Bizimle iletişime geçin

Gündem

Evde Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılmalı? Kaktüs Bakımının Püf Noktaları

Evde Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılmalı? Kaktüs Bakımının Püf Noktaları

Güney Amerika’ya özgü ve binlerce türü bulunan kaktüs, diğer bitkilere göre daha az bakım gerektirdiğinden dolayı evlerde yaygın olarak yetiştirilir. Yeşil renk tonu ve dikenli yapısıyla ortamları süsleyen bu çöl güzelliği, kurak yerlerde bile hayatta kalabilecek özelliklere sahiptir.

Evlerinde veya ofislerinde kaktüs yetiştirmeyi düşünenler, bu bitkinin bakımı sırasına bol miktarda ışık, minimum su ve kuru ortam üçlemesine dikkat etmelidir. Kaktüsler, gelişmek için yüksek ışığa ihtiyaç duyarlar. Bunun için de doğrudan güneş ışığı alan bir pencere veya balkon ideal bir yerdir.

Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılır?

Ortama kolay uyum sağlayan ve bakımı kolay olan kaktüsler, bu avantajları nedeniyle birçok ev veya ofiste tercih edilmektedir. Bu bitkilerin bakımları yapılırken, mümkün olabildiğince doğal ortamları yeniden oluşturulmaya çalışılmalıdır. İşte kaktüs bakımında göz önününde bulundurulması gerekenler ve sıkça sorulan sorular.

Rutin Bakım

Kaktüsler kuru ortamları sever. Bu bitkilerin bakımı sırasında en sık yapılan hata aşırı sulamadır. Kaktüse su vermeden önce toprağın iyice kurumasını bekleyin. Bunun sebebi, köklerinin çürümeye karşı aşırı hassas olmasıdır. Toprakta nem tespit ederseniz bitkiyi sulamaktan kaçının. Sulama sıklığı, bu nedenlerden dolayı kış mevsiminde ayda bir defaya kadar düşürülebilir.

Kaktüsleri sulamadan önce topraktaki nem seviyesi kontrol edilmelidir. Nemi kontrol etmek için; kuru ince bir tahta çubuğu toprağa batırın ve yüzeyin hemen altının nemli olup olmadığından emin olun. Ayrıca ilk sulamadan önce kaktüsün toprağını da havalandırın. Bu işlem topraktaki nemin salınmasını ve toprağın nefes almasını sağlayacaktır.

Kaktüsün her tarafının eşit büyümesi ve verimli fotosentez yapabilmesi için konumunu periyodik olarak değiştirin. Kaktüs için en ideal alan, ev veya ofislerin en fazla güneş alan yerleridir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta bulunmaktadır. Bitkinin öğlen saatlerinde güneşe maruz kalması, kurumasına ve renk değişikliğine neden olabilir.

Kaktüs Bakımında Isının Önemi

Isı değerleri, kaktüs bakımında dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli husustur. Bu bitki, yaz mevsimin en sıcak hissedildiği günlerde görülen 40 derece sıcaklığa kadar dayanıklıdır. Sıcaklığın bu değerden yüksek olması durumunda ise gelişimi duracaktır.

Kış mevsiminde de soğuğa karşı dayanıklı bir yapısı bulunur ve kolay zarar görmez. Sıcaklığın -15 dereceye kadar düştüğü mekanlarda canlılığını korur. Daha düşük sıcaklıklarda donabilir. Kış aylarında sık sulama yapılmaması, kaktüs bakımında bilinmesi gereken önemli konulardandır.

Kaktüse Ne Kadar Su Verilir?

Kaktüslere kesinlikle sık aralıklarla su verilmemelidir. Yaz mevsiminde bile fazla suya ihtiyaç duymazlar. Toprağının tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra sulanması gerekir. Aşırı sulanması kök çürümesi meydana getirecektir. Su verirken havanın güneşli olmasına ve bir seferde bol su verilmeye özen gösterilmelidir. Ayrıca, fazla suyun tahliyesine izin veren drenaj deliği bulunan saksılar tercih edilmelidir.

Kaktüsler Neden Çiçek Açmaz?

Kaktüsler, nemli ve havasız ortamları sevmezler. Kaktüslerin yetiştirilmesi için en uygun ortamlar, nemden uzak havadar mekanlardır. Kapalı olmayan bir balkonunuz varsa, kaktüsünüz için en uygun ortam burası olabilir. Eğer balkonlu bir eviniz yoksa, bitkinin bulunduğu odayı sık sık havalandırmanız gerekmektedir. Havanın nemli olması, kaktüsün dikenlerinde su biriktirmesine neden olur ve gelişimini engeller. Bunun sonucunda ise kaktüs asla çiçek açamaz hale gelir.

Bitkilerin Dilinden Anlayın

Her bitkinin benzersiz bir canlı olduğunu ve onların da kendilerine göre bireysel ihtiyaçları olduğunu unutmayın. Evinizdeki kaktüsleri belirli aralıklarla gözlemleyin. Nasıl büyüdükleri, size neye ihtiyaçları olduğu konusunda ipuçları verecektir.

Kaktüs güneş ışığına ulaşmaya çalışıyor gibi büyüyorsa, muhtemelen daha fazla güneşe ihtiyaç duyuyor anlamına gelir. Bitkiniz yumuşarsa, çok fazla sulama yapıyor olabilirsiniz.

Kaktüs Hangi Mevsimde Gübrelenmeli?

Bu bitkiler genellikle ilkbahar aylarında gelişmeye başlar. Standart gübreler kaktüsün gelişimi için yetersiz olabilir. Bu nedenle özel kaktüs gübrelerini kullanmanız tavsiye edilir. İlkbahar mevsiminde bir defa gübreleme yapılır ve sonraki 6 ay gübreleme gerektirmez. Ayrıca, kış aylarında yapılan gübrelemenin bitkiye zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Kaktüs Toprağı Hangi Sıklıkla Değiştirilmeli?

Kaktüslerin toprağının 2 veya 3 yılda bir değiştirilmesi önerilmektedir. Yavaş büyüdükleri için toprağa uzun süre bağlı kalmayı tercih ederler. Büyümesini desteklemek için çok büyük saksılar kullanmayın, aksi taktirde köklerini boğabilirsiniz. Bitkinin boyutunu korumak istiyorsanız, toprağını değiştirdikten sonra aynı kabı yeniden kullanabilirsiniz. Saksılama yapmak için en ideal zaman ilkbahar mevsimidir. Toprak değişimi sonrası, hasarlı köklerin çürümesini engellemek için birkaç gün sulama yapmayın.

Kaktüsteki Zararlı Haşereler Nasıl Yok Edilir?

Büyük çaba sarf ederek yetiştirdiğiniz kaktüsünüzü, bazen küçük haşereler istila edebilir. Bitkiyi bu haşerelerden kurtararak tedavi etmek çok kolaydır. Boş bir sprey şişesinin içine bir miktar sirke ve bir kaşık bulaşık deterjanı ekleyin. Daha sonra bunu bitkinin üzerine püskürterek haşere ve mantarlardan kurtulun.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen aylarda adı Hakan Sabancı ile aşk dedikodularına karışan oyuncu Aygün Aydın, sosyal medya hesabından Sabancı’yla yazışmalarını paylaştı.

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen şubat ayında aşk yaşamaya başladıkları konuşulan Hakan Sabancı ile Aygün Aydın cephesinde ilginç bir gelişme yaşandı.

Hakan Sabancı’nın yerli yabancı kadınları beğeni yağmuruna tutması Aynur Aygün’ü çileden çıkardı.

ÖZEL KONUŞMALARINI YAYINLADI

Bu zamana kadar çıkan aşk haberleri hakkında sessizliğini koruyan Aygün Aydın, Instagram hesabından yayınladığı konuşmalarda ikilinin buluşma için yaptığı plan ve Sabancı’nın doğum günüyle alakalı konuşmaları yer alıyor..

Oyuncu Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Ben ve dikkatini çekmeye çalıştığım adamın stalk’ladıkları. Bu sü*rtüklerle nasıl baş edeyim? Pes ediyorum” diyerek kendi fotoğrafıyla Hakan Sabancı’nın beğendiği kadınların fotoğraflarıını kıyasladı.

Aygün Aydın’ın yaptığı bu paylaşımlar sosyal medyada gündeme oturdu.

Okumaya devam et

Gündem

60’lık damat! Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez evlendi

Vedat Bey’i üçüncü kez nikah masasına oturtmayı başaran kişi kim?

60 lık damat! Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez evlendi

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez damat olmuş da, haberimiz olmamış! Evet, yanlış okumadınız…

İlk evliliğini Danimarkalı Femke Diskois ile yapan, Temmuz 2006’da evlendiği ikinci eşi Nilüfer Zapçı’dan da Ocak 2008’de boşanan Vedat Alaton, 60 yaşında üçüncü kez nikah masasına oturmuş.

Vedat Bey’i üçüncü kez nikah masasına oturtmayı başaran kişi ise, yaklaşık 3,5 yıldır flört ettiği sevgilisi Seda Söğütlü.

Benim de mutluluklarına birkaç kez şahit olduğum aşıklar, Malta’da gözlerden ırak, sessiz sedasız evlenmişler. Umarım bir ömür mutlu olurlar.

Bu arada 1999 yılında boşandığı Femke Diskois’den bir çocuğu olan 60’lık damat Vedat Alaton, bakalım ‘Yaşlı Baba Ligi’nde de yer alacak mı?

Bülent Cankurt/Günaydın

Okumaya devam et

Gündem

İş insanı Adnan Vural hayatını kaybetti

Yazılım şirketi Digital Planet’in kurucusu Adnan Vural, vefat etti.

İş insanı Adnan Vural hayatını kaybetti

Erzincanlı olan Adnan Vural İTÜ-Elektronik Haberleşme lisans, Boğaziçi Üniversitesi-Telekom ve Bilgisayar master eğitimi aldı. Profesyonel olarak bankacılıkta ve Ata Grubu’nda çalıştı. Sermaye piyasaları için aracı kurum yazılımlarının oluşturulmasında görev aldı. Ardından 2000 yılında da kendi şirketi olan Digital Planet’i kurdu.

Başta telekomünikasyon ve finans sektörleri için olmak üzere ‘sıkıştırma ve saklama’ konusundaki çözümler üreten Digital Planet, kısa sürede küresel bir şirkete dönüştü.

ABD’de Silikon Vadisi’nde ve Londra’da da şirketler kuran Adnan Vural’ın şirketinin, TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği ‘sıkıştırma’ yazılımı, başta Türk Telekom olmak üzere GSM şirketleri ve bankalara çözüm sağlıyor. 20 milyon e-faturayı 10 GB belleğe sığdıran Digital Planet’in ihracat geliri, cirosunun dörtte birini aştı. Digital Planet, pandemi sürecinde de geliştirdiği temassız fatura gibi ürünlerle öne çıktı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com