Bizimle iletişime geçin

Yaşam

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Gaz Çıkarmaya Yarayan Hareketler ve Yöntemler

Gaz çıkarmak, sindirim sisteminin doğal işleyişinin bir parçasıdır ve çoğu zaman herhangi bir ciddi sağlık sorunu oluşturmaz. Ancak, vücutta biriken gazın dışarı atılamaması sancıya neden olabilir. Böylesi durumda gaz sancısına iyi gelen, şişkinliği azaltan ve gaz çıkarmaya yardımcı olan çeşitli yöntemleri evde uygulamak mümkündür.

Gaz Sancısına Ne İyi Gelir? Gaz Çıkarmaya Yarayan Hareketler ve Yöntemler

Gaz çıkarmak, sindirim sisteminin doğal işleyişinin bir parçasıdır ve çoğu zaman herhangi bir ciddi sağlık sorunu oluşturmaz. Ancak, vücutta biriken gazın dışarı atılamaması sancıya neden olabilir. Böylesi durumda gaz sancısına iyi gelen, şişkinliği azaltan ve gaz çıkarmaya yardımcı olan çeşitli yöntemleri evde uygulamak mümkündür.

Gaz Neden Olur?

Yaş gruplarına bakılmaksızın yeryüzündeki tüm insanların gaz çıkarıyor olması sır değil. Nitekim gaz, beslenme ve hava yutulması sonucu meydana gelen doğal bir sindirim sistemi tepkimesidir. Vücuda alınan besinlerin parçalanması esnasında nitrojen, metan, oksijen, karbondioksit ve hidrojen gazları açığa çıkar. Ayrıca, hava yutulması da gaz oluşumunun sebeplerindendir. Vücut, açığa çıkan bu gazı geğirme yoluyla ağızdan veya anüsten dışarı atar. Ancak, bazen biriken gaz çıkarılamaz ve dolayısıyla şişkinliğe ve sancıya neden olur.

Gaz çıkarmanın belirli bir sayısı olmasa da ortalama olarak 10 ila 25 arası normal kabul edilir ve herhangi bir sağlık riski oluşturmaz. Bununla birlikte, özellikle gaz yapan yiyeceklerin tüketilmesi veya hava yutulması vücuttaki gaz miktarını fazlalaştırır. Gaz oluşumuna neden olan etkenler;

 • Nohut, fasulye ve bezelye gibi baklagiller
 • Süt ürünleri
 • Kızartmalar ve yağlı yiyecekler
 • Lif bakımından zengin meyveler, sebzeler ve kepekli tahıllar
 • Gazlı içecekler
 • Sorbitol ve ksilitol gibi yapay tatlandırıcılar
 • Sakız çiğnemek suretiyle hava yutmak
 • Yemek yerken konuşmak suretiyle hava yutmak
 • Hızlı yemek ve lokmaları tam çiğnemeden büyük yutmak
 • Soğuk havalarda karın bölgesi ve ayakların üşümesi

Önemli : Yüksek lifli gıdalar gaz üretimini artırır ancak sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlamak, kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düzenlemek için gereklidir.

Biriken gazı vücuttan atarak rahatlama sağlamak için yogada asana olarak tabir edilen birkaç hareket uygulanabilir. Bu hareketlerin evde veya herhangi bir yerde yapılması mümkündür ancak kişinin gevşemesi gaz çıkarması konusunda anahtardır. Hareketlerin görselleri için aşağıdaki galeriye göz gezdirin.

Bu Hareketlerin Dışında Gaz Sancısına Ne İyi Gelir?

 • Bir bardak ılık su için
 • Nane, papatya, zencefil ve rezene bitkisel çaylarından için
 • Tuvalet ihtiyacınızı ertelemeyin
 • Probiyotik içeren yoğurt, kefir ve lahana turşusu gibi besinleri tüketin
 • Üzerinizde bel ve karın bölgenizi sıkan giyecek varsa çıkarın, kemer varsa gevşetin
 • Karın bölgenize sıcak kompres uygulayın
 • Karnınıza saat yönünün tersi hareketle masaj yapın
 • Yemekleri yavaş ve ağzınız kapalı yemeye özen gösterin, sakız çignemeyin
 • Size gaz yapan yiyecekleri tespit ederek bunların tüketimini sınırlandırın
 • Gazlı içecekleri içmeyin
 • Hareketsiz  bir yaşam sürdürmeyin.

Sonuç :

Vücuttan atılamayan ve biriken gaz, sancılara kramplara, şişkinliğe ve ağrılara neden olabilir. Bu durumda basit birkaç egzersiz hareketi, masaj ve doğal ev çözümleri iyi gelebilir. Bununla birlikte, en önemli konu gaz yapan yiyecek ve içeceklerin tüketilmesinin sınırlandırılması gerektiğidir. Tüm çabalarınıza rağmen gaz sancısını geçiremediyseniz, ağrılar bel, göğüs ve sırt bölgenize vuruyorsa, bu durum sürekli tekrarlayıp gün içinde yaşam kalitenizi düşürüyorsa mutlaka doktora gidin.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yaşam

Dünyanın en zenginleri Bodrum koylarına demir attı!

Milyarderler Jeff Bezos ve Bill Gates’in süper yatları, Bodrum koylarına demirledi.

Dünyanın en zenginleri Bodrum koylarına demir attı!

Ünlü teknoloji şirketi Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in ‘Lana’ ve ABD’li e-ticaret devi Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’un ‘Flying Fox’ adlı mega yatları, Bodrum ilçesi koylarına demir attı.

Bill Gates’in Cayman Adaları bayraklı 107 metre uzunluğunda ve 16 metre genişliğindeki Lana isimli yatı, Türkbükü Mahallesi açıklarına yanaştı.

Gates’in lüks yatını görenler, cep telefonlarıyla fotoğraf çekti. Yattan zaman zaman personelin botla kıyıya seyir yaptığı gözlendi. Bill Gates’ten sonra Jeff Bezos’n dev yatı da Muğla kıyılarında

Spor salonu, jakuzi, plaj kulübü, yüzme havuzu, su sporları ekipmanları gibi çeşitli imkanlar bulunan yatta, ayrıca hareket etkisini azaltan dengeleyiciler de yer alıyor.

Flying Fox yeniden Bodrum’da

Jeff Bezos’un Cayman Adaları bayraklı 136 metre uzunluğundaki ‘Flying Fox’ adlı yatı da yeniden Yalı Mahallesi açıklarındaki koya demirledi.

Koyun farklı noktalarından da görülebilen yat, büyüklüğüyle dikkati çekiyor.

Üzerinde iki helikopter pisti ile bir helikopter bulunan yattan çıkan lüks bir sürat botu, Bodrum açıklarına hareket etti.

Havuz, jakuzi, spa, spor salonu, su sporları ve sinema imkanı bulunan yatta, biri ana süit, 10’u VIP olmak üzere 11 kabinde 22 misafir ağırlanabiliyor.

Yat önceki günlerde Gökova Körfezi’ndeki Akbük Koyu başta olmak üzere farklı koylara demirlemişti. Süperyat ve helikopterle doğum günü kutlamaya gelen milyarderler, iklim krizi konusunda ikiyüzlülükle suçlandı

Okumaya devam et

Yaşam

Aqua GYM Nedir, Faydaları Nelerdir?

Su aerobiği veya su jimnastiği ismleriyle de bilinen Aqua GYM, genellikle havuzda yapılan egzersiz programıdır. Havuzdaki suyun derinliği katılımcıların boyunu geçmeyecek derinlikte olduğundan yüzme bilmenize gerek yoktur. Aşırı obez kişiler, eklem sorunu olanlar, yaşlılar ve hatta hamileler için harika olduğu gibi ideal kiloya sahip genç yetişkinler de bu sporu yapabilir.

Aqua GYM Nedir, Faydaları Nelerdir?

Su aerobiği veya su jimnastiği ismleriyle de bilinen Aqua GYM, genellikle havuzda yapılan egzersiz programıdır. Havuzdaki suyun derinliği katılımcıların boyunu geçmeyecek derinlikte olduğundan yüzme bilmenize gerek yoktur. Aşırı obez kişiler, eklem sorunu olanlar, yaşlılar ve hatta hamileler için harika olduğu gibi ideal kiloya sahip genç yetişkinler de bu sporu yapabilir.

Suda zaman geçirmeyi kim sevmez? Havuzda veya denizde yüzmenin çok eğlenceli olduğunu inkar edemezsiniz. Aqua gym, havuz ortamının eğlencesini sunarken aynı zamanda egzersiz yapmanın faydalarını vadediyor. Üstelik, bunun için yüzme bilmeniz veya belirli bir yaş grubuna dahil olmanız gerekmez. Ayrıca, suyun kaldırma kuvveti sayesinde eklemlere daha az yük bineceğinden, osteoartrit ve romatoid artrit gibi eklem rahatsızlığı olanlar, yaşlılar, hamileler ve hareket etmekte zorlanan fazla kilolu insanlar için harikadır.

Makaleye Genel Bakış – © MorTilki.com

 • Aqua GYM Neden İyi Bir Seçim?
 • Aqua GYM Faydaları Nelerdir?
 • Aqua GYM Hareketleri Neler?

Aqua GYM Neden İyi Bir Seçim?

Suda egzersiz yapmak vücudunuz için destekleyici bir ortam sağlar. Suyun kaldırma kuvveti ağırlığınızı azaltarak kaslarınız ve eklemleriniz üzerindeki baskıyı azaltır. Bu özelliği sayesinde, fazla kiloları veya eklem rahatsızlıkları nedeniyle kolayca hareket edemeyenler ve formda kalmak ya da kilo vermek isteyenler için aqua gym en iyi seçeneklerden biridir.

Bu bağlamda, herhangi bir sakatlığı veya kısıtlaması olanlar, hamile kadınlar, 55 yaş üstü sudan hoşlananlar, üst katta spor salonunda antrenman yapmaktan rahatsız olanlar, suda müzik eşliğinde eğlenceli bir antrenman arayanlar için harika olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bununla birlikte, sağlıklı genç bir yetişkinseniz bile, bu hafif şiddetli fitness seanslarına katılarak, hem spor yapmanın faydalarından istifade edebilir hem de eğlenebilirsiniz.

Aqua GYM Faydaları Nelerdir?

Aqua Gym veya su jimnastiği karada yapılan herhangi bir geleneksel fitness antrenmanına çok benzer. Ancak, suyun kaldırma kuvveti sayesinde eklemlerinize daha az yük bindirerek antrenmanın baskısı önemli ölçüde azaltılmış olur. Kardiyovasküler kondisyon sağlayan, nabzınızı ve solunum hızınızı artıran bir egzersiz şekli olan Aqua gym ayrıca aşağıdaki faydaları sunabilir.

 • Zindeliği, gücü ve esnekliği artırır
 • Stresi azaltarak daha iyi hissetmenizi sağlar
 • Su vücudu desteklemeye yardımcı olduğundan yapılması kolaydır
 • Su basıncı, kanı vücutta hareket ettirerek kalbe daha az baskı uygular
 • Suda egzersiz yapmak aşırı ısınmayı önler. Böylelikle daha uzun süre egzersiz yapabilirsiniz
 • Birçok kas grubunu çalıştırmaya olanak tanır. Vücudu güçlendirir
 • Denge ve koordinasyonu geliştirir
 • Karada yapılan muadilinden daha düşük yaralanma riski içerir
 • Kalori yakarak kilo vermeye yardımcı olur
 • Aslında havuzda hareket etmek suyun masaj yapmasıyla sonuçlanır. Bu oldukça iyi hissettirir
 • Suda spor yapmak, karada yapmaktan çok daha eğlencelidir
 • Yürümekte zorlanan aşırı obez kişilerden çok yaşlı insanlara kadar hemen herkese hitap eder.

Aqua GYM Hareketleri Neler?

Öncelikle antrenmana giderken mayo ve bone götürmeniz gerekecek ancak profesyonel bir yüzücü olmanıza gerek yok. Merak etmeyin, suyun derinliği boyunuzu aşmayacak ve su içinde ayaklarınız yere basacak. Yine de endişeleriniz varsa öğretmeninize danışabilirsiniz.

Aqua gym, havuzun büyüklüğüne bağlı olarak kalabalık bir katılımcı grubunu içerir. Yani, antrenmanda yalnız olmayacaksınız ve en az sizin kadar acemi olan pek çok kişi var. Bu nedenle, endişelenmenize veya panik yapmanıza gerek yok. Genel olarak antrenman boyunca havuzda yapacağınız muhtemel hareketler veya aktiviteler:

 • Vücudunuzu suya alıştırmak ve kaslarınızı egzersize hazırlamak için kısa bir ısınma
 • Vücut kıvrımları, kol germe, tutunarak pedal çevirme hareketi ve diğer dans benzeri hareketler gibi kardiyovasküler egzersizler
 • Denge ve koordinasyon egzersizleri
 • Hafif ağırlıklar, süngerler, yüzme şamandıraları veya tahtaları kullanılarak yapılan hareketler
 • Antrenman sonunda soğuma hareketleri

Aqua gym, güçlenmenin, zindeliği artırmanın ve havuz seanslarınızdan en iyi şekilde yararlanmanın harika bir yoludur. Karada egzersiz yapmak sizin için zor veya sıkıcıysa, yakınınızdaki bir spor merkezine kayıt yaptırarak bu eğlenceli aktivitenin kazanımlarından faydalanabilirsiniz.

Okumaya devam et

Yaşam

Bill Gates’ten sonra Jeff Bezos’n dev yatı da Muğla kıyılarında

Bir süredir Türkiye sahillerinde tatil yapan Bill Gates’in ardından dünyanın sayılı zengin iş insanlarından Jeff Bezos’un teknesi de Muğla’ya demir attı.

Bill Gates ten sonra Jeff Bezos n dev yatı da Muğla kıyılarında

Dünyanın en zengin iki isminin yatları Muğla kıyılarına demirledi. Microsoft’un kurucusu Bill Gates bir süredir Didim ve Güllük’te tatil yapıyordu. Gates bugün Lana isimli yatıyla Fethiye’ye geçerken bir başka dünyaca ünlü zengin Jeff Bezos’un yatı da Türkiye kıyılarına geldi.

Amazon teknoloji şirketinin kurucusu Jeff Bezos’un 136 metre uzunluğundaki süper lüks yatı Gökova Körfezine demir attı. Bezos’un yatı Gökova Körfezi’nde görüntülendi.

10 Ekim’de Yunanistan’dan Bodrum’a gelen Jeff Bezos’un ‘Flying Fox’ isimli ultra lüks yatı, Bodrum’dan sonra Gökova Körfezine demir attı. Gökova Körfezinde karadan ulaşımın zor olduğu bir bölgeye demir atan ‘Flying Fox’ teknesinde Jeff Bezos’un olup olmadığı bilinmiyor. Yatta bulunan iki adet helikopter pistinden birisinde helikopterin bulunduğu görüldü.

FUTBOL SAHASINDAN DAHA UZUN

57 yaşındaki dünyanın en zengin iş insanlarından Jeff Bezos’un ultra lüks yatı 2019 yılında Almanya’da üretildi. Çelik zırhlı gövdeye sahip mega yat 136 metre uzunluğunda ve 22,5 metre genişliğinde. Yatta 12 metrelik yüzme havuzu bulunurken, toplamda 22 kişilik misafir kapasitesinin yanı sıra 54 kişilik mürettebata sahip. Yatta 11’i VIP konuklar için olmak üzere 36 kabin bulunuyor. Yatta iki adet helikopter pisti de yer alıyor.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com