Bizimle iletişime geçin

Gündem

Kararan Gümüş Takı ve Aksesuarlar Nasıl Parlatılır?

Kararan Gümüş Takı ve Aksesuarlar Nasıl Parlatılır?

Kadınların en çok rağbet gösterdiği gümüş kolye, yüzük, küpe ve bileklik gibi takılar, yıllardır modasını kaybetmemiş ve sıradışı şık bir tarz yaratmak isteyenlerin ilk tercihi olmuştur. Severek kullanılan bu gümüş takı ve aksesuarlar, toz, kir ve terleme gibi çeşitli sebepler sonucu kükürtlenerek kararırlar. Gümüş takı ve eşyalarda saydığımız bu nedenlerden dolayı oluşan kararma, herkesin uygulayabileceği bazı yöntemlerle temizlenebilir. Peki gümüş takıların ilk günkü gibi parlaması için neler yapılabilir? İşte herkesin merak ettiği “Gümüş nasıl parlatılır?” sorusunun cevapları…

Evde basit bir şekilde gümüşün parlatılabileceğinden haberi olmayan birçok kişi, parlaklığını kaybederek matlaşan gümüş takı veya aksesuarlarını, parlatma işi yapan gümüşçülere götürmeyi tercih etmektedir. Aslında bu işlem için para ve vakit harcamanıza gerek yok. Anlatacağımız yöntemlerden dilediğinizi uygulayarak gümüşlerinizi ilk günkü haline getirebilirsiniz.

Karbonat ve Sirkeli Suyla Gümüş Parlatma Yöntemi

Birçoğumuzun evinde her daim bulunan karbonat ve sirke ile kararan gümüşleri ışıl ışıl bir hale getirebilirsiniz. İlk önce 2 yemek kaşığı dolusu sirkeyi küçük bir kabın içine boşaltın ve üzerini su ile tamamlayın. Ardından bu karışımın içine 2 yemek kaşığı dolusu karbonat ilave edin ve karıştırın. Parlatmak istediğiniz gümüşleri hazırladığınız bu karışımın içine atın ve 30 dakika bekletin. Bekleme süresinin ardından gümüşleri suyla durulayın ve temiz bir bezle kurulayarak işlemi bitirin.

Gümüşleri Limon Suyu ve Tuz Karışımıyla Parlatma

Limon ve tuz ikilisinin etkili bileşenleri sayesinde bu sorunu kolay bir şekilde çözebilirsiniz. 2 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu bir kaba dökün. Bu kabın içine 1 yemek kaşığı tuz ekledikten sonra karıştırın. Karıştırma işleminin ardından üzerine birazcık su ilave edin. Gümüş takılarınızı karışımın içine yerleştirin ve yarım saat bekletin. Son olarak durulama ve kurulama işlemlerini gerçekleştirin.

Eğer bu karışımı gümüş tepsi veya şekerlik gibi büyük aksesuarlar için kullanacaksanız malzemeleri ona göre ayarlamanız gerekmektedir.

Gümüş Parlatma Cilası Kullanmak

Eğer yukarıda sıraladığımız basit ve etkili yöntemler içinize sinmiyorsa, profesyonellerin kullandığı gümüş parlatma cilalarını tercih edebilirsiniz. Çeşitli yerlerden satın alabileceğiniz bu cilalar, gümüşler için özel olarak üretildiği için uygulaması kolay ve güçlü bir parlatıcı özelliğe sahiptir. Sert kimyasallar içeren bu ürünleri uygularken mutlaka eldiven kullanın ve bir pamuğa damlatarak cilalama yapın.

Sigara Külü ve Diş Macunu Gümüşlere Zarar Verebilir!

Gümüş parlatmak için birçok kişinin kullandığı sigara külü ve diş macunu gibi yöntemler kısa sürede sonuç verse de, gümüşe ciddi zararlar verebilmektedir. Diş macunun içeriğindeki maddeler, gümüş takı ve aksesuarların çabuk kararır bir hal almasına neden olmaktadır. Sigara külü ise bu eşyalarınızı çizerek parlatır ve zamanla gümüşlerin matlaşmasına yol açar.

Gümüşün Kararması Nasıl Engellenir?

Gümüş takı ve aksesuarlarınızı yumuşak bir bez yardımıyla düzenli aralıklarla silmeniz kararmasına engel olacaktır.

Temizlik işleri sırasında kullandığınız çamaşır suyu ve diğer kimyasal temizleyicileri gümüş eşyalardan uzak tutun ve asla temas ettirmeyin.

Gümüşlerde süsleme için kullanılan taş ve diğer malzemelerin, parlatma işlemleri sırasında zarar görebileceğini unutmayın.

Parlatma işlemi sırasında zımpara ve bilmediğiniz kimyasal maddeleri kullanmayın. Aksi taktirde gümüş malzemelerde dönüşü olmayan hasarlar oluşabilir.

Okumaya devam et
Yorum yapmak için tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gündem

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen aylarda adı Hakan Sabancı ile aşk dedikodularına karışan oyuncu Aygün Aydın, sosyal medya hesabından Sabancı’yla yazışmalarını paylaştı.

Aygün Aydın, Hakan Sabancı’yla yazışmalarını ifşa etti

Geçen şubat ayında aşk yaşamaya başladıkları konuşulan Hakan Sabancı ile Aygün Aydın cephesinde ilginç bir gelişme yaşandı.

Hakan Sabancı’nın yerli yabancı kadınları beğeni yağmuruna tutması Aynur Aygün’ü çileden çıkardı.

ÖZEL KONUŞMALARINI YAYINLADI

Bu zamana kadar çıkan aşk haberleri hakkında sessizliğini koruyan Aygün Aydın, Instagram hesabından yayınladığı konuşmalarda ikilinin buluşma için yaptığı plan ve Sabancı’nın doğum günüyle alakalı konuşmaları yer alıyor..

Oyuncu Instagram hesabından yaptığı paylaşımda “Ben ve dikkatini çekmeye çalıştığım adamın stalk’ladıkları. Bu sü*rtüklerle nasıl baş edeyim? Pes ediyorum” diyerek kendi fotoğrafıyla Hakan Sabancı’nın beğendiği kadınların fotoğraflarıını kıyasladı.

Aygün Aydın’ın yaptığı bu paylaşımlar sosyal medyada gündeme oturdu.

Okumaya devam et

Gündem

60’lık damat! Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez evlendi

Vedat Bey’i üçüncü kez nikah masasına oturtmayı başaran kişi kim?

60 lık damat! Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez evlendi

Alarko Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Vedat Alaton, sessiz sedasız üçüncü kez damat olmuş da, haberimiz olmamış! Evet, yanlış okumadınız…

İlk evliliğini Danimarkalı Femke Diskois ile yapan, Temmuz 2006’da evlendiği ikinci eşi Nilüfer Zapçı’dan da Ocak 2008’de boşanan Vedat Alaton, 60 yaşında üçüncü kez nikah masasına oturmuş.

Vedat Bey’i üçüncü kez nikah masasına oturtmayı başaran kişi ise, yaklaşık 3,5 yıldır flört ettiği sevgilisi Seda Söğütlü.

Benim de mutluluklarına birkaç kez şahit olduğum aşıklar, Malta’da gözlerden ırak, sessiz sedasız evlenmişler. Umarım bir ömür mutlu olurlar.

Bu arada 1999 yılında boşandığı Femke Diskois’den bir çocuğu olan 60’lık damat Vedat Alaton, bakalım ‘Yaşlı Baba Ligi’nde de yer alacak mı?

Bülent Cankurt/Günaydın

Okumaya devam et

Gündem

İş insanı Adnan Vural hayatını kaybetti

Yazılım şirketi Digital Planet’in kurucusu Adnan Vural, vefat etti.

İş insanı Adnan Vural hayatını kaybetti

Erzincanlı olan Adnan Vural İTÜ-Elektronik Haberleşme lisans, Boğaziçi Üniversitesi-Telekom ve Bilgisayar master eğitimi aldı. Profesyonel olarak bankacılıkta ve Ata Grubu’nda çalıştı. Sermaye piyasaları için aracı kurum yazılımlarının oluşturulmasında görev aldı. Ardından 2000 yılında da kendi şirketi olan Digital Planet’i kurdu.

Başta telekomünikasyon ve finans sektörleri için olmak üzere ‘sıkıştırma ve saklama’ konusundaki çözümler üreten Digital Planet, kısa sürede küresel bir şirkete dönüştü.

ABD’de Silikon Vadisi’nde ve Londra’da da şirketler kuran Adnan Vural’ın şirketinin, TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği ‘sıkıştırma’ yazılımı, başta Türk Telekom olmak üzere GSM şirketleri ve bankalara çözüm sağlıyor. 20 milyon e-faturayı 10 GB belleğe sığdıran Digital Planet’in ihracat geliri, cirosunun dörtte birini aştı. Digital Planet, pandemi sürecinde de geliştirdiği temassız fatura gibi ürünlerle öne çıktı.

Okumaya devam et

Trending

Copyright © 2020 GizliSoru.Com