Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

Ferit Şahenk Katar’da: Resesyona girebiliriz

Katar Ekonomi Forumu’nda ‘Küreselleşme’ konulu panelde konuşan Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ferit Şahenk, dünyanın son yaşananlardan sonra resesyona ve stagflasyona girebileceği uyarısında bulundu.

Ferit Şahenk Katar da: Resesyona girebiliriz

Küserel işbirliği ve reform çağrısı yapan Şahenk, “Kollektif adımlarla krizi aşmamız mümkün” ifadelerini kullandı.

Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Ferit Şahenk, Katar Ekonomi Forumu’nda önemli açıklamalarda bulundu. Ferit Şahenk bombayı patlattı: Yeni ortak geliyor

Küreselleşme konulu panele katılan Şahenk; Katar Ticaret ve Endüstri Bakanı Şeyh Kasım El Sani ve PwC Küresel Yönetim Kurulu başkanı Bob Moritz ile birlikte Bloomberg’den Stephanie Flanders’in sorularını yanıtladı.

Pandemi ve sonrasındaki Ukrayna krizinin ardından oluşan şartları değerlendiren Şahenk, uluslararası kurumlarda reform çağrısı yaptı.

Şahenk, “İkinci dünya savaşı sonrasında o dönemin gerçeklikleriyle kurulmuş uluslararası kurumların günün şartlarına adapte olması gerekiyor. Kapsayıcılık çok önemli. Dünya Bankası, IMF ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası kurumların günün şartlarına yanıt verebilecek esnekliğe sahip olması önemli” dedi.

“Dünya son yaşananlardan sonra şu ya da bu şekilde resesyona hatta stagflasyona girebilir ama buna akıllıca hazırlanmış olmamız gerekiyor” ifadelerini kullanan Şahenk şöyle devam etti:

“Kapsayıcılık ve ortak akıl ile 2008’de olduğu gibi G8 ve G20 gibi uluslararası kurumlarla, hükümetler ve merkez bankalarının attığı kollektif adımlarla krizi aşmamız mümkün. Covid salgınında, aşıların bu kadar kısa sürede dünyaya dağıtılmasını bırakın, üretilmesini bile kimse beklemiyordu.”

“BUGÜNÜN BANKALARI DEĞİŞİME UĞRAYACAK”

Ferit Şahenk, küresel finans sektörünün büyük altyapı projeleri için önemini de vurguladı.  Ferit Şahenk’in sır gibi sakladığı yeni ortağı belli oldu

İnsanların ihtiyaçları doğrultusunda bankacılık sektörünün varlığını sürdüreceğini kaydeden Şahenk, “Ama bugünün bankaları değişime uğrayacak. Teknoloji ve veri kullanımı artacak, müşterilerimizi daha yakından tanıyacağız. İstanbul Boğazı’nın kıyısında 1,2 kilometrelik Galataport projesine imza attık. Bunun gibi dev projeler için finans sağlanabilmesi ancak küresel bir finans sisteminin varlığı ile mümkün olabilirdi” değerlendirmesini yaptı.

“PİYASALAR ZAMANLA NORMALE DÖNECEK”

Şahenk, Rusya’nın Ukrayna işgalini de değerlendirdi. Oluşan istenmeyen koşullarla ilgili bazı önlemler alındığını belirten Doğuş Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, “Ancak yatırımlarımız devam edecek, sermaye yatırım yapacak yeni yerler bulacaktır. Bir sarkacın uç noktasındayız. Sarkaç diğer yönde hareket edecek, zamanla piyasalar normale dönecektir” dedi.

“HÜKÜMETLER GENÇ KUŞAĞA ÖNEM VERMELİ”

Küresel sorunlara yerel ve bölgesel çözümler getirilemeyeceğini anlatan Şahenk, Türkiye’nin yatırımcılar için cazibesini koruduğunu belirtti. Gelecek için Z kuşağının önemine vurgu yaptı:

“Çok parlak bir genç kuşak geliyor. Biz teknolojiyi öğrenip adapte olduk ancak onlar teknolojiye doğdular. Sürdürülebilirlik, çevre, eşitlik gibi tartıştığımız konular onların gerçekliği. Aileler, şirket yöneticileri, hükümetler genç kuşağa gerekli önemi vermeli.”

EL SANİ: ENERJİ TALEBİ ARTARAK DEVAM EDECEK

Katar Ticaret Bakanı El Sani de uluslararası ticaretin önemine değindi.

Covid salgınının özellikle ilaç ve gıda sektöründe sistemin dayanıklılığını test etmek açısından çok önemli olduğunu belirten El Sani, “Kurumlarımızın dayanıklılığını, uluslararası işbirliğimizi artırmalıyız” dedi.

Enerji talebinin artarak süreceğini belirten El Sani, “Ortadoğu’nun enerji konusunda daha fazla yatırım alacağını düşünüyoruz” diye konuştu.

PwC Küresel Başkanı Moritz de yerel kurumların küresel bağlamdaki işbirliğinin dünya çapındaki sorunları çözmek için gerekliliğine vurgu yaptı.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş Dünyası

Bill Gates geleceğin işini açıkladı! Direnenler iyi kar edecek

Dünyanın en zengin iş insanlarından biri olan Bill Gates, geleceğin mesleğini duyurdu. Gates, bu sektörde faaliyet gösteren şirketlerin Tesla ve Microsoft’u geride bırakacağını açıkladı.

Bill Gates geleceğin işini açıkladı! Direnenler iyi kar edecek

Microsoft’un kurucusu ve dünyanın en zenginlerinden biri olan milyarder Bill Gates, bu kez tercih yapma döneminde olan gençlere tavsiyelerde bulunarak gündeme geldi.

İfadeleri Yunan basınında yer alan Bill Gates’in geleceğin mesleğini açıklarken ilginç ifadelere yer verdi.

Habere göre Gates, insanlığın ilgilenmesi gereken mesleklerin ne alanda olması gerektiğini açıkladı.

TESLA VE MİCROSOFT’U GERİDE BIRAKACAK

İnsanların iklim değişikliği ve iklim teknolojileriyle alakalı işlerle uğraşması gerektiğini söyleyen Gates, bu alanda çalışmalar yapanların Tesla ve Microsoft’u geride bırakabileceğinin söyledi.

Gates’in “iklim tahribatı dünyayı yakıp yıkacak” değerlendirmesi sosyal medya tarafından oldukça dikkat çekti.

Elektrikli arabaların, çevre dostu pillerin ve hidrojen motorları gibi ürünlerin bu grubun içine girdiğinden bahsetti.

Bir online konferansta açıklamalar yapan Gates, “Bu adım şu an için riskli. Ancak ilerleyen zamanlarda bunlar Google, Microsoft, Tesla ve Amazon gibi şirketleri geride bırakacak” ifadelerini kullandı.

“DİRENENLER İYİ KAR EDECEKLER”

Milyarder Bill Gates sözlerine, “İklim teknolojisi kolay bir alan değil. Aslında oldukça tehlikeli, ancak direnenler iyi kar elde edecekler” dedi.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Milyarderler arasında çapkınlık krizi!

Dünyanın en zengin kişisi olan Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk son dönemde yaptıklarıyla değil de Twitter’ı satın almamak gibi yapmadıkları ve özel hayatıyla gündeme gelmeye devam ediyor.

Milyarderler arasında çapkınlık krizi!

Yapay zeka şirketi Neuralink’te yönetici olarak çalışan Shivon Zillis’ten ikiz bebekleri olduğu öne sürülen Musk’ın şimdi de bir diğer teknoloji devi Google’ın kurucularından Sergey Brin’in eşi Nicole Shanahan ile geçen yılın sonunda kısa bir ilişkisi olduğu iddiası ortaya atıldı.

Wall Street Journal gazetesi bu ilişkinin ortaya çıkmasıyla Musk ve Brin arkadaşlığının da son bulduğunu, Shanahan’ın bu yıl başında boşanmak için mahkemeye başvurduğunu yazdı.

İsmi açıklanmayan kaynaklara dayandırılan habere göre Shanahan, Musk ile ilişkisi olduğu dönemde eşiyle ayrıydı ama yine de birlikte yaşıyorlardı.

Musk ise Twitter hesabında yaptığı paylaşımlarla iddiaların gerçeğin yansıtmadığını açıkladı.

Shanahan’ın son üç yılda yalnızca iki kez gördüğünü ve her seferinde yanlarında başka insanlar da olduğunu yazan Musk, Brin ile de arkadaşlıklarının sürdüğünü, hatta dün gece bir partide birlikte olduklarını söyledi.

Haberin sahibi Wall Street Journal’a da çatan Musk, gazetenin kendisi hakkında yaptığı saçma haberlerin sayısını dahi unuttuğunu yazdı.

Musk, tahmini serveti 240 milyar dolarla dünyanın en zengin insanı konumundayken Google kurucularından Brin de 95 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin sekizinci kişisi konumunda.

Okumaya devam et

İş Dünyası

İshak Alaton’un ‘ceviz kırma’ hayali

İş dünyasının en önemli isimlerindendi İshak Alaton…

İshak Alaton un  ceviz kırma  hayali

Türkiye’den Canan Eraslan’ın yazısından alıntı

Çok yatırım yaptı, çok ‘insan’ yetiştirdi ülkede. Daha önce okuduğum ve ders niteliğindeki sözlerini, geçtiğimiz günlerde kızı; çok değerli sanayici, yatırımcı olmasının yanı sıra; idealist, gülen, seven, hayattan keyif almayı bilen sevgili Leyla Alaton yeniden paylaştı:

“Paranın iki kişiliği vardır…

Birincisi; para bir değiş-tokuş aracıdır. Para vererek yiyecek, giyecek, ev, bark, hatta sağlık satın alabilirsiniz. İkincisi ise parayla gelecek korkusunu yenersiniz.

Ama para ötesi, yani para üstü bir konu daha vardır. Ki bunu parayla satın alamazsınız. Bunu adı zevk ve keyiftir.

Zevk almak, keyif duymak ancak KÜLTÜR ile mümkündür. Resimden zevk almak için sergiler bedava. Konserler de pahalı değil, tiyatrolar hamburger fiyatına.

Aşk ve sevgi zaten bedelsizdir.

Kötü gün parası kadar, belki ondan daha da önemli olan bu zevkler ve mutluluklardır. Bunlara sahip olmak ancak kültürle mümkündür. Para kazanmaya emek verdiğiniz kadar kültür edinmeye de emek verin.

İster genç olun, ister yaşlı.

Yaşınızla barışık değilseniz zaten ihtiyarsınız demektir!

Şimdiki tutkulu projem bir ceviz ormanı yetiştirmektir. Fidanları dikmeye başladım bile. Ceviz fidanı, 8 yıl sonra ağaç olup ceviz verirmiş. Şimdi 76 yaşındayım, yani 84 yaşımda ceviz kıracağım. Bu kez kendi cevizlerimi…”

Ne çok istemiş ki, kendi cevizlerini kırabilmiş İshak Bey… Bu dünyada 1927 yılında başlayan ömrü, 2016 yılında sona ermişti. Yani 89 yaşında… Ne mutlu ona ki, kendi cevizini kırma hayal ve amacına ulaşırken, geride kalanlara da büyük bir hedef bırakmış… Hayatı yaşama hedefi…

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com