Bizimle iletişime geçin

Gündem

Halıdan Kahve ve Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan Kahve ve Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Halılar, evlerimizde en çok kirlenen alanların başında gelmektedir. Kahve ve çay dökülmesi sonucu oluşan lekeler ise oldukça inatçı ve çıkarılması zordur. Bu tür lekeler, oluşturduğu kötü görüntü nedeniyle ev hanımları için can sıkıcı olabilmektedir. Ancak bazı doğru yöntemlerle halıdaki çay veya kahve lekeleri kurumuş olsa bile kolayca çıkarılabiliyor.

Halıda bu tür bir leke oluştuğu zaman vakit kaybetmeden temiz bir bez ya da kağıt havlu ile lekeli bölgeyi silerek işinizi kolaylaştırabilirsiniz. Bu işlem sıvının halının liflerine nüfuz etmesini engelleyecektir. Lekeyi sonradan fark eder veya silmeyi unutursanız üzülmenize gerek yok. Hazırladığımız yöntemleri sırasıyla uygulayarak halıda oluşan lekelerden kurtulabilirsiniz.

Çay veya kahvelerin halılarda bıraktığı lekelerin çıkarılması, evinizde kullandığınız halının türüne göre değişkenlik gösterebilir. Halının lifleri ne kadar uzunsa lekenin kaybolması da o kadar zor olabilir. Aşağıda sıraladığımız halılardaki lekeleri çıkarma yöntemlerini uygularken, kullanacağınız temizlik malzemesinin miktarını da halınızın türüne göre ayarlayabilirsiniz.

Günümüzde yaygın olarak kullanılan bazı leke çıkarıcıların halının rengine zarar verme olasılığı yüksektir. Bu nedenle ağır temizleyiciler yerine halınızda zararsız ürünleri kullanmanız tavsiye edilir. Leke çıkarıcıların içinde bulunan kimyasalların, yün, yün karışımı ya da doğal elyaftan imal edilen bazı halılara zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Halıda Yeni Oluşan Kahve ve Çay Lekelerini Çıkarma

1.  – Kahve Lekesinin Yayılmasını Engelleyin

Eğer halıdaki leke yeni oluştuysa, sıvı çekici özelliği olan temiz bir bez yardımıyla lekenin üzerine hafifçe bastırın ve kahve lekesinin daha fazla alana yayılmasının önüne geçin. Bu işlemin ardından kağıt havluyla kahve lekesinin dışından içeriye doğru temizleyin. Halıdaki sıvı kaybolana kadar bunu tekrarlayın.

2 – Lekenin Üzerine Soğuk Su

Halıdaki çay veya kahve lekesinin miktarına göre soğuk su dökün. Ardından kuru yeni bir bez kullanarak suyu çekin. Lekeyi seyreltmek için uyguladığınız bu işlemi en az iki ya da üç defa tekrarlayın. Uygulama sırasında halıya fazla bastırmamaya özen gösterin.

3 – Deterjan ve Sirkeli Leke Çıkarıcı Uygulayın

Küçük bir kabın içine bir çay bardağı sirke ve biraz leke çıkarıcı deterjan ekleyerek karıştırın. Ardından temizlik bezini bu karışma batırın ve lekeli bölgeyi dıştan iç tarafa olacak şekilde hafifçe ovalayın. Daha sonra bezi durulayın ve halıdaki karışımı temizleyin. Son olarak kağıt havlu yarımıyla halıdaki lekeli bölgeyi tamamen kurutun.

Halıdaki Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Tıraş Köpüğü Yöntemi

Halıdaki lekenin önceden oluştuğunu fark ettiyseniz ya da silmeyi unuttuysanız, tıraş köpüğü kullanarak en zorlu kahve ve çay lekelerinden bile kurtulmanız mümkün. Birçok ev hanımı tarafından uygulanan ve etkili sonuçlar alınan tıraş köpüğü yöntemini, yün veya yün karışımı olmayan halılar için kullanılmalıdır. Tıraş köpüğünü çalkaladıktan sonra lekenin bulunduğu alana püskürtün. Daha sonra bir bezle alanı ovalayın. 30 – 45 dakika kadar bekleyin ve ıslak bir bezle tıraş köpüğü kalıntılarını silerek halıdaki kahve lekesiyle vedalaşın.

Yün Halılar İçin Sıvı Bulaşık Deterjanı

Leke oluşan halınız yün malzemeden üretilmişse, bu yöntemi kullanarak halınızın rengi solmadan ve zarar görmeden lekelerden kurtulabilirsiniz. Bir bardak ılık suyunu içine üç damla bulaşık sabunu ekleyin ve karıştırın. Hazırladığınız bu karışımı yumuşak bir süngerle lekenin olduğu yere sürün ve çok bastırmadan temizleyin. Daha sonra kuru bir bezle deterjanı halıdan arındırın. Kuruduktan sonra halıdaki leke kaybolmazsa aynı işlemi birkaç defa daha tekrar etmeniz gerekebilir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Yarım asrı deviren Eti’nin satışı masada

Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş

Yarım asrı deviren Eti nin satışı masada

Eti bugün Türkiye’nin iki önemli çikolata ve bisküvi markasından biri. Onursal Başkanı ve Kurucusu Firuz Kanatlı’nın projesini kendi elleriyle çizdiği ilk tesiste 1962 yılında üretime başladı.

Birçok ilkleri gerçekleştirmiş bir marka. Türkiye’nin ilk lifli bisküvisi Burçak, ilk hazır kızarmış ekmeği Etimek, ilk sanayi tipi keki olan üzümlü, meyveli ve kakaolu dilim keki, ilk paketlenmiş turtası Turti, ilk glutensiz ürünler markası Pronot ve ilk ıslak keki Browni gibi birçok yenilikçi ürünü tüketicinin beğenisine sundu. Kanatlı’nın kurduğu ve büyüttüğü Eti, bir dönem profesyonellere devredilse de bugün oğlu Fizuzhan, kızları Gülden ve Aydan Kanatlı tarafından yönetiliyor.

Para Dergisi’nin haberine göre Eti, Türkiye’nin 72 farklı ilinde 7 binden fazla çalışanı istihdam ediyor. Eskişehir’deki üretim tesislerinin büyüklüğü 43 bin metrekare. Türkiye’nin en büyük 100 sanayi kuruluşundan biri. 2019 rakamlarına göre firmanın 5.1 milyar TL cirosu bulunuyor. 2020 rakamları henüz açıklanmadı ama 6 milyar TL’nin üzerinde olduğu tahmin ediliyor. 190 yurtiçi ve dışı distribütörü bulunuyor. Beş kıtada 40 ülkeye 150 milyon dolar civarında ihracat yapıyor.

Eti, Türkiye’nin en bilinen markalarından biri. Haliyle şirketteki gelişmeler biz gazetecilerin hep radarındadır. Haliyle bizim de takibimizde olan bir şirket. Duyduğumuza göre Eti’de önemli gelişmeler varmış. Eti’yi yöneten aile bireyleri arasında anlaşmazlıklar olduğu hep kulağımıza geliyordu. Özellikle baba Firuz Kanatlı’nın 2017 yılında vefatından sonra görüş ayrılıkları iyice artmış. 

Öğrendiğimize göre Eti’nin satışı için yabancı bir fon şirketi ile masaya oturulmuş. Çoğunluk hissesi mi satılacak, yoksa ortaklık mı olacak, gelişmelerin henüz o detayına ulaşamadık.

Masada konuşulan rakamlar çok farklı. Gerçekleşir ise, Türkiye’nin bu güne kadar ki en büyük satışlarından biri olacak. O nedenle biz şimdilik bir rakam telaffuz etmek istemiyoruz. Görüşmelerin nasıl sonuçlanacağının takipçisiyiz…

Not: Eti Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Firüzhan Kanatlı ve Eti Gıda Yönetim Kurulu Üyesi Gülden Kanatlı Derbil, Türkiye’nin en çok gelir vergisi verenleri arasında yeralıyor. 

Para Dergisi

Okumaya devam et

Gündem

Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

‘Salt Bae’ (tuzlama) hareketiyle dünya çapında tanınan sosyetik kasap Nusret Gökçe, büyüyüşünü hızla sürdürüyor.

Nusret in altın kaplamalı bifteğinin fiyatı İngilizleri şoke etti!

ABD’de ilk restoranını Miami’de açan Nusret Gökçe, daha sonra New York ve Boston’da, en son da Dallas’ta restoran sahibi oldu. Nusret, Amerika’nın ardından ise İngiltere’de ilk restoranını açmaya hazırlanıyor.

Gökçe’nin İngiltere’deki fiyat tarifesi de belli oldu. Nusret’in altın kaplamalı bifteğinin fiyatını duyan İngiliz gazetesi Daily Maiy, bu rakamın şaşkınlıkla karşılandığını yazdı.

Türkiye’de et restoranları alanında yaptığı yatırımlar ve kendine has ‘tuz atma’ hareketiyle en çok konuşulan isimlerden biri olmayı başaran Nusret Gökçe, daha önce altı ülkede toplam 23 restoranı hizmete sokmuştu.

9 BİN 390 TL’YE SATACAK 

Korona virüs salgınının yiyecek ve içeçek sektöründe yarattığı krize rağmen yatırımlarına hız kesmeyen Gökçe, yeni restoranını İngiltere’de açmaya hazırlanıyor.

Takvim gazetesinin haberine göre Beverly Hills’te bulunan restoranın fiyat listesi de belli oldu.

Buna göre Nusret’in ünlü altın kaplamalı bifteğini İngiliz parasıyla 800 sterlin, Türk lirasıyla ise 9 bin 390 TL’den satışa sunmaya hazırlandığı öğrenildi.

İNGİLİZ GAZETESİ DE YAZDI

Diğer yandan Nusret Gökçe’nin İngiltere’deki restoranında menüye koyduğu fiyatlar, İngiliz gazetesi Daily Mail’in de dikkatini çekti.

Ünlü gazete, Nusret’in restoranındaki fiyatın İngilizler açısından da oldukça şaşırtıcı olduğunu söyledi.

Ünlü restoran işletmecisi Nusret’in yeni restoranına ilginin nasıl olacağı ise önümüzdeki zamanlarda belli olacak.

Okumaya devam et

Gündem

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

Özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

İşte aşkın fotoğrafı: Sibel Can ve Emir Sarıgül teknede baş başa

 Emir Sarıgül ile Sibel Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi

Günaydın, yılın magazin olayının özel fotoğrafına ulaştı. İşte uzun süredir konuşulan ama bir türlü ispatlanamayan Sibel Can-Emir Sarıgül aşkının kanıtı…

Sarıgül ile Can, birlikte Ege’ye açıldı, özel yatla çıktıkları mavi turda ilk kez birlikte görüntülendi. 

‘Magazinde yılın olayı’ olarak tanımlanan aşk, bomba etkisi yaptı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com