ve darp suçlaması

Geçmişte hakkında manipülasyon yapmak ve suç örgütü kurmaktan işlem yapılan İnvestco Holding Ortağı Borsacı Nihat Özçelik hakkında eski asistanı S.İ. tarafından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na tecavüz şantaj ve tehdit suçlamasıyla suç duyurusunda bulunuldu.

Polemik Haber’in aktardığına göre; Başsavcılığa verilen dilekçede Nihat Özçelik’in İstanbul Adliyesi’nde kurduğu yapılanmayla bazı hakim ve savcıları kullanarak eski asistanını düzmece bir dosyayla hapse attırdığı ve cezaevine gönderdiği avukatlar aracılığıyla tehdit ederek çıkar sağlamak ve asistanını korkutmak istediği iddia edildi.

KORUMA KARARI ÇIKARILDI

S.İ.‘ye  İstanbul Aile Mahkemeleri tarafından koruma kararı çıkarıldı.

Kaynak: Polemikhaber

Okumaya devam et

Gündem

Meteoroloji uyardı: Sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde olacak

Meteoroloji’den alınan bilgilere göre yurt genelinde sıcak hava etkisini bugün de gösterecek.

Meteoroloji uyardı: Sıcaklık mevsim normallerinin üzerinde olacak

Hava sıcaklığının güney ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Uzmanlar, saat 11.00 ile 16.00 arasında özellikle kronik hastalıkları olanların güneşe maruz kalmamaları konusunda uyarıda bulunuyor. 

Rüzgarın genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

Meteoroloji’den alınan verilere göre bazı illerde beklenen sıcaklıklar ve hava durumu ise şöyle olacak:

Ankara: 35, az bulutlu ve açık.

İstanbul: 32, parçalı ve az bulutlu.

İzmir: 35, az bulutlu ve açık.

Kocaeli: 33, Parçalı ve az bulutlu.

Bursa: 34, parçalı ve az bulutlu.

Muğla: 38, az bulutlu ve açık.

Adana: 36, az bulutlu ve açık.

Antalya: 32, az bulutlu ve açık.

Diyarbakır: 41, az bulutlu ve açık.

Gaziantep: 38, az bulutlu ve açık.

Siirt: 40, az bulutlu ve açık.

Şanlıurfa: 41, az bulutlu ve açık.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com