Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

Hem Erdoğan’a hem paraya âşık patron! Ethem Sancak’ın sadece iki şirketi kamudan 1 milyar 136 milyon TL kazandı

“Erdoğan âşık oldum” diyen ve uzun bir süre AKP’de yöneticilik yapan Ethem Sancak sadece iki şirketiyle kamudan 10 yılda 166 ayrı ihale aldı. Bu ihalelerle kamudan Sancak’ın şirketlerine toplam 1,1 milyar TL ödendi.

Hem Erdoğan’a hem paraya âşık patron! Ethem Sancak ın sadece iki şirketi kamudan 1 milyar 136 milyon TL kazandı

Skandal açıklamalarıyla sık sık gündem olan Ethem Sancak, kamudan milyonlarca liralık ihaleler alıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik, “Dürüstlüğünü, yiğitliğini gördüm, gördükçe de âşık oldum” diyen ve uzun bir süre AKP’de yöneticilik yapan Sancak, sadece iki şirketiyle kamudan son 10 yılda 166 ihale aldı. Bu ihalelerle kamudan Sancak’ın şirketlerinin kasasına yaklaşık 1,1 milyar TL girdi.

Birgün’den İsmail Arı’nın haberine göre 2013 yılında Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), BMC Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’ni Çukurova Grubu’nun elinden aldı.

Şirket, 2014 yılında da 751 milyon TL’ye Ethem Sancak’a satıldı. Sancak, satın alma işleminin hemen ardından şirketin yüzde 49,9’unu 300 milyon dolar bedelle Katar Ordusu’na devrederek BMC’ye ortak etti. Sancak geçen yıl da BMC’deki hisselerinin tamamını yine AKP’ye yakınlığıyla bilinen Tosyalı Holding’e sattı.

KAMYON VE OTOBÜS SATTI

Ancak Sancak, BMC’nin sahibi olduğu 2014 ile 2021 yılları arasında kamu kurumlarından onlarca ihale aldı. Kamu İhale Bülteni’nde yer alan bilgilere göre, 2014’le 2021 arasında BMC Şirketi, kamudan tam 87 ayrı ihale aldı. Bu 87 ihalenin toplam bedeli de 1 milyar 20 milyon TL’yi buluyor. BMC en fazla ihaleyi de Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürlüğü’nden aldı. Şirketin DMO’dan tam 69 ihale aldığı açıklandı. BMC bu ihaleler ile devlete otobüs, itfaiye aracı, kar küreme aracı, kamyon, çöp kamyonu, su tankeri, çekici ve yol süpürme aracı sattı.

Sancak, yine bu şirket üzerinden Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) binlerce zırhlı araç sattı. Zırhlı araç alımları Kamu İhale Kanunu’na tabii olarak yapılmadığı için BMC’ye kamunun kasasından ne kadar ödendiği bilinmiyor.

ULAŞIMIN VAZGEÇİLMEZİ

Yine hâlâ Sancak’ın sahibi olduğu Asis Elektronik ve Bilişim Sistemleri Anonim Şirketi de kamudan son 10 yılda 116 milyon TL değerinde 78 ayrı ihale aldı. Şirketin en fazla ihale aldığı kurumların başında da 37 ayrı ihaleyle AKP’li Samsun Büyükşehir Belediyesi geliyor. Sancak bu şirket aracılığıyla belediyelere toplutaşıma araçlarında kullanılan validatör (kart okuyucu cihaz), ulaşım kartı, akıllı durak ve bisiklet sistemleri sattı.

Sadece bu iki ayrı şirket üzerinden Ethem Sancak kamu kurumlarından toplam 166 ihale aldı. Bu ihalelerin toplam bedeli de 1 milyar 136 milyon TL’yi buluyor.

AKP’DEN ATILACAKTI

Geçen mart ayında Sancak yine tartışma yaratacak açıklamalar yaptı. Sancak, Rus TV kanalına verdiği röportajda, “NATO üyeliği Türkiye’nin geçmişten gelen ayıbıdır. NATO geçmişten gelen kanserdir, urdur. Teröristleri destekleyen, 2016’da darbeye kalkışan da NATO’dur” diye konuştu.

Rusya’yı savunan Sancak, Ukrayna’nın kullandığı SİHA’lara ilişkin, “Bayraktar’ları satarken böyle kullanılacağını bilmiyorduk” dedi.

AKP’den ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilen Sancak, partisinden ihraç edilmemek için istifa ettiğini açıkladı. Sancak, ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edilmesinin ‘onur kırıcı’ olduğunu belirtirken AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için ise ‘‘Âşık oldum adama. Neferi olarak arkasından yürüdüm’’ diye konuştu.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İş Dünyası

Sosyetede sürpriz aşk: Ünlü iş insanı kimle aşk yaşıyor?

İki senedir bekar gezen Raif Bey’in, bir süre önce Ebru İpekçi’ye geri döndüğüne dair dedikodular dolaşmaya başlamıştı ama yanlış.

Sosyetede sürpriz aşk: Ünlü iş insanı kimle aşk yaşıyor?

Günaydın’dan Bülent Cankurt’un yazısından alıntı

Raif-Esra Dinçkök’ün, 2020 yılında evliliklerinin üzerine kara bulutlar çöktüğünü de, önceki ay anlaşarak boşandıklarını da ilk bu köşede okumuştunuz.

Eşini; arkadaşı Ebru İpekçi ile aldatan Raif Bey, bu yasak aşkını bitirip Esra Hanım’ı ikna etmeye çalışsa da başarılı olamamıştı.

Bu arada iki senedir bekar gezen Raif Bey’in, bir süre önce Ebru İpekçi’ye geri döndüğüne dair dedikodular dolaşmaya başlamıştı ama yanlış. Doğrusunu yine benden öğrenin…

Raif Dinçkök’ün gönlünün yeni sultanı, sosyetenin sevilen ismi Müge Arnas.

Hoş; bir süre önce flört ettiklerine dair bir duyum almış, hatta taraflara da sormuştum.

Doğru olmadığını söyledikleri için yazmamıştım.

Ama geçtiğimiz gün baş başa yemeğe gittiklerini ve birlikte gezip tozduklarını öğrenince yazmaya karar verdim.

Demek ki, o zaman henüz ilişkinin adını koyamamışlardı. Umarım bu sürpriz aşk, ikisine de mutluluk getirir.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Elon Musk, ‘Dünyanın en zengini’ ünvanını kısa süreliğine kime kaptırdı?

Twitter, Tesla ve SpaceX’in sahibi Elon Musk, dünyanın en zengin insanı unvanını, kısa bir süreliğine Louis Vuitton’un ana şirketi LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault’a kaptırdı.

Elon Musk,  Dünyanın en zengini  ünvanını kısa süreliğine kime kaptırdı?

Forbes’a göre, milyarder Elon Musk, elektrikli otomobil firması Tesla’daki hissesinde yaşanan keskin düşüşün ve sosyal medya platformu Twitter’a yaptığı 44 milyar dolarlık yatırımın ardından bugün “dünyanın en zengin insanı” olma unvanını kısa bir süreliğine kaybetti. 

Lüks marka Louis Vuitton’un ana şirketi LVMH’nin CEO’su Bernard Arnault ve ailesi, kısa bir süreliğine dünyanın en zengini unvanını aldı. Ancak daha sonra 185,3 milyar dolarlık kişisel servetiyle 2 numaraya geri düştü.

Eylül 2021’den bu yana Forbes listesinde en üst sırada yer alan Musk’ın net servetinin 185,7 milyar dolar olduğu biliniyor. Musk, zamanında unvanı Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’tan devraldı.

Net değeri 200 milyar doların altına düştü

Musk’ın bu yılın başlarında Twitter’ı satın alma teklifini yapmasından beri yüzde 47’den fazla değer kaybeden Tesla hisseleri yüzde 2,7 düşüş daha gösterdi.

Musk’ın son zamanlarda daha çok Twitter ile uğraşmasından dolayı yatırımcılar, dünyanın en büyük elektrikli araç üreticisi Tesla’dan hisselerini çekmeye başladı. Bunun sonucunda Musk’ın net değeri de 8 Kasım’da 200 milyar doların altına indi.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Güler Sabancı, bir kez daha ‘Dünyanın En Güçlü 100 Kadını’ listesinde

Güler Sabancı geleneği bozmadı, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Forbes’un “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesinde yer aldı.

Güler Sabancı, bir kez daha  Dünyanın En Güçlü 100 Kadını  listesinde

Forbes, “Dünyanın En Güçlü 100 Kadını” listesini yayınladı. ABD merkezli derginin internet sitesinde açıklanan listenin zirvesinde, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen yer alırken, onu Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris takip etti.

Özellikle ilk 50 isim arasında Amerikalıların yoğunluğu dikkat çekerken, listeye Türkiye’den giren tek isim ise Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı oldu.

Uzun zamandır söz konusu listede yer alarak Türkiye’yi temsil eden Güler Sabancı, 100 kişilik listenin 81’inci sırasında yer aldı.

 

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com