Bizimle iletişime geçin

Kişisel Gelişim

Hayatınızda Büyük Dönüşümler Yaratacak 10 Küçük Alışkanlık

Bazen küçük dokunuşlar çok büyük değişimlere sebep olabilir. “Nasıl değişeceğiniz konusunda endişelenmeyin. Hangi alışkanlıkları oluşturmak istediğinize ve nedenine odaklanın.” diyen başarılı yazar Darius Foroux büyük dönüşümlere sebep olabilecek 10 küçük alışkanlığı anlatıyor. Kendisinden dinliyoruz:
Yıllar boyunca birçok farklı “olumlu” alışkanlığı benimsedim.
Bana göre bir alışkanlık, yaşam kalitemizi arttırıyorsa olumlu bir alışkanlıktır. Alışkanlık oluşturma hakkında bugüne kadar çok şey yazıldı. Ne kadar zor? Ne kadar sürer? Alışkanlıkları kırmanın en iyi yolu nedir? Yeni alışkanlıkları nasıl benimseriz?
Benim tecrübem, herkesin istediği alışkanlığı benimseyebileceğidir. Yine de tek bir koşul var: Değişim için iyi bir nedene ihtiyacınız var.
Nasıl değişeceğiniz konusunda endişelenmeyin. Hangi alışkanlıkları oluşturmak istediğinize ve nedenine odaklanın. Birkaç arkadaşım son dönemde edindiğim alışkanlıkları sorduklarında aynı zamanda onları yazmak da istedim. Alışkanlıklarımın ne için olduğunu kısa kısa açıkladım:

Güç antrenmanının birçok faydası vardır. Kemik sağlığını, kas kütlesini korur, sizi yalın tutar. Enerji seviyelerini arttırır ve yaralanmaları önler. 16 yaşımdan beri ağırlık kaldırıyorum. Bu listede uzun zamandır yaptığım tek alışkanlık bu. Ağırlık kaldıran birçok insan gibi ben de bölünmüş rutinlerle başladım. Bu, her seansta farklı kaslar çalıştığınız anlamına gelir. Çoğu rutinde, haftada sadece bir kez belirli bir kas geliştiriyorsunuz. Daha güçlü olmak için kasların daha fazla strese ihtiyacı olduğu ortaya çıkıyor.
İdeal olarak, tüm kaslarınızı haftada 3 kez eğitmek istersiniz. Bu yüzden tüm vücudumu çalıştırarak bu egzersizleri yapıyorum. Basit, pratik ve işe yarıyor.

Bu, mevcut en iyi verimlilik stratejilerinden biridir. Hepimiz biliyoruz ki odak noktası bize sonuç getiren şeydir.
Odak yok mu? Sonuç yok demektir. Peki nasıl odaklanıyorsunuz? Seçeneklerinizi ve görevlerinizi sınırlandırarak. Eliminasyon buradaki en değerli anahtardır. Hangi zamanda neyi başarmak istediğiniz konusunda net olun. Her gün, haftalık ve yıllık hedeflerinize yaklaşmanızı sağlayacak 3-4 temel (ve küçük) görev üzerinde çalışın.

Anlıyorum, okumak için çok meşgulsün. Ya da belki de okumayı sevmiyorsun.
Fakat okumak zihniniz ve yaşamınız için çok önemlidir. Bunu zaten biliyorsun. Okuma ayrıca sizi daha iyi bir düşünür ve yazar haline getirir. “Ama yine de okumayı sevmiyorum.” Hayatta sevmediğimiz birçok şey var, ama yine de yapıyoruz. Kendinize okumayı sevmediğinizi söylemek yerine, her gün yaparak okumayı öğrenin. Ve sihir gibi, bir gün okumayı çok seveceksiniz.

Hiçbir şey için uykumu asla feda etmem. Geçenlerde bir toplantıyı iptal ettim çünkü geç uyudum. Önceki gece, bütün enerjimi tamamen tüketen iyi bir kitap okuyordum.
Okuduktan sonra not almaya başladım. Bitirdiğimde sabah 2 idi. Toplantı yapmak için sabah 7’de uyanmak zorunda kalacaktım. Bu yüzden toplantıyı iptal ettim. Bazı insanlar 5 saatlik uyku ile iyi performans gösterebilir. Ama çoğumuzun daha fazlasına ihtiyacı var. İkinci grubun bir parçasıysanız, yeterince uyuduğunuzdan emin olun. Ve bu konuda ciddi olun. Toplantıları vb. şeyleri iptal edecek durumda değilseniz, erken uyuyun.

Günlük yürüyüşe çıkmak için zaman ayıramazsanız hayatınızın kontrolünü elinizde tutamazsınız. Günlük yürüyüşe çıkıyorum çünkü sıradan yaşamlarımızın biçimini bozuyor. Hayatın rutin olduğunu inkar edemeyiz. Ve bunda yanlış bir şey yok. Ama dışarıda yürüdüğünde, dünya ile bir olmak zorunda kalırsın. Duyularınızı yükseltir. Yalnız ya da başka biriyle gidebilirsin, iyi bir sohbet edebilirsin ya da sadece çevrenin tadını çıkarabilirsiniz.

Akşam yemeğimden sonra hiçbir şey yemem ve kahvaltıyı hayatımdan çıkardım. Bu bana günde 15-16 saatlik bir süre kazandırdı. Aralıklı orucun sağlığa faydaları vardır. Ancak yine de dikkatli olmak gerekir. Benim aralıklı orucu sevmemin sebebi, iyi hissettiriyor. Ayrıca gün boyu istediğim her şeyi yiyor ve kilo almıyorum. Ancak abur cubur yemiyorum. Besin değeri yüksek gıdaları tüketmeye gayret ediyorum. İlk öğünümde doymamış yağlı ve protein yönünden zengin besinler tüketiyorum. Bununla ilgili söyleyebileceğim son şey, mutlaka günlük almanız gereken kaloriyi aldığınızdan emin olun. Bu kadınlar için ortalama 2000, erkekler için ise 2500 kaloridir.
Aralıklı oruç ile ilgili daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.

Hedeflerimize o kadar odaklandık ki, şimdiki anın tadını çıkarmayı unutuyoruz. Bu benim en büyük tuzaklarımdan biri. Gerçekten sürekli “şimdi” zevk almam gerektiğini hatırlatmam gerekiyor kendime. Her zaman bir şeyler elde edene kadar bekliyoruz. Kendimize “O zaman mutlu olacağım.” diyoruz.
Hayır, gelecekteki zamana sıkışıp kalmamalısınız. Sizi şimdiki zamana geri getiren bir tetikleyici bulun. Örneğin yakın zamanda kendime bir kol saati aldım. Ne zaman baksam, “şimdiyi” görüyorum.

Hepimiz sevgimize, devredilebilir bir kaynak gibi davranıyoruz. Bu yanlış. Aşk sınırsızdır ve asla bitmez. İstediğin kadar verebilirsin. Ama egonuz bunu yapmanızı engelliyor. Her zaman karşılığında bir şeyler bekliyorsunuz. Bu yüzden bir deneyin. Sınırsız bir kaynağınız olduğunu unutmayın. Sevginizi ve nezaketinizi her gün verin. Puan tutma konusunda endişelenmeyin. Zaten yeterince sevginiz var.

Düşüncelerimi her gün düzene sokmam gerekiyor. Bunu yazarak yaparım. Bu benim için önemli olan şeylere odaklanmama yardımcı oluyor. Bu yüzden günlük tutuyorum. Makale yazmasam bile oturuyorum ve günlüğe yazıyorum – sadece kendim için. Günlük tutmak aynı zamanda daha iyi bir düşünür ve daha iyi bir birey olmak için mükemmel bir araçtır.

%30 tasarruf edemiyorsanız %10 tasarruf edin. Birikimiminizin miktarı değil, ne kadar sıklıkla biriktirebildiğiniz önemlidir. Günlük veya haftalık yaptığınız işe yaramaz şeyleri keserek tasarruf edersiniz. Her gün bir Latte satın almanıza gerek yok. Ayrıca 100 liraya “organik” kaju fıstığı satın almanız da gerekmez. Küçük şeylerden tasarruf edin. Zamanla büyük nakit yığınlarına dönüşecekler.
İşte bu 10 alışkanlığın sırrı. Hepsi küçük alışkanlıklar. Bunları hayata geçirdikçe kısacık bir zaman içinde hayatınızda ne kadar büyük dönüşler yarattığınızı göreceksiniz. Hayatınız düzelene kadar bu alışkanlıklara bağlı kalmalısınız.  Ve bu olduğunda, devam etmeniz gerekecek. Zorunda olduğunuz için değil, istediğiniz için.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kişisel Gelişim

‘Akıllı Yaşama Sanatı’ Kitabından Hayat Dersi Niteliğinde 15 Alıntı

Baltasar Gracian tarafından 1647’de yazılmış özdeyişler kitabı “Akıllı Yaşama Sanatı” devrinin çok ilerisinde fikirler barındırıyordu. Öyle ki içindeki tavsiyeler günümüzün mantık yapısına göre kabul edilebilir ve uygulanabilir konumda.
17. yüzyılda yazılmış bu eserin içindeki fikirlere biraz daha yakından bakalım.

1) Birçok insan kendilerini akıllı sanmasa, aslında gerçekten akıllı olabilirdi.

2) En güçlü yanınızı bilin. Bu size doğuştan bahşedilen en önemli yetenektir; onu geliştirirseniz gerisi gelecektir. Güçlü yanını bilen kişinin mükemmelliğe ulaşması kaçınılmazdır. Hangi niteliğinizin üstün olduğunu fark edin ve bu konuda sorumluluk üstlenin.

3) İnsanın hayattaki büyük derslerinden biri kendini frenlemeyi bilmesi, daha da önemlisi ise kendini bazı işlerden ve insanlardan yoksun bırakmayı öğrenmesidir.

4) Kimsenin işine yaramamak büyük bir talihsizlik herkesin işine yaramaksa bir başka talihsizliktir.

5) Sadece az tanınan insanların kusurları az bilinir.

6) Hayatın zevkini çıkarırken yavaş, ama çalışırken hızlı olun. Çünkü insan işi bitince sevinir, zevkler bitince üzülür.

7) Yarına iş bırakmayan kişi, her zaman daha fazla yol kat eder.

8) Sıra dışı bir mükemmelliğe erişseniz bile, bunu sergilerken sıradan tutumlar benimseyin. Bir kandil ne kadar fazla ışık verirse, o kadar hızlı erir ve enerjisi tükenir.

9) Zihnin olgunluğu her şeye anında inanmamaktan geçer.

10) Bilgisiz insan ışıksız bir dünyadır.

11) Akıllı insanlar genellikle sabırsızdır çünkü insanın bilgisi arttıkça ahmaklara karşı sabırsızlığı da çoğalır.

12) Dünya gösterilen çabaları umursamaz, sadece başarıp başaramadığınızla ilgilenir.

13) İnsana her şeyin eskisi en iyisiymiş gibi gelir ve ulaşılamayan her şey daha değerlidir.

14) Kendinizi Tanıyın. Yeteneklerinizi, kapasitenizi, kararlarınızı ve eğilimlerinizi doğru değerlendirin. Kendinizi tanımazsanız kontrol de edemezsiniz. Aynalar size yüzünüzü gösterse de, zihninizin içindekileri gösteremez. İzin verin, kendiniz hakkındaki derin düşünceleriniz size ayna olsun. Dış görüntünüz unutulduğu zaman, onu geliştirmek ve mükemmelleştirmek üzere içsel olana sarılın. Zekanızın gücünü ve işlerin üstesinden gelme kapasitenizi öğrenin. Gerektiğinde göstetebilmek için cesaretinizin gücünü sınayın. Her şeye karşı, temellerinizi sağlam atın, zihninizi ferah tutun.

15) Yeteneğinizi herkesin önünde sergilemenize gerek yok. Gereğinden fazla güç harcamayın. Fazladan güç ya da bilgi harcanmasına izin vermeyin. Becerikli bir şahinci sadece o anki sürek avına yetecek kadar kuş uçurur. Eğer bugün fazla gösteriş yaparsanız, yarına sergileyecek hiçbir şey kalmaz. Bir köşede, her zaman herkesin gözünü kamaştırabilecek bir yeniliğiniz olsun. Her gün yeni bir şeyler sunmak beklentileri canlı tutar ve kapasitenin sınırlarını gizlemeye yardımcı olur.


Okumaya devam et

Kişisel Gelişim

Kült Bilim-Kurgu Romanı “Otostopçunun Galaksi Rehberi” Kitabından 10 Harika Alıntı

Bilim kurgu türünün kült kitaplarından biri olan “Otostopçunun Galaksi Rehberi” okuyucuyu hem güldürüp hem de derin düşüncelere sokuyor. Doctor Who dizisinde yapımcılık ve senaryo editörlüğü yapan yazar Douglas Adams, bu eseri BBC radyosunda yayınlanmak üzere bir tiyatro oyunu olarak yazar. Ancak 1979 yılında 5 ciltlik bir kitap olarak yayınlanır. olan Otostopçunun Galaksi rehberi pek çok insan için de ilham kaynağı halindedir.

1) “Eğer insanoğlu dudaklarını çalıştırmaya devam etmezse, beyni çalışmaya başlar.”

2) “Yaşam, yaşayanların elinde ziyan oluyor.”

3) “Sen benim gördüğümü göremezsin, çünkü kendi gördüğünü görüyorsun. Benim bildiğimi bilemezsin, çünkü kendi bildiklerini biliyorsun. Benim gördüklerim ve bildiklerim senin gördüklerin ve bildiklerine eklenemez, çünkü aynı cinsten şeyler değiller. Ne de senin gördüklerin ve bildiklerinle değiştirilebilir, çünkü bu senin kendini değiştirmen anlamına gelecektir.”

4) “Verdiğimiz her kararla, aldığımız her bir nefesle bazı kapılar açılıyor, bazılarıysa kapanıyor. Çoğunu fark etmiyoruz bile.”

5) “Niye bir şey uydurmak isteyeyim ki? Hayat başka bir şey uydurmaya kalkışmadan da yeterince kötü zaten.”

6) “Sorunun tam olarak ne olduğunu bildiğiniz zaman, cevabın ne anlama geldiğini de anlayacaksınız.”

7) “Kimsenin kuklası olmayacağım, özellikle de kendimin.”

8) “Herhangi bir şekilde gördüğün, yaşadığın veya duyduğun bir şey sana özeldir. Kendi algılayış şeklinle kendine bir evren yaratırsın. Bu nedenle evrende algıladığın her şey sana özeldir.”

9) “Mantık belki iyi bir şeydi, ama evrim sürecinin keşfettiği gibi birtakım sakıncalarının olduğu da bir gerçekti. Mantıklı düşünebilen herhangi bir şeyin en az kendisi kadar mantıklı düşünebilen bir başka şey tarafından kolayca aldatılabilmesi mümkündü.”

10) “Denir ki uçmak bir sanatmış ya da daha çok marifet.
Aslında bütün marifet kendini yere doğru fırlatıp yeri ıskalamakta yatıyor.”

Okumaya devam et

Kişisel Gelişim

Küçük Prens Kitabından Hayat Üzerine Derin Anlamlar Taşıyan 17 Alıntı

Hepimizin başucu kitaplarından biri olan Küçük Prens’in, dışarıdan çocuk kitabı gibi görünse de yetişkinler için büyük anlamlar taşıyan öğütler verdiğini ve yaşamla ilgili derin çıkarımlar taşıdığını biliyoruz. 17 alıntı kitabın hayat dersi niteliğindeki kısımlarına göz atalım.

1) ‘’Hiç kimsede olmayan yıldızlara sahip ol. Bu her zaman seni en uç noktaya taşır, kimsenin göremediklerini görürsün.’’

2) ‘’İnsanlar hayal etmekten yoksundurlar. Onlar sadece kendilerine söylenenleri tekrar edip dururlar.’’

3) ‘’Bazen kalabalıkta insanlarla birlikteyken de yalnız kalınır. Aslında bu hep böyledir.’’

4) ‘’Kendini beğenmişler övgülerden başka hiçbir şey duymazlar.’’

5) ‘’Büyüklerin hepsi birer çocuktu. Ama onların çok azı bunu hatırlar.’’

6) ‘’Bazen sevdiklerinizin özgürce uçmasına izin vermeniz gerekir.’’

7) ‘’İnsanların hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkandan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık.‘’

7) ‘’İnsanların hiçbir şeyi anlayacak vakitleri yoktur. Her şeyi dükkandan hazır alırlar. Ve arkadaşlar dükkanlarda satılmadığı için de insanların arkadaşları yok artık.‘’

8) ‘’Sahibi olmayan bir elmas bulursan, o elmas senindir. Sahibi olmayan bir ada bulursan, o ada senindir. Bir buluş yaparsan patentini alırsın, buluş senin olur. Madem ki yıldızlara sahip olmak benden önce kimsenin aklına gelmedi, yıldızlar benimdir.’’

9) ‘’İnsan gerçekleri sadece kalbiyle görebilir. En temel şeyi gözler göremez.’’

10) ‘’Örneğin öğleden sonra saat dörtte gelirsen, ben saat üçte kendimi mutlu hissetmeye başlarım. Zaman ilerledikçe de daha mutlu olurum. Saat dörtte endişelenmeye ve üzülmeye başlarım. Mutluluğun bedelini öğrenirim. ‘’

11) ‘’Kelebeklerle tanışmak istiyorsam, bir iki tırtıla katlanmayı öğrenmek zorundayım.’’

12) ‘’Yalnızca çocuklar ne aradıklarını biliyorlar. Bezden bir bebekle saatlerce geçirebilirler, her şeyleri o bebektir sanki; biri onu ellerinden almaya kalkarsa da hemen ağlayıverirler.’’

13) ‘’Senin gülünün diğerlerinden daha önemli olmasını sağlayan şey, ona ayırdığın vakittir.’’

14) ‘’Herkesten verebileceği kadarını istemek gerek. Otorite her şeyden önce mantık ister. Gidip de halka, kendilerini denize atmalarını emrederseniz, devrim yaparlar.’’

15) ‘’Kendini yargılamak, bir başkasını yargılamaktan çok daha zordur. Eğer kendini iyi bir şekilde yargılamayı başarırsan bu, senin gerçek bir bilge olduğunu gösterir.’’

16) ‘’İnsanların nerede oldukları asla bilinmez. Rüzgar onları oradan oraya gezdirir durur. Köklerinden yoksundurlar bu da onları çok rahatsız eder.’’

17) ‘’Çölü güzelleştiren, bir yerlerde bir kuyu saklıyor olmasıdır.’’

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com