Bizimle iletişime geçin

Pratik Bilgiler

Kalanşo Çiçeği Türleri, Sulama, Toprak Seçimi ve Çoğaltma

Kalanşo Çiçeği Türleri, Sulama, Toprak Seçimi ve Çoğaltma

Popüler bir ev bitkisi olan kalanşo çiçeği, kıştan ilkbahar mevsiminin başlarına kadar açan renkli çiçekleriyle bilinir. Sukulent türündedir ve Madagaskar’ın kurak topraklarına özgüdür. 100’den fazla türü bulunur ancak bunlardan sadece 5 tanesi süs bitkisi olarak yetiştirilir. Kalanchoe blossfeldiana, kalanşo çiçeğinin en yaygın ekili türüdür. 

Kalanşo çiçeği türleri, Afrika, Asya, Avustralya, Suudi Arabistan ve Amerika’nın tropikal bölgeleri gibi birçok yerde yetişir. Bu bitkiyi popüler yapan, sulu kalın yaprakları ve canlı renkli çiçeklerdir. Çoğunlukla yarı çöller veya kurak alanlarda koloni şeklinde gelişirler. Zamanla, sarı, turuncu, pembe, kırmızı, mor veya beyaz renklerde, basit veya çift formlarda çiçek açan çok sayıda melez türleri ortaya çıkmıştır.

Makaleye Genel Bakış

 • Kalanşo Çiçeğinin Özellikleri
 • En Yaygın Kalanşo Türleri
 • Kalanşo Çiçeğinin Bakımı
  • Işık
  • Toprak
  • Sulama
  • Sıcaklık ve Nem
  • Gübreleme
 • Kalanşo Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?
 • Kalanşo Çiçeği Zehirli midir?

Kalanşo Çiçeğinin Özellikleri

Bu bitkiler genellikle 30 cm’den daha fazla uzamaz ve çok gür büyür. Bazı türleri ise daha küçüktür. Bakımı oldukça kolay olan kalanşo çiçeği, tırtıklı kenarlı, parlak ve koyu yeşil renginde oval uzun yapraklara sahiptir. Gün ışığına tepki olarak yıl boyunca çiçek açabilen ilginç yaprakları ve rengarenk çiçekleri nedeniyle, birçok kişi tarafından sıklıkla tercih edilmektedir.

Kalanşo çiçeği yavaş büyüyen bir bitkidir. Olgun boyuta ulaşmaları yaklaşık iki ila beş yıl sürer. Kırmızı, pembe, sarı ve beyaz tonları, çoğu çiçekçide veya fidanlıkta kolayca bulunabilir. Bitkinin bakımı son derece kolaydır ve iç mekanlara renkli bir hava katabilir. Düşük bakım talepleri nedeniyle yeni başlayanlar için iyi bir öneridir.

En Yaygın Kalanşo Türleri

Kalanchoe blossfeldiana: En popüler kalanşo çiçeği türüdür. Çiçek kısımları büyüktür ve farklı renk alternatifleri mevcuttur. Doğal çiçek açma dönemi ilkbahar mevsimidir ancak uygun koşulların sağlanmasıyla yıl boyunca çiçek verebilir.

Kalanchoe manginii: Sulu yapraklara sahip bu tür, çanı andıran sarkık çiçekleriyle bilinir. Bu gösterişli çiçeklerini uzun süre korunması, aldığı ışık ve ortamdaki nem oranına bağlıdır.

Kalanchoe porphyrocalyx: Düzensiz, ince ve çentikli yapraklara sahiptir. 20 cm yüksekliğe kadar büyüyebilir. Mor renkli gövdelerinin üzerinde, krem renkli uçlara sahip vazo şeklinde çiçek kümeleri bulunur. Kış sonlarına doğru çiçek açmaya başlar.

Kalanchoe beharensis: Bu kalanşo çiçeği türü, kenarları dikenli anacak diğer kısımları kadifemsi yumuşaklıkta yapraklara sahiptir. Soluk yeşil renkli bu yapraklar, koruyucu çiçeklerle kaplıdır. 

Kalanchoe pinnata: Yaprak dökmeyen, dik, pürüzsüz ve etli bir bitkidir. Çoğunlukla tropik bölgelerde yetişen bu tür, kenar kısımlarında sıralanmış çok sayıda küçük bitki taşır.

Kalanşo Çiçeğinin Bakımı

Sukulent türünde ve sıra dışı görünüme sahip bir bitki yetiştirmek istiyorsanız, kalanşo çiçeği sizin için en doğru seçim olabilir. Bitki, çoğu sulu meyvede olduğu gibi, bol güneş ışığını ve iyi drene edilmiş bir toprağı tercih eder. Bakımını kolaylaştıran en önemli özelliği, farklı sıcaklıklara uyum sağlayabilmesidir. Ancak çok soğuk günlerde çiçek açamayabilir. Bununla birlikte, ilkbahar mevsiminin gelmesiyle uygun ışık alması, minimum sulama ve doğru şekilde budanması koşuluyla, birkaç hafta içerisinde renkli çiçekler açmaya başlar.

Işık

Kalanşo bitkilerinin tümü, çiçek açmak için çok fazla güneş ışığına ihtiyaç duyar. Bu nedenle bol miktarda doğal ışık alan bir odada tutulmaları gerekir. Sürekli pencere kenarında ve doğrudan güneş ışığı alan yerlerde bulundurulmaları, yapraklarının kavrulmasına ve çiçek açmamalarına neden olabilir.

Toprak

Kalanşo çiçeği, iyi bir şekilde drene edilmiş toprakta olmayı sever. Bu nedenle, % 50 saksı toprağı ve % 50 kaktüs toprağı karışımı tercih edilmelidir. Eğer bu mümkün değilse, % 60 turba yosunu ile % 40 perlit karışımı gibi çok fazla nem tutmayan bir karışım da tercih edilebilir. Bitkinin ihtiyaç duyduğu doğru drenajı sağlamak ve aşırı nem oluşumunu önlemek için fazla suyu çekmeye yardımcı olabilecek çömlek saksılar tercih edebilirsiniz.

Sulama

Evinizde veya ofisinizde yetiştirdiğiniz bitkileri sulamayı unutan biriyseniz, kalanşo çiçeği sizin için mükemmel bir seçim olabilir. Bu bitkinin fazla suya ihtiyacı yoktur. Haftada sadece bir defa sulanması (kış aylarında daha az sıklıkla) yeterlidir. Sulamalar arasında toprağın tamamen kurumasına izin verilmelidir. Bu, kök çürümesini önlemeye yardımcı olacaktır.

Saksıda bulunan toprak tamamen kuruduktan sonra, doygunluk noktasına ulaşana kadar su verilmesi gerekir. Toprağın kuru olup olmadığı konusunda tereddüt ediyorsanız, parmağınızla kontrol ederek bunu anlayabilirsiniz. Toprağın en üst kısmındaki birkaç santimlik alan nemliyse, daha sonra yeniden kontrol etmelisiniz. Kalanşo çiçeğinin kalın yaprakları suyu depolayabilir. Bu nedenle, biraz geç sulama yapsanız bile zarar görmez.

Sıcaklık ve Nem

Kalanşo çiçeği için çevresel koşullar önlemlidir ancak diğer ev bitkileri kadar seçici olma eğiliminde değildir. 12 ila 25 derece arasında değişen sıcaklıklarda gelişmeye devam edecektir. Yani bitkinin donmasını önlemek dışında, uygun iç ortamı oluşturmak için fazla bir şey yapmanız gerekmez. Nem söz konusu olduğunda, kalanşo bitkilerinin çoğu bu konuda da seçici değillerdir. Havada belirli bir nem seviyesi olmasına gerek yoktur. 

Gübreleme

Çiçek açan çoğu bitkide olduğu gibi, kalanşo çiçekleri de uygun mevsimlerde gübreye ihtiyaç duyar. Gübreleme, özellikle çiçeklenme döneminde önemlidir. Bu nedenle, ilkbahar ve yaz mevsiminde dengeli bir gübre karışımıyla beslenmelidir. Bitkide çiçeklenme sorunu varsa, bunun altında yatan neden gübre eksikliği olabilir. Potasyum içeren gübre karışımlarının kullanılması önerilir. Bu, bir sonraki çiçek açma döneminde daha fazla çiçek açmasına katkı sağlayabilir.

Kalanşo Çiçeği Nasıl Çoğaltılır?

En basit çoğaltma yöntemi, ana bitkiden alınacak küçük bir gövde parçasının kullanılmasıdır. Kalanşo çiçeğini çoğaltırken, ilk olarak olgunlaşmış bitkiden iki veya üç santim uzunluğunda bir gövde parçası kesilir ve birkaç gün bekletilir. Sonrasında ise detayları yukarıda anlatılan bir toprak karışımına ekilir. Bu parçanın birkaç ay içerisinde kök salmaya başlaması gerekir (bu süre zarfında sulanmamalıdır).

Kalanşo Çiçeği Zehirli midir?

Kalanşo, kardenolitler veya bufadienolidler içeren birkaç bitki grubundadır. Bitkinin tüm kısımlarında bulunan bu toksinler, yutulduğu zaman zehirlidir. Kalp kası içindeki elektrolit dengesine müdahale ederek kalbi etkileyebilir. Bundan dolayı, kedi veya köpek gibi evcil hayvanlar ve çifttik hayvanları da dahil olmak üzere tüm hayvanlar için zararlı kabul edilir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pratik Bilgiler

Granit Tencere veya Tava Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Granit Tencere veya Tava Bulaşık Makinesinde Yıkanır mı?

Hayat kolaylaştıran teknolojik ev aletleri söz konusu olduğunda bulaşık makineleri adeta sağ kolumuz. Su, zaman ve emekten tasarruf etmek için mutfaktaki tüm bulaşıkları istisnasız makineye atmak isteriz. Peki ama teflon tencere ve tavalar bulaşık makinesinde yıkamak için uygun mu?

Son yılların popüler mutfak enstrümanlarından olan granitlerle yeni tanıştıysanız bunların nasıl temizleneceği konusu kafanızda soru işareti oluşturabilir. Zira, diğer tencere ve tavalarla mukayese edildiğinde granitler açık ara daha pahalıdır. Ayrıca, her ne kadar uzun ömürlü ve sağlam oldukları iddia edilse de kolayca çizilerek kullanılamaz hale gelebilir. Tüm bunların toplamında, yüzlerce lira vererek satın aldığınız granit tava-tencere setinizin yanlış yıkama nedeniyle zarar görmesini istemezsiniz.

Makaleye Genel Bakış

 • Granit Tava ve Tencere Nasıl Yıkanır?
 • Yanmış Granit Tava Nasıl Temizlenir?
 • Granit Tava-Tencere Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Granit Tava ve Tencere Nasıl Yıkanır?

Granit tencere satan bir mağazaya gittiğinizde, satış görevlisi muhtemelen granitlerin bulaşık makinesinde yıkanabilir özellikte olduğunu söyleyecektir. Ne de olsa bulaşık makinesine atılmayan bir tencereyi kim satın almak ister ki? Ancak, diğer tüm yapışmaz tenceler gibi teflonların da ”bulaşık makinesinde yıkanabilir” olarak pazarlanmasına rağmen bakım talimatları elde yıkamayı önerir.

Granit tencerenizi birkaç kez makineye atarsanız büyük olasılıkla gözle görülür herhangi bir sorunla karşılaşmayacaksınız fakat en kaliteli tencere tavalar bile bulaşık makinesinde yapılan bir geziden sonra performans düşüşüyle geri döner. Daha açık bir ifadeyle anlatmak gerekirse, bulaşık makinesindeki her yıkama, granit kaplamalarda gözle görünmeyen zarara yol açar. Bu küçük deformasyon zaman içinde tencerenizi daha kolay çizilir hale getirir ve ömrünü kısaltır. Bu nedenle, granit pişirme araçlarınızı bulaşık süngerinin yumuşak yüzeyini kullanarak elde yıkamanız daha iyi bir fikir olacaktır.

Granit tencelerin temizliği konusundaki bir diğer önemli detay, sıcak haldeyken soğuk suyla temas ettirmemektir. Zira, bu tava-tencerelerin kaplaması ve tabanı farklı malzemelerden yapılmıştır. Sıcaklığı değiştiğinde her malzeme katmanı farklı bir oranda genişler ve büzülür. Sıcak tavayı soğuk suya bırakmak, sıcaklığı hızla değiştirir ve katmanlar hızla büzüştüğü için zarar görebilir. Bu yüzden, sıcak granitleri bir anda soğuk suyun altına sokmamak gerekir. Benzer şekilde, granit tavalar halen sıcakken buzdolabına koyulmamalıdır.

Ek olarak, granit tencereleri yıkadıktan sonra iç içe doldurarak saklamak, sürtünmeye neden olarak kılcal çiziklere yol açabilir. Granit tencere veya tavalarınızı mutfak dolabına kaldırırken üst üste dizmeyin. Sağlıklı şekilde kalmaları için üzerine ekstra yük bindirmeden saklayın.

Yanmış Granit Tava Nasıl Temizlenir?

Granit tavanızı ocağın üzerinde unuttuysanız yanmış yiyecekleri çıkarmak için sıcak su ve deterjan ikilisini deneyin. Tavaya sıcak su ve sıvı bulaşık deterjanı ekleyip yanık yemek kalıntılarının yumuşamasını bekleyin. Tavanızın fazlaca dibi tutmamışsa bu geleneksel yöntem işe yaramalıdır. Aksi halde biraz daha etkili bir formüle ihtiyacınız olacak…

Granit pişirme kaplarınızın yüzeyine zarar vermeden yanıkları temizlemenin bir diğer yolu biraz su ve karbonat kullanmaktır. İkiliyi tavaya koyup ocağın altını yakın ve bir dakika kaynamaya bırakın. Isınırken kalıntılara tahta kaşıkla hafifçe bastırın. Süre dolduktan sonra, sünger veya bez ile her zamanki gibi elde yıkayın.

Tavada hala inatçı yanmış yiyecek kalıntıları varsa, bir ölçü su ve üç ölçü karbonatı karıştırarak macun kıvamı elde edin. Tavaya macun ve biraz su sürün. Ardından, yıkamadan önce lekeleri ovmak için yumuşak bir sünger veya bez kullanın. Halen kalıntılar varsa, karbonat hamuruna az miktarda deniz tuzu ekleyin. Bu aşamadan sonra tavanız temizlenmiş olmalıdır.

Granit Tava-Tencere Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Granit pişirme kaplarını satın alırken dikkat edilmesi gereken üç detay vardır. Bunlar; güvenlik, kalite ve garantidir.

Öncelikle, kullanımının güvenli olduğundan emin olmak istersiniz. Tencere  PFOA ( perflorooktanoik asit) ve PTFE (politetrafloroetilen) gibi polimer kaplamalar içermemelidir. Bu malzemeler 2013 yılından beri tencerelerde kullanılmıyor. Bu nedenle endişeye gerek yok ancak yine de kesinlikle dikkat edilmesi gereken bir detay.

İkincisi, gelecek yıllar boyunca sorunsuzca kullanabileceğiniz kaliteli bir ürün arayın. Sağlam, ısıya dayanıklı ve güvenli kulpları ve kapakları olup olmadığına dikkat edin. Elinize alarak kullanımın rahatlığını test edin.

Son olarak, kalitesiyle kendini kanıtlamış ve ömür boyu garanti sunan bir marka arayın. Ucuza satılan bazı tencerelerdeki granit kaplamanın çok ince olabileceğini unutmayın.

Sonuç:

Granit pişirme araçları, günümüz koşullarında üretilen en sağlıklı tencere tava listesine girmeyi başarmış güvenli seçeneklerdir. Bununla birlikte, metal çatal, kaşık veya bıçakla kolayca çizilerek kullanılamaz hale gelebilir. Ayrıca,  her ne kadar bulaşık makinelerinde yıkanabilir oldukları söylense de elde yıkamak daha akıllıca bir seçimdir. Teflon tencereleri sürekli olarak bulaşık makinesinde yıkamak, uzun vadede kaplamaya zarar vererek ömrünü kısaltır.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Mum Nasıl Eritilir? Eski Mumları Eriterek Değerlendirme

Mum Nasıl Eritilir? Eski Mumları Eriterek Değerlendirme

Kullandığınız mumların dibinde az miktarda kaldıysa bunları çöpe atmak yerine değerlendirmeye ne dersiniz? Eski mumları eriterek yeni bir şekle kavuşturmak hem kafa dağıtıcı bir etkinlik hem de keyifli bir hobidir. Dahası, israfı engellemiş ve ”mumu ben yaptım” demenin haklı gururunu yaşamış olursunuz.

Mumlar her ne kadar aydınlatma aracı olarak icat edilmiş olsalar da günümüzde artık bu amaç için pek kullanılmıyor. Sade, kokulu veya renkli seçeneklerinin olduğu farklı desenlerdeki mumlar, iç mekanlarda romantik bir hava oluşturuyor ve ayrıca dekorasyonda önemli bir yer tutuyor. Öte yandan, mumlar belli bir seviyeye gelip az kaldığında atılıyor veya tozlu raflarda kaderine terk ediliyor. Ancak, eski mumlardan vazgeçmek yerine onları eriterek estetik bir görünüme kavuşturmak çok daha iyi bir fikir. Öyleyse, eski mumları eriterek nasıl değerlendirebileceğimize hep birlikte göz atalım. İşte, evde mum eritmenin ve onları yeniden ihtişamlı hale dönüştürmenin kolay yolu..

Makaleye Genel Bakış

 • Mum Eritmek İçin Tencere İçinde Tencere Yöntemi
 • Mikrodalgada Mum Eritme Yöntemi
 • Eski Mumlardan Yeni Mum Yapımı

Mum Eritmek İçin Tencere İçinde Tencere Yöntemi

Mum eritmek için doğrudan ateş kullanmayı düşünebilirsiniz ancak bu iyi bir fikir değildir. Zira, bu şekilde mum tutuşabilir veya yanıcı buhar ortaya çıkarabilir. Bu nedenle, aşağıdaki yöntemde olduğu gibi buhar ısısını kullanarak mumları eritmek en güvenli seçenektir.

 • Öncelikle eski mumlarınızı toplayın ve büyüklerse bıçakla keserek küçük parçalar haline getirin.
 • Geniş bir tencereyi en fazla yarıya kadar olacak şekilde suyla doldurun ve ocağa koyun.
 • Eski mum parçalarını, su dolu olan tencereden daha küçük (tercihen eski) bir kabın içine atın.
 • Su kaynamaya başladığında, mum parçaları olan küçük kabı büyük tencerenin içine alın.
 • Kısa süre sonra mumlar eriyerek sıvı hale geçecektir.

Mikrodalgada Mum Eritme Yöntemi

Mum eritmek için su kaynatmakla uğraşmak istemiyorsanız mikrodalga fırında bu işi kolayca halledebilirsiniz. Yalnızca, kullanacağınız kabın mikrodalgaya dayanılı olması gerektiğini ve her 30 saniyede bir erimekte olan mumu kontrol etmeyi unutmayın.

 • Seramik ve cam gibi mikrodalgaya dayanıklı bir kabın içine eski mum parçalarını doldurun.
 • Mumların mikrodalgada erimesi için 3 ila 4 dakika zamana ihtiyacınız olacak ancak her 30 saniyede bir eriyen mumu kontrol etmeyi ihmal etmeyin.
 • Mumunuz sıvı hale geldiğini gördüğünüzde kalıba dökmek için hazır demektir. Fırından çıkarabilirsiniz.

 

Eski Mumlardan Yeni Mum Yapımı

Eski mumları erittikten sonraki ilk adım, mum henüz sıvı haldeyken kalıba dökmektir. Ancak, kalıba dökmeden önce fitilini (ipini) ve kokulu mum yapacaksanız parfümünü ayarlamanız gerekiyor.

Öncelikle kullanacağınız kalıba veya kaba karar verin. Örneğin, cam kavanozu, desenli mumlar elde etmek için kek kalıplarını ve hatta deniz kabuklarını bile kullanabilirsiniz. Mum fitilinin alt ucuna somun veya cıvata pulu bağlayıp eriyen mumu dökeceğiniz kabın içine ortalayarak sarkıtın. Dilerseniz fitilin alt ucunu erimiş mumla ıslatıp kabın zeminine yapıştırabilirsiniz. Fitilin üst ucuna ise düz durması için bir kalem bağlayıp kabın üzerinde konumlandırın (görsellerdeki gibi).

Kokulu mum yapacaksanız, eriyen mumunuz henüz sıvı haldeyken istediğiniz esansiyel yağı veya parfümü karıştırın. Ardından, sıvı mumu kabın veya kalıbın içine boşaltın. Mumun donarak sertleşmesi için 2 ila 3 saat beklemeniz gerekecek. İstenilen sertliğe ulaştığında mumunuz kullanıma veya kalıptan çıkarılmaya hazır hale gelmiş demektir.

Eski mumlardan yeni mum yapımı bu kadar basit. Artık sizde kendinize yeni bir hobi buldunuz ve israfı önlemek için küçük bir adım attınız. Bu yüzden kendinizle gurur duyabilir ve el emeği yeni mumlarınızın keyfini çıkarabilirsiniz.

Okumaya devam et

Pratik Bilgiler

Deri Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

Deri Kıyafetler Nasıl Temizlenir?

Deri kıyafetler sıradan kumaşlara göre pahalı olabilir ancak bir kez satın alındığında uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Uzun ömürlü bu şık giysiler konusundaki en büyük kafa karışıklığı ise nasıl yıkanması gerektiğidir. Deri kıyafetler yıkanamaz ancak temizliği için yapılabilecek daha soft şeyler vardır.

Kot veya diğer kumaş giysilerinizi hiç yıkamadan 30 kez tekrar tekrar giyiyor musunuz? Elbette giymiyorsunuz. Peki ama deri kıyafetler yıkanamıyorsa ne yapacaksınız? Derilerin çamaşır makinesine atmak için uygun olmaması temizlik gerektirmediği anlamına gelmez. Deri montlar, pantolonlar, taytlar, elbiseler, etekler ve ceketler silinerek temizlenebilir ve bazı hafif lekeler kuru temizlemeye gerek kalmadan ev ortamında çıkarılabilir.

Makaleye Genel Bakış

 • Deri Kıyafetlerin Temizliği Nasıl yapılır?
 • Suni Deri Kıyafetlerin Yıkanması
 • Deri Kıyafetler Nasıl Ütülenir?
 • Deri Kıyafetlerdeki Lekelerin Çıkarılması
 • Deri Kıyafetlerin Kullanımı Konusunda Birkaç İpucu

Deri Kıyafetlerin Temizliği Nasıl yapılır?

Hakiki (gerçek) deri kıyafetler çamaşır makinesine atmak veya elde çitilemek için uygun değildir. Bunu teyit etmek için kıyafetinizin iç kısmındaki yıkama, kurutma ve ütüleme yönergelerinin olduğu küçük bakım etiketini kontrol edin. ”Yıkanamaz” ibaresiyle karşılaştıysanız, iki seçeneğiniz var: Bunlardan ilki kuru temizlemeciye götürerek işi ehline teslim etmek. Diğer seçeneğiniz ise silerek temizlemek. Deri giysinizi evde temizlemek sizin için daha cazip bir fikirse aşağıdaki adımları uygulayın.

 • Bir leğenin içine ılık su doldurun ve birkaç damla sıvı bulaşık deterjanı karıştırın.
 • Temiz beyaz bir bezi suya batırıp deri kıyafetinizin ön yüzünü silin.
 • Deterjan kalıntıları leke bırakabileceğinden, son aşamada kuru bir bezle silin.
 • İç ve dış temizlik için okumaya devam edin

Deri kıyafetinizin dış yüzünü silerek temizlediniz ama içi ne olacak? Öncelikle, astar kısmının gerçekten temizliğe ihtiyacı olup olmadığına bakın. Kirli olduğunu düşünüyorsanız, astar kısmını kontrol edin. Bazı deri kıyafetlerin astar kısmı çıkarılabiliyor. Eğer düğme veya fermuarla sabitlenmiş bir iç kısım varsa, ılık suda elde yıkayabilir veya hassas programda çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

Astar kısmı sabitse o halde komple bir yıkamaya ihtiyacınız var demektir. Deri kıyafetinizin iç ve dış temizliği için aşağıdaki yönergeleri takip edin.

 • Bir lavabonun veya küvetin tıkacını tıkayıp ılık suyla doldurun. Dilerseniz geniş bir leğen de kullanabilirsiniz.
 • Ilık suya narin çamaşırlar için önerilen sıvı çamaşır deterjanı ekleyin.
 • Kıyafetinizi duya daldırın ve hafifçe hareket ettirin ancak çitileme yapmayın.
 • 5 ila 10 dakika deterjanlı suda bekletin.
 • Agresif hareketlerden kaçınarak nazikçe kaba suyunu sıkın.
 • Durulamak için başka bir leğene temiz su doldurup içine batırın. Bu aşamada birkaç kez suyu değiştirmeniz gerekebilir.
 • Şeklinin bozulmaması için ahşap bir askıya takıp banyoya asarak kurumaya bırakın. Deri kıyafetlerinizi asla kurutma makinesine atmayın, direkt güneş gören yere asmayın veya soba, kalorifer peteği gibi ısı kaynaklarının yanında kurutmayın.

Suni Deri Kıyafetlerin Yıkanması

Suni (sentetik deri) deri veya lateks kıyafetler gerçek deri olanlara nazaran daha ucuzdur ancak çabuk yıpranır. Bununla birlikte, elde veya çamaşır makinesinde yıkanabilir. Ancak yine de ilk iş olarak bakım etiketini kontrol etmek önemlidir. Etikette yıkanabilir ibaresi varsa aşağıdaki adımları izleyin.

 • Vücut yağı ve kir nedeniyle en çok temizlik gerektiren genellikle iç kısımdır. Yıkama öncesi kıyafetinizi ters çevirin. Bu aynı zamanda deri yüzeyin daha az yıpranmasını sağlayacak.
 • Çamaşır makinesinin hassas (narinler) programını ayarlayın. Düşük devir ve soğuk suyla yıkanması gerektiğini unutmayın.
 • Elde yıkamak için leğene ılık su ve narin çamaşırlar için olan çamaşır deterjanı ekleyin. Çitileme yapmadan hafif hareketlerle ovalayın ve temiz soğuk su ile durulayın.
 • Askılığa takıp oda sıcaklığında kurumaya bırakın.

Deri Kıyafetler Nasıl Ütülenir?

Deri kıyafetlerdeki kırışıklıklar çoğu zaman kurutma esnasında kendiliğinden düzelir ancak kıyafetinizi giymediğiniz zamanlarda askı verine gelişigüzel katlayıp dolaba attıysanız kırışması kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda ütü yapabilirsiniz.

 • Deri kıyafetleri içten ütülemek en güvenlisidir ancak dış yüzeyden de ütülenebilir.
 • Kıyafetinizin üzerine bir ütü bezi serin ve ütünüzü en düşük sıcaklığa ayarlayın.
 • Ütüyü aynı noktada uzun süre tutmayın.
 • Ütü hasarı olan deri giysilerin tamir edilemeyeceğini unutmayın.

Deri Kıyafetlerdeki Lekelerin Çıkarılması

Deri kıyafetlerinizdeki tükenmez kalem, mürekkep, boya veya diğer küçük lekeleri çıkarmak için birkaç seçeneğiniz var. Öncelikle jel olmayan bir diş macunuyla başlayın. İşe yaramazsa, izopropil alkol (sürtünme alkolü) deneyin. Başka bir çözüm yolu olarak asetonsuz oje çıkarıcılara şans verin. Bu yöntemler her ne kadar deriye zarar vermesede renk solması yapıp yapmadığından emn olmak için öncelikle kıyafetinizin görünmeyen küçük bir kısmında test edin.

Deri Kıyafetlerin Kullanımı Konusunda Birkaç İpucu

 • Deriyi gerebileceğinden ceplerine ağır şeyler doldurmayın.
 • Deri kıyafetlerin üzerine, parfüm sıkmayın, kolonya sürmeyin.
 • Deri ceket veya elbiselerinize broş ve rozet gibi iğneli takıları takmayın.
 • Katlayarak dolaba koymak yerine her zaman askıya takın ve nemden uzak bir ortamda saklayın.
 • Temizlik, kurutma ve ütüleme için öncelikle üretici tarafından belirlenen yönergelerin olduğu etiketi kontrol edin.
 • Yumuşatmak ve bakım yapmak için az miktardaki zeytinyağı, hindistan cevizi yağı, bebek yağı veya vazelini pamuk parçasıyla deri kıyafetinize sürün.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com