Bizimle iletişime geçin

Kültür

Etkisinden Uzun Süre Çıkamayacağınız En İyi Psikolojik Filmler

Psikolojik filmler izlemek bazen korkutucu ve zorlayıcı olabilir. İnsan kendini belki de her gün sorgulamaz. Ancak karşılaştığı bir durum veya sahne ona kendisini sorgulama gerekliliği hissettirebilir. Kendini sorguladığında ise belki de daha önce farkında bile olmadığı travmalarıyla yüzleşebilir.
psikolojik filmler
Travmaların yanı sıra psikolojik filmler insanları sorgulamaya yönlendirir. Bazen bu sorgulamalar sayesinde cevabını bir türlü bulamadığınız sorunlara cevap bulabilirsiniz. Kimisinde gerçek olayların işlendiği ve izlediğinizde etkisinden uzun süre çıkamayacağınız en iyi psikolojik filmleri sizin için derledik. İyi seyirler dileriz.

1) Twelve Angry Men – 12 Öfkeli Adam (1957) | IMDb: 8.9

Yönetmen: Sidney Lumet
Oyuncular: Henry Fonda, Lee J. Cobb, Martin Balsam
Cinayetle suçlanan bir gencin akıbeti için karar verecek 12 jüri üyesi konu alınır. Eğer sanık suçlu bunursa cezası idam olacaktır. Gencin savunması tatmin edici değildir. Üstelik kaybettim dediği bıçağı olay yerinde bulunur. Jürinin çoğunluğu gencin suçlu olduğuna karar verir. Sadece 8 numaralı jüri gencin suçsuz olduğunu söyler. Bu jüri tek tek diğer jürileri ikna etmeye çalışır. Diğer jüri üyelerinin suçlu oyu vermesinin arkasında yatan sebepler arasında çoğunlukla yabancı düşmanlığı ve çoğunluğa uyma vardır. Psikolojik filmler listemizin en kült yapımlarından biri.


2) One Flew Over the Cuckoo’s Nest – Guguk Kuşu (1975) | IMDb: 8.7

Yönetmen: Milos Forman
Oyuncular: Jack Nicholson, Louise Fletcher, Michael Berryman
“One Flew Over the Cuckoo’s Nest” adlı kitaptan uyarlanan film hapishaneden kurtulmaya çalışan bir mahkumun hikayesini konu alır. Randle P. McMurphy adlı mahkum hapishaneden kurtulmanın yolunun akıl hastası rolü yapmak olduğunu düşünür. Hapishane yönetimi Randle’nin aykırı hareketlerini gözlemler ve akıl hastanesine sevk eder.
Randle akıl hastanesi yönetiminin de dikkatini hemen çeker. Aykırı ve başına buyruk hareketleri diğer hastalar için kötü örnek oluşturmaktadır. Akıl hastanesinde çalışmakta olan Ratched adlı hemşire ise Randle’yi göz hapsine alır. Yaptığı her hareketi izler. Bu ikili birbirine son derece zıt iki karaktere sahiptir. Bu zıtlık aralarında büyük bir gerilim yaratır.


3) Vertigo – Ölüm Korkusu (1958) | IMDb: 8.3

Yönetmen: Alfred Hitchcock
Oyuncular: James Stewart, Kim Novak, Barbara Bel Geddes
Yönetmen koltuğuna oturan Hitchcock’un kullandığı teknik filmin tarihte önemli bir yere oturmasına sebep olur. Dedektif Scottie Ferguson, bir suçluyu yakalamaya çalışırken çatıdan düşen ortağını kurtaramaz. Bu olayı atlatamayan Ferguson’da yükseklik korkusu başlar. Bu yükseklik korkusu iyice büyür ve vertigo hastalığına dönüşür. Bu hastalıkla boğuşurken mesleğine devam edemeyeceği için emekli olan Ferguson bir arkadaşına yardım etmek için tekrar çalışmaya başlar.
Arkadaşı karısı Madeleine’ni izlemesini ister. Bu izleme tahmin ettiğinden daha farklı ilerler. Çünkü Madeleine intihara meyillidir. İşleri yoluna koymaya çalışan Ferguson kendi içindeki korkularla da yüzleşmek zorunda kalır.

4) La Vita e Bella – Hayat Güzeldir (1997) | IMDb: 8.6

Yönetmen: Roberto Benigni
Oyuncular: Roberto Benigni, Nicoletta Braschi, Giorgio Cantarini
Guido ve öğretmen Dora birbirine delicesine aşık olur. Ortadaki pek çok zorluğu alt edip evlenirler ve bir çocukları olur. Her şey yolunda gidecek diye bekledikleri bir anda II. Dünya Savaşı başlar ve her şey tepetaklak olur. Yahudi oldukları için toplama kamplarından birine götürülürler.
Guido oğlunun bu ortamdan korkmaması için bir oyun yaratır. İçinde bulundukları durumu bir oyun parkuru olarak anlatır. Eğer bu parkurları tamamlarlarsa harika ödüller kazanacaklarını söyler. Özellikle oğlunun istediği o ödül tankını alabilmesi için bu parkurları tamamlamaları gerektiğini söyleyerek her şeyi oyunlaştırır.


5) Black Swan – Siyah Kuğu (2010) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Darren Aronofsky
Oyuncular: Natalie Portman, Mila Kunis, Vincent Cassel
Nina son derece yetenekli bir balerindir. Annesi de balerin olan Nina’nın hayatının tümü, annesinin de etkisiyle dansa endekslenmiş bir haldedir. Bale yönetmeni Thomas Leroy, Kuğu Gölü Balesi’nde birkaç değişikliğe gitmeye karar verir. Masum saflık ile kötülüğün, şehvetin bir arada gösterimini yapmak ister.
Bu gösterim için aklına gelen kişilerin başında Nina gelir. İki rolü de yapması beklenen Nina beyaz kuğu iken harika olsa da siyah kuğuyu canlandırmada yeterli değildir. Nina’nın karşısında ise Lily vardır ve Lily siyah kuğuyu canlandırmada oldukça başarılıdır. Lily’e karşı kazanabilmek için gecesini gündüzüne katan Nina bu süreçte içindeki karanlık tarafla tanışır. Kendiyle bambaşka bir yüzleşme yaşayan Nina’nın hikayesi konu alınır.

6) Mary and Max (2009) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Adam Elliot
Oyuncular: Toni Collette, Philip Seymour Hoffman, Eric Bana
Psikolojik filmler listemize bir animasyon film ile devam ediyoruz. Mary, Avustralya’da fakir bir ailenin kızıdır. Pek sosyal olmayan Mary’nin hayatla tek bağı Avustralyalı savaş gazisi olan mektup arkadaşıdır. Postaneye gittiğinde mektubu başka bir adrese New York’a postalamaya karar verir.
O adreste yaşamakta olan Max ise asosyal bir bireydir. Evden dışarı çıkmayan sosyal hiçbir ilişkisi olmayan Max bu mektuba cevap vermeye karar verir. Ortaya hiç beklenmedik bir dostluk çıkar. Filmde asperger sendromu konu alınır.

7) A Beautiful Mind – Akıl Oyunları (2001) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Ron Howard
Oyuncular: Russell Crowe, Ed Harris, Jennifer Connelly
Nobel ödüllü matematikçi John Nash’ın hayatının anlatıldığı filmde şizofreni hastalığı konu alınır. Princeton Üniversitesi’ne burs kazanıp giden Nash, öğrencilik yıllarında oldukça asosyal bir gençtir. Bu asosyal kimlik günden güne şizofreni belirtileri sergilemeye başlar. Matematik dünyasında çığır açan teorilerle adından söz ettirirken bir yandan şizofreni ile mücadele etmeye çalışır.


8) The Sea Inside – İçimdeki Deniz (2004) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Alejandro Amenabar
Oyuncular: Javier Bardem, Balén Rueda, Lola Duenas
Ramon Sampedro geçirdiği bir kaza sonucu yaklaşık 30 yı boyunca yatağa bağlı yaşamış birisidir. Hayatla hiçbir bağı olmayan Ramon’un hayatla tek ilişkisi deniz gören penceresidir. Hayatına giren iki kadından birisi ona hayatın ne olduğunu anlatmaya çalışır. Hayatın anlamını tattırmaya çalışır.
Ötenazi pek çok ülkede tartışmalı bir konudur. Film ötenaziyi dramatik bir şekilde seyirciyle buluşturur.

9) Memento – Akıl Defteri (2000) | IMDb: 8.4

Yönetmen: Christopher Nolan
Oyuncular: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano
arasında en başarılı filmlerden biri. Kısa bir zaman diliminde hafızasını kaybetmiş Leonard Shelby, kendisini karısına tecavüz edip öldüren kişiyi bulmaya adamış birisidir. Farklı farklı ucuz otellerde kalıp sadece nakit para kullanır.

Bu arayış pek de kolay değildir. Çünkü garip bir hastalığı vardır ve bu hastalığın tedavisi yoktur. Kazadan öncesini hatırlayamadığı gibi bazen 15 dakika önce yaşadıklarını da unutur. Neden orada olduğunu, nereye gideceğini unutur. Memento, psikolojik filmler listemizin en popüler yapımlarından biri.

10) Stalker – İz Sürücü (1979) | IMDb: 8.1

Yönetmen: Andrei Tarkovsky
Oyuncular: Alisa Freyndlikh, Aleksandr Kaydanovskiy, Anatoliy Solonitsyn
Film, gelecekte farklı bir yaşam düzeninin olduğu, ismi olmayan bir ülkede geçer. Dünyaya düşen bir göktaşı ile yaşam düzeni etkilendiği gibi Zone adında yeni bir bölge oluşur. İnsanlar arasında farklı dedikodular ortaya çıkar.
Eğer o bölgeye girerseniz tüm tutkularınızın gerçek olacağı dedikodusu en çok inanılır olanıdır. Zone askerler tarafından korunan bir bölgedir ve bu bölgeye yeterli olgunluğa erişmiş Stalker’lar girebilmektedir ve oraya giren insanlara eşlik etmektedir. Filmin ana karakteri olan Stalker çevresindeki tüm itirazlara rağmen bölgeye girmek isteyen bir bilim insanı ve yazara eşlik eder.


11) Shutter Island – Zindan Adası (2010) | IMDb: 8.2

Yönetmen: Martin Scorsese
Oyuncular: Leonardo Di Caprio, Emily Mortimer, Mark Ruffalo
Teddy Daniels ve Chuck Aule isimli iki polis, akıl hastası olan Rachel Solando’nun ortadan kaybolması üzerine soruşturma yapmak için Shutter Adası’ndaki Ashecliffe Hastane’sine giderler. Bu adada tehlikeli akıl hastaları yatmaktadır.
Soruşturma için gittikleri hastanede esrarengiz olayların yaşanmasıyla işler çığırından çıkmaya başlar. Polis memurları bir noktadan sonra rüya ile gerçek arasındaki ayrımı yapmakta zorlanmaya başlarlar.

12) Rain Man – Yağmur Adam (1998) | IMDb: 8.0

Yönetmen: Barry Levinson
Oyuncular: Dustin Hoffman, Tom Cruise, Valeria Golino
Son derece maddiyete düşkün Charlie babasının ölümü üzerine ondan kalacak büyük bir mirasa konacağını hayal eder. Ancak varlığından dahi haberdar olmadığı abisi babasının vasiyeti üzerine tüm mirasa sahip olur. Ne yapıp edip o mirastan biraz olsun pay almak isteyen Charlie, klinikte yatan bakıma muhtaç otizmli abisi Raymond’ı klinikten kaçırıp uzun bir yolculuğa çıkarır.

Raymond matematik ve hafızalama konusunda o kadar yeteneklidir ki Charlie bu yeteneği kumarhanede kullanmak ister. Yol boyunca abisinin yaşamını zorlaştıran alışkanlıklarıyla zaman zaman sinirlense de bu yolculukta kendini de sorgulamaya başlar. Otizmin görünürlüğünü arttıran bu film 4 Oscar sahibidir.

13) The Machinist – Makinist (2004) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Brad Anderson
Oyuncular: Christian Bale, Jennifer Jason Leigh, Aitana Sanchez-Gijon
Trevor bir yıldır uykusuzluk çeken bir fabrika işçisidir. Ne yaparsa yapsın bir türlü dinlenemeyen Trevor’un işi son derece konsantrasyon isteyen bir iştir. Ancak uykusuzluktan dolayı dikkatini bir türlü toplayamayan Trevor kendine notlar bırakmaya başlar.
Uykusuzluktan dolayı giderek kilo vermeye başlayan Trevor’un görüntüsünden dolayı iş arkadaşları ona güven duymazlar. Hayatında duygusal olarak bir şeyler yaşadığı bir fahişe vardır. Aynı zamanda son derece tutku duyduğu Maria vardır.


14) My Left Foot – Sol Ayağım (1989) | IMDb: 7.9

Yönetmen: Jim Sheridan
Oyuncular: Daniel Day-Lewis, Brenda Fricker, Alison Whelan
Christy Brown beyin felçli bir halde dünyaya gelir. Bunun sonucunda hareketlerini kontrol edemez. Tekerlekli sandalyeyle yaşamaya devam ederken sol ayağının bu felçten etkilenmediğini fark eder. Sol ayağını çalıştırmaya başlar ve hayata o ayakla tutunmaya çalışır. Sol ayağıyla romanlar, şiirler yazmaya başlar. Yazdığı romanlarla İrlanda edebiyatına adını altın harflerle yazdırır.

15) Identity – Kimlik (2003) | IMDb: 7.3

Yönetmen: James Mangold
Oyuncular: John Cusack, Ray Liotta, Amanda Peet
Kasırga olan bir gecede farklı dertlerle cebelleşen on yabancının yolları kesişir. Birbirini hiç tanımayan bu on kişi aynı otele sığınır. Ancak sığındıkları otelde bir güç tarafından cinayetler işlenmeye başlar. Cinayetleri seriye bağlayınca bir can pazarı haline döner ortam. Hayatta kalmak giderek zorlaşmaya başlar.

Ana karakter Malcolm Rivers şizofreni tedavisi gören, 10 farklı kişiliği olan birisidir. Otelde geçen olaylar aslında gerçek değildir. Hepsi hayali karakterlerdir. Doktorun yanlış yönlendirmeleri sonucu Malcolm, doğru iyileştirmeleri yapamaz. Psikolojik rahatsızlıklar doğru tedavi edilmediğinde cinayete sebep olabilir.

16) Lost Highway – Kayıp Otoban (1997) | IMDb: 7.6

Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Bill Pullman, Patricia Arquette, John Roselius
Fred Madison evli olduğu eşinin geçmişiyle ilgili hiçbir şey bilmez. Eşi ve kendi için yeni ve farklı bir düzen kurmak isteyen Fred huzurlu bir şekilde yaşarken geçmişten gelen bazı şeyler huzurunu bozar.
Karısının sürekli kendisini aldatacağını düşünerek bundan korkan Fred için işler giderek zorlaşmaya başlar. Karısı bir cinayete kurban gider ve Fred’de kişilik bölünmesi yaşanmaya başlar. Fred hapishaneye götürülür. Sabah uyandığında ise bambaşka bir yerde bulur.


17) The Blind Side – Kör Nokta (2009) | IMDb: 7.6

Yönetmen: John Lee Hancock
Oyuncular: Quinton Aoron, Sandra Bullock, Tim McGraw
13 kardeşe sahip, annesi uyuşturucu bağımlısı, babasının ise kim olduğu bilinmeyen bir gencin hayatı konu alınır. Okuma yazması olmayan, okulda başarısız olan bu çocuğun bir gün hayatı değişir. Zengin bir aile tarafından himaye edilmeye başladığında hayat bambaşka olur. Okulda futbol oynamaya başlar ve yeteneğini o zaman fark eder.

18) Driving Miss Daisy – Bayan Daisy’nin Şoförü (1989) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Bruce Beresford
Oyuncular: Morgan Freeman, Jessica Tandy, Dan Aykroyd
Bayan Daisy zengin bir kadındır. Ancak kendini hiçbir zaman zengin olarak görmemiş, geldiği yeri hep hatırlamıştır. Yaşlandıkça bazı işlerini halledemeyen Daisy için bir şoför tutulur. Ancak kadın buna gerek olmadığını düşünür. Şoför Hoke’u başlarda sürekli azarlasa da ilerleyen günlerde aralarında bambaşka bir dostluk kurulur.
Bayan Daisy rolündeki Jessica Tandy bu performansıyla Oscar kazanan en yaşlı oyuncu ünavının sahibi olur.

19) Ordinary People – Sıradan İnsanlar (1980) | IMDb: 7.7

Yönetmen: Robert Redford
Oyuncular: Donald Sutherland, Mary Tyler Moore, Judd Hirsch
Yugoslav iç savaşı büyük yıkımların ve acı olayların yaşandığı bir trajedidir. Film bu savaşı konu alarak bir gün önce komşu olan insanların nasıl birbirlerini vahşice öldürebileceklerini gösteriyor. Bir anda bir sorun haline gelen din ve milliyet kavramları üzerine düşündürüyor.
Yedi asker kendilerine verilen bir haber sonucunda terk edilmiş bir çiftliğe giderler. Biraz zaman geçtikten sonra çiftliğe bir otobüs dolusu yüzlerinden korku belli olan insan getirilir. Askerler bu insanların düşman olduklarını söylerler. Acımasızca işlenen cinayetler son derece dokunaklı bir üslupla seyirciyle buluşuyor.


20) Joker (2019) | IMDb: 8,4

Yönetmen: Todd Phillips
Oyuncular: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz
izlemeyenlerin bile bildiği ünlü karakter Joker’in bu kez kendi hikayesini izliyoruz. Arthur Fleck komedyen olma hayalleri olan ve gündelik işlerde çalışan bir adamdır. Toplum tarafından her fırsatta dışlanmaya mahkum edilen Arthur annesi ile ile zor bir yaşam sürdürmektedir.
Babasını hiç tanışmamış olan Arthur’a en yakın arkadaşı “Happy” adını takar. Bu takma isim Arthur’un içindeki açıları bastırmasını kolaylaştırmaktadır. Stresli anlarında gülme krizine tutulan Arthur bu rahatsızlığı yüzünden kendini zor anların içinde bulur. Fakat sürekli türlü zorbalıklara maruz kalır ve tamamen aykırı bir karaktere bürünür. Psikolojik anlamda sallantılı ve geri dönüşü zor bir yola girmek üzeredir. Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Joker’e hayat veren oyuncu Joaquin Phoenix bu filmdeki performansıyla, 2020 Oscar ödüllerinde En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülmüştür.

21) The Number 23 – 23 Numara (2007) | IMDb: 6,4

Yönetmen: Joel Schumacher
Oyuncular: Jim Carrey, Virginia Madsen, Logan Lerman
Takıntılı kişilik bozukluğunun insan hayatına olan etkisini en iyi şekilde konu alan en iyi psikolojik filmlerden biri olan 23 Numara filmi kaliteli oyuncu kadrosuyla ve sürükleyici olay örgüsüyle fazlasıyla seyirciyi etkilemektedir.
Ana karakterler olan Walter Sparrow’ın kitapçıda denk geldiği kırmızı kapaklı bir cinayet romanı ve ona olan takıntısı hayatını değiştirecektir. Sinir bilimi, cinayet ve psikolojik türünde olan kitapta geçen olaylar 23 sayısı etrafında geçmektedir. Ayrıca kitapta geçen hikaye Walter’ı derinden sarsmıştır ve bunu kendi hayatındaki 23 sayısına yorumlayabileceği olaylara dikkat kesilmiştir.

22) Copying Beethoven – Beethoven’i Anlamak (2006) | IMDb: 6,8

Yönetmen: Agnieszka Holland
Oyuncular: Ed Harris, Diane Kruger, Matthew Goode
Yaratıcılık duygusu tüm sanatçıların ortak tabanı olup belirli bir aşamadan sonra buna bağlı yaşadıkları en büyük sorunlardan biri ise mevcut başarıları tekrar edememektir. Bu sorun Maestro Beethoven’da ise çok daha büyük sancılarla gerçekleşmiştir. Özellikle son başarılı çalışmasının üzerinden yıllar geçmesine rağmen hala üzerinde çalıştığı bestesini bitirememesi bu büyük dehanın psikolojisini derinden sarsmaktadır.

Sağırlığının giderek artması, yaşadığı psikolojik sorunlar ve bunlara bağlı olarak giderek kendini daha yalnız hissetmesi içinde bulunduğu bunalımdan çıkış yolları aramaya itmiştir. Bu noktada da son bestesini belirttiği bir tarihte bitirebilmesi için tüm çalışmalarını kopya edebileceği birine ihtiyaç duyar ve o kişi de Anna Holtz olacaktır. Beethoven’in yaşamından esas olarak bazı yerleri kurgusal bazı yerleri gerçek hikayelerden oluşan film boyunca hem insanın sosyalleşme ve paylaşma ihtiyacının ne denli büyük olduğunun farkına varacak hem de yaratıcılığın ve sanatın ne denli ciddi bir emek istediğine tanıklık edeceksiniz.

23) Mulholland Drive – Mulholland Çıkmazı (2001) | IMDb: 7,9

Yönetmen: David Lynch
Oyuncular: Naomi Watts, Laura Harring, Justin Theroux
Betty Elms’in en büyük hayali Hollywood’da ünlü bir aktrist olmaktır. Bu yüzden kendisini buna adamış ve sonunda Hollywood’a doğru bir yolculuğa çıkmıştır. Hayatında her şey güzel giderken burada bir kadınla tanışır ve o kadın hayatını derinden etkiler. Başarılarına hayran kalması ve kısa sürede bağlanması Mulholland kavşağındaki trafik kazasına dek sürer. Gizemli ve oldukça sürükleyici anlatımıyla kendinizi aniden olayların içinde bulacağınız filmde bilinç ve bilinçaltı tüm eylemler birbirine karışmıştır.
2001 yılına damga vuran film kısa sürede adını duyurdu ve Cannes başta olmak üzere pek çok önemli film festivallerinden çeşitli ödüllerle döndü. Psikolojik gerilim türünün en güzel örneklerinden biri olan filmi izlemeniz şiddetle tavsiye ederiz.


24) Secret Window – Gizli Pencere (2004) | IMDb: 6,6

Yönetmen: David Koepp
Oyuncular: Johnny Depp, Maria Bello, John Turturro
Yazdığı gerilim romanlarıyla adını duyuran ve başarılı bir yazar olan Mort Rainey, bir gün karısı Amy’nin kendisini aldattığını gördüğünde büyük bir psikolojik bunalıma girer. Karısından boşandıktan sonra üstüne ‘yazar tıkanıklığı’ sorunuyla karşılaşan Rainey, hem yeni kitabı üzerine çalışabilmek için hem de yaşamış olduğu olayların etkisinden kurtulabilmek için New York’un ıssız bölgelerinden biri olan Tashmore gölü yakınlarında yaşamaya başlar. Bir gün John Shooter isimli esrarengiz adam’ın onu bularak kendi hikayesini çalmakla suçlar. Başta adamı dikkate almayan Rainey ise zamanla olayın büyüklüğünün ve tehlikesinin farkına varır.
Stephen King’in romanından sinemaya aktarılan film pek çok gösterimde ilk günlerinden gişe rekorları kırmış ve ödüllere aday gösterilmiştir. Başrollerinde Johnny Depp, Oscar ödüllü Timothy Hutton ve usta aktör John Turturroun bulunduğu film psikolojik filmler listesinde oldukça iddialı konumdadır.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Kemal Sunal Filmografisi: Kemal Sunal Filmleri ve Karakterleri

Kemal Sunal filmleri seyirci ile buluşmadan yıllar önce Kemal Sunal sanat hayatına tiyatro ile başlar. Ardından yönetmen Ertem Eğilmez tarafından fark edilir ve sinema filmlerinde rol almaya başlar. Oynadığı filmlerde saf ve iyi kalpli karakterleri canlandıran Kemal Sunal, yediden yetmişe pek çok insanın hayatında yer eden bir sanatçıdır.
kemal sunal filmleri
Yaklaşık 30 yıllık sanat hayatına pek çok film ve tiyatro oyunu sığdıran Kemal Sunal 2000 yılında geçirdiği bir kalp krizi sonucu hayatını kaybeder. “Gülen Adam” lakabıyla anılan Kemal Sunal’ın tüm filmlerini ve karakterlerini kronolojik olarak sıraladık.

Tatlı Dillim (1972) | IMDb: 7.2

tatlı dilim
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Filiz Akın, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Zeki Alasya, Münir Özkul
Tarık Akan’ın oynadığı Ferit karakteri en büyük tutkusu basketbol oynamak olan bir tıp öğrencisidir. Maçlardan önce dinlenmek ve antreman yapmak için bir köye kamp yapmaya giderler. Çapkınlığıyla bilinen Filiz, burada Filiz Akın’ın canlandırdığı Emine karakterine aşık olur. Öğretmen olan Emine ile evlenir. Ferit’in İstanbul’dan gelen arkadaşları onu alarak İstanbul’a getirir. Ferit burada Emine’yi unutur ve eski yaşamına geri döner. Ancak Emine, Ferit’e hayatının dersini vermek için çalışmaya başlar. Şehirli ve bakımlı bir kadın olarak Ferit’in karşısına tekrar çıkar. Bu film Kemal Sunal için çok önemlidir. Bir tiyatro oyuncusu olan Kemal Sunal’ı fark eden Ertem Eğilmez bu filmde ona da yer verir. Tatlı Dillim Kemal Sunal’ın rol aldığı ilk filmdir.

Oh Olsun (1973) | IMDb: 7.2

oh olsun
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Hale Soygazi, Hulusi Kentmen, Halit Akçatepe, Münir Özkul, Metin Akpınar, Adile Naşit
Fehmi Haznedar üç oğlu olan zengin bir fabrikatördür. Fazıl (Kemal Sunal) en büyük oğludur ve Fehmi Bey’in yanında çalışmaktadır. Ferit üniversiteye giden ortanca oğludur. Derslerle çok ilgisi olmayan Ferit çapkınlıklarıyla bilinir. En küçük çocuk ise liseye giden Ferdi’dir. Onun da derslerle pek ilgisi yoktur. Notlarını sürekli değiştirerek babasına yalan söyler. Oğullarının ona söylediği yalanları fark eden Fehmi Bey ceza maksadıyla hepsini fabrikada işçi olarak çalıştırmaya başlar. Ferit burada usta başı olan Burhan Usta’nın kızı Alev’e aşık olur.

Güllü Geliyor Güllü (1973) | IMDb: 6.3

güllü geliyor güllü
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Oyuncular: Türkan Şoray, Ediz Hun, Neriman Köksal
Karadenizli bir kız olan Güllü, aynı köyde büyüdüğü kanlısı Taka Nuri’nin peşinden İstanbul’a gelir. Taka Nuri son derece zengin bir aileden gelmektedir. Nuri’nin sünnet düğününde ona bir tabanca hediye edilir. Ateşlenen o tabancadan çıkan kurşun Güllü’nün bir akrabasının ölümüne sebep olur ve kan davası başlar. Kemal Sunal ise kiralık katil rolüyle filmde yer alır.

Canım Kardeşim (1973) | IMDb: 8.7

canım kardeşim
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Tarık Akan, Kahraman Kıral, Halit Akçatepe, Adile Naşit
Babasının ölümü üzerine Kahraman’ın bakımı abisi Murat’ın üzerine kalır. Murat’ın en yakın arkadaşı Halit de aynı dönemde evinden atılmıştır ve Kahraman’la Murat’ın yanına taşınır. Kahraman’ın en büyük hayali evlerinde bir televizyon olmasıdır. Kahraman’ın hastalanması üzerine doktora giderler ve kanser hastası olduğunu öğrenirler. Bunun üzerine Murat ve Halit Kahraman’a unutamayacağı günler yaşatmaya başlar.

Salak Milyoner (1974) | IMDb: 8.0

salak milyoner
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe, Meral Zeren, Münir Özkul, Adile Naşit
Ölüm döşeğinde olan Kayserili Behçet, oğullarını İstanbul’daki bir ahbabı olan Mehmet Çavuş’un yanına yollar. Mehmet Çavuş’ta onlara ait olan bir define haritası olduğunu söyler. Dört kardeş ayrı ayrı plan yaparak İstanbul’a doğru yola çıkar ve hepsinin yolu aynı yerde kesişir. Mehmet Çavuş’un evine yerleşen kardeşler defineyi bulabilmek için İstanbul’un altını üstüne getirirler. Bu esnada pek çok defa karakolluk olurlar. En sonunda aslında aradıkları definenin oturdukları evin altında olduğunu fark ederler. Ancak Mehmet Çavuş’a fark ettirmeden evin tabanını nasıl kazacaklar?

Köyden İndim Şehire (1974) | IMDb: 8.3

köyden indim şehire
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Zeki Alasya, Metin Akpınar, Halit Akçatepe
Salak Milyoner’in devamı niteliğindedir. İstanbul’dan eli boş dönen kardeşler asıl defineyi kendi tarlalarında bulurlar. Altınları bozdurabilmek için Ankara’da ahbapları olan Kuyumcu Ali Rıza Bey’in yanına giderler. İlk etapta kardeşleri tanımayan Ali Rıza Bey onları sürekli dükkanından kovdurur. Ardından durumu öğrenir ve kardeşleri evinde ağırlamak ister. Amacı altınlardan pay almaktır. Ancak ne Ali Rıza Bey ne de kardeşler altınlardan faydalanamaz. Altınlar çatıdan aşağı saçılır.

Mavi Boncuk (1975) | IMDb: 7.8

mavi boncuk
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Emel Sayın, Tarık Akan, Zeki Alasya, Halit Akçatepe, Metin Akpınar
Gazetede gördükleri menü fiyatını karşılayabileceklerini düşünen 6 arkadaş gazinoya eğlenmeye gider. Ancak eğlencenin sonunda ceplerindeki para hesabı ödemeye yetmez. Gazino çalışanları bu 6 kafadarı hor görür, kötü muameleye maruz kalırlar. Bunun üzerine onlar da gazino sahibinden intikam almak için assolisti kaçırmaya karar verirler. Emel Sayın’ı kaçırıp Yaşar’ın evinin çatısına getirirler. Zamanla Emel ve evdekiler arasında bir bağ oluşur. Aynı zamanda isteklerine de kavuşurlar. Gazino patronu istedikleri fidyeyi vermeye razı olur. Ancak bu sefer de Emel gitmek istemez. Olaylar tersine döner. Halının içine sarıp kaçırdıkları Emel’i yine halının içine sararak teslim ederler.

Salako (1974) | IMDb: 7.4

salako
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Osman Alyanak, İhsan Yüce, Oktar Durukan, Feridun Çölgeçen
Emine köyün ağasının kızıdır. Babası onu istemediği biriyle evlendirmek ister. Ancak Emine’nin babasına karşı gelmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Bunun üzerine Emine dağlardaki sevdiceği Hamido’nun yanına kaçmak ister. Ancak tek başına gidemez ve Salako dışında kimse de ona eşlik etmek istemez. Emine Salako’yu oyalayıp Hamido’ya kaçar.

Şaşkın Damat (1975) | IMDb: 6.9

şaşkın damat
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Bülent Kayabaş, Adile Naşit, Ayfer Feray
Zengin bir adamın evinde bahçıvan olarak çalışan Apti ve ev sahibinin yeğeni Serpil’in hikayesi konu alınır. Serpil ve ailesinin tek isteği amcalarının parasını yemektir. Bu durumu fark eden amca Serpil’in Apti’yle evlenmesini eğer evlenmezse mirasından tek kuruş alamayacağını söyler. Evlilik gerçekleşir ancak Serpil Apti’den kurtulabilmek için elinden geleni yapar.

Hanzo (1975) | IMDb: 6.4

hanzo
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Meral Zeren, Adile Naşit, Ayşen Gruda, Mümtaz Ener
Vahşi ormanda ayılar tarafından büyütülen ve davranışları onlar gibi olan Hanzo, kazı için köye gelen bir grup tarafından fark edilir. Grup Hanzo’yu şehre getirir. Doktorlar tarafından gözetim altına alınan Hanzo normale dönmeye başlar. Ancak bu normalleşmeyle farklı bir kişilik ortaya çıkar. Hanzo kendini tedavi etmeye çalışan doktora aşık olur ve olaylar başlar.

Hababam Sınıfı (1975) | IMDb: 9.3

hababam sınıfı
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Halit Akçatepe, Tarık Akan, Adile Naşit, Bülent İğdiroğlu
Kemal Sunal filmleri dendiği anda akla gelen ilk yapımlardan biri olan Hababam Sınıfı, Rıfat Ilgaz’ın aynı isimli kitabından uyarlanır. Çamlıca Lisesi’nin Edebiyat A sınıfı yani Hababam Sınıfı ve yaramazlıklarını konu alır. Yeni atanan müdür muavini Mahmut Hoca Hababam Sınıfı’nı disipline sokmaya çalışır. Ancak bu çok da kolay olmaz.

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1976) | IMDb: 9.0

hababam sınıfı sınıfta kaldı
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Tarık Akan, Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe
Beden eğitimi öğretmeni olan Badi Ekrem ve yeni edebiyat öğretmeni Semra da eklenir kadroya. Semra öğretmene çeşitli oyunlar oynayan Hababam Sınıfı, Mahmut Hoca’dan pek çok ceza alır. Kemal Sunal ve Şener Şen’in birlikte rol aldığı ilk filmdir.

Tosun Paşa (1976) | IMDb: 9.0

tosun paşa
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Müjde Ar, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda
Yine bir Kemal Sunal filmleri klasiği ile karşı karşıyayız. Tellioğlu ve Seferoğlu Aileleri 19. Yüzyılda Mısır’da yaşayan iki önemli ailedir. O zamanlar İskenderiye’nin en önemli yeri olan Yeşil Vadi için birbirleriyle mücadeleye girerler. Ancak devlet memurları da bu vadinin kime ait olduğuna karar veremez. Bunun üzerine iki aile de İskenderiye’nin en büyük memuru Daver Bey’in kızı Leyla’yı kendi safına çekmek için çalışır.

Süt Kardeşler (1976) | IMDb: 8.9

süt kardeşler
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Hale Soygazi, Ayşen Gruda
Koca konağın sahibi Melek hanım sütoğlu Şaban yerine o sandığı Ramazan’ı eve alır. Konağa gelen gerçek sütoğlu gelince işler karışır. Üstelik bir de Gulyabani adlı canavar çıkar ortaya. İşler tamamen karışır.

Sahte Kabadayı (1976) | IMDb: 7.7

sahte kabadayı
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Abdi Algül, Bahri Ateş, Kazım Kartal, Mümtaz Ener
Kemal babası mafya olan bir geçtir. Tren garlarında pişmaniye satarak geçinmeye çalışır. Babasının sağ kolu tarafından öldürülmesi üzerine Kemal’e haber ulaşır. O koca miras Kemal’e kalmıştır. Kabadayılık mirasını ve babasının namını sürdürebilmek için babasının katili olduğunu bilmediği Muhtar’la dolaşmaya başlar. Muhtar Kemal’i de öldürmek için an kovalar ancak Kemal’in saflığı her planı başarısız kılar.

Meraklı Köfteci (1976) | IMDb: 7.3

meraklı köfteci
Yönetmen: Engin Orbey
Diğer Oyuncular: Gölgen Bengü, Nisan Akman, Ali Şen, Hulusi Kentmen, İhsan Yüce, Şevket Altuğ
Zühtü köftecilik yapan meraklı bir gençtir. Günün birinde bir kıza yardım ederken kendini onunla evli halde bulur. Kızın ailesinin ve kendi ailesinin istekleri çok farklıdır. Ortada kalan meraklı köfteci Zühtü ise günden güne evlendiği kızdan daha çok hoşlanmaya başlar.

Kapıcılar Kralı (1976) | IMDb: 8.4

kapıcılar kralı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Bilge Zobu, Sevda Ferdağ, Sevil Üstekin, Şevket Altuğ
Saf görünen kapıcı Seyit işinde son derece iyidir. Apartman sakinleriyle arasını çok iyi tutan Seyit apartmanda olup biten her şeyi kendi lehine kullanmaya başlar. Kapıcısı olduğu apartmanın yarısını satın alır.

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1977) | IMDb: 8.8

hababam sınıfı uyanıyor
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Münir Özkul, Adile Naşit, Şener Şen, Halit Akçatepe
Köyden gelen Ahmet de Hababam Sınıfı’ndan nasibini alır. Kendilerine benzetmeye çalıştıkları Ahmet ne olursa olsun duyarlı duruşundan ödün vermez. Halit Akçatepe’nin yani Güdük karakterinin olduğu son Hababam Sınıfı filmidir.

Sakar Şakir (1977) | IMDb: 8.1

sakar şakir
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Adile Naşit, Ali Şen, Ünal Gürel
Şakir sakarlığıyla bilinir. Ölen amcasından kalan miras için İstanbul’a yola çıkar. Sakarlığıyla İstanbul’da da başına çok iş çıkarır. Başka bir akrabasıyla miras için karşı karşıya gelen Şakir yanlışlıkla miras kalan dükkanı havaya uçurur ve miras yok olur.

İbo ile Güllüşah (1977) | IMDb: 6.1

ibo ile güllüşah
Yönetmen: Atif Yılmaz
Diğer Oyuncular: Gülşah Soydan, Ayşen Gruda, Deniz Türkali, Ali Şen, Bilge Zobu
Başlık parası biriktirebilmek için İstanbul’a gelen İbo bir türlü parayı denkleştiremez. Tam bu esnada ailesinden ilgi görmek isteyen Güllüşah ile yolları kesişir. Güllüşah İbo’nun aklına girerek ailesinden fidye istemesine ikna eder. Ancak işler hiç bekledikleri gibi gitmez.

Hababam Sınıfı Tatilde (1977) | IMDb: 8.7

hababam sınıfı tatilde
Yönetmen: Ertem Eğilmez
Diğer Oyuncular: Sevda Aktolga, Ahmet Ariman, Filiz Bozkurt
Hababam Sınıfı’na yeni katılan 4 kız öğrenci de sınıfa ayak uydurur. Karşılıklı sataşmalar başlar. Bu sataşmalardan birine ceza olarak Mahmut hoca öğrencileri izcilik kampına gönderir.

Çöpçüler Kralı (1977) | IMDb: 8.6

çöpçüler kralı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Ayşen Gruda, İhsan Yüce, Erdal Özyağcılar
Çöpçüler Kralı da Kemal Sunal filmleri arasında önemli yere sahip bir yapımdır. Mahallede temizlikçilik yapan Hacer’e aşık olan zabıta amiri ile mahallenin çöpçüsü Apti arasında geçen çekişme konu alınır. Zabıta memurunun Hacer’i kabul etmek istemeyen annesi de olayları karıştırır.

Köşeyi Dönen Adam (1978) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Meral Orhansoy, Necla Soylu, Ali Şen
Adem sıradan bir odacıyken Amerika’daki amcasından miras kalır. O zamana kadar kızıyla evlenmesine izin vermeyen Adem bu mirasla birlikte Adem’i kabul eder. Amerika’dan miras bir sandıkla gelir. Miras bir eşektir. Mirası bilmeden önce Ademi’in etrafına toplanan herkes bir anda ona sırt döner. Adem ise bunu onların yanına bırakmaz.

Kibar Feyzo (1978) | IMDb: 8.7

kibar feyzo
Yönetmen: Atıf Yılmaz
Diğer Oyuncular: Şener Şen, İlyas Salman, Müjde Ar, Adile Naşit
Gülo’ya talip çoktur. Feyzo da bu taliplerden birisidir. Askerden döner dönmez ilk işi Gülo’yu istemeye gitmek olur. Gülo’nun babası ise başlık parasını açık arttırmayla belirler. Çok yüksek bir başlık parası belirlenir ve Feyzo bu parayı ödemek zorunda kalır. Parayı ödeyebilmek için kente çalışmaya gider.

İyi Aile Çocuğu (1978) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Harika Avcı, Sevil Üstekin, Ali Şen
Birbirini hiç görmeden büyüyen tek yumurta ikizleri Kemal ve Cemal’in bir noktada yolları kesişir. Birisi son derece mütevazi bir yaşam sürerken diğeri tam bir gangster olarak hayatına devam etmektedir.

İnek Şaban (1978) | IMDb: 7.6

inek şaban
Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Defne Yalnız, Yavuz Karakaş, Saadet Gürses, Dinçer Çekmez
Şaban manavda çalışırken başlık parasını kazanabilmek için Almanya’ya işçi olarak gitmeye karar verir. Havalimanında bir kaleciyle karıştırılan Şaban onun yerine geçer. Kalede harika başarılar elde etmeye başlar.

Avanak Apti (1978) | IMDb: 7.0

avanak apti
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ayşen Gruda, Ünal Gürel, Ali Şen, Atilla Ergün
Apti durumu pek de iyi olmayan bir gençtir. Arkadaşı Nuri ile Nevin Şenses’in afişlerini asar. İçten içe Nevin Şenses’e çok aşıktır. Ancak parası olmadığı için Şenses’in onu fark etmediğini düşünür. Bir gün onu dinlemeye gazinoya gider ve Urfalı Apti sanılır. Ona bakışlar bir anda değişir.

Umudumuz Şaban (1979) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Serpil Nur, Turgut Özatay, Muhteşem Durukan, Alpay İzer, Nejat Gürçen
Şaban, köyden kente amcasının kahvehanesini işletmek için göçer. İstanbul’da yaşadığı semtte bir arsa ağası vardır. Ağayla semt sakinleri arasında sürekli sürtüşme vardır. Bir gün ansızın arsa ağası öldürülür. Bu cinayet o dönemde mahallede kovboy kıyafetiyle gezen Şaban’ın üstüne kalır. Hapisten çıktıktan sonra mahalleli tarafından kahraman ilan edilir.

Korkusuz Korkak (1979) | IMDb: 8.1

korkusuz korkak
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ayşen Atav, Turgut Özatay, Nejat Gürçen
Mülayim iş arkadaşları tarafından sürekli ezilen, evinin kirasını bile denkleştiremeyen biridir. Ev sahibi evden atmakla tehdit eder. Patronu sürekli ezer. Bir doktor kontrolünde 6 aylık ömrü kaldığını öğrenir. Bu haberle tüm dünyası ve dünyaya karşı verdiği tepki değişir.

Dokunmayın Şabanıma (1979) | IMDb: 7.3

Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Ahu Tuğba, Ercan Yazgan, Halit Akçatepe
Ökkeş ve Şaban iki eski asker arkadaştır. Ökkeş zorla evlendirilmek istenir. Şaban’ın ise kadınlar konusunda hiç yüzü gülmüyordur. Ökkeş ve Şaban yer değiştirmeye karar verir. Ancak ikisi de aynı kadına aşık olur ve işler karışır.

Bekçiler Kralı (1979) | IMDb: 7.7

bekçiler kralı
Yönetmen: Osman F. Seden
Diğer Oyuncular: Semra Türel, Reha Yurdakul, Hakkı Kıvanç
Bekçi Şaban mahalleliye zorbalık yapan herkesin karşısında durur. Vatandaşa eziyet eden muhtar, manav ve benzeri kimse Şaban’dan hoşlanmaz. Elinden gelen her şeyi yapan Şaban mahalleli tarafından el üstünde tutulur.

Zübük (1980) | IMDb: 8.5

zübük
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Bülent Kayabaş, Kadir Savun, Osman Alyanak
Milletvekilliğinden ihraç edilen İbrahim Zübükzade asla sözünde durmayan bir siyasetçidir. Yaşar adlı gazeteci ise çalıştığı gazete için bir yazı dizisi hazırlamak için Zübükzade’nin hayat hikayesini araştırmaya başlar. Dairede katip olarak çalışmaya başlayıp aldığı rüşvetlerle zengin olan İbrahim Zübükzade’yi etrafındakilerden dinler.

Gerzek Şaban (1980) | IMDb: 7.2

gerzek şaban
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ülkü Özen, Yadigar Ejder
Şaban adında bir karakter olmamasına rağmen filmin ismi Gerzek Şaban’dır. Figüranlık yaparak hayatını idame ettiren Osman’ı dönemin ünlü kabadayısı Seyfi’ye benzetirler ve olaylar başlar.

Devlet Kuşu (1980) | IMDb: 7.0

Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Serpil Çakmaklı, Hüseyin Kutman
Gecekondu mahallesinde yaşan Mustafa komşusu olan Aynur’a aşktır. Tüm vaktini aylaklık ederek geçiren Mustafa’nın hayatı Zülfikar adında zengin biri iş insanının mahalleye gelişiyle değişir. Zülfikar’ın kızı Hülya Mustafa’ya aşık olur. Mustafa ise ailesini fakirlikten kurtarmak için Hülya ile evlenmeye karar verir.

Kanlı Nigar (1981) | IMDb: 7.1

Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Necla Soylu
Kemal Sunal ve Fatma Girik başrolleri paylaşır. Nigar, Osmanlı döneminde İstanbul’da randevuevi işleten bir kadındır. İçindeki intikam duygusuyla onu bu yola düşürenlerin peşine düşer. İntikam almak için planlar kurmaya başlar.

Davaro (1981) | IMDb: 8.1

davaro
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Şener Şen, Pembe Mutlu
Memo Almanya’da çalışıp başlık parasını bitirdikten sonra köyüne döner. Tam evleneceği vakit kan davalı olduğu Sülo hapisten çıkar ve annesi onu öldürmesini ister. Öldürüleceğini anlayan Sülo, Memo’ya bir teklifle gider. Memo, Sülo’yu yalandan öldürür ve köylüyü buna inandırır. Ancak belli bir zaman sonra bu ikilinin yolları tekrar kesişir.

Yedi Bela Hüsnü (1982) | IMDb: 7.7

yedi bela hüsnü
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Oya Aydoğan, Erhan Abir, Şevket Altuğ
En yakın arkadaşı tarafından çok yakışıklı olduğuna ikna edilen Hüsnü, mahallede sevdiği kız Hüsniye’ye açılmak üzeredir. Tam o esnada mahallede çıkan bir çatışmada işlenen cinayetler Hüsnü’nün üstüne kalır. Mahallede ünü yayılır. Yedi Bela Hüsnü olur ve el üstünde tutulmaya başlanır.

Doktor Civanım (1983) | IMDb: 7,0

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Bahar Öztan, Ayşen Gruda
Kemal şehirde hastanede hademelik yaparak geçimini sağlamaktadır. Annesini mutlu edebilmek için ona doktor olduğu yazdığı bir mektup yollar. Bu mektupta yazanlar tüm köye yayılır. Köyün kızları Kemal’i tavlamak için çeşitli numaralar yapmaya başlarlar.

Tokatçı (1983) | IMDb: 7.8

tokatçı
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Ali Şen, Şevket Altuğ, Nazan Saatçi, Ünal Gürel
Osman başlık parasını denkleştirebilmek için İstanbul’da aylarca yarı aç yarı tok bir şekilde çalışır. Tam denkleştirdiği noktada köye dönerken yolda tokatlanır. Ardından tekrar İstanbul’a döner ve burada asker arkadaşı Şevket’ ile karşılaşır.

Kılıbık (1983) | IMDb: 7.1

kılıbık
Yönetmen: Uğur İnan
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Ali Şen
Kamil evden işe, işten eve bir hayat sürmektedir. Evde karısının sözünden çıkamaz, işte ise kimseye karşı gelemez bir yapısı vardır. Aldığı maaşla evi geçindirmesi çok zordur. Evin kirasını ödeyemez ve ev sahibiyle davalık olur. Dava Kamil’in lehine çıkar. Bunun üzerine ev sahibi Müslüm Bey mafyaya giderek bu duruma el atmalarını ister.

En Büyük Şaban (1984) | IMDb: 6.7

en büyük şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nilgün Bubikoğlu, Kamran Usluer, Reha Yurdakul, Hikmet Karagöz
Şaban köyden amcasının oğlunu aramak için İstanbul’a doğru yola çıkar. İstanbul’a indiğinde bir adam ona Boğaziçi Köprüsü’nü satmaya çalışır. Buna inanan Şaban beş parasız kalır. Kendini asmak üzere olan bir adamı kurtarır ve onunla dost olur. Ancak adam sarhoşken Şaban’ı tanıyıp, ayılınca unutur. Bu git geller arasında Şaban çiçek satan görme engelli bir kıza aşık olur.

Çarıklı Milyoner (1983) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Necla Nazır, Ali Şen, Reha Yurdakul, Belkıs Dilligil, Selim Naşit
Kemal Sunal filmleri listemize Çarıklı Milyoner ile devam ediyoruz. Bayram, şehirde yaşayan hiç görmediği babasının ölümü üzerine onun tüm mirasına konar. Bir anda zengin bir adam olur. Etrafındaki akrabaları bu mirası Bayram’a bırakmamak için ellerinden geleni yaparlar. Gazetelerde Bayram hakkında ileri geri yazılar yazılır. Tüm bunlara dayanamayan Bayram akıl hastanesine yatırılır.

Şabaniye (1984) | IMDb: 6.3

şabaniye
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Çiğdem Tunç, Erdal Özyağcılar, Adile Naşit, Turgut Boralı
Şaban, kan davalısından kaçmak için kadın kılığına girer. Ancak kan davalısı kadın haline aşık olur. Şaban ise kan davalısının kızına vurulur. Karmaşık bir hikaye başlar.

Postacı (1984) | IMDb: 7.0

postacı
Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Erdal Özyağcılar, İhsan Yüce, Nezahat Tanyeri
Sevtap ve mahallenin posta görevlisi Adem birbirine aşıktır. Ancak kavuşmaları önünde bir engel vardır: Sevtap’ın ağabeyi Latif. Gizlice evlenmeye kalkan çiftin Latif’in Almanya’dan dönüşüyle tüm planları suya düşer.

Ortadirek Şaban (1984) | IMDb: 7.3

ortadirek şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Bahar Öztan, Yalçın Tülpar, Ergun Köknar, Yavuzer Çetinkaya
Şaban kendi halinde, elindeki parayı ucu ucuna yetiştirerek yaşayan bir memurdur. Petrol zengini Adnan Bıçakçı’nın desteğiyle üniversitede okuyan Bahar’a aşıktır. Ancak aşık olan tek kişi Şaban değildir. Basketbolcu Erkan da Bahar’a aşıktır. Bahar’ın Adnan Bıçakçı’nın öz kızı olduğu öğrenilince kaçırılır. Şaban onu bulup kurtarabilmek için maceradan maceraya koşar.

Atla Gel Şaban (1984) | IMDb: 7.6

atla gel şaban
Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Dinçer Çekmez, Turgut Özatay
Niyazi bir şeker fabrikasında çalışan, zor geçinen bir işçidir. Boyunca borcu olan Niyazi bir gün at yarışı oynar ve tutturur. Ancak kuponu yatırmadığı için parayı alamaz. Bunun üzerine her gün at yarışı oynamaya başlar. Sürekli tutturan Niyazi’yi gören birisi mafya babası Kazım’a haber verir. Kazım Niyazi’yi evine hapseder ve onun için at yarışı oynamaya zorlar.

Sosyete Şaban (1985) | IMDb: 7.0

sosyete şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Kenan Pars, Süleyman Turan, Perihan Savaş
Zengin köylü Şaban beşik kertmesi Peri’ye aşıktır. Ancak Peri Şaban’ı beğenmez. O eğitimli bir kızdır, Şaban ise köylü bir gençtir. Peri’nin babası paraya sıkışınca kızı ve Şaban’ı evlendirir. Peri ise köyden kaçar. Şaban ondan intikam alabilmek için kimlik değiştirip sosyetik Dilaver Bey’e dönüşür.

Şendul Şaban (1986) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Nevra Serezli, Halit Akçatepe, Ayşen Gruda, Ayten Erman
Şaban patronundan zam istediği için işten atılır. Eşi Necla ile iddiaya girerler. Necla kadınların daha kolay iş bulabileceğini söyler. Bunun üzerine iş aramaya başlar ve ilk günden bir iş bulur. Tüm rolleri değişirler. Şaban evde ev işlerini yapar. Necla ise işe gidip evi geçindirir.

Şaban Pabucu Yarım (1985) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Adile Naşit, Halit Akçatepe, Reha Yurdakul, Fulya Özcan
Adile teyze tüm hayatını çocuklara adamış şen şakrak bir kadındır. Yeğeni Şaban ve arkadaşlarıyla bir oyun parkını işletmektedir. Haydar adlı oldukça zengin bir iş adamı aldığı koca araziye lüks binalar yapmak ister. Bu arazinin içinde Adile teyzenin oyun parkı da vardır. Bunun üzerine Adile teyze ve Şaban bir olup Haydar Bey’e karşı mücadele etmeye başlar.

Katma Değer Şaban (1985) | IMDb: 6.6

katma değer şaban
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Filiz Ersürer, Sevda Aktolga, Dinçer Çekmez, Eray Özbal
Şaban annesinin ölümü üzerine dayılarının yanına Almanya’ya gönderilir. Almanya’da özel eğitimler alarak gizli bir polis olur. Ancak bunu etrafından kimse bilmez. Babasının ismi çalıştığı yerde bir dolandırıcılık olayında anılır. Ne yaparsa yapsın kendini aklayamaz. Bunun üzerine oğlu Şaban’ı yardıma çağırır. Geleneksel bir şekilde büyütüldüğünü düşündüğü oğlu bir punkçı olarak döner ülkeye. Film KDV’nin vergi sistemimize girmesine bir tepki olarak çekilmiştir.

Yoksul (1986) | IMDb: 7.3

yoksul
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şehnaz Dilan, Yaman Okay, Kerem Yılmazer
Yoksul handa çaycılık yaparak yaşayan bir gençtir. Leyla adından bir kıza aşıktır. Ancak Leyla Yoksul’un hisleriyle oynayarak onun parasını almak istemektedir. Sürekli Yoksul’dan bir şeyler ister. Bir gün evden atıldığını söyler. Yoksul da yüklü bir miktar para verir Leyla’ya. Bu Leyla’yı son görüşü olur. Çünkü Leyla tüm parayı alır ve başka bir adamla kaçar.

Tarzan Rıfkı (1986) | IMDb: 6.5

Yönetmen: Natuk Baytan
Diğer Oyuncular: Suna Yıldızoğlu, Asuman Arslan, Yadigar Ejder, Ünal Gürel
Rıfkı kendini Tarzan sanan saf bir gençtir. Bir gün hiç beklenmedik şekilde mafyanın içine karışmış halde bulur kendini. Son derece sakar olan Rıfkı, mafyanın üstüne yıkmaya çalıştığı kirli işleri eline yüzüne bulaştırır.

Garip (1986) | IMDb: 7.1

garip
Yönetmen: Memduh Ün
Diğer Oyuncular: Ece Alton, Fatoş Sezer, Nilgün Saraylı, Reha Yurdakul
Kemal Beşiktaş aşığı bir gençtir. Bir gün sandala terk edilmiş bir bebek bulur. Birilerine vermeye çalışır ancak bir türlü kimseye veremez. Kendi büyütmeye karar verir. Bebeğe Fatoş adını verir. Birlikte çalışıp geçinmeye başlarlar. Fatoş’u gören bir yapımcı sayesinde filmlerde yer almaya başlarlar. Ucu ucuna yetiştirmeye çalıştıkları bir hayatı geride bırakıp zengin olurlar. Her şey güzel giderken Fatoş’un gerçek babası ortaya çıkar ve onu almak için dava açar.

Deli Deli Küpeli (1986) | IMDb: 7.3

deli deli küpeli
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Melike Zobu, Yaman Okay, Reha Yurdakul, Yavuzer Çetinkaya
Kar yüzünden zor zamanlar geçiren köyde bu durumu fırsata çeviren tefeciler halka hayatı zindan eder. Bunlar yaşanırken akıl hastanesinden kaçan iki deli köye gelir. Köylü onları kaymakam ve hakim olarak tanır. Bu iki deli de rollerini benimserler. Tefeciler ve yalancı kaymakam ve hakim arasında mücadele başlar.

Davacı (1987) | IMDb: 7.2

davacı
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Şavaş Yurttaş, Güzin Özipek, Serra Yılmaz
Film, yargı düzenine bir eleştiri için çekilir. Davalı iki komşunun arasında geçen olayları konu alır. Dava yaklaşık 7 sene sürer. Bu 7 senede yaşananları davanın tarafları anlatır.

Kiracı (1987) | IMDb: 6.8

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Fisun Demirel, Özlem Onursal
Kerim 3 çocuğu, karısı ve kayınvalidesine tek maaşıyla bakmaya çalışan bir devlet memurudur. Kirada oturan Kerim’in maaşının neredeyse yarısı ev kirasına kalanları ise yine ev giderlerine gider. Tüm bu sıkıntıların içinde bir de ev sahibi kiraya zam yapmak ister.

Japon İşi (1987) | IMDb: 6.1

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Fatma Girik, Sümer Tilmaç, Necdet Yakın
Garsonluk yapan Veysel çalıştığı gazinonun solisti Başak’a aşıktır. Ancak Başak Veysel’den hoşlanmaz. Veysel’in platonik aşkına kayıtsız kalamayan Japon bir müşteri ona Başak’ın robotu yapıp hediye eder. Veysel aşkına kavuşur ancak bu robotla birlikte olaylar çığırından çıkar.

Polizei (1988) | IMDb: 6.6

polizei
Yönetmen: Şerif Gören
Diğer Oyuncular: Babett Jutte, Yalçın Güzelce, Kaya Gürel
Ali Ekber Berlin’de yaşayan bir çöpçüdür. Babett adlı bir Alman’a aşık olur. Ancak Babett Ali Ekber’in varlığından bile haberdar değildir. Ali Ekber çöpçülüğün yanı sıra Türk tiyatrosunda temizlik yapar ve küçük de olsa bir rol alarak sahneye çıkmak için gün sayar. O beklediği rol hayatından bambaşka bir perde açar. Bir polis rolü gelir. Kimse onu kostümler içinde tanımaz o da başka birisi olur.

Öğretmen (1988) | IMDb: 7.2

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Selma Sonat, Renan Fosforoğlu, İhsan Yüce
Hüsnü öğretmen yaşadığı köyden ailesiyle birlikte İstanbul’a göç eder. İstanbul’un kalabalıklığı ve pahalılığı bu şehirde yaşamayı onlar için zor hale getirir. Geçim sıkıntısı günden güne artar. Öyle sıkıntılı bir sürece girerler ki Hüsnü aklını kaybeder.

İnatçı (1988) | IMDb: 6.7

Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Asuman Arsan, Hüseyin Kutman, Ferdi Akarnur
Baraj yapımı için kamulaştırmaya giren iki köy vardır. Bunu önceden öğrenen iki holding köylüleri kandırarak arazileri satın almak ister. Köyde inatçılığıyla biline Bayram diğer köyün ağasının kızı Emine’ye aşıktır. Emine de Bayram’a aşıktır ancak babası birlikteliklerine mani olur. Bunun üzerine bayram bir ders vermek ister ve arazisini satmamak için diretir.

Düttürü Dünya (1988) | IMDb: 7.4

düttürü dünya
Yönetmen: Zeki Ökten
Diğer Oyuncular: Jale Aylanç, Cezmi Baskın, Erdal Gülver
Mehmet Ankara’da bir pavyonda klarnet çalarak karısı ve üç çocuğuna bakmaya çalışan bir adamdır. Ev sahibi olan kayınbiraderi oturdukları gecekonduyu bir müteahhitte verir ve Mehmetlerden evi boşaltmasını ister. Elinde avucunda doğru düzgün bir para olmadan kazandığını biriktirmeye bir yandan da ev aramaya başlar. Tüm bu zorlukları yaşarken içinde hep bir gün kaset yapma hayalini yaşatır.

Bıçkın (1988) | IMDb: 6.2

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Nilgün Belgün, Necati Bilgiç, Ayten Erman
Ali arkadaşı Osman ile hırsızlık yapan, ninesiyle birlikte yaşayan bir gençtir. Aynı mahallede yaşadığı Zehra’ya aşıktır. Ancak Zehra Ali’nin farkında bile değildir, oyuncu Kemal Sunal’a aşıktır. Oysa Ali Kemal Sunal’a tıpa tıp benzemektedir. Bunun farkına varan Ali kendini Kemal olarak tanıtır Zehra’ya. Her şey güzel giderken durumu haber alan Kemal Sunal da olaya dahil olur.

Zehir Hafiye (1989) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Şemsi İnkaya, Nur Gürkan, Turgut Özatay
Cemal sıradan bir taksi şoförüyken Zeynep’in arabasına binmesiyle tüm hayatı değişir. Zeynep Oktay adlı bir gence aşıktır. Ancak babası bu aşkı onaylamaz. Bunun üzerine Zeynep evden kaçmak için bindiği takside Cemal’le tanışır. Dinlediği hikayeden etkilenen Cemal, Zeynep’e yardım etmeye karar verir. Ancak bilmediği bir şey vardır. Zeynep ünlü bir mafya babasının kızıdır. Çocukluğundan beri polis hafiyesi olmak isteyen Cemal’in rüyaları gerçek olmak üzeredir.

Talih Kuşu (1989) | IMDb: 7.1

talih kuşu
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Yasemin Yalçın, Nevzat Okçugil, Bülent Kayabaş
Osman ailesini ucu ucuna geçindiren bir vatandaştır. Bir gün piyangocu Şakir’den aldığı bileti yana yakıla aramaya başlar. Etrafında bunu görenler piyangonun Osman’a çıktığını sanır. Hepsi etrafında pervane olur. Piyangonun kendisine çıkmadığını söylese de kimse ona inanmaz.

Gülen Adam (1990) | IMDb: 7.0

gülen adam
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Aydan Burhan, Ahmet Sezerel, Bilge Zobu
Yusuf doğduğu günden itibaren her şeye gülen biridir. Her şeye gülmesinin yanı sıra hiçbir şeye de ağlamaz. Ancak bu isteyerek yaptığı bir şey değildir. Elinden hiçbir şey gelmiyordur. En ciddi anlarda bile kendini durduramayıp gülmeye başlar. Tüm bu serüven kendi çocuğu dünyaya gelene kadar devam eder. Çocuğunun doğumunda bir anda ağlamaya başlar.

Koltuk Belası (1990) | IMDb: 7.1

koltuk belası
Yönetmen: Kartal Tibet
Diğer Oyuncular: Sema Çeyrekbaşı, Gökhan Mete, Berna Laçin
Zühtü, sıradan bir devlet memurudur. Yaşadığı yerde, yerel seçimler için partilerden birisi Zühtü’yü belediye başkanı adayı olarak göstermek ister. Ailesi aday olması için destekler. Bunun üzerine Zühtü aday olur ve kazanır. Koltuğa oturduğu günden itibaren gördüğü her yanlışın karşısında durmaya başlar. Bunun üzerine parti Zühtü’yü uyarır ve ondan bugüne kadar düzen nasıl devam ettiyse aynı o şekilde devam ettirmesini ister.

Boynu Bükük Küheylan (1990) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Erdoğan Tokatlı
Diğer Oyuncular: Aydemir Akbaş, Halil Ergün, Füsun Demirel
İbrahim Küheylan köyden kente daha çok para kazanmak için ailesiyle birlikte göç eder. Ailesi iki karısı ve çocuklarıdır. Bir apartmanın kapıcılığını yapmaya başlar. Şehirde yaşamak sadece daha fazla para kazanmalarını sağlamaz. Şehirdeki kültürü deneyimledikçe İbrahim Küheylan’ın iki eşi kocasına karşı tavır almaya ve yan yana durmaya başlar.

Abuk Sabuk 1 Film (1990) | IMDb: 6.4

Yönetmen: Şerif Gören
Diğer Oyuncular: Bülent Kayabaş, Gamze Gözalan
Ademoğlu köyde kızıyla birlikte yaşayan bir adamdır. Zamanında donmaktan kurtardığı bir Alman bu iyiliği unutmaz ve mirasını ona bırakır. Bir anda ülkenin en zenginleri arasında girer. Ancak Ademoğlu bu yaşına kadar hiç gülmemiştir. Bir televizyon Ademoğlu’nu güldürme yarışması düzenler ancak kimse başarılı olamaz.

Varyemez (1991) | IMDb: 6.7

varyemez
Yönetmen: Orhan Aksoy
Diğer Oyuncular: Yasemin Yalçın, Gamze Gözalan
Ragıp Elibol çocuklarının annesi olan Melek Hanımdan ayrılıp Dürdane Hanım ile evlenen zengin bir iş insanıdır. Zengin olmasına rağmen son derece cimridir. Gizli bir örgüt olduklarını söyleyen dört genç Ragıp’ı kaçırıp fidye ister. Ancak Ragıp’ın etrafındaki kimse fidyeyi ödemeye yanaşmaz. Dört genç fidyeden ümidi kesince Ragıp’ı serbest bırakırlar. Fidyenin ödenmemesinden etrafındaki kimsenin onu sevmediğini anlayan Ragıp ailesine bir oyun oynar. Ölmüş numarası yaparak herkesin gerçek yüzünü görür.

Propaganda (1999) | IMDb: 7.1

propaganda
Yönetmen: Sinan Çetin
Diğer Oyuncular: Metin Akpınar, Meltem Cumbul, Rafet El Roman, Ali Sunal
Kemal Sunal filmleri arasındaki en yeni yapımdır. Dolayısıyla sevgili Kemal Sunal’ın son filmidir. Mehdi ve Rahmi çocukluk arkadaşıdır. Yaşadıkları Hisli Hasar kasabasının ortasından sınır telleri geçirilir ve bu iki arkadaşın arasında kocaman bir sınır yerleşir. Mehdi’nin oğlu Adem ile Rahmi’nin kızı Filiz’in arasındaki büyük bir aşk da bu tellerle zarar görür. Hisli Hisarlıların merkezi otoriteye karşı hayatlarını savunmaya çalışmaları anlatılıyor.

Okumaya devam et

Kültür

Çağan Irmak Filmleri: Başarılı Yönetmenin En İyi 18 Filmi

Duyguyu işleyiş biçimiyle pek çoğumuzun yüreklerine dokunmayı başaran Çağan Irmak filmleri, şüphesiz ki hayatlarımızda özel bir yere sahip. Türkiye’deki en unutulmaz film ve dizilere imzasını atmayı başaran Çağan Irmak, bir taraftan da büyük gurur kaynağımız. Öyle ki Nünberg Türkiye-Almanya Film Festivali’nde de ödüle layık görülmüş bir isim.
çağan ırmak filmleri
Öte yandan başarısı ülke sınırlarını aşan usta yönetmenin sektördeki ilk işleri de konuşulmaya değer. Bir dönemin efsane Türk dizisi “Mahallenin Muhtarları”nda yardımcı yönetmen koltuğunda gördüğümüz Çağan Irmak, 2002-2004 yıllarında ekrana gelen Asmalı Konak dizisiyle de ününe ün katmış. Bu yıllardan itibaren hem yönetmenliği hem de senaristliği ile anılmaya başlanan Irmak, sinemada başarılı filmlere de imzasını atmıştır. Şimdi gelin, Çağan Irmak’ın büyük ses getiren IMDb puanları en yüksek filmleri nelerdi, bir hatırlayalım. Aranızda bu filmleri henüz izlememiş olanlarınız varsa, şiddetle tavsiye ediyoruz! İşte en iyi Çağan Irmak filmleri!😊

1) Babam ve Oğlum (2005) | IMDb: 8,4

babam ve oğlum
Çağan Irmak filmleri denildiği anda belki de akla gelen ilk film. Başrollerinden Fikret Kuşkan, Çetin Tekindor ve Hümeyra gibi isimlere rastladığımız ve Çağın Irmak’ın senaristliğini de üstlendiği Babam ve Oğlum, küçük bir çocuk olan Deniz’in gözlemleriyle şekilleniyor. 12 Eylül Darbesi’ne de yer veren film, Sadık (baba) ve Hüseyin (dede) karakterlerinin yıllar boyu süren küslüğünün de temelleri üzerine kuruluyor.
Konusu: Annesini kendisi doğduğu esnada kaybetmiş olan Deniz’i babası Sadık büyütmüştür. Babasından başka akrabasını tanımayan küçük Deniz, bir gün babası Sadık’la birlikte memleketlerine yani çiftliğe gider ve burada hiç görmediği dedesi, babaannesi, amcası ve yengesiyle tanışır. Sadık’ın oğluyla birlikte yıllar sonra çiftliğe dönmesinin bir amacı vardır. Babayla oğulun küslüğü son bulacak mıdır? Peki ya küçük Deniz’e ne olacaktır?


2) Dedemin İnsanları (2011) | IMDb: 8,0

dedemin insanları
Filmin oyuncu kadrosunda Çetin Tekindor, Gökçe Bahadır, Yiğit Özşener ve Sacide Taşaner’in dikkat çektiği Dedemin İnsanları, Çağan Irmak’ın hem yazıp hem de yönettiği işlerden biri. Film, ayrıca Çağın Irmak’ın dedesinin gerçek hikayesinden kurgulanmasıyla da büyük dikkat çekiyor.
Konusu: Birinci Dünya Savaşı ve mübadele yıllarını konu alan eser, Ege’nin küçük bir sahil kasabasında geçmektedir. Ozan bu kasabada yaşayan küçük bir çocuktur. Dedesi Mehmet Bey ise, mübadele yıllarında Girit’ten Türkiye’ye göçmek zorunda kalmıştır. Ayrıca Mehmet Bey, oldukça saygın ve yardımsever bir kişiliktir. Torunu Ozan’a henüz 7 yaşında iken göçmek zorunda kaldığı Girit’i ve yaşadığı tüm zorlukları içtenlikle anlatacaktır. Dönemin tarihine ışık tutan eser, duygu yüklü anlatımıyla pek çok eleştirmenden tam not almayı başarmıştır.


3) Mustafa Hakkında Her Şey (2004) | IMDb: 7,6

mustafa hakkında her şey
Başrollerini Fikret Kuşkan ve Nejat İşler’in paylaştığı Mustafa Hakkında Her Şey filmi, içerisinde barındırdığı gerilim ve duygusallık öğeleriyle dikkat çekiyor. Bir trafik kazasıyla çakışan hayatların konu alındığı film, büyük sırları da beraberinde getiriyor.
Konusu: Yine Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği filmde Mustafa, mükemmel bir iş ve eşe, dünyalar tatlısı bir de çocuğa sahip bir karakterdir. Onun dünyasında her şey mükemmel gitmektedir ya da o öyle sanıyordur. Fikret ise Mustafa’nın aksine sıradan bir taksi şoförüdür. Bir gün Fikret bir trafik kazası geçirir. Kazada yalnız değildir. Yanında Mustafa’nın eşi de vardır ve ne yazık ki kazadan sağ çıkmaz. Mustafa, karısının ölüm haberini aldıktan sonra dünyası başına yıkılır ve bu kazayı araştırmaya karar verir. Karısının, o ana dek hayatında hiç görmediği Fikret ile ne işi vardır? Mustafa’nın hiç bilmediği sırlar nelerdir?


4) Unutursam Fısılda (2014) |IMDb: 7,5

unutursam fısılda
Çağan Irmak’ın yine büyük ses getiren yapımlarından biri olan Unutursam Fısılda, bu kez başrollerinde Farah Zeynep Abdullah, Mehmet Günsür ve Kerem Bursin’i ağırlıyor. Birbirinden taban tabana zıt karakterlere sahip olan iki kız kardeşin öyküsüyle başlayan hikaye aşk, sanat, şöhret, hayaller ve en sonunda da hesaplaşma temaları üzerinde durmasıyla dikkat çekiyor. Diğer yandan filmin müziklerine imzasını atan Kenan Doğulu ve Farah Zeynep Abdullah’ın muhteşem sesi filmin en çok konuşulan taraflarını oluşturuyor.
Konusu: Hanife ve Hatice birbirlerinden oldukça farklı karakterlere sahip, İzmir’de küçük bir kasabada yaşayan iki kız kardeştir. Abla Hanife, sağlık lisesinden mezun olup köyde hemşireliğe başlamıştır. Oldukça içe kapanık ve ayakları yere sağlam basan bir karakterdir. Kardeşi Hatice ise hayal peşinde koşan, herkese karşı zıt ve en büyük tutkusu müzik olan bir karakterdir. Bir gün kasabaya yeni bir vali atanır. Valinin oğlu Tarık genç ve yakışıklı bir müzisyendir. İki kardeş de gönlünü bu oğlana kaptırır ancak Tarık, Hatice’yi seçecektir. Bu iki genç, hayallerinin peşinden İstanbul’a gider ve ünlü olma yolunda adımlar atar. Hatice kendini ve sesini kanıtlamayı başaracaktır ancak büyük bir çöküş de onu bekliyordur. Hatice yıllar sonra memleketine döner ve ablasından çaldıklarıyla yüzleşmek, dahası hesap vermek zorunda kalacaktır. Bir de Alzeheimer hastalığı yakasını bırakmamaktadır.


5) Bizi Hatırla (2018) | 7,4

bizi hatırla
Usta yönetmen Bizi Hatırla isimli bu filminde yine bir baba-oğul ilişkisiyle seyirciyi karşılayarak, başarısını sürdürüyor. Başrollerinde Altan Erkekli, Tolga Tekin, Özge Özberk ve Sumru Yavrucuk’a rastladığımız film, duygu yüklü sahneleriyle dikkat çekiyor. Ana karakterin kendi iç müzakeresi ve vicdanı etrafında şekillenen tema, filmin başarısındaki en büyük etkenlerden biri olarak gösteriliyor.
Konusu: Kaan, son derece çalışkan işindeki başarısını kendi tırnaklarıyla kazanmış bir karakterdir. Evli ve bir çocuk sahibi bu karakter İstanbul’da mutlu bir hayat sürmektedir. İşi ve ailesine verdiği önemi, babasına gösterememiş olan Kaan, onu fazlasıyla ihmal etmiştir. Bir gün babasının rahatsızlığı baş gösterir ve bunun haberini alan Kaan, onunla ilgilenmek ister. İş yaşamı kasabaya gitmesine engel olduğundan babasını İstanbul’a yanına alır. Ancak Kaan’ın eşi bu durumdan memnun olmayacaktır. Babasının rahatsızlığı git gide artan Kaan, ihmal ettiği yılları geri kazanabilecek ve vicdanını rahatlatabilecek midir?


6) Tamam mıyız? (2013) | IMDb: 7,1

tamam mıyız
Başrollerde görmeye alışık olduğumuz isimleri barındırmayan Tamam mıyız? filmi, Çağan Irmak’ın ses getiren yapımlarından biri oluyor. Deniz Celiloğlu ve Aras Bulut İğnemli’nin muhteşem oyunculuklarıyla taçlanan film, birbirlerinden çok farklı iki insanın hayatlarının nasıl kesiştiğini gözler önüne seriyor. Muhteşem bir arkadaşlık hikayesini işleyen eser, bir dönemin ses getiren kitabı Kinyas ve Kayra’dan alıntılar içermesiyle dikkat çekiyor.
Konusu: Temmuz oldukça hassas ve naif bir karakterdir. Ailesi zengindir ama tutunduğu inanç ve görüşleri nedeniyle babası tarafından reddedildiği için kendi ayakları üzerinde duran bir heykeltraştır. Temmuz, bir gün kendisine gelen bir mail ile sevgilisi tarafından terk edildiğini öğrenir. Bu andan itibaren Temmuz için zor zamanlar kapıdadır. Sürekli kabuslar görür ve gördüğü bu rüyalarda bir kişi vardır. Temmuz bir gün rüyasında hep gördüğü o kişiye, bir parkta rastlar. İsmi İhsan olan bu kişi, kolları ve bacakları olmayan sakat bir bireydir. Temmuz, İhsan’ın peşinden gidip onu yakından tanımaya kararlıdır. Bu iki karakterin birbirlerinin hayatlarındaki rolleri büyük olacaktır.


7) Karanlıktakiler (2008) | IMDb: 7,0

karanlıktakiler
Melankoli ve saplantılı ilişkiler teması üzerinde duran Karanlıktakiler filmi, başrollerinde Erdem Akakçe, Meral Çetinkaya ve Derya Alabora gibi isimleri ağırlıyor. Irmak’ın alışılagelmiş konularından daha farklı bir tema üzerinde duran film, oyuncuların sergilediği performans ile de ön plana çıkıyor.
Konusu: Egemen, kendisine takıntılı derecede bağlı olan annesiyle beraber yaşayan bir karakterdir. Öyle ki anne karakteri, oğlunun başka bir yerde yaşamasına asla tahammül edememekte, büyük krizlere neden olmaktadır. Egemen ise bu durumdan hiç hoşnut değildir. Çünkü hayatını özgürce yaşamak ister. Ona göre insan içine karıştığı tek zaman, çalıştığı reklam ajansıdır. Bir de aşık olduğu bir kadın vardır ki kendisi reklam ajansının sahibidir. Egemen, kendi hayatı ve annesi arasında kalırken; hayat onu nasıl seçimler yapmaya itecektir?


8) Günaydın İstanbul Kardeş (1999) | IMDb: 6,9

günaydın istanbul kardeş
Başrollerini Esra Akkaya ve Volkan Severcan’ın paylaştığı Günaydın İstanbul Kardeş filmi, izleyiciye umut dolu ve sevimli bir hikaye armağan ediyor. Yapım, ayrıca Çağan Irmak’ın beyazperdede seyircisiyle buluştuğu ilk film olması sebebiyle de önem taşıyor.
Konusu: Bir radyoda DJ’lik yapan Alican, radyodaki enerjik ve konuşkan hallerine kıyasla günlük hayatında oldukça çekingen bir karakterdir. gerek aile yapısı ve yetiştirilme tarzı gerekse de küçük yaşlarda kaybettiği babasının üzüntüsü, onun bu içine kapanık karakterinde etkili olmuştur. Bir gün Sadenaz isimli bir kadınla tanışan Alican’ın hayatı tümüyle değişecektir.


9) Ulak (2018) | IMDb: 6,9

ulak
Çağan Irmak’ın çizgisinin çok dışına çıktığı bir diğer yapıtın ise Ulak filmi olduğunu söyleyebiliriz. Hikayenin baş kahramanları arasında Çetin Tekindor, Hümeyra ve Yetkin Dikinciler gibi isimler yer alırken; zaman ve mekandan bağımsız yerler ile merak uyandırıcı ve ürkütücü masallar, filmin temasını şekillendiriyor. Filmde doğu ve batı sentezlerine de yer veren Irmak, sınırları zorlayarak eleştirmenleri ve izleyicileri memnun etmeyi başarıyor.
Konusu: Zamanın bilinmeyen bir yerinde bir köye yaşlı bir ulak gelir. Yabancılardan hoşlanmayan köy halkı, ulağın gelmesinden pek hoşnut değildir. Ancak ulak, bir amaç uğruna gelmiştir. Zira anlatacağı hikayeleri vardır. Köy halkı kendisini ve anlattıklarını dinlemek istemeyecektir. Tabii ki çocuklar ile köyün en akıllısı ve en delisi dışında… En sonunda köyün başına çökecek olan sis, köy halkına bir şeyler anlatmak isteyecektir. Tabii, anlayana…


10) Prensesin Uykusu (2010) | IMDb: 6,8

prensesin uykusu
Çağan Irmak’ın Redd grubunun şarkısından esinlenerek kaleme aldığı ve beyaz perdeye aktardığı Prensesin Uykusu, işlediği tema ile adeta Türk sinemasının peri masalı olarak kabul ediliyor. Başrollerde Sevinç Erbulak, Ayşenil Şamlıoğlu ve Genco Erkal gibi değerli isimlere yer veren Irmak, kalpleri ısıtan bir hikayeyle seyirciyi karşılıyor.
Konusu: Aziz, bir kütüphanede çalışmakta sessiz ve sakin bir hayat sürmektedir. Bir gün, kendisinin oturduğu apartmana Seçil ve kızı Gizem taşınır. Özellikle küçük kız Gizem’in renkli hayal dünyası ve çevresine yaydığı neşe ile hayatı şenlenen Aziz, kızın bir gün derin bir uykuya dalmasıyla yıkılacaktır. Annesi Seçil, kızından artık ümidi keserken; Aziz küçük kızın bir gün uyanacağına dair umutlarını hiç yitirmez. Kendince bir inanç geliştiren Aziz, günlüğüne yazdığı üç dileği gerçekleştirirse kızın uyanacağını düşünmektedir. Böylece Aziz’in hikayesi başlar ve onun bilmediğimiz hayal dünyasına adımımızı atmış oluruz.


11) Issız Adam (2008) | IMDb: 6,8

ıssız adam
Çağan Irmak filmleri arasında yönetmenin belki de Babam ve Oğlum’dan sonra en çok konuşulan filmidir Issız Adam. Başrolleri paylaşan Cemal Hünal ve Melis Birkan bu filmde muhteşem bir oyunculuk çıkarıyor. Yalnızlık duygusunu, iliklerimize kadar kusursuzca işleyecek bir üslupla anlatan Irmak, cinsellik öğelerine de vurgu yapıyor ve sonuçta muhteşem bir hikaye ortaya çıkıyor.
Konusu: Yolları bir kitapçıda kesişen Alper ve Ada, birbirlerinden oldukça farklı karakterlerdir. Günlük ilişkiler yaşayan, cinselliği şiddet olgusu ile bağdaştıran ve ilişkilerinde kullanan Alper, ayrıca son derece yalnızdır da. Bu yüzden hiçbir yere sığdıramaz kendini de ıssızlığını da. Ada ise oldukça sosyal, insanlarla olan ilişkisi kuvvetli ve hayattan zevk alan bir kadındır. Alper, Ada’yı önce tek gecelik bir ilişki olarak görse de kendini onu merak etmekten alıkoyamaz. İkilinin dolu dizgin başlayan aşkı, zamanla her ikisini de mutsuzluğa sürükleyecektir. Alper, yalnızlığa çok alışıktır ve bunun bir çaresini bulacaktır. Geride bırakacağı kırık bir kalp ile elbette ki.


12) Nadide Hayat (2015) | IMDb: 6,8

nadide hayat
Demet Akbağ’ın eşsiz performansıyla hayat bulan Nadide Hayat filmi, Çağan Irmak’ın naiflikle işlediği bir hikaye ile seyirciyi karşılıyor. Dram temasından uzaklaşarak, seyircinin kendini çok daha mutlu ve umutlu hissetmesine yardımcı olan Irmak, ele aldığı bu eserle amacına büyük oranda ulaşıyor ve sonuçta izleyiciye sıcacık bir hikaye armağan ediyor.
Konusu: Kaç yaşında olursanız olun, hayallerinizin peşinden gitmek için geç değildir. İşte Nadide Hanım tam da bunu aşılıyor seyirciye. 30 yıllık eşini kaybeden Nadide, büyük boşluğa düşmüştür ve ne yapacağını bilememektedir. Kendisine pek çok hobi edinmeye çalışsa da bir işe yaramaz ve kendini mutlu hissedemez. Derken, bir gün gazetede bir haberle karşılaşır. Üniversite affını konu alan haber, Nadide’nin evlendikten sonra kocası için yarıda bıraktığı üniversite hayatına yeniden başlamasına vesile olur. Bu zamana kadar hep başkalarının istekleri doğrultusunda hayatını şekillendiren Nadide, artık kendi yolunu çizmeye ve mutluluğu yakalamaya kararlıdır.


13) Bana Old and Wise’ı Çal (1998) | IMDb: 6,6

Bana Old and Wise’ı Çal
Kabuslar Evi isimli film serisinin ilk versiyonu olduğu kabul edilen ve Çağan Irmak’a fikir verdiği bilinen Bana Old and Wise’ı Çal filmi, işlediği korku-gerilim türüyle dikkat çekiyor. Çağan Irmak’ın bu türde ilk yazdığı film olan yapım, Irmak’ın kısa metraj filmlerinden biri olmakla birlikte yalnızca festivalde oynanan bir film olarak kalmıştır. Tv’de yayınlanmayan film, belirli internet sitelerinde bulunup izlenebilmektedir.
Konusu: Oğuz bir radyo programcısıdır ve geceleri, dinleyicilerinden istek parçalar yayınlar. Bir gün kendisine Onur isimli bir adam bağlanarak, Old and Wise isimli bir parçayı, Eda ismindeki bir kadın için çalmasını ister. O esnada programı Zuhal isimli bir kadın dinlemektedir ve durumu son derece ilginç bulur. Çünkü Eda isminde bir arkadaşı vardır ve Eda’nın Onur ismindeki erkek arkadaşı bir süre önce vefat etmiştir. Durumu ertesi günü Eda’ya anlatan Zuhal, aynı zamanda bahsi geçen şarkının Onur ve Eda için özel bir anlamı olduğunu da öğrenecektir. Acaba her şey bir tesadüf müdür?


14) Çilekli Pasta (2000) | IMDb: 6,0

çilekli pasta
Çağan Irmak’ın televizyon filmi olarak yayınlanan yapımı Çilekli Pasta, usta oyuncu kadrosu ve hikayesiyle dikkat çekiyor. Başrollerinde Yasemin Kozanoğlu ve Uğur Polat’ın yer aldığı film, dram ve duygusal türüyle bir aşk hikayesi sunuyor.
Konusu: Bir pastane işletmecisi olan Onur, mesleğini çok seven bir pastacıdır. Çilekli pasta tutkunu olan Onur, her gün bir çilekli pasta yapıp görücüye çıkarmakta fakat asla satışını yapmamaktadır. Çünkü ona göre pasta, sadece aşık olacağı kişiye ait olmalıdır. Ve o gün gelir. Bir gün pastaneden içeri ünlü oyuncu Burcu Burkan, çekim yapmak üzere içeri girer ve Onur, o anda onun doğru kişi olduğunu anlar. İkili yaşadıkları farklı hayatlara rağmen birbirini tanımak isteyecek ve bir aşk yaşayacaklardır. Ancak Burcu’nun sakladığı bir sır vardır.


15) Kabuslar Evi – Takip (2006) | IMDb: 6,0

kabuslar evi takip
Pek çok seriden oluşan “Kabuslar Evi” serisinin ilk filmi olma özelliği taşıyan Takip, Çağan Irmak’ın yönetmen koltuğunda oturduğu filmlerden biri. Korku-gerilim türündeki yapım, her seride farklı hikayeler ve farklı oyuncuların yer almasıyla dikkat çekiyor. Serinin tüm filmlerini özellikle de Çağan Irmak’ın yönettiği serileri muhakkak izlemenizi öneriyoruz.
Konusu: İbrahim, çocuk yaşlarında büyük bir trajediye maruz kalmıştır. Yaşadığı köyde nereden geldiği bilinmeyen bir kurtadam vardır ve hem insanlara hem de hayvanlara zarar vermektedir. Bir gün kurtadamın köyün en güzel kadınının çocuğunu öldürmesi, köylülerin harekete geçmesine neden olur. Böylece eli silah tutan herkes kurtadam avına çıkar. Bu esnada İbrahim’in babası kurtadamı öldürmeyi başarmıştır ancak maalesef kendisi bir saldırıyla yaralanmış ve zehri almıştır. Bu andan itibaren İbrahim, babasındaki değişimi gözlemlerken; bir gün babasının annesini öldürüp kaçtığına da şahit olur. Aradan yıllar geçmiştir. İbrahim artık büyümüştür ve babası tarafından takip edildiğini düşünmektedir. En sonunda yüzleşmek için “Kabuslar Evi” isimli yeri kiralayacak olan İbrahim, burada babasıyla yüzleşmeyi bekleyecektir.


16) Çocuklar Sana Emanet (2018) | IMDb: 5,5

çocuklar sana emanet
Çağan Irmak’ın dram-gerilim türünde kaleme aldığı filmi Çocuklar Sana Emanet, yönetmenin Kabuslar Evi ile başladığı furyayı devam ettirdiği izlenimi bırakıyor. Korku öğelerini fantastik olaylar ve kahramanlarla süsleyen Irmak, bu filminde de başarıyı yakalıyor.
Konusu: Başarılı bir iç mimar olan Kerem, herkesin kıskanılacağı bir hayatı yaşarken bir an da her şey alt üst olur. Kerem bir trafik kazası geçirir ve bundan hiçbir şey eskisi gibi olmaz. Kaza sonrası yaşadığı travmayı atlatmaya çalışan Kerem, bunun için şifacı bir kadından ve köylülerden yardım alacak ve arınmaya çalışacaktır.


17) Benim Adım Feridun (2016) | IMDb: 5,3

benim adım feridun
Sevilen yazar Mahir Ünal’ın aynı adlı hikayesinden uyarlanan “Benim Adım Feridun“, dram ve romantik komedi türüyle beyazperdede yer alıyor. Yönetmenliğinin yanı sıra senaryosunu da Çağan Irmak’ın kaleme aldığı yapım, dönemin sevilen ve konuşulan filmleri arasında.
Konusu: Ersan, uzun ilişkilere inanan ve bunun rahatlığını yaşayan bir karakterdir. Ancak bir gün sevgilisi Ayla tarafından terk edilir ve Ayla’yı ne yapsa geri döndüremez. Yaşadığı buhranla kafasını dağıtmaya yazlığa giden Ersan, burada tesadüfen bir düğüne katılarak ismi Feridun olan bir adamla karıştırılır. aşlarda hoşuna giden bu kimlik daha sonraları içinden çıkılmaz bir hal almaya başlar.


18) Bana Şans Dile (2001) | IMDb: 5,2

bana şans dile
Yönetmenin ilk uzun metrajlı film olma özelliği taşıyan Bana Şans Dile, festivalde yayınlandıktan tam 5 yıl sonra vizyonda seyircisiyle buluşmuştur. Ayrıca Çağan Irmak’ın alışıldık senaryolarından farklı şekilde kaleme alınan film, ilginç konusu ve içerdiği alt mesajlar açısından da değerli görülmüştür. Çağan Irmak imzalı farklı bir yapım arayanların, mutlaka bu filme bir şans vermesi gerektiğini düşünüyoruz.
Konusu: Bahadır, çevresiyle iletişim kurma konusunda oldukça sıkıntı yaşayan içine kapanık bir çocuktur. Öyle ki lisede okuyan bu karakterin okulda da arkadaşı bulunmaz. Bir sabah uyandığında daha evvel yapmadığı bir şeyi deneyecek ve yeni bir yola girecek olan Bahadır, o sabah okula cebinde bir tabancayla gider. Sınıf arkadaşlarını rehin alan Bahadır, hepsinden hayatta canlarını en çok yakan anıların ne olduğunu anlatmalarını isteyecek ve sonunda bilinmeyen hayatların acı tablosu ortaya çıkacaktır.
Bu içerikler de ilginizi çekebilir:

Okumaya devam et

Kültür

Dahilerin Bambaşka Hayatlarını ve Hikayelerini Anlatan 10 Film

Başarılı insanların tavsiyelerini, alıntılarını, tecrübelerini okumak ve dinlemek kadar ilham verici olan bir başka şey de onların başarı hikayelerine tanık olmak. Konu ‘hikaye’ olduğunda da buradaki en güçlü içerik olarak karşımıza filmler çıkıyor.
Dahilerin hayatlarını ve başarı hikayelerini anlatan filmler her zaman ilham verici olmuştur. Ben de bu filmlerden iyi bir liste hazırlamak istedim.
Listede sadece 10 tane filme yer verdim. Dahilerin Bambaşka Hayatlarını ve Hikayelerini Anlatan 10 Film:

1) Bay Turner – Mr. Turner (2014)

IMDb: 6,8
Usta yönetmen Mike Leigh filmi ile İngiliz resim sanatının büyük isimlerinden J. M. W. Turner’ın hayat hikayesini anlatıyor. 19. yüzyılın en takdir edilen ressamlarından biri olan Turner’ın hayatının son 25 yılında yaşadıklarını, sanatının içeriğini, sosyal çevresini ve özel hayatını irdeleyen bir film.


2) 21 (2008)

IMDb: 6,8
M.I.T’de okuyan Ben Campbell, okul taksidini ödeyebilmek için paraya ihtiyaç duyar ve bunun yolunu da kumarda bulur. Altı arkadaşı ile birlikte kart sayma işinde uzmanlaşan Ben, Vegas yolunu tutar. Bu altı öğrenci için her şey güzel başlayacaktır, ancak bir sonraki adımları onlar için oldukça tehlikelidir.


3) Pi (1998)

IMDb: 7,4
Bir matematik dehasi olan Max sorunlu bir kisilige sahiptir ve insan hayatinin belki de en önemli bulusuna ulasmak üzeredir. Son on yil boyunca sayisal olarak tabiatin bir kodlanma sistemine sahip oldugunu kesfetmis fakat bunu çözmeyi basaramamistir.Her sey ama her sey onu bir tek sonuca götürmektedir. Ulastigi sonuç onu daha büyük kaoslara bunun da ötesinde problemin merkezi olarak kendine yöneltmektedir.Buldugu sir için belki de insanlar birbirlerini bile öldüreceklerdir. Bunu herkesten saklamalidir. Max zincirin ilk halkasi olan kodu kirmayi deneyerek bu riski yok etmeye karar verir.


4) Deha – Gifted (2017)

IMDb: 7,6
Florida’da yaşayan Frank Adler (Chris Evans), 7 yaşındaki yeğeni Mary (Mckenna Grace) ile birlikte yaşamaktadır. Mary’nin küçük yaşına rağmen matematiğe inanılmaz bir yeteneği vardır ve normal şartlarda özel bir okula gitmesi gerekirken Frank’in ısrarıyla devlet okuluna gitmektedir, nitekim Mary’nin tıpkı kızı gibi matematiğe yetenekli annesi, Milenyum Problemleri’nden Navier–Stokes problemini çözebilmek için varını yoğunu ortaya koymuş, ancak kızı 6 aylıkken intihar etmiştir ve Frank de küçük kızın normal bir çocukluk geçirmesini istemektedir.

Günün birinde Frank’in annesi, aynı zamanda Mary’nin anneannesi olan Evelyn (Lindsay Duncan) çıkagelir. Küçük kızın üstün zekasından haberdar olan kadın, çocuğun velayetini alarak onu seviyesine uygun bir okula gönderme konusunda ısrarcı olur. Frank, Mary’nin özel bir okula gitmesini kabullenir, ancak o okulda annesinin gözetimi altında olduğunu öğrenince, kızı tekrar yanına alabilmek adına ev sahibesi Roberta (Octavia Spencer) ve öğretmeni Bonnie (Jenny Slate) ile elinden gelen her şeyi yapmaya karar verir.


5) Sosyal Ağ – Social Network (2010)

IMDb: 7,7
The Social Network,Facebook ’un kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat hikayesini ve ünlü sosyal paylaşım sitesinin kurulma aşamalarını anlatıyor.


6) Her Şeyin Teorisi – The Theory of Everything (2014)

IMDb: 7,7
Ünlü İngiliz fizikçi ve bilim insanı Stephen Hawking’in kariyerinin ilk yıllarına, fiziksel kapasitesini giderek düşüren ALS hastalığının aşamalarına ve ilk eşi Jane Wilde ile ilişkisine odaklanan Her Şeyin Teorisi filmi, sinema dünyasının en önemli ödüllerinde birçok adaylık kazandı. Özellikle Eddie Redmayne’in müthiş Hawking performansı, izleyiciler tarafından büyük takdir topladı. Film, Türkiye’de 27 Şubat 2015’te gösterime girmişti.


7) Yağmur Adam – Rain Man (1988)

IMDb: 8,0
Charlie babasının ölümü üzerine büyük bir mirastan yararlanacağını düşünerek hayaller kurar. Oysa kendisine sadece 1949 model bir Buick bırakan babası, servetin tamamını Charlie’nin daha önce varlığından haberdar olmadığı otistik bir dâhi olan ağabeyi Raymond’a bırakmıştır. Raymond’u kaldığı klinikten kaçırıp ülke çapında bir seyahate çıkaran Charlie, abisinin yaşamı zorlaştıran alışkanlıklarıyla çileden çıksa da otistik adamın matematik ve hafıza konusundaki insanüstü yeteneği karşısında da hayrete düşer. O yıl film 4 Oscar ödülüne layık görülmüştü, elbette biri de otistik abiyi başarıyla canlandıran Dustin Hoffman’a gitmişti. Charlie’yi canlandıran ise Tom Cruise idi.


8) Akıl Oyunları – A Beautiful Mind (2002)

IMDb: 8,2
John Forbes Nash Jr., genç yaşında geliştirdiği kuramlarla matematik dünyasının bir numaralı ismi haline gelir. Fakat kısa süre içerisinde bencilliği ve kendine olan aşırı güveni sonucunda oluşan kişisel problemleri ile baş edemez duruma düşer. Dahilik ile delilik arasındaki ince çizgide, delilik tarafına doğru sürüklenir.


9) Amadeus (1984)

IMDb: 8,3
Müzik konusunda olağanüstü bir yeteneğe sahip olan Amadeus Mozart ile Antonio Salieri’nin ilişkisine odaklı bir film. Yaşamı ile müziği zıt kutuplarda ilerleyen Mozart, gündelik yaşamında gerçek bir arıza karakter olarak kopuk bir hayat tarzı sürdürmüş.


10) Can Dostum – Good Will Hunting (1997)

IMDb: 8,3
Will, bir üniversitede hademelik yapan süper zeki bir gençtir. Will, bir türlü sokak kavgalarından kendini alıkoyamaz ve başı derde girer. Hapise düşmek üzere olan Will’i bu durumdan kurtarabilecek tek kişi onun yeteneklerini farkeden, okulun profesörlerinden Sean McGuire’dır. Aralarında bir anlaşma yaparlar ve bu zamanla çok özel bir dostluğa doğru yol alırlar.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com