Bizimle iletişime geçin

Bilim

İBB İSTON, 3 boyutlu yazıcı (3D) ile 3+1 ev yapmaya başladı!

İBB İSTON ev

3 boyutlu yazıcı (3D printer) teknolojisi artık hayatımızın bir parçası haline geldi. İBB İSTON da bu konuda büyük bir adım attı ve 3+1 gerçek ev inşa etmeye başladı.

– İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından atılan adım için büyük diyoruz çünkü 3 boyutlu yazıcı temelinde gerçek bir ev inşa edildi.

Bunun benzerleri yurt dışında uzun zamandır hayatı geçiriliyordu. Bu evin ve altyapının arkasında tam olarak İSTON (İstanbul Beton Elemanları ve Hazır Beton Fabrikaları A.Ş.) yer alıyor.


Geliştirilen bir robotik kol sistemi ve harç sayesinde katman katman ev basılabiliyor. Tanıtım videosunu aşağıda izleyebileceğiniz tamamen yerli kaynakların kullanıldığı çalışmada, 155 metrekarelik 3 oda 1 salon ev inşa edilmiş ve yaşanılır hale getirilmiş.

Videoda da görebileceğiniz gibi normal üç boyutlu yazıcılar gibi katmanlar halinde sıra sıra yapılan duvarlar, içleri doldurularak tamamen sağlam hale getiriliyor. Şimdilik sadece tek katlı bir proje gerçekleştiren İSTON, proje için şunu diyor: “Üç boyutlu yazıcılarla ev yapılır mı? Yapılır, biz yaptık, çok da güzel oldu.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bu proje ile gelecek gösterimi yapıyor

Bu projenin geniş çaplı kullanımı içinse önümüzde daha uzun bir süre bulunuyor. Yani 2022’de ya da 2023’de yaşadığımız evler ya da çalıştığımız iş yeleri üç boyutlu yazıcı teknolojisi ile inşa edilir hale gelmeyecek.

Ancak 10 ya da 20 sene sonra artık geleneksel inşa süreçleri bir kenara itilecek ve bu tarz kullanışlı sistemler olağan hale gelecek. Hızlı, otomatik ve güvenlik olmasıyla dikkat çeken bu altyapı için Türkiye’nin daha fazla yatırım ve atılım yapması gerekiyor.


İşte İBB İSTON tarafından paylaşılan 3 boyutlu yazıcı ile yapılan evin videosu:

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bilim

Akıllı Telefonları Şarj Ederken Dikkat!

akıllı telefon şarj

Akıllı telefonlar şarj olurken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunuyor. Cihazların sağlığı, kullanıcıların güvenliği ve yüksek performans için siz de şarj sürecini gözden geçirebilirsiniz.

Telefonunuzu Kablo ile Şarj Ederken

 • Akıllı telefonunuzun şarj dolumu için sertifikasız olan veya orijinal olmayan şarj aletlerini, cihazları kullanmamalısınız. Sahte ürün seçimi, güvenlik sorunlarına neden olabiliyor. Ayrıca telefonun batarya performansının düşmesine ve şarj süresinin kısalmasına zemin hazırlıyor.
 • Kablolu şarj yaparken konektörde veya fişte yabancı bir cisim olması aşırı ısınmaya neden olabiliyor ve şarj engelleniyor. Cihazın tam takıldığından, işlemin sağlıkla devam ettiğinden emin olmalısınız.
 • Kullanım sırasında eğer şarj cihazından garip sesler geliyorsa, yanık gibi bir koku alıyorsanız aleti hemen güç kaynağından ayırmalı ve değiştirmelisiniz.
 • Şarj cihazını prizde bırakmamalısınız. Şarj cihazının takılı kalması güç almaya devam etmesi anlamına geliyor. Bu da hem enerji sarfiyatı hem de güvenlik açığı oluşturuyor.
 • Lityum-iyon pillerin daha uzun süre yüksek performansla çalışabilmesi için %100 şarj edilmemesi öneriliyor. Telefonunuzu %98-97 şarj ettikten sonra güç kaynağından ayırabilirsiniz. Benzer bir şekilde, telefonu şarja takmak için de tamamen boşalmasını beklememelisiniz. Şarj %20’nin altına düştükten sonra, fırsat buldukça şarj ederek bataryanın olabildiğince dolu kalmasını sağlamalısınız.
 • Uyurken telefonu şarja bırakmak önerilmiyor. Telefon birkaç saatte enerji dolumu sağlamasına rağmen gereksiz yere saatlerde şarjda kalması pilin şarj döngüsüne zarar veriyor. Ayrıca gece telefonun aşırı ısınmasına ve güvenlik sorunları oluşmasına da imkan yaratabilirsiniz.
 • Mümkünse telefonunuzu şarj ederken kullanmamalı, hatta ile bile kablosuz bağlantı kurmamalısınız. Bu işlemler telefonun aynı anda birden fazla işi yapmasına neden olacağı için gereksiz yere pile yük yaratıyor ve pil ömrünü kısaltıyor.
 • Şarj için bilgisayar üzerinden USB bağlantısı kurmak pili daha çok yoruyor ve şarj performansını düşürüyor. Bu nedenle zorunda kalmadıkça esas güç kaynağı olan prizler dışındaki bağlantıları kullanmamalısınız. Fiş bağlantısıyla şarjın daha hızlı olduğunu da fark edebilirsiniz. Zaman kaybı yaşamamak adına ikincil kaynaklardan güç kullanmayı son tercih haline getirmelisiniz.

Kablosuz Şarj Ederken Bu Noktalara Önem Vermelisiniz

Hayatı kolaylaştıran teknolojilerin başında kablosuz şarj geliyor. Ancak doğru ve etkili kablosuz şarj için dikkat etmeniz gerekenler bulunuyor:

 • Telefon ile şarj aleti arasında başka bir madde olmamalı. Mümkünse telefonun kılıfını çıkarmalısınız. Manyetik parçaların, kılıfların, nesnelerin bulunması şarj süresini uzatabildiği gibi özellikle kartlı kılıflardaki kartların manyetik alanları bozulabiliyor. Kredi kartı, ulaşım kartı gibi manyetik sistemle çalışan kartlar işlem sonrasına kullanılamaz olabiliyor.
 • Telefon şarj olmuyor veya yavaş şarj oluyorsa üzerinde metal kapak veya kılıf olması neden gösteriliyor. Kablosuz şarj kullanıyorsanız telefona orijinal olmayan bir kapak takmamalı, kapağın kablosuz şarja uyumlu olduğundan emin olmalısınız.
 • Telefonlar kablosuz şarj sırasında titreşebiliyor. Bu durumda şarj kesintisi meydana geliyor. Eğer sık sık bu sorunu yaşıyorsanız şarj etmeden önce cihazın titreşim özelliğini kapatabilir, telefonu uçak moduna alabilir veya rahatsız etme özelliğini aktifleştirebilirsiniz.
 • Telefonlar şarj olurken biraz ısınabiliyor. Pil çok ısınırsa bazı telefonlar maksimum dolumu %80 ile sınırlandırıyor. Eğer telefonunuzun şarjı ancak %80’e kadar çıkabiliyorsa ısınma sorunu yaşamamak adına kılıfları çıkarmalısınız.
 • Telefonlar USB bağlantısı kuruluyken şarj olamıyor.
 • Akıllı telefonları kablosuz şarj ederken gibi başka kablosuz bağlantılar kurmamalısınız.
 • Kablosuz şarjı da gece uyurken kullanmamalısınız. Uzun süre, gereksiz yere manyetik şarj sisteminin açık kalması hem güvenlik hem de enerji sarfiyatı açısından sorunlu bulunuyor. Telefonu kontrol edebileceğiniz süre zarfında kablosuz teknolojiden yararlanmalı, kullanmadığınız zamanlarda kablosuz şarj sisteminin aktivitesini sonlandırmalısınız.

Okumaya devam et

Bilim

Yerli uçan araba AirCar için tarih belli oldu: İlk deneme uçuşu başarılı

AirCar uçan araba

Softtech’in yazılım sistemleri ile desteklediği yerli uçan araba AirCar için ilk deneme uçuşu başarıyla tamamlandı. Elektrikli ve yüzde yüz otonom olarak tasarlanan yerli uçan otomobil AirCar’ın 2025 yılında İstanbul semalarında olması bekleniyor.

– Yerli teknoloji şirketi Softtech ‘in hem yatırımcısı hem de geliştiricisi olduğu uçan araba AirCar’ın ilk prototipi ve deneme uçuşu tamamladı.

Habertürk’te yer alan habere göre, Softtech’in teknoloji yatırımcısı olduğu, ilk prototipi ve deneme uçuşu 2021’in Şubat ayında tamamlanan uçan araba AirCar, elektrikli ve yüzde 100 otonom bir araç olarak tasarlandı. Tam otonom uçuş ve yapay zeka sistemleri Softtech tarafından geliştirilen AirCar’ın tek yolcu kapasitesi ile 80 kilometre, iki yolcu kapasitesi ile 50 kilometre menzil yapması hedefleniyor.


2025 yılında İstanbul semalarında olması planlanıyor.

Verilen bilgiye göre elektrikli ve yüzde 100 otonom bir araç olarak tasarlanan AirCar, 8 pervaneli ve iki yolcu kapasiteli bir uçan araba olacak. İki yolcu ile 50 kilometre, tek yolcu ile 80 kilometre menzil yapabilecek aracın boş ağırlığı 250 kilogram.

Yolcu ile birlikte 450 kilograma kadar taşıma kapasitesi sunacak aracın 2023-2024 yılında kargo ve hava kurtarma aracı versiyonlarının üretilmesi hedefleniyor. 2025 yılında İstanbul semalarında uçmaya hazır olması planlanan AirCar’da bir sonraki hedef uçan arabanın 4 kişilik versiyonunun çalışmalarına başlamak.

‘Hayal gibi görünen uçan arabalara artık çok yakınız’

Dünyada 300’den fazla girişimin elektrikli uçan arabalar üzerinde çalıştığını ve bunların yüzde 30’unun gelecek 5 yıl içerisinde ticari olarak hava taksi hizmetine başlamayı hedeflediğini belirten Softtech Genel Müdürü M. Murat Ertem, “Hayal gibi görünen uçan arabalara artık çok yakınız” dedi.


Yazılım, uçuş, otonom sürüş, yapay zeka, araç içi iletişimin yanı sıra uçuş planlama süreçlerinde uçtan uca Softtech ekibinin çalıştığını belirten Ertem, şöyle konuştu:

“Dünya uçan arabaların gökyüzünde dolaştığı bir geleceğe doğru hızla ilerliyor. Biz de AirCar ile dünyanın geleceğine yatırım yaptık. Yaklaşık 2 sene önce başlayan iş birliğimiz kapsamında AirCar için özel olarak oluşturduğumuz ekip adına da eşsiz bir deneyim fırsatı olduğuna inanıyorum.”

AirCar’ın otonom yazılım ve pilotsuz “full otonom” uçuş ile rekabet avantajı sağlama stratejisine ortak olduklarını aktaran Ertem, hedeflenmiş kalkış ve iniş notları arasında otonom olarak uçuşun gerçekleşmesi ve bu esnada oluşabilecek tüm tehlikelerden aracın kendini koruyabilmesini sağlayan tüm modüllerin prototiplenmesinin de tamamlandığını belirtti.

‘Trafik problemini iki kişilik, elektrikli ve otonom uçan arabalar ile çözmeyi planlıyoruz’

AirCar’ın şehirlerde yaşanan trafik problemini hava yolu ile çözmek amacıyla 2017 yılında kurulan bir girişim olduğunu aktaran AirCar Kurucusu Eray Altunbozar ise şunları söyledi:


“Şehirlerde yaşanan trafik problemini iki kişilik, elektrikli ve otonom uçan arabalar ile çözmeyi planlıyoruz. Bu sistemin en önemli kısımlarından birisi ise yazılım. 2019 yılında AirCar’ın yazılımının gerçekleştirilmesi için ekip arayışındayken Softtech ile yollarımız kesişti. İlk etapta sadece personel desteği ile başlayan iş birliğimiz bugün partnerlik düzeyine ulaştı. AirCar’ı tam otonom sistemler ile geliştirerek yazılım ve otonom sistemlerde alanında öncü firma yapma hedefindeyiz.”

Okumaya devam et

Bilim

iPhone kullanıcılarına gönderilen Acil Durum Uyarısı ortalığı karıştırdı

iPhone acil durum

Bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına bu sabah acil durum uyarıları kapsamında “Evde Kal Türkiye” uyarısı iletildi. Sosyal medyada ekran görüntülerini paylaşan kullanıcılar mesaja tepki gösterdi.

Sosyal medyada bazı iPhone kullanıcıları telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında “Evde kal Turkiye” ifadeleriyle gelen bildirimin ekran görüntüsünü paylaştı.

Twitter’da telefonlarına gelen alarmın ekran görüntüsünü paylaşan kullanıcılar, alarmın tekrarladığını da ifade etti.


Vodafone’dan açıklama

Kullanıcıların telefonuna giden acil durum uyarısıyla ilgili Twitter’dan açıklama yayımlayan Vodafone Türkiye, durumun araştırıldığını belirtti ve şunları yazdı:

“24 Temmuz 2021 Cumartesi sabah saatlerinde bazı iPhone kullanıcılarının telefonlarına Acil Durum Uyarıları kapsamında “Evde Kal Türkiye” bildiriminin iletildiği tespit edilmiştir.

Konun teknik ekiplerimiz tarafından araştırılmaktadır.  Yaşanan aksaklık ve verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.”

“Test dahi olsa ancak bu kadar saçma sapan kullanılabilirdi”

Twitter’da saat 09.45’ten itibaren telefonlarına gelen bildirimin ekran görüntüsünü paylaşan vatandaşlar, alarmın tekrarladığını da vurguladı.

“Evde Kal Türkiye” acil durumu bildirimi alan kullanıcıların tepkileri şöyle:

– Nükleer saldırı falan oldu sandık…. O nasıl bir sesti öyle ya…

– Acil durum uyarı sistemi “test dahi olsa” ancak bu kadar saçma sapan kullanılabilirdi.

– Telefondan böyle bir sesin çıkabileceğini bilmiyordum. Nasıl bir frekans seçmişlerse kulaklarım hâlâ çınlıyor.

– Dünyanın en korkunç sesini bulabilmiş miyiz diye test ediyorsanız bulmuşsunuz evet. Neydi peki bu şimdi?

Acil durum uyarıları nedir?

iPhone ve Apple Watch’larda acil durum, hükûmet ve kamu güvenliği uyarıları gönderilebiliyor. Apple, acil durum uyarılarının nasıl aktif hâle getirilebileceğini şöyle açıklıyor:


“Bir hükümet uyarısı aldığınızda alarma benzer özel bir ses duyarsınız. Bu uyarıları açmak veya kapatmak istiyorsanız aşağıdaki adımları izleyin:

 1. Ayarlar > Bildirimler’e gidin.
 2. Ekranın en alt kısmına kaydırın.
 3. Hükümet Uyarıları’nın altında, ilgili uyarı türünü açın veya kapatın.*”

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com