Bizimle iletişime geçin

Gündem

Irak gazında Siyah Kalem devre dışı, Cengiz Enerji devrede

Ankara’da enerji kulislerine göre, Siyah Kalem sürecin dışında kaldı. Cengiz Enerji devreye girdi…

Irak gazında Siyah Kalem devre dışı, Cengiz Enerji devrede

Küresel enerji denkleminde en önemli stratejik ürünler arasında gösterilen doğalgazda, 2020’li ve 2030’lu yıllara damga vuracak, Türkiye merkezli önemli gelişmeler yaşanıyor. Bunlardan biri İsrail, diğeri de Kuzey Irak doğalgazı…

Siyah Kalem, Kuzey Irak’tan doğalgaz getirmek üzere 2013 yılında lisans aldı. İthalatın, 2014 yılında 700 milyon metreküp ile başlaması, kademe kademe artması ve 2033 yılında yıllık 3.2 milyar metreküpe ulaşması hedefleniyordu. Aradan 8 yıl geçmesine karşın gaz ithalatı başlamadı. Ankara’da enerji kulislerine göre, Siyah Kalem bu sürecin dışında kaldı.

Cengiz Enerji’nin, Kuzey Irak gazı için girişimlerini sürdürdüğü belirtiliyor. Azerbaycan doğalgazını Türkiye’ye taşıyan Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi’nde (TANAP),kapasite artışları kapsamında İsrail gazının önemli bir seçenek olarak değerlendirildiği ifade ediliyor.

Buna göre, İsrail gazı Türkiye’ye gelecek ve Türkiye’den Avrupa’ya TANAP üzerinden sevk edilecek.

Türkiye’de yılda 45-50 milyar metreküp doğalgaz tüketiliyor. BOTAŞ; Rusya, İran ve Azerbaycan’dan boru hatları üzerinden doğal gaz ithal ediyor. ABD, Cezayir, Katar ve Nijerya’dan da sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) satın alıyor.

AZERBAYCAN GAZI

BOTAŞ, TANAP üzerinden Azerbaycan’dan yıllık 6 milyar metreküp doğal gaz ithal ediyor. TANAP, Türkiye çıkışında Trans-Adriyatik Boru Hattı’na (TAP) bağlanıyor. Bu hattan, Avrupa’ya yılda 10 milyar metreküp gaz akışı sağlanacak.

İSRAİL GAZI DA GÜNDEMDE

TANAP’ın kapasitesi, söz konusu projede yapılacak bazı yatırımlarla 31 milyar metreküpe dek çıkartılacak. Bu durum, gazla ilgili kaynak çeşitliliği arayışlarını da tetikledi.

Kademeli olarak gerçekleştirilmesi planlanan kapasite artışı kapsamında İsrail gazının da önemli bir seçenek olarak öne çıktığı belirtiliyor.

Buna göre, İsrail gazı önce Türkiye’ye taşınacak. Türkiye’den TANAP üzerinden Avrupa’ya gaz sevk edilecek. Bu çalışmalar, 2020’li yıllara damga vuracak.

KUZEY IRAK GAZI

Kuzey Irak doğal gazı da önemli bir seçenek olarak konuşuluyor. Peki, Kuzey Irak gazında son durum ne?

Siyah Kalem, Kuzey Irak’tan doğal gaz getirmek üzere 2013 yılında Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) lisans aldı.

İthalatın, 2014 yılında 700 milyon metreküp ile başlaması, kademe kademe artması ve 2033 yılında yıllık 3.2 milyar metreküpe ulaşması hedefleniyordu.

BOTAŞ, bu arada gazın ülkeye gireceği noktada, Türkiye içinde şebekede gerekli alt yapı yatırımlarını tamamladı.

Aradan 8 yıl geçmesine karşın gaz ithalatı başlamadı. Ankara’da enerji kulislerine göre, Siyah Kalem bu sürecin dışında kaldı.

Cengiz Enerji’nin, Kuzey Irak’tan doğal gaz getirmek üzere girişimlerini sürdürdüğü kaydediliyor. Cengiz Enerji, EPDK’ya başvuruda bulunmuştu. Kaynaklar, Cengiz Enerji’ye henüz lisans verilmediğini söyledi. Siyah Kalem’in lisansının uzatılmayacağı sinyalini verdi.

Olcay Aydilek/Habertürk

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

İş İnsanı İpek Hattat kimdir? İpek Hattat nerelidir?

Ünlü iş insanı İpek Hattat evine gelen şirket kuryesini alıkoyduğu ardından da psikolojik şiddete maruz bıraktığı iddiası gündeme bomba gibi düştü.

İş İnsanı İpek Hattat kimdir? İpek Hattat nerelidir?

Kayserili iş insanı Mehmet Hattat’ın kızı olan İpek Hattat, aile şirketi olan Hattat Holding’de yönetim kurulu üyesidir. İbrahim ve İçlim adında kardeşleri vardır. İpek Hattat aslen Kayserilidir.

Hattat Holding’in 14 şirketi bulunuyor. 13’ünün yönetim kurulu başkanlığını Mehmet Hattat yapıyor.

Otomotiv grubunun başkanlığını ise İbrahim Hattat yürütüyor. Mehmet Hattat’ın tüm çocukları yönetim kurulunda bulunuyor. İpek Hattat ise şirketin finansman bölümünde çalışıyor.

Hattat Holding Yönetim Kurulu Üyesi İpek Hattat, uzun bir süre sonra sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarla dikkat çekiyor. İpek Hattat bir süredir iş adamı Sami Yüzer’le birlikte.

 

Okumaya devam et

Gündem

Ev fiyatına İpad! Altından iPad Pro’nun fiyatı dudak uçuklattı!

Rusya’da lüks ürünler markası Caviar, Apple’ın iPad Pro modeli için yaptığı tasarımının fiyatını 190 bin dolar (1.4 milyon lira) olarak belirlendi.

Ev fiyatına İpad! Altından iPad Pro nun fiyatı dudak uçuklattı!

Üzerinde yaklaşık 1 kilogram 18 ayar altın bulunan iPad Pro’nun arkasında altından bir elma ağacı bulunuyor. Cihazda bir kilogram altının yanısıra 81 parça elmas da bulunuyor.

Altının üzerine Steve Jobs’un ve Tim Cook’un sözleri kazınmış durumda. Lüks ürünler üretisici Caviar bu modelden sadece bir tane üretildiğini, belirtti.

Şirket ayrıca iPhone süslemeleri de yapıyor. Bu ürünlerin fiyatı ise 8 bin dolara (60 bin lira) kadar çıkıyor.

Şirketin lüks Apple ürünleri serisinde iPhone 12 Pro, iPhone 12 Pro Max ve iPad Pro yer alıyor. Serideki ürünlerde altın ve pırlanta kullanılmış durumda.

Caviar imzalı ve nispeten daha ucuz altın iPhone 12 Pro’nun fiyatı da 365 bin ruble (37 bin TL). Bu cihazın üzerinde de Steve Jobs’un “Kalbinizin ve sezgilerinizin sesini dinleyecek cesarete sahip olun” sözü görülebiliyor.

Okumaya devam et

Gündem

Alibaba’ya ne oldu? Ma artık Çin’in en zengini değil!

‘Dünyanın en zengini’ titri Amazon CEO’su Jeff Bezos ve Tesla ile Space X’in başındaki Elon Musk arasında sıklıkla el değiştirirken dünyanın önde gelen ekonomilerinden Çin’de de en zenginler listesinde sıralama değişti.

Alibaba ya ne oldu? Ma artık Çin in en zengini değil!

Çin’deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını eleştiren, ardından kurucusu ve eski üst yöneticisi olduğu Alibaba Grubu hakkında antitröst soruşturması başlatılan Jack Ma ‘ülkenin en zengini’ unvanını kaybetti.

Forbes’un hazırladığı milyarderler listesinin Çinli rakibi ‘2020 Hurun Küresel Zengin Listesi’nde 2019 ve 2020’de ülkenin en zengini olarak yer alan Ma ve ailesi 360 milyar yuanlık servetle bu yıl 4. sıraya düştü.

Ma’nın üstünde şişe su üreticisi Nongfu Spring’den Zhong Şanşan (550 milyar yuan), Tencent Holding’den Pony Ma (480 milyar yuan) ve e-ticaret girişimi Pinduoduo’dan Collin Huang (450 milyar yuan) yer aldı. Raporda Alibaba Grubu’na açılan soruşturmaya dikkat çekildi. 

Ma, 23 Ekim 2020’deki konuşmasında Çin’deki piyasa düzenleyici kurumları ve kamu bankalarını ‘zamanın gerisinde kalmakla’ eleştirmişti.

Söz konusu eleştirilerin ardından Pekin, Ma’nın kurucusu olduğu Ant Grubu şirketinin Hong Kong ve Şanghay borsalarındaki eş zamanlı halka arzını durdurmuş, ayrıca Alibaba Grubu hakkında antitröst soruşturması başlatmıştı.

Bunun ardından uzunca bir süre kameralar karşısına çıkmadığı için kaybolduğu ya da tutuklandığı iddia edilen Ma’nın çevrimiçi bir toplantıda ortaya çıkmış, “Koronavirüs salgını bittiğinde yeniden görüşeceğiz” mesajı vermişti.

Çin resmi haber ajansı Şinhua’nın çıkardığı borsa gazetesi Shangai Security News’te yer alan ‘Çinli Lider Girişimciler’ başlıklı yazıda Ma’nın adının anılmaması, iş adamının gözden düştüğü şeklinde yorumlanmıştı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com