Bizimle iletişime geçin

Kadın

Hızlı Tırnak Uzatıcı Yöntemler! Tırnakların Çabuk Uzaması İçin Ne Yapmalı?

Hızlı Tırnak Uzatıcı Yöntemler! Tırnakların Çabuk Uzaması İçin Ne Yapmalı?

Tırnakların uzama hızı ve görünümü, genel sağlık durumunun bir yansımasıdır. Hızlı büyüyen, güçlü ve sağlıklı tırnaklara kavuşmanın en güvenli yolu doğru bir diyettir. Keratin adı verilen sert bir proteinin katmanlarından oluşan tırnaklar, evde uygulanabilecek bazı bakım teknikleri ve kürler sayesinde daha hızlı büyüyebilir.

Öğünlerde tüketilen taze sebze ve meyveler, yağsız protein kaynakları, sağlıklı yağlar ve yeterli miktarda karbonhidrat, bu doğal süreci en fazla etkiyen temel faktörler arasında bulunuyor. Tırnakların daha çabuk uzaması, bunlarla birlikte bazı yöntemlerle de desteklenebilmektedir.

Uzmanlık gerektirmeyen bazı teknikler, tırnaklarının güçsüz olması ve yavaş uzamasından şikayetçi olanlar için yardımcı olabilir. Fakat tırnakları çok kısa sürede uzatabilen hiçbir sihirli yöntemin olmadığı unutulmamalıdır. Tırnaklarınızla iyi ilgilenirseniz onları güçlendirebilir, hızlı uzamasına katkıda bulunabilir ve kırılmaların önüne geçebilirsiniz.

Makaleye Genel Bakış

 • Tırnak Uzatma Yöntemleri Nelerdir?
  • Yeterli Miktarda Biyotin Alın
  • Tırnak Sertleştirici Kullanın
  • Toksik İçeren Oje ve Yapay Tırnak Kullanmayın
  • Tırnak Bakımını İhmal Etmeyin
 • En Etkili ve Doğal Tırnak Uzatma Yolları
  • Soğuk Su, Tırnakların Daha Hızlı Uzamasına Yardımcı Olur
  • Zeytinyağı ve Limon Kabuğuyla Tırnak Uzatma
  • Sirke ve Tuz Yöntemi
  • Doğal Tırnak Uzatma Kürü Tarifi

Tırnak Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

Sağlıklı ve yetişkin bireylerin ortalama tırnak uzama süresi, ayda yaklaşık 3,5 milimetredir. Bu süreci hızlandıran bilimsel olarak kanıtlanmış hiçbir yöntem yoktur. Ancak doğru beslenme ve daha önce denenmiş bazı ipuçları, zamanla tırnakların güçlü ve hızlı uzamasına yardımcı olabilir.

Yeterli Miktarda Biyotin Alın

Vücudun tüketilen yiyecekleri enerjiye dönüştürmesini sağlayan önemli bir B vitamini türü olan biyotin, saç ve tırnakların gücünü ve büyüme hızını artıran temel gereksinimlerin başında gelir. Günlük alınan biyotin miktarının yeterli olması, tırnak sorunlarının birçoğunu çözebilmektedir. Bazı uzmanlar, bu vitaminin tırnak gücünü sadece birkaç hafta içinde artırabileceğini söylemektedir.

Doğal biyotin içeren gıdalar ise şunlardır:

 • Pişmiş yumurta
 • Sardalya
 • Fındık veya fındık ezmesi
 • Kepekli tahıllar
 • Karnıbahar
 • Muz
 • Mantarlar
 • Soya ve fasulye çeşitleri

Tırnak Sertleştirici Kullanın

Yumuşak ve güçsüz tırnaklar kırılmaya daha elverişlidir. Tırnaklarda oluşan bu tür hasarlar uzama hızını olumsuz etkiler. Tırnaklarınız çabuk kırılıyorsa, uzmanlar az miktarda tırnak sertleştirici kullanılmasını önermektedir.

Bu ürünler, tırnakları güçlendirerek kırılmaları kısa sürede önlemeye yardımcı olabilmektedir. Ancak tırnak sertleştiricilerin uzun süre kullanılması, ilerleyen süreçte tırnakların kırılmaya daha eğilimli olmasına ve zayıflamasına yol açabilmektedir. Bu nedenle sürekli kullanımdan kaçınmalıdır.

Toksik İçeren Oje ve Yapay Tırnak Kullanmayın

Çeşitli kimyasal maddelerle tırnaklara yapıştırılan yapay tırnaklar ve toksik ojeler, bir süre sonra altta kalan gerçek tırnakları zayıflatmakta ve kırılmaya daha yatkın hale getirmektedir. Tırnaklarınızın zarar görerek uzama hızını etkiyen bu ürünler yerine, mümkünse toksik olmayan ya da su bazlı ojeler kullanmaya çalışın.

Bazı ojelerde kullanılan diğer zararlı bileşenlerin listesi:

 • Tolüen
 • Formaldehit
 • Dibütil ftalat (DBP)

Tırnak Bakımını İhmal Etmeyin

İyi ve düzenli bir tırnak bakımı, uzama hızını teşvik etmeye ve kırılmaların azalmasına yardımcı olabilir. Tırnaklarınızı her daim sağlıklı tutmanın bazı yolları şunlardır:

 • Tırnakların temiz ve kuru tutulması, altında bakterilerin barınmasını ve çoğalmasını önler.
 • Tırnaklarınızı keserken keskin bir makas tercih edin. Uygun olmayan makaslar, keserken tırnaklara hasar verebilir.
 • Tırnaklar kesildikten sonra, kenar kısımları yumuşak bir törpüyle hafifçe yuvarlanmalıdır.
 • Ellerinizi losyonlarla nemlendirirken, tırnak etlerinin bulunduğu taban kısımlarına da sürmeyi ihmal etmeyin.
 • Tırnaklarınızı aşırı kısa kesmekten ve tırnak yeme alışkanlığından kaçının.

En Etkili ve Doğal Tırnak Uzatma Yolları

Tırnaklarınızdan herhangi birini kaybederseniz, o tırnağın tamamen yeniden büyümesi için altı ay gibi uzun bir süre gerekmektedir. Tırnaklar yaz aylarında ve gündüz saatlerinde daha hızlı büyür. Tüm çabalarınıza rağmen tırnaklarınız uzamıyor ve yapay tırnak kullanmak zorunda kalıyorsanız, aşağıdaki hızlı tırnak uzatıcı yöntemleri deneyebilirsiniz.

Soğuk Su, Tırnakların Daha Hızlı Uzamasına Yardımcı Olur

Soğuk suyla sık temas halinde olan tırnaklar daha hızlı uzar. Ancak suyun sıcak veya ılık olması, tırnakların yumuşamasına yol açarak daha kolay kırılmasına neden olacaktır. Bulaşıklarınızı elde yıkıyorsanız, suyun içerisine yarım limonun suyunu ilave ederek doğal bir tırnak sertleştirici elde edebilir ve tırnak hasarlarının oluşmasının önüne geçebilirsiniz.

Zeytinyağı ve Limon Kabuğuyla Tırnak Uzatma

Yaş ve hormonlar, tırnak uzama hızını etkileyen kontrolümüz dışındaki en etkili faktörlerdendir. Tırnakların hızlı büyümesi için bazı doğal yöntemlerle bu sürece yardımcı olabilirsiniz. Zeytinyağı ve limon kabuğu ikilisi, bu konuda en çok başvurulan yöntemlerin başında geliyor.

Bir limonu ortadan ikiye bölün ve bir yarısının içini kaşıkla boşaltın. (Daha önce kullandığınız bitmiş bir limonu da kullanabilirsiniz) Ardından, boş yarım limonun içine üç damla zeytinyağı damlatın ve masaj şeklinde bütün tırnaklarınıza teker teker uygulayın.

Sirke ve Tuz Yöntemi

Tırnaklarınızın yavaş büyüdüğünü düşünüyorsanız, hiçbir yan etkisi bulunmayan bu doğal yöntemle bir hafta gibi kısa sürede tırnaklarınızı daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz. İhtiyacınız olan malzemeler; sirke, tuz ve uygun büyüklükte bir kap. Parmaklarınızın sığabileceği bir kabın içerisine sirke ekleyin ve bir yemek kaşığı tuz ilave ederek karıştırın. Tırnaklarınızı bu karışımın içinde 5 dakika kadar bekletin ve yıkayın. Bu yöntemi günde bir defa uygulamanız yeterlidir.

Doğal Tırnak Uzatma Kürü Tarifi

Sağ elinizi daha çok kullanıyorsanız, bu baskın elinizdeki tırnaklar daha hızlı büyür ve tırnak uzunluklarında bir dengesizlik gözlemlenebilir. Bunun nedeni, vücudun en çok kullanılan ele daha fazla besin ve kan göndermesidir. Meydana gelen bu besin akışı tırnak uzamasını hızlandırabilir. Aşağıdaki kür, tırnakları besleyerek tüm tırnakların eşit miktarda uzamasına yardımcı olabilir.

Gerekli malzemeler:

 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 çay kaşığı süt
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı:

Yukarıdaki malzemelerin tümünü bir kasede birleştirin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız kürü, tırnaklarınıza ve parmak uçlarınıza masaj yaparak mümkün olduğunca yedirin. 30 dakika bekletin ve soğuk suyla yıkayın.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kadın

E Vitamininin Saça Faydaları Nelerdir? Saç İçin E Vitamini Kullanımı

E Vitamininin Saça Faydaları Nelerdir? Saç İçin E Vitamini Kullanımı

Şampuan reklamlarındaki göz alıcı saçlara kavuşmak çoğu kadın için ütopik bir hayal olsa da biraz fazladan ilgi her şeyi değiştirebilir. E vitamini, saç derisi sağlığını desteklemekten kırık uçları azaltmaya, ipeksi bir saç dokusu oluşturmaktan erken beyazlamayı önlemeye kadar çeşitli önemli avantajlara sahiptir.

80.000 ila 130.000 arasında saç telimiz olduğunu biliyor muydunuz? Evet, bu oldukça yüksek bir rakam ve bu kadar fazla saç telinin bakımına yetişmek zor olabilir. Güzel haber, E vitamini gibi bazı ana bileşenler, birden fazla iyileştirici etkisiyle saç bakımında toplu faydalar sağlayabilir. Aslında, herhangi bir cilt ve saç bakım ürününün ambalajındaki küçük yazıları dikkatlice okursanız, çoğunun E Vitaminini ana bileşen olarak listelediğini görürsünüz.

Makaleye Genel Bakış

 • E Vitaminini Özel Kılan Şey Nedir?
 • E Vitamininin Saça Faydaları
 • E Vitaminini Saç İçin Kimler Kullanabilir?
 • E Vitamini Saçlara Nasıl Uygulanır?

E Vitaminini Özel Kılan Şey Nedir?

E vitamini için kimyasal terim ‘Alfa-Tokoferol‘dür (E307). Güçlü bir antioksidan olarak çalışan, hücre zarlarını çevredeki serbest radikallerin verdiği zararlardan koruyan yağda çözünen bir vitamindir.

Bir antioksidan olarak E Vitamini en basit anlatımıyla, güçlerini kötü cadıyı (serbest radikalleri) yok etmek veya kovmak için kullanan çocuk masallarındaki iyi perilerden biridir! Peki ama bunu nasıl yapabiliyor?

Teknik olarak, bir serbest radikal, kendisini stabilize etmek için bir elektron arayan atmosferde yüzen eşleşmemiş bir atomdur. Bunu, oksidasyon adı verilen bir süreçle moleküllerden elektronları emerek yapar. Serbest radikal ‘kötü cadı’dır çünkü dokunduğu her hücre anında ölür. Yalnızca antioksidanlar radikallerin yok etme sürecini durdurabilir. İşte bu yüzden E Vitamini ‘iyi peri’dir!

Serbest radikallere güneş, kirlilik, sigara dumanı, gıdalardaki pestisitler ve kimyasallar, sağlıksız gıda yağları, fiziksel ve zihinsel stres gibi birçok kaynak neden olur. Bunlardan bazıları bizim kontrolümüzde olsa da bazıları için yapabileceğimiz çok az şey var ve önleyici tedaviyi gerekli hale geliyor.

E Vitamininin Saça Faydaları

E vitamininin çalışma prensibini ve önemini anladıktan sonra asıl konumuz olan saça faydalarına göz atalım. Aşağıda, e vitamini kullanımıyla elde edebileceğiniz bazı avantajları bulacaksınız…

Sağlıklı saç dersini destekler: Öncelikle meseleye ”kökten” başlayalım. E vitamini sağlıklı bir cilt için hayati öneme sahiptir. Evet, buna saç deriniz de dahil! Herkesin anlayabileceği basit dille konuşursak, saç deriniz sağlıksız olduğunda, ne yaparsanız yapın saç telleriniz istediğiniz gibi canlı olmayacaktır. Bir ağacın kökü çürümüşse veya toprağı verimsizse, dallarının yeşil ve gür olması beklenebilir mi?

E vitamini saç derisini sağlıklı kalmasına yardımcı olur, oksidatif stresi azaltır ve koruyucu lipid tabakasını güçlendirerek saç telleriniz için gerekli zemini oluşturur. Bu aynı zamanda, saçlarınızın kökten koparak dökülmesini engeller.

Saçların hızlı uzamasına yardımcı olur: Antioksidanların önemli bir özelliği, vücuttaki ve kafa derisindeki kan dolaşımını iyileştirmesidir. Artan kan dolaşımı saç tellerinin kökten uca besleneceği anlamına gelir. E vitamini ayrıca, kuru ve hasarlı kökleri onararak sağlıklı saç ve sakal büyümesini destekler. Yapılması gereken tek şey, E vitamini ampul ve bir miktar ılık zeytinyağı veya hindistancevizi yağını karıştırıp,  saç derisiyle birlikte saç tellerine masaj yaparak sürmek ve bir saat dinlenmeye bırakmaktır.

Saçların erken beyazlamasını önleyebilir: Saç beyazlaması yaşlılıkla ilişkilendirilen bir durum olsa da genç yaşlarda bile kır saçlar görülebilir. E vitaminindeki güçlü antioksidanlar, doku parçalanmasını önleyerek erken beyazlama olasılığını azaltır. Saçınızı düzenli olarak yağlamak gibi basit bir iş bile saç dokularını güçlü tutmak konusunda harikalar yaratabilir.

Saçın parlaklığını artırır: E vitamini ampul ve yağının saça sağladığı ilk faydalardan biri, kısa sürede görebileceğiniz parlaklık artışıdır. E vitamininin saç derisine ve saça kazandırdığı nem, kuaför sonrasında görmeye alışık olduğunuz o harika parlaklığı getirebilir. Ayrıca, saçlarınızı yumuşatır, elektriklenmeyi önler ve kolayca şekil almasını sağlar.

Saç kırıklarına iyi gelir: Fönle şekillendirilen saçları hangi kadın sevmez ki? Madalyonun diğer yüzünde ise bu uygulamanın bölünmüş saç uçları gibi olumsuz bir tarafı var. E vitamini yağı ve ampulleri saç uçlarınızdaki kırıkları onarabilir ve gelecekteki bölünmelere karşı önlem alabilir.

E vitamini yağı, zeytinyağı ve hindistancevizi yağını eşit ölçülerde karıştırın ve saçlarınızı beslemek için masaj yaparak kökten uca sürün. Kırıkları onarmak ve mukavemet sağlamak için saç uçlarına fazlaca yoğunlaşın.

E Vitaminini Saç İçin Kimler Kullanabilir?

E vitamini ampul veya yağı doğal ve boyalı saçlar da dahil olmak üzere tüm saç tipleri için uygundur. Saça parlaklık ve ipeksi bir doku kazandırdığı için her saç tipinde kullanılabilir. Bununla birlikte, özellikle kaba, şekil almakta zorlanan, elektriklenen veya kuru saçlara sahip olanlar için harika bir seçenektir.

Öte yandan, tiroid sorunları olanlar ve kemoterapi hastaları için e vitamini ampul veya kapsül kullanımı önerilmez. Zira, bu tür takviyelerin bazı ilaçları etkileyebileceği bilinmektedir. Ek olarak, hassas kafa derisi olanların e vitamini yağını diğer yağlarla seyrelterek uygulaması önemlidir.

E Vitamini Saçlara Nasıl Uygulanır?

E vitamini ampul veya yağını saçlarınıza kolayca uygulamanız mümkün. Bunun için farklı alternatifleriniz var. İşte, ev ortamında e vitamini saç maskesi yapmanın birkaç kolay yolu…

Şampuan veya saç kremine eklenmesi: E vitamini yağını şampuanınıza veya saç kreminize ekleyerek kullanabilirsiniz. Bunun için 1 yemek kaşığı şampuana yalnızca birkaç damla e vitamini yağı eklemeniz yeterli olmalıdır. Ayrıca, E vitamini içeren şampuan markalarını tercih etmeyi düşünebilirsiniz.

Direkt olarak saçlara uygulanması: E vitamini yağı her ne kadar direkt olarak saçlara uygulanabilse de kafa derisinde tahrişe neden olabileceğinden diğer taşıyıcı yağlarla seyreltmek önemlidir.  8 ila 10 damla zeytinyağı, badem yağı veya hindistancevizi yağı ile 4 – 5 damla e vitamini yağını karıştırıp saçlarınıza kökten uca masaj yaparak sürebilirsiniz.

E vitamini ampulün saçlarda kullanımı: 2 ila 3 yemek kaşığı zeytinyağını ocakta ısıtın ancak çok kaynar (kızgın) olmamasına dikkat edin. Yalnızca el değebilecek şekilde hafif ılımalı. Üzerine 1 adet e vitamini ampul kırıp karıştırın. Saçlarınıza kökten uca sürüp 30 dakika bekletin. Son olarak, ılık suyla saçlarınızı yıkayın.

E vitamini açısından zengin besinlerin tüketilmesi: E vitamini tablet, ampul veya diğer takviyeler her ne kadar bir seçenek olsa da asıl olan besin yoluyla doğal olarak tüketmektir. Yeşil yapraklı sebzeler, kabuklu yemişler, meyveler ve deniz ürünleri E vitamini açısından zengin besinlerdir.

E vitamininin saça iyi gelip gelmediğini araştırdıktan sonra, sizin için doğru seçim olup olmadığı konusunda daha iyi bir fikre sahip olmalısınız. Daha fazla güzellik tavsiyesi ister misiniz? Merak ettiğiniz tüm konularda bilgi sahibi olmak için sitemizdeki diğer makalelere göz atmaktan çekinmeyin.

Okumaya devam et

Kadın

Bebekler Ne Zaman Oturur? Bebeklerin Oturma, Dönme ve Emekleme Aşamaları

Bebekler Ne Zaman Oturur? Bebeklerin Oturma, Dönme ve Emekleme Aşamaları

Sabırsızlık ve heyecanla geçen 9 ayın sonrasında minik yavrunuzu kucağınıza aldınız ve şimdi onun ne zaman kendi başına hareket edebileceğini merak ediyorsunuz. Bunun için kırmızı çizgilerle belirlenmiş net bir zaman çizelgesi olmasa da bebeğinizin döndüğünü, oturduğunu, emeklediğini ve hatta yürüdüğünü görmeniz düşündüğünüz kadar uzun sürmeyecek.

Bebek bakımı ve gelişimi hakkında acemi bir anneyseniz, ufaklığın hareket kabiliyeti konusundaki kilometre taşlarını merak etmeniz gayet normal. Aslında, bebekler tahmin ettiğinizden daha hızlı büyür ve siz farkında olmasanız bile her hafta yeni gelişmeler kaydeder. Bununla birlikte, hareket kabiliyetlerindeki değişiklikler her bebekte aynı aylarda olmayabilir. Yine de ortalama bir zaman diliminden bahsetmek yanıltıcı olmayacaktır.

Makaleye Genel Bakış

 • Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?
 • Bebekler Kaçıncı Ayda Emekler?
 • Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebekler Ne Zaman Oturmaya Başlar?

Bebeğin oturabiliyor olması basit bir eylem olarak görünse de emekleme, ayakta durma ve yürüme gibi diğer önemli kilometre taşlarına giden yol arasında bir köprüdür. Bu sayede, hem çevresini daha fazla keşfetmeye başlayarak öğrenme süreci hızlanacak, hem de daha eğlenceli zaman geçirecektir.

Bebeklerin kendi başlarına oturabilmeleri için öncelikle başlarını dik tutabilmeleri ve yeterli üst vücut gücüne sahip olmaları gerekir. Her ne kadar  2. ay civarında başlarını nispeten dik tutabilseler de genellikle desteğe ihtiyaç duyarlar. Desteksiz olarak başlarını dik tutabilmeleri ve yatakta dönmeleri yaklaşık 4. ayda başlar. Bu, oturabilme sürecine yaklaştığının ilk işaretidir. Yüz üstü yatarlarken ileri doğru kendilerini itmeleri ve dönmeleri de bir başka belirtidir.

Çoğu bebek 4 ila 6. aylar arasında dönme veya yuvarlanma konusunda ustalaşır ve oturma becerisini kazanır ancak yine de bu süre zarfında dengeli oturmak için desteğe ihtiyaç duyabilirler. 9. ay ve sonrasında bebeklerin büyük bir kısmı desteğe ihtiyaç duymadan oturma kabiliyetini geliştirmiş olur.

Bebekler Kaçıncı Ayda Emekler?

Bebeğiniz oturma becerisini geliştirdikten sonra diğer aşama emeklemektir. Tipik olarak çoğu bebek 9. ay civarında emeklemeye başlar ancak bazıları 6 ila 7. ay gibi daha erken dönemde bile emekleyebilir. Bununla birlikte, bazı bebekler emekleme evresini atlayarak direkt olarak oturma, ayakta durma ve yürüme evresine geçebilir. Bebeğinizin ortopedik veya nörolojik bir sorunu yoksa endişe etmeniz gerekmez.

Emekleyen bebeklerin hareket etme özgürlüğü olduğundan ebeveynlerin bu süreçten itibaren dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Zemin hijyenine azami dikkat edilmesi, yutulmaya müsait küçük nesnelerin ortada bırakılmaması, bebeğin ulaşabileceği yerlerden kırılabilir veya kesici eşyaların ya da kimyasal temizlik ürünlerinin kaldırılması ve prizlerin kapatılması bunlardan bazılarıdır.

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlar?

Bebeğin yürümeye başlamanın ilk evresi, sınırlı süre de olsa ayakta durmasının ardından kanepe veya koltuktan tutunarak ilerlemesiyle başlar. Bu genellikle 9 ila 12 ay arasında olur. Sonraki aşama desteğe ihtiyaç duymadan gezinmektir. Bazıları 1 yaşında önce yürümeye başlasalar da genellikle 14. ayda çocuklar yürümeye başlar. Bazı bebeklerin yürümesi 18. ayı bulabilir. Çocuğunuz 1,5 yaşına gelmesine rağmen halen yürüyemiyorsa bir çocuk doktoruna götürmeniz gerekebilir.

Yüzüstü veya yan dönmek, oturmak, emeklemek ve yürümek bebeklerin önemli dönüm noktaları, motor veya fiziksel gelişimlerinin bir parçasıdır. Zaman çabuk geçiyor ve bu önemli anlar gözden kaçabiliyor. Bebeğinizin kilometre taşlarına şahit olurken onunla konuşmayı ve sevginiz göstermeyi ihmal etmeyin. Son olarak, her bebeğin farklı aylarda bu deneyimleri yaşayabileceğini unutmayın.

Okumaya devam et

Kadın

Hamilelikte Arı Sokması Tehlikeli mi?

Hamilelikte Arı Sokması Tehlikeli mi?

Arı sokması herkesin kaçındığı bir durum olsa da yakın zamanda bebek bekleyen anne adayları için daha fazla endişe verici olabilir. Ancak, soğukkanlılığınızı kaybetmeniz için hiçbir neden yok. Arı sokmasına karşı bilinen bir alerjiniz yoksa, hem siz hem de bebeğiniz güvende demektir.

Özellikle yaz aylarında bal ve eşek arılarının sokması yaygındır. Çoğu durumda, biraz kızarıklık, şişlik ile kısa süreli bir acıdan daha fazlası yaşanılmaz ve ciddi bir sağlık riski oluşturmaz. Aslında, sizi sokan eğer bir bal arısıysa, sizden daha çok kendine zarar vermiş demektir. Nitekim, bal arıları iğnelerini bıraktıktan sonra yaşayamazlar. Ancak, eşek arıları ve diğer böcek türleri soktuktan sonra yaşamaya devam edebilirler. Yani, defalarca sokabilir ve zehirlerini enjekte edebilirler. Peki ama arı sokması sonrası vücuda alınan söz konusu zehir hamileler üzerinde ne kadar zararlı olabilir?

Makaleye Genel Bakış

 • Hamilelikte Arı Sokması Bebeğe Zarar Verir mi?
 • Arı Sokmasına Karşı Nasıl Önlem Alırım?
 • Arı Sokarsa Ne Yapmalıyım?
 • Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Hamilelikte Arı Sokması Bebeğe Zarar Verir mi?

Bazı insanlar neye alerjisi olduğunu tam olarak bilirken, bazıları bu durumdan habersizdir. Hamile kadınlar, alerjik olmadıklarını biliyorlarsa, bal veya yaban arısı sokmasından endişe duymaları gerekmez. Yani evet, arı sokması hem anne hem de doğmamış bebek için bir tehdit oluşturmaz.

Öte yandan, arı zehrine (sokmasına) karşı alerjisi olduğunu bilen gebe kadınların kısa süre içinde bir sağlık kuruluşuna başvurarak tıbbi yardım almaları önemlidir. Aksi halde, anne adayının komaya girmesine ve nihayetinde hem annenin hem de bebeğin yaşanımı yitirmesine neden olabilecek anafilaktik şoka yol açabilir.

Arı Sokmasına Karşı Nasıl Önlem Alırım?

Eğer hamile bir kadınsanız ve geçmişteki deneyimlerinizden arı sokmasına karşı alerjiniz olduğunu biliyorsanız her şeyden önce bu durumu yaşamamak için karşı önlem almalısınız. Aşağıdaki birkaç öneri arılar konusunda ”korkulu rüya” görmenizi engelleyebilir.

 • Arı kovanlarından ve yuva yaptığı bölgelerden uzak durun.
 • Evinizin arka bahçesinde olsa bile yalın ayak dolaşmayın.
 • Çiçek kokulu parfüm, deodorant, saç ve cilt bakım ürünlerini kullanmayın.
 • Özellikle piknik alanlarında ve diğer açık alanlarında tabağınızın kapağını kapalı tutun.
 • Çiçek baskısı ve parlak renkleri olan kıyafetleri giymeyin. (En azından dışarıda)
 • İçi görünmeyen, kapağı açılmış kutu veya şişelerdeki içecekleri içmeyin.
 • Çöp kutu ve konteynerlerinden uzak durun.

Arı Sokarsa Ne Yapmalıyım?

Arı sokmasına karşı alerjiniz yoksa basit birkaç ilk yardım adımını uygulamanız yeterli olmalıdır. Bunlar:

 • Kaşınıyor olsa da kaşımamaya çalışın.
 • İğneyi cımbızla çıkarın ve bol sabunlu suyla bölgeyi yıkayın
 • Sokulan yerin şişmesini engellemek için buz torbası uygulayarak soğuk kompres yapın.
 • Acıyı ve kaşıntıyı azaltmak için az miktarda süzme bal sürün.
 • Arı zehrini nispeten etkisiz hale getirmek için sirke kullanabilirsiniz. Temiz bir bezi elma sirkesiyle ıslatıp sokulan bölgenin üzerinde bekletin.

Ne Zaman Doktora Gitmeliyim?

Arı sokmasına karşı alerjisi olmayan kadınlar, gebeliğin kaçıncı ayında olurlarsa olsunlar çoğu durumda tıbbi yardım almaları gerekmez. Ancak, alerjisi olanlar zaman kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır. Ek olarak, aşağıdaki semptomlardan birini veya birkaçını kendinizde gözlemliyorsanız derhal 112’yi aramanız veya acil yardım için hastaneye başvurmanız gerekir.

 • Nefes alırken zorlanıyorum
 • Nabzım hızlanıyor
 • Başım dönüyor
 • Midem bulanıyor ve kusuyorum
 • Zihin karmaşası yaşıyorum
 • Dilim veya boğazım şişmeye başladı
 • Tenimin rengi soluklaştı
 • Ateşim çıktı
 • Kendimi iyi hissetmiyorum

Sonuç olarak kısaca özetlemek gerekirse, kişi hamile olsun veya olmasın eğer alerjisi yoksa arı sokması nedeniyle panik yapmasına gerek yoktur. Normal durumda, arı sokması anneye veya bebeğe zarar vermez. Alerjisi olan kişiler ise zaman kaybetmeden tıbbi yardım almalıdır.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com