Bizimle iletişime geçin

İş Dünyası

Kalyon Holding’e Abu Dabi’den dev ortak geliyor

Reuters, aldığı kamu ihaleleriyle tanınan Kalyon Holding’in, enerji varlıklarında ortaklık için Birleşik Arap Emirlikleri’nden IHC ile ileri aşamada görüşmeler yürüttüğünü belirtti.

Kalyon Holding e Abu Dabi’den dev ortak geliyor

 Son yıllarda aldığı kamu ihaleleriyle adını duyuran Kalyon Holding’in, enerji varlıklarında stratejik ortaklık için Abu Dabi’li IHC şirketi ile görüşmeler yürüttüğü iddia edildi.

Konuya yakın dört kaynağın Reuters’a verdiği bilgiye göre Kalyoncu ailesine ait olan şirketin ortaklık görüşmelerinde ileri aşamaya gelindi. Kaynaklardan ikisi ortaklık görüşmelerinin Kalyon’un enerji varlıklarının tümünü kapsadığını ifade ederken, bir kaynak görüşmelerin geçen yıl sonunda başladığını belirterek, “Enerji varlıklarında ortaklık için Abu Dabi ile ileri aşamada görüşmeler yürütüyorlar” dedi. Kaynakların verdiği bilgiye göre görüşmelerin nihai bir sonuca ulaşıp ulaşmayacağı ise henüz netleşmedi.

İHC’nin başında, Ağustos 2021’de Ankara’da Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Ulusal Güvenlik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Al Nahyan bulunuyor. Şeyh Tahnoun, Abu Dabi Emiri ve Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid’in de kardeşi.

“Türkiye’deki fırsatları inceliyoruz”

Kalyon Holding’in Reuters’a yaptığı açıklamada, enerji alanında uluslararası iş birliği fırsatlarını değerlendirdikleri bir süreçte olduklarını belirtilerek, “Hali hazırda, aralarında Birleşik Arap Emirlikleri’nden kurumların da bulunduğu uluslararası kuruluşlarla görüşme halindeyiz. Bu görüşmenin karşılıklı yatırımlarımızı artırma yönünde çok önemli bir fırsat sunduğuna inanıyoruz. Söz konusu toplantıların çıktılarının resmi bir işbirliğine dönüşmesi halinde gerekli bilgilendirmeyi yapacağız” dedi.

IHC sözcüsü de Reuters’a yaptığı açıklamada, şirketin uluslararası yatırımlarını Türkiye de dahil, farklı sektörler ve pazarlarda fırsatlara bakmaya devam edeceğini belirterek, “Şu anda sağlık, endüstri ve gıda dahil olmak üzere Türkiye pazarındaki çeşitli alanlardaki fırsatları inceliyoruz” dedi.

Yenilenebilir enerjinin payını artırmak istiyor

Petrol ve doğalgazda neredeyse tamamen ithalata bağımlı olan Türkiye, elektrik üretiminde kullanılan yakıt ithalatını azaltmak için rüzgar ve güneş gibi yenilenebilir kaynakların payını artırmaya yönelik politika izliyor.

Türkiye bu kapsamda büyük ölçekli güneş ve rüzgar santralleri ve bu santrallerde kullanılacak güneş enerjisi modülleri ile rüzgar türbinlerini üretecek fabrika kurmak için geçtiğimiz yıllarda iki ihale düzenledi. İki ihaleyi de Kalyon’un içinde bulunduğu konsorsiyum kazandı.

Kalyon Enerji 2017 yılında düzenlenen modül fabrikası ve güneş santral kurulumu ihalesini Güney Koreli konsorsiyum ortağıyla kazanmış ancak şirketin projeden çekilmesinin ardından yatırımı tek başına yapma kararı almıştı.

Şirket geçen yıl sonu itibarıyla 1.350 MW kurulu güce sahip olacak Konya Karapınar güneş santralinin üçte birlik bölümünü devreye aldı. Santralin tamamlanması için geçen yıl kasım ayında yabancı finans kuruluşları ve Türk bankalarından 12 yıl vadeli toplam 812 milyon dolar tutarında kredi alan Kalyon Enerji, santral ve fabrika için toplam 1.4 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı. Kalyon ayrıca 2017 yılında 1b000 MW ile Türkiye’nin en büyük rüzgar santralini yapma ve rüzgar türbin fabrikası kurma ihalesini kazanmıştı.

Güneş enerjisi varlıkları ve kazandığı rüzgar ihalesine ek olarak Kalyon’un yaklaşık 340 MW kurulu güce sahip hidroelektrik santrali ve Aliağa’da yüzer LNG sıvılaştırma tesisinde hissesi bulunuyor.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İş Dünyası

Golf sahasında başlayan aşk… Ünlü iş insanı Nihat Özdemir evleniyor

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı’ndan istifa eden 72 yaşındaki iş insanı Nihat Özdemir, golf oynarken tanıştığı emlakçı Nursel Çökelek ile evlenme hazırlığı yapıyor.

Golf sahasında başlayan aşk... Ünlü iş insanı Nihat Özdemir evleniyor

Ünlü iş insanı Nihat Özdemir, golf sahalarında tanıştığı Nursel Çökelek ile birlikte… Çökelek’i çocuklarıyla da tanıştıran 72 yaşındaki Özdemir’in, nikah masasına oturmaya hazırlandığı iddia ediliyor.

Sabah Gazetesi’nden Bülent Cankurt’un köşe yazısında verdiği bilgilere göre, En Zengin 100 Türk listesine bu yıl 7’nci sıradan giren ünlü iş insanı Nihat Özdemir, şu sıralar sosyetede adından sıkça söz ettiriyor.

Ünlü iş insanı Nihat Özdemir, Kemerburgaz’da golf oynarken, gönlünü 50’li yaşlarda olan ve emlak işiyle uğraşan Nursel Çökelek’e kaptırdı.

Fırsat buldukça biraraya gelen ikili aşklarını ölümsüzleştirmek için evlenmeye karar verdiler.

Nihat Özdemir’in gönlünü fetheden Nursel Çökelek’i kızı Ebru Özdemir ve oğlu Batuhan Özdemir ile de tanıştırdı. Ünlü iş insanının çocuklarının da bu evliliğe onay verdiği belirtildi.

Okumaya devam et

İş Dünyası

91 yaşındaki ünlü medya patronu boşanıyor!

Bir döneme damga vuran emekli manken Jerry Hall (65) ile altı yıl önce evlendiği ünlü medya patronu Rupert Murdoch (91) boşanma kararı aldı.

91 yaşındaki ünlü medya patronu boşanıyor!

Avustralyalı medya patronu Rupert Murdoch ile Amerikalı eski manken Jerry Hall ile evliliğini sonlandırıyor.

ABD basınında çıkan haberlere göre, Murdoch ile Hall boşanma kararı aldı.

İkili 2016 yılında Londra’da bir malikanede dünyaevine girmişti.

Bir dönem Rolling Stone grubunun solisti Mick Jagger ile evli olan Hall’un dört çocuğu bulunuyor.

Murdoch ise bu ayrılıkla birlikte dördüncü boşanmasını gerçekleştirmiş olacak.

Rupert Murdoch, daha önce 1999’dan 2013’e Wendi Deng, 1967’den 1999’a Anna Maria Torv, 1956’dan 1967’ye kadar Patricia Booker ile evli kalmıştı.

Okumaya devam et

İş Dünyası

Dünyanın en zengin yedinci adamı avukat eşinden boşanıyor!

Google’un kurucu ortağı ve dünyanın en zengin yedinci adamı olan Sergey Brin, eşi Nicole Shanahan’dan boşanmak için işlemlere başladı. Shanahan, Brin’in ikinci eşiydi, çiftin iki yaşında bir çocukları var.

Dünyanın en zengin yedinci adamı avukat eşinden boşanıyor!

Dünyanın en zengin insanlarından biri olan Sergey Brin, Kasım 2018’de evlendiği avukat Nicole Shanahan’dan boşanmak için başvurdu. Brin, boşanma nedeni olarak “uzlaşmaz farklılıkları” gösterdi.

Kaliforniya, Santa Clara’da dosyalanan yasal belgelerde şu ifadeler kullanılıyor: “Tarafların mülkiyet hakları veya yükümlülüklerine ilişkin tüm konular, taraflar arasındaki yazılı bir anlaşmaya uygun olarak gizli bağlayıcı tahkim yoluyla belirlenecektir.”

NAFAKA VERMEK İSTEMİYOR

Google’ı 1998 yılında Larry Page ile birlikte kuran Brin, iki yaşındaki kızlarının ortak velayetini istiyor. Ayrıca ayrı yaşadığı karısının eş desteği almamasını da istedi.

Ayrıca bir mahkeme dosyasında da davanın halka açık gerçekleşmesi halinde çiftin ve çocuklarının güvenliğinin tehlikede olabileceği belirtiliyor: “Büyük endişe verici olan eğer günlük olarak nerede olduklarına dair ayrıntılar halka ifşa edilirse; küçük çocuklarının tehlike, taciz ve hatta kaçırılma riskiyle karşı karşıya kalması.”

Forbes’a göre Brin’in yaklaşık 107 milyar dolarlık bir serveti var.

Geçtiğimiz yıl da Bill Gates ve Melinda Gates 27 yıllık evliliklerini bitirmişti. 2019’da ise Amazon’un kurucusu Jeff Bezos, 25 yıllık eşi MacKenzie Scott ile 38 milyar dolarlık bir anlaşma ile boşanmıştı.

Okumaya devam et

Copyright © 2020 GizliSoru.Com