Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

Güral ailesinde ’29 Ekim’ gerginliği!

Güral ailesi arasında 29 Ekim Fabrikası gerginliği yaşanıyor. Erkan Güral amcası İsmet Güral ve kuzenlerini kendilerini taklit etmekle suçlarken İsmet Güral, “Bunlarla gündeme gelmek bizi üzdü” dedi

Güral ailesinde  29 Ekim  gerginliği!

Türk sanayisinin önde gelen ailelerinden biri olan Gürallar arasında başlayan 29 Ekim Fabrikası tartışması büyüyor.

Güral Porselen’in Genel Müdürü Naci Pekcan’ın sosyal medya hesabından yaptığı fotoğraf paylaşımının altına “Güral 29 Ekim Seramik Fabrikası” yazması tartışmanın fitilini ateşledi.  Gürallar arasında ilginç çekişme: Elon Musk’mısın be mübarek!

NG Kütahya Seramik Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Güral da sosyal medya hesabından amcası İsmet Güral, kuzenleri Harika ve Ali Güral’ın yanı sıra Güral Porselen Genel Müdürü Naci Pekcan’ı etiketleyerek yaptığı paylaşımda kendi ürün, teknoloji ve projelerini taklit ettiklerini ileri sürerek fabrikaya 29 Ekim isminin verilmesine ise büyük tepki gösterdi.

O tarihteki gazete küpürlerini paylaşımına ekleyerek bu ismi yeni fabrikalarına vereceklerini 26 Ocak 2021’de düzenledikleri basın toplantısı ile açıkladıklarını açıkladıklarını hatırlatan Erkan Güral, “Biz yapacağız, iş bilmeyen taklitçiler yaptıklarımızı taklit edecek. Bize bakarak yapmaya çalışacakları daha çok işimiz olacak” yazdı. Yıllar önce yollarına ayrı ayrı devam etme kararı alan Güral ailesi fertleri arasında yaşanan tartışma kamuoyunda geniş yankı buldu.

ÜZÜLDÜK

Binden fazla kişinin istihdam edileceği bir fabrikanın bu tür bir tartışmaya konu olmasının kendilerini üzdüğünü söyleyen iş insanı İsmet Güral ise Sabah’a yaptığı açıklamada suçlamaları reddetti.

Böyle bir tartışmayla kamuoyunun gündemine gelmek istemediklerini söyleyen Güral, şunları kaydetti:

BİZ MAYISTA MARKA TESCİLİ İÇİN BAŞVURDUK, ONLAR EYLÜLDE

Bizim arkadaşlarımız marka tescili için çeşitli isimlerle mayıs ayında müracaatta bulunken, onların 2 Eylül’de başvuru yaptıklarını dün öğrendik. Türkiye’nin porselen ihracat şampiyonu olarak bu tür bir paylaşım beni rahatsız etti. Biz yatırım yapmak, üretmek, istihdam yaratmak ve ihracatla anılan bir aile olmalıyız.

Hayır işlerimiz ile eğitime verdiğimiz destekle gündeme gelmeliyiz. 2019’da Türkiye’nin porselen ihracatı şampiyonu olduk. Bu yıl da yine şampiyon olmayı hedefliyoruz. Bunlar bizim için çok daha önemli.” İsmet Güral, yeni fabrikaları için İtalyan sektör lideri Sacmi’den makineler aldıklarını bu şirketin anahtar teslim fabrikalar kurarak, teknoloji transferi yaptığını da söyledi.

BİN KİŞİYE İSTİHDAM VURGUSU

ERKAN Güral’ın kuzeni Güral Porselen Yönetim Kurulu Üyesi Ali Güral da kendi sosyal medya hesabından “Kötü komşu, insanı ev sahibi yapar” başlıklı bir paylaşımda bulunarak “Tavsiyeni de al, kendine sakla” diyerek cevap verdi. Ali Güral, şunları kaydetti: “Allah razı olsun, sayende şehrimiz Kütahya’mızı da en az 10-11 fırınlık bir tane daha seramik fabrikası yatırımı sahibi yapıyorsun, nasipse hayırlısıyla bin kişi birebir ve bilfiil nasiplenecek.”

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Dünyası

Elon Musk’ın kişisel serveti, petrol şirketi Exxon’un değerini geride bıraktı

Fosil yakıt fiyatlarındaki artış, elektrikli araçların popülerliğinin artmasına neden olurken, Amerikan oto kiralama şirketi Hertz’in 100 bin Tesla sipariş etmesinin ardından Tesla hisseleri uçtu. Hisselerdeki artış, dünyanın en zengin insanı Elon Musk’ın kişisel servetini daha da artırdı.

Elon Musk’ın kişisel serveti, petrol şirketi Exxon’un değerini geride bıraktı

Dünyanın en zengin kişisi unvanını elinde bulunduran Tesla CEO’su Elon Musk, servetindeki son artışla birlikte mali olarak petrol şirketi Exxon’dan daha değerli oldu.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre dünyanın en zengin insanının serveti dün 288,6 milyar dolara yükseldi. 36,2 milyar dolarlık kazanç, Hertz Global Holdings’in 100 bin araba sipariş etmesinin ardından Tesla’nın hisse senedi fiyatlarındaki artışla geldi.

DEĞERİ 1 TRİLYONU GEÇTİ

Bu değerle birlikte Apple Inc. Microsoft Corp. , Amazon.com Inc., Google’ın ana şirketi Alphabet Inc. gibi 1 trilyon dolardan fazla değere sahip diğer ABD şirketleri arasına Tesla da katıldı.

Exxon gibi eski bir enerji devinin değerini gölgede bırakmak, Musk’ın kariyerinde önemli bir dönün noktası olarak görülüyor. Elektrikli araba üreticisi Tesla’nın CEO’su olarak bir petrol firmasını geride bırakması da otomotiv sektörünün geleceği açısından önemli.

ELEKTRİKLİ ARAÇLARA YÖNELİM ARTACAK

2021 yılında kış aylarının yaklaşmasıyla enerji sektöründe yaşanan kriz, petrol ve doğal gaz fiyatlarını tetikledi. Ancak fosil yakıtlardaki fiyat artışı, elektrikli araç satışlarının daha da artmasına yardımcı olabilir.

Exxon Mobile, dünyanın en değerli petrol şirketleri arasında yer alıyor. Exxon, Suudi Aramco’dan sonra dünyanın en değerli enerji şirketi.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Samsung’un patronu uyuşturucuyla yakalandı!

Samsung’un yönetim kurulu başkanı Lee Jae-yong, Güney Kore yargısı tarafından uyuşturucu kulllanmaktan suçlu bulunarak 70 milyon won (60 bin dolar) para cezasına çarptırıldı.

Samsung un patronu uyuşturucuyla yakalandı!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un ‘varisi’ olarak görülen ve şirketin yönetim kurulu başkanı Lee Jae-yong, uyuşturucu kullanmaktan suçlu bulundu.

Yonhap ajansını aktardığına göre Lee, Seul Merkezi Bölge Mahkemesi tarafından 70 milyon won (60 bin dolar) para cezasına çarptırıldı.

Verilen ceza, Lee’nin tahminen 10.2 milyar dolar olan servetinin yaklaşık yüzde 0.0006’sını oluşturuyor.

Lee’ye yöneltilen suçlama, Seul’deki bir plastik cerrahi kliniğinde birkaç yıl boyunca tekrar tekrar anestezide kullanıllan propofol madddesi aldığı yönündeydi.

Eğlence amaçlı da kullanılan propofol, aynı zamanda ünlü pop yıldızı Michael Jackson’un 2009 yılında aşırı dozda alması nedeniyle hayatını kaybetmesine neden olan maddeydi.

Propofol kullanımı, Güney Kore’de suç teşkil ederken savcılar, başlangıçta Lee’nin 50 milyon won para cezası ödemesi isteminde bulunmuştu.

Yargıç Jang Young-chae, “Enjekte edilen miktar çok yüksek ve işlenen suçun niteliği sanığın taşıdığı sosyal sorumluluk düşünüldüğünde hafif değil” dedi.

Daha önce defalarca kez maddeyi tıbbi amaçlarla aldığını öne süren Lee, mahkemede suçunu itiraf etti.

70 milyon won para cezası veren Yang, Lee’ye “Çocuklarınızın utanmayacağı örnek davranışlar benimseyin” tavsiyesinde bulundu.

Daha önce eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanan ve 18 Ocak’ta 30 ay hapse mahkum edilen Lee, ağustos ayında şartlı tahliye kararıyla serbest kalmıştı.

Seul Yüksek Mahkemesi, 18 Ocak’ta ülkede daha önce eski Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin görevden azline yol açan rüşvet skandalı kapsamında yargılanan Lee’yi 30 ay hapis cezasına çarptırmıştı.

Lee, Park’a ve Park’ın danışmanı Çoi Soon-sil’e rüşvet vermekten suçlu bulunmuştu.

Eski Devlet Başkanı Park ise 2017’de görevden azledilmişti.

Güney Kore Yüksek Mahkemesi, 14 Ocak’ta Park’a rüşvet, görevi suiistimal ve diğer suçlardan verilen 22 yıl hapis cezasını onamıştı.

Okumaya devam et

İş Dünyası

139 yıllık Büyük Kulüp’te başkanlık seçimini kim kazandı?

139 yıldır sanatçı, iş insanı, bürokrat ve devlet insanlarının da aralarında olduğu, 8 bine yakın üyesi olan Büyük Kulüp’te, hafta sonu seçim heyecanı vardı.

139 yıllık Büyük Kulüp te başkanlık seçimini kim kazandı?

Mehmet Kuriş’in ve 4 yıldır görev yapan Gündüz Kaptanoğlu’nun tekrar aday olduğu seçimde kıyasıya bir rekabet yaşandı.24 Ekim’de yapılan ve 7 bin 250 üyesi olan Büyük Kulüp üyelerinin yoğun ilgi gösterdiği seçimde, Gündüz Kaptanoğlu 1.637 oy ile yeniden başkan seçildi. Mehmet Nuri Kuriş ise 1.505 oy aldı. 132 fazla oyla seçimi kazanan, mevcut başkan Gündüz Kaptanoğlu oldu.

Daha önce kulüp yönetiminin farklı birimlerinde görev alan Mehmet Kuriş, benim bildiğim en az 4-5 kez başkanlığa aday oldu. Ancak hiçbirinde ipi göğüsleyemedi.

Bu sefer az farkla kaybeden Mehmet Bey’in bu sevdasından vazgeçeceğini sanmıyorum.

Bülent Cankurt/Günaydın

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com