Bizimle iletişime geçin

Kadın

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hamilelik Testi Ne Zaman Yapılmalı?

Hamilelik konusunda büyük ölçüde nihai sonuçları veren gebelik test kitlerini kullanmak oldukça pratiktir ve fazlaca maharet gerektirmez. Diğer yandan, bu testlerin ne zaman yapılması gerektiği ise kadınlar arasında tam bir muamma! Test üzerindeki sonuç çizgileri sizin için sevindirici veya endişe verici olabilir ancak en doğru neticeyi alabilmeniz için hamilelik testlerinin çalışma prensibi hakkında bilgi sahibi olmanız ve ne zaman yapmanız gerektiğini bilmeniz önemlidir.

Hamilelik testinde iki çizgi (pozitif) görmeyi heyecanla bekleyen veya sonuçlarda tek çizgi (negatif) görmeyi umut eden bir kadın olabilirsiniz. Sonuç olarak herkesin hayattan farklı beklentileri var. Ancak, bu konuda bilmeniz gereken ortak şey, en güvenilir sonuçları alabilmek için hamilelik testini ne zaman yapmanız gerektiği. Bu noktayı açıklığa kavuşturmak için öncelikle idrarla yapılan gebelik test kitlerinin çalışma prensibine kısaca değinelim ve ardından hamilelik testi ne zaman yapılmalıdır? Sorusunu cevaplandırmaya çalışalım…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelik Testlerinin Çalışma Prensibi Nasıldır?
 • Evde Hamilelik Testi En Erken Ne Zaman Yapılır?
 • Hamilelik Testini Günün Hangi Saatinde Yapmalıyım?
 • Evde Yapılan Gebelik Testleri Ne Kadar Güvenilir?
 • Hamilelik Şüphesi Oluşturan Belirtiler Nelerdir?
 • Korunuyor Olmama Rağmen Hamile Kalmış Olabilir miyim?
  • Sonuç

Gebelik Testlerinin Çalışma Prensibi Nasıldır?

Hamile kalan her kadının vücudunda doğal olarak Beta hCG (Human Chorionic Gonadotropin) ismi verilen bir hormon salgılanmaya başlanır. Halk arasında hamilelik hormonu ismiyle de bilinen hCG, yalnızca hamile kadınlarda bulunur ve gebelik testleri bu hormonun idrarda olup olmaması doğrultusunda sonuç verir. Test kitinizde iki çizgi görüyorsanız idrarınızda hCG var demektir. Bu da hamile olduğunuz anlamına gelir. Tahmin edeceğiniz üzere, tek çizgi ise idrarınızda hCG olmadığının ve dolayısıyla hamile olmadığınızın göstergesidir.

Ancak burada bilmeniz gereken önemli bir husus var! Gebelik testlerinin doğru sonuç vermesi için ilişkiden sonra belli bir zaman geçmesi gerekir. Bunun nedeni, testlerin sonuç verebilmesi için vücudunuzdaki hCG oranının belirli bir seviyeye ulaşmış olması gerektiğidir. Çoğu kadının hCG seviyelerinin istenilen seviyeye ulaşması 7 ila 12 gün sürer. Bu da cinsel birliktelikten sonra hamilelik testi yapmak için en az 1 hafta beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Bir başka ifadeyle hamilelik testi, hamileliğin en erken 7. gününden itibaren kesin olmamakla birlikte sonuç verebilir. Çok erken yapılan testlerin yanlış sonuçlanabileceğini unutmayın. Diğer yandan, en net sonucu almak için en iyi zaman dilimi adetinizin gecikmesinden sonradır. Şimdi, bu konuya daha detaylı değinelim…

Evde Hamilelik Testi En Erken Ne Zaman Yapılır?

Hamileliğin en bilinen belirtisi hiç şüphesiz adet olmamaktır ancak sonuçları öğrenmek için sabırsızlanıyorsanız, adet tarihinizi beklemeniz gerekmez. Yukarıda açıkladığımız gibi ilişkiden en az 1 hafta sonra gebelik testi yapabilirsiniz fakat testi ne kadar erken yaparsanız, yanlış sonuç alma ihtimaliniz de o kadar artar. Bu nedenle, hamilelik testini yapmak için en ideal zaman adetinizin gecikmesinden sonradır. Örneğin, 27 Ağustos Perşembe günü adet olmanız gerekiyor ve olmadıysanız Cuma günü idrar hamilelik test kitini kullanabilirsiniz.

Yakın tarihli bir çalışmada regl periyodu baz alınarak ”Gebelik testi en erken ne zaman sonuç verir?” Sorusuna cevap arandı. İşte erken hamilelik test kitleriyle yapılan söz konusu çalışmanın sonuçları…

 • Beklenen adet başlama gününden bir gün sonra: Hamileliklerin % 100’ü tespit edildi
 • Beklenen adet başlama günü: Hamileliklerin % 96’sı tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden önceki gün: Hamileliklerin % 93’ü tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden iki gün önce: Hamileliklerin % 81’i tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden üç gün önce: Hamileliklerin % 68’i tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden dört gün önce: Hamileliklerin % 42’si tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden beş gün önce: Hamileliklerin % 33’ü tespit edildi
 • Beklenen adet başlama gününden altı gün önce: Hamileliklerin % 25’i tespit edildi.

Hamilelik Testini Günün Hangi Saatinde Yapmalıyım?

Evde gebelik testini hangi saatte yapacağınız bir dereceye kadar önemlidir. Sabahın ilk saatlerinde uyandıktan sonra idrar testini yapmanız daha doğru sonuç verir. Eğer gece boyunca sık sık idrar için tuvalete gitmediyseniz veya gece boyunca uyanıp fazlaca su içmediyseniz, sabah uyandığınızda idrarınız daha konsatre olacaktır. Bu nedenle, hamilelik testi için en ideal saat sabah uyandığınız zamandır.

Gün içinde idrarın seyrelmesine neden olacak kadar çok su içmek, çeşitli ilaçları kullanmak, perimenopoz döneminde olmak ve testi çok erken yapmak yanlış sonuç almanıza veya hamilelik testinde silik çizgi görmenize neden olabilir. Bakınız: Hamilelik testinde silik çizgi

Evde Yapılan Gebelik Testleri Ne Kadar Güvenilir?

Günümüz teknolojisiyle üretilen hamilelik test kitleri oldukça güvenilirdir. Çoğu ticari marka testlerinin %99 doğru sonuç verdiğini iddia eder ancak bu erken yapılan kontroller için geçerli değildir. Eczaneden satın aldığınız test kitinizde yazılı olan talimatlara uyduğunuz ve erken yapmadığınız sürece, negatif sonuç gösteren bir testin pozitif, pozitif gösteren bir testin de negatif olması çok düşük bir olasılıktır.

Hamilelik Şüphesi Oluşturan Belirtiler Nelerdir?

Bazı belirtiler yaşıyor olmanız, kafanızda hamilelik şüphesi oluşturarak test yapma ihtiyacı hissettirebilir. Bu belirtiler:

 • Adet tarihini kaçırmak (regl olmamak)
 • Göğüslerde hassasiyet ve belirgin koyu damarlar
 • Özellikle sabahları mide bulantısı
 • Kokulara karşı hassasiyet
 • Yorgun hissetme, iştahsızlık ve sık idrara çıkma

Tüm bu belirtileri kendinizde görmüş olsanız bile %100 hamile olduğunuz anlamına gelmez. Nitekim, hamilelik semptomlarına neden olan hormonlar her ay yumurtlama ve adet dönemi arasında zaten mevcuttur. Ayrıca, soğuk algınlığı ve düzensiz uyku gibi faktörler dahi bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir. Evde kesin sonucu öğrenebilmek için adet tarihinizden sonraki gün idrar testi yapmanız gerektiğini unutmayın.

Korunuyor Olmama Rağmen Hamile Kalmış Olabilir miyim?

Evet, olabilirsiniz. Hiçbir korunma yöntemi % 100 korumayı garanti etmez ancak bunların arasında daha güvenli ve daha az güvenli olanları vardır. Örneğin, doğum kontrol hapı kullanan her 100 kadından 9’u, prezervatif kullanımı sonrası her 100 kadından 12’si hamile kalıyor. Diğer yandan, halk arasında spiral olarak bilinen rahim içi araç (RİA) kullanan her 100 kadının % 1’inden daha azı hamile kalıyor. Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, çok küçük de olsa her zaman gebe kalma şansınızın var olduğunu unutmayın.

Sonuç

Evde yapılan hamilelik testleri cinsel birliktelikten 1 hafta sonra yapılabilir ancak bu kadar erken süreçte yapılan testler her zaman doğru sonucu vermeyebilir. Bu nedenle, hamilelik testinden nihai sonucu alabilmek için adet tarihinizi beklemeniz ve kaçırdığınız ilk adet gününden sonraki gün yapmanız gerekir. Gebelik testlerini yapmak için en ideal saat, sabah uyandığınızda ilk idrarınızı yapma anınızdır.

Hamilelik testleri prosedüre uygun şekilde yapılırsa neredeyse hiç yanılma payı yoktur. Testi çok erken yapmak, çeşitli ilaçları kullanıyor olmak, gün içinde çok su içmek ve kimyasal hamilelik gibi bazı etkenler yanlış sonuçlara veya silik çizgiye neden olabilir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kadın

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Adet Döneminde Kolonoskopi Yapılır mı?

Kolonoskopi için haftalar öncesinden randevu aldınız ve şimdi adet tarihinizle çakıştığını fark ettiniz. Kolonoskopi yaptırmak zaten başlı başına çekince oluşturuyorken bunun üstüne adetli olmanız da eklenince tedirginliğiniz artmış olabilir. Güzel haber, adetli olmanız kolonoskopi yapılmasına mani değildir ve bunun için endişelenmeniz gerekmez.

Adet tarihinin tatil, düğün, jinekolojik muayene veya kolonoskopi randevusu gibi tarihlerle çakışması can sıkıcı olabilir ancak bunun için yoğun strese girmeniz gerekmez. Aslında, kadınlar adetli oldukları süre boyunca, normal günlerde yaptıkları hemen her şeyi yapabilirler. Kadınlar arasındaki arasındaki şehir efsanelerinin aksine, regl döneminde yüzmenizde, saçlarınızı boyatmanızda veya ağda yapmanızda herhangi bir sakınca yoktur. Peki ya kolonoskopi?

Makaleye Genel Bakış

 • Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?
 • Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?
 • Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Adetliyken Kolonoskopi Yapılır mı?

Bildiğiniz gibi kolonoskopi prosedürü fiberoptik kamera ile makattan girilerek inceleme işleminin yapılmasıdır. Dürüst olalım, hiç kimse kolonoskopi yaptırmaya güle oynaya gitmiyor ve aslında az da olsa tedirginlik yapabiliyor. Tüm bunlara adet tarihinizin çakışması da eklenince stres seviyeniz katmerlenmiş olabilir.

Ancak iyi haberler de var! Kolonoskopi makat bölgesinden yapılan bir işlem olduğundan adetli olmanız prosedürü olumsuz etkilemez. Yani evet, adetliyken kolonoskopi yapılır ve bunun için randevunuzu ertelemeniz gerekmez.

Bununla birlikte, içiniz gerçekten rahat değilse ve huzursuz hissediyorsanız randevunuzu bir hafta sonrasına erteleyin. Ancak, randevu tarihinin ertelenmesi gibi bir durumun çoğu zaman mümkün olmadığını da biliyoruz. Durum buysa, kolonoskopi için sağlık kuruluşuna giderken ped yerine tampon kullanın. İşlem öncesinde iç çamaşırınızı çıkarmanız isteneceğinden ve pedler çamaşıra sabitlendiğinden en iyi seçenek tamponlardır. Ayrıca, kolonoskopi esnasında size refakat etmesi için yanınızda bir hemşire bulunacak. Hemşireye adetli olduğunuzu ve tampon kullandığınızı söylemekten çekinmeyin.

Kolonoskopi Yaptırmak Adet Kanamasını Etkiler mi?

Kolonoskopi ve adet olmak birbirinden çok farklı iki şeydir ve birbirini etkilemez. Kanamanızın şiddeti artmaz, azalmaz, döneminizin süresi uzamaz veya kısalmaz. Aynı şey, adetliyken jinekolojik muayene ve endoskopi için de geçerlidir. Yani, jinekolojik muayene, endoskopi veya kolonoskopi yapılmasının tıbbi olarak periyodun üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.

Kolonoskopi Esnasında Neler Beklemeliyim?

Randevunuzdan birkaç gün önce başlamak şartıyla sulu-yumuşak besinleri tüketmeniz gerektiği ve randevuya gelirken karnınızın aç olması gerektiği konusunda uyarılacaksınız. Ayrıca, prosedürün öncesinde doktorunuzun söylediği, kolonu (kalın bağırsak) temizleyen müshil etkili ilaçlar almanız gerekecek.

İşleminiz sırasında dizleriniz bükülü olarak sol tarafınıza yatacaksınız. Anestezi uzmanı uykuya dalmanızı sağlayacak anestezi verecektir. Prosedür başladıktan sonra, kolonoskop ismi verilen cihaz makattan içeri doğru itilir. Doktorunuz daha iyi görebilmek için kolonu hava ile hafifçe şişirebilir. Tüm bunlar anestezi altında yapıldığından herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. İşlem boyunca yanınızda bir hemşire olacak ve prosedürün toplam süresi yaklaşık 20 dakika civarında sürecek.

İşlemin sonrasında, gözlem ve bakım ünitesi olan derlenme odasına alınacaksınız. Anestezinin etkisinin geçene kadar (uyanana kadar) burada istirahat halinde kalacaksınız. Kendinize geldiğinizde kıyafetlerinizi giyebilirsiniz. Doktorunuz muayenenin nasıl geçtiğini açıklayacak ve size poliplerin alınıp alınmadığını veya biyopsi alınıp alınmadığını söyleyecektir. Ardından evinize gidebilirsiniz. İşlem sırasında kolona verilen hava nedeniyle biraz kramp veya şişkinlik yaşayabilirsiniz. Gaz çıkardığınızda bu hızla kaybolmalıdır.

Ek olarak, kolonoskopi sonrasında size yardımcı olması için ve araç kullanmamanız gerektiğinden yanınızda refakatçiyle gelmeniz en iyisidir. Verilen ilaçlar geçici olarak sersemlik yapabileceğinden giyinme-ulaşım vb. konularda bir yakınınıza ihtiyaç duyabilirsiniz.

Sonuç

Adetli olmak, kolonoskopi yapılmasına tıbbi olarak engel teşkil etmez. Ancak yine de kendinizi huzursuz hissediyorsanız ve imkanınız varsa kolonoskopi randevunuzu ileri bir tarihe erteleyin. Randevu tarihinde değişiklik yapamıyorsanız işlemin yapılacağı gün ped yerine tampon kullanın. Zira, pedler iç çamaşırına tutturulduğundan ve çamaşırınızı çıkarmanız gerekeceğinden tampon kullanımı gereklidir.

Regl olduğunuz için doktorunuzun veya hemşirenizin sizi yargılamayacağını, sizden tiksinmeyeceğini veya kanamanızın muayenenin seyrini olumsuz etkilemeyeceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Neden Olur?

Sabah bulantıları, kilo alımı, kokulara karşı hassasiyet ve şişmiş ayak bilekleri gibi hamileliğin getirilerine kendinizi hazırlamış olmalısınız. Peki ya bu listeye karın kaşıntısının da dahil olduğunu biliyor muydunuz? Gebelik döneminde karın kaşıntısı yaygın olmakla birlikte anne veya bebeğe zarar verebilecek ciddi bir sağlık sorunu olarak değerlendirilmez.

Hamilelik döneminde ortaya çıkan karın bölgesi kaşıntısı rahatsız edici olabilse de herhangi bir sağlık riski oluşturmadığından endişelenmenize gerek yoktur. Ancak yine de buna neyin sebep olduğunu ve kaşıntıyı gidermek için neler yapabileceğinizi bilmek isteyebilirsiniz. Aşağıda, hamilelikte karın kaşıntısının nedenine değiniyor ve iyi gelen birkaç geleneksel çözüm önerisinden bahsediyoruz…

Makaleye Genel Bakış

 • Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Gebelikte Karın Kaşıntısı Normal mi?

Evet, normal. Gelişmekte olan fetüsünüze bedeninizin uyum sağlaması için karnınızın büyümesi gerekiyor ve kaşıntılı karnınızın nedeni de tam olarak budur. Bebeğinizle birlikte büyüyen karnın bölgenizde doğal olarak deri gerilmesi veya genişlemesi meydana gelir. Bu olduğunda, karnınızda ve hatta göbek deliğinizde kaşınma dürtüsü yaşayabilirsiniz. Ayrıca, gerilen cilt kaşıntıya ek olarak, karnınızda, göğüslerinizde, bacaklarınızda ve kalçalarınızda kırmızı veya pembemsi çizgilere (çatlak) neden olabilir.

Öte yandan, hamilelik dönemindeki yüksek hormon seviyeleri karın bölgesi de dahil olmak üzere vücudun genelinde cilt kuruluğuna neden olabilir. Bu durum kaşıntıyla birlikte pullanma şeklinde hafif deri döküntülerini ortaya çıkmasının yaygın bir sebebidir.

Hamilelikte Karın Kaşıntısı Bebeğe Zarar Verir mi?

Hamilelik dönemindeki karın kaşıntısının birincil nedeni derinin gerilmesi ve hormonlar nedeniyle oluşan cilt kuruluğudur. Bu etkenlerin anneye veya bebeğe zarar vermesi olası değildir. Bu nedenle, kaşıntılı göbeğiniz için endişelenmeniz gerekmez. Bununla birlikte, kaşıntı vücudun neresinde olursa olsun rahatsız edicidir ve bu konuda birkaç ev çözümünü denemeniz iyi bir fikir olabilir…

Hamilelikte Karın Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Kaşıntılı karın rahatsız edici olduğu kadar özellikle de toplum içindeyseniz utanç verici olabilir. Neyse ki, kaşınma dürtüsünü azaltıp rahatlamanızı sağlayabilecek çeşitli yollar vardır.

 • Kaşıma dürtüsüne direnmek her ne kadar zor olsa da bölgeyi tırmalamak bölgenin tahriş olmasına neden olabileceğinden kaşımayın.
 • Hafif, nazik ve kokusuz bir nemlendirici çoğu zaman işe yarar. Karın bölgenize nemlendirici krem veya losyon sürün.
 • Ilık suyla yumuşak bir yulaf ezmesi banyosu kuru ciltler için harikalar yaratabilir. Ayrıca E vitamini yağıyla masajı deneyebilirsiniz.
 • Banyo suyunuzun sıcak değil, ılık olmasına dikkat edin. Sıcak su cildinizdeki doğal yağları sıyırarak kurutur ve kaşıntının şiddetlenmesine zemin hazırlayabilir.
 • Karın bölgenizde egzama varsa ve kaşıntınızın nedeni buysa soğuk kompres yapmak rahatlama sağlayabilir.
 • Bol giysiler giymeniz, giysilerinizin cildinize sürtünme ve tahrişe olasılığını azalttığından kaşıntıyı önlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca, sentetik kıyafetler yerine pamuklu olanları tercih etmeniz iyi bir fikirdir.
 • Kaşıntıyı hafifletmek için herhangi bir ilaçlı krem ​​kullanmadan veya ağızdan ilaç almadan önce mutlaka ebeniz veya doktorunuzla konuşun.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelik süresi boyunca ve özellikle karnınızın bariz şekilde büyümeye başladığı beşinci aydan itibaren göbek kaşıntısı normaldir. Bununla birlikte, doktorunuzdan randevu almanızın gereken bazı durumlar vardır.

 • Vücudumun genelinde şiddetli kaşıntı var
 • Vücudumun genelinde veya bazı bölgelerinde şiddetli deri döküntüleri var
 • Kaşıntılar yaşam kalitemi düşürecek kadar yoğun
 • Avuçlarımda ve ayak tabanlarımda döküntüsüz şiddetli kaşıntı var

Son olarak, kaşıntıya neden olabilen gebeliğin intrahepatik kolestazı (ICP) adı verilen tehlikeli bir karaciğer durumu olduğunu da bilmek önemlidir. En sık olarak avuç içlerinde ve ayak tabanlarında olmak üzere döküntü olmaksızın şiddetli kaşıntı ana semptomdur (kaşıntı gövdeye de yayılabilir). ICP erken doğum ve diğer problemlerin riskini artırabileceğinden, avuçlarda ve tabanlarda kızarıklık olmadan kaşıntı yaşarsanız doktorunuza söyleyin.

Okumaya devam et

Kadın

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Adetliyken Yorgunluk ve Uyuma İsteği Neden Olur?

Çoğu kadın için adet dönemleri, kanamanın verdiği rahatsızlık hissi ve enerji düşüklüğüne ek olarak günü berbat edebilecek ağrılı semptomlarla birlikte gelir. Tüm bunların toplamı yorgun hissetmeyle ve sürekli uyuma isteğiyle sonuçlanabilir. Peki ama tam olarak neler oluyor?

Aşırı fiziksel aktivite, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları veya bazı ilaç türlerinin yan etkisinin sonucu gibi çeşitli nedenler hem yorgun hem de uykulu hissetmenize neden olabilir. Ancak, yorgunluk, aşırı halsizlik veya sürekli uyuma isteği bilinen herhangi bir sebep yokken yalnızca adetli olduğunuz günlerde ortaya çıkıyorsa, perde arkasındaki ”suçluları” bulmak için başka etkenlere göz atmanız gerekebilir…

Makaleye Genel Bakış

 • Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali
  • Hormonlar
  • Geceleri az uyumak
  • Demir eksikliği anemisi
 • Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Regl Döneminde Yorgunluk ve Uyku Hali

Senaryo gereği spor yapan enerjik aktrislerin rol aldığı kadın pedi reklamlarının aksine, adet günlerinizde sürekli bitkin hissediyorsanız bu konuda yalnız değilsiniz. Adet döneminden önce ve özellikle ilk günlerinde enerji düşüklüğü kadınlar arasında yaygındır ve aslında bu durum birkaç bilimsel gerçekle açıklanabilir.

Hormonlar

Adetinizin ilk gününde östrojen ve progesteron seviyeleriniz en düşük seviyededir. Bu da kendinizi yorgun, bitkin, halsiz ve uykulu hissetmenize neden olur. Döneminiz boyunca hormon seviyeleriniz tekrar yükselmeye başlayacağından, enerji seviyeleriniz genellikle birkaç gün içinde normale döner.

Geceleri az uyumak

Adetli olun veya olmayın gece uykusunu tam almadığınızda günü verimsiz geçirirsiniz. Bununla birlikte, ağrılar, kramplar, ateş basması ve duygu durum bozuklukları gibi regl semptomlarının özel günlerinizde uykunuza müdahale etmesi daha olasıdır.

ABD Ulusal Uyku Vakfı tarafından yapılan araştırmaya göre, kadınların %3’ü adet dönemlerinde uyku bozukluğu yaşıyor. %23’ü ise dönemleri boyunca geceleri yeterince uyuyamadığını söylüyor. (Kaynak) PMS’li kadınların uykusuzluk yaşama olasılığı iki kat daha fazlayken, adet öncesi disforik bozukluğu olan kadınların %70’i uykusuzluk benzeri sorunlar yaşadıklarını dile getiriyor ve %80’i kendilerini yorgun olarak tanımlıyor. 

Demir eksikliği anemisi

Yoğun geçen adet kanamanız varsa ve yataktan çıkmak istemeyecek kadar halsiz hissediyorsanız bunun nedeni menoraji olabilir. Demir eksikliği anemisinin kadınlar arasındaki en yaygın nedeni, tıp dilinde menoraji olarak ifade edilen uzun ve yoğun geçen adet dönemidir. Demir eksikliği anemisinin tipik belirtileri yorgunluk, soluk cilt, nefes darlığı ve kalp çarpıntısıdır. Peki ama menoraji olup olmadığınızı nasıl anlayabilirsiniz?

 • Adet kanamam 7 günden fazla sürüyor
 • Kanama esnasında büyük kan pıhtıları geliyor
 • Yoğun kanama nedeniyle her iki saatte bir (veya daha az sürede) ped değiştiriyorum
 • Ped değiştirmek için geceleri uyanmak zorunda kalıyorum
 • Aşırı yorgun, halsiz, ve bitkin hissediyorum

Sorununuzun kaynağının demir eksikliği anemisi olduğundan şüpheleniliyorsa, kırmızı kan hücrelerinin sayısının normal aralıkta olup olmadığını belirlemek için kan testi yapılacaktır. Sonuçlara göre doktorunuz, demir zengini besinlere öncelik vermeniz gerektiğini önerebilir ve demir takviyesi kullanmanız gerektiğini söyleyebilir.

Ek olarak, sürekli yorgun hissetmenin bir başka nedeni tiroid sorunları olabilir. Tiroid, boyunda bulunan ve görevi vücudun metabolizmasını doğal olarak düzenleyen hormonlar üretmek olan kelebek şeklinde küçük bir bezdir. Tiroid bezi yeterince hormon üretmezse (hipotiroidizm) yorgunluk dahil olmak üzere kilo alımı ve depresyon gibi çeşitli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Adet Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Öncelikle, her ayın bir haftasında bitkin hissetmenin alışılmadık bir durum olmadığını hatırlamakta fayda var çünkü vücudunuzda hormonal anlamda değişiklikler oluyor. Ancak yine de bu, aşırı kanamanın neden olduğu demir eksikliği gibi tıbbi durumları gözardı edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Genel sağlığınızı ve yaşam kalitenizi düşüren herhangi bir sorun doktorunuzdan randevu almak için yeterli bir sebeptir.

Öte yandan, yorgun hissetmeniz ve gündüz saatlerinde bastıran uyku isteğiniz, adet döneminizde hormonlarınızın size sunduğu can sıkıcı bir armağandan ibaretse üzgünüz ama bunun için yapabileceğiniz çok fazla şey yok. Bununla birlikte, bol su içmek, sigara-alkol tüketiminden kaçınmak, geceleri en az sekiz saat uyumak ve sağlıklı beslenmek gibi genel tavsiyeler işe yarayabilir. Ayrıca, her ne kadar yataktan çıkıp başlamak zor olsa da adetliyken yürüyüş yapmak gibi hafif egzersizler yorgunluk ve uyku hissini yenmenin iyi bir yoludur.

Tüm bunlara rağmen yine de bitkin hissediyorsanız, yatakta istirahatle veya ara sıra şekerleme yaparak geçen bir gün, lezzetli bir atıştırmalık ya da Netflix gibi dijital bir platform başlı başına mükemmel bir ilaç olabilir.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com